Puristický

Čistič: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Stachys (Stachys) alebo stachis – ker, jednoročná alebo viacročná bylina z rodiny Yasnotkov. Rastlina sa nazýva stachis, pretože jej kvetenstvo je podobné kláskom, takto sa prekladá druhé meno chiseta – „špica“. Existuje viac ako 300 rôznych druhov tejto rastliny. Rastie v prírode v Európe a Ázii. Táto kvetina je medzi záhradníkmi obľúbená nielen pre svoj dekoratívny účinok, ale aj pre svoje liečivé vlastnosti..

Popis rastliny Chistets

Prízemná časť rastliny je pokrytá pomerne hustou vata. Rastie až do výšky 1 m. Listy sú protiľahlé, môžu byť zúbkované alebo celé. Kvety sú orgovánové, purpurové, ružové, žlté alebo biele, zhromaždené vo falošných špirálách. Súkvetia majú tvar hrotu. Plod rastliny má tri tváre, podlhovasté alebo vajcovité..

Pestovanie kabelky zo semien

Výsadba siete na otvorenom priestranstve

Kabelka sa môže množiť semenom a vegetatívne – delením kríka, hľúz a odrezkov. Semená Stachis klíčia veľmi dobre. Koncom zimy alebo začiatkom marca je potrebné zasadiť semená pre sadenice. Výsadbový substrát je možné zakúpiť v špecializovanom obchode, vhodná je obyčajná sadivová pôda. Po výsadbe musí byť pôda starostlivo napojená a prikrytá plastovým obalom. Nádoby s vysadenými semenami umiestnite na teplé miesto. Semená klíčia asi mesiac. Keď sa objavia výhonky, plastovú fóliu je potrebné z nádob odstrániť. A keď sa objavia dva skutočné listy, sadenice je potrebné transplantovať do samostatných kvetináčov..

Výsadba siete na otvorenom priestranstve

Semená sekáča je potrebné zasadiť na otvorenom priestranstve v máji, vtedy sa pôda dostatočne zahreje a nočné mrazy sa určite nevrátia. Na výsadbu je najvhodnejšie slnečná časť záhrady alebo polotieň. Pokiaľ ide o pôdu, rastlina je v tomto ohľade celkom nenáročná. Môže rásť na piesočnatej a skalnatej pôde. Hlavná vec je, že pôda má vysokú vlhkosť. Otvory na výsadbu je potrebné pripraviť vopred, vzdialenosť medzi nimi musí byť najmenej 15 cm V spodnej časti každého otvoru musí byť položená drenážna vrstva. Ako drenáž je možné použiť expandovanú hlinu, kamienky alebo rozbité tehly. Odvodnenie musí byť posypané zmesou humusu a pôdy. Potom sa sadenice bez odstránenia hlinenej hrudky presunú do otvorov a dobre posypú pôdou. Po výsadbe je nevyhnutné bohaté zavlažovanie..

  Vata

Starostlivosť o upratovačku v záhrade

Starostlivosť o upratovačku v záhrade

Zalievanie

Starostlivosť o kvety je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľa úsilia a času. Pre normálny rast a bohaté kvitnutie rastliny je potrebné pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín, ako aj povinné hilling po výsadbe. Rastlinu je potrebné zalievať iba za suchého počasia, pretože kabelka netoleruje zamokrenie pôdy a stagnáciu vlhkosti. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť, že rastlina zhodí listy a korene..

Top dressing a hnojivá

Hnojivá je potrebné aplikovať iba raz za sezónu. Zhnitý kompost je vynikajúci ako organické hnojivo.

Prerezávanie

Aby sa čistička nezmenila na montovanú trávu a nerozšírila sa po záhrade, je potrebné pravidelne prerezávať prebytočné výhonky. Ak povolíme rast čistiaceho prostriedku, potom bude veľmi ťažké sa ho neskôr zbaviť. Aby rastlina nestratila svoj dekoratívny efekt a nerozmnožila sa vlastným sejbou, je potrebné odrezať tie kvety, ktoré už skončili kvitnutie, ale to je potrebné urobiť pred dozretím semien, inak sa nedá vyhnúť nekontrolovanému rastu.

Prenos

Rastlinu nie je potrebné často presádzať, ale postupom času sa v strede kvetináča vytvorí prázdny priestor, a aby sa zaplnil, treba tam vysádzať mladé hľuzy každé 3-4 roky.

Pyré po odkvitnutí

Pena je pomerne odolná voči mrazu. Potrebuje úkryt iba v tuhej a bez snehovej zime. Na ochranu pred silnými mrazmi stačí rastlinu prikryť vetvami smreka borovicového.

Kabelka najčastejšie neumiera kvôli mrazu, ale kvôli prebytku vlhkosti v pôde na jar. Dlhodobá prítomnosť koreňov vo vode vedie k rozkladu. Preto pri výsadbe musíte túto skutočnosť vziať do úvahy a zasadiť rastlinu na malý kopec..

