Datura je diablova bylina

Datura je diablova bylina

V preklade z latinčiny „durman“ znamená „dope“, čo je celkom fér, pretože rastlina obsahuje alkaloidy, ktoré spôsobujú bludy a halucinácie. Dokonca aj indickí čarodejníci vo vlasti závodu v Mexiku využili na svoje rituály jeho narkotický účinok a nazvali ho „Diablova tráva“..

Napriek svojim nebezpečným vlastnostiam je však tento veľký a veľmi originálny kvet z čeľade nocničiek dnes medzi záhradníkmi stále obľúbenejší. Navyše je celkom nenáročný a môžete ho pestovať na svojom osobnom pozemku, priamo v zemi.

Pravidlá starostlivosti o kvety:

  • V prírode je durman jednoročná rastlina, ale vo vnútorných podmienkach žije dlhšie ako obvykle, zaberá len veľa miesta. Potrebuje priestrannú nádobu s objemom najmenej 10 litrov.
  • Miesto na výsadbu durmanu by malo byť slnečné, ale chránené pred silným vetrom. Aby sa rastlina dobre zakorenila a snehobiele zvonové kvety zdobili vašu záhradu celé leto a naplnili ju jemnou príjemnou arómou, vysaďte na konci mája dátum a ponechajte medzi kvetmi vzdialenosť najmenej jeden meter..
  • V teplom období sa durura záhradná aj izbová polieva denne. Ak je počasie príliš suché a horúce, môžete ho zalievať dvakrát denne. Nezabudnite, že rastlina miluje tvrdú vodu, preto ju treba raz za sezónu zalievať vápennou maltou. V zime kvetina rastúca doma znižuje množstvo vlhkosti.
  • Je nevyhnutné kŕmiť rastlinu každý týždeň pomocou komplexného minerálneho hnojiva v pomere: 20 gramov na 10 litrov. Izbový kvet, v zime nie je potrebné kŕmiť.
  • Izbová rastlina je spravidla odrezaná. Urobte to na jeseň po úplnom vyblednutí durmanu. Záhradná rastlina potrebuje pravidelne odstraňovať zvädnuté kvety.

Pravidlá starostlivosti o kvety

Reprodukčné metódy

Propagácia odrezkami sa používa na zachovanie odrody kvetov, ktorá sa vám páči. To sa robí obvyklým spôsobom: na začiatku jesene sa z rastliny odreže mladý výhonok a spustí sa do vody; stonka, ktorá sa zakorenila, je zasadená do pôdy; dátum, ktorý vyrástol cez zimu, na konci mája, je vysadený na osobnom pozemku. Izbová rastlina, množená odrezkami po celý rok.

Semená durmanu dozrievajú dva mesiace na prvých kvetoch a na ich zber sa na plody kladú gázové vrecká. Propagácia osiva sa vykonáva začiatkom marca. Pred výsadbou sa semená zalejú horúcou vodou a použijú sa tie, ktoré klesli na dno nádoby. Vysádzajú sa do voľnej pôdy, pretože neklíčia veľmi dobre, a sú umiestnené na teplom mieste. Keď klíčia semená, sadenice sa prenesú do chladnej a svetlej miestnosti. Koncom jari je v záhrade vysadený durman..

Pôda pre durman miestnosti

Pôda pre izbovú rastlinu by mala byť voľná a priedušná. Na dno nádoby sa zvyčajne naleje trochu rašeliny, potom ide ľahká pôdna zmes zo zeme s humusom a na vrchu je popol z dreva. Pôdu s rovnakým zložením je možné použiť na výsadbu semien a odrezkov.