Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Balenie je neoddeliteľnou súčasťou kytice – druhy a rozmanitosť

Skúsení kvetinári na výrobu svojich majstrovských diel používajú rôzne pomocné materiály. Moderní výrobcovia vyrábajú obrovský sortiment obalov na čerstvé kvety, ovocné a potravinové kytice. Na zdôraznenie krásy kompozície používajte nasledujúce typy obalov:

 • Balíčky. Najjednoduchšia a najobľúbenejšia metóda balenia. Celofán dokonale zadržiava vlhkosť, preto je ideálny na prepravu a skladovanie živých rastlín. Takéto tašky sú univerzálne, štandardné v tvare kužeľa a originálne vo forme skla.
 • Papier. Jednoduchý obyčajný zábal alebo s tematickým vzorom použite napríklad na darček na svadbu, deň učiteľa, detskú oslavu. Môže byť lesklý, dúhový, vlnitý.
 • Syntetický film. Takéto balenie dáva kompletný vzhľad akejkoľvek kytici. Môže byť priehľadný, farebný, metalizovaný.
 • Obrúsky. Vhodné na balenie malých kytíc. Môžu byť jednoduché, prelamované, viacfarebné, všetkých druhov tvarov a veľkostí..
 • Pytlovina Sú v ňom zabalené kytice v retro štýle. Môže byť jednoduchý sivý alebo iskrivý, s prídavkom lurexu.

Čo je kvetinárstvo

Kvetinárstvo je chápané ako umenie výroby kytíc..

Jedná sa o typ dizajnu, ktorého výsledkom sú kytice kvetov, panely alebo koláže. Tento druh práce má technickú aj kreatívnu stránku. Účelom kvetinárstva je vyzdobiť akúkoľvek dovolenku alebo udalosť, vyjadriť ich tému alebo myšlienku prostredníctvom prírodných kompozícií kvetov a listov. Začínajúci dizajnéri v tejto oblasti by mali venovať pozornosť jednoduchým kolážam alebo kyticiam. Výsledkom je, že takýto koníček sa môže stať skutočným povolaním. Kde začať – osvojte si základy kvetinárstva pre začiatočníkov.

Základné pravidlá kvetinárstva

Kompozícia je príležitosťou na vytvorenie jedného súboru rôznych floristických komponentov, ktoré ich navzájom podriaďujú. V tomto prípade sa berú do úvahy jednotlivé charakteristiky rastlín a všeobecné zákony o rovnováhe textúr, štruktúry a farby..

Materiály pre kvetinárstvo

Hlavným materiálom pre kvetinárstvo sú rôzne prvky vegetácie. Môžu to byť živé, suché alebo umelé kvety. Všetky sú rozdelené do troch ďalších skupín:

 1. Lineárny rastlinný materiál. Jedná sa o dlhé stonky, vysoké okrasné rastliny, veľké listy.
 2. Hlavný rastlinný materiál alebo dominantný. Patria sem veľké kvetenstvo a púčiky, svetlé listy.
 3. Ďalší materiál alebo plnivo. Do tejto skupiny patria prvky strednej veľkosti – púčiky alebo listy, ktorých funkciou je zakrytie spojovacích prvkov.

Spolu s rastlinným materiálom existujú aj kvetinové doplnky. Ich funkciou je doplniť kompozíciu a dizajn dizajnéra. Ako príslušenstvo sa používajú rôzne detaily:

 • luky;
 • pásky;
 • sviečky;
 • mušle;
 • figúrky zvierat;
 • kamienky;
 • zvončeky;
 • tácky.
 • materiály pre kvetinárstvo

Kvetinárske nástroje

Každý začiatočník alebo každý, kto sa už vážne zaujíma o kvetinový dizajn, bude určite potrebovať nástroje kvetinárstva. V každom zložení je dôležité opraviť všetky prvky niečím. Na tento účel sa používa floristická pena. Na ten istý účel sa používajú aj kvetinové špendlíky. Iba s ich pomocou sú pripevnené stuhy, ktoré sú potrebné na ozdobenie stonky alebo maskovanie drôtu. Začínajúci aj skúsení kvetinári okrem týchto nástrojov používajú aj nasledujúce:

 1. Kliešte a nožnice na drôt. Je zásadný pre rezanie a manipuláciu s drôtom vo všeobecnosti.
 2. Nožnice na prerezávanie kvetov, záhradné nožnice. Musia byť ostré, aby bol rez drevených vetvičiek alebo hrubých stoniek hladký..
 3. Lepiaca pištoľ s tyčinkami. Používa sa na fixáciu peny v nádobe a vytváranie kytíc z umelých kvetov alebo sušených kvetov.
 4. Zošívačka. Rôzne malé časti je možné upevniť pomocou konzol.

Orezávač kvetov

Tajomstvo kvetinárstva

Ľudia, ktorí sú už profesionálmi v tomto odbore, sa môžu podeliť o pár jednoduchých rád aj s úplnými začiatočníkmi. Ako zaistiť, aby kytica zostala dlho čerstvá, správne skombinovať niekoľko odrôd rastlín alebo ich jednoducho pripraviť. Zo všetkých týchto tajomstiev kvetinárstva pozostáva samotné umenie kresby aranžmánov. Tu sú niektoré z najzaujímavejších pre začiatočníkov:

 1. Na predĺženie čerstvosti kytíc stojí za výber rastlín, ktoré žijú dlhšie ako ostatné. Môžete ich tiež nechať chladné a meniť vodu častejšie – po 1 alebo 2 dňoch.
 2. Povinné pravidlo – v kytici musí byť nepárny počet rastlín. Dokonca je vhodný iba na smútočné príležitosti.
 3. Veľkosť závisí od príležitosti. Na vážnu oslavu potrebujete aj väčšiu kyticu. Prostriedky s priemerom 25-20 cm sa považujú za univerzálnu možnosť..
 4. Odporúča sa vytvoriť kyticu z najobjemnejšieho prvku, ktorý bude stredom. Nasledujúce detaily sa pridávajú špirálovitým spôsobom. Zaujímavou možnosťou je kombinácia kvetov rôznych textúr, napríklad ruží a hyperiku alebo červenej gerbery.

Pokyny a štýly kvetinárstva

Európania rozlišujú tri smery kvetinárstva: tvarovo lineárne, vegetatívne a dekoratívne. Túto klasifikáciu schválili Gregor Lersh a Daniel Ost. Peter Asman načrtol 4 smery kvetinárstva. Okrem troch vyššie uvedených štýlov existoval ešte jeden – paralelný.

