Georgíny

Georgíny

Georgíny (Dahlia) sú trváce kvitnúce rastliny z čeľade asterovité. Mnoho druhov kvetov je obľúbených a často sa pestujú v záhrade. Odrody georgín majú pestrú škálu odtieňov. Tvar otvorených pohárov sa pri vrcholovom raste líši. Kultúra sa vyznačuje dlhým kvitnutím. Väčšina odrôd spravidla začína kvitnúť v júli. Pestré hlavy georgín sedia na kríkoch takmer až do mrazov.

Trvalka bola do Európy predstavená na konci 18. storočia a za rodisko kvetu sa považuje slnečné Mexiko. Kultúra dostala svoj botanický názov vďaka slávnemu vedcovi K. Wildenauovi. Existuje asi 13 typov georgín. Existuje tiež asi 15 000 odrodových vzoriek, ktoré majú neuveriteľnú farbu a tvar okvetného lístka..

Vlastnosti rastúcej georgíny

Existujú dahlia rôznych farieb. Na záhon sú vysadené kompaktné jednoročné kvety aj froté obrovské druhy. Výsadba je organizovaná v skupinách alebo sa kvet používa v samostatných kompozíciách. Hlavnou výhodou georgín je ich nenáročnosť na podmienky rastu. Chov doma je povolený. Pre pouličné odrody je zvolené optimálne miesto, kde rastlina úplne vyrastie. Pozornosť sa venuje zemi a osvetleniu. Ako sadivový materiál sa používajú hľuzy georgín, ktoré sú v pôde zakopané v apríli alebo máji. Hľuzy by mali mať pevný povrch bez preliačin a známok hniloby. Ďalšou podmienkou je prítomnosť krátkych výhonkov. Zdravá rastlina nevyrastie zo zmäknutej alebo naopak príliš suchej hľuzy.

Pestovanie georgín zo semien

Pestovanie georgín zo semien

Než začnete pestovať georgíny, mali by ste vedieť, že kvet potrebuje osobitnú starostlivosť. Začiatočníkom sa tento proces môže zdať namáhavý a komplikovaný..

Koncom jesene, keď sú na kríkoch ukončené všetky vegetačné procesy, začnú hrabať hľuzy. Na ich použitie ako osiva je potrebné zabezpečiť správne skladovanie hľúz georgín. Na pestovanie sa okrem podzemných častí používa aj obyčajné semeno..

Ročné odrody vyzerajú veľmi pôsobivo. V záhradníctve je ľahké kúpiť semená akýchkoľvek odrôd, napríklad Coltness Hybrids, ktorý sa vyznačuje bohatým kvitnutím a má dĺžku výhonkov až 0,5 m, ako aj odrodu Redskin s krásnym zlatým olistením. Tí, ktorí chcú získať krík s dvojitými kvetmi, by mali dať prednosť Rigolettovi. Aby záhrada skoro na jar získala jasné farby, je vysadená georgína Figaro. Vreckové semená kupované v obchode je najlepšie vysiať vonku na konci jari, keď je teplé počasie. Pretože výsev bude prebiehať dosť neskoro, kríky budú kvitnúť len bližšie k augustu. Na zmenu obdobia kvitnutia jednoročných odrôd sa georgíny pestujú v sadeniciach..

Semená klíčia pred ponorením do pôdy. Vezmite vhodnú nádobu a naplňte ju kalcinovaným pieskom. Po vyrovnaní povrchu semená vytrepte tenkou vrstvou a posypte pieskom. Pripravené plodiny sa postriekajú vodou a pokryjú sa priehľadným filmom..

Klíčenie semien georgín trvá takmer 10 dní. V organizovanom mini skleníku sa teplota udržuje na 25-27 stupňoch. Keď sa klíčky začnú liahnuť nad hladinou, rastliny sa ponoria do rôznych nádob, kde sa naleje voľná živná pôda.

