Mak

Makový kvet

Mak (Papaver) je bylinná kvitnúca rastlina príbuzná rodine makovníkovitých, kde sa vedcom podarilo napočítať asi sto druhov, ktoré pochádzajú z Austrálie, Európy a Ázie. Výsadby divého maku obľubujú mierne a subtropické podnebie. Stepy, púšte, skalnaté svahy sú hlavným umiestnením rastliny. Mak sa pestuje ako dekoratívny kvet na osobnom pozemku a používa sa na liečebné účely..

Existuje niekoľko krajín, kde vláda pestovanie tejto rastliny zakázala. Dôvodom je, že v tkanivách jednotlivých zástupcov Makovov sú omamné látky. Dochádza aj k priemyselnému využitiu maku. Kvet je chovaný na výrobu semenných strukov. Suroviny obsahujú ópium – jednu z hlavných zložiek liečivých prípravkov s hypnotickými a analgetickými účinkami.

Hodnota a užitočné vlastnosti maku boli uznané dokonca aj obyvateľmi starovekého Ríma, takže dlho skúmali, ako ópium ovplyvňuje telo. Názov druhu preložený z latinčiny znamená „otec“, ktorý sa snaží upokojiť svoje deti a dáva im mak.

V stredoveku bolo v krajinách Malej Ázie, vyznávajúcich islam, zakázané konzumovať alkoholické nápoje, ale fajčenie ópia bolo legalizované. Postupom času si zvyk fajčenia ópia získal obľubu vo zvyšku východných štátov. V Číne sa táto tradícia stala jednou z najrozšírenejších. Od roku 1820 čínske úrady zakázali dovoz „dopingu“, ale obmedzenie bolo zrušené po porážke krajiny vo vojne s Britmi, ktorí získali veľký príjem z vývozu ópia. Dnes sa pestované druhy maku pestujú v Indii, Číne a ďalších krajinách strednej Ázie. V našich končinách môžete často vidieť hlavy červeného maku na záhonoch alebo skalkách.

Popis kvetu

Popis makového kvetu

Všetky druhy maku sa delia na jednoročné, dvojročné a trvalé. Oddenok vyzerá ako prút a ide hlboko do zeme. Malé bočné korene sú krehké a ľahko sa odlomia, ak sa krík transplantuje na nové miesto. Rovné stonky sú hladké alebo dospievajúce. Listy listov Cirrus sú usporiadané v opačnom poradí a obsahujú chlpaté štetiny.

Makové kvety zdobia vrchol kríka a majú veľa tyčiniek, ktoré sa nachádzajú na predĺžených tuhých stopkách. Jednotlivé kvety sa zbierajú v latách. Farba širokých okvetných lístkov je prezentovaná v rôznych odtieňoch. Zrelá krabica praskne. Na povrchu pôdy sú roztrúsené boľševníky. Materiál nestráca klíčivosť 4 roky.

Pestovanie maku

Rastúci mak

Najbežnejší spôsob pestovania maku je zo semien. Záhradkári radšej šetria čas a vysádzajú vonku. Sadenice maku sú okrem iného príliš krehké. V dôsledku transplantácie môžu sadenice zomrieť. Jediným druhom pestovaným na sadenice je vytrvalý mak. Zber sa začína vo fáze tvorby prvého páru silných listov.

Obchody a záhradnícke pavilóny ponúkajú hotové vrstvené makové semená, ktoré je možné poslať priamo do pôdy. Ak je materiál zbieraný vlastnými rukami, musí byť stratifikovaný. Na tento účel sa mak vysieva koncom jesene do zeme, aby sa poriadne zatvrdil. Ďalším spôsobom je použiť chladiace boxy na stratifikáciu, kde sa materiál odosiela niekoľko mesiacov. Ak preskočíte túto fázu prípravy, rast sadeníc sa spomalí..

  Bracken

Terry mak, pivonka. (Mak).Terry mak, pivonka. (Mak).

Výsadba a starostlivosť o mak

Starostlivosť o mak

Ako pestovať mak

Výsadba maku sa vykonáva v dobre osvetlených oblastiach. Zloženie pôdy závisí od konkrétneho druhu kvetu. Existuje mnoho druhov maku, ktoré nie sú náročné na typ pôdy a sú schopné rásť v podmienkach nízkej plodnosti. V opačnom prípade bude potrebné záhon vykopať a pridať kompost a kostnú múčku..