Tento smer bol však posunutý do kategórie usporiadania línií rastlinných materiálov. V súčasnej dobe je obzvlášť populárna kreatívna floristika. Tento smer sa vyznačuje originalitou foriem, sofistikovanosťou a jedinečnosťou..

Kompozície vyrobené v lineárnom štýle sú veľmi ľahko rozpoznateľné. Všetky rastlinné materiály sa používajú striedmo. Akýkoľvek prvok je veľmi dôležitý, rovnako ako okamih využitia priestoru medzi materiálmi je dôležitý..

Zvláštnosť masívneho štýlu je v jeho usporiadaní. Ide o volumetrické tvary s mäkkými prechodmi. Kvetinárstvo vytvára centrálnu časť kytice a potom postupne vypĺňa obrysy aranžmán.

Kompozície vyrobené v zmiešanom štýle kvetinárstva sú veľmi rozmanité. Majú ďaleko od zavedených pravidiel pre usporiadanie lineárneho, masívneho alebo masívne-lineárneho štýlu. S najväčšou pravdepodobnosťou harmonicky kombinujú všetky štýly..

Kvetinárstvo je vzrušujúca činnosť, ktorá vám poskytne veľa príjemných minút. Zložením kvetov, vetvičiek a listov sa priblížite k prírode. Štúdium kvetinárstva ako dizajnového prvku môže poskytnúť nielen príležitosť naučiť sa nové príležitosti, ale dokonca sa môže stať skutočným povolaním..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, skladanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, skladanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, skladanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Floristické kompozície

Pri skladaní floristických kompozícií z ruží, ľalií, klinčekov alebo iných kvetov je pre začiatočníkov hlavnou vecou dodržiavanie proporcií. To platí pre proporcionalitu nádoby a rastlín, púčikov, váz a listov. Vo všeobecnosti by mala byť kompozícia harmonická. Zlatý rez funguje aj v kvetinárstve. Je to nasledovné:

 1. Ak je kytica usporiadaná zvisle, malo by na ňu spadnúť 5 z 8 častí a zvyšné 3 na vázu.
 2. Keď je kompozícia natiahnutá viac horizontálne, t.j. rastliny sú v nízkej váze, najkratšie vetvy sú 3 diely a najdlhšie – 5. Alebo inými slovami – dlhý kvet sa rovná 1,5 -násobku priemeru kvetináča.

Floristické kompozície v kvetináčoch

Kytice kvetov

Na vytvorenie skutočne krásnej a originálnej kytice nestačí dať rastliny dohromady a zabaliť ich prvým filmom, ktorý príde. Kvetinárstvo je skutočná veda, ktorá vyžaduje určité znalosti z botaniky, ako aj vkus, ktorý pomáha kombinovať rôzne formy a odtiene..

Komplexné kompozície sa vytvárajú s prihliadnutím na čas odhalenia určitých typov rastlín. Aby vydržali v byte čo najdlhšie, musia mať vynikajúcu trvanlivosť. Pre začiatočníkov je lepšie vykonávať kytice v rovnakej farebnej schéme, napríklad z jesenných kvetov. Po zhliadnutí videa majstrovskej triedy o vytvorení mono kompozície môžete zo živých rastlín vytvoriť zaujímavé remeslo.

Kytica kvetov

Základy výroby kytíc z čerstvých kvetov

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom naznačuje, že študent by sa mal v prvom rade sústrediť na nenápadné kompozície. Zdobenie kytice môže byť zbytočné, a to negatívne ovplyvní jej atraktivitu..

Návrh kompozície by mal vychádzať z účelu, na ktorý je vytvorená. V súlade s tým je potrebné použiť prvky, ktoré sú na tento účel optimálne vhodné..

Výroba kytíc z čerstvých kvetov

Existujú rôzne druhy kytíc. Hlavná klasifikácia je žena a muž. Okrem toho existuje rozdelenie podľa účelu kytice:

 • svadba;
 • deti;
 • smútok;
 • denne;
 • slávnostné.

Výroba kytíc z čerstvých kvetov pre začiatočníkov môže byť náročná, preto sa odporúča používať iba jeden druh rastlín. Vďaka tomu sa ľahšie vysporiadate s odtieňmi, tvarom a typom kytíc. Hlavný typ je masívny – medzi prvkami nie je priestor a rastliny sú prezentované nie viac ako 2-3 odrodami. Okrem nich existujú nasledujúce kytice:

 • okrúhly;
 • boutonnieres;
 • zadarmo;
 • jednostranné;
 • kvetinové šperky.

Kytice sa môžu líšiť veľkosťou. Veľké sú vhodné na narodeniny a malé na svadbu. Technológia kompilácie pre začiatočníkov vo všeobecnosti vyzerá takto:

 • určenie tvaru kytice – počet rastlín, ich kompatibilita;
 • rez rastlín;
 • montáž prvkov do kytice, dekorácia;
 • umiestnenie do vázy s vodou.

Kytica z čerstvých kvetov

Kombinácia kvetov v kytici

Jedným zo základných prvkov úspechu začínajúcich kvetinárstiev je kombinácia kvetov v kytici. Je veľmi dôležité cítiť, ktoré odtiene sa navzájom dopĺňajú a ktoré jednoducho nemožno použiť spoločne. Okrem harmonickej kombinácie farieb musíte vybrať aj tú správnu. Teplé odtiene kyticu oživia, zatiaľ čo studené odtiene budú pôsobiť zdržanlivejšie. K prvým patrí oranžová, červená a žltá a k druhým – modrá, zelená, fialová. Pomocou teplej stupnice môžete vizuálne priblížiť prvky. Studené odtiene naopak detaily odstránia..

“Kontrast”

Použitie rastlín a prvkov opačnej farby v kytici môže spôsobiť, že kompozícia bude jasná, nasýtená a inšpiruje pocit optimizmu..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Príliš ostrý kontrast však môže viesť k opačnému výsledku..

“Podobný”

Ak kompozícia obsahuje prvky podobnej farby, môže byť klasifikovaná ako podobná. Dodatočné použitie rôznych odtieňov tej istej farby je povolené.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Počet farieb tu nie je obmedzený, možno niektoré prevládnu nad ostatnými a možno budú všetky prezentované rovnako.

“Monochromatické”

Použitím jednej farby, ale hraním s jej rôznymi odtieňmi, je výsledkom monochromatická kompozícia.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Kombinácia prvkov je v tomto prípade spojená s plynulými prechodmi, čo zahŕňa upútanie pozornosti „celého obrázku ako celku“, ale v prípade potreby môžete každý prvok zvážiť samostatne.

