Sisal – čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sisalové vlákno: čo to je??

Vlákna sisalu sú úplne biologicky odbúrateľné a sú vyrobené zo sójových bielkovín zmiešaných so želatínou. Sisalské vlákno, modifikované sójové proteínové živice a kompozity sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči mechanickému a tepelnému namáhaniu. Jedná sa o vysoko obnoviteľný zdroj energie.

Sisalová textúra ľahko absorbuje farby a ponúka najväčší výber zafarbených farieb zo všetkých prírodných vlákien. Pri pestovaní sisalu sa v poľnohospodárstve používajú nulové pesticídy alebo chemické hnojivá.

História vzhľadu sisalu

Sisal vyrábali aj Indiáni v Strednej Amerike. Po dobytí regiónu Španielmi a Portugalcami bol materiál vyvezený do iných krajín. Veľkovýrobná továrenská výroba sa však formovala až na začiatku 19. storočia. Indonézia a Filipíny sú hlavnými krajinami produkujúcimi sisalovú vlákninu. V roku 1893 americký vedec nemeckého pôvodu Richard Hindorf priniesol do Tanzánie suroviny na výrobu sisalu. Zároveň sa dostal do Brazílie. Vo veľmi krátkom čase sa tieto dve krajiny stali vedúcimi mocnosťami vo výrobe sisalu. Produkcia dosiahla vrchol v 70. rokoch minulého storočia. Potom bola výroba tohto materiálu 800 000 ton ročne. S popularizáciou moderných syntetických tkanín sa na sisal postupne zabúdalo. Jeho produkcia prudko klesla a dnes toto číslo nepresahuje 200 000 ton ročne..

Rastlinné tajomstvo

Sisal sa získava z dlhých úzkych listov rastliny patriacej do rodu Agava, presnejšie, jej názov znie takto: Agava sisolana. Teraz je názov stále jednoduchšie a rastlina sa nazýva aj sisal. Dobré plnohodnotné kríky agáve rastú od 5 do 7 rokov. V tomto období dosahuje veľkosť listov dva metre. Na samom cípe ostrého listu rastie tŕň. Listy sú husté, ako meče. Jedna ružica agáve môže obsahovať až 250 listov rôznych dĺžok.

Zaujímavý fakt! V poslednom roku svojej 10-ročnej existencie je v strede ružice listov vyhodená dlhá šípka s kvetom, niekedy jej veľkosť dosahuje 6 metrov. Potom rastlina postupne vädne a odumiera. Tento druh agáve nedáva semená, pretože rastlina patrí k hybridom. Už viete, čo je sisal, teraz sa pozrime, ako silné vlákna sa získavajú z listov..

Sisalské výhody

Plátno je vybavené množstvom pozitívnych vlastností. Všimnime si tie hlavné:

 • materiál je vysoko priedušný;
 • plátno nie je elektrifikované a nehromadí na svojom povrchu prachové častice;
 • sisalové vlákna perfektne absorbujú zvuk;
 • tkanina, napriek svojej textúre, odoláva ťažkým mechanickým zaťaženiam;
 • sisal je považovaný za pomerne lacný materiál a je v strednej cenovej kategórii;
 • materiál je úplne biologicky odbúrateľný.

Vlastnosti sisalových vlákien

 • Vlákno sisalu je trvanlivé, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, je odolné a spoľahlivé;
 • Sisalové vlákna sú antistatické, nepriťahujú ani neabsorbujú prachové častice;
 • Vlákna neabsorbujú vlhkosť;
 • Textúra sa ľahko maľuje, pretože dobre absorbuje farbu;
 • Vlákna majú dobrú absorpciu zvuku a odolnosť proti nárazu.

Chemické zloženie sisalových vlákien:

 • Celulóza – 65%,
 • Hemicelulóza – 12%,
 • Lignin – 9,9%,
 • Vosky – 2%

Chemické vlastnosti sisalu

 • dobre farbí;
 • vo väčšine prípadov sa nebojí slnečných lúčov.

Fyzikálne vlastnosti sisalu

 • pevnosť;
 • odolnosť proti opotrebeniu;
 • vynikajúce údaje o výkone.

Ako sa zberá sisal

Po prvé, listy sisalu sú narezané veľmi ostrým nožom. Potom z listov odstráňte všetky tŕne. Listy sa spracovávajú na špeciálnom stroji, ktorý oddeľuje sisalové vlákna od mäkkej časti. Vlákna sa premyjú vodou, aby sa odstránili všetky zvyšné mäkké sisalové časti. Tieto zvyšky je možné ďalej použiť ako hnojivo. Sisalové vlákna sa potom odošlú na sušenie. Potom, čo sú vlákna suché, sú roztriedené, vyčistené, spracované a zabalené na ďalšie použitie pri výrobe rôznych výrobkov..