Mak sa pred sejbou zmieša s pieskom v pomere 1:10. Potom sa zmes rozloží na pripravený záhon a na vrch sa posype zeminou. Nie je potrebné vopred vyhĺbiť rady alebo drážky. Plodiny sú pravidelne navlhčené. Ôsmy alebo desiaty deň sa objavia zelené výhonky. Riedia sa tak, aby kvetina mohla následne dostať dostatočnú výživu. Optimálna vzdialenosť medzi mladými sadenicami by mala byť 15-20 cm.

Na kvitnutie maku sa oplatí počkať najmenej tri mesiace po zasiatí a pučanie pokračuje asi šesť týždňov..

Výsadba a starostlivosť o mak nie je žiadny problém. Korene vyžadujú zalievanie iba za podmienok stanoveného suchého počasia. Mokrá pôda sa uvoľní a zaburiní, čím sa zbaví buriny. Mulčovanie stránky vám umožňuje vykonávať tieto postupy oveľa menej často. Rastlina pozitívne reaguje na hnojenie.

Mak po odkvitnutí

Mak po odkvitnutí

Letorasty maku po odkvitnutí sa majú zničiť. Aby kvetenstvo zdobilo krík dlhší čas, odporúča sa odstrániť škatule na semená. Semenníky, ktoré zostanú na stonkách, samovýsevom, dajú budúci rok vlastné výhonky. Začiatkom jesene sa záhon zaorá a zvyšky rastlín sa prehrabú na hromadu a vyvezú z miesta..

Ozdobné vlastnosti viacročného maku sa strácajú, keď posledné púčiky vädnú. Kríky sú narezané na samom koreni. Zástupcovia trvalých foriem maku sa v zime zaobídu bez ochranného úkrytu. Ak sa očakávajú silné mrazy, je lepšie na výsadbu maku vhodiť suché listy alebo smreky..

Choroby a škodcovia

Maková choroba

Zlé počasie, dlhotrvajúce dažde spôsobujú mnoho chorôb maku.

Múčnatka – hubový plak, ktorý pokrýva povrch listových listov vo forme bieleho kvetu. V priebehu času plaketa zmizne, ale na jej mieste sa vytvoria čierne bodky. Ochorenie má na makové kríky depresívny účinok a ovplyvňuje úrodu. Ak sa nájdu stopy huby, stonky a listy sa postriekajú roztokom medi alebo sódy. Na boj proti múčnatke sa používa liek s názvom „Medex“. Medzi tradičné metódy liečby patrí cesnaková infúzia a horčica, ktoré sa používajú na liečbu infikovaných kríkov..

  Levanduľa

Peronosporóza – nie menej nebezpečné plesňové ochorenie. Jeho znakmi sú červenohnedé škvrny, ktoré môžu deformovať tvar stopiek, listov a stoniek, ako aj sivý kvet, ktorý sa hromadí na vnútornom povrchu dosiek. Mladé sadenice môžu uhynúť v dôsledku infekcie spórami húb. U dospelých kríkov dochádza k poklesu úrody a zníženiu veľkosti semenných strukov. Rovnaké prostriedky ako v predchádzajúcom prípade pomáhajú zastaviť šírenie choroby..

Vädnutie fusária – infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme tmavých škvŕn na povrchu prízemných častí rastliny. Výsledkom je, že kvetina schne, škatule sa zmenšujú a úplne nedozrievajú. Spóry fusária postihujú cievy stoniek a menia ich štruktúru. Vyrovnať sa s chorobou je takmer nemožné. Nakazené kríky maku sa odstránia. Záhon je ošetrený fungicídnymi prípravkami.

Alternaria – olivová škvrna hubového pôvodu. Aby sa to zastavilo, je potrebné liečiť choré výsadby zmesou Bordeaux, Cuproxat, Oxychloride a Fundazol.

K hmyzu, ktorý poškodzuje rastlinu, patrí aj weevil. Tento chrobák žerie korene a larvy jedia listy. Na stonky z času na čas zaútočia vošky.

Liečivo Bazudin v granulách alebo 7% chlorofosu môže zachrániť úrodu pred zavináčmi. Pred sejbou ich prinesú na záhon. Na porazenie vošiek použite Antitlin, Aktara alebo Aktellik.

Druhy a odrody maku s fotografiou

Zvážte najbežnejšie druhy a odrody maku pestovaného záhradníkmi:

Mak Holostem (Papaver nudicaule)

Mak Holosteel

Kvet začal svoju populáciu na celom svete z východu Sibíri, Mongolska a Altaja. Výška stoniek môže dosiahnuť až 30 cm.Penovité čepele listov sú zelenošedé. Priemer kvetov sa pohybuje od 2,5 do 5 cm, kvetenstvo je biele, žlté alebo oranžové. Doba kvitnutia je 3-3,5 mesiaca. S rastlinou by sa malo zaobchádzať veľmi opatrne, pretože je považovaná za jedovatú. Neskoré odrody šafranového maku si zaslúžia pozornosť: Popskyle, Cardinal, Sulfureum, Atlant, Roseum.