“Dúha”

Neočakávajú sa žiadne konkrétne obmedzenia farby. Môžu byť použité rôzne farby a ďalšie atribúty prvkov kompozície. Typickým príkladom je obvyklá kytica poľných kvetov..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Napriek absencii prísnych obmedzení treba chápať, že existujú farby a ďalšie detaily, ktoré spolu nevyzerajú práve najpríjemnejšie..

Tréning kvetinárstva pre začiatočníkov, majstrovské kurzy krok za krokom

Začínajúce kvetinárstva sa vďaka majstrovským kurzom naučia niektoré tajomstvá a zoznámia sa s nástrahami, ktoré mentori hovoria, ako sa zorientovať.

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené školy alebo jednoducho floristické kurzy. Poskytujú celý rad služieb pre tých, ktorí sa chcú naučiť toto umenie. Môže ich navštíviť začínajúci kvetinár alebo profesionál. Úvodné hodiny, prednášky, majstrovské kurzy a semináre, počas ktorých sa môžete nielen zoznámiť s návrhom kytíc, ale tiež sa ich pokúsiť zostaviť sami. Okrem špeciálnych kurzov existujú ďalšie spôsoby, ako študovať za kvetinárstvo. Začiatočníci môžu sledovať online videonávody alebo majstrovské kurzy a dokonca si môžu prečítať zaujímavé knihy.

Dievča robí kyticu

Kytice v rôznych škatuliach

Aranžovanie kvetov v krabici je nielen pohodlné a praktické, ale bude aj efektnou prezentáciou pre každú oslavu. Na originálny darček vázu nepotrebujete, môžete ju dať kdekoľvek. Vďaka tomu je vhodný na vysielanie na preplnených miestach, kaviarňach, kinách..

Najúžasnejšími truhlíkovými kvetmi sú ruže. Na vytvorenie kytice budete sami musieť pripraviť prázdny kartónový kontajner vhodnej veľkosti, saténové stuhy, kvetinovú špongiu, potravinový film, listy fikusu alebo papradie..

Najprv musíte krabicu zabaliť fóliou, aby lepenka nebola nasýtená vodou. Vonkajšia strana by mala byť ozdobená baliacim papierom, handričkou alebo iným materiálom. Špongiu vložíme do nádoby a vložíme do nej pripravené kvety.

Kytica v krabici

Kabelka s kvetmi

Na vytvorenie tejto kompozície by ste mali zásobiť nasledujúce materiály:

 • ruža (pravidelná);
 • eustoma;
 • ružová páska;
 • veľké fialové korálky;
 • klinčeky (kvety);
 • semeno živice;
 • akákoľvek tkanina.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Proces vykonávania:

 1. Je potrebné omotať drôt po celej dĺžke páskou.
 2. Ďalej by mal byť drôt prepletený tak, aby dostal tvar potrebný pre základ rámu budúcej kabelky.
 3. Z rovnakého drôtu musíte splietnuť držadlá kabelky a potom ich pripevniť k pripravenému rámu.
 4. Saténová stuha môže byť omotaná okolo držadiel, aby bola estetická..
 5. Rám tašky musí byť zvnútra zakrytý látkou..
 6. Teraz by ste mali na samý spodok tašky vložiť kvetinovú špongiu namočenú a zabalenú v igelite.
 7. Aby kvety úplne vstúpili do kabelky, mali by byť ich stonky vhodne odstrihnuté a potom musí byť každý kvet vložený do špongie..
 8. S pomocou korálkov a saténovej stuhy, tkania týchto predmetov dohromady, musíte urobiť veniec a potom by mal byť pripevnený k kabelke.

Svadobná kytica

Tu by ste sa mali pripraviť na popravu:

 • paniky (5 ks);
 • ozdobná čipka;
 • ružová organza;
 • pravítko;
 • ozdobná plastová páska;
 • korálky s priemerom najviac 1 cm (15 ks);
 • ružové tulipány (7 ks);
 • zelený drôt.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Proces vykonávania:

 1. Pruh organzy, ktorého šírka by nemala presiahnuť 30 cm, musí byť zložený na polovicu a potom narezaný v strede nožnicami rozdelený na 2 časti. Túto operáciu zopakujte s ďalším prúžkom, pretože budete potrebovať najmenej 4 kúsky organzy.
 2. Každý z týchto útržkov sa musí založiť na polovicu a nožnicami z nich odstrihnúť prúžky široké 3 cm, ale rez by nemal dosiahnuť líniu skladania.
 3. Z týchto segmentov je potrebné zozbierať svieže kvety, skrútiť ich nohy k sebe a potom ich spojiť drôtom na základni, ale jedna noha musí byť ponechaná dlhá, aby jej dĺžka zodpovedala stonke ozdobného kvetu.
 4. Tulipány by mali byť umiestnené na rovnakej úrovni a paniky by mali byť rovnomerne rozložené v celej kytici, rámovanie čerstvých kvetov bude spôsobené detailmi organzy vyrobenými v predchádzajúcom kroku..
 5. Všetky stonky musia byť teraz zviazané drôtom tak, aby boli skrútené čo najvyššie, aby sa zabránilo strate tvaru a rozpadu kvetov dohromady.
 6. Použitím nožníc na strihanie musíte stonky zastrihnúť na požadovanú dĺžku..
 7. Listy zo stoniek je potrebné opatrne odtrhnúť a umiestniť po celom obvode kytice.
 8. Ďalej, s maximálnou starostlivosťou, vyhýbajte sa poškodeniu listov tulipánov, obalte zväzok plastovou páskou 3-4 krát, pripevnite kyticu.
 9. Konce ozdobnej stuhy môžu byť ozdobené bielymi korálkami.

Špirálová kytica

Pre túto kompozíciu sú vhodné akékoľvek kvety. Pre väčšie pohodlie sa odporúča vybrať tie, ktoré majú husté a rovnomerné stonky. Môže to byť napríklad harmanček alebo ruže..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Proces vykonávania:

 1. Niekoľko lúpaných kvetov musí byť zložených tak, aby boli vo vzpriamenej polohe.
 2. Po posunutí obrobku do ľavej ruky musíte vziať ďalší kvet pravou rukou a mierne ho nakloniť na pravú stranu položiť pred obrobok, ale ďalší kvet bude potrebné nakloniť na ľavú stranu..
 3. Opakujte operácie z predchádzajúceho odseku s jediným rozdielom, že teraz musíte kvety zložiť zozadu.
 4. Položky 2 a 3 sa opakujú, kým nie je kompozícia dokončená. Po ceste je povolené nastavenie výšky púčikov, ale nezabudnite pevne držať celý obrobok ľavou rukou. Je tiež potrebné mať na pamäti, že kvety počas tejto montáže by sa mali dotýkať iba stoniek..
 5. Dekor, ak je použitý, by mal byť tiež pridaný do špirály.
 6. Na konci je možné pridať zelenú. Predpokladá sa, že jej kytica bude ako keby zabalená.
 7. Kytica by mala byť pevne pripevnená drôtom alebo ozdobnou plastovou páskou a prebytočné konce by mali byť odrezané nožnicami na prerezávanie..
 8. Stonky je potrebné šikmo prerezať, potom môže kytica prijímať výživu z vody.