Ako sa zberá sisal

Ako sa sisal suší

Sisalovo spracovanie

Sisalové vlákno je jedným z najpoužívanejších prírodných vlákien a výroba sisalu nie je drahá. Preto sa používa v mnohých priemyselných oblastiach. Sisalské vlákna sa používajú na výrobu priadzí na výrobu povrazov a textilu alebo na drvenie papierových výrobkov.

Vlákno sisalu je úplne biologicky odbúrateľné. Jedná sa o vysoko odolný materiál s nízkymi nárokmi na údržbu a minimálnym opotrebovaním. Sisal sa nepoužíva na výrobu tkanín, pretože jeho vlákno je príliš húževnaté.

Sisal sa ľahko farbí, preto má obrovskú škálu farieb – najväčšiu zo všetkých prírodných vlákien.

Sisalské vlákno sa používa pri výrobe lán, terčov, rybárskych sietí, pri výrobe žínok, tašiek, kobercov. Sisal sa niekedy používa v automobilovom priemysle. Sisalové vlákna obsahujú celulózu (asi 65%), hemicelulózu (12%), lignín (asi 10%), vosk (2%).

Ako sa získava vláknina?

Agáve rastie v horúcom subtropickom podnebí s priemernou teplotou rastu + 25 ° C. Mužove listy sa zhromaždia a odrežú ich dlhou mačetou v blízkosti základne vývodu, potom sa zbijú a hustá časť sa rozdelí na malé časti. Vnútro listov obsahuje neuveriteľne dlhé a silné vlákna..

ako sa robí sisal

Existujú regióny, napríklad niektoré plantáže v Tanzánii, kde sa všetky manipulácie stále vykonávajú ručne. Vo vyspelejších krajinách sa na tento účel používajú dekortikačné stroje, ktoré lámu a drvia listy. Dlhé vlákna sú však vyťahované rukami robotníkov..

Potom sa surové vlákno dôkladne umyje, aby sa oddelili zvyšky rastlín, a zavesené na dlhé stojany s natiahnutými lanami zavesené. Potom sa vlákna česajú ručne kefami. Využíva sa aj dužina listov. Suší sa a hnojí. Na fotografii je sisal vytiahnutý zvnútra listu agáve. Ukazuje sa dlhý zväzok oddelených silných nití.

Technológia výroby sisalu

Sisal sa vyrába hlavne v tropických krajinách – Brazília, Tanzánia, Keňa, Mexiko, tiež v Číne.

 1. Obrovské mäsité listy agáve sú narezané ostrým nožom, tŕne sú odstránené a odoslané do špeciálneho stroja pripomínajúceho lis. V ňom sú vlákna oddelené od mäkkej časti.
 2. Výsledné suroviny sa umyjú vodou a vysušia na slnku.
 3. Vlákna sa potom triedia, čistia, česajú a balia na neskoršie použitie..

Výroba sisalu sa nepovažuje za nákladnú. Napriek svojej prirodzenosti sú jeho náklady na trhu relatívne nízke. V obchode s ručnými výrobkami za pradienko s hmotnosťou 100 g zaplatíte o niečo viac ako 100 rubľov.

Sisal je vyrobený z agáve. Rastlina sa zberá raz ročne. Za priaznivých poveternostných podmienok sa však množstvo plodiny môže zvýšiť na tri. Ako suroviny sa používajú listy agáve. Na dĺžku zvyčajne dosahujú 1,5-2 metre. Hmotnosť každého listu sa pohybuje od 500 g do 1 500 g. Suroviny sa varia a potom zviažu a namočia do vody na 8-12 hodín. Tým sa odstráni pektín a chlorofyl. Následne sa listy sušia 10 hodín. Potom sú česané a rozdelené na vlákna. O aký druh vlákna ide a aký bude budúci sisal – určuje klasifikácia. Vychádza z dvoch parametrov – farby a drsnosti. Brazílske vlákna „Superior“ sú uznávané ako najlepšie triedy. Sú jemné, hladké a majú ľahký krémový odtieň. Z triedených vlákien a potom sa z nich vyrobí sisal.

Použitie a použitie sisalového vlákna

Sisalské vlákna: vlastnosti, výhody a aplikácie

Odpradávna bol sisal popredným materiálom pre poľnohospodárske špagáty kvôli svojej pevnosti, trvanlivosti, roztažnosti a stabilite. Sisal sa v slanej vode prakticky neničí, preto sa používa na výrobu rybárskych sietí a lán.

– Používa sa v lodnom priemysle na kotvenie malých lodí a rôznych kotvových úchytiek.

– Často sa používa ako vláknové jadro výťahového oceľového lana.

– V poľnohospodárstve ako baliaci materiál (laná, špagáty).

