Bielenie stromov na jar je kľúčom k zdravej záhrade po celý rok

Bielenie stromov vápnom v záhrade

Záhrada s ovocnými stromami si vyžaduje neustálu a pietnu starostlivosť. Zdravie stromov je potrebné monitorovať každý rok. Zvláštne miesto tu zaujíma postup starostlivosti o kôru stromov. Každý strom potrebuje zalievanie, uvoľnenie pôdy a hnojenie. Nemenej dôležitá je včasná starostlivosť o takzvanú kožu stromu – jeho kôru. Bielenie kôry stromu na jar nie je rozmar, ale je to dôležitý postup na ochranu rastliny pred poškodením škodlivým hmyzom a hubovými chorobami.

Prečo potrebujete bielenie kmeňov stromov?

Kôra stromu je druh ochrannej vrstvy rastliny. V prvom rade nesie všetky nepriaznivé environmentálne faktory, či už sú to slnečné lúče, silné mrazy, hmyzí škodcovia, ako aj mechanické vplyvy. Kôra postupom času praskne a vytvorí si prístup k nežnej časti kmeňa stromu. Aby to neviedlo k poškodeniu stromu hubovými chorobami, ako aj hmyzími škodcami, musí byť kôre poskytnutá primeraná starostlivosť..

Stromy sa spravidla bielia prípravkami obsahujúcimi meď. Tento postup má aj ďalší význam. S nástupom prvého jarného tepla sa Zem začne rozmrazovať a otepľovať. Do sveta sa plížia rôzni hmyzí škodcovia, ktorí sa v prvom rade usilujú vyliezť na samý vrchol stromu a hodovať na jemných listoch, ktoré ešte celkom nerozkvitli. V tom im bránia prípravky obsahujúce meď na kmeni stromu: slúžia ako špeciálna jedovatá horiaca látka pre hmyzích škodcov. Nedokážu prekonať vybielenú časť kmeňa, čo znamená, že listy zostanú neporušené.

Ako správne vybieliť stromy?

Ako správne vybieliť stromy?

Bielenie stromov je dôležitý postup, ktorý pozostáva z nasledujúceho sledu akcií.

  1. Kmeň stromu je potrebné zbaviť machu, lišajníka a ďalšej cudzej vegetácie, ktoré na ňom rastú. Na čistenie používajte iba rukavice, ktoré chránia ruky pred poškodením. Nie sú použité žiadne ďalšie nástroje a prostriedky. Vnútri kôry sú praskliny, v ktorých sa môžu hromadiť aj výrastky. V takom prípade na čistenie použite kefu..
  2. Kôra musí byť dezinfikovaná. Na tento účel použite akýkoľvek prípravok obsahujúci meď (kvapalina Bordeaux, síran meďnatý, HOM). Tento postup sa vykonáva za suchého počasia s očakávaním, že ošetrený strom bude stáť s aplikovaným prípravkom niekoľko dní bez dažďa, inak nebude mať takéto spracovanie zmysel. Takáto dezinfekcia pomôže pred ďalším krokom zabiť všetky škodlivé mikroorganizmy a baktérie v kôre stromu..
  3. Kmeň a vetvy stromu sú rovnomerne pokryté prípravkom obsahujúcim meď v tenkej vrstve. Toky by sa nemali vytvárať. Na tento účel použite rozprašovač. Na spracovanie je vhodný aj roztok síranu železnatého..
  4. Koncentrácia síranu meďnatého a železnatého by mala byť pripravená striktne v súlade s pokynmi na prípravu, pretože obe tieto látky sú jedovaté. V procese zvlhčovania kôry dažďom vitriol prúdi z kmeňa do zeme a hromadí sa v ňom a stáva sa jedom pre všetky blízke plodiny.
  Thuja

Použitie popola na bielenie

Kmeň stromu môžete dezinfikovať bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci toxických chemikálií. Čoraz viac záhradkárov dnes používa prírodné prírodné prostriedky, napríklad roztok popola a mydla. Na jeho prípravu musíte zmiešať 5 g bežného mydla na pranie s pohárom popola. Ďalej nalejte 1 liter horúcej, ale nie vriacej vody. Kartáč a vetvy stromu sa pomocou kefy navlhčia pripraveným roztokom. Popol slúži ako vynikajúci dezinfekčný prostriedok a mydlo umožňuje, aby pripravený roztok zostal dlho na kôre stromu..