Odborníci v oblasti kvetinárstva odporúčajú vyhnúť sa baleniu okrúhlych kytíc, medzi ktoré patrí špirálová verzia, sieťovinou, papierom alebo filmom. Malé kytice s maximálne 15 prvkami je možné ešte zabaliť. Do malej špirálovej kytice môžete vložiť blahoželanie, zabalené napríklad do fólie.

Paralelná kytica

Kytice tohto typu možno často vidieť na svadbách alebo v banketových sálach..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Zber paralelnej kytice je pomerne jednoduchý, preto musíte mať poruke:

 • kvety s veľkými púčikmi;
 • papraď alebo zeleň;
 • prvky na dekoráciu.

Proces vykonávania:

 1. Z dostupných kvetov je potrebné urobiť „rebrík“ a položiť ich vedľa seba tak, aby hlava nasledujúceho kvetu bola nižšia ako predchádzajúca.
 2. Stonky musia byť zviazané páskou tak, aby k sebe priliehali. Optimálne využije ruže.
 3. Ďalej by ste okolo kvetov mali pridať dekoratívne prvky a zeleň, pričom si pamätajte, že nemôžu pokryť hornú časť kompozície, ktorú predstavujú púčiky..
 4. Aby bola kytica stabilnejšia, môžete použiť drôtený rám.
 5. Stonky by mali byť rovnomerne rozrezané, potom môže byť kytica ozdobená stuhami a mašľami a zabalená do akéhokoľvek materiálu, ak to situácia vyžaduje.

Očarujúce kompozície zo sušených kvetov

Veľmi krásne vyzerajú kompozície zo sušených kvetov. Sú odolné a nevyžadujú takmer žiadnu ďalšiu údržbu. Kytica sušených kvetov môže byť vyrobená v dekoratívnom strome alebo váze. Jednou z najdôležitejších fáz zloženia kytice je výber požadovaných kvetov a ich sušenie. Môžete si vybrať vysoké ruže, gladioly.

Ako doplnok do kytice sú vhodné listy eukalyptu, kvety maku, rebríček, sušené listy papradia. Sušené kvety spravidla nie sú príliš svetlé, takže môžete rastliny zafarbiť alebo použiť ako ozdobu ďalšie prvky, napríklad pávie perie.

Najpopulárnejšou aranžmán zo sušených kvetov je pravidelná kytica. Na jeho vytvorenie potrebujete sušené kvety, vázu, ozdobné kamienky a plnivo. Spodok vázy by mal byť vyplnený kvetinovou penou. Ak neexistuje, môžete použiť obvyklú montážnu miestnosť a naplniť ju celofánom, čím zachováte steny vázy.

Orežte stonky sušených kvetov na požadovanú dĺžku. Musíte urobiť kyticu začínajúc od najvyšších kvetov, ktoré tvoria tvar budúcej kompozície. Otočte vázu a doplňte ju prírodnými materiálmi, aby kytica vyzerala harmonicky zo všetkých strán. Kamene by mali byť pridané podľa potreby. V priehľadnej váze budú nielen ozdobou, ale aj stabilnejšou..

Hotovú kompozíciu sušených kvetov umiestnite mimo okna, aby sa do nej dostalo čo najmenej slnečného svetla.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Technika „zle“

Kvetinárstvo pre začiatočníkov tiež krok za krokom ovplyvňuje japonskú techniku ​​„Oshibana“, ktorú v určitom zmysle možno klasifikovať ako maľbu, pretože obrázky sú vytvárané s jej pomocou.

Rozdiel od klasickej maľby je v tom, že „umelec“ tu namiesto farieb alebo na úrovni s nimi používa rastliny sušené špeciálnou technológiou. Môžu to byť nielen kvety, ale čokoľvek, čo sa vám páči: ovocie, šupky, bobule, kôra, semená atď..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

Na vykonávanie skladieb v tomto štýle budete potrebovať:

 • pinzeta;
 • farebné ceruzky;
 • kus látky;
 • horúca lepiaca pištoľ;
 • farby (akvarel);
 • pauzovací papier;
 • farebný papier alebo lepenka;
 • PVA lepidlo.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zberu materiálu. To by sa malo vykonávať výlučne v suchom počasí. Každá rastlina musí byť starostlivo skontrolovaná, či neobsahuje plesne a larvy hmyzu, a ak sa nejaké nájdu, rastlinu treba zlikvidovať. Ak je to možné, špinavé a prašné rastliny by sa mali vyčistiť, ak nie, potom ich tiež zlikvidovať..

Po zozbieraní materiálu musí byť vysušený. Na tento účel môžete použiť zaťažené knihy alebo staré noviny. Náklad by mal byť zvolený individuálne pre každú rastlinu, aby sa nepokazil materiál.

Jemné rastliny by nemali byť lisované nad 20 kg. Ak je materiál príliš krehký, potom je maximálna hmotnosť lisu 5 kg. Lis je vhodný pre hrubé rastliny – do 40 kg.

Nie je zakázané sušiť veľké šťavnaté listy žehličkou cez špeciálny papier alebo noviny. Sušený materiál by mal byť skladovaný na suchom a tmavom mieste, predtým zabalený do priečinkov alebo CD boxov.

Proces zloženia:

 1. Najprv sa musíte rozhodnúť o zápletke obrázku. Ak sa očakáva veľké množstvo svetlých detailov, pozadie by malo byť použité v tmavej farbe a naopak. Farebný papier alebo lepenka slúži ako materiál na pozadie, ktoré môže byť mierne zafarbené farbami alebo ceruzkami. Na pozadie je možné použiť aj rôzne látky..
 2. Keď sa rozhodnete pre sprisahanie, na hlavné pozadie by mala byť ceruzkou nanesená skica, po ktorej by nasledovalo sledovanie na pauzovacom papieri..
 3. Prvky sú vyrezané z pauzovacieho papiera, na základe ktorého sú vybrané rastliny na použitie v kompozícii.
 4. Rastliny, narezané na požadovanú veľkosť, je potrebné vyložiť v súlade s myšlienkou na hlavnom pozadí..
 5. Časti z rastlín nie je potrebné dôkladne natierať lepidlom, je lepšie ho naniesť v tenkej vrstve a diely opatrne pripevniť na plátno.
 6. Ako posledný krok bude potrebné maľbu umiestniť pod záťaž..

