Ružové kúzlo

Rosa Parise Charm - výsadba, pestovanie a starostlivosť. Prerezávanie, zimovanie a reprodukcia Parise Sharm. Popis ruže, foto

Odroda hybridných čajových ruží Parise Sharm bola vyšľachtená v Nemecku v roku 1965. Ukázalo sa to ako dôsledok kríženia takých známych odrôd, ako sú Prima Ballerina a Grandiflora Montezuma. Svetlé dvojité kvety dodávajú tejto rastline špeciálny dekoratívny efekt. Ruže Parise Charm vysadené na otvorenom priestranstve sa stanú skutočnou ozdobou každej záhrady, parku, letnej chaty.

Popis odrody ruží Parise Charm

Popis odrody ruží Parise Charm

Ruže Parise Charm tvoria krík vysoký až 1,5 m. Rastlina sa mierne rozprestiera, šírka kríka nie je väčšia ako 60 cm. Má veľké, lesklé listy, ich farba je tmavozelená. Kvety sú usporiadané na oddelených, priamych a silných stonkách, zhromaždených v kefke až 7 kusov. Majú silnú, príjemnú arómu..

Priemer kvetov tejto ruže je asi 10 cm Majú najmenej 60 okvetných lístkov tvoriacich hustú ružicu. Kvet je veľmi krásny aj v štádiu púčikov, aj v plnom kvete. Farba pukov je lososovo ružová, ale kvitnúci kvet zmení farbu na jemnejšiu ružovú. Rastlina kvitne hojne, často je celý krík pokrytý jasnými kvetmi.

Kúzlo na pestovanie ruží

Kúzlo na pestovanie ruží

Na výsadbu rastlín vyberte slnečné miesto, pretože táto odroda je fotofilná. Rastie však dobre vo svetlom polotieni. Miesto, kde bude ruža rásť, by malo byť dobre vetrané, aby rastlina po daždi rýchlo schla. Malo by sa pamätať na to, že táto ruža má strednú odolnosť voči dažďu, jej púčiky, ktoré zostávajú dlho mokré, nekvetú..

Na úspešné pestovanie je potrebná voľná, vlhko priepustná pôda. Musí však byť výživný. Pri príprave výsadbovej jamy sa do pôdy pridáva rašelina, humus, popol z dreva a nitrofosfát. Priemer otvoru by mal byť asi 1 meter a hĺbka je dostatočná na to, aby sa do neho korene rastliny zmestili bez ohýbania.

Pravidlá pristátia

Začiatok mája je najlepší čas na výsadbu kríkov ruží do zeme.

Začiatok mája je najlepší čas na výsadbu kríkov ruží do zeme. Je dôležité, aby teplota pôdy v tejto dobe nebola vyššia ako 10 stupňov. Ruže vysadené v teplejšom počasí menej zakoreňujú a vyvíjajú sa.

Pred výsadbou je rastlina starostlivo skontrolovaná na prítomnosť mladých výhonkov. Ak sadenica už začala rásť, mali by sa odstrániť nové výhonky. Pred výsadbou sa odporúča namočiť rastliny na pol hodiny do studenej vody s pridanými rastovými a koreňovými stimulantmi. To posilní koreňový systém rastliny a zabezpečí dobrý rast a v budúcnosti bohaté kvitnutie..

Drevený popol a 1 pohár nitrofosfátu sa pridajú do pripravenej výsadbovej jamy a potom sa vylejú vodou. Korene sadenice sú umiestnené do otvoru, starostlivo narovnané a posypané zeminou. Sadenice na podpníkoch sa vysádzajú do takej hĺbky, aby bolo miesto štepenia najmenej 5 cm pod úrovňou pôdy. Ak sa ukáže, že je na povrchu, z neho postupom času začnú vyrastať výhonky podpníka..

Rose Care Parise Charm

Rose Care Parise Charm

Zalievanie

Zalievanie kríkov v období jeseň-leto sa vykonáva dvakrát týždenne. Silný a vyvinutý koreňový systém ruže siaha hlboko do zeme. Na jej dostatočnú vlhkosť je potrebné veľké množstvo vody. Mladé rastliny potrebujú 5-7 litrov vody, pre dospelých – až 20 litrov. Zalievanie sa vykonáva postupne, aby voda prenikla hlboko do pôdy a dobre ju zvlhčila. Voda na zavlažovanie by mala mať teplotu o 2-3 stupne teplejšiu ako okolitý vzduch.

