Dúhovky

Rastlina kosatca

Rastlina dúhovky (Іris) je zástupcom rodiny Iris, nazývanej aj dúhovka. Ďalším obľúbeným názvom tejto kvetiny je kohútik. Kosatce žijú takmer vo všetkých kútoch Zeme. Ich rod zahŕňa takmer 700 rôznych druhov..

Vedecký názov rastliny pochádza zo slova „dúha“: Irida bolo meno starovekej gréckej bohyne tohto prírodného fenoménu. Podľa legendy sa na planéte objavili dúhovky potom, čo Prometheus zapálil oheň pre ľudí, a po jeho výkone ešte dlho svietila na oblohe dúha. Práve s ňou ľudia porovnávali neobvyklé kvety. Početné farby dúhoviek a veľkolepá hra ich okvetných lístkov skutočne pripomínajú farby dúhy. Je pozoruhodné, že podľa jednej z legiend slávna talianska Florencia vďačí za svoje meno dúhovkám. Tieto kvety zaplnili polia v blízkosti mesta, a preto sa mu hovorilo „kvitnúce“.

Iris je ľudstvu známa viac ako 2 000 rokov. Tieto nenáročné rastliny môžu nielen zdobiť kvetinové záhony. Kosatce sa používajú v ľudovom liečiteľstve, ako aj vo výrobe na výrobu parfumových esencií. Esenciálny olej extrahovaný z oddenkov má zároveň vôňu úplne iného kvetu – fialky, a preto sa tejto časti rastliny niekedy hovorí „koreň fialky“. Navyše tieto kvety nájdete aj v priemysle a potravinách..

Popis dúhovky

Popis dúhovky

Iris má silný oddenok, z ktorého siahajú pomerne tenké vláknité korene. Z hlavného podzemku vyrastajú ploché listy v dvoch radoch. Majú xiphoidný (menej často lineárny) tvar a sú pokryté tenkou voskovanou vrstvou. Mnoho listových dosiek je usporiadaných vejárovito. Stonky prakticky nemajú žiadne listy. Jedna rastlina môže vytvoriť jeden alebo niekoľko stopiek naraz. Kvety sú najčastejšie osamelé, ale príležitostne môžu vytvoriť malé kvetenstvo.

Kvety dúhovky majú jemnú arómu a veľkú veľkosť. Vyznačujú sa rozpoznateľným tvarom a rozmanitosťou farieb. Každý kvet má 6 okvetných lístkov – perianthové laloky. Tri vonkajšie laloky sú ohnuté nadol a vnútorné laloky smerujú nahor a vytvárajú druh trubice. Farba vonkajších a vnútorných okvetných lístkov sa môže líšiť. Kvitnutie dúhovky môže trvať od mája do polovice leta. Jeho nástup a trvanie v mnohých ohľadoch závisí od typu a odrody rastliny. Na jednom kríku môžu súčasne kvitnúť až 3 púčiky. Kvety vydržia až 5 dní. Po ich zvädnutí sa vytvoria semenné struky..

Spolu s oddenkami existujú aj druhy vyrastajúce z cibuľovín. Sú klasifikované ako nezávislý rod..

IRISES – odrody, výsadba, starostlivosť, reprodukciaIRISES - odrody, výsadba, starostlivosť, reprodukcia

Stručné pravidlá pre pestovanie kosatcov

V tabuľke sú uvedené krátke pravidlá pre pestovanie kosatcov na otvorenom poli..

Pristátie Rastlinu môžete vysádzať počas celého teplého obdobia..
Pôda Kvety rastú najlepšie v dobre priepustnej pôde, kde voda nestagnuje. Zároveň je vždy potrebná výživná pôda..
Úroveň osvetlenia Rastlina preferuje teplé a svetlé miesta..
Režim zavlažovania Kvety potrebujú pravidelnú zálievku. Pri tvorbe púčikov je obzvlášť dôležité monitorovať vlhkosť pôdy. Po zvyšok sezóny budete musieť rastliny zalievať, iba ak je pôda v jamkách úplne suchá..
Top dressing Kvety nemožno kŕmiť organickou hmotou: v takejto pôde môžu ich oddenky hniť. Na kŕmenie sú vhodné tekuté minerálne formulácie..
Bloom Kvitnutie začína koncom mája – začiatkom júna a trvá približne do polovice júla.
Prerezávanie V lete, keď listy rastlín začnú žltnúť, alebo na jeseň, krátko pred zimovaním, by sa mali zrezať.
Škodcovia Kopčeky, mečíky, slimáky.
Choroby Fusarium, špinenie a rôzne hniloby.