Nezabudnite, že obrazy vyrobené technikou „Oshibana“ sa kategoricky neodporúčajú umiestňovať na otvorené slnečné svetlo, pretože to môže viesť k jeho rýchlemu vyblednutiu..

Keramická metóda

Keramická kvetinárstvo zahŕňa použitie polymérnej hliny na vytváranie kytíc kvetov a rôznych remesiel.

Ako príklad bude zvážené uskutočnenie zvona s keramickou metódou..

Na jeho výrobu budete potrebovať:

 • ceruzka;
 • PVA lepidlo;
 • hlina;
 • farby;
 • valček;
 • nite;
 • malý plechový pásik.

Proces vykonávania:

 • Musíte urobiť zvonový vzor a ohýbať plechový pás podľa jeho tvaru.
 • Teraz by ste mali vziať hlinu a zmiešať ju s roztokom vody a farieb, aby ste získali približne farbu, ktorú by ste na konci chceli vidieť.
 • Pomocou valčeka musíte rozvaľkať hlinu a potom nožom vystrihnúť niekoľko škvŕn v tvare kvetov..
 • S prstami na zadnej strane kvetu musíte vytvoriť malé rebrá;
 • Prsty musia prilepiť okraje kvetu a zovrieť ich v tvare kríža, pričom nimi pohybujete nahor.
 • Na vytvorenie tyčinky a piestika potrebujete tenkú vrstvu hliny, zrolovanú klobásou, nakrájanú na jeden koniec na 3 malé kúsky a potom tam prilepte „paličku“ a orámujte ju žltými niťami.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom. Zostavovanie kytíc, výučba dekorácií, fotografií, video návodov

 • Teraz môžete zvonček nasadiť.
 • Sepal je vyrobený rovnakou technikou a prilepený k základni..
 • Nakoniec musíte stočiť nohu hlinkou a kvet zafarbiť olejom..

  Balenie ako súčasť kompozície

Obyčajný papier je v trende. Čipkové vzory, saténové stužky a dokonca aj tkanie veľkých lán môžu kytici dodať kúzlo. Neošetrená bielizeň je vhodná na tkaniny.

Mriežky sú kvetinármi stále viac považované za zastaraný trend. Polyetylén je možné použiť iba ako technické balenie, tento materiál sa nepoužíva ako ozdoba kompozície..

Kytice-figúrky

Kvetinové úpravy v podobe postáv medveďov a zajačikov sú stále obľúbenejšie. Takýto darček ohromí každé mladé dievča, najmä ak je vyrobený ručne. Sú vyrobené aj na rôzne prázdniny v škôlke. V prvom rade si vyberieme stabilnú základňu. Môže to byť akákoľvek plochá podpera, napríklad podnos, veľká miska. Hlavná vec je, že neprepúšťa vlhkosť.

V ďalšej fáze vyrábame zvierací rám z kvetinovej špongie. Vykrojíme časti tela, namočíme ich do vody a prichytíme špajdlami. Malo by sa pamätať na to, že kvety budú stále vložené do základne, takže je potrebné si vopred predstaviť veľkosť budúceho remesla..

Do kytice sa hodia akékoľvek čerstvé kvety, dokonca aj neotvorené púčiky. Hlavy sa odrežú a vložia do špongie podľa koncipovaného plánu. Oči, ústa a nos kompozície sú vyrobené z pripravených korálikov, ďalšieho príslušenstva. Na kytice-figúrky sa častejšie používajú chryzantémy. Sú nenáročné, odrody a typy sú reprezentované obrovskou škálou farieb..

Kytica-figúrka

Jednoduché domáce úpravy

Výroba kompozícií z čerstvých kvetov vlastnými rukami vždy začína prípravou rastlín. Je potrebné úplne vyčistiť časť stoniek, ktorá bude vo váze, aby voda nehnila.

Potom je rez osviežený, aby kvety intenzívnejšie absorbovali vlhkosť. To by sa malo vykonávať iba pomocou vyžínača alebo v extrémnych prípadoch kancelárskym nožom, ale nie obyčajnými krajčírskymi nožnicami. V opačnom prípade sa kapiláry pokrčia a zdeformujú, cez ktoré voda a jedlo preteká stonkou k púčikom a rýchlo klesnú.

Bujné úpravy – „hrkálky“ sa zbierajú do rúk a až potom sa umiestnia do nádoby s vodou. Môže to byť nielen váza, ale aj niečo menej tradičné – záhradná polievacia nádoba, kameninový džbán alebo pozinkované vedro. Kvetinové stonky sú vopred zviazané, aby sa rastliny nedrobili.

Záhradná zmes

Čerstvé kvety zo samotnej záhrady si len pýtajú vázu. Na záhone sú však také krásne, že sa pri pokuse o vytvorenie tej najjednoduchšej kompozície okamžite zmenia na chaotickú hmotu. Našťastie existuje vynikajúci životný hack, vynájdený špeciálne pre začínajúcich kvetinárov – rozdelenie na sektory pomocou lepiacej pásky..

Budete potrebovať:

 • akékoľvek záhradné kvety:
 • váza so širokým krkom;
 • úzka páska;
 • nožnice.

Po naliatí vody do vázy okraje poriadne otrite papierovou utierkou. Páska sa nebude lepiť na vlhký povrch nádoby.

Záhradné kvety do kytice

Odrežte pásy požadovanej dĺžky a prilepte ich na okraje vázy v pozdĺžnom a priečnom smere. V dôsledku toho by ste mali dostať pletivo s otvormi asi 2×2 cm. Teraz bude distribúcia kvetov oveľa pohodlnejšia..

Papierové pásy na váze

Začíname od tých najmenších, napríklad postrekujeme ružami alebo chryzantémami. Usporiadame ich po obvode špirálovou technikou – stonky sa dotýkajú v jednom bode a sú umiestnené pod uhlom.

