Oslava Valentína, Valentína

História oslavy Valentína

Na Zemi je už veľmi dlho 14. februára zvykom dávať rôzne darčeky symbolizujúce teplé pocity. Každý rok sa v tejto krajine oslavuje tento sviatok, v tento deň sa všetci ponáhľajú dostať do obchodu a vybrať si najlepší darček. Táto udalosť v Rusku sa stala populárnou len nedávno a nie každý vie, odkiaľ tento sviatok pochádza..

Hovorí sa, že od dvesto sedemdesiateho roku, za vlády Klaudia II. V Rímskej ríši, sa táto tradícia začala a aktívne rozvíjala. Počas urputných bojov rímsky cisár utrpel značné straty, ktoré nebolo možné nahradiť, to znamená, že nikto z jeho podriadených netúžil bojovať, pretože každý sa obával o svoje manželky a deti. V hneve Claudius II schválil dekrét, ktorý zakazuje zasnúbenie.

Toto nariadenie neprinieslo požadovaný výsledok, pretože vojaci stále zostali so svojim milovaným a bez toho, aby sa báli cisára, zväzovali svoje zväzky manželstvom. Túto udalosť hostil iba jeden kňaz, Valentin, dobromyseľný romantik, ktorý túžil pomôcť milencom. Po nejakom čase sa Claudius II dozvedel o kňazských skutkoch a nariadil popravu na ukončenie zásnub. Kňaz pred popravou napísal list tomu, koho miloval, v ktorom rozprával o svojich pocitoch a nesplnených snoch a rozlúčil sa s ňou a podpísal „Váš Valentín“.

Kňaz bol po chvíli kanonizovaný ako mučeník, ktorý trpel pre vieru.

Asi o osemsto rokov neskôr Rimania nahradili festival Lupercalia, pretože ho považovali za pohanskú oslavu, Valentín v mene mučeníka Valentína. Stalo sa to v štyristo deväťdesiatom šiestom roku.

Valentínske legendy

Valentínske legendy

Od tej doby vzniklo o svätom Valentínovi mnoho legiend..

 1. Legenda o liečiteľovi. Valentín bol okrem kňaza aj liečiteľom, starostlivosť o ľudí sa prejavovala aj liečením chorôb.
 2. Legenda o večnej láske. K Valentínovi pristúpil biskup, ktorý túžil zmeniť vieru, aby sa oženil s kresťankou, mladým a krásnym dievčaťom. Zhodou okolností toto dievča pred svadbou vážne ochorelo a potom sa ženích začal modliť, aby milovaný bol spolu v lepšom svete..
 3. Legenda o kvetoch pre matku. Po bohoslužbe sa Valentín vybral do záhrady, kde na neho čakali deti. Dal im kvety a povedal deťom, aby ich dali matkám. Ukázali teda lásku svojim rodičom, o tom bola Valentína presvedčená..
 4. Legenda o ochrane pred hádkami. Keď som kráčal po Valentínovi, videl som pár, medzi ktorými došlo k hádke z nejakého smiešneho dôvodu. Aby ich kňaz zmieril, daroval im krásnu ružu a fungovalo to. Dvojica sa dala znova dohromady a dokonca sa vzali, treba povedať, že od toho istého kňaza dostali požehnanie. Od tej doby sa Valentine stala obranou pred hádkami ani jedného páru..
 5. Legenda posledných dní. Existuje niekoľko verzií tejto legendy, ale vo všeobecnosti hovorí o pocitoch medzi dievčaťom a Valentínom v posledných dňoch jeho života..
  Ako vybrať správny darček pre priateľa a manžela 14. februára v obchode

Heraldika na Valentína

 • Valentín. Tento dar je pomenovaný na počesť osoby, ktorá trpela pre vieru, Valentína, v poslednej chvíli svojho života poslal svojmu milovanému posolstvo lásky.
 • Tak sa začala nazývať valentínska karta iba od tisíc štyristo pätnásť. Jeho zakladateľom bol Charles Duke of Orleans, bol uväznený a tam písal a rozosielal romantické listy svojej manželke.
 • Od konca osemnásteho storočia sa valentínky začali vyrábať priemyselne. Aby im valentín poskytol jas a kontrast, boli všetkými možnými spôsobmi ozdobené srdiečkami alebo amormi. V tej dobe bol taký darček považovaný za najlepší..
 • Od tej doby sa proces vytvárania a zdobenia dovolenkovej karty veľmi zmenil, pretože predstavivosti ľudí sa medze nekládli..
 • Ruža. Legenda hovorí, že biele ruže sčervenali kvôli tomu, že bohyňa lásky bola zranená a ponáhľala sa k svojmu milovanému. A teraz sú červené ruže považované za prezentované na Valentína.
 • Vtáky lásky. Holuby sa už dlho považujú za povinný atribút dňa všetkých milencov, pretože symbolizujú dlhé a šťastné manželstvo. Holubice nikdy počas svojho života nezmenia svoj pár..
 • Čipka. Krásna čipkovaná šatka je dnes spojená s romantickým vzťahom..
 • Amor. Ako viete, Cupids môže cudzincov zamilovať do špeciálnych šípov. Cupids sú dnes ozdobou akéhokoľvek darčeka na Valentína..