Pôda

Aby bola pôda dlho vlhká, je pôda okolo kríka mulčovaná. Na tento účel použite zmes drvených listov, humusu a pilín. Mulč sa naleje do vrstvy s hrúbkou najmenej 3 cm.Je to ochrana, ktorá zabraňuje prehriatiu koreňového systému. Tiež vrstva mulča výrazne spomaľuje rast burín okolo kríka..

Top dressing

Od jari do začiatku jesene sú ruže Parise Charm kŕmené hnojivami najmenej 3 krát. Prvé kŕmenie sa vykonáva bezprostredne po zimovaní rastliny skoro na jar. Na tento účel sa používajú dusíkaté organické hnojivá, ktoré poskytujú intenzívny rast listovej hmoty, ako je napríklad mulleínový roztok alebo močovina..

Po výskyte mladých listov sa kríky ošetria kyselinou jantárovou. Tento liek je potrebný na urýchlenie metabolizmu v tkanivách listov. 1 tableta liečiva sa rozpustí v 10 litroch vody.

Potom, čo sa objavia púčiky, je ruža kŕmená hnojivami pre kvitnúce rastliny, ktoré obsahujú veľa fosforu a draslíka. Na kvitnúce ruže je vhodné použiť špeciálne vyvážené hnojivá, ktoré je možné zakúpiť v kvetinárstvach..

Hnojivá sa aplikujú na vlhkú pôdu. To sa robí pre vysokokvalitné kŕmenie a úplnú asimiláciu prípravkov koreňovým systémom rastliny. Ruža sa výdatne zalieva a niekoľko hodín po hlavnom zalievaní sa do pôdy aplikujú hnojivá.

Prerezávanie ruže

Ruže Parise Charm sa strihajú na jar a na jeseň

Ruže Parise Charm sa strihajú na jar a na jeseň. Pomocou jarného rezu sa vytvorí krík a stimuluje sa jeho kvitnutie. Ľahké jesenné prerezávanie sa vykonáva kvôli uľahčeniu prípravy rastliny na zimovanie.

Formatívne prerezávanie sa vykonáva skoro na jar, bezprostredne po prebudení púčikov. Ak sa ich rast ešte nezačal, prerezávanie by sa malo vykonať neskôr. Ruže orežte záhradnými nožnicami alebo nožnicami. Najprv vystrihnite všetky suché a mrazené výhonky. Ostatné sú výrazne skrátené a zanechávajú 3-4 púčiky. Všetky rezy sú vykonávané pod uhlom 45 stupňov. V dospelých rastlinách starších ako 5 rokov je potrebné odrezať 2 výhonky zo stredu kríka, aby sa koruna zriedila..

Jesenné prerezávanie sa vykonáva pred zimovaním. Všetky bylinné výhonky sú vyrezané, pričom zostanú iba pevné, zrelé. Sú skrátené na výšku 40 cm. Všetky suché a poškodené časti rastliny sa tiež odstránia a spália.

Prezimujúce ruže

Roses Parise Charm úspešne zimuje na otvorenom priestranstve.

Roses Parise Charm úspešne zimuje na otvorenom priestranstve. Táto odroda je však dosť teplomilná a netoleruje silné mrazy, na zimu by mala byť zakrytá..

Na jeseň je krík pokrytý zeminou a vytvára hromadu nad koreňom rastliny s výškou najmenej 30 cm. Nemali by ste sa ponáhľať zakryť, rastlina toleruje pokles teploty na -5 stupňov.

S nástupom stabilných mrazov sa krík odstráni z podpery a vykoná sa jeho jesenné prerezávanie. Krátke výhonky sú pokryté smrekovými vetvami a na vrchu sú pokryté niekoľkými vrstvami netkaného materiálu.

Na jar sa ruža otvára postupne. Potom, čo sa sneh roztopí v zakalenom počasí, sa tkanina odstráni a odstránia sa smrekové vetvy. Potom sa tkanina vráti na pôvodné miesto. V oblačnom počasí sa pravidelne odstraňuje, aby si ruža zvykla na osvetlenie. Krík je úplne otvorený s nástupom jarného tepla.

Reprodukcia ruže Parise Charm

Reprodukcia ruže Parise Charm

Rozmnožovanie odrezkami

Hybridné čajové ruže sa množia vegetatívnymi metódami: odrezkami a delením kríka. Rezanie je najľahší a najefektívnejší spôsob, ako získať mladé odrodové rastliny. Druhá metóda sa používa iba na množenie kríkov s vlastným koreňom – ​​pestovaných na vlastnom koreňovom systéme. Nie je vhodný pre rastliny štepené na násadu. Rezne sa odrežú a dospelé kríky sa rozdelia skoro na jar pred začiatkom aktívnej vegetácie.

