Transplantácia gloxínie

Transplantácia gloxínie. Ako správne transplantovať gloxíniu doma

Gloxinia je trváca izbová kvitnúca rastlina, ktorá s nástupom jesene a príchodom krátkych hodín denného svetla prechádza do stavu pokoja a zostáva v ňom do konca februára. Hneď ako sa zahreje prvé jarné slnko, hľuzy sa začnú prebúdzať a kvet ožije. V tomto období je potrebné transplantovať rastlinu na nové miesto. Vzhľad klíčkov je signálom na začatie transplantácie. Aby sa gloxínia mohla naďalej rozvíjať na novom mieste, je potrebné vykonať všetky prípravné opatrenia potrebné na tento proces..

Hlavné zásady transplantácie

Výber hrnca

Kvetináč by mal byť iba o 5-6 cm väčší ako hľuzy v priemere. V príliš priestrannej nádobe kvet nasmeruje všetky sily na stavbu listových a koreňových častí a proces kvitnutia sa odloží na neskôr. . Veľký hrniec navyše prispeje k zamokreniu pôdy a nebezpečnému zadržaniu vlhkosti v blízkosti koreňov..

Požiadavky na pôdu

Gloxinia preferuje ľahkú, výživnú, vlhko priepustnú pôdu s dobrou priepustnosťou vzduchu

Gloxinia preferuje ľahkú, výživnú, vlhko priepustnú pôdu s dobrou priepustnosťou vzduchu. Neodporúča sa prebytok vlhkosti a stagnácia vody v substráte. To môže viesť k hnilobe koreňov. Je dobré, ak je základom pôdy rašelina..

Každý milovník izbových rastlín má vždy na výber – kúpiť si hotovú zalievaciu zmes alebo si ju pripraviť sám. Medzi hotovými živnými substrátmi je gloxinia ideálna na pestovanie fialiek. Je pravda, že pre jednoduchosť sa odporúča pridať do neho trochu vermikulitu alebo akéhokoľvek iného prášku do pečiva..

Doma si pestovatelia kvetov môžu pripraviť pôdnu zmes z nasledujúcich zložiek:

  • Možnosť 1 – rovnaké časti jemného riečneho piesku, humusu, trávnika a listovej zeme;
  • Možnosť 2 – 3 diely rašeliny a listovej zeme, 2 diely čistého riečneho piesku.

Pre lepšie prispôsobenie rastlín na novom mieste sa odporúča pridať do pôdnej zmesi dodatočnú výživu vo forme humusu alebo zhnitého hnoja. Jedna litrová nádoba substrátu bude vyžadovať 50 g hnojiva.

Drenážna vrstva

Odvodnenie je veľmi dôležité pre kvalitný rast a plný rozvoj rastlín. Pred výsadbou musí byť umiestnená na dne kvetináča. Drenážna vrstva vám tiež umožňuje nastaviť požadovanú hĺbku nádrže. Ako drenáž môžete použiť drvené uhlie, expandovanú hlinu, malé úlomky kameniny, riečne kamienky, malé kúsky peny.

Príprava hľuzy

Po príprave kvetinovej nádoby a zalievacej zmesi môžete začať s prípravou hľúz.

Po príprave kvetinovej nádoby a zalievacej zmesi môžete začať s prípravou hľúz. Najprv sa odporúča odstrániť ich zo starého hrnca, dôkladne opláchnuť a odstrániť sušené korene. Zhnité a poškodené korene je potrebné starostlivo očistiť nožom a posypať práškovým uhlím alebo aktívnym uhlím. A je lepšie, po odstránení koreňov, najskôr umiestnite hľuzy do špeciálneho dezinfekčného roztoku (napríklad na báze fytosporínu) a nechajte ich tam najmenej 30 minút. Takéto preventívne opatrenie ochráni kvet v budúcnosti pred hnilobou koreňov. Po namočení do fungicídneho roztoku musia byť hľuzy dôkladne sušené 20-24 hodín, potom budú vhodné na výsadbu..

Kvalitná a silná sadivová hľuza musí byť pevná a hladká. Ak je povrch ochabnutý, odporúča sa umiestniť ho do nádoby s mokrým riečnym pieskom na 2-3 dni alebo na niekoľko hodín do stimulačného roztoku..

Vlastnosti výsadby hľúz

Pri výsadbe hľúz gloxinie, ktoré sa neprebudili (bez klíčkov), je veľmi dôležité zasadiť ich správnym smerom – budúce klíčky. Hľuza je pochovaná v pôde približne 2/3 svojej výšky. Vrchol nemusí byť pokrytý zeminou. Ihneď po výsadbe sa pôda zaleje a nádoba sa prikryje plastovým vreckom, čím sa pre kvetinu vytvoria skleníkové podmienky. Zakrytý hrniec sa odporúča uchovávať vo svetlej a teplej miestnosti..

Starostlivosť o hľuzu pozostáva z pravidelného zalievania, ako aj z denného vetrania po dobu 20 minút. S úplnou tvorbou dvoch listov začína postupné zvykanie rastliny na bežné vnútorné podmienky. Za týmto účelom sa vrecko na 5-7 dní vyberie z hrnca počas dňa a znova sa nasadí na noc. Po 5 dňoch je možné kryt „skleníka“ úplne odstrániť a do kvetináča s mladou rastlinou musíte pridať pôdnu zmes tak, aby pokryla hľuzy o 1-2 cm.

Ako zasadiť gloxíniu (video)

Ako pestovať gloxíniuAko pestovať gloxíniu