Duchenei Ind

Ducheney

Duchesnea je plazivá vytrvalá rastlina, ktorá pripomína bežnú záhradnú jahodu. Kultúra sa používa na dekoratívne účely a pestuje sa na pozemkoch, v bytoch alebo skleníkoch. Visiace stonky kríkov v kvetináčoch alebo kvetináčoch umiestnených na policiach v dome vyzerajú veľmi pôsobivo. Výstrely sa ako liana prichytia o oporu a vytvoria živý koberec.

Ducheney dokonale vyzdobí územie záhrady a dodá určitú originalitu. Prelamované široké listy zanechávajú po zoznámení sa s rastlinou nezmazateľný dojem. Jasne žltkasté púčiky vynikajú na pozadí zeleného lístia. Púčiky blednú a menia sa na červené bobule, ktoré po dosiahnutí zrelosti majú tvar podobný plodom pestovaných jahôd..

Ducheney patrí k rýchlo rastúcim trvalkám. Ak napríklad vysadíte krík v júni, potom po niekoľkých mesiacoch rastlina dorastie do veľkosti hustých a sviežich húštin. Kvitnutie je možné dosiahnuť iba pravidelnou starostlivosťou o duchenea. Podmienky bývania ovplyvňujú rast a rozvoj.

Objav kultúry patrí vo svojom odbore slávnemu botanikovi francúzskeho pôvodu Duchenne. Na jeho počesť bol pomenovaný Duchenei..

Popis ducheneuil

Popis ducheneuil

Ducheney bol prvýkrát objavený v juhovýchodnej Ázii. Postupne sa okrasné jahody rozšírili na ďalšie kontinenty. Prirodzený biotop kultúry je obmedzený na krajiny Eurázie, Južnú a Severnú Ameriku.

Vo vedeckej literatúre o pestovaní rastlín je trvalka charakterizovaná ako pružný bylinkový krík s krátkym oddenkom a plazivými výhonkami. Dĺžka tenkých stoniek je až 1,5 m. Ako starnú, objaví sa fúzy, obklopené ružicou listov. Pri kontakte so zemou sa ružica čoskoro zakorení. Idú hlboko do zeme a slúžia ako spoľahlivá podpora.

Povrch svetlo zelených listov je drsný, špičky sú trojlisté, členité s malými zubami. Lístie je oválne. Na zadnej strane vyčnievajú tuberkulózy žíl, ktoré sú spojené s koreňovou jamkou.

Kvitne v miniatúrnych samostatných kvetoch. Priemer otvoreného púčika nie je väčší ako 1,5 cm Farba je žltá alebo krémová. Koruna je vytvorená z 5 okvetných lístkov. Každý kvet pozostáva z 30 tyčiniek. Fáza kvitnutia trvá takmer celé leto.

Kultúra prináša ovocie so zaoblenými červenými bobuľami pokrytými semenami na vrchu. Bobule nemajú chuť ani vôňu.

Väčšina začínajúcich záhradníkov nerozlišuje medzi duchenee a bežnými jahodami. Obe rastliny majú podobný vzhľad. Jahodové bobule sú však znížené a plody duchenei vyčnievajú na vrchol..

Druhy a odrody ducheneu

Druhy a odrody ducheneu

Existujú iba 2 druhy trvaliek. Na pestovanie v záhrade používajte indickú duchenea (Duchesnea indica). V niektorých krajinách sa nazýva indická jahoda alebo cinquefoil..

Plazivé výhonky s dĺžkou 30 až 100 cm.Internódy sú schopné zakoreniť. Olistenie má bohatý zelený tón, povrch je dospievajúci. Z listov sa tvorí svieža ružica. Púčiky sú umiestnené jednotlivo na predĺžených stopkách. Priemer kvetov namaľovaných v žltom odtieni je od 1 do 1,5 cm Bobule na pozadí zelene sú nápadné. Plody nepresahujú 2 cm. Okrem atraktívneho vzhľadu bobule nemajú žiadne nutričné ​​výhody..