– V automobilovom priemysle

– Na výrobu opaskov, predložiek, kúpeľňových doplnkov, papúč, obrúskov

– Na výrobu tovaru pre zvieratá (podstielka, „škrabance“, popruhy)

– Používa sa v kobercoch ako nezávislý materiál a spolu s vlnou pre jemnosť.

  Kombinované kotly na vykurovanie domácností

– Pri výrobe obalov na kvety (siete, stuhy, škatule)

– Na floristickú výzdobu.

– Ako materiál pre rôzne druhy vyšívania.

Sisal je medzi ihličkami veľmi obľúbeným materiálom, pretože je veľmi lacný, ľahko sa zapína, v hotovom výrobku vyzerá veľmi krásne a jeho použitie je veľmi široké. Vyrábajú sa z neho podklady pre obrazy a panely, topiary, baliace boxy, rôzne suveníry a tiež sisal na zdobenie rôznych typov dekorácií. Sisal sa široko používa pri výrobe bábik a hračiek. Veľký výber farieb vám umožňuje vytvárať neobvyklé ručne vyrobené majstrovské diela bez veľkých peňazí..

Sisal a výrobky z neho

Balenie, špagáty, laná a laná sú štandardnými aplikáciami materiálu. Málokto vie, že žinky, matrace a dokonca aj šípky sú vyrobené zo sisalu..

Sisal

Ihličky používajú sisal na vytváranie aplikácií, plstenie hračiek, balenie kníh a zošitov. Materiál je použitý na rôznych rámoch, natretý potravinárskymi farbami, vložený do panelov a tapisérií.

Sisal

Niektoré pracovné odevy sú vyrobené z hrubého a trvanlivého sisalového vlákna. Z tohto materiálu je pripravených mnoho žínok do kúpeľa a sauny..

Sisal je skutočným nálezom rybára. Najsilnejšie siete sa vyrábajú iba zo sisalu. Z tohto multifunkčného výrobku sú vyrobené aj rôzne vložky, šijacie nite a vlákna na šitie objemného tovaru..

Každá žena v domácnosti, ktorá používa sisal, si môže byť istá, že používa prírodné plátno, ktoré nespôsobuje alergie a vydrží dostatočne dlho. Sisal je univerzálna vec pre mnoho oblastí života.

Sisal v interiéri

Na ozdobu svojho obľúbeného domu sa mnohé ženy v domácnosti uchýlia k rôznym trikom. Vytvárajú originálne remeslá vlastnými rukami pomocou rôznych materiálov. Mali by ste venovať pozornosť tomuto materiálu, ktorý je základným prvkom pri vytváraní dekoratívnych ozdôb / remesiel..

Tento typ tkaniny je možné použiť ako plnivo na vytváranie rôznych nádob v kombinácii s ozdobným sklom, pôdou a kamienkami alebo ako vonkajší obal. Plnivo by sa malo používať ako vláknitý sisal a ako obal sa môže použiť lepená alebo vláknitá verzia. Takýmto spôsobom môžete dosiahnuť efekt „nadýchanej“ kompozície..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Prvok ako súčasť dekoru

Pomocou takého prvku môžete vytvoriť slávnostný dekor. Krásnejšie pôsobia obrúsky, ktoré sú zabalené do sisalovej utierky a nakrájané na tenké prúžky. Ihla môže navyše vytvárať neobvyklé prstene alebo zdobiť základne akéhokoľvek riadu..

Poznámka! Ak sú vlákna umiestnené do klbka, potom môže ihlica ľahko vytvoriť najoriginálnejší volumetrický prívesok alebo ozdobu na tenkej nohe.

Používa sa na výrobu matracov

Používa sa na výrobu matracov

Sisal – aký je to materiál a prečo sa používa v matracoch? Prírodné vlákna sú ideálne na výrobu ortopedických matracov. V poslednej dobe sa tento typ tkanín aktívne používa v mnohých spektrách..

Poznámka! Na výrobu ortopedického výrobku sa vrstvy vyrábajú zo suchých vlákien. Sú tiež impregnované latexom..

Tieto prvky majú rôznu hrúbku. Vďaka svojej vysokej pevnosti sisalová vrstva rovnomerne rozdeľuje zaťaženie tela po celej dĺžke. Tým sa dosiahne jedinečný ortopedický efekt. Ak pri výrobe matracov odborníci použili prírodný sisalový materiál, potom sa výrobky budú líšiť v nasledujúcich bodoch:

 • odolnosť proti opotrebeniu;
 • trvanlivosť;
 • účinok zlepšujúci zdravie;
 • odolnosť voči vlhkosti;
 • vydržať veľkú záťaž.

Sisalový poťah

Moderné sisalové podlahy majú štrukturálnu a charakteristickú väzbu, ktorá je na dotyk mierne drsná a drsná. Na zvýšenie pevnosti sisalového povlaku sa do vlákna pridáva vlnená alebo jutová niť a latexová podložka. Pri vstupe do miestnosti, kde sa nachádza sisalový povlak, môžete počuť charakteristický rastlinný zápach.

