Denná ľalia

Denná rastlina

Rastlina denníka (Hemerocallis) je zástupcom rodiny Asphodel. Východ Ázie je považovaný za rodisko kvetu. Latinský názov dennice dostal Karl Linnaeus. Dá sa to preložiť ako „denná krása“ – každý kvet rastliny existuje iba jeden deň. Z rovnakého dôvodu ľudia dennodenie nazývajú aj „krasodnevy“.

Atraktívna je nielen záhrada, ale aj divoké dennice. Napriek tomu, že táto rastlina je ľudstvu známa už odpradávna, prvé vedecké zmienky o nej pochádzajú až z polovice 18. storočia. Vďaka práci chovateľov v posledných rokoch bolo možné získať mnoho nových veľkolepých odrôd denivky. Na rozdiel od nenáročných druhov rastlín kladú vyššie nároky na starostlivosť, starostlivosť však kompenzujú sviežim kvitnutím.

V mnohých ázijských krajinách sa dennice používajú nielen ako okrasné rastliny, ale jedia aj časti kríkov. Kvety a puky, ako aj listy alebo hľuzy rastlín sa považujú za jedlé. Okrem varenia je možné časti dennice využiť aj v ľudovom liečiteľstve..

Popis Daylily

Popis Daylily

Koreňový systém dennice obsahuje hrubé adventívne korene pripomínajúce šnúrky s hľuzovitým zahusťovaním – stolony. Táto štruktúra umožňuje rastline lepšie znášať obdobia sucha. Široké a predĺžené koreňové listy sú usporiadané v dvoch radoch. Listové dosky môžu byť rovné alebo zakrivené. Kvety majú zvyčajne lievikovitý tvar a obsahujú šesť okvetných lístkov. Ich farba sa líši od žltej po oranžovú alebo červenohnedú, ale u hybridov obsahuje ďalšie odtiene. Kvety sa zbierajú v kvetenstvách, na každom z nich sa môžu súčasne otvoriť maximálne 3 kvety. Stopiek môže byť niekoľko, ich dĺžka závisí od odrody a pohybuje sa od 30 cm do 1 m alebo viac. Napriek krátkej životnosti každého kvetu trvá obdobie kvitnutia asi 3 týždne. Vzhľadom na to, že v rôznych odrodách rastlín kvitnutie začína v rôznych časoch, je možné zbierať záhon z ľalie, aby sa kvety navzájom nahradili. Po uschnutí kvetov na stopkách sa vytvoria trojstenné boxy naplnené semenami.

Denné ľalie začínajú rásť skoro na jar, hneď ako sa končia nočné mrazy. Na pestovanie v oblastiach so studenými zimami by ste si mali vybrať mrazuvzdorné odrody, ktoré kvitnú od začiatku do stredného obdobia. V tomto prípade budú mať rastliny čas na dokončenie vegetačného obdobia pred nástupom jesene. Pri výbere hybridných deniviek do záhrady by ste mali venovať pozornosť krajine ich pôvodu. Pomôže to posúdiť teplomilnosť kvetu – v radikálne odlišnom podnebí sa rastliny stanú menej odolnými voči chorobám..

Mnoho začínajúcich záhradníkov považuje dennice a ľalie za jednu rastlinu, ale nie je tomu tak. Napriek súhlasným ruským názvom a vonkajšej podobnosti kvetov botanici tieto rody pripisujú rôznym rodinám. Ľalie sa vyvíjajú skôr z cibuliek než z odnoží, môžu byť oveľa vyššie a majú nerozvetvený kmeň. Navyše, na rozdiel od kvetov denníka, kvety ľalie zostávajú na kríkoch najmenej týždeň..

Všetko, čo potrebujete vedieť o denivkách &# 127802; Moje obľúbené odrody / záhradný sprievodcaVšetko, čo potrebujete vedieť o denivkách �� Moje obľúbené odrody / záhradný sprievodca

Stručné pravidlá pre denný rast

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie dennej ľalie na otvorenom poli..