Malé kvety vo váze

Pridanie veľkých farieb

Aby zmes vyzerala harmonicky, je lepšie pre ňu vybrať púčiky kvetov rovnakej farebnej škály – teplé alebo studené. V tomto prípade boli použité postrekové ruže s práškovým gradientom a oranžovým saflórom a hlavným prízvukom bola jantárovožltá slnečnica. Požadovaný kontrast bol dosiahnutý pomocou zelene, ktorá nielen efektívne zdôraznila púčiky jemných odtieňov, ale vytvorila aj výraznú textúru..

Kvetinová zmes

Očarujúci letný mix bude najlepšou ozdobou kuchyne alebo letnej chaty. Pitie čaju v takejto „spoločnosti“ prinesie neporovnateľné potešenie.

Letný mix

Aranžované v odtieňoch bordovej

Na výzdobu svadobných interiérov sa často používa kyticový aranžmán z čerstvých kvetov. Zaujímavým riešením na oslavu vo vínnom štýle je kombinácia tmavočervených a modrasto zelených rastlín. Luxusné usporiadanie na piaflore, v starej striebornej váze s vysokou nohou, je vhodné aj na iné špeciálne príležitosti. Je umiestnená v strede stola..

Tmavé tóny v kytici

Kytica má tvar inverzného polmesiaca, vytvorený visiacimi vetvami dvoch odrôd eukalyptu – cineria a populus. Tiež sa na to používa: anthurium, froté tulipány Svadobný dar a sasanky.

Čo je potrebné na zloženie kytice

Pred montážou je potrebné rastliny napojiť a nechať niekoľko hodín v usadenej vode pri izbovej teplote. Potom sa všetky stonky vyčistia, strih sa obnoví a súčasti budúceho floristického majstrovského diela sa rozložia na pracovnú plochu podľa typov a odrôd. To umožní rýchlejšiu montáž, bez rušenia hľadaním požadovaného prvku, a kvety zostanú bez vody menej. Sú tam umiestnené aj potrebné nástroje: prerezávače, nožnice, kotviaca páska, kvetinový drôt a špáradlá. Ako posledný prepichnite piaflor pri nastavovaní tulipánov, ktoré majú mäkký kmeň.

Namočte kvetinovú špongiu do vody a pomocou kotevnej pásky ju pripevnite k plochej miske vázy. Ďalej začneme tvarovať siluetu aranžmán pomocou eukalyptu. Na vytvorenie hustoty v strede sa používajú staršie vetvy s tvrdými, jasnými listami..

Skúsení kvetinári odporúčajú vziať si pre európske kytice najmenej 3 druhy zelene, aby sa vytvorila hra textúr a zväzkov.

Zeleň do kytice

Ďalej umiestnime veľké púčiky anthuria a vytvoríme jasné akcenty. Ide o takzvané ohniskové kvety, ktoré na seba zameriavajú hlavnú pozornosť diváka..

Tmavé kvety v zložení

Hustotu v strede usporiadania vytvárajú tulipány, ktoré sú usporiadané do skupín podľa „Fibonacciho čísla“. To znamená, že v blízkosti 1 antúria by malo byť 3 alebo 5 tulipánov. Na konci zostavy pridajte sasanky na miesta, kde sú nerovnomerne umiestnené výplňové kvety..

Luxusná kytica

Kompozície z čerstvých kvetov “na” oáze “, ako je uvedené na týchto fotografiách, sú určené hlavne na slávnostné dekorácie. A každodenné úpravy sa najlepšie vykonávajú vo vegetatívnom štýle, ktorý je dnes módny, kopírujúc prírodné náprotivky: roh rozkvitnutej záhrady alebo lúky. S vonkajšou jednoduchosťou tento smer vyžaduje skúsenosti a dobre vyvinutú intuíciu, pretože neexistujú žiadne prísne pravidlá, okrem toho, že všetky prvky majú bod rastu, v ktorom by sa mali stonky zbiehať..

Vegetatívna kompozícia “Jarná záhrada”

Používa sa paralelná technika umiestňovania rastlín s viacerými rastovými bodmi.

Budete potrebovať:

 • dúhovky, hyacinty, statice;
 • dekoratívna drevená krabica;
 • kamienky (môžete si kúpiť v obchode s domácimi zvieratami určenom pre akvária);
 • floristická špongia (piaflor), gerberový drôt (drut), polyetylénová fólia „sľuda“, stavebný nôž, nožnice na prerezávanie.

Spodné a bočné steny škatule rozložíme fóliou, aby bola chránená pred vlhkosťou. Piaflor nakrájame na veľkosť nádoby, namočíme do vody a vložíme dovnútra. Stonky hyacintov spevníme gerberovým drôtom, pričom ho vložíme zhruba do polovice výšky. Tiež urobíme niekoľko zákrut mimo „nohu“ a zamaskujeme ich zelenou páskou.

Zloženie „Jarná záhrada“ (montáž)

Stonky dúhoviek šikmo narežeme ostrým nožom alebo orezávačom a nasadíme do piaflóru, pričom dodržíme zvislý smer. Snažíme sa okamžite presne udržiavať vzdialenosť medzi kvetmi, aby sme ich nepreskupili, čím by sme narušili integritu „oázy“. Ďalším radom budú hyacinty. Nemali by prekrývať púčiky dúhovky, preto ich robíme o niečo kratšie. Pre väčšiu nádheru vyplníme voľný priestor statikom.

Kosatce a hyacinty

Pomocou kamienkov zamaskujeme zvyšný nekrytý piaflor. Na dodanie ručne vyrobenej dynamiky aranžovania kvetov používame oceľovú trávu. Z tejto okrasnej rastliny môžete stavať elegantné rámy a vytvárať veľmi zaujímavé dizajnové riešenia. Na avantgardný štýl sa zvyčajne používa stealgrass, ale vo vegetatívnom štýle si tiež nájde miesto – získate imitáciu lúčnej trávy visiacej vo vetre.

Stillgrass v kvetinovom aranžmá

Jesenná kytica z betónu

Jesenná kytica z betónu

Nepresný stavebný materiál dnes úspešne nahrádza najkrajšie sklenené a porcelánové vázy. Kvetinárstva láka kontrast medzi chladnou kamennou hmotou a krásou živých rastlín plných farieb..

Na dosiahnutie požadovaného účinku nie je vôbec potrebné formovať ťažké betónové kvetináče. Pri interiérových kompozíciách si vystačíte s menším úsilím a nádherným výsledkom.

