Snežienka

Snežienka: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie, fotografie a druhy

Snežienka alebo galanthus (Galanthus) je trváca kvitnúca rastlina, ktorá patrí do čeľade Amaryllis. Rod má približne 18 poddruhov, vrátane prirodzených hybridných foriem. V preklade z gréčtiny to znamená “lakto-kvitnuté”, čo zodpovedá farebnej schéme púčikov. V Anglicku je zvykom nazývať snežienku „snehovou kvapkou“ a Nemci majú nemenej krásnu definíciu kvetu – „snežný zvon“. Prvé výhonky sa začínajú objavovať skoro na jar..

Mnoho zástupcov tohto druhu sa nachádza na Kaukaze a niektorí z nich sú považovaní za ohrozených obyvateľov flóry, ktorá je uvedená v Červenej knihe. Jednotlivé odrody snežienky sa pestujú na dekoratívne účely. Napríklad zmienka o froté kultivare Flore Pleno pochádza z roku 1731.

Existuje mnoho legiend o pôvode kvetu. Jeden príbeh hovorí o vyhnaní Adama a Evy z rajskej záhrady. Aby ich Boh potešil, rozhodol sa vytvoriť prvé kvety zo snehových vločiek. Takto sa objavili snežienky..

Popis kvetu snežienky

Snežienky sú cibuľovité rastliny, ktoré rýchlo rastú a kvitnú. Vegetačné obdobie sa môže líšiť v závislosti od klimatických podmienok oblasti. Priemer žiaroviek sa pohybuje od 2 do 3 cm. Povrch je pokrytý šupinami. Do jedného roka sa na žiarovkách vytvoria nové váhy, vo vnútri ktorých sa vytvoria deti. Listové čepele majú matný alebo lesklý povrch a sú tvorené kvetmi. Farba listov je rôzna. Tvar šípky kvetu je sploštený. V blízkosti jeho základne sa nachádza listene, skladajúce sa z 2 listene. Vonkajšok je biely, vnútro škvrnité. Okvetie pozostáva zo šiestich navzájom prepojených listov. Kvitnutie je pozorované na začiatku jari, keď sú lúky a polia stále pokryté snehom. Peľ snežienok láka hmyz. Keď púčiky vädnú, na ich mieste sa otvorí bujný lusk semien..

Výsadba snežienok na otvorenom priestranstve

Výsadba snežienok na otvorenom priestranstve

Kedy je najlepší čas na výsadbu

Cibule snežienky sa odporúča vysádzať koncom leta a začiatkom jesene. V oblastiach, kde sa jesenné horúčavy na dlhší čas zdržujú, je možné výsadbu odložiť na november. Je lepšie odmietnuť nákup sadeníc s otvorenými kvetmi, pretože takéto vzorky čoskoro zomrú. Žiarovka síce prežije, ale po roku rastliny prestanú kvitnúť a budú pôsobiť slabo. Pri výbere materiálu na výsadbu stojí za to dať výber v prospech hustejších a mäsitých žiaroviek, ktoré nemajú zlomenú škrupinu a chýbajú im korene. V opačnom prípade musia byť žiarovky ihneď zasadené do pôdy. Drobné škrty neovplyvnia kvalitu lícovania, čo sa nedá povedať o celistvosti váh. Žiarovky so zjavnými známkami deformácie a modrín je najlepšie odložiť, inak rýchlo zhnijú.

  Erigeron (malé okvetné lístky)

Je dovolené skladovať materiál mesiac pred výsadbou na otvorenom priestranstve. Na tieto účely bude stačiť akékoľvek čisté vrecko so suchými pilinami..

Ako správne sadiť

Optimálna plocha na pestovanie snežienok je otvorená plocha alebo ľahký polotieň padajúci z koruny susedných stromov a kríkov. Rastlina uprednostňuje vlhkú a voľnú pôdu a husté a ťažké hliny budú brzdiť rast a vývoj kvetu. Hĺbku výsadby je možné nastaviť. Keď je žiarovka hlboko ponorená v pôde, na stopke sa objaví ďalšia žiarovka. Ak je materiál blízko hornej vrstvy pôdy, deti sa množia a rastú rýchlejšie na materskej žiarovke. Najpriaznivejšia hĺbka výsadby je asi 5 cm. V skupinách vyzerajú prvosienky oveľa atraktívnejšie.

Starostlivosť o snežienky v záhrade

Starostlivosť o snežienky v záhrade

Zalievanie

Snežienky sú bylinné trvalky, náročné na starostlivosť, ktoré nevyžadujú zalievanie, pretože absorbujú roztavenú vodu a prijímajú dostatočné množstvo vlhkosti. Keď je zima bez snehu a na jar je málo prírodných zrážok, odporúča sa oblasť pravidelne zalievať výsadbou, aby snežienky dosiahli požadovanú výšku. Burina nebude problém. V tejto dobe nie sú tak aktívne obťažujúce rastliny..

Hnojenie

Vykonávanie minerálneho hnojenia iba zlepší vývoj prvosienok. Do pôdy by ste nemali pridávať hnojivá obsahujúce dusík, inak sa namiesto krásneho kvitnutia zvýši iba objem lístia. Vysoká vlhkosť spôsobuje hubové choroby. Ako vrchný obväz je lepšie použiť minerálne hnojivá s prímesou draslíka a fosforu. Tieto zložky ovplyvňujú tvorbu zdravých žiaroviek a zvyšujú ich odolnosť voči chladu. Prítomnosť fosforu aktivuje proces kvitnutia.

