Kyselina jantárová pre izbové rastliny

Kyselina jantárová pre izbové rastliny: aplikácia a spracovanie, vlastnosti

Kyselina jantárová je nenahraditeľná látka, ktorá má mnoho prospešných vlastností a používa sa pri pestovaní rastlín a starostlivosti o izbové rastliny. Má priaznivý vplyv na pôdnu mikroflóru, podporuje zrýchlenie rastu a plný rozvoj plodín, lepšiu asimiláciu živín, uľahčuje proces adaptácie rastlín na nové miesto, zvyšuje ich produktivitu a tiež odolnosť voči rôznym poveternostné a klimatické podmienky..

Kyselina dostala svoje meno späť v sedemnástom storočí, keď sa získavala destiláciou jantáru. Táto látka sa nachádza u ľudí a zvierat, v rastlinách a hnedom uhlí, v potravinách a potravinových doplnkoch. V živých organizmoch vstupuje kyselina jantárová s jedlom a vynakladá sa na „potreby“ orgánov, ktoré produkujú životnú energiu. Mnoho športovcov používa túto látku na odporúčanie svojich mentorov na zvýšenie aktivity a vytrvalosti počas dynamického tréningu a iných zvýšených záťaží. Môžete ho kúpiť v lekárňach alebo kvetinárstvach, ak ho potrebujete k starostlivosti o svoje rastliny. Pri použití kyseliny ako biostimulanta pre rôzne rastliny (vrátane izbových kvetov) by ste sa nemali báť rodinných príslušníkov ani našich menších bratov. Kyselina jantárová nie je toxická a bezpečná pre ľudí v okolí.

Použitie kyseliny jantárovej v rastlinnej výrobe

Použitie kyseliny jantárovej v rastlinnej výrobe

V pestovaní rastlín je látka už dlho oceňovaná a často sa používa kvôli mnohým pozitívnym vlastnostiam. Hodnota kyseliny jantárovej, ktorá nie je hnojivom, pozostáva z niekoľkých bodov:

 • V mnohých rastlinných plodinách látka pomáha urýchliť a priblížiť dozrievanie a zber;
 • Na dosiahnutie požadovaného výsledku budete potrebovať veľmi nízku koncentráciu a minimálne náklady na spracovanie;
 • Stimuluje vývoj pôdnych baktérií a zlepšuje život rastlín, pretože baktérie obnovujú a zlepšujú zloženie pôdy a tiež pomáhajú rastlinným plodinám absorbovať užitočné živiny;
 • Podporuje zrýchlené biologické spracovanie obväzov;
 • Zvyšuje aktivitu a šírenie prospešných mikroorganizmov v pôde;
 • Je to stimulátor rastu poľnohospodárskych rastlín;
 • Zvyšuje odolnosť plodín voči náhlym teplotným zmenám, silnému podmáčaniu a dlhodobému suchu, rozvíja vytrvalosť a imunitu;
 • Zlepšuje odolnosť voči rôznym klimatickým podmienkam a zmenám počasia;
 • Zvyšuje množstvo a kvalitu plodiny;
 • Pri použití kyseliny jantárovej v rovnakých častiach s humátom draselným sa účinnosť látky zvyšuje niekoľkokrát; tieto dve zložky sú navzájom dokonale kombinované a majú pre väčšinu rastlín obrovský energetický potenciál.
  Ako správne používať rašelinové tablety

Použitie kyseliny jantárovej pri starostlivosti o izbové kvety

Použitie kyseliny jantárovej pri starostlivosti o izbové kvety

Kyselina bude užitočná a účinná pre izbové rastliny. Používa sa na zalievanie a postrek, na namáčanie a ako doplnková potravina. Jeho výhody:

 • Podporuje uzdravenie a úplné uzdravenie chorých kultúr, ktoré začali strácať svoje dekoratívne vlastnosti, vitalitu a základné vonkajšie vlastnosti;
 • Pomáha prispôsobiť izbové rastliny počas krátkeho denného svetla s nízkym osvetlením a tiež zvyšuje odolnosť voči vysokým alebo nízkym teplotám vzduchu;
 • Obnovuje izbové plodiny po strese z transplantácií, prerezávania, poškodenia, chorôb alebo zmeny miesta pestovania;
 • Podporuje rýchle klíčenie semien a tvorbu nových koreňov v odrezkoch;
 • Zvyšuje odolnosť plodín voči hubovým, bakteriálnym a rôznym iným infekčným chorobám.

Roztok kyseliny jantárovej sa používa na ošetrenie koreňovej časti izbových kvetov pri presádzaní alebo rozdeľovaní dospelých rastlín na divízie. Postrek týmto roztokom v nízkej koncentrácii sa odporúča pre slabých a nezdravých zástupcov flóry ako stimulátor rastu. Pod vplyvom látky začnú kultúry nadobúdať stratený zdravý vzhľad a začnú vytvárať mnoho nových výhonkov..