Výsadba kosatcov na otvorenom priestranstve

Výsadba kosatcov na otvorenom priestranstve

Vlastnosti pristátia

Kosatce by nemali byť považované za rastliny náročné na pestovanie. S náležitou starostlivosťou sa prejavujú ako mimoriadne nenáročné kvety. Pred výsadbou oddenkov by ste si však mali pamätať na hlavné črty vývoja a zásady výsadby kosatcov na otvorenom priestranstve.

Oddenok rastliny sa šíri horizontálne pod zemou. Ako rastú, môžu čiastočne vyjsť na povrch pôdy. Odkrytá časť oddenku často robí kvet citlivejším na mrazivé počasie. Pred nástupom chladného počasia sa odporúča pokryť tieto oblasti zeminou alebo rašelinou. Na jar sa krycia vrstva opatrne odstráni.

Fúzaté dúhovky sú obzvlášť citlivé na úroveň pochovávania. Odporúča sa vysádzať takéto rastliny na piesok. Do diery sa naleje pieskový kopec, na ktorom sa rozloží oddenok. Po roztiahnutí koreňov môžete rastlinu zasypať zeminou a na povrchu pod listovými čepeľami nechať vypuklú plochu. Kosatce rastú najlepšie, keď sa zahrievajú na slnku.

Keď oddenky rastú, dúhovky sú schopné posunúť svoju ružicu a vzdialiť sa od miesta výsadby. Za jedno leto sa krík môže pohybovať niekoľko centimetrov. Aby rady výsadieb vyzerali úhľadne, stojí za to umiestniť do listov fanúšikov listov. Vzhľadom na rovnakú funkciu budú dúhovky potrebovať pravidelné transplantácie..

SPRÁVNE VYKLADANIE IRISU – AK DODRŽUJETE TIETO PRAVIDLÁ, IRIS KVETNE KAŽDÝ ROK.SPRÁVNE VYKLÁDKA IRISU - AK DODRŽUJETE TIETO PRAVIDLÁ, IRIS KVETNE KAŽDÝ ROK.

Najlepší čas a miesto na pristátie

Kosatce je možné vysádzať počas celého teplého obdobia. Ak rastliny potrebujú opätovnú výsadbu, je to možné vykonať bezprostredne po odkvitnutí alebo dokonca na začiatku jesene, ak sľubuje, že bude dlhé a teplé. Hlavnou vecou je transplantácia kvetov najmenej mesiac pred nástupom chladného počasia. Vzhľadom na rast oddenkov sa rastliny presádzajú pomerne často: raz za 3-4 roky, hoci sibírske odrody sú schopné rásť na starom mieste dlhšie – až 10 rokov. Bez včasnej transplantácie prestanú dúhovky vytvárať púčiky.

Miesto na výsadbu kosatcov sa vyberá na základe ich typu. Fúzaté druhy potrebujú slnečný kút, chránený pred studeným prievanom. Rastú najlepšie v odvodnenej pôde, kde voda nestagnuje, a preto sa spravidla nachádzajú na vyvýšenom mieste. Sibírske a močaristé druhy naopak obľubujú vlhkejšie miesta. Všetky dúhovky zároveň vyžadujú výživnú pôdu..

Pred jarnou výsadbou sa chudobná pôda pohnojí kompostom, zmieša sa s úrodnejšou pôdou a pridajú sa tam zlúčeniny draslíka a fosforu. Môžete tam tiež pridať veľmi slabé dusičnaté hnojivo. Ak je pôda príliš kyslá, doplní sa kriedou, popolom z dreva alebo dolomitovou múkou. Na kyslých pôdach dúhovky kvitnú menej hojne alebo nekvitnú vôbec, ale dobre sa im vyvíjajú listy. Rašelina a piesok sa pridávajú do ťažkých hlinitých pôd a piesčité pôdy môžu byť s hlinou o niečo ťažšie.

Navyše, každá pôda pred výsadbou bude musieť byť dezinfikovaná: je vyliata fungicídom. Je zakázané prinášať organické zlúčeniny na lôžka dúhovky kvôli citlivosti rastlín na tento druh hnojiva.

