Tetrov

Rastlina liesky

Tetrov lieskový (Fritillaria) je vytrvalým zástupcom čeľade Liliaceae. Jeho druhé meno – fritillaria, pochádza z označenia šachovnice alebo pohára na kocky. To je tvar, ktorý majú kvety tejto trvalky. Bežnejší názov „tetrov lieskový“ je spojený s pestrou farbou kvetov niektorých jeho druhov..

Tento rod spája asi 150 rôznych druhov, niekedy sa výrazne líšia vo vzhľade. V prírode žijú tetrovy lieskové v miernom podnebí, hlavne v krajinách západnej a východnej Ázie. Mnoho druhov kvetov sa považuje za liečivé rastliny a dokonca sa zjedli aj cibuľky jednotlivých lieskových tetrovov.

Za cisársky je považovaný jeden z najčastejšie pestovaných druhov tetrova lieskového. Napriek tomu, že sa táto rastlina používa v záhradníctve už niekoľko storočí a nie je považovaná za príliš náladovú, môže byť náročné dosiahnuť plné kvitnutie. Obtiažnosť pestovania tetrova lieskového je, že niekedy sa kvety na jeho výhonkoch neobjavia ani pri náležitej starostlivosti.

Popis tetrova lieskového

Popis tetrova lieskového

Grouse sú bylinky, ktoré často vzhľadom pripomínajú miniatúrne palmy. Ich kvety sa nachádzajú v hornej časti výhonkov v tvare dlane. Vďaka tejto vlastnosti sa kríky nazývajú aj „stromy raja“.

„Palma“ tetrova lieskového vyrastá z žiarovky, zbieranej z hustých a širokých šupín. Nie je na nich žiadna ochranná vrstva, takže s výsadbovým materiálom by sa malo zaobchádzať čo najšetrnejšie. Na stonke rastliny je veľa dlhých úzkych listov, niekedy zozbieraných v preslenoch. Visiace kvety sa môžu objaviť jednotlivo alebo vo forme panicle alebo dáždnika. Ich okvetia sú pestrofarebné, jednofarebné alebo pestré. Môžu byť sfarbené do fialova, bieleho, žltého alebo červeného. Po kvete líska lieska tvorí tobolky s veľkým počtom semien..

Grouse Imperial &# 127802; Výsadba a starostlivosť &# 127802; Tipy z HeatsaduGrouse Imperial �� Výsadba a starostlivosť �� Tipy z Hitsadu

Stručné pravidlá pre pestovanie lieskových orieškov

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie lieskových orieškov na otvorenom poli.

Pristátie Výsadba sa zvyčajne vykonáva koncom leta alebo začiatkom jesene..
Úroveň osvetlenia Vhodné je slnečné alebo mierne zatienené miesto..
Režim zavlažovania Kríky potrebujú včasné zalievanie – nie je možné nechať krajinu úplne vyschnúť. Po skončení vegetačného obdobia sa rastliny zalievajú menej často – 1-2 krát za mesiac..
Pôda Kvet sa bude najlepšie cítiť vo výživnej, vlhkej a ľahkej neutrálnej pôde..
Top dressing V prípade kvetov sa vykonáva niekoľko obväzov. Prvá sa vykonáva koncom apríla. Druhýkrát sa výsadba kŕmi po skončení kvitnutia.
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína, keď sa sneh z miesta topí..
Vykopávanie Keď je nadzemná časť úplne suchá, žiarovky by mali byť vykopané.
Skladovanie Skladovacie obdobie začína v júli. V tejto forme žiarovky ležia až do konca leta, kým nevytvoria korene a klíčky..
Reprodukcia Rozdelenie žiarovky pomocou dcérskych žiaroviek semenami.
Škodcovia Slimáky, slimáky, drôtovce.
Choroby Choroby sú možné v dôsledku nesprávnej starostlivosti o tetrovy liesky.

Výsadba tetrova lieskových na otvorenom poli

Výsadba tetrova lieskových na otvorenom poli

Najlepší čas na sadenie

Hneď ako skončí obdobie vývoja nadzemnej časti tetrova lieskového, jeho žiarovky sa vyberú z pôdy a uskladnia na suchom a vetranom mieste. Mali by tam byť držané, kým sa korene nevytvoria na žiarovkách. Potom sú opäť transplantované do zeme. Obvykle sa to robí koncom leta alebo začiatkom jesene..

Pri skladaní žiaroviek lieskových tetrovov na skladovanie stojí za to pamätať, že bez ochranných váh môžu dostatočne rýchlo vyschnúť. Z dôvodu tejto funkcie by ste nemali kupovať takéto kvety na konci jesene – v tomto prípade je riziko získania vysušenej žiarovky, ktorá nemôže klíčiť, príliš veľké. Neplánovanú cibuľu môžete ušetriť vložením do vrecka alebo nádoby s mokrou rašelinou a vložením do priečinka na zeleninu v chladničke.

Ak príliš utiahnete výsadbu a vysadíte tetrova lieskového až v októbri, s najväčšou pravdepodobnosťou budúci rok takéto výsadby nekvitnú. Pred zasadením žiaroviek do zeme by mali byť dezinfikované. Za týmto účelom sa spracujú roztokom manganistanu draselného a potom sa posypú drveným uhlím..