Odrody indického dushenei zahŕňajú:

  • “Variegata” s pestrými listami. Platne sú ozdobené červenkastými bielymi škvrnami;
  • „Snehová vločka“ vyniká malými jasnými listami ohraničenými snehovo bielym okrajom. Farba pukov je tiež biela.

Dusheney výsadba na otvorenom poli

Rastlina je celkom milujúca svetlo, takže je lepšie vysádzať kríky v dobre osvetlených rohoch záhrady alebo ich umiestniť do svetlého čiastočného tieňa. Stonky rýchlo rastú, čo niekedy spôsobuje nepríjemnosti pre susedné plodiny. Je vhodnejšie zasadiť duchenei pod stromy alebo kríky. Nedostatok osvetlenia ovplyvňuje kvitnutie. Ako neustále pod slnečnými lúčmi sa pozoruje žltnutie a sušenie listov. V horúcom počasí sa odporúča chrániť jahody pred slnkom..

Trvalka sa môže bez problémov vyvinúť na rôznych druhoch pôdy. Prednosť sa dáva vlhkým hlinám s bohatým obsahom živín.

Dusheney indická starostlivosť

Dusheney indická starostlivosť

Funkcie zavlažovania

Bez pravidelného a výdatného zalievania bude rast sadeníc dushenei narušený. V období sucha sa zvyšuje množstvo zavedenej vlhkosti. Zalievanie je organizované skoro ráno alebo po západe slnka, aby nedošlo k spáleniu listov. Potom kríky stratia svoje dekoratívne vlastnosti. Zavlažovanie ukončite odburiňovaním pôdy. Nástroje sú ponorené do zeme nie viac ako pár centimetrov. Koreňový systém sa správa agresívne a je schopný vytesniť akúkoľvek burinu, takže nie je potrebné odburiniť plodinu.

Frekvencia kŕmenia

Indické kríky Dushenei sa kŕmia roztokmi minerálnych hnojív 3-4 krát mesačne. Riadi sa dávkovaním uvedeným na obale. Nadbytok živín v substráte vedie k rastu listnatej hmoty a výhonkov. Kvitnúce naopak mizne v pozadí..

Príprava na zimovanie

Ducheney je mrazuvzdorný, nebojí sa chladného východoeurópskeho podnebia, s nedostatkom snehu sa však zvyšuje riziko zamrznutia koreňov. Aby sa nepoškodil oddenok a chránili pred silnými mrazmi, sú záhradné formy potentilly indickej v oblasti pokryté slamenými alebo smrekovými vetvami. Alebo je mletá časť zabalená do tkaného materiálu. S teplým jarom sa prístrešok odstráni a vydezinfikuje. Odstráňte stonky zdeformované počas zimy a suché listy.

Ak v krabiciach alebo kvetináčoch rastú kríky dusheney, nádoby na zimu sa prenesú do uzavretej miestnosti..

Prerezávanie

Trvalka si zachováva svoj atraktívny vzhľad iba vtedy, ak je včas orezaná a spracovaná zo starých a sušených výhonkov. Na mieste vyblednutých púčikov sa tvorí ovocie – hlavná ozdoba kríkov, takže nie sú trhané. Je dovolené pritlačiť bobule potom, čo stmavnú alebo zmäknú..

Dusheney indický / okrasná jahoda / kvet PotentillaDusheney indický / okrasná jahoda / kvet Potentilla

Choroby a škodcovia

Rýchlo rastúce exotické jahody ohrozujú vošky, šupinatý hmyz a slimáky. Aby sa tomu zabránilo, pôda okolo kríkov je posypaná kamienkami alebo drvenými vaječnými škrupinami. Ak sa hmyzu už podarilo poškodiť duchenei, použije sa insekticídny postrek. Prípravky sa rozpúšťajú vo vode podľa pokynov, ktoré výrobca zvyčajne uvádza na obale s chemikáliami..