Výsadba kosatcov na jar

Výsadba kosatcov na jar

Ak boli kosatce zakúpené krátko pred jarnou výsadbou alebo boli uložené v zime, mali by byť ošetrené stimulátorom rastu. Orežú sa dlhé tenké korene a odstránia sa suché alebo rozpadnuté oblasti. Samotný oddenok sa uchováva asi 20 minút v roztoku manganistanu draselného na dezinfekciu.

Oddenok fúzatej dúhovky je potrebné zasadiť do stredne veľkého otvoru na piesok. Musí zostať vodorovný. Potom sa korene sadenice narovnajú a posypú pôdou, pričom nad zemou zostane iba horná časť podzemku. Po výsadbe sa dúhovky zalejú. Druhy bez brady sú vysadené podľa rovnakej schémy, ale zároveň sú ich podzemky úplne pochované. Po výsadbe je možné ich otvory mulčovať rašelinou alebo ihličím, aby sa udržala vlhkosť pôdy. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť asi pol metra..

Starostlivosť o kosatce v záhrade

Starostlivosť o kosatce v záhrade

Všetky dúhovky uprednostňujú teplé a svetlé miesta a tiež vyžadujú pravidelnú zálievku. Pri tvorbe púčikov je obzvlášť dôležité monitorovať vlhkosť pôdy. Po zvyšok sezóny bude musieť byť dúhovky napojené iba vtedy, ak je zem v jamkách úplne suchá. Hojné zalievanie na konci leta môže aktivovať rast kríkov, čo sa pred zimovaním nevyžaduje..

Top dressing

Dúhovky nemožno kŕmiť organickou hmotou: v takejto pôde môžu ich oddenky hniť. Na obliekanie sú vhodné tekuté minerálne formulácie. Ak pred výsadbou kríkov bol do zeme zavedený vrchný obväz, nebudete už musieť dúhovky kŕmiť. V ostatných prípadoch môžete na kvety použiť tekuté kompozície draslíka a fosforu. Používajú sa počas vývoja vývodu listov, nie však počas kvitnutia..

Dúhovky. Starostlivosť a reprodukcia.Dúhovky. Ošetrovateľstvo a reprodukcia.

Zaburinenie

Burinové dúhovky sa vykonávajú iba ručne. Oddenky kríkov sú plytké, takže sa zvyšuje riziko ich poškodenia motykou. V tomto prípade môže byť pôda v dierach pravidelne jemne uvoľňovaná. Včasné odstránenie zvädnutých kvetov môže chrániť výsadbu pred rozvojom chorôb.

Bloom

Kvitnutie dúhoviek závisí nielen od dodržiavania podmienok starostlivosti v otvorenom poli, ale aj od veľkosti oddenku, ako aj od počtu listových čepelí, ktoré tvorí. Ak je ich aspoň 7, dúhovka by mala kvitnúť budúcu jar. Malé divízie vysadené koncom leta s najväčšou pravdepodobnosťou zakvitnú až v druhom roku po presadení..

Kosatce po odkvitnutí

Kosatce po odkvitnutí

Kedy strihať dúhovky

Po odkvitnutí dúhoviek by mali byť ich stopky odstránené na úrovni 2 cm od zeme. Na tento účel sa používa ostrý nástroj. V niektorých prípadoch takéto akcie pomôžu vyrovnať sa s vlastným výsevom, aj keď vo väčšine druhov semená v kapsulách nedozrievajú. Ak môžu dúhovky znova kvitnúť – bližšie k jeseni, nemali by ste sa dotýkať stoniek kvetov až do druhého kvitnutia. Namiesto toho jednoducho odstránia jednotlivé zvädnuté púčiky spolu s nádobou..

V lete, keď listy rastlín začnú žltnúť, alebo na jeseň, krátko pred zimovaním, by sa mali odrezať a ponechať iba tretinu celkovej výšky. Ventilátor listov je spravidla rezaný vo forme polkruhu alebo diamantu. V tomto prípade budú centrálne listy najdlhšie a postranné budú najkratšie. Tento tvar umožňuje, aby listy nehromadili prebytočnú vlhkosť. Prerezávanie pomáha rastline zachovať vitalitu do novej sezóny a tiež udržať vzhľad. Odrezané časti listových platní sú zničené: môžu sa tam hromadiť baktérie alebo škodcovia.