Pristátie Vylodenie je možné vykonať od jari do jesene. V strednom pruhu sa výsadba kríkov zvyčajne vykonáva v máji alebo v auguste..
Úroveň osvetlenia V teplých oblastiach by najlepšie miesto na pestovanie denných ľalií malo byť tienisté. Ale v chladnejších oblastiach by mali byť kvety umiestnené v slnečných oblastiach..
Režim zavlažovania Rastliny nepotrebujú časté zalievanie, pôdu je potrebné navlhčiť iba v období dlhého suchého počasia.
Pôda Výsadba bude najvhodnejšia pre odvodnenú a výživnú pôdu..
Top dressing Režim kŕmenia závisí od stupňa nutričnej hodnoty pôdy v záhone.
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína koncom jari alebo začiatkom leta..
Prerezávanie Zvädnuté púčiky a lístie treba zrezať.
Reprodukcia Semená, rozdeľujúce kríky, listové rozety.
Škodcovia Thrips, ľalie komáre, vodné hraboše, slimáky.
Choroby Koreňová hniloba, hrdza, fusárium.

Výsadba denníka na otvorenom priestranstve

Výsadba denníka na otvorenom priestranstve

Kedy zasadiť

Čas na výsadbu dennice sa vypočíta na základe podnebia regiónu. Výsadbu je možné vykonávať od jari do jesene, ale ranné jesenné prechladnutie nemusí umožniť úplnému zakoreneniu rastlín pri neskorej výsadbe. Dennému ľaliovému koreňu zvyčajne trvá asi mesiac. Výnimkou sú skoré a stredne kvitnúce druhy, ktoré sa rýchlo prispôsobia novým podmienkam. Aby sa denné ľalie nevystavovali riziku zamrznutia, je možné výsadbu mulčovať.

V strednom pruhu sa výsadba kríkov zvyčajne vykonáva v máji alebo v auguste. Tieto časy umožnia rastlinám aklimatizovať sa pred koncom teplého obdobia. Delenie alebo transplantácia starých kríkov sa vykonáva približne v rovnakom čase..

Najlepšie miesto na pristátie

Najlepšie miesto na pestovanie dennice

V prírodnom prostredí denivky rastú na okraji lesov a vyberajú si polotienisté rohy v blízkosti kríkov. Z tohto dôvodu by v teplých oblastiach malo byť najlepšie miesto na pestovanie denných ľalií tienisté. Ale v chladnejších oblastiach by mali byť kvety umiestnené na viac slnečných miestach, inak im bude chýbať teplo alebo svetlo. Hybridné formy denných ľalií sa považujú za obzvlášť náročné na podmienky zadržania. Práve na slnku budú kvitnúť najhojnejšie. Verí sa, že kríky by mali byť na priamom slnečnom svetle najmenej 6 hodín denne. V tomto prípade by mali byť rastliny s tmavou farbou kvetov zatienené pred poludňajšími lúčmi, aby nevybledli. Odrody s kvetmi jemných farieb sú na to menej náchylné.

Tieto rastliny sú nenáročné na zloženie pôdy, ale kvalita pôdy môže ovplyvniť trvanie kvitnutia. Výsadba bude najvhodnejšia pre dobre odvodnenú a výživnú pôdu. Na opravu ílovitej pôdy sa do nej môže pridať piesok, piesočnatá pôda je naopak mierne vážená hlinkou. Ak je pôda podzolická, môže sa hnojiť kompostom. Reakcia výslednej zmesi by mala byť neutrálna alebo slabo kyslá. Napriek vlhkomilnej prírode výsadba netoleruje stojatú vodu. Ak je podzemná voda na mieste príliš vysoká alebo nie je možné poskytnúť výsadbe dostatočnú drenážnu vrstvu, denné ľalie sa odporúčajú vysádzať do vyvýšených záhonov..

Pre kvetinu je vhodné zvoliť roh, chránený pred silným vetrom. Pod jeho nárazmi sa môžu zlomiť vysoké stopky..