Užitočné rady

Bez malého triku nemôže svoju prácu vykonávať ani jeden skúsený kvetinár:

 1. Pri vytváraní kompozície vezmite do úvahy pohlavie osoby. Ak je kytica pre ženu, mala by byť okrúhla. Kytica pre muža by mala byť predĺžená..
 2. Skombinujte rôzne kvety do jednej kytice. Kompozícia nie viac ako 3 druhov kvetov vyzerá skvele – napríklad použite biele a ružové tulipány, doplnené vetvami hyacintu.
 3. Na vytvorenie jedinečnej kytice je vhodný takmer akýkoľvek materiál, neobmedzujte sa iba na jeden film – môže to byť škatuľka, farebné ceruzky a ďalšie. Hlavnou vecou nie je to preháňať s detailmi..
 4. Používajte uzavreté, mierne otvorené a otvorené púčiky. Tento malý trik pomôže kytici vydržať čo najdlhšie..
 5. Nebuďte horliví so zeleňou: niekoľko malých listov dokonale zapadne do kompozície a doplní ju, ale na pozadí náručia listov môžu kvety vyblednúť. A pamätajte, že zeleň by nemala byť vyššia ako samotné kvety..
 6. Rozdeľte púčiky rôznych farieb správne. Okolo okrajov usporiadajte svetlé púčiky a kvety tmavých a jasných odtieňov umiestnite bližšie k stredu kytice.
 7. V jednej kytici sú použité buď exotické alebo poľné kvety. Skúste ich nemiešať.

Tieto odporúčania vám vždy pomôžu vytvoriť štýlovú kompozíciu..

dievča s kvetmi

Tajomstvo majstrov

Každý profesionál má svoje skúsenosti. A skúsenosti niekoho iného môžu byť užitočné v rôznych prípadoch..

 1. Zbierajte kytice s okom na podlahe a preferenciami osoby. „Žena“ – okrúhla, „muž“ – predĺžená.
 2. Skombinujte rôzne farby a kvety v jednu kyticu. Odroda je lepšia: používajú sa najmenej tri rôzne druhy. Hodia sa k sebe napríklad biele tulipány, žlté astry a červené ruže..
 3. Zatvorené a pootvorené púčiky sú dôvodom na to, aby ste naznačili, že sa kytica stále ukáže v celej svojej sláve.
 4. Nepreháňajte to so zeleňou: nemalo by to odvádzať pozornosť od základných farieb. Pokiaľ ide o umiestnenie, nemalo by byť vyššie ako púčiky..
 5. Do stredu a pozdĺž okrajov zostavy umiestnite svetlé a svetlé púčiky..
 6. Nemiešajte vzácne a bežné kvety, ako je harmanček a plesňa.

Ak dodržíte tieto pravidlá, zvýši sa vaša úroveň a objem predaja kytíc. A rodine a priateľom pripravíte kytice, ktoré nikde nekúpite.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Video majstrovské kurzy, ktoré pomôžu začínajúcim návrhárom kvetov

1) Prvá lekcia z floristiky. Kytica “Karamel”.

2) Kvetinárstvo: tajomstvo jednoduchej kytice

3) Majstrovská trieda vo floristike pre začiatočníkov

4) Ako som sa stal kvetinárom? // Moja prvá kytica

5) Ako vytvoriť rám pre zimnú kyticu

6) Špirálová technika na príklade bielych kytíc

7) Kompozície v košoch

osem)

Kytice k 1. septembru

9) Dekorácia priestorov na Nový rok

10) Kytica sušeného ovocia / Kvetinárstvo

11) 10 tipov pre začínajúcich kvetinárstiev

Nápady na aranžovanie kvetov pomocou improvizovaného zariadenia

Aby ste mohli oživiť svoje predstavy o kvetinových kompozíciách, musíte sa poriadne „vyzbrojiť“. Nenechajte sa zmiasť veľkým počtom nástrojov a iného vybavenia ilustrovaných a popísaných na týchto stránkach. Len niekoľko (vedro, nožnice, nôž a kanva) je základnou potrebou pre začiatočníka – ostatné sú voliteľné. Ostré predmety, ako sú nožnice a nože, uchovávajte mimo dosahu detí a snažte sa udržať všetky nástroje pohromade v škatuli. Pri aranžovaní kvetov položte na pracovnú plochu veľkú plastovú fóliu..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Vedro s vodou je nevyhnutným vybavením na zbieranie kvetov zo záhrady a ich ukladanie pri vytváraní aranžmán. Vyberte si vedro s bočnými držadlami, pretože štandardná rukoväť sa voľne hojdá a môže poškodiť kvety počas prepravy. V kuchyni nepoužívajte floristické vedro.

Konzervačný prostriedok na rezané kvety v práškovej alebo tekutej forme obsahuje predovšetkým baktericídne látky, ktoré zabraňujú vzniku hlienu a zápachu vo vázach s vodou, a cukor, ktorý predlžuje životnosť čerstvých kvetov.

Kúpte si nôž s ostrou čepeľou na všetky druhy použitia. Budete to potrebovať na lúpanie stoniek, odstraňovanie listov a zbavovanie sa tŕňov. Používa sa tiež na ošetrenie koncov stoniek – šikmé rezy a niekedy aj zvislé delenie. Tiež je potrebné rezať kvetinovú špongiu a odstrániť prebytočný formovací materiál..

Na pridanie vody do nádoby a navlhčenie kvetinovej špongie pomocou kompozície z čerstvých kvetov je potrebná zálievka. Kúpte si plastové, ktoré majú dlhý a úzky výtok, začínajúc od spodnej časti kanvy.

Nikdy sa nepokúšajte strihať hrubé a drevnaté stonky obyčajnými nožnicami – použite radšej nožnice na strihanie. Môžete si kúpiť bežný záhradný nôž, ale existujú aj modely s úzkymi čepeľami vyrobené špeciálne pre kvetinárstva..

Ručný rozprašovač, ktorý je schopný vytvárať jemnú hmlu kvapiek vody, pomáha udržiavať kompozíciu v teplom počasí čerstvú. Nastriekajte hmlu tesne nad vrchol kompozície. Urobte to raz, keď je usporiadanie dokončené, a opakujte to tak často, ako je to možné, denne..

Najbežnejšie nožnice nie sú vhodné na strihanie stoniek – majú tendenciu drviť tkanivo. Vyberte si nožnice na kvety s krátkymi čepeľami, z ktorých jedna je zúbkovaná. V základni môže byť drážka – použite na rezanie tenkého drôtu, ale nie na drevnaté stonky.