Substrát pre georgíny je vybraný s dobrými vlastnosťami absorbujúcimi vlhkosť. Je pripravený ručne alebo zakúpený v špecializovaných predajniach. Na zamiešanie substrátu si vezmite 2 diely listovej pôdy, 1 diel piesku a rovnaké množstvo rašeliny. Rastliny sa ponoria do pôdy, ktorá bola predtým ošetrená horúcim roztokom manganistanu draselného. Roztok by mal byť tmavo ružový. Rozdelené sadenice sa podľa potreby zalejú, keď je na substráte zaznamenaná vysušená kôrka. Sadenice sa prenesú na miesto približne po 10. až 15. máji.

Výsadba georgín na otvorenom priestranstve

Výsadba georgín na otvorenom priestranstve

Výber sedadla

Výsadba georgín na otvorenom priestranstve sa vykonáva iba vtedy, ak sú rastliny trochu silnejšie a vyrastú. Miesto je vybrané s veľkou starostlivosťou. Kvet je veľmi kategorický o prievane. Optimálny rast a vývoj georgín je možné zaistiť iba na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Chráňte budúci záhon pred horiacimi lúčmi.

Dôležitou požiadavkou na pôdu je priepustnosť vzduchu a vlhkosti, dostupnosť potrebných živín a slušná drenáž. Indikátory kyslosti je možné zanedbávať. Je žiaduce, aby mala pôda neutrálne alebo mierne kyslé prostredie. Ak je pôda na mieste príliš kyslá, pridajte hrsť haseného vápna. Pri hodnotách pH nad 8,5 sa substrát zmieša s rašelinou.

Jesenné odstraňovanie buriny a zber hľúz georgín je možné kombinovať s hnojením pôdy. Záhon je obohatený o kompost. Spotreba organických látok je od 3 do 5 kg na 1 m2. Na jar pred výsadbou georgín posypte zem malým množstvom dreveného popola a vyzretého kompostu. Hrable sú vo vnútorných vrstvách pôdy ukryté.

  Juka vláknitá

Aby sa predišlo chorobám a obnovila kultúra, odporúča sa organizovať výsadbu georgín na novom mieste každý nasledujúci rok, aby starý záhon odpočíval od rastlín najmenej 3 roky. Jiřiny nemožno vysádzať do už použitej pôdy, ak v nej predtým boli korene a hľuzy akýchkoľvek iných kvetov, ktoré boli náchylné na plesňové infekcie..

Rastie georgína. ČASŤ 3 – Kedy a ako vysadiť georgíny vonkuRastie georgína. ČASŤ 3 - Kedy a ako vysadiť georgíny vonku

Príprava hľúz na výsadbu

Hľuzy začínajú pripravovať v polovici jari. Po starostlivom preskúmaní povrchu odstráňte zaschnuté korene bez života a vyrežte zdeformované alebo zhnité oblasti. Ošetria sa brilantnou zelenou a potom sa prenesú do rašelinového hrnca. Namiesto rašeliny je dovolené používať obyčajnú úrodnú pôdu. Vrchol nie je úplne zakrytý. Je dôležité, aby sa nad zemou zdvihol náraz 2-3 cm.

Hrniec sa na niekoľko týždňov premiestni na svetlé a teplé miesto, kde teplota vzduchu neklesne pod 18 stupňov. Keď sa objavia púčiky, hľuzy sú rozdelené na časti. Malo by sa pamätať na to, že delenki bez koreňového goliera nie sú schopné klíčiť. Jeden „zemiak“ sa často dá nakrájať na 5 kúskov.

Delenki sú znova ponorené do pôdy a naďalej rastú, pričom odstraňujú dlhé bočné výhonky. A až potom sú vysadené na mieste. Rezané výhonky sa používajú vo forme odrezkov, ktoré sú pochované v pôde a odstránené na tmavom mieste. Rezne pravidelne polievame. Keď sa vytvoria korene, rastlina sa pokojne prenesie do záhrady..