Choroby a škodcovia

Sekáč je celkom odolný voči rôznym chorobám a útokom škodlivého hmyzu. S náležitou starostlivosťou sa neobjavujú žiadni škodcovia a choroby.

Druhy a odrody sekáča

Druhy a odrody sekáča

Sekáč vlnený (Stachys lanata) – rastlina dorastá do výšky 20- 60 cm. Stonky sú slabolisté, vzpriamené a tetraedrické. Listy sú hrubé, priestorové alebo podlhovasto-lineárne, v spodnej časti zúžené. Kvety sa zbierajú v hrotovitých súkvetiach ružovo-lila alebo lila. Najpopulárnejšou odrodou tohto druhu je strieborný koberec..

  Metla

Ročná kabelka (Stachys annua) – rastie od pätnásť do tridsaťpäť centimetrov. Stonky sú jednoduché alebo rozvetvené. Listy v spodnej časti rastliny majú hubovitý alebo klinovitý tvar. Horné listy sú sediace, kopijovité a so zúbkovitým okrajom. Kvety sa zbierajú v kvetenstvách v tvare hrotu, majú svetlo žltý odtieň. Tento druh je medonosná rastlina.

Sekáč lesný (Stachys sylvatica) – dorastá do výšky 30- 120 cm. Stonky stúpajú, rovné, pokryté mäkkými chĺpkami. Listy sú stopkaté, s vrúbkovito zubatým okrajom, vajcovitého tvaru srdca. Horné listy sú sediace, podlhovastého tvaru, okraje sú pevné, zhora svetlo zelené a zospodu šedozelené. 6-8 kvetov na kvetenstvo.

Bahenná honička (Stachys palustris), alebo pichľavý strom alebo čierna tráva, rošt alebo húževnatá rastlina – rastlina dorastá do výšky 120 centimetrov. Dláto tohto druhu je úplne pokryté pomerne dlhým dospievaním. Dolné listy sú podlhovasté, srdcovité alebo zaoblené, okraj je jemne zubatý. Horné listy sú sediace, vajcovito kopijovité, okraje sú celé. Kvetenstvo v tvare špice, každé z nich má 6-12 purpurovo-lilačných kvetov.

Grandiflora (Stachys grandiflora) – dosahuje výšku iba 20-30 cm Listy na dlhom stopke, srdcovité alebo zaoblené. Kvetenstvo capitate je umiestnené na bezlistom stopke. Najpopulárnejšie dekoratívne formy tohto druhu:

  • Alba – kvety tejto odrody sú biele.
  • Superba – kvety sa môžu líšiť od ružovej po purpurovú.

Officinalis (Stachys officinalis) – rastie 50- 100 cm Listy sú ryhované, podlhovasté, srdcovité a vajcovité. Súkvetia majú tvar hrotu. Kvety sú pokryté chĺpkami, môžu byť purpurové a tmavo ružové.

Okrem vyššie uvedených typov existuje mnoho ďalších, ale medzi záhradníkmi sú menej obľúbené..

Užitočné vlastnosti lišky

Užitočné vlastnosti lišky

Existujú druhy dláta, ktoré majú liečivé vlastnosti: používajú sa v ľudovom liečiteľstve a na prípravu rôznych liekov. Vlnené dláto má kardiologický, spazmodický a hemostatický účinok. Používa sa tiež na zníženie krvného tlaku pri prechladnutí, ekzémoch, tuberkulóze, poruchách nervového systému, scrofule a mnohých ďalších ochoreniach. Drhnutie dreva sa používa na zastavenie krvácania z maternice. Má protizápalové a hojivé účinky. Ošetrite ekzémy, hemoroidy, hnisavé rany, vredy, rezné rany.

  Puškinia

Kontraindikácie

Chistets je kontraindikovaný pri hepatitíde, nefritíde, bronchiálnej astme, hypertenzii, angíne pectoris. Nemôžu užívať tehotné a dojčiace ženy, deti. Prijímanie nie je možné s individuálnou neznášanlivosťou.

Ak dodržíte všetky pravidlá pre výsadbu, pestovanie a starostlivosť o rastlinu na otvorenom poli, môžete pestovať pomerne zaujímavú a okrasnú rastlinu, ktorá bude vyzerať skvele v kombinácii s inými kvitnúcimi rastlinami a rastlinami a vytvorí jedinečnú a originálnu záhradu. dizajn krajiny. Hlavnou vecou je monitorovať reprodukciu rastliny, nenechať ju stratiť svoj dekoratívny efekt a premeniť sa na burinu, ktorá neprinesie nič užitočné, ale poškodí iba krásu kvetinového záhonu, bude dosť ťažké ju získať. zbavenie sa takého čistiaceho prostriedku bude trvať veľa alebo dokonca čas.

Chistets: vlastnosti kultivácie (video)

Vlnené dláto, alias stakhi, alias ovčie uši.Vlnené sekáč, je stakhi, je to ovčie ucho.