Čo je sisalová strešná krytina 4 43 Stavebný portál

Takéto úspešné pridanie komponentov dáva povlaku nasledujúce vlastnosti: • vlna – mäkkosť • sisal dodáva pevnosť • latexová podložka predlžuje životnosť. Sisalské krytiny majú charakteristický vzhľad: jednoduché geometrické tkanie, niť s nízkym vlasom a rám, ktorý je bezpečne pripevnený po obvode.

Čo je sisalová strešná krytina 5 39 Stavebný portál

Celková hrúbka povlaku dosahuje 5 mm a množstvo základnej nite v prepočte na jeden gram na meter štvorcový je 1 500. Drvivá väčšina žien v domácnosti dáva prednosť sisalovým výrobkom kvôli ich antistatickým vlastnostiam a jednoduchej údržbe povlakov: stačí vytrepať alebo odstrániť vlhkou handrou, prachom alebo špinou a sisalový koberec vyzerá ako nový. Pri sisalových krytinách sa uprednostňujú suché miestnosti a podlahy. Poťah Sisal je k dispozícii v prírodných odtieňoch: sivá, béžová, tmavošedá, terakotová. Ušľachtilá pokojná farebná schéma tejto podlahovej krytiny umožňuje použitie sisalu v spálňach, obývačkách, chodbách a kanceláriách..

Čo je sisalová strešná krytina 6 33 Stavebný portál

Rohož na podlahe

Skutoční lanoví majstri môžu tkať koše, podložky pod poháre a horúcu kanvicu. A aké sú trvanlivé a trvanlivé koberce vyrobené zo sisalu?.

Rohy z rastlinných vlákien sa dodávajú v jemných, prírodných odtieňoch:

 • béžová,
 • močiar,

sisalový koberec

Takýto povlak má nielen dekoratívnu funkciu, ale tiež dokonale zachováva podlahu. Koniec koncov, ako sme už opísali, sisal umožňuje priechod vzduchu a neabsorbuje prach..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Podlahová rohož – výhody

 • šedá,
 • zelená,
 • hnedé tóny.

Takéto rohože nevyzerajú jasne, ale hodné. Vďaka tomu sú vhodné do každého domu, bytu. Na dosiahnutie tohto dôležitého prvku v dekore sa používajú dve metódy: ručné, mechanizované.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Aká je technika výroby kobercov

Ručne vyrobené koberce sa nazývajú kilim alebo sumac. Kilim je rovnaký zvonka aj zvnútra. Sumakh je plátno s pozdĺžnymi vláknami nití. Výrobný proces je starostlivý a zložitý.

Najekonomickejšou možnosťou je nákup rohože, ktorá sa vyrába mechanizovaným spôsobom. Dnes nájdete rohož v akejkoľvek dĺžke. Na získanie takého koberca sa používa metóda tkania prírodných nití alebo lán rôznej hrúbky a hustoty v šachovnicovom vzore.

Ako sa sisal používa na vyšívanie

Už viete, z čoho je sisal vyrobený. Teraz sa pozrime na to, ako vyzerajú spracované vlákna na vyšívanie. Predávajú sa v remeselných obchodoch. Dajú sa kúpiť v kotúčoch lisovaných plechov alebo v pradenách. Hotové plechy sú drahé, takže si ich často remeselníci vyrábajú sami. Ako postupovať, čítajte ďalej.

spracované sisalové vlákna

Musíte si vziať dve poháre alebo zrkadlá, hlavnou vecou je, aby povrch základov na lepenie bol hladký a rovnomerný. Potom štetcom rozotrieme PVA na spodné sklo v rovnomernej vrstve. Potom sú sisalové vlákna rozložené v ľubovoľnom poradí. Podľa vlastného uváženia môžete plachtu urobiť vzdušnou alebo hustou. Na konci je umiestnené druhé sklo. Je vhodné stlačiť dva povrchy k sebe niečím ťažkým. Môžete dať pár kníh. Po chvíli sa okuliare odstránia a samotný výsledný list sa dokonale oddelí od povrchu..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Hračky a dekorácie do domu

Sisal hračky sú vyrábané pomocou rámovej a bezrámovej technológie. Ak je to malá hračka, potom je jednoducho zvinutá alebo zostavená zo samostatne zvinutých častí. Je lepšie robiť objemné remeslá na ráme. Zníži sa tým spotreba materiálu a výrobok sa stane stabilnejším..