Rezanie a sadenie hľúz je hlavným spôsobom pestovania georgín vonku. Ak je v prebytku dostatok osiva, delenie hľúz možno vynechať. Vyššie popísané metódy šľachtenia sa v každom prípade považujú za úspešné a účinné, pretože pomáhajú zachovať jednoročné odrody na pestovanie v budúcom roku..

Vlastnosti výsadby georgín

Výsadba georgín sa vykonáva až potom, čo za oknom zavládne jarné teplo a zahreje sa zem. Toto obdobie spravidla pripadá na druhú polovicu mája alebo začiatkom leta. Jamka je vykopaná z veľkej veľkosti, takže je v nej ukrytá najväčšia hľuza so všetkými koreňovými vrstvami. Navrchu zostane voľná zóna najmenej 5-7 cm.

Zhnitý hnoj alebo kompost je vyložený v spodnej časti otvoru. Organická hmota sa strieda so zemou, aby korene neprišli do kontaktu s hnojom, inak môžete spôsobiť popáleniny koreňového systému. V strede otvoru je umiestnená naklíčená hľuza. Vyliata po zemi. Horná časť stonky by mala vyčnievať nad povrch.

Ak sú vysadené vysoké druhy georgín, pokúšajú sa okamžite vytvoriť spoľahlivú podporu v blízkosti rastliny. Dokončite akciu výdatným zalievaním studenou vodou z hadice. Pozemok je mulčovaný pilinami alebo drvenou kôrou stromov, pričom mulčovanie je vopred zmiešané s kompostom alebo rašelinou. Maximálna výška vrstvy – 5 cm.

Dahlia záhradná starostlivosť

Dahlia záhradná starostlivosť

Zalievanie

Mulčovanie pôdy pomáha chrániť záhon pred rýchlym odparovaním vlhkosti a útokmi slimákov. Navyše, u mulčovanej oblasti je menšia pravdepodobnosť, že bude potrebovať zaburinenie a uvoľnenie. Pre georgíny sa organizuje výdatná zálievka 1-2 krát týždenne, s výnimkou zamračených dní. Je dôležité zabezpečiť, aby podklad zostal mierne vlhký, ale nie podmáčaný. V opačnom prípade hrozí ohrozenie oblasti s kvetmi hnilobou..

Ak sa budete krčiť v období sucha a extrémnych horúčav, budete môcť znížiť frekvenciu zavlažovania. Pred pridaním vody jemne prehrabú obrábanú pôdu nabok a keď je pôda nasýtená vlhkosťou, vráťte substrát na pôvodné miesto..

Top dressing

Počas intenzívneho vegetačného obdobia by mala byť georgína kŕmená najmenej dvakrát mesačne. Používajú sa kompozície minerálneho aj organického pôvodu. Top dressing sa medzi sebou striedajú.

Infúzia mulleínu alebo rozpusteného vtáčieho trusu je vynikajúcim organickým hnojivom pre georgíny. Dusičnan amónny má rovnako účinný vplyv na vývoj rastlín. Spotreba látky je 15 g na 1 m2. Keď sú na stonkách aktivované prvé púčiky, do substrátu sa pridajú superfosfátové a draselné hnojivá. Asi 30 g hnojiva sa odoberie do vedra s vodou. Roztok by mal stačiť na 8 výsadieb..

Podväzok z kvetov

Duté stonky georgín sú veľmi krehké a pri silnom nárazovom vetre sa ľahko lámu. Aby sa zabránilo poškodeniu kríkov v zlom počasí, stonky sú viazané na silné stĺpiky alebo plot. Ak nebolo možné zabrániť poškodeniu, na poškodenú oblasť sa nanesie pneumatika. Na držanie stonky na mieste budete potrebovať pevnú vetvu. Je upevnený tak, aby sa deformovaná časť puzdra neprehýbala. Ak sa kríku poskytne pomoc včas, poškodený kmeň v budúcnosti môže poskytnúť nádherné kvety..