Pravidlá pristátia

LILDLAYS BUDÚ KVETOVAŤ NIKDY, ak ich zmladíte a zasadíte taktoLILDLAYS BUDÚ KVETOVAŤ NIKDY, ak ich zmladíte a zasadíte takto

  Trachelium

Pred vysadením získaného kríka denivky by ste mali niekoľko hodín držať korene rastlín vo vode alebo v slabom roztoku minerálneho hnojiva. Tento postup umožní aktiváciu a napučanie koreňov. Suché alebo boľavé korene sa potom stanú viditeľnejšími a dajú sa odstrániť. Ostatné korene sú narezané na dĺžku 20-30 cm.

Každá rastlina alebo rez je umiestnená do pripraveného otvoru asi 30 cm hlbokého.Pri výsadbe by sa malo pamätať na to, že denné ľalie budú na zvolenom mieste umiestnené dlho a postupne začnú rásť. Aby kríky navzájom nerušili, mala by medzi nimi zostať vzdialenosť. Vypočíta sa na základe potenciálnej veľkosti puzdra (asi 50-70 cm). Do každého otvoru sa vopred naleje podložná sklíčka zo zmesi rašeliny s pieskom a humusom a pridá sa popol z dreva s prídavkom superfosfátu alebo hnojiva obsahujúceho draslík a fosfor. Korene dennice sú umiestnené do otvoru a opatrne narovnané tak, aby korene ležali pevne na zemi a nezostali pod nimi žiadne dutiny. Potom sa do otvoru naleje pôda, aby nedosiahla úroveň záhradného lôžka, a je dobre utlačená. Potom sa denník zaleje a vyplní zostávajúci priestor v diere vodou. Ak voda ide do zeme príliš rýchlo, je potrebné pridať ešte trochu zeme zhora a dostatočne ju zhutniť. Rastlinám to poskytne dostatok vlahy na dobré zakorenenie. Zostávajúci priestor po zavlažovaní je tiež vyplnený pôdou, už na okraji, ale koreňové kríky kríkov by nemali byť prehĺbené o viac ako 3 cm. Ak zasadíte denník hlbšie, kríky môžu začať hniť alebo spomaliť tempo rastu.

Prenos

Denná transplantácia

Denné kríky môžu rásť na jednom mieste asi 15 rokov, ale keď výsadby starnú, začínajú strácať svoju bývalú príťažlivosť. Kvety denných ľalií sa zmenšujú a ich počet na stonkách klesá. Transplantácia pomôže omladiť kríky. Vybraná denivka sa opatrne vykopá a odstráni zo zeme spolu s hrudkou. Aby sa nepoškodili korene, čistia sa pod tečúcou vodou. Potom je rastlina rozdelená na oddelené fanúšikovia rozetov. Skúsení záhradníci robia delenie ručne, ale dajú sa použiť aj nožnice na strihanie alebo iné podobné nástroje. Musí byť čistý a miesta rezu po rozdelení musia byť ošetrené fungicídnym prípravkom..

Pristátie takýchto divízií na trvalom mieste by sa malo vykonávať za oblačného počasia. Ak je vonku príliš slnečno, môžete časti kríkov držať v piesku tak, že ich doňho vyhrabete. V tejto forme môžu stráviť asi pár týždňov. Pred výsadbou sa korene delenoku skrátia a tiež sa odstránia všetky suché alebo zhnité korene. Lístie je tiež orezané na výšku asi 15-20 cm. Ventilátor dosiek by mal byť rezaný tak, aby jeho vrchol tvoril akýsi trojuholník s vrcholom v strede rozety. To umožní, aby sa prebytočná vlhkosť nezdržiavala v listoch. Po týchto postupoch sa rez vysadí na svoje konečné miesto..

Denná starostlivosť

Denná starostlivosť

Zalievanie

Vo všeobecnosti nie je starostlivosť o denné ľalie ťažká. Rastliny nepotrebujú časté zalievanie, pôdu je potrebné navlhčiť iba v období dlhého suchého počasia. Ale neustály nedostatok vlhkosti môže negatívne ovplyvniť množstvo kvitnutia. Keď pôda v záhonoch vyschne z tepla, každý krík sa výdatne zaleje, čo umožní pôde poriadne nasýtiť vlhkosťou. Večer je považovaný za najlepší čas na zalievanie, ale voda by nemala byť ľadovo studená. Je žiaduce, aby jeho kvapky neklesli na kvety a listy rastliny..