Akumulácia vody v koreňovej oblasti vedie k rozvoju hnilobných procesov. Aby ste nepoškodili krk kôry, dodržujte mierne zalievanie. Akonáhle ornica vyschne, rastlina sa opäť zaleje. V horúcich letných dňoch sa zalievanie vykonáva častejšie..

Chovné metódy Dusheney

Chovné metódy Dusheney

Na chov duchenei sa používajú výhonky a semená. Výhonky sú rozdelené do uzlov. Alebo sa uchýlia k rozdeleniu kríkov.

Indické jahody sa úspešne reprodukujú úponkami. Fúzy sú zakorenené v zemi bez toho, aby sa oddelili od hlavného kríka. Je vhodnejšie zvoliť veľkú ružicu so zdravými listami, ktorá je pritlačená na povrch zeme a zaistená drevenými štipcami na bielizeň. Keď proces vzíde, oddelí sa a poskytne sa mu svedomitá starostlivosť..

Na vegetatívne rozmnožovanie odoberte koreňové výhonky s tromi alebo štyrmi uzlami a oddeľte ich od hlavného kríka. Potom sa vysadia priamo do zeme alebo do nízkych nádob, kým koreňový systém neposilní.

Rozdelenie sa vykonáva v prvej polovici roka. Krík sa opatrne odstráni z pôdy, zbaví sa prilepených hrudiek zeme a nakrája sa na kúsky. Sekcie sú potreté drveným uhlím. Výsledné odrezky musia byť zasadené do rôznych kvetináčov..

Pestovanie so semenami

Záhradníci len zriedka praktizujú pestovanie dushenei zo semien na svojich pozemkoch. Na rozdiel od vyššie uvedených spôsobov je tento proces časovo náročný. Materiál zo semien sa dá ľahko kúpiť v špecializovaných predajniach..

Najprv sa semená stratifikujú 7 dní, potom klíčenie prebehne oveľa rýchlejšie. Stratifikovaný materiál sa vysieva do malých nádob naplnených voľnou pôdou. Povrch sa zaleje roztokom manganistanu draselného. Zrná rozotrite v tenkej vrstve a jemne posypte zeminou.

Pre plodiny sú vytvorené skleníkové podmienky. Nádoby sú prikryté fóliou alebo sklom a uložené na teplom mieste, kde teplota vzduchu nie je nižšia ako 200 ° C. Kontajnery so semenami sú pravidelne vetrané a striekané vodou z rozprašovača.

Keď sadenice získajú prvé listy, rastliny sa ponoria do oddelených kvetináčov. Ako substrát sa používa zmes ílovitej pôdy, piesku a humusu. Dusheney kvitne v prvom roku života.

Vytvrdené sadenice sa v teplom počasí, keď pominú jarné mrazy, prenesú na čerstvý vzduch. Vopred pripravte dieru, kde bude ker rásť. Mladé jahody sa transplantujú a zanechajú hlinenú hrudku. Aby v budúcnosti nedošlo k stagnácii vody, je na dne jamy umiestnená drenážna vrstva.

Krík je umiestnený v strede vykopanej diery, korene sú narovnané a pokryté zeminou.

Aplikácia ducheneuil

Aplikácia ducheneuil

Jasne zelené listy a červené plody indických jahôd majú jedinečný dekoratívny efekt. Rastlina určite zmení záhradnú plochu. Držiace sa výhonky sa ovíjajú okolo plotov a altánkov a pripomínajú živý plot.

Duchenee pestované v kvetináčoch, patriace do skupiny pokrývok zeme, dokonale zapadnú do interiéru verandy alebo iných miestností..

Pestované odrody nájdete v skleníkoch, na alpských šmýkačkách alebo skalkách. Jahodové kríky môžu posilniť svahy a hranice nádrží.

Plody tejto trvalky našli uplatnenie vo farmakológii. Lieky vyrobené s prídavkom dusheney zlepšujú výkonnosť pečene a pankreasu. Bylinné odvarky a výlisky upokojujú telo v prípade nervových porúch a nespavosti.