  Pobrežie Cineraria

Starostlivosť o Dahlia. Pestovanie a kopanie georgínStarostlivosť o Dahlia. Pestovanie a kopanie georgín

Prerezávanie

Aby kvetenstvo georgín vyzeralo väčšie a presnejšie, musíte ho pravidelne orezávať. Na jeseň, keď skončí fáza kvitnutia, zostanú iba 3 zdravé stonky a zostávajúce výhonky sa úplne vyrežú. Vďaka tejto starostlivosti budú budúci rok kvety vyzerať oveľa atraktívnejšie..

Na stopkách odštipnite nadbytočné púčiky. Zvädnuté kvetenstvo je orezané, aby nebral silu z kríka. Počas leta podliehajú prerezaniu aj odrody georgín, ktoré patria k vysokým exemplárom. Ide o postranné výhonky, ktoré sa narežú a potom použijú na rozmnožovanie odrezkami na rozmnožovanie plodiny. Kaktus, pompon a ďalšie malé odrody rastúce samostatne môžu robiť bez prerezávania. Ak nie je špeciálny čas na starostlivosť o kvetinu, bočné výhonky týchto druhov sa môžu nechať.

Škodcovia

Slimáci sa často usádzajú na stonkách georgín. Púčiky priťahujú ušnice alebo dvojchvosty, ktoré sú nebezpečným všežravým hmyzom. Na liečebné účely sa chorá rastlina týždenne ošetruje infúziou celandínu alebo paliny. Postrekujte kríky večer.

V horúcich dňoch sú mleté ​​časti postriekané insekticídmi, aby sa zbavili vošiek, húseníc, strapiek a kliešťov. V porovnaní s iným hmyzom vošky napádajú georgíny najčastejšie. V boji proti voškám pomáha mydlový roztok, ktorý je pripravený z hoblín mydla na pranie. Takýto ľudový liek nie je považovaný za menej účinný ako drsné chemikálie..

Zbierka dahlia hľúz

Zbierka dahlia hľúz

Hľuzy vykopajte bezprostredne po príchode prvého mrazu. Po otrasení povrchu priľahlej zeme odrežte listy, ramenné popruhy, skráťte výhonky a ponechajte segmenty dlhé až 10 cm. Niektorí záhradníci odporúčajú najskôr odrezať vrcholy stoniek a až potom zozbierať hľuzy z miesta. . Tekutina vstupujúca do rezu môže viesť k hnilobe stonky. Preto je pripravený sadivový materiál zabalený do hliníkovej fólie. Hľuzy georgín majú veľmi krehké krky. V tomto ohľade skúsení záhradníci začínajú zbierať skoro ráno, keď je suché a slnečné počasie. K večeru krk postupne vysychá, koža je silnejšia. V sušenom stave sa zvyšky zeme oveľa jednoduchšie otriasajú z povrchu.

Hľuzy je potrebné dostať z pôdy podľa určitých pravidiel, aby nedošlo k poškodeniu budúceho sadivového materiálu. Krík je vykopaný z rôznych strán a ustupuje od centrálneho stonky vo vzdialenosti 30 cm. Preto bude pohodlnejšie orezať dlhé korene. Vidlami jemne prepichnú hlinenú hrudku a potom tlačia pôdu nahor. Hrabú prebytočnú pôdu a hľuzy poukladajú tak, aby sa nedostali do vzájomného kontaktu a rýchlejšie vyschli. „Zemiaky“ extrahované z pôdy sa umyjú pod hadicou pod tečúcou vodou, aby sa vyplavili patogénne baktérie.

Sušené hľuzy georgín sa skladujú na chladnom mieste. Uchovávať škatule vedľa batérií je chyba. Pretože spiace obličky nečakane pociťujú teplo, riskujú skoršie prebudenie a smrť.