Top dressing

Režim kŕmenia závisí od stupňa nutričnej hodnoty pôdy v záhone. Ak denné ľalie rastú na chudobnej pôde, mali by byť kŕmené častejšie, ale prebytok živín môže byť pre rastliny škodlivý. V teplom období denné ľalie vyžadujú asi tri ďalšie kŕmenia. Prvá sa vykonáva na jar, keď sa ich listy začínajú aktívne rozvíjať. Na tento účel sa používajú suché minerálne kompozície obsahujúce dusík. Sú chované vo vode alebo pochované v zemi hrabľami a potom zavlažované. Počas pučania môžete výsadbu dodatočne kŕmiť roztokom draselno-fosforového prípravku (asi 30 g na 1 liter vody). Posledné povinné kŕmenie draslíkom a fosforom sa vykonáva na konci leta, jeden mesiac po vrchole kvitnúcej vlny. Prispeje k založeniu púčikov na budúcu sezónu a posilneniu rastliny pred zimovaním..

Záhradné kvety. Výsadba a starostlivosť o dennice.Záhradné kvety. Výsadba a starostlivosť o dennice.

Mulčovanie

Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o výsadbu je mulčovanie. Vďaka tomu nie je horná vrstva pôdy zhutnená zo zavlažovania a mení sa na kôru. Stred kríka je pokrytý vrstvou hrubého piesku hrubého asi 3 cm. Mulčovanie sa môže zmeniť na hnojivo pre chudobnú pôdu. V takýchto prípadoch sa používa vrstva rašeliny alebo kompostu. Dostatočne výživnú pôdu je možné mulčovať kôrou alebo ihličím. Vrstva mulča pomôže chrániť rastliny pred extrémnymi teplotami, eliminuje potrebu častého odstraňovania buriny a v horúčave pomôže znížiť počet zálievok. Veľkosť vrstvy môže byť až 7 cm.

Kedy prerezávať denné ľalie

Zvyšok dennej starostlivosti tvoria hygienické postupy. Na jar je potrebné vyčistiť kríky od starého lístia (narezané pri koreni) a v lete odstrániť zvädnuté kvety, z ktorých nebudú zbierať semená. Staré zvädnuté lístie je možné odrezať pred zimovaním..

Denne po odkvitnutí

Denne po odkvitnutí

Starostlivosť o výsadbu po odkvitnutí sa líši v závislosti od skupiny, do ktorej denné ľalie patria..

Pražce (spiace)

Spiace dennice sú považované za listnaté. Na jeseň začne ich nadzemná časť získavať žltú farbu a postupne chradne. Až do jari zostanú takéto kríky v pokoji. Tieto denivky sú považované za najodolnejšie voči mrazu. Nepotrebujú úkryt, ale pred zimovaním sa odporúča odrezať vzdušnú časť lístia a ponechať len asi 15-20 cm.

Evergreen

Evergreen typ, keď sa pestuje v stredných šírkach, má krátku dobu odpočinku asi 2-3 týždne.

Semievergreen

Typ Semievergreen vykazuje charakteristiky vyššie opísaných typov v závislosti od rastúceho podnebia. V teplej oblasti môžu byť tieto kríky považované za vždy zelené a v chladnejších oblastiach ich listy začnú žltnúť pred mrazom. Rastlina sa zároveň neponúka do stavu hlbokého spánku, pričom sa naďalej vyvíja pomalším tempom..

Polo a vždyzelené druhy deniviek môžu uhynúť, ak teplota v zime klesne pod -20 stupňov. Aby sa tomu zabránilo, musia byť výsadby zakryté. Mladé rastliny obzvlášť potrebujú úkryt. Na jeseň sú vyhodené suchým lístím, smrekovými vetvami, slamou alebo vrstvou pilín. Ale na jar by mal byť taký úkryt odstránený dostatočne skoro, aby nezasahoval do prebudených kvetov..