Vlastnosti pristátia

Ako zasadiť tetrova lieskovéhoAko zasadiť tetrova lieskového

Lôžko na výsadbu tetrova lieskového musí byť pripravené vopred. Pôda, v ktorej budú kvety rásť, je vykopaná a pridaná tam rašelina alebo humus. V príliš ťažkej pôde je potrebné pridať piesok. Prísady môžu tiež zahŕňať popol alebo vápno. Reakcia pôdy musí byť neutrálna.

Priemerná hĺbka výsadby tetrova lieskového na otvorenom teréne je asi 20-25 cm, Môžete to vypočítať z priemeru samotných žiaroviek-vzdialenosť zdola nahor by mala byť 2-3 jeho priemeru. Medzi výsadbami by mala zostať vzdialenosť asi 25 cm Do hotových studní sa naleje tenká vrstva piesku. Ak sú kvety zasadené do ťažkej pôdy, piesok je možné nahradiť navlhčenou rašelinou. Včasnou výsadbou je možné dlhé korene cibule skrátiť – to prispeje k ich rozvetveniu. Pri neskorej výsadbe sa existujúce korene nedotýkajú a opatrne sa narovnajú. Potom je diera posypaná zemou..

Výsadba tetrova lieskových orieškov by sa nemala vykonávať v chladných alebo daždivých dňoch. Riziko straty výsadby umiestnenej v príliš chladnej a podmáčanej pôde je príliš veľké.

Na žiarovkách tetrova lieskového, ktoré už vytvorili stopky, z nich zostáva zvislý otvor. Čím je žiarovka staršia, tým bude väčšia. Aby sa zabránilo pádu vody do takého otvoru, žiarovky by nemali byť zasadené v pravom uhle, ale mierne nabok. Navyše môžete existujúcu prázdnotu vyplniť pieskom..

Starostlivosť o tetrova v záhrade

Starostlivosť o tetrova v záhrade

Lieskový tetrov nie je považovaný za veľmi náročnú rastlinu na starostlivosť, ale nie všetkým pestovateľom sa z neho podarí dosiahnuť maximálnu dekoratívnosť, a preto na úplné kvitnutie bude potrebné vynaložiť množstvo úsilia..

Osvetlenie

Na pestovanie tetrova lieskového budete potrebovať slnečné alebo mierne zatienené miesto. Hlboký tieň na výsadbu nebude fungovať. Kvet sa bude najlepšie cítiť vo výživnej, vlhkej a ľahkej neutrálnej pôde. Pred výsadbou je dôležité zabezpečiť dostatočnú drenáž..

Zalievanie

V období sucha budú orieškové liesky potrebovať včasné zalievanie – nie je možné nechať pôdu v záhonoch úplne vyschnúť. Po skončení vegetačného obdobia sa rastliny zalievajú menej často – 1 – 2 krát za mesiac, pričom sa snažia zabrániť tomu, aby žiarovky zostali na suchej zemi príliš dlho..

Top dressing

Vrchný obväz lieskových tetrovov

Orechy liesky okrem zalievania potrebujú aj suché hnojivá. Vykonáva sa pre nich niekoľko obväzov. Prvá sa vykonáva koncom apríla. Vedro humusu sa zavedie do pôdy, kde sa pridá 1 polievková lyžica. l nitrophoska a rovnaké množstvo „Agricola“ pre kvitnúce druhy. Na 1 štvorcový m územia bude vyžadovať asi 4,5 kg humusu. Rozprestiera sa na povrchu pôdy vo vrstve s hrúbkou až 5 cm. Druhýkrát sa výsadba kŕmi po skončení kvitnutia a rozhadzuje suché hnojivá na záhon. Na 1 štvorcový m bude vyžadovať 1 polievkovú lyžičku. lyžica superfosfátu a síranu draselného. Po hnojení sa záhrada zaleje.

Po zalievaní môžete odstrániť burinu, ktorá narástla vedľa tetrova lieskového, ale nemali by ste uvoľňovať pôdu vedľa kríkov – môžete sa dotknúť koreňov rastlín. Po výsadbe zasypte pôdu dreveným popolom a potom ju zamulčujte vrstvou rašeliny alebo humusu s hrúbkou asi 3 cm..

Bloom

Tetrov lieskový začína kvitnúť, keď sa z miesta topí sneh. Rastlina tvorí vysoké, nápadné stopky. Kvety sú jasne žlté alebo oranžové a pôsobia veľmi elegantne. Grouse vyzerá skvele v kombinácii s akýmikoľvek jarnými kvitnúcimi rastlinami. Jedna plnohodnotná žiarovka je spravidla schopná vytvoriť dva stopky. Druhy sa môžu rozmnožovať pomocou detských žiaroviek, ale nie sú veľmi formované, takže sadivový materiál môže byť dosť drahý..

