Transplantácia fialovej

Ako a kedy správne transplantovať fialku doma

Fialová, v kvetinárstve známa ako saintpaulia, je obľúbenou izbovou bylinou, ktorá sa pestuje a pestuje veľmi rozmarne. Táto jemná rastlina, rovnako ako všetky izbové kvety, keď starnú, musí byť transplantovaná, aby si zachovala svoje dekoratívne vlastnosti a plný rozvoj..

Prvým a najčastejším dôvodom transplantácie domáceho maznáčika je výmena malej kvetinovej nádoby za väčšiu kvôli znateľnému rastu kvetu. Aby sa zachovala počas transplantácie a nepoškodila ďalší rast, je potrebné vziať do úvahy niektoré faktory. Napríklad, kedy je možné a vhodné transplantovať, akými spôsobmi a metódami.

Keď je potrebná fialová transplantácia

Keď je potrebná fialová transplantácia

Fialky sa odporúča transplantovať raz ročne, ak je prítomný aspoň jeden z nasledujúcich faktorov:

 • Holý kmeň v spodnej časti rastliny – transplantácia pomôže rastline bujnejšie a kvitnúť, čo zlepší jej dekoratívne vlastnosti a zlepší jej vzhľad..
 • Upečená pôda s vysokou kyslosťou a nízkym obsahom živín.
 • Tvorba bieleho kvetu na povrchu pôdy – v takejto pôdnej zmesi je nadbytok minerálnych hnojív, ktoré poškodzujú rast a vývoj rastliny, ako aj nízku priepustnosť vzduchu pre pôdu.
 • Hlinená guľa tesne prepletená mnohými starými koreňmi a mladými koreňovými výhonkami – na odhalenie tohto problému je potrebné rastlinu opatrne vybrať z kvetináča.

Kedy môžete transplantovať fialku

Kedy môžete transplantovať fialku

Transplantácia sa neodporúča v zime, pretože v súčasnosti nie je pre fialky dostatok slnečného svetla a v horúcom letnom počasí kvôli zlej miere prežitia rastlín pri takýchto teplotách. V jesenných a jarných mesiacoch je možné transplantovať izbové kvety, ale s dodatočným osvetlením. Najpriaznivejším obdobím na transplantáciu je apríl, máj.

V období pučania a kvitnutia je nežiaduce transplantovať fialky. Po prvé, kvitnúca rastlina je ukazovateľom jej pohody, ktorá nevyžaduje transplantáciu, a po druhé, môže na dlhý čas pozastaviť proces kvitnutia. Fialky transplantujte po skončení obdobia kvitnutia. Z pravidla samozrejme existujú výnimky. Ak bola rastlina napadnutá škodcami alebo sa objavil nejaký druh choroby, je potrebné kvetinu transplantovať napriek jej vývojovému obdobiu. Záchrana rastlín by mala byť na prvom mieste.

Núdzový prenos by sa mal vykonať metódou prekládky. Hlinenú hrudku je potrebné vytiahnuť z nádoby veľmi opatrne, bez toho, aby ste poškodili jej celistvosť, pretože ste ju predtým navlhčili. Pri príprave pôdy na prekládku je potrebné dbať na to, aby sa vlhkosť nedostala na listy fialky. Ak má rastlina púčiky alebo kvety, musia byť odrezané. To prispeje k skorému prežitiu izbového kvetu v novom kvetináči..

Ako správne transplantovať fialku

Ako správne transplantovať fialku

Pri transplantácii fialiek doma sa odporúča prísne dodržiavať všetky základné pravidlá:

 • Pri použití použitej kvetinovej nádoby na transplantáciu rastliny sa musíte postarať o jej starostlivé spracovanie. Všetky usadeniny soli je potrebné vyčistiť a opláchnuť mydlom na pranie.
 • Každá transplantácia rastlín by mala zahŕňať použitie kvetináča, ktorý bude na výšku a šírku o niečo väčší ako ten predchádzajúci..
 • Pretože hlinené a keramické kvetináče prispievajú k rýchlemu sušeniu pôdy, je lepšie na transplantáciu fialiek použiť plastové nádoby alebo kvetináče..
 • Pôdna zmes pre fialky musí byť priepustná pre vodu a vzduch. Zmes by mala obsahovať všetky potrebné živiny a krmivo. Do takejto pôdnej zmesi je vhodné pridať rašelinu a hrubý riečny piesok..
 • Prvá vrstva v kvetináči by mala byť drenáž pozostávajúca z expandovanej hliny alebo machu a potom pripravená pôda.
 • Rastlina by mala byť pochovaná v zemi, aby sa zem nedostala do kontaktu s jej dolnými listami. Kontakt pôdy s listami povedie k ich smrti..
 • Pred vysadením fialiek do nového kvetináča je potrebné rastlinu omladiť odrezaním najväčšieho lístia a koreňovej časti..
 • Polievanie bezprostredne po transplantácii sa nevykonáva. Odporúča sa na chvíľu pokryť rastlinu priehľadným filmom, aby sa v pôde udržala požadovaná úroveň vlhkosti..

Metódy transplantácie fialiek

Metódy transplantácie fialiek

Metódy transplantácie fialiek závisia od dôvodov, prečo je potrebné rastlinu premiestniť do nového kontajnera. Na každú metódu budete potrebovať plastové kvetináče, pôdnu zmes a voľný čas.

Transplantácia sa najčastejšie vykonáva s cieľom nahradiť starú chudobnú pôdu novými živinami. Také vonkajšie znaky rastliny, ako je holý kmeň, vädnutie a kysnutie pôdy, naznačujú, že v kvetináči je potrebné úplne zmeniť pôdu..

Najprv musíte opatrne odstrániť rastlinu spolu so zemitou hrudkou a každý koreň starostlivo očistiť od pôdy. Ošúpané korene je potrebné starostlivo preskúmať, zbaviť sa zhnitých a poškodených častí. Hornú časť rastliny je tiež potrebné očistiť od zažltnutých listov a suchých vyblednutých púčikov. Potom musia byť všetky miesta rezov na stonkách a koreňoch posypané práškovým aktívnym uhlím..

Ak počas transplantácie bola odstránená väčšina koreňového systému, potom nádoba na kvetinu nemusí byť väčšia, ale menšia. Do hrnca sa najskôr vloží drenáž, potom pôdna zmes (dve tretiny celkovej hmotnosti), potom sa umiestni rastlina a zvyšná zemina sa naleje na úroveň dolných listov. Prvé zavlažovanie sa vykonáva iba deň po transplantácii. Ak je to potrebné, po niekoľkých dňoch, keď sa pôda usadila, môžete pridať trochu viac pôdy..

Ak potrebujete čiastočne obnoviť pôdu, musíte si vziať väčší kvetináč a vhodnú zalievaciu zmes. Fialová sa odstráni zo starého hrnca spolu s hlinenou hrudkou, čím sa mierne otrasie zo starej zeme. V novom kontajneri je potrebná drenážna vrstva expandovanej hliny. Táto metóda je vhodná pre miniatúrne rastliny..

Transplantácia Saintpaulia metódou prekládky

Transplantácia Saintpaulia metódou prekládky

Metóda prekládky sa používa na transplantáciu fialiek počas choroby, ako aj s husto zarasteným vývodom. Táto transplantácia kvetov znamená úplné zachovanie starej hlinenej kómy. Naplňte nový kvetináč dobrou vrstvou drenáže a potom pridajte čerstvú pôdu. Do nového hrnca vložíme starý úplne do stredu. Priestor medzi kontajnermi vyplníme zeminou, poklepkávame po stenách kvôli lepšiemu zhutneniu. Potom vyberieme starý kontajner a na jeho miesto zasadíme fialku spolu s hlinenou hrudkou. V tomto prípade by povrchy novej a starej zeme mali byť na rovnakej úrovni.

Ako transplantovať fialky. Stránky "Záhradný svet"Ako transplantovať fialky. Stránky

Pri dodržaní všetkých pravidiel starostlivosti fialová určite poteší svojim bujným kvitnutím.