Pomocou drôtu zviažte trsy rezaných kvetov k sebe. Existujú tri hlavné typy drôtov. Najhrubší sa predáva vo forme polotovarov. Drôt na viazanie ruží a iných kvetov je tenší a najtenší je navinutý na cievke – v kvetinárstve ho hojne používajú na viazanie rastlinného materiálu..

Špáradlá sú praktickým multifunkčným asistentom. Pomocou špáradiel vyrazte do kvetinovej špongie dieru na mäkké stonky alebo pripevnite ovocie na kvetinovú hubku. Niekedy je na základňu sviečky naskrutkovaných niekoľko špáradiel, aby sa zaistila v stolovej úprave..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Aerosólové farby je možné použiť na dokončenie kvetinových úprav kedykoľvek počas roka, ale sú obzvlášť dôležité na Vianoce – aranžmány so zlatými alebo striebornými šiškami, bobuľami, listami a kvetmi je možné vidieť všade. Farby sa široko používajú na nádoby, spojovacie prvky, stojany atď., Ako aj na rastlinný materiál.

Kúpte si požadovaný hardvér. Umiestnenie kvetov do vázy alebo džbánu s vodou je starodávny spôsob vytvárania aranžmánov, ale takmer všetky moderné aranžmány musia používať materiály, ktoré držia listy a kvety na mieste v nádobe. Tieto materiály a súvisiace pomôcky sú známe ako spojovacie prvky. Musia byť bezpečne pripevnené a skryté pred zrakom. Len niekoľko (floristická špongia, floristická plastelína, aranžérska sieťka a žabie svorky) sú nevyhnutné položky – ostatné sú voliteľné..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinová špongia (známa tiež ako kvetinová pena) je porézny plast, ktorý bol vynájdený v roku 1940. Stala sa hlavnou metódou pripevnenia kvetov na dekoráciu domu. Existujú dva druhy – zelená „žabia“ špongia, ktorá sa namočí do vody a potom sa použije na čerstvý rastlinný materiál, a hnedá alebo sivá špongia, ktorá sa používa iba na suché a umelé kompozície. Zelená špongia má rôzne tvary – najobľúbenejšie sú bloky („tehly“) a valce. Je to veľmi ľahký materiál, ale jeho hmotnosť pri nasýtení vodou sa zvyšuje viac ako 30 -krát. Po namočení by táto zelená špongia nikdy nemala vyschnúť..

Ak ho po použití zabalíte do fólie alebo igelitu, môže byť vhodný na niekoľko ďalších aranžmánov. Veľkou výhodou špongie je, že stonky môžu byť umiestnené v ľubovoľnom uhle, v plytkých aj hlbokých nádobách, a odpadá tak problém s rozpadom vody. Má niekoľko nevýhod – pre veľkú kompozíciu je potrebná dodatočná podpora drôtenou sieťou a niektoré rastliny (napríklad narcisy a tulipány) z nej takmer neabsorbujú vodu..

Lepiaca páska je k dispozícii v širokom aj v úzkom prevedení. Široký pás slúži predovšetkým na zaistenie kvetinovej špongie alebo drôteného pletiva v nádobe. Úzke stužky sú niekedy natiahnuté cez vrchol plytkej nádoby so širokým hrdlom krížom-krážom, aby vytvorili sieť zadržiavajúcu rastliny..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Držiak je najjednoduchším typom hubkového nástavca. Jedná sa o malý plastový kotúč so štyrmi zvislými hrotmi – základňa je pripevnená k kontajneru pomocou plastelíny a blok alebo valec kvetinovej špongie je zatlačený na hroty. Ak používate veľký blok kvetinovej špongie, môže byť potrebný viac ako jeden držiak.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Floristická plastelína je netvrdnúca lepkavá látka vo forme pásky, ktorá drží suché povrchy pokope. Je široko používaný na upevnenie držiaka žaby, tetovania alebo sviečky do nádoby a je dodávaný v hnedej a zelenej farbe. Ako náhradu možno použiť obyčajnú plastelínu.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Tetovanie (tiež známe ako kenzan) je potrebné na podporu ručne vyrobeného aranžovania kvetov v požadovanom tvare. Mnoho ostrých kolíkov je pevne držaných v pevnej základni, ktorá môže byť okrúhla alebo obdĺžniková. Jeho hlavnou výhodou je, že bezpečne udrží silné a ťažké stonky. Tetovanie je možné použiť samostatne v plytkej miske alebo v spojení s inými držiakmi na vytvorenie veľkej kompozície v hlbokom kontajneri. Vyberte si model s ťažkou základňou a množstvom ostrých medených čapov. Nevýhodou tohto držiaka je, že je drahý. Ak si môžete dovoliť len jeden, zvoľte 8 cm okrúhly.Pripevnite ho na dno nádoby pomocou kvetinovej hliny. Tetovanie je možné zabudovať do spodnej časti kovovej misky, ktorá zadržiava vodu. V tomto prípade nie je potrebné ďalšie plavidlo..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Floristické skúmavky (tiež známe ako predĺženie kvetov) sú miniatúrne vázy, ktoré sa používajú vo veľkých kvetinových úpravách, kde musia byť listy a kvety umiestnené vyššie, ako to umožňuje výška ich stonky. Obvykle sú asi 30 cm dlhé a majú špicatý koniec, zvyčajne pripevnený k tyči, ktorý sa potom zapichne do kvetinovej špongie alebo drôteného pletiva. Pred vložením stopiek naplňte skúmavku vodou.

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Malé kamienky, okrúhle a sploštené sklenené korálky sa už dlho používajú na držanie rezaných stoniek kvetov. Pri tomto usporiadaní stoniek dôjde k miernemu pohybu v usporiadaní..

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Kvetinárstvo pre začiatočníkov krok za krokom, zostavovanie kytíc, učenie dekorov vlastnými rukami, videá, fotografie

Aranžérska sieťka (tiež nazývaná drôtená sieť, slučkový drôt) môže byť tiež potrebná pri skladaní kompozície izbových kvetov. Kúpte si tenkú sieťku s 5 cm okami. Vystrihnite tvrdý okraj, zrolujte do tuby, pokrčte do gule a vložte do nádoby. Drôtené pletivo je preferovanou metódou upevnenia pre usporiadania s mnohými vysokými alebo ťažkými stonkami. Ak sa plánuje veľká kompozícia, často sa na zakrytie bloku kvetinovej špongie používa 3 cm sieťka. Niektorí špecialisti uprednostňujú pozinkovanú sieťku s plastovým povlakom. Dávajte pozor, aby ste ním nepoškriabali boky hodnotného plavidla. Po použití sieťku umyte a osušte – dá sa použiť znova.