Pravidlá prerezávania ruží na jar pre lepšie kvitnutie

Jarné strihanie ruží

Na čo slúži jarné prerezávanie ruží? Po prvé, po zime je prerezávanie ruží povinné, pretože v predchádzajúcej sezóne krík silno rastie a niektoré vetvy idú nesprávnym smerom. Na opravu týchto chýb je jar najvhodnejším obdobím na tvorbu ruží..

Za druhé, orezaním môžete vytvoriť nielen krík, ale aj veľkosť kvetu. Ak napríklad na rastline necháte iba dlhé stopky a odstránite všetky malé vetvičky, počas kvitnutia získate veľké jednotlivé kvety. Ak chcete vytvoriť krík vo forme veľkej kytice s veľkým počtom malých kvetov, mali by ste nechať čo najviac výhonkov..

Po tretie, toto je omladenie kvetu. Odstránením všetkých starých konárov na jar je vyprovokovaný rast nových, mladých výhonkov.

Workshop o STRIHANÍ RUŽÍ V JARI (kríky, park, popínavé ruže)Workshop o STRIHANÍ RUŽÍ V JARI (kríky, park, popínavé ruže)

Kedy a ako orezávať

Mali by ste začať s prerezávaním ružového kríka, kým púčiky nekvitnú, ale hrozba mrazov už pominula.

Prvou fázou je kontrola puzdra. Vizuálne je ľahké určiť, ktoré výhonky je potrebné odstrániť. Ďalej sa odstránia vetvy, ktoré idú do vnútra kríka. Tento postup zlepšuje vetranie rastliny..

Ďalšou fázou je odstránenie niektorých vetiev, ktoré počas zimy odumreli. Rez by mal byť na okraji živého dreva. To isté by sa malo vykonať s deformovanými a poškodenými vetvami. Ak ruža na mieste dlho rastie a jej vetvy sú silné, silné, je potrebné odstrániť všetky tenké, slabé výhonky. Mladý a krehký krík by nemal byť príliš odrezaný: všetky výhonky sú ponechané, ale skrátené o jeden púčik. Tento postup urobí rastlinu silnejšou a urýchli jej rast..

Pri prerezávaní je dôležité mať na pamäti, že korene musia mať silu „nakŕmiť“ celú pozemnú časť. Iba vtedy, ak je tento stav zachovaný, sa kvetina aktívne rozvíja a poteší množstvom púčikov.

  Záhradné ruže

Ako správne strihať ruže na pestovanie veľkých kvetov

Ako správne orezávať ruže

Pre milovníkov veľkých samostatných kvetov by prerezávanie kríkov malo prebiehať podľa schémy: na každej vetve po prerezaní by mali zostať 3-4 púčiky. Poskytnú silné výhonky s veľkými kvetmi..

Prerezávanie ruže na vytvorenie kvitnúceho kríka

Ak existuje túžba, aby ruža bola obrovskou kvitnúcou kyticou, na konári by malo zostať najmenej 6 púčikov. V tomto prípade bude krík posypaný malými kvetmi v obrovských množstvách, ale na malých stopkách..

Prerezávanie hybridnej čajovej ruže a floribundy

Aby bol krík svieži, je potrebné formatívne prerezávanie. Najprv sa rozhodnite, aký druh ruže chcete vidieť, a až potom začnite spracovávať výhonky. Sanitárne prerezávanie by sa malo predovšetkým vykonať odstránením výhonkov rastúcich vo vnútri kríka, zlomených a deformovaných konárov. Ďalej, v závislosti od zvolenej formy, na výhonkoch zostane požadovaný počet púčikov: od 3 do 6 kusov. Ak sa kvitnutie výrazne znížilo, ruže je potrebné strihať dôkladnejšie – to zabezpečí aktívny rast výhonkov a bohaté kvitnutie..

Ako strihať miniatúrne ruže

Prerezávanie miniatúrnych odrôd ruží sa vykonáva podľa rovnakého princípu ako hybridný čaj. Po prvé, rastlina potrebuje hygienické prerezávanie a až potom – formatívne.

Základné pravidlá pre prerezávanie malých ruží: na výhonku nezostanú viac ako 2-3 púčiky a dĺžka takejto vetvy by nemala presiahnuť 10 cm.

V lete sa nevyhnutne odstránia vyblednuté ruže postihnuté chorobami, hmyzom, zažltnutými listami a suchými konármi. Vďaka tomu bude rastlina zdravšia: bude chránená pred chorobami, škodcami a zlepší jej vzhľad..

Po prerezaní je potrebné z miesta odstrániť výhonky, listy a kvety, aby sa zabránilo infekcii celej rastliny z chorých častí..

Pravidlá prerezávania popínavých ruží

Mladé kríky popínavých ruží, do 4 rokov, nepotrebujú prerezávanie. Maximálne môžete „čisto symbolicky“ skrátiť konáre na samých koncoch. Ak je rastlina staršia, najväčšie (najstaršie) výhonky je potrebné odstrániť úplne pri koreni, bez toho, aby museli zanechať dokonca aj konope. To sa musí vykonať bezprostredne po zastavení kvitnutia. Spracovanie zostávajúcich mladých výhonkov sa nevykonáva, pretože púčiky sa na ich koncoch vyvinú budúci rok.

  Bush ruže

Užitočné tipy na prerezávanie ruží

Užitočné tipy na prerezávanie ruží

 1. Nedostatok včasného prerezávania môže viesť k neskorému kvitnutiu.
 2. Tiež by ste sa nemali ponáhľať so strihaním výhonkov. Aj malý májový mráz môže viesť k strate niektorých stopiek..
 3. Neskorý postup inhibuje ďalší vývoj rastliny.
 4. Po prerezaní pod kríkom sa musí použiť hnojivo..
 5. Všetky výsledné časti (s priemerom viac ako 1 cm) sa spracujú záhradným lakom (môžete si ho kúpiť v obchode alebo si ho pripraviť sami z kolofónie, včelieho vosku a vnútorného tuku v pomere 4: 2: 1).
 6. Ďalšou fázou je postrek kríka 1% roztokom kvapaliny Bordeaux alebo síranu meďnatého.
 7. Prerezávanie ruží sa vykonáva ostrým nožom, ktorý sa pred začatím práce ošetrí dezinfekčným prostriedkom (čas od času sa navlhčí v ľahkom roztoku manganistanu draselného, ​​70% roztoku alkoholu).
 8. Rez by mal ísť šikmo vo výške asi 5-8 mm od obličky.
 9. Pri prerezávaní sa musíte uistiť, že vonkajšia oblička je vonkajšia. V tomto prípade bude výhonok rásť smerom von..
 10. Farba rezu by mala byť zelenkastá alebo biela.
 11. Prerezávanie by sa malo vykonávať za suchého a slnečného počasia..

Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel prerezávania, môžete na začiatku jari dosiahnuť svieži kvitnutie ruží..