S trochou úsilia môžete z akejkoľvek nudnej položky urobiť dekor. Na remeslá používajte nepotrebný riad, plastové a sklenené fľaše, kvetináče, detské hračky, doplnky do záhrady. Ak nie je nič po ruke, vytvorte drôtený rám požadovaného tvaru a ozdobte remeslo sisalom.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Aké remeslá je možné vyrobiť zo sisalu:

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sisalské remeslá

Pomocou roliek rôznych farieb môžete nožnicami odstrihnúť akékoľvek figúrky. Napríklad také nádherné jablká ozdobia kuchynský nábytok. Môžete rezať kvety a lepiť ich na kvetináč.

sisalove jablka

Tieto robustné kotúče je možné rezať a šiť pre objemné remeslá. Napríklad šaty princeznej sa ukážu z kužeľa, zostáva šiť ruky a tvár bábiky z látky. Vďaka tvrdosti materiálu bude remeslo perfektne stáť na poličke v detskej izbe. Zelená kužeľ zdobená malými detailmi bude novoročným remeslom.

  Ako správne pripraviť všetko na Nový rok

sisalový vianočný stromček

A zo samotných nití môžete skrútiť malé guľôčky a prilepiť ich na základňu. Získate originálny vianočný stromček, ako na fotografii vyššie..

Sisalské hrnce

Z vlákien sisalu sa dajú vyrobiť kvetináče rôznych farieb a tvarov. K tomu môžete použiť kovový rám, ktorý je najskôr pokrytý filmom, a potom sú na vrch nanesené sisalové vlákna a upevnené niťami a lepidlom. Môžete použiť penový alebo plastový hrniec, ku ktorému je sisal pripevnený pomocou lepidla a nite, ktorá zodpovedá farbe. Hrniec môže byť ozdobený niektorými dekoratívnymi vecami alebo použiť sisal niekoľkých farieb

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Remeselné laná so sisalom

Ručne vyrábané remeselné výrobky našli spôsob, ako použiť aj také pichľavé šnúrky ako sisal. Okrem už spomínanej mačacej zábavy si môžete také malé košíky vyrobiť aj pre drobnosti. Stačí vyzdvihnúť husté dno, napríklad z vlnitej obalovej lepenky, a pomocou silného lepidla PVA pripevniť lano v kruhu a navinúť ho okolo základne, napríklad plechovky.

remeslá zo sisalových lán

Uši sa vytvoria na konci práce tak, že prsty ohnete tesné sisalové lano. Nezabudnite na začiatku práce nechať koniec voľný na stole. Toto je chvost myši. Zostáva iba pripevniť kartónové oči a nos na gombíky. Fúzy je možné ušiť ihlou pomocou nylonovej nite čiernej farby.

Sisalské vianočné remeslá

Dnes je zvykom predávať originálne výrobky na Nový rok / Veľkonočné sviatky. Ale je oveľa príjemnejšie, ak robíte krásne kompozície vlastnými rukami. Ak chcete, môžete si vyrobiť vianočný stromček.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Vianočné výrobky

Aby ste to urobili, musíte pripraviť nasledujúce:

 • Sisalový pradienok zelenej (alebo akejkoľvek inej) farby;
 • Obojstranná lepiaca páska;
 • Drôt (priemer 3 mm);
 • Nožnice, nite;
 • Drevený špíz;

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Nástroje pre výrobky

 • Stáť;
 • Lepidlo;
 • Sadra, voda;
 • Penový základ;
 • Ozdoby (snehové vločky, hviezdy, korálky, čipky, flitre).

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Fáza krok za krokom

Zakrivená koruna je vyrobená pomocou drôtu. Kusy drôtu by mali byť narezané na dĺžku rovnajúcu sa polovici výšky kužeľa. Diely budú musieť byť zaistené v hornej časti kužeľa. Sisalové vlákno by malo byť rovnomerne natiahnuté, zarovnané tak, aby neboli žiadne medzery.

Kužeľ musí byť prelepený páskou. Týmto spôsobom je možné sisal opraviť. Tento prvok by mal byť nasadený na sisal a zabalený do špirály. Časť môžete opraviť pomocou závitu.

Aby ste stánku dodali pevnosť, musíte použiť sadru. Odoberie sa suchá sadrová zmes, ktorá sa zriedi vodou. Hotovú hmotu je potrebné naliať do stojana. Tu je tiež vložený drevený špíz požadovanej dĺžky..

Keď zmes stvrdne, kužeľ sa položí na špíz. Teraz musíte ozdobiť strom s príslušenstvom. Zhora môžete zavesiť svetlé korálky, stuhy, hviezdy.

Je to zaujímavá a neobvyklá tkanina, ktorá umožňuje ihličkám previesť pôvodné nápady do reality. Originálny ručne vyrobený výrobok sa organicky zmestí do každého interiéru.

