Voskovnik červený

Strom je červený. Fotografia, popis a aplikácia

Red Voskovnik (Myrica rubra) je dvojdomý ovocný strom z čeľade Voskovnicev, rodu Voskovnitsa. Pre neobvyklú farbu ovocia sa nazýva aj čínska jahoda, yamberi, yamamomo a voskové bobule. Červené bobule majú biely, priesvitný odtieň, ako keby boli pokryté voskom alebo boli vyrobené z vosku. Strom je svetlo milujúci, miluje výdatnú zálievku, ale nie je vôbec náročný na kvalitu pôdy. Preferuje teplé podnebie, ale odoláva mrazom až do -5 ° C. Rozmnožuje sa semenami, odrezkami.

Rozširovanie, šírenie

Červená vosková ruža rastie vo východnej a juhovýchodnej Ázii. Obyvatelia Číny a Japonska tento strom pestujú viac ako sto rokov, pestujú ho a vyvíjajú nové odrody. V čínskych oblastiach južne od rieky Yangtze je plodina yamberi jedným z hlavných zdrojov príjmu..

Kde rastie ružový strom?

Strom môže rásť v krajinách s tropickým a subtropickým podnebím. Plody majú krátku trvanlivosť, preto sú mimo pestovateľských oblastí vzácne..

Popis

Strom vysoký 10-20 m s hladkou sivou kôrou a hladkou, úhľadnou pologuľovitou korunou. Predĺžené listy jasne zelenej, modrozelenej alebo močiarnej zelenej farby majú rovnomerný tvar s rovnými, nevyrezávanými okrajmi. Šírka listu sa plynulo zvyšuje od základne po koniec. Kvety sú malé, dvojdomé, umiestnené na koncoch konárov.

Ako pestovať drevinu v záhrade

Zrelé plody červenej gumy sú červené a červenofialové bobule s vizuálnym efektom voskovitej štruktúry. Majú okrúhly tvar a dorastajú do priemeru 2-2,5 cm. Jemná sladká dužina je pokrytá hustou škrupinou s drsným povrchom, podobným nahromadeniu mnohých malých zrniek. V strede bobule je jedno veľké semeno..

Chuť ovocia je sladká, jemne kyslastá, spojená s kombináciou chutí jahody, čerešne a černice.

Aplikácia

Bobule červenej gumy sa konzumujú čerstvé. Sušia sa, konzervujú, vyrábajú sa šťavy, kompóty a alkoholické nápoje. Farbivá, lieky sa vyrábajú z kôry rastlín.

Plody sú bohaté na užitočné mikro a makro prvky. Obsahuje železo, draslík, vápnik, horčík, fosfor, mangán, zinok, vitamíny A, B, C, E, PP, triesloviny. Bol dokázaný ich antimikrobiálny, protizápalový, tonizujúci a sklerotický účinok..

  Duchenei Ind

Bobule červenej chĺpky

Bobule zvyšujú imunitu, odstraňujú toxíny, zlepšujú metabolizmus a predchádzajú vzniku rakoviny. Vysoký obsah železa pomáha zvyšovať hladinu hemoglobínu, preto sa odporúčajú pri anémii, v pooperačnom období. Ovocie je predpísané pacientom so svalovou dystrofiou..

Vzhľadom na vysoký obsah kyselín choroba červených ďasien negatívne ovplyvňuje zubnú sklovinu, preto sa neodporúča osobám s akútnymi ochoreniami gastrointestinálneho traktu a diabetes mellitus.

Dekoratívnosť stromu je nepopierateľná. Pestuje sa v parkoch a lesoparkoch na ozdobu okolia..