Stupeň úkrytu kosatcov na zimu závisí od ich typu. Po nastolení chladného počasia, zhruba v novembri, sú holé odnože posypané zeminou a hrubou vrstvou piesku alebo rašeliny. Jeho veľkosť by mala byť asi 10 cm.Riziko trochy zasneženej zimy môže byť viac teplomilných odrôd pokrytých aj suchým olistením alebo smrekovými konármi. Ak zima sľubuje sneženie, dúhovky nebudú potrebovať ďalší úkryt. Nadmerné otepľovacie opatrenia môžu výsadbe naopak uškodiť – rastliny jednoducho zhnijú.

Mrazuvzdorné druhy fúzatých kosatcov nie je potrebné prikrývať, ale môžete ich prikryť smrekovými konármi alebo použiť krycí materiál. Rastliny tak zachovajú vzduchovú medzeru pod vrstvou snehu..

Po odkvitnutí ostrihajte dúhovky a správne prihnojujte !Kosatce zrežte a po odkvitnutí správne prihnojte!

Skladovanie dúhoviek v zime

Ak boli fúzaté dúhovky zakúpené na jeseň alebo boli vykopané, ale nemali čas zasadiť pred mrazom, oddenky je možné zachovať až do jari. Sadivový materiál sa skladuje na suchom a chladnom mieste. Oddenky sú predsušené a potom zložené do tesne uzavretej kartónovej škatule. Každá rastlina musí byť zabalená v papieri alebo suchej tkanine alebo posypaná suchými pilinami alebo rašelinou cez oddenky. V zime je možné nádobu s dúhovkami uchovávať na uzavretom balkóne.

Vlhkomilné druhy kosatcov nevydržia suché zimovanie, preto ich vysádzajú do nádob, aby ich zachovali. Pred výsadbou sa korene rastlín skrátia a oddenok sa nejaký čas uchováva v roztoku stredne nasýteného manganistanu draselného. Po vysušení sú dúhovky zasadené do nádoby a pokúšajú sa ich len mierne prehĺbiť. Na jar sa takéto kríky prenesú na lôžka spolu s hrudkou zeme..

Kedy transplantovať dúhovky

Kedy transplantovať dúhovky

Na jeseň sa najčastejšie vysádzajú vyblednuté kosatce, ktoré potrebujú transplantáciu. Odporúča sa to urobiť v priebehu augusta až septembra, ale skoršie termíny výsadby rezu umožnia rastlinám lepšie sa zakoreniť na novom mieste až do zimy..

Dúhovka sa odopne vidlou a potom sa oddelia časti, ktoré majú vlastný listový ventilátor. Dlhé korene skracujú a tiež čistia korene rozpadnutých oblastí. Odporúča sa tiež odrezať asi 2/3 dĺžky lístia, aby všetky sily rastlín išli na zakorenenie..

Výsledné odrezky sa uchovávajú v nasýtenom roztoku manganistanu draselného asi dve hodiny. Potom musia byť niekoľko hodín sušené na slnku. Pristátie sa vykonáva podľa rovnakého princípu ako na jar. Vzdialenosť medzi otvormi sa vypočíta na základe výšky odrody. Môže to byť od 15 do 50 cm a v závislosti od veľkosti kríkov.

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby dúhovky

Čím veľkolepejšie vyzerá odroda dúhovky, tým môže byť citlivejšia. Takéto rastliny zvyčajne v prvom rade postihujú choroby a škodcovia, ale jednoduchšie druhy voči nim nie sú imúnne. Za najlepšiu prevenciu chorôb dúhovky sa považuje dodržiavanie poľnohospodárskej technológie týchto kvetov. Hneď ako sa objavia prvé príznaky choroby, musíte ihneď začať liečiť výsadby..

Ak sú dúhovky zasiahnuté fusáriom, choré kríky budú musieť byť zničené. Ostatné výsadby sa zalejú 2% roztokom Fundazolu. Tento liek môžete použiť aj na preventívne ošetrenie oddenkov pred výsadbou. Tým sa zníži pravdepodobnosť vzniku hniloby. Proti škvrnám sa používa zmes Bordeaux. Jeho 1% roztok sa nastrieka na listy rastlín. Ak hniloba neovplyvnila celý oddenok, je možné, že kvetinu možno ešte zachrániť. Všetky postihnuté oblasti sú narezané na zdravé tkanivo, ošetrené dezinfekčným prostriedkom a potom podzemok v priebehu dňa dôkladne vysušený na vzduchu a pravidelne ho obracať. Pôda z otvoru, v ktorom začala dúhovka hniť, by sa mala odstrániť.

