Svlačec

Bindweed: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Bindweed (Convolvulus) je krásne kvitnúca popínavá rastlina z čeľade svlačkovité. Existuje viac ako 250 druhov tejto rastliny. Bindweed je vhodný na zdobenie budov, rôznych záhradných štruktúr, oblúkov a ďalších. Tento článok vám podrobne povie o pravidlách výsadby bindweed, pestovania a starostlivosti oň..

Popis rastliny bindweed

Medvedík môže byť jednoročná alebo viacročná rastlina. A tiež bylinka alebo ker. Stonky môžu byť vzpriamené alebo plazivé. Koreňový systém sa plazí, korene sú vláknité. Listy môžu byť jednoduché, striedavé, celé, stopkaté, laločnaté, zúbkované, šípovité, srdcovité. Kvety sa najčastejšie zbierajú v súkvetiach, kvitnú pri východe slnka a zatvárajú sa večer. Corolly kvetov sú zvonovitého alebo lievikovitého tvaru. Semená dozrievajú v krabici.

Dekoratívne druhy svlačca vám umožňujú ozdobiť zvislé povrchy a vytvoriť originálny vzhľad krajinného dizajnu.

Pestovanie bindweed zo semien

Pestovanie bindweed zo semien

Vňať sa rozmnožuje výlučne semenom. Aby rastlina rástla rýchlejšie a lepšie kvitla, je najlepšie pestovať jej sadenice, a nie vysádzať semená priamo na otvorenom priestranstve. V marci je potrebné zasadiť semená svätyne pre sadenice. Pred výsadbou je potrebné semená namočiť na 24 hodín do vody. Potom zasadte do oddelených kvetináčov. Ako pôda je lepšie použiť špeciálnu pôdu na výsadbu sadeníc kvitnúcich rastlín. Semená sa musia trochu prehĺbiť a zhora posypať zeminou. Bindweed nie je potrebné pestovať v bežných nádobách, pretože sadenice tejto rastliny sú pri presádzaní veľmi bolestivé..

Hrnce s vysadenými semenami musia byť umiestnené v miestnosti, kde je teplota od 18 do 20 stupňov. Tiež je potrebné pravidelné zavlažovanie. Asi po 2 týždňoch sa objavia prvé výhonky. Sadenice bindweed okrem zalievania potrebujú minerálne hnojivá, ktoré sa musia aplikovať raz za 2 týždne..

Výsadba svlačca na otvorenom priestranstve

Pred výsadbou je potrebné vyviesť sadenice na čerstvý vzduch, počnúc 10 minútami a postupným zvyšovaním času. Koncom mája je potrebné vysadiť sadenice. V tejto dobe sa mrazy už pravdepodobne nevrátia, pôda sa dostatočne zahriala a bolo založené dobré počasie. Ak je jar príliš chladná, je lepšie výsadbu odložiť na začiatok júna. Miesto výsadby je najlepšie rozdeliť na dobre osvetlené miesto v záhrade, potom bude kvitnutie trvať oveľa dlhšie..

Bindweed môže rásť v absolútne akejkoľvek pôde, ale hlinitá a dobre priepustná pôda je pre ňu považovaná za pohodlnejšiu. Pred výsadbou je potrebné do pôdy pridať rašelinu, pôdu dobre vykopať a vyrovnať jej povrch. Potom vykopte diery a opatrne transplantujte sadenice spolu s hlinenou hrudkou (ak boli sadenice vysadené v rašelinových kvetináčoch, nemusíte ich z nich vyberať – také kvetináče sa vysádzajú s rastlinami). Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 25 cm. Po výsadbe je potrebné hojne zalievať.

Starostlivosť o svlačec

Starostlivosť o svlačec

Sviečka potrebuje pravidelnú a výdatnú zálievku. Nedostatok vlhkosti povedie k vypadnutiu púčikov a v dôsledku nadmernej vlhkosti sa môžu objaviť rôzne hubové choroby. V príliš suchom lete je potrebné venovať osobitnú pozornosť zalievaniu. Rastlina potrebuje burinu iba v prvých týždňoch po výsadbe, odvtedy potláča všetky buriny a neumožňuje jej rast.

Vyššie bolo povedané, že svlačec je popínavá rastlina, preto potrebuje podporu, ktorú si v období aktívneho rastu zapletie. Pozdĺž steny budovy môžete natiahnuť hustú niť alebo nainštalovať rám, cez ktorý sa rastlina zvinie. Keď sadenice trochu vyrastú, potom musia byť výhonky opatrne navinuté na podperu. Ak bindweed rastie v zlom smere, potom môžete vykonať malé prerezanie prebytočných výhonkov..

Stáva sa, že rastlina rastie veľmi pomaly, v takom prípade je na urýchlenie jej rastu potrebné pod korene pridať popol z dreva alebo špeciálne prípravky na kvitnúce rastliny. Napríklad Agricola alebo Nitrofoska. To je všetko, to je všetka starostlivosť o chlpy!