  Kedy vykopať ľalie?

Denné metódy chovu

Denné metódy chovu

Pestovanie zo semien

Semená, ktoré sa tvoria na kríkoch po odkvitnutí, sa dajú použiť na množenie denných ľalií. Táto metóda však nezaručuje prenos odrodových vlastností rastlín. Najčastejšie ho používajú majitelia druhových rastlín, chovatelia a záhradníci, ktorí chcú získať rastliny – „prekvapenia“.

V marci musia byť semená namočené vo vode alebo v roztoku peroxidu vodíka (na 1 liter vody bude potrebných 15 ml 3% peroxidu), uzavrieť vreckom a upratať na tmavom mieste. Korene sa môžu vyliahnuť do niekoľkých týždňov, ale tento proces je potrebné monitorovať. Akonáhle sa objavia korene, tekutina sa vypustí a samotné semená sa premiestnia do nádoby s malými kamienkami naplnenej vodou, aby v nej mohli byť iba samotné korene. Nádoba sa umiestni na svetlo a v prípade potreby sa pridá voda. Keď sa zo semien vytvoria klíčky, môžu sa transplantovať do nádoby na sadenice. Malé denné ľalie sa prinášajú do zeme, keď prichádza teplé počasie, a sadenice dosahujú výšku najmenej 15 cm.

Reprodukcia rozdelením kríka

Ako pestovať a množiť denné ľalieAko pestovať a množiť denné ľalie

Denné ľalie sa často množia delením. Tento postup sa vykonáva v auguste, výsadba divízií starých kríkov. V niektorých prípadoch, keď je nadzemná časť rastliny dosť voľná, je možné delenie vykonať bez vykopania hlavného kríka. Na to sú vhodné denné ľalie staré asi 3-4 roky. Počas tohto obdobia môže rastlina vytvoriť dcérsky výhonok s vlastnými koreňmi. Pomocou ostrej lopaty je detská ružica oddelená od kríka prísne zvislým rezom a potom je vykopaná a vytiahnutá zo zeme. Korene ružice sa skúmajú ošetrením rezov alebo zlomených oblastí práškom z dreveného uhlia alebo dreveného popola a potom vysadením ako pravidelným rezom. Takáto reprodukcia sa vykonáva na jar, potom, čo listy začnú rásť, alebo na jeseň, keď sú listy odrezané..

Rozmnožovanie listovými rozetami

Niekedy sa na stopkách dennice vytvoria listové rozety. Ich oddelením môžete získať rastlinu požadovanej odrody. Za týmto účelom sa stopka nechá vyschnúť na úroveň požadovaného vývodu, potom sa oblasť s ňou vyreže a listy rozety sa skrátia asi o tretinu. Rozeta je umiestnená do vody tak, aby v nej bola iba najnižšia hnedastá oblasť, ktorá vytvorí korene. Keď ich dĺžka dosiahne 4,5 cm, môžete do kvetináča zasadiť rozetu. Tam strávi najmenej niekoľko týždňov. Ak pred nástupom chladného počasia zostane asi 1,5 mesiaca, zakorenený vývod sa vysadí do zeme. Inak sa v zime pestuje doma a až koncom budúcej jari sa presúva do záhrady.

Škodcovia a choroby

Denní škodcovia a choroby

Denné ľalie sú len zriedka postihnuté chorobami alebo škodcami, ale niekedy sa stále môžu stať ich cieľom..

Thrips môže poškodiť dennodenne. Rastlinou prenikajú z pôdy pri teplote asi 10 stupňov. Účelom hmyzu je šťava z kvetov, listov a výhonkov rastlín. Prítomnosť strapiek bude indikovaná deformovanými púčikmi. Rastlina nimi postihnutá bude musieť byť zničená. Aby sa zabránilo infekcii, je potrebná prevencia. Na jar a na jeseň sa pôda v blízkosti záhonov ošetrí insekticídom a zvädnuté alebo suché listy, najmä tie, ktoré zostali po zime, sa z rastlín ihneď odstránia..