Mory sa môžu usadiť na dúhovkách. Najviac poškodzujú stopky a jedia ich na základni. Vďaka svojmu vzhľadu začínajú stopky žltnúť a schnúť. Proti naberačkám najlepšie pomôže včasná prevencia: na samom začiatku rastu kríkov je potrebné ich ošetriť karbofosom (10% roztok) a potom postup zopakovať po týždni.

Ďalším škodcom kosatcov sú strapky gladiola. Tento hmyz môže negatívne ovplyvniť proces fotosyntézy, v dôsledku čoho listy rastlín zhnednú a vyschnú. Púčiky sa zároveň zdeformujú a stratia farbu. Thrips najčastejšie útočí na výsadbu v lete, v období horúčav a sucha. Proti nim môžete použiť aj roztok malofosu. Infúzia makhorky sa považuje za nemenej účinnú. 400 g látky sa uchováva vo vode asi 1,5 týždňa a potom sa do zmesi pridá 40 g strúhaného mydla na pranie.

Proti slimákom, ktoré sa niekedy objavia na záhonoch, je možné použiť pasce: listy lopúcha alebo vlhkú handričku. Škodcovia sa zhromažďujú pod krytom, potom zostáva len ich zbierať. Ak je kolónia slimákov príliš veľká, môžu sa použiť pelety z metaldehydu. Sú roztrúsené po posteliach ráno alebo večer za jasného dňa. Na 1 štvorcový m bude vyžadovať asi 35 g látky.

Druhy a odrody dúhoviek s fotografiami a názvami

Fúzaté dúhovky

Fúzaté dúhovky

Všetky druhy odnoží dúhoviek sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií: bradatý a nevousatý. V prvej skupine sú na okvetných lístkoch viditeľné klky, zatiaľ čo v druhej chýbajú. Fúzaté druhy majú svoju vlastnú vnútornú klasifikáciu, ktorá delí rastliny podľa výšky, veľkosti kvetov a ďalších podobných vlastností, ale v záhradníctve len zriedka zachádzajú do takých podrobností a všetky tieto rastliny odkazujú na všeobecnú skupinu fúzov.

Kosatec nemecký (Iris germanica)

Iris nemecká

Najbežnejší druh druhu fúzatej dúhovky, ktorý sa v prírode prakticky nevyskytuje. Iris germanica je považovaná za predchodcu mnohých záhradných odrôd. Takéto rastliny majú modrozelené listy, až 1 m na výšku a veľké kvety, najčastejšie purpurovo žltej farby. Objavujú sa na konci jari. Okvetné lístky týchto farieb môžu byť hladké alebo vlnité. Plody dozrievajú do konca leta. Oddenky týchto druhov sa považujú za jedlé a môžu sa použiť aj na lekárske účely. Takéto rastliny sú obzvlášť obľúbené v štátoch..

Z niekoľkých stoviek odrôd germánskej dúhovky sú najznámejšie:

 • Acoma – svetlo modré okvetné lístky popretkávané krémovým odtieňom a levanduľovým okrajom.
 • Baltské more – kvety s vlnitými okvetnými lístkami modro-modrej farby s modrými klky “brady”.
 • Beewilderbeest -vlnité okvetné lístky majú vínovo-krémovú farbu a sú doplnené svetlými žltkasto-bielymi škvrnami.

Nevousaté (bez brady) dúhovky

Takéto dúhovky nemajú žiadnu charakteristickú „bradu“. Zo všetkých druhov patriacich do tejto skupiny sa v stredných šírkach najčastejšie vyskytujú tieto:

Kosatec sibírsky (Iris sibirica)

Sibírska dúhovka

Tento druh je vysoko mrazuvzdorný. Okrem toho sa nebojí vetra, napriek pôsobivej výške stoniek, a je schopný vydržať aj čiastočný tieň. Napriek popularite bradatých chlapcov je tento konkrétny typ dúhovky považovaný za najnáročnejší a prispôsobený rozmarom prírody. Kvety Iris sibirica sú bez zápachu, ale majú mnoho rôznych farieb. Z takejto rastliny pochádza asi tisíc odrôd. Medzi nimi:

 • Maslo a Suga – žlté kvety s bielym okrajom.
 • Cisársky opál – kríky vysoké až 80 cm s ružovkastými kvetmi levandule.
 • Snežná kráľovná – so snehobielymi kvetmi.