Transplantácia ampelous izbových rastlín a veľkých kvetov (kríkov a stromov) je veľmi zriedkavá kvôli nebezpečenstvu poškodenia koreňov, jemných výhonkov alebo iných nadzemných častí. Tento postup spôsobuje nielen stres domácim zvieratám, ale môže tiež spôsobiť nenapraviteľné poškodenie ich vzhľadu. Prirodzene, po určitom čase bude potrebné aktualizovať pôdnu zmes v kvetináči a bežné hnojivá situáciu nezachránia. Potom príde na záchranu slabý roztok kyseliny jantárovej, ktorý sa zavedie zavlažovaním a pomôže normalizovať mikroflóru pôdy, po ktorej izbové kvety začnú dobre absorbovať zavedené výživné obväzy..

Spôsoby a metódy ošetrovania rastlín kyselinou jantárovou

Spôsoby a metódy ošetrovania rastlín kyselinou jantárovou

Koncentrácia pripraveného roztoku závisí od jeho účelu, ktoré časti rastliny budú spracované a v akom množstve. Pretože prospešné vlastnosti takéhoto roztoku zostanú zachované iba tri dni, nemali by ste ho pripravovať v nadmernom množstve..

  Ako udržať kapustu čerstvú až do jari: 10 spôsobov

Kyselina jantárová vo forme prášku alebo tablety sa zmieša s vodou pri teplote asi 35-40 stupňov, mieša sa, kým sa úplne nerozpustí, a potom sa upraví na požadovanú koncentráciu chladnejšou vodou (s teplotou asi 20 stupňov). Na izbové rastliny sa najčastejšie používa veľmi slabý roztok kyseliny jantárovej. Aby ste to dosiahli, musíte najskôr pripraviť jednopercentné riešenie. Bude to vyžadovať jeden liter vody a jeden gram látky. Postupne rozpúšťajte prášok (alebo tabletu) a získajte silne koncentrovaný roztok, musíte ho nabrať asi 200 ml a pridať až 1 liter (alebo až 10 litrov) bežnej izbovej vody. Výslednú kvapalinu je možné použiť na ošetrenie výhonkov alebo koreňovej časti na stimuláciu ich rastu, ako aj na namočenie semien.

 • Na obnovenie vitálnej aktivity oslabených a chorých vzoriek sa odporúčajú dva postupy postreku nadzemnej časti plodín v intervale jedného mesiaca..
 • Pri presádzaní rastlín je potrebné použiť roztok kyseliny jantárovej, aby sa namočil koreňový krk a celý koreňový systém. Pri presádzaní kvetov spolu s hlinenou hrudkou sa odporúča zavlažovanie roztokom po presadení priamo pod koreň alebo hlinenú hrudku navlhčiť postrekom.
 • Pri spôsobe rozmnožovania odrezkov sa odporúča znížiť rezané odrezky do nádoby so slabým roztokom do hĺbky 2-3 cm a nechať v ňom 3 hodiny, aby sa stimulovala tvorba koreňov. Po nasýtení roztokom je potrebné odrezky trochu vysušiť a ihneď ich zasadiť do zeme.
 • Riešenie tiež efektívne ovplyvňuje sadivový materiál. Pred výsadbou do nej musíte semená namočiť na 12 alebo 24 hodín a potom mierne vysušiť. Tento postup zvyšuje a urýchľuje klíčenie..

Kyselina jantárová v najslabšej koncentrácii nestráca svoje základné vlastnosti a má priaznivý vplyv na rast a vývoj plodín. Nadbytok látky nepredstavuje pre rastliny žiadnu hrozbu ani negatívne dôsledky. Sami odoberajú objem látky, ktorá je pre nich potrebná, a prebytok používajú pôdne mikroorganizmy. Je veľmi dôležité mať na pamäti, že kyselina jantárová nie je hnojivo a nemôže ju nahradiť. Vrchný obväz pre izbové kvety je veľmi potrebný a kyselina ich iba asimiluje..

  Kompostový čaj: čo to je a ako si ho pripraviť

V rastlinnom priemysle sa odporúča použiť „jantárový“ roztok na kultiváciu pôdy bezprostredne po výsadbe plodín na jar, pred kvitnutím (približne uprostred letnej sezóny) a pred zberom. Častejšie používanie neprinesie žiadny zmysluplný úžitok.

Kyselina jantárová – hnojivo pre rastliny (video)

kyselina jantárová &# 127793; Hnojivo pre rastlinyKyselina jantárová �� Rastlinné hnojivo