Oslavujeme štrnásteho februára v rôznych krajinách

Oslava štrnásteho februára v rôznych krajinách

Takmer každá krajina na svete oslavuje tento sviatok, každý národ má špeciálne tradície, ktoré dodržiava viac ako tucet rokov..

Briti, napríklad obliekli svoje deti do rúcha pre dospelých a poslali ich domov spievať rôzne piesne, čím vyzdvihli sviatok a ten, na ktorého počesť bol pomenovaný.

V Británii, presnejšie vo Walese vyrábali lyžice z dreva a darovali ich milovanej. Lyžice neboli len vyrezávané z dreva, ale obsahovali rôzne symboly na počesť sviatku.

  Jednoduché remeslá do 14. februára

Jednou z tradícií bolo aj vloženie špeciálnych darov, štrnástej noci, pod dvere milovanej osoby a odísť.

Jedna z britských tradícií bola nasledovná: mladá dáma čakala pri okne svojho snúbenca a on sa ukázal byť tou, ktorú v ten deň videla ako prvú..

Od začiatku štrnásteho storočia na sviatok bolo zvykom, že dievčatá napísali mužské meno a hodili ho do vody. Potom počkali, kým sa vynorilo nejaké meno, s najväčšou pravdepodobnosťou muž s týmto menom a stal sa ženíchom.

V súčasnosti sú tieto oslavy sprevádzané dovolenkovými kartami alebo maškrtami v tvare srdca..

Austrálčania na Valentína sa konajú rôzne festivaly, na ktorých sa zúčastňujú nielen tínedžeri, ale aj tí, ktorí majú viac ako päťdesiat rokov.

V rokoch zlatej horúčky chcel každý muž prekvapiť svoju milovanú, a preto jej dal dar neuveriteľnej krásy.

Parfumované zdobené saténové podložky boli tiež najvyhľadávanejším darčekom pre dievča..

Oslava Valentína, Valentína

K dnešnému dňu sa tieto tradície v Austrálii pravdepodobne už nepamätajú a teraz dávajú takmer iba valentínky.

Bulhari Už viac ako tucet rokov organizujú na počesť tohto sviatku plesy, obyčajné večierky či grandiózne diskotéky, ktoré zaseje veľa ľudí. Rovnako ako každý iný národ, Bulhari posielajú valentínky svojim blízkym.

Podľa vzdelávacích inštitúcií je obvyklé dávať valentínky do špeciálnych políčok, odkiaľ budú odoslané adresátovi.

Američania začal oslavovať sviatok všetkých milencov až na konci osemnásteho storočia. Od tej doby je marcipán relevantným darom, ktorý svedčil o vysokých pocitoch..

Tiež v Amerike začali dávať karamel na počesť sviatku. Karamel bol červený a biely, prvá farba znamenala vášeň a druhá farba znamenala čistotu pocitov. Potom bol karamel zabalený do škatúľ v tvare srdca..

Fíni oslávte deň priateľov štrnásteho februára a nie obvyklú oslavu pre nás. V tento deň ľudia myslia na priateľstvo a triedia si navzájom svoje city..

  Ako prekvapiť svoju priateľku na Valentína. Výber správneho darčeka

Dnes tradícia odosielania zdvíhačov ako výrazu ich vrúcnych pocitov prešla do Fínska. Okrem pohľadníc k sviatkom sú v krabičke v tvare srdca aj sladkosti..

Česi, okrem Valentína je štrnásteho oslavovaný aj Ján Nepomucký, ktorý sa v ich histórii stal mučeníkom, ktorý trpel pre vieru. Na počesť tohto kňaza bol nainštalovaný basreliéf, ktorý zobrazoval okamih Jánovej smrti.

V Českej republike sa táto slávnosť oslavuje dvakrát, štrnásteho februára a prvého mája..

Japonský najčastejšie v tento sviatok darujú milovníkom čokoládu.

V. Saudská Arábia tento sviatok je zakázaný, už dlho sa neoslavuje.

A v Rusku namiesto Valentína boli symbolom lásky Peter a Fevronya, o ktorých existuje veľmi krásna legenda. V tento deň v Rusku vlastnými rukami dávajú valentínky, ruže a sladkosti zabalené v škatuli v tvare srdca. Tento deň teda možno pokojne nazvať ruským sviatkom Valentínom..