Základné pravidlá pre zalievanie zeleniny: koľko, kedy a ako

Základné pravidlá pre zalievanie zeleniny: koľko, kedy a ako

Proces pestovania zeleniny je veľmi zložitý a časovo náročný. Pozostáva z veľkého počtu dôležitých akcií a nenahraditeľných postupov. Ale najdôležitejšou vecou v tomto procese je správne zavlažovanie v mnohých parametroch. Presušenie alebo podmáčanie pôdy ovplyvní rast a vývoj zeleniny. Každá zeleninová plodina si vyžaduje osobitnú pozornosť a znalosti o pravidlách zalievania. Musíte vedieť, ako polievať zeleninu, v závislosti od ročného obdobia a počasia, v akom množstve pre každú plodinu jednotlivo. Nedodržanie pravidiel zalievania môže viesť k tomu, že rastlina stratí kvety alebo vaječníky, rodí neskoro a v dôsledku toho bude kvalita zeleniny nízka a bude nevhodná na dlhodobé skladovanie..

Pravidlá zalievania každej zeleninovej plodiny pozostávajú z niekoľkých dôležitých bodov:

  • Množstvo tekutiny v rôznych rastových cykloch
  • Teplota vody
  • Hĺbka zavlažovania
  • Frekvencia zavlažovania
  • Najvhodnejšia denná doba na zalievanie

Zalievanie paradajok

Zalievanie paradajok

Množstvo vody v rôznych obdobiach vývoja paradajok

Sadenice paradajok sú pripravené na výsadbu. Do pripravených otvorov je potrebné naliať asi jeden liter tekutiny (izbovej teploty) na hlbšie prenikanie do pôdy, sadenice rastlín. V takto vlhkej pôde dobre zakorení. Ďalšie zalievanie sa vykonáva nie viac ako raz za sedem dní. Každý meter vyžaduje zhruba tridsať litrov vody..

Počas obdobia kvitnutia by sa malo množstvo vody znížiť. V tejto fáze prebytočná vlhkosť podporí rast stoniek a listov a oneskorí sa tvorba a dozrievanie plodov. V tomto čase stačia na jeden krík asi dva litre vody..

Ale v období ovocných vaječníkov normy vody opäť stúpajú. Správna zálievka (asi päť litrov na jeden krík) pomôže paradajkám získať silu. Takáto vlhkosť poskytne rýchly rast a vývoj ovocia a nedostatočné naplnenie vodou počas tohto obdobia povedie k strate vaječníkov..

V poslednom období – dozrievanie plodov – potrebuje rastlina viac slnka a tepla. Zalievanie počas tohto obdobia je takmer úplne zastavené. Zvýšená vlhkosť povedie k smrti alebo deformácii plodov a hrozí riziko infekčných chorôb..

Ako správne zalievať paradajky

Zalievanie kríkov paradajok sa odporúča skoro ráno. V suchých dňoch môžete pridať večer závlahu. Ak paradajky rastú v skleníku, odporúča sa ich pred zalievaním dôkladne vyvetrať. Pri vysokej vlhkosti sa v rajčiakoch nesmie vyskytnúť opeľovanie; ich peľ sa drží spolu vo vlhkom vzduchu. Z tohto dôvodu je potrebné paradajkové kríky zalievať iba v dierach alebo pri samotnom koreni..

  Najsladšie odrody mrkvy pre detskú výživu

Teplota vody na zalievanie paradajok

Na zalievanie rajčiakových kríkov je vhodné použiť usadenú vodu pri izbovej teplote (asi osemnásť až dvadsať stupňov). V obzvlášť horúcich dňoch môže byť voda mierne chladnejšia (najmenej však dvanásť stupňov) a v chladných dňoch naopak o niečo teplejšia (až do tridsať stupňov).

Optimálna hĺbka zavlažovania pre paradajky

Hĺbka zvlhčovania pôdy by mala závisieť od obdobia vývoja a rastu kríkov paradajok. Počas kvitnutia a tvorby vaječníkov – asi dvadsať centimetrov do hĺbky a vo fáze rastu ovocia – asi tridsať centimetrov.

Zalievanie uhoriek

Zalievanie uhoriek

Miera spotreby vody v rôznych obdobiach života uhoriek

Mierne zalievanie uhoriek je asi štyri litre vody na sto štvorcových centimetrov. Používa sa počas kvitnutia rastliny na podporu tvorby vaječníkov. Táto spotreba vody sa používa každých päť až šesť dní. Hneď ako sa plody objavia, zalievanie by sa malo zvýšiť dvakrát až trikrát. Teraz je na dva metre štvorcové zeme potrebné asi desať litrov vody každé dva až tri dni..

Kedy polievať uhorky

V počiatočnom štádiu rastu zeleninovej plodiny sa zavlažuje ráno a v dňoch kvitnutia a dozrievania plodov bude pre rastlinu priaznivejší večerný čas..

Teplota vody na zalievanie uhoriek

Na zalievanie uhoriek musíte použiť iba teplú vodu (asi +25 stupňov). V období suchého a chladného počasia potrebuje táto zeleninová plodina vodu zohriatú na asi +50 stupňov. Aby sa nepoškodila rastlina, zalievanie sa vykonáva iba pod kríkom, listy musia zostať suché.