Lily hryzadlá poškodiť púčiky dennice. Larvy hmyzu sa nimi živia a deformujú kvety. Na zničenie takýchto komárov stačí odrezať postihnuté kvety..

Vodné hraboše – hlodavce, ktoré môžu jesť korene denných ľalií, ako aj poškodiť iné výsadby. Populácia týchto škodcov sa zvyčajne zvyšuje asi raz za 3-4 roky a počas tohto obdobia môžu napadnúť lôžka ľaliami, dennými ľaliovkami a tulipánmi, ako aj obhrýzať korene sadeníc jabĺk. Malo by sa s nimi bojovať ako s inými hlodavcami..

Slimáky Sú ďalší možní deniví škodcovia. Zbierajú sa z kríkov ručne alebo pomocou ľudových alebo špecializovaných prostriedkov.

Prečo listy deniviek žltnú? Ako sa s tým vysporiadať? / Sprievodca po záhradePrečo listy deniviek žltnú? Ako sa s tym vysporiadat? / Sprievodca po záhrade

Bežné denné choroby zahŕňajú nasledujúce:

 • Koreňová hniloba – zvyčajne sa pozoruje na výsadbách na jar. Choré rastliny prestanú rásť, lístie začne žltnúť a ľahko sa odtrhne zo zásuvky. Ovplyvnená rastlina sa odstráni z pôdy, všetky zhnité časti sa odrežú a potom sa umyjú v ružovom roztoku manganistanu draselného. Rezy sú ošetrené fungicídmi. Potom sa korene nechajú niekoľko dní vysušiť, aby sa rany na nich správne uzdravili. Potom je rastlina zasadená do ďalšej diery. Na starom mieste by sa takéto rastliny nemali sadiť asi rok. Chorá denivka začne kvitnúť až po 2 rokoch..
 • Hrdza – postihuje rastliny veľmi zriedkavo, to sa zvyčajne stáva, ak patrinia rastie vedľa denných ľalií – medziproduktu týchto húb. Na prevenciu môžete kríky ošetriť fungicídom.
 • Fusarium – postihnuté denné ľalie oslabujú, ich listy žltnú a vädnú a korene postupne odumierajú. V počiatočných štádiách sa môžete tejto plesňovej infekcie zbaviť pomocou fungicídu, v pokročilých prípadoch bude potrebné kríky zničiť a okolité územie (pozemky a susedné výsadby) je potrebné ošetriť Fundazolom. Štandardné opatrenia vám môžu pomôcť vyhnúť sa ochoreniu. Na prácu s denivkami musíte používať iba sterilné nástroje, pôda by sa mala po zalievaní uvoľniť. Okrem toho je možné do vody počas zavlažovania pridať Fitosporin-M..

Druhy a odrody dennice s fotografiami a menami

Prírodné druhy

Prírodné formy daylilies sú tiež veľmi dekoratívne, a preto napriek obmedzenému počtu farieb kvetov nestrácajú na popularite v záhradníctve. Veľkou výhodou takýchto rastlín je ich nenáročnosť. Verí sa, že taký denník môže pestovať doslova každý. Kríky úspešne odolávajú rozvoju chorôb, škodcovia ich takmer neovplyvňujú a taktiež sa neboja ani sucha, ani pretečenia. Denné kríky môžu rásť v jednej oblasti dlhší čas bez toho, aby stratili svoju príťažlivosť. Medzi najobľúbenejšie typy:

Daylily oranžová (Hemerocallis fulva), alebo hnedožltá

Denivka pomarančová

Tento druh je v kultúre známy už od konca 19. storočia. Vyznačuje sa tvrdým olistením s ohybom. Farba listových dosiek je tmavozelená a ich šírka dosahuje 3 cm. Veľkosť stopiek Hemerocallis fulva dosahuje 1 m. Kvety sú veľké, až do priemeru 12 cm, ich okvetné lístky sú oranžové s načervenalým odtieňom. Kvitnutie začína v júli. Kvety sú bez zápachu.

