Slivka čerešňová

Ovocie čerešňová slivka

Čerešňová slivka je pôvodná forma domácej slivky. Čerešňová slivka má iné názvy: rozložená slivka alebo čerešňová. Jedná sa o jedinečný exemplár voľne rastúcich sliviek. Ovocný strom patrí do rodu Plum. Distribuované väčšinou na Kaukaze, v Malej Ázii a Iráne. Čerešňová slivka je svetlomilný strom, je odolná voči suchu a najlepšie sa vyvíja na neutrálnych pôdach. Dospelý strom dosahuje výšku 13 metrov. V priemere sa čerešňová slivka dožíva 45 rokov, ale existujú aj 60-roční zástupcovia tohto rastlinného druhu. Rozmnožovanie stromov je možné ako pomocou semien, tak aj vrstvením. Nové sadenice sa získavajú aj štepením..

Popis ovocia z čerešňovej slivky

Čerešňová slivka sa dobre vetví, môže byť buď sudová, alebo viachlavňová. Priaznivé podnebie južných oblastí umožňuje stromu byť 15 metrov vysoký. Na severe dosahuje čerešňová slivka iba 4-5 metrov. Rastlina niekedy vyzerá ako veľký ker.

Priemer kmeňa dospelých stromov je asi pol metra. Stromy majú sférickú, rozprestierajúcu sa, často hustú korunu. Výhonky sú červenohnedej farby, majú tŕne. Koreňový systém čerešňovej slivky je povrchový, na voľných pôdach klesá až na 12 metrov a hustejšie vám nedovolia ísť ďalej ako 2 metre do hĺbky. Korene často presahujú korunu stromu a radiálne siahajú až do 10 metrov. Porast koreňa sa tvorí len zriedka, ak sú poškodené iba korene.

List čerešňovej slivky je v lete tmavozelený a na jeseň žltý, oválny alebo podlhovastý so špicatým vrcholom, dlhý 4 cm.

Kvety čerešňovej slivky môžu byť biele alebo majú ružový odtieň.

Kvety čerešňovej slivky môžu byť biele alebo majú ružový odtieň. Na každom stopke je jeden, menej často dva kvety. Priemer kvetov je 20-40 mm. Ročné výhonky a zarastanie bohato kvitnú. Kvitnutie začína v rovnakom čase, ako sa listy otvárajú, alebo dokonca skôr. V tejto dobe sú stromy najviac dekoratívne. Kvitnutie začína začiatkom mája a trvá týždeň, niekedy aj niekoľko dní. Na jeseň môžete tiež vidieť kvitnutie stromu, ale je slabý a je dosť zriedkavý..

  Kešu strom

Čerešňová slivka je iná v tom, že rýchlo dozrieva. Stromy začínajú prinášať ovocie v treťom roku po výsadbe. V mnohých odrodách sú kvetné puky položené v počiatočnom štádiu vývoja. Tvar ovocia čerešňovej slivky je okrúhly, niekedy predĺžený alebo sploštený, s malou ryhou pozdĺž celého ovocia. V divých rastlinách je ovocie od 3 do 6 g a v kultivovaných rastlinách desaťkrát viac. Dužina plodu je vodnatá, niekedy drsnej konzistencie, zeleno-žltá alebo ružová, sladkokyslej chuti. Farba ovocia závisí od odrody, pohybuje sa od zeleno-žltej po červeno-purpurovú a dokonca aj čiernu. Plody čerešňovej slivky sú pokryté bielym voskovým povlakom. Čerešňová slivka dozrieva v auguste až septembri.

Použitie čerešňovej slivky v kultúre

Slivka z čerešne je rozšírená nielen vo svojej domovine, na Kaukaze, ale aj na rozsiahlych územiach siahajúcich od predhoria Álp na sever od podhorských oblastí Himalájí. Strom rastie hlavne v kroví a kríkoch pozdĺž brehov rieky. V záhradách sa pestuje už dlho. Toto ovocie sa začalo jesť v prvom storočí nášho letopočtu..

Vzhľadom na svoju nízku mrazuvzdornosť bola čerešňová slivka donedávna distribuovaná iba v oblastiach s teplým podnebím. Dnes však chovatelia vyvinuli nové odrody, ktoré sú odolné voči mrazu a dokonale tolerujú kruté ruské zimy tak na západe krajiny, ako aj v jej centrálnych oblastiach a dokonca aj v regiónoch Ďalekého východu. Chovatelia dostali také pásmové formy z čínskej slivky, ktorá sa nebojí nízkych teplôt a pevne toleruje mrazy až do -50 ° С.