Ako správne polievať uhorky

Korene tejto zeleninovej rastliny nie sú hlboké, preto ju nezalievajte silným tlakom vody z hadice. Pod ostrým prúdom vody môžu byť korene odhalené a poškodené. Najlepšie je to urobiť pomocou bežnej záhradnej zavlažovacej nádoby a iba na spodnej časti kríka. Pre uhorky je ideálna kvapková závlaha. Takýto zavlažovací systém pre uhorkovú záhradu je možné vykonať pomocou bežných plastových fliaš. Vo fľašiach musíte prepichnúť niekoľko otvorov, naplniť ich vodou a pochovať ich na záhradnom lôžku a sklopiť krk. V budúcnosti stačí včas doplniť vodu do plastových nádob.

  Ako si vybrať odrodu zemiakov

Závislosť frekvencie zalievania uhoriek od poveternostných podmienok

Zdravie rastliny priamo závisí od toho, ako často dochádza k zavlažovaniu. Nadmerná vlhkosť v chladných a zamračených dňoch môže viesť k chorobe alebo hnilobe. Preto je v takýchto dňoch zalievanie výrazne znížené. Ale v bežných horúcich a slnečných dňoch je potrebné uhorky zalievať denne – skoro ráno alebo po západe slnka..

Zalievanie papriky

Zalievanie papriky

Ako správne zalievať papriku

Je lepšie zalievať kríky tejto rastliny kanvicou, priamo pod kríkom. Rastlina miluje vlhkú pôdu, zvlhčenú pätnásť až dvadsať centimetrov hlboko.

Papriku zalejte raz týždenne. V najhorúcejších dňoch, keď už dlhší čas nie sú žiadne zrážky, sa zalievanie vykonáva denne. Papriky sa polievajú dva až trikrát týždenne iba v štádiu dozrievania ovocia.

Teplota vody na zalievanie papriky

Ako mnoho zeleninových plodín, aj paprika potrebuje teplú závlahovú vodu (asi dvadsaťpäť stupňov). Pri zalievaní studenou vodou môže mať rastlina neskoré kvitnutie a plodenie..

Zalievanie mrkvy (repa, reďkovka, koreňový zeler, daikon)

Zalievanie mrkvy (repa, reďkovka, koreňový zeler, daikon)

Koreňové rastliny potrebujú pravidelnú, výdatnú a hlbokú zálievku. Pôda musí byť navlhčená do hĺbky viac ako tridsať centimetrov.

V ranom období rastu sa mrkva polieva každých desať až pätnásť dní. V období, keď koreňová plodina začína aktívne rásť, sa zálievka zvyšuje až dvakrát týždenne..

Zrelá zelenina sa zastaví zalievať asi desať dní pred zberom..

Koreňová zelenina ako reďkovka sa polieva každé dva dni. A koreňový zeler, najmä v horúcich a suchých letách, každý deň.

Zalievanie cibule

Zalievanie cibule

Cibuľa je kultúra milujúca vlhkosť. Rastlina potrebuje najmä veľa vlhkosti počas zakoreňovania cibule a tvorby peria. Preto sa prvých desať dní po výsadbe cibuľa zalieva každý druhý deň a po vytvorení mladého zeleného peria – dvakrát až trikrát týždenne. Ako rastlina rastie a vyvíja sa, zálievka sa postupne znižuje. Pri častých a dlhotrvajúcich zrážkach cibuľa nepotrebuje hlavnú zálievku..

  Švéd

Nadbytok a nedostatok vody ovplyvňuje vzhľad cibule. Pri nedostatočnom zalievaní sa cibuľové perie stane sivobiele a s pretečením – svetlo zelené.

Zalievanie zemiakov

Zalievanie zemiakov

Miera spotreby vody pri polievaní zemiakov

Po výsadbe zemiakov a predtým, ako sa objavia prvé výhonky, zeleninová plodina nepotrebuje zalievať. Nadmerná vlhkosť môže poškodiť iba vývoj a rast koreňovej časti. Zalievanie je možné začať päť dní po výskyte prvých výhonkov. Pod každý krík nalejte až tri litre vody..

Nasledujúce zalievanie, obzvlášť dôležité a významné pre budúci zber, sa vykonáva na samom začiatku kvitnutia a počas tvorby vaječníkov. Pod každý zemiakový krík nalejte asi päť litrov vody..

Kedy polievať zemiaky

V horúcich a suchých letných dňoch sa odporúča polievať zemiaky večer a za iných poveternostných podmienok je to možné aj ráno. Keď sú hľuzy úplne zrelé, zalievanie sa úplne zastaví..

Hĺbka zalievania zemiakov

Vlhkosť pôdy by mala byť cítiť do hĺbky asi dvadsať centimetrov.

Zalievanie kapusty

Zalievanie kapusty

Frekvencia zalievania závisí od druhu kapusty. Včasné dozrievanie odrôd vyžaduje v júni výdatnú zálievku a neskoré odrody v auguste. Hojné zavlažovanie je obzvlášť potrebné počas obdobia nadpisu.

Mladé sadenice kapusty je potrebné zalievať každé dva dni, asi osem litrov vody na meter štvorcový plochy. V budúcnosti sa zalievanie zvýši na desať litrov vody. Na vyvíjajúcu sa kapustovú kapustu môžete použiť kanvicu a vodu priamo zhora..

Priaznivý čas – od siedmej do ôsmej ráno alebo po ôsmej večer. Zavlažovacia voda môže mať okolo +20 stupňov. V daždivom počasí rastlina nepotrebuje zalievanie..