  Vytrvalé kvety, ktoré zimujú vonku

Denivka citrónová žltá (Hemerocallis citrina)

Daylily citrónová žltá

Čínsky vzhľad. Biele ľalie pripomínajúce kvet Hemerocallis citrina. Kvety sa otvárajú iba v noci. Kríky takejto dennice dorastajú do výšky 90 cm. Bližšie k vrcholu sa stopky začínajú rozvetvovať. Kvitnú veľmi voňavé kvety dlhé asi 14 cm a široké asi 12 cm. Kvitne v strede leta a trvá asi 1,5 mesiaca..

Daylily Dumortier (Hemerocallis dumortieri)

Daylily Dumortier

Hniezdi aj kobylka vlčia. Tento denník žije v regióne Ďalekého východu a východoázijských krajín. Výška kríkov Hemerocallis dumortieri dosahuje 70 cm. Šírka jasne zeleného lístia dosahuje 2,5 cm. Veľkosť stopiek je porovnateľná s dĺžkou listov. Na nich sa vytvoria kvetenstvo, v každom z nich sú až 4 žltkasto-oranžové kvety. Ich veľkosť je malá – asi 5 cm v priemere. Tento druh používajú záhradníci od začiatku 19. storočia a často sa používa v chove na vytvorenie nových hybridov..

Denná záhrada alebo hybrid

Táto skupina zahŕňa početné hybridy denných ľalií. Austrálski alebo americkí botanici sa najčastejšie zaoberajú vývojom nových odrôd tejto rastliny. Takéto denné ľalie môžu mať iný tvar a farbu kvetov, inú arómu (u niektorých hybridov chýba) a veľkosť kríka. Vzhľadom na neuveriteľný počet existujúcich odrôd (viac ako 60 tisíc) sú z dôvodu pohodlia klasifikované podľa vonkajších charakteristík rastlín, ale taký profesionálny systém nie je bežným záhradníkom vždy jasný. Medzi najbežnejšie rady záhradných deniviek:

Daylilies z dvojitej skupiny

Daylily Double Dream

Táto skupina zahŕňa odrody s ďalšími radmi okvetných lístkov v periante. Takéto froté denivky pôsobia veľmi elegantne. Medzi nimi:

 • Dvojitý sen – výška kríkov dosahuje 60 cm, lístie sa nachádza v koreňovom výstupe. Kvety do veľkosti 12 cm sú namaľované v jemnej marhuľovej farbe s tmavším krkom.
 • Dvojitý miláčik – Vytvára 10 cm kvety so zelenkastým krkom a žltými lístkami so zeleným odtieňom. Kvitnutie začína stredne skoro.
 • Dvojitý Red Royal – odroda má veľké kvety so zamatovými okvetnými lístkami tmavočervenej farby. Každý kvet obsahuje veľké spodné okvetné lístky, vo vnútri ktorých je ružica menších okvetných lístkov. Krík je schopný vytvoriť asi 30 stoniek stopiek, z ktorých každý obsahuje asi 10 alebo dokonca 20 kvetov. Kvitnutie takejto dennice môže prebiehať v 2 vlnách.

Daylilies pavúky (podobné pavúkom)

Daylilies pavúky (podobné pavúkom)

Plátky-segmenty takýchto denných ľalií sú predĺžené a dodávajú kvetu miernu podobnosť s pavúkom. Najslávnejšie odrody:

 • Arms Too Haven – tvorí veľmi veľké kvety so žltozeleným krkom. Okvetné lístky samotné majú jasnú karmínovú farbu, ktorá vytvára efekt žiarivosti stredu kvetu.
 • Bezplatné uzdravenie – odroda s veľkými kvetmi, ktorá sa vyznačuje obzvlášť tenkými a predĺženými okvetnými lístkami. Každý stopka môže obsahovať až 45 púčikov. Farba kvetov je krémová, s červenými vzormi.
 • Špirála – krk týchto kvetov je zafarbený citrónovo zelenou farbou a keď sa blíži ku koncom okvetných lístkov, farba sa plynule zmení na vínovú.