Kosatec japonský (Iris japonica)

Japonská dúhovka

Buď Kempfler alebo xiphoid. Takéto rastliny môžu mať rôznu výšku stonky a veľkosť kvetov. Môžu sa objaviť aj v rôznych časoch. Vzhľadom na zmätok v názvoch sa Iris japonica niekedy nazýva vždyzelený druh, ktorý rastie v trópoch. Skupina xiphoidných dúhoviek sa stále stále nazýva japonská – podľa miesta pôvodu. V samotnom Japonsku sa tento druh nazýva „hana-shobu“. Ich kvety nemajú žiadnu vôňu. Takéto rastliny majú nízku mrazuvzdornosť a tiež vyžadujú časté zalievanie. Najčastejšie sa pestujú v teplých oblastiach, aj keď existuje množstvo odrôd, ktoré sú odolnejšie voči chladnému počasiu. Medzi nimi:

 • Vasilij Alferov – svetlé bohaté atramentové kvety.
 • Nessa no mei – veľké svetlofialové kvety do 23 cm.
 • Riešenie – svetlo fialové kvety.

Iris spuria

Iris spuria

Tento druh sa vyznačuje veľkolepými zamatovými perianťami vínovo-červených tónov. Iris spuria môže rásť na jednom mieste dlho – až 10 rokov. V prírode žije v stepiach alebo polopúšťach. Je to spôsobené vysokou odolnosťou kríkov voči teplu a slaným pôdam. Ich kvety nemajú vôňu. Prvé odrody takýchto dúhoviek sa objavili nie tak dávno – v 60. rokoch minulého storočia. Medzi najbežnejšie:

 • Citrónový dotyk – prelamované citrónové kvety so zlatým signálnym bodom. Veľkosti stopiek dosahujú 1 m.
 • Stella Irene – kríky vysoké až 90 cm, kvety sú namaľované tmavofialovým odtieňom a sú doplnené stredne veľkým zlatým bodom.
 • Transfigurácia -metrové kríky s modrofialovými okvetnými lístkami a bronzovo-oranžovým bodovým signálom.

Kosatec močiarny (Iris pseudacorus)

Iris Marsh

Alebo žltá, falošná aira. V prírode žije vo veľmi vlhkých, pobrežných riekach alebo mokradiach. Semená Iris pseudacorus sa môžu šíriť vodou: je to možné vďaka ich špeciálnej štruktúre. V záhradných podmienkach úspešne dáva sejbu, niekedy sa mení na ťažko odstrániteľnú burinu: nie je ľahké extrahovať mladé sadenice z pôdy. Aby ste však zabránili nekontrolovanému šíreniu výsadieb, mali by ste zvädnuté kvety odstraňovať iba včas..

Ľahké rezy koreňov tohto druhu vo vzduchu začnú rýchlo získavať hnedú farbu. Vďaka tejto vlastnosti sa oddenky predtým používali v kožiarstve: z tejto časti kvetu bolo získané hnedé farbivo. Na rozvetvených stonkách nie je pár, ale asi tucet kvetov. Ich horné okvetné lístky sú niekoľkokrát menšie ako spodné. Farba kvetov je vo väčšine prípadov žltá..

Vzhľadom na vlhkosť milujúcu povahu tejto dúhovky sa najčastejšie nachádza v blízkosti záhradných jazierok. Najbežnejšie odrody sú:

 • Zlatá kráľovná – so žltými kvetmi.
 • Flore Pleno – so zlatožltými dvojitými lístkami.
 • Umkirch – odroda ružových kvetov.

IRISES. Ako si vybrať najlepšiu záhradnú odrodu?IRISES. Ako si vybrať najlepšiu odrodu pre svoju záhradu?

Existuje tiež všeobecná klasifikácia rôznych odrôd dúhoviek podľa typu farby ich kvetov:

 • Monochromatické – všetky okvetné lístky kvetu sú namaľované rovnakou farbou.
 • Dva tóny – vonkajší a vnútorný lalok sú natreté rôznymi odtieňmi tej istej farby.
 • Bicolor – vonkajšie a vnútorné okvetné lístky majú rôzne farby.
 • Amena – vnútorné okvetné lístky sú biele.
 • Variegata – vnútorné laloky sú žlté a vonkajšie laloky sú červenohnedé.
 • Ohraničený (plikata) – vonkajšie laloky alebo všetky okvetné lístky sú okamžite doplnené kontrastným okrajom.
 • Dúhové – kvety sa odlišujú jemnými farebnými prechodmi.