Pletieme sisalovú lufu

Najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť také remeslo, je vytvoriť dlhé rúrkové plátno z prírodného vlákna agáve. Keď sa v obchode pýtate sisalu, čo to je, nemusíte vysvetľovať, stačí požiadať o niť na žinku. Na začiatku práce pletú kruh vzduchových stĺpcov vhodnej veľkosti. Obvykle je odliatych asi 40 slučiek. Potom pliesť šesť až sedem radov so štandardnými jednoduchými háčkovanými stĺpikmi. To umožní, aby si výrobok v budúcnosti zachoval svoj tvar, a tiež si zachoval špongiu vo vnútri, ak ho chcete vložiť. Celá zostávajúca dĺžka je pletená predĺženými slučkami alebo stĺpmi s jedným alebo dvoma háčikmi, ako sa vám páči. Po úplnej dĺžke – asi 30 – 40 cm, ukončite šiestimi radmi jednoduchých slučiek. Okrem toho môžete vyrobiť držadlá na žinku alebo do nich prišiť špongiu. Hotový výrobok sa pred prvým použitím umyje bežným mydlom a na niekoľko minút namočí do vriacej vody, čím sa stane trochu mäkším..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Iné druhy sisalových lufov

Veľmi pekné a užitočné remeslo vyrobené z prírodného agávového vlákna bude možnosťou pre skúsenejších pletiarok. Pračka vo forme gule alebo koralovej špongie vyzerá skvele a perfektne padne do ruky. Takýto výrobok môžu deti používať na umývanie špinavých nôh a rúk. Na vytvorenie takého modelu musíte vytočiť 50-60 vzduchových slučiek. Potom pletú päť radov jediným háčkovaním – nemali by ste strihať niť. Potom je výsledná páska prišitá do krúžku a stiahnutá dohromady do fantasy gule. Lufu môžete pliesť vo forme palčiaka, takže je pohodlnejšie ju používať na vlastnú masáž alebo ako mini-hračky pre deti.

Študovali sme teda sisalový materiál, čo to je a čo sa z neho dá vyrobiť. Zostáva zaželať našim čitateľom tvorivý úspech a neobmedzenú inšpiráciu pri ich práci. Nezabudnite ušetriť na drahých kvetinových súpravách tým, že si sami vyrobíte a zafarbíte sisalové vlákna vo vhodných farbách. A čo je najdôležitejšie: pred použitím výrobkov z tohto materiálu by mali byť vždy mierne namočené v mydlovej vode alebo poliate vriacou vodou..

Sisalové vlákno je jedným z najpoužívanejších prírodných vlákien a veľmi ľahko sa pestuje. Pochádza zo sisalovej rastliny, ktorá je oficiálne známa ako agáve sisalana. Každý list rastliny obsahuje sériu dlhých, rovných vlákien, ktoré je možné odstrániť procesom známym ako dekortikácia. Vlákna sa môžu spriadať v prúde, aby sa z nich odstránili textílie alebo buničina, aby sa vyrobili papierové výrobky..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Kreatívne tipy na výrobu topiary

Topiary môže byť jedinečným darčekom pre priateľov a blízkych a skutočnosť, že je vyrobený vlastnými rukami a dušou, dodá prekvapeniu zvláštne čaro. Pri vytváraní dekoratívneho predmetu ho chcú remeselníci urobiť exkluzívnym, ale na to musíte trochu snívať.

Ako navrhnúť gaštanový strom šťastia:

 • Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Stromu môže byť priradená špeciálna funkcia, napríklad ochucovadlo. Na tento účel sa používajú prírodné prvky s vôňou. Môže to byť čaj, kávové zrná, sušená kôra z citrusov (mandarínka, pomaranče, ústie), škoricové dáždniky.

 • Ako kmeň stromu môžete použiť plyšovú hračku, ktorá akoby v labkách držala loptu s darčekmi jesene. Ježek alebo veverička budú vyzerať veľkolepo.
 • Na jednotlivé prvky je možné prilepiť figúrky drobných zvierat, aby pôsobili dojmom, že veverička alebo ježko drží v labkách oriešok alebo žaluď. Na rovnakom princípe môžete na loptu umiestniť figúrky hmyzu a vtákov..
 • Tvar „korunky“ nemusí byť v zásade okrúhly. Ak zmeníte obvyklý tvar, môžete dosiahnuť efekt jedinečnosti. Topiár môže mať napríklad tvar valca, kužeľa, pyramídy, srdca alebo iného tvaru..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Strom šťastia je zvláštny predmet, a ručne vyrobený, zachováva dušu pána. Ako materiál môžete použiť akékoľvek predmety, gombíky a stuhy, korálky a korálky a niekedy tu budú použité úplne nečakané veci..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Topiary sisalovej gule

V poslednej dobe sú topiary vyrobené z rôznych materiálov veľmi obľúbené. Majstri neprešli ich pozornosťou a sisalom, čo je na práci krásne. Malé guľôčky sa ručne krútia z vlákien. Nemali by byť husté, ale vzdušné. Všetky detaily sú nalepené na penovú guľu jeden po druhom a remeslo je ozdobené ďalšími ozdobnými prvkami. Môžu to byť kvety alebo korálky, malé umelé jablká alebo hrušky.

sisal topiary

Základňa stonky takého stromu je posilnená roztokom sadry alebo alabastru. Aby to nebolo viditeľné, po vysušení sa na zmrazenú zmes voľne položia sisalové vlákna.