Prenos

Transplantácia na nové miesto je organizovaná iba pre päť- alebo šesťročné rastliny. Niektoré odrody rastú bezpečne na jednom mieste mnoho rokov. Počas sezóny sa tvorí pár detí. Po šiestich rokoch je žiarovka silne zarastená deťmi. Nie je dostatok živín, v dôsledku čoho kvetina postupne prestáva kvitnúť. Z tohto dôvodu sa zaoberajú transplantáciou a delením žiaroviek..

  Kedy vykopať hyacinty na zimu?

Reprodukcia snežienok

Reprodukcia snežienok

Pred transplantáciou sa snežienka opatrne odstráni z pôdy. Žiarovky sa vyčistia od zeme a rozdelia sa na časti. Časti rezu sú ošetrené uhlíkovým práškom a vložené späť do substrátu. Snežienky sa pestujú pomocou semien. Kvet sa dobre rozmnožuje aj vlastným výsevom. Kvitnutie v takýchto sadeniciach je možné pozorovať iba v piatom roku života..

Keď kvety vädnú, listy začnú odumierať. Nedoporučuje sa tento proces narušiť a odtrhnúť lístie vopred. Rastlina sa budúci rok nestihne zotaviť a pestovať prvosienky. V tkanivách listov sa hromadí živiny, ktoré poskytujú normálne podmienky na zimovanie. Zimné plodiny snežienok sú v novembri pokryté rašelinou alebo humusom.

Choroby a škodcovia snežienok

Snežienky sú z času na čas vystavené hubovým a vírusovým ochoreniam. Známky vírusovej infekcie sa považujú za zmenu farby listov. Na nich sa objavujú žlté pruhy, povrch je pokrytý hľuzami a špičky sú zvinuté. Choré plodiny sa spália, inak sa choroba rozšíri do ďalších rastlín. Na miesto sa pôsobí nasýteným roztokom manganistanu draselného.

Špinenie a stmavnutie listov naznačuje vývoj hrdze, výskyt sivej hniloby sprevádza modrastý kvet. Keď sa nájdu prvé stopy infekcie, kríky prvosienok sa vyrežú a spália a pôda sa postrieka roztokmi fungicídov, pri ktorých riedení je nevyhnutné postupovať podľa pokynov. Tvorba žltých škvŕn je znakom toho, že v rastline sa vyvinula chloróza. Táto choroba sa vyskytuje v dôsledku nedostatku železa alebo nedostatočného odvodnenia pôdy..

Najnebezpečnejšími škodcami prvosienok medzi hmyzom sú húsenice a háďatká. Húsenice jedia žiarovky. Musia byť zničené skôr, ako dôjde k pupeniu. Nematódy predstavujú vážnejšiu hrozbu. Toto je názov pre takmer neviditeľné červy, ktoré ničia rastlinné tkanivá. Hroty chorých listov sú pokryté žltými výrastkami. Žiarovky infikované nematódami vo vnútri stmavnú. Keď je žiarovka rozrezaná na polovicu, je ľahké odhaliť príznaky choroby. Všetky žiarovky snežienky sa vykopú a umyjú v teplej vode a potom sa transplantujú na iné miesto.

Okrem hmyzu škodia kvetu aj mnohé hlodavce, konkrétne krtky a myši. Jedia žiarovky a poškodzujú koreňový systém. Následne žiarovky zhnijú a rastlina uhynie. V chorých žiarovkách sa rozpadajúce sa tkanivo odreže, miesta rezov sa posypú popolom alebo drveným uhlím. Na chytenie krtkov sú v záhrade rozložené jedovaté návnady.

  Krokus

Ďalším typom škodcu je zemný slimák. Tento hmyz podobný mäkkýšom sa radšej rozmnožuje vo vlhkých hlinách. Na boj proti nim sa používajú špeciálne lieky. Na účely profylaxie je cibuľa počas výsadby zhora pokrytá hrubou vrstvou riečneho piesku a otvor je vyplnený pripraveným substrátom.

Druhy a odrody snežienky

Druhy a odrody snežienky

Zvážte niekoľko známych pestovaných druhov snežienok, ktoré sa dajú nájsť v záhrade..

Alpská snežienka – rastie na západe Kaukazu. Cibule sú malé, bohaté zelené listy s modrastým kvetom. Výška stopky je približne 6-9 cm. Kvety sú biele.

Snežienka belošská – uprednostňuje klimatické podmienky stredného Zakaukazska. Rastlina má ploché, široké listy a biele kvety s príjemnou vôňou..

Snežienka Bortkiewicz – dostal svoje meno na počesť slávneho vedca. Dĺžka žiarovky sa pohybuje od 3-4 cm Farba listov je jasne zelená. Stopky sú vysoké a okvetné lístky sú posiate malými zelenými bodkami..

Cilician snežienka – uchýli sa do horských oblastí Malej Ázie a vyzerá ako bylinná trvalka so zelenými listami. Stopka dosahuje dĺžku nie väčšiu ako 18 cm. Kvety sú biele so zelenými škvrnami.

Snežienka Elvis – oblasť distribúcie ovplyvňuje juhovýchod Európy, Malú Áziu a Ukrajinu a Moldavsko. Jedná sa o vysokú rastlinu s dlhými stopkami a širokými listovými listami modrastého odtieňa. Počas kvitnutia má snežienka sladkú arómu..

Nemenej populárne sú také kultúrne formy, ako sú skladaná snežienka, širokolistá snežienka, snežienka Ikarian a snehobiela snežienka. Sú schopní ozdobiť záhradnú oblasť a vytvárať jedinečné kvetinové úpravy vedľa iných dekoratívnych trvaliek..

Ako zasadiť snežienku rastúcu v záhrade (video)

ako zasadiť snežienku doma výsadba pestovania snežienky zeleninová záhradná záhrada ružová záhrada kvetinová záhradaako zasadiť snežienku doma výsadba pestovania snežienky zeleninová záhrada ružová záhrada kvetinová záhrada