Samosejúci mak (Papaver rhoeas)

Mak

Prvýkrát bol videný v centrálnych kútoch Ruska, v Európe a v krajinách malej Ázie. Rovné, rozprestierajúce sa stonky dorastajú až do dĺžky 60 cm Listy umiestnené v blízkosti podstielky sú široké s ostrými koncami. Listové čepele na povrchu stonky majú perovito členité laloky. Krycia srsť prevažuje ako na stonkách, tak aj na listoch. Priemer dvojitých kvetov je asi 6 cm Farba druhu je prevažne červená, ružová alebo biela. Existujú odrody s tmavými škvrnami na dne okvetných lístkov. Rastlina sa pestuje od konca 15. storočia. V záhradníctve sa často používajú samonosné odrody, napríklad Shirley a Silk Moire..

Spiaci mak (Papaver somniferum)

Makové tabletky na spanie

Plantáže divých kvetov žijú hlavne v stredomorských krajinách. Rovné stonky vysoké jeden meter majú sivý voskový kvet. Listy v blízkosti koreňovej časti sú málo rozvetvené a tie, ktoré sú vyššie, vyzerajú vo forme elipsy. V hornej časti hlavy sú listy trojuholníkové alebo kučeravé. Kvety rastú jednotlivo. Ich farby môžu byť rôzne. Základňa širokých okvetných lístkov často vyzerá fľakato. Stopky sa otvárajú skoro ráno a večer sklopia hlavy. Tento druh kvitne nie viac ako jeden mesiac. Populárne sú tieto odrody: dánska vlajka a veselá rodina.

  Frézia

Orientálny mak (Papaver orientale)

Orientálny mak

Medzi vytrvalými makmi si zvláštnu pozornosť zaslúži orientálny mak. Jeho pôvod je spojený s krajinami Malej Ázie. Silné priamočiare stonky sú pokryté štetinatým puzdrom. Výška kríkov dosahuje jeden meter. Listnatá vrstva je na stonke kratšia ako blízko koreňov. Veľkosť froté košíkov je asi 18 cm Okvetné lístky sú sfarbené do sýto červena a stred púčika je akoby označený čiernou farbou. Kvetenstvo sa navzájom nahrádza dva týždne. Peľ kvetov priťahuje hmyz vďaka svojej jasne purpurovej farbe.

Odrodový mak s názvom Pizzicato je jednou z obľúbených trvaliek záhradníkov. Rastlina strednej výšky so silnými stonkami. Farebnú paletu kvetenstva predstavujú najtrúfalejšie odtiene: ružová, biela, červená, oranžová. Medzi odrody orientálneho maku patria: Kráľovná krásy, Blue Moon, Curlilok a Allegro.

Užitočné vlastnosti maku

Vlastnosti maku

Tajomstvo ópiového maku bolo objavené v dávnych dobách. Na základe maku liečitelia pripravili rôzne tabletky proti bolesti a na spanie. Starovekí Gréci tvrdili, že bohovia Morpheus a Hera používajú mak. Keď bol kvet prinesený do Európy, miestni vládcovia si uvedomili hodnotu surového maku. Roľníci boli povinní platiť nájomné vo forme maku.

Rastlinné tkanivá obsahujú cukry, bielkoviny, vitamíny, stopové prvky, oleje, glykozidy, flavonoidy a organické kyseliny. Olej zo semien je považovaný za veľmi cenný a našiel svoje uplatnenie v kozmetike a výrobe farieb..

Na bolesti zubov a uší sa odporúča použiť infúzie maku. Prípravky, ktoré sú vyrobené s prídavkom maku, liečia nespavosť, hemoroidy a zápalové procesy v žalúdku. V dôsledku toho je trávenie normalizované. Vo farmakológii sa na báze kvetinových zŕn vyrába mnoho silných liečiv: kodeín, morfín, papaverín, narceín a narkotín. Pretože drogy môžu byť návykové a predávkovanie má vážne dôsledky, mali by ste sa rozhodne poradiť s lekárom.

Kontraindikácie

Existuje samostatná kategória ľudí, ktorí majú zakázané užívať lieky, ktoré obsahujú stopy maku. Hovoríme o malých deťoch a drogovo závislých. Lekári odporúčajú zdržať sa používania týchto liekov pre starších ľudí, ľudí trpiacich bronchiálnou astmou, anoxémiou a cholelitiázou.