Mnohí nevedia, že topiary z guličiek sa nazýva aj strom šťastia. Ich štruktúra by nemala byť voľná ani priehľadná. V opačnom prípade sa ľahko rozmotajú. Silnejšie výrobky dodávajú drevu extra váhu. Ideálna je stredná hustota..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Topiary z guličiek

Pri výrobe vlákien pre loptičky je potrebné vziať do úvahy dĺžku. V zásade by táto hodnota nemala presiahnuť 38 cm, Ak je lopta malá, potom budete musieť vziať minimálny počet vlákien. Napríklad produkt do 15 cm bude pravidelne kvitnúť. Neodporúča sa používať mokrý materiál. Mokré, hladké vlákna sa navzájom nespájajú. Potom, čo sú zafarbené na inú farbu, musíte počkať, kým vlákna uschnú..

Dôležité! Ak nie je čas čakať, môžete si vziať sušič vlasov a produkt vysušiť.

Niekedy vám handrička začne pichať ruky, takže ju môžete trochu navlhčiť. Pred prácou je potrebné materiál očistiť od prebytočných látok. Odporúča sa odstrániť veľmi hrubé vlákna, pretože sa prakticky nekrútia. Ak stále musíte začať pracovať s takýmito vláknami, potom vyčnievajúce konce výrobku musia byť opatrne orezané nožnicami..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Výrobný proces

Lopta musí byť skrútená z rôznych strán, aby sa zabránilo pokrčeniu. Tuhosť produktu môžete dať pomocou lepidla PVA..

Topiary zo sisalu a kvetov

Pri výrobe topiary vlastnými rukami sa musíte pozrieť okolo seba a pochopiť, čo ešte môže byť užitočné vo výrobnom procese. Môže byť ozdobený nielen dekoratívnymi prvkami vhodnými na tieto účely, ale aj ovocím alebo kvetmi. Druhá možnosť je výhodnejšia, ale v priebehu času majú čerstvé kvety tendenciu slabnúť a strácať svoj vzhľad. Jediným východiskom z tejto situácie je použiť ich sušené alebo umelé ekvivalenty..

Vzdušný topiary môžete ozdobiť takmer akýmkoľvek predmetom, vrátane kvetov, ovocia a iných dekorácií.

V tomto prípade musia byť kvety správne vybrané na základe nasledujúcich pravidiel:

 • Zvolená možnosť musí dokonale zodpovedať farbe a štýlu..
 • Je lepšie zvoliť malé kvety, aby topiary nevyzeral príliš nemotorne.
 • Pred inštaláciou je lepšie odstrániť stonky kvetov.

Orech topiary

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

biely sisal

Polystyrénová guľa s priemerom 6-7 cm. Guličky sa predávajú v kreatívnych obchodoch, ale ak ich nemôžete nájsť, môžete do suchého detského bazéna použiť penové vianočné gule aj plastové loptičky.

hrubé a niekoľko tenkých palíc pre kmeň

keramické hrnce v bielej farbe s lesklou glazúrou

akrylové farby v bielej a zlatej farbe

organzová stužka

2 kancelárske gumičky

špongia, drevený špíz, nožnice

lepiaca pištoľ je hlavným nástrojom tohto druhu kreativity (vhodný je aj najlacnejší)

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

 1. Spojte palice – tenké okolo hrubej – a výsledný sud zafixujte gumičkami na oboch stranách.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Nožnicami vyrežte malú dieru v polystyrénovej guli. Do otvoru vložte horúce lepidlo a vložte do neho sud.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Pomocou lepiacej pištole vytvarujte základňu koruny maticami, začínajúc zospodu, od kufra. Skúste orechy umiestniť čo najbližšie k sebe..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Korunu natrieme na bielo. Za týmto účelom zozbierajte na špongiu malú bielu farbu a odstránením prebytku ju naneste na matice pijavými pohybmi..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Na bielu naneste trochu zlatej farby a korunkou potrite handru, aby ste vytvorili starožitný efekt.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Špajľou vyplňte medzery medzi orieškami sisalom. Nie je potrebné ho fixovať lepidlom..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Sádru zrieďte vodou na konzistenciu tekutej kyslej smotany a výsledný roztok nalejte do kvetináča. Bez toho, aby ste čakali na stuhnutie roztoku, ponorte do neho kmeň stromu a držte ho vo vzpriamenej polohe 2-3 minúty.