Popis a obľúbené druhy višňovej slivky

Plody čerešňovej slivky sú veľmi užitočné a majú príjemnú chuť. Konzumujú sa priamo alebo sa používajú na varenie kompótov a konzerv. Z ovocia sa vyrábajú aj omáčky a pochutiny..

V krajinnom dizajne sa používajú najviac dekoratívne formy stromov. Na to sú vhodné odrody s pestrými listami, ktoré majú plačúcu alebo pyramídovú korunu. Kyselina citrónová sa v priemyselnom meradle získava zo slivky zelenej. Nezrelé plody ho obsahujú veľké množstvo (až 14% sušiny). Tento spôsob výroby kyseliny citrónovej je pomerne jednoduchý a vyznačuje sa lacnosťou..

  Ako správne orezať jabloň na jar

Čerešňová slivka je nenáročná na pôdy a dobre znáša suchá. Začína prinášať ovocie v mladom veku, čo dáva každoročne vysoký výnos dosahujúci 300 kg na strom. Charakteristickou črtou rastliny je tiež očakávaná dĺžka života a obdobie plodenia. Zo 45-60 rokov života 20-25 rokov pripadá na obdobie aktívneho plodenia.

Ale so všetkými týmito výhodami má čerešňová slivka aj nevýhody. Stále obsahujú nie veľmi dobrú zimnú odolnosť. Nízke teploty majú tendenciu drevo poškodzovať. A predĺžené zvýšenie teploty vedie k začiatku vegetačného obdobia rastliny po krátkom pokojovom stave. Z tohto dôvodu prebudené obličky spadajú pod ranu vráteného chladu. Jednorazové čerešňové slivky vo väčšine prípadov neprinášajú úrodu. Preto je pre dobrý výnos potrebné vysadiť 2-3 stromy..

Odrody čerešňovej slivky

Ako už bolo spomenuté, čerešňová slivka má niekoľko názvov. Prvý z nich – šíriaca sa slivka – sa používa na voľne rastúce exempláre, druhý – čerešňová slivka – na pestované rastliny. Okrem toho existujú tri odrody čerešňovej slivky, ktoré sa navzájom líšia. Typická je prvá odroda, nazývaná aj kaukazská divočina. Druhým je východná alebo stredoázijská divočina. Tretí je veľkoplodý. Prvé dva poddruhy zahŕňajú nekultivované rastlinné formy. Tretím poddruhom sú kultivované záhradné stromy. Veľkoplodá čerešňová slivka je však tiež rozdelená na niekoľko odrôd. Všetky závisia od regiónu, v ktorom sa plodina pestuje. Takéto rozdelenie určuje rôzne vlastnosti rastlín, ktoré sú určené cieľmi ich pestovania v konkrétnom regióne. Napríklad gruzínska čerešňová slivka sa používa na výrobu omáčok a krymská odroda má veľké ovocie a vynikajúcu dezertnú chuť..

Pestovanie čerešňovej slivky v záhrade

Cherry slivkový pissard je ideálny pre dizajn krajiny. Ohromuje množstvom červeno-ružových odtieňov vo všetkom, či už ide o kvety alebo listy. Zástupcovia tejto odrody však majú aj veľké plody a sú príjemnej chuti..

  Granátové jablko

Mnoho domácich odrôd čerešňovej slivky, ktoré majú veľké ovocie, bolo získaných zo slivky krymskej. Plody týchto odrôd môžu mať rôzne farby a odtiene: od žltej po červenú a purpurovo čiernu. Je pozoruhodné, že chemické zloženie ovocia závisí od jeho farby..

Plody čerešňovej slivky sú bohaté na rôzne vitamíny a pomáhajú v boji proti mnohým chorobám..

Zvláštnym úspechom chovateľov je odroda čerešňovej slivky v tvare stĺpca. Táto odroda je pomerne kompaktná, na strome prakticky nie sú žiadne vetvy a plody rastú priamo na kmeni. Takýto strom nepotrebuje veľa priestoru a je vhodné z neho ťažiť. Okrem toho je úplne odstránená potreba prerezávania stromov..

Okrem toho je potrebné poznamenať jednu veľmi dôležitú vlastnosť rastliny: je možné ju krížiť s príbuznými rastlinami a získať plodné potomstvo. Nektarinka je napríklad medzidruhový hybrid čerešňovej slivky a broskyne. Táto vlastnosť čerešňovej slivky umožňuje chovateľom vytvárať kultúry medzidruhových hybridov..