Ako uchovávať georgíny v zime

Ako uchovávať georgíny v zime

Na sušenie georgín v zime sa vyberú dobre vysušené hľuzy. Na vlhkom materiáli sa môže vytvárať pleseň. Presušenie je však tiež nebezpečné. Ak je povrch presušený, s príchodom jarného tepla sa liahnu slabé výhonky. Všetky poškodené a zhnité oblasti sa odrežú a rezy sa posypú dreveným uhlím. Na zachovanie koreňových krčkov sú vrcholy ošetrené kriedou alebo popolom..

Hľuzy georgín sa skladujú v dobre vetranom priestore, kde sa vlhkosť pohybuje od 60 do 70%. Teplota vzduchu by mala byť v rozmedzí 3-5 stupňov. Suchý suterén je najlepší úložný priestor. Ak však budete mať zeleninu nablízku, vlhkosť v miestnosti rýchlo stúpne. V tomto prípade sa pravdepodobnosť vzniku huby niekoľkokrát zvýši..

Odporúča sa umiestniť materiál do drevenej škatule po nasypaní dna rašelinou. Doplňte pieskom alebo pilinami z ihličnatých stromov. Ak je zrejmé, že povrch je pomaly pokrytý záhybmi, vráskami a vysychá, substrát je mierne zvlhčený. Suterén bez vetrania je niekoľkokrát týždenne vetraný.

Hľuzy georgín je možné v zime skladovať aj v byte. Na tento účel je zvolené najchladnejšie miesto. Po naliatí hľúz do škatule sa nádoba zatlačí bližšie k balkónu. Namiesto škatúľ sa používajú plastové vrecká. Sú naplnené pieskom alebo pilinami. Alebo „zemiaky“ zabalia do novín, vložia do vrecka alebo kartónovej škatule. Ak je teplota príliš nízka, sadivovému materiálu hrozí zmrazenie.

  Klinčekový kvet

V dusných miestnostiach s vysokou vlhkosťou je oveľa ťažšie zabezpečiť správne skladovanie georgín. Na ochranu hľúz sú pokryté parafínom. Čisté „zemiaky“ sa na chvíľu ponoria do parafínu rozpusteného vo vodnom kúpeli. Potom, čo čakáte, kým tekutina nevytečie, sa spracovaný dahlia prenesie do celofánových vriec obsahujúcich piliny alebo piesok a pevne zviaže..

Počas zimovania sa sadivový materiál pravidelne kontroluje. Pri počiatočných stopách hniloby sa poškodená oblasť odstráni a rezy sa posypú dreveným uhlím alebo sa zvlhčia brilantnou zelenou.

Populárne odrody georgín s fotografiami a popismi

Jiřiny sú klasifikované podľa vzhľadu kalicha. Rastlina je rozdelená do 12 tried. Ako sa šľachtenie zlepšuje, objavujú sa nové odrody georgín. Podrobne zvážte kvety, ktoré už získali popularitu u mnohých pestovateľov kvetov:

Jednoduché

Jednoduché georgíny

Obsahujú iba jeden rad okvetných lístkov. Rozkvitnutý kvet nepresahuje 10 cm. Kríky sa predlžujú o 60 cm. Medzi jednoduché druhy patria odrody ako princezná Marie Jose s ružovými púčikmi, Yellow Hammer so žltými púčikmi a Orangeade, ktoré zdobia záhony ohnivo červenými hlavičkami.

Sasanka

Dahlias sasanka

Prevláda buď jeden alebo niekoľko radov okvetných lístkov, ktoré zasahujú do rúrkovitého alebo predĺženého tvaru. Kvetenstvo je široké 10 cm, výhonky dosahujú 60-90 cm.Z hlavných odrôd si pozornosť zaslúžia žltkastá Lucy, Vera Higgins s bronzovým súkvetím a Come. Posledná odroda vyniká červenými púčikmi.