Denne voňavá

Denne voňavá

Táto skupina zahŕňa dennice s rôznymi vonkajšími charakteristikami, ale všetky majú príjemnú vôňu a atraktívne kvety..

 • Od tu Feif -okvetné lístky tejto odrody sú sfarbené do ružovo-žlta a sú doplnené zeleno-zlatým zvlneným okrajom a zeleným krkom. Veľkosť kvetu dosahuje 15 cm v priemere, z každého vyžaruje jemná aróma. Stopky môžu mať výšku viac ako 80 cm.
 • Stella de Oro – líši sa tmavožltými lievikovitými kvetmi, ktorých okvetné lístky sú vlnité. Priemer každého kvetu dosahuje 7 cm, kvitnutie trvá takmer celé leto, počas ktorého z kríkov vyžaruje príjemná aróma. Odroda je považovaná za listnatú. Vzhľadom na malú veľkosť kríkov môže byť použitý na pestovanie ako obrubníková výsadba alebo dokonca ako izbová rastlina..
 • Jablková jar – kvety majú svetlo ružové okvetné lístky s vlnitým okrajom citrónového odtieňa. Veľkosť kvetu je asi 15 cm a výška stopiek je asi 60 cm. Každý môže niesť takmer 30 púčikov.

Denivka biela

Denivka biela

Modernému chovu sa zatiaľ nepodarilo vyšľachtiť dennicu so snehobielymi lupeňmi. Z tohto dôvodu sa existujúce hybridy so svetlo sfarbenými kvetmi označujú ako „takmer biele“. V takýchto denných ľaliach majú kvety slabý krémový, levanduľový, žltý, zelený alebo ružovkastý odtieň. Medzi „takmer biele“ odrody patria:

 • Babka Smithová – okvetné lístky tohto druhu majú zvlnený okraj svetlo zeleného odtieňa.
 • Volánový pergamen – odroda charakterizovaná žltým stredom a krémovou farbou samotného kvetu. Okvetné lístky sú zvlnené. Každý kvet vyžaruje silnú arómu a jeho priemer dosahuje 13 cm. Stopky sú krátke.
 • Jabloňový kvet biely – kvety sú namaľované v bledožltej farbe a sú doplnené vlnitým okrajom. Veľkosť stopiek dosahuje 80 cm, môžu sa rozvetviť, každá z dvojice vetiev obsahuje asi 25 púčikov.

Dnes je práca chovateľov daylily zameraná na zvýšenie veľkosti a stupňa zdvojenia kvetov, ako aj na tvorbu nových odrôd s vlnitými okvetnými lístkami, ktoré dodávajú kvetom špeciálny dekoratívny efekt..

Daylilies v krajinnom dizajne

Daylily v krajinnom dizajne

Existuje mnoho spôsobov, ako využiť denné ľalie vo vašej záhradnej krajine. Tieto rastliny vyzerajú skvele v sólových aj skupinových výsadbách. Veľké kríky alebo stromy budú skvelou kulisou pre svetlé kvety. Na ozdobu hraníc je možné použiť nízko rastúce odrody s hustými kríkmi. Hojné odrody s malými kvetmi budú schopné zdobiť prírodnú krajinu. Sú umiestnené v skalkách, ako aj na ozdobu pobrežnej oblasti záhradných jazierok..

Denné ľalie môžu byť pestované ako skleníkové rastliny alebo si ich môžete vychutnať v zimných záhradách. Tieto kvety sú navyše vhodné na rezanie a vo forme kytice môžu lahodiť oku dlho..

Vzhľadom na to, že denivky začínajú po odkvitnutí strácať svoj dekoratívny efekt, odporúča sa ich skombinovať s výsadbami, ktoré môžu zakryť ich blednúcu zeleň. Na to môžete použiť napríklad loosestrife, rebríček alebo krásne cereálie..