Pozri tiež: Vlastnoručne vyrobený vidiecky záchod bez zápachu

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Keď sadra stvrdne, nalejte pod stromček trochu lepidla PVA a rovnomerne ho rozložte nakláňaním a otáčaním kvetináča.

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

Rozložte mach pod strom a nechajte topiary zaschnúť..

Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

 • Na kmeň zaviažte organzovú mašľu. Konce pásky preložte na polovicu a odstrihnite pod 45-stupňovým uhlom alebo napaľte. Odstráňte upevňovacie gumičky. Namiesto toho môžete kmeň obviazať sisalovými vláknami.
 • Peňažný topiary – svietnik s vlastnými rukami. Majstrovská trieda

  Majstrovská trieda výroby topiary z mincí. Topiary – svietnik ako darček. Strom – šťastie.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Materiály a nástroje:

  – veľká a malá penová guľa; – mince; – tepelná pištoľ, nožnice; – sviečky, hrubý hliníkový drôt; – strieborná stuha;

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  – alabaster; – voda; – váza – stojan na topiary; – nádoba na roztok, lyžica;

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Myšlienka vytvoriť si vlastný topiary – svietnik z mincí mi prišiel, keď známy priniesol fľašu šampanského naplnenú peniazmi. Išlo o mince v hodnotách 5 a 10 kopejok z rokov 1974-1977. “Keď poznám teba a tvoju kreativitu, myslím si, že obsah tejto fľaše sa ti bude hodiť,” povedal. Zbierané ako dieťa. Bez váhania som začal vytvárať peňažný topiary, ktorý som sa rozhodol predložiť svojmu priateľovi na narodeniny. Chcel som ho potešiť a prekvapiť! A to sa aj stalo. Ak máte aj mince, vytvorte si vlastný „strom šťastia“. A pre každú ihličku – to je nekonečná príležitosť ukázať svoju predstavivosť.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Podrobné pokyny na výrobu topiary:

  Začnime prípravou suda. Vezmite hrubý drôt a bizarne ho ohnite.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Omotajte drôt striebornou páskou.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Kmeň nainštalujeme do pripraveného hrnca. Na dno hrnca dáme kúsky polystyrénu, dajú sa použiť kamienky, aby stojan po naplnení alabastrom nepopraskal. Alabastr zriedime na stav hustej kyslej smotany a naplníme kmeň týmto roztokom v niekoľkých krokoch. Čakáme, kým riešenie stvrdne a sud bude stabilne stáť.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Do guličiek urobíme otvory a dáme ich na konce suda. Rozstrihneme jednu malú guličku a polovicu dáme na vetvičku. Toto bude držiak sviečky. Základňa je pripravená. Môžete pristúpiť k ďalšej fáze práce.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Vezmeme mince a pomocou tepelnej pištole ich začneme lepiť okolo kruhu lopty. Nezabudnite na bezpečnostné pravidlá s horúcim lepidlom.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Mince po minci, krok za krokom, trpezlivo a opatrne ich prilepte na korunu (guľu) nášho stromu. Zostáva veľmi málo. Pokúste sa udržať mince pod sebou a nie, vidíte medzery.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Tu je klbko peňazí. Vyzerá pôsobivo.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Prilepte mince na malú guľu.

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Prilepte stojan na budúcu sviečku mincami. Páči sa ti to!

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Ozdobte alabastr mincami, ponechajte malý priestor pre ďalší svietnik a prilepte niekoľko kopejiek ku kufru..

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Druhú polovicu gule tiež ozdobíme mincami a prilepíme na voľné miesto..

  Sisal - čo to je a ako s ním pracovať; dielne sisalových remesiel

  Inštalácia sviečok. Viazame mašľu a obdivujeme náš topiary – „strom peňazí“. Darček je pripravený!

  Otázky a odpovede

  Čo môže nahradiť sisal?

  Podobné vlastnosti má juta, hygienická bielizeň (kúdeľ), konope – lykové vlákno z konopných stoniek.

  Aké sú nevýhody sisalu?

  Pri dlhodobom pôsobení vlhkosti sa tkané vlákna uvoľnia, môžu začať hniť. Podlahové krytiny vyrobené z tohto materiálu sa neodporúčajú používať v kúpeľniach a kuchyniach. Sezal je navyše poriadne pichľavý. Neslúži na výrobu oblečenia, hračiek pre malé deti..

  Sisal má mnoho tvárí. Niektorí ľudia ho poznajú ako materiál na vyšívanie, iní – ako medzivrstvu na matrace, silné lano alebo žinku s anticelulitídnymi vlastnosťami. Vďaka svojej sile a prirodzenosti si sisalové vlákno získalo veľkú obľubu po celom svete. Sisal sa dobre hodí k tvarovaniu. Vlákna sú prešívané, lisované, lepené, a to aj doma.