Existuje aj ďalší recept na dezinfekciu, riešenie, ktoré sa dá ľahko pripraviť doma – to je jaseňový lúh. Na jeho prípravu vezmite 2 kg dreveného popola, zalejte 10 litrami prevarenej teplej vody a priveďte k varu. Výsledný roztok sa ochladí a trvá na tom. Zhora sa vytvára zakalená kvapalina, ktorá sa nazýva popol. Slúži len na dezinfekciu kôry stromov. Nezabudnite však, že je potrebné s ním pracovať striktne v rukaviciach. Naleje sa do samostatnej nádoby a na spracovanie sa dodatočne zriedi vodou v pomere 1: 1.

Kôrový tmel

Najpopulárnejšie tmely na kôru ovocných stromov sú:

  1. Garden var, ktorý sa ukázal byť najefektívnejším a časovo testovaným prostriedkom. Používa sa na hojenie trhlín a rán v kôre. Garden var si môžete ľahko vyrobiť doma. Za týmto účelom roztopte jeden pohár včelieho vosku, pol pohára kolofónie. Výsledné kvapaliny sa zmiešajú v nádobe a pridá sa pol pohára čerstvého nesoleného živočíšneho tuku. Akonáhle sa hmota stane homogénnou, nádoba sa ponorí do studenej vody. Zmes začne tuhnúť a bude ľahké z nej vyvaliť guľu. Pred použitím domáceho záhradného nápoja ho trochu zahrejte, aby sa vám s ním ľahšie pracovalo. Takýto var bude uložený na chladnom tmavom mieste mnoho rokov..
  2. Chatovací box na báze hliny. Tento druh tmelu je záhradníkom známy už stáročia. Hlina v tomto receptúre sa zmieša so zložkami, ako je síran meďnatý, vápno. Za týmto účelom vezmite pohár hliny a pol pohára akejkoľvek inej zložky z uvedených, pridajte trochu jemne nakrájanej slamy, naplňte ju vodou a dosiahnite hustotu kyslej smotany. Tento výrobok slúži ako vynikajúca ochrana kôry stromu, navyše časom nepraská..
  3. Cestoviny pripravené s prídavkom humátu a síranu meďnatého. Tento liek nie je vodotesný, takže zostáva na strome až do prvého dažďa. Použite ho na ošetrenie rán, porezaní, prasklín.
  Opravte malinu

Proces bielenia

Proces bielenia

Potom, čo sa kôra očistí od cudzích výrastkov, ošetrí všetky rany a praskliny, dezinfikuje povrch stromu, môžete pristúpiť priamo k bieleniu. Bielu vrstvu je potrebné v priebehu roka asi 3 -krát obnoviť. Bielenie sa vykonáva na jar, v lete a na jeseň. Je potrebné vybieliť všetky stromy, mladé sadenice aj dospelé exempláre. Aby sa nepoškodila chúlostivá, ešte nezhrubnutá kôra mladých stromov, množstvo vápna na bielenie by sa malo znížiť na polovicu..

Jesenné bielenie stromov v záhrade

Bielenie stromov na jeseň pred nadchádzajúcim chladným počasím by malo byť dôkladné, pretože by malo poskytnúť maximálny ochranný účinok kôry. Nanesená vrstva vápna by mala byť tenká – nie viac ako 4 mm. Je dôležité riediť vápenný roztok tak, aby bol homogénny, bez hrudiek, aby rovnomernejšie padal na kôru. Čím je vrstva vápna hrubšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že spadne z kmeňa stromu. Bielenie je možné pripraviť nezávisle doma, alebo si už môžete kúpiť hotový výrobok obsahujúci špeciálne lepidlá, ktoré zabraňujú praskaniu a odlupovaniu. Špeciálne obchody predávajú aj špeciálnu farbu na bielenie záhradných stromov. Chráni kôru pred spálením od slnka, zimným chladom a hmyzími škodcami.

Doma záhradníci používajú najbežnejší recept na bielenie. Za týmto účelom zmiešajte 2 kg haseného vápna, 1,5 kg ílu a 0,3 kg síranu meďnatého. Zmes sa zriedi vodou, kým sa nedosiahne hustá kyslá smotana. Bielku musíte naniesť v tenkej vrstve, aby sa nevytvorili pruhy. Predtým musí byť kôra stromu starostlivo pripravená, spracovaná a dezinfikovaná. Ak sú na strome neošetrené rany, potom vápno situáciu len zhorší, vredy popraskajú ešte viac..

Bielenie stromov trikrát ročne ich robí odolnými voči škodcom a hubovým chorobám. Stromy lepšie znášajú horúce letá s horiacimi slnečnými lúčmi i chladné mrazivé zimy. V tomto prípade výnos rastie, plody a listy si zachovávajú svoje dekoratívne vlastnosti a prezentáciu. V dôsledku toho sa životnosť rastlín výrazne predlžuje..

  Sedem tajomstiev dobrej úrody jahôd

Ako bieliť stromy? (video)

Ako bieliť stromy?Ako bieliť stromy?