Odrezky sa odrežú z pololignifikovaných výhonkov, ktorých dĺžka by mala byť asi 15 cm Spodný rez sa robí pod uhlom 45 ° v blízkosti púčika. Pripravené odrezky sa namočia do roztoku liečiva Kornevin na rýchlu tvorbu koreňov. Potom sa vysadia do nádob naplnených vlhkou pôdou na zakorenenie. Odrezky sa odporúčajú zakoreniť v zmesi piesku a listovej zeme v rovnakých častiach.

Reprodukcia rozdelením kríka

Deliť možno iba dobre vyvinuté, zarastené kríky s mnohými rastovými bodmi. Krík je zvyčajne rozdelený na polovicu, takže každá polovica má silnú časť koreňového systému. Týmto spôsobom sa ruže množia počas transplantácie..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia

Choroby

Rosa Parise Charm je náchylná na mnohé plesňové choroby. Rastlina trpí najmä múčnatkou, čiernymi škvrnami, hrdzou a sivou hnilobou. Vývoj húb uľahčuje daždivé počasie, vlhkosť, nízka teplota, zvýšená vlhkosť na dlhé obdobie. S týmito chorobami je možné úspešne bojovať iba pomocou špeciálnych antifungálnych liekov. Ich včasná aplikácia ochráni rastliny pred infekciou..

Preventívne opatrenia sa vykonávajú skoro na jar. Počas tohto obdobia sa ruže postriekajú roztokom zmesi Bordeaux a síranu meďnatého. 300 g síranu meďnatého a 100 g zmesi Bordeaux sa rozpustí v 10 litroch vody.

V prípade hubových chorôb sú ruže ošetrené špeciálnymi roztokmi. Múčnatka sa ošetruje HOM a prognózou. S čiernou škvrnou sú kríky ošetrené Fundazolom. Keď sa objaví hrdza, rastlina sa postrieka Tilt. Bordeauxská kvapalina pomôže vyrovnať sa so sivou plesňou. Všetky postihnuté listy a výhonky sú narezané a zničené a kríky sú postriekané liekmi, až kým príznaky choroby úplne nezmiznú.

Škodcovia

Ruže rastúce vonku trpia početnými škodcami záhradných rastlín. Na nich sa najčastejšie usádzajú ružové vošky, roztoče, listové rolky a strapky..

Na kríkoch postihnutých voškami sa mladé listy stočia a zdeformujú, na listoch rastliny sa vytvorí lepkavý kvet. Ošetrenie škodcov zvyčajne pomáha liečba liekmi Alatar alebo Actellik.

Keď je roztoč poškodený, je na listoch rastliny viditeľná tenká pavučina, samotný škodca je kvôli svojej malej veľkosti viditeľný so silným nárastom. Na boj proti nemu sa používa špeciálny liek proti hmyzu a pavúkovcom Actellik..

Ak sa listové valce usadili na kríku, treba skrútené listy, v ktorých sa skrývajú škodcovia, odstrániť a zničiť a rastlinu je potrebné ošetriť prípravkami Iskra alebo Commander..

Thrips vo veľkom počte môže ružový krík znetvoriť, dokonca ho úplne zničiť. Odsávajú nielen šťavu z výhonkov a listov, ale prenášajú aj nebezpečné vírusové ochorenia. Najlepšie výsledky v boji proti škodcom dosahujú Fitoverm a Veomitec..

Použitie ruží Parise Charm v krajinnom dizajne

Použitie ruží Parise Charm v krajinnom dizajne

Kríky tejto odrody sú veľké. Pri vonkajšom vysádzaní vyzerajú veľmi dekoratívne a nie sú vhodné na pestovanie v interiéri..

Ruže Parise Charm sa pestujú na záhonoch, v nádobách alebo v kvetináčoch. Jednotlivé kríky aj skupiny rastlín pôsobia veľmi dekoratívne. Do centrálnej časti záhona je vhodné umiestniť krásne a svetlé ruže, dobre sa hodia k iným záhradným kvitnúcim a dekoratívnym listnatým rastlinám.

Aby si vysoký krík zachoval tvar, je viazaný na podperu. Na tento účel je možné použiť aj špeciálne držiaky puzdier..

Video – podrobne o pestovaní a starostlivosti o ruže

RUŽE: výsadba, prerezávanie, množenie (odrezky, vrstvenie). Užitočné radyRUŽE: výsadba, prerezávanie, množenie (odrezky, vrstvenie). Užitočné rady