Sviečka po odkvitnutí

Je obvyklé pestovať bindweed ako ročný, takže uprostred jesene stačí odstrániť rastlinu spolu s koreňmi a dobre vykopať pôdu. Pretože sa rastlina dobre rozmnožuje samovýsevom, budúcu jar sa na tom istom mieste objavia výhonky viazanky.

Choroby a škodcovia

Je extrémne zriedkavé poškodzovať choroby a napádať škodlivý hmyz na svlačec. Niekedy môže rastlina ochorieť múčnatkou, s ktorou treba bojovať hneď, ako sa objavia prvé príznaky choroby. Chorá rastlina by mala byť dôkladne ošetrená roztokom nejakého fungicídu. Pokiaľ ide o škodcov, bindweed môže napadnúť vošky. Môžete sa ho zbaviť ošetrením rastliny liekmi, ako sú Aktara, Actellik alebo Antitlin.

Ako sa zbaviť svrabu

Ako sa zbaviť svrabu

Existujú nielen dekoratívne druhy svrabu, ale aj divé. Je to svlačec tohto druhu, ktorý sa považuje za burinu, ktorej je veľmi ťažké sa zbaviť. Svlačec je spletený okolo rastliny a začína ju dusiť, čím bráni správnemu rastu a vývoju. Preto je najlepšie s takouto burinou zaobchádzať, keď je ešte mladá. Bindweed musí byť okamžite vytiahnutý, snažiac sa odstrániť celý koreň z pôdy, pretože zo zvyškov začnú rásť nové výhonky. Ak napriek tomu burina začala aktívne rásť v záhrade, musíte sa uchýliť k používaniu špeciálnych prípravkov. Napríklad Lintur, Tornado alebo Roundup.

Aby sme sa konečne zbavili svrabu, je potrebné na jar vykonať dôkladné kopanie a odstrániť všetky časti, a čo je najdôležitejšie, korene rastliny. Potom pokryte oblasť materiálom, ktorý neumožňuje prenikanie svetla a kyslíka. V takýchto podmienkach svlačec uhynie. Zbaviť sa ho môžete aj pomocou siderátov. Horčica biela, ktorá potláča rast burín, je vynikajúca na boj so svlačcom. Po každom zbere je potrebné pôdu opatrne vykopať a odstrániť všetky časti buriny. Aby sa semená nedrobili a rastliny znova neklíčili, musia byť spálené mimo záhrady..

Druhy a odrody viazanky

Druhy a odrody viazanky

Ďalej budeme hovoriť o obľúbenejších druhoch záhradného svrabu..

Maurský sviniar (Convolvulus sabatius, Convolvulus Mauritanicus) – skvelé na pestovanie v nádobe alebo závesnom koši. Stonky môžu dorásť až do 50 cm Listy sú jemné, sivozelenej farby. Kvety svetlo fialovej farby.

Lipkavec (Convolvulus bicuspidatus, Convolvulus fischerianus) – rastie vo svojom prirodzenom prostredí na úbočí hory, na piesočnatom brehu rieky alebo v horskej stepi. Stonky dlhé asi 40 cm, ležiace a niekedy stúpajúce. Listy sú pubertálne a lysé, majú sagitálny tvar. Jednotlivé kvety, ružové.

Trikolóra viazanka (Convolvulus tricolor, Convolvulus minor) – bylinná a husto rozkonárená letnička. Stonky sa šíria po zemi a niekedy stúpajú. Listy sú ľalia-kopijovité, na konci špicaté, hladké alebo drsné, majú matnú zelenú farbu. Kvety majú lievikovitý tvar a majú zaujímavú farbu. Na okrajoch jasne modrá, v strede biela a bližšie k hltanu žltá. Existujú aj odrody purpurovo modrej, modrej, bielej, ružovej a fialovej. Populárnejšie:

  • Krimzon Monarch – kvety tejto odrody sú pomerne veľké a majú zaujímavú malinovú farbu.
  • Royal Ensign – výhonky tejto odrody uhoriek dorastajú až do 45 cm. Kvety majú pôvodnú farbu, na okrajoch bohatú modrú a žltnú bližšie k hrdlu.
  • Blue Flash – táto odroda je považovaná za trpasličí, pretože rastie nie viac ako 25 cm. Kvety majú svetlo modrý odtieň.

Je tu ešte jedna svlačec, má niekoľko názvov – hviezdica, španielska vlajka, lalok kvamoklit alebo svlačec Mina Lobata. Je to tiež kučeravá svlačec, ale nepatrí do ich rodu..

Bindweed je krásny živý plot (video)

Perfektný živý plot s kvetmi &# 127803; Celé leto a polovicu jesene (Ukrajina) &# 127800; Svlačec &# 127800; &# 127803; Mnoho farieb&# 127804;&# 127804;&# 127804;Dokonalý živý plot s kvetmi �� Celé leto a polovicu jesene (Ukrajina) ind Sviečka �� �� Mnoho kvetov������

  Sladký hrášok