Golier

Collaur dahlias

Maximálny priemer otvorených pohárov je 10 cm. Výška kríkov je až 120 cm. Okrem vonkajšieho reťazca okvetných lístkov je k dispozícii aj horný rad pozostávajúci zo skrátených tesne pritlačených okvetných lístkov inej farby. Nasledujúce odrody s golierom si získali popularitu: zlato-červená La Gioconda, béžovo-červená Chimborazo a Claire de Luna s citrónovým odtieňom..

Pivoňka

Pivoňkové georgíny

Veľkosť púčikov je približne 15 cm Okvetné lístky sedia v dvoch radoch. V strede vyčnievajú rúrkovité lístky. Kríky rastú od 75 do 120 cm na dĺžku.Odrodová odroda je vzácnejšia ako u ostatných druhov. Odrody Symphonia a Fascination sú rozšírené.

Dekoratívne

Dekoratívne georgíny

Šírka dvojitých kvetov je 8-25 cm. Najdlhšie výhonky dosahujú 60 cm. Na záhonoch sú vysadené: David Howard – krátky jasne oranžový krík, údolie Temže – zástupca žltých dahlí, Jocondo – exemplár s purpurovým poháre.

Sférické

Sférické georgíny

Priemer okrúhlych mierne sploštených froté púčikov nepresahuje 15 cm a výška puzdra je 120 cm. Crichton Honey získal popularitu – veľkolepý krík s ohnivými červenými púčikmi, šarlátovou Doreen Hayes a citrónom Esmonde.

Pompon

Pomponové georgíny

Kríky pomponovej georgíny sú ozdobené päťcentimetrovými púčikmi, ktoré obsahujú rúrkovité okvetné lístky so zaoblenými alebo tupými koncami. Dĺžka dospelých rastlín je do jedného metra. Medzi záhradníkmi sú obľúbené svetlofialový Hallmark, levanduľa Willo’s Violet a ružová Noreen..

Kaktus

Kaktusové georgíny

Froté kvety rastú od 8 do 25 cm na šírku. Kríky sa týčia 90-150 cm nad zemou. Okvetné lístky sú úzke a špicaté. Medzi hlavné odrody patrí vysoká, vzpriamená návšteva s červenými viečkami, obrovský ružový Danny, trpasličí žltá Pirouette a stredne veľký červenkastý deň Doris..

Polokaktus

Semi-kaktusové georgíny

Pri tomto type georgín je priemer kvetov asi 8-25 cm Za priaznivých podmienok kríky dorastajú až do 1,5 m. Tenké okrajové okvetné lístky sa zrolujú od stredu ku koncom. Najznámejšie kultivary sú: miniatúrna žltkastá nálada, biela biela lastovička a žltý Nantenan. Kvety vyzerajú oveľa väčšie. Jesenný oheň sa vyznačuje stredne veľkými oranžovými dvojitými púčikmi..

Nymphae

Nymphae dahlias

Bujné, súkvetia pravidelného tvaru nyfhaských druhov navonok pripomínajú ladné hlávky lekien. Priemer kvetov sa pohybuje od 7 do 20 cm. Kríky sa predlžujú až na 1,3 m. Na pestovanie v záhrade sa používajú tieto odrody: ružovkastý Henry Hawk, snehobiely Genette a purpurové ťahy štetcom.

Zmiešané

Zmiešané odrody georgín

Zmiešané odrody georgín sú na rozdiel od tých, ktoré boli predtým popísané. Tiež sa nazývajú hybridné, pretože rastliny zbierali vlastnosti niekoľkých druhov naraz. Hovoríme o rozmanitosti tvarov súkvetia a širokej škále odtieňov okvetných lístkov. V otvorenom poli sa nachádzajú čierne a čierno-červené georgíny. Dôvod vzhľadu jasnej farby spočíva v prítomnosti určitých pigmentov, konkrétne antokyánov. Mnoho chovateľov z celého sveta sa pokúša pestovať modrú georgínu, ale zatiaľ sa ich predstava nesplnila..