Grouse imperial – korunovaná osobaGrouse imperial - korunovaná osoba

Prerezávanie

Keď kvety tetrova lieskového vyblednú, musia byť starostlivo odrezané a listov by sa nemalo dotýkať, vďaka nim sa živiny hromadia v žiarovke rastliny. Na jeseň je potrebné odrezať stonku pri koreni a zamulčovať miesto, kde rastie tetrov lieskový.

Prístrešok na zimu

Pred nástupom chladného počasia sa odporúča výsadbu zakryť – to ich zaistí proti zime s malým snehom alebo silnými mrazmi. Ale na jar, po roztopení snehu, je úkryt okamžite odstránený – môže zabrániť vzniku sadeníc. Väčšina druhov tetrova lieskového toleruje opakujúce sa mrazy. Dokonca aj rastliny pribité mrazom sa dokážu zotaviť, keď sa vráti teplé počasie. Presnejšie odporúčania pre pestovanie lieskových orieškov závisia od konkrétnej odrody..

Tetrov lieskový po odkvitnutí

Tetrov lieskový po odkvitnutí

Po skončení kvitnutia si lieskové tetrovy zachovávajú svoj dekoratívny účinok po určitú dobu, ale v polovici leta ich listy odumierajú. Keď je nadzemná časť úplne suchá, žiarovky by mali byť vykopané. Ponechať ich v pôde počas tohto obdobia je dosť nebezpečné – sadivový materiál môže trpieť útokmi škodcov.

Cibule extrahované zo zeme sa očistia od suchých šupín, premyjú sa vlažnou vodou a asi pol hodiny sa udržujú v ružovom roztoku manganistanu draselného. Ak sú cibule poškodené alebo choré, mali by byť odrezané. Potom sa časti rezov ošetria fungicídom a potom sa posypú popolom z dreva. Ošetrené žiarovky sa umiestnia na suché a dobre vetrané miesto, kde môžu sekcie vyschnúť..

Skladovanie žiaroviek

Sadivový materiál by mal byť skladovaný na suchom, ale nie príliš horúcom mieste (nie viac ako 30 stupňov) s dobrým vetraním. Začiatok úložného obdobia je spravidla v júli. V tejto forme žiarovky ležia až do konca leta, kým nevytvoria korene a klíčky. Aby boli zachované, mali by byť pravidelne vyšetrované a vyberať choré vzorky..

Metódy chovu tetrova lieskových

Metódy chovu tetrova lieskových

Lieskové tetrovy sa množia pomocou dcérskych žiaroviek. Napriek tomu, že táto rastlina môže vytvárať semená, tento spôsob rozmnožovania sa zvyčajne používa menej často. Kvitnutie v tomto prípade bude musieť počkať asi 7-8 rokov, ale výsledné kvety budú viac prispôsobené miestnemu prostrediu. Stonky kvetov s jadrami sa odrežú pred vykopaním žiaroviek ešte zelené a držia sa vo vode 1-3 týždne, potom dozrievajú semená na suchom mieste. Grouse, ktorého žiarovky sú veľkosťou menej pôsobivé ako cisárske druhy, sa považujú za nenáročnejšie a schopné samovýsevu.

Tetrov lieskový sa najčastejšie rozmnožuje vegetatívne. Jedna plnohodnotná cibuľa je zvyčajne rozdelená na dve a zriedka tvorí deti. Po oddelení musí dcérska cibuľa ešte rásť v záhonoch. Kvitnutie príde až potom, čo deti dosiahnu určitú veľkosť, a to môže trvať niekoľko rokov. Napriek pomalému vývoju dcérskych žiaroviek je tento spôsob reprodukcie považovaný za najspoľahlivejší..

Ako propagovať lieskové tetrovyAko propagovať lieskové tetrovy

Môžete stimulovať žiarovku k vývoju detí a umelo. Po letnom kopaní sa na najväčšej a najzdravšej žiarovke urobí malý rez s priemerom asi 2 cm V tomto prípade je potrebné použiť iba sterilný nástroj. Rez sa suší na vzduchu bez toho, aby sa čokoľvek spracúvalo. Po zaschnutí sa žiarovka uloží do suchého a čistého piesku a potom sa uloží do vetranej miestnosti. Začiatkom jesene by sa mali vytvoriť korene. Potom sa žiarovka ošetrí fungicídom a transplantuje sa do zeme. Aby rastlina vynaložila všetku svoju energiu na vývoj detí, mali by z nej byť odstránené púčiky. Takúto žiarovku je potrebné z pôdy vybrať veľmi opatrne – hrozí nebezpečenstvo poškodenia príliš malých detí.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia tetrova lieskového

Orechy liesky majú neobvyklú vlastnosť. Ich žiarovky môžu vystrašiť hlodavce aj krtky. Za týmto účelom sú rastliny často rozmiestnené po celom webe a pokúšajú sa ich umiestniť nielen na záhony, ale aj vedľa ovocných stromov..

Ale aj lieskové tetrovy môžu postihnúť niektorí škodcovia – slimáky, slimáky a drôtovce. Odporúča sa použiť insekticídy alebo lapače bezprostredne po zistení známok poškodenia..

Prečo tetrov lieskový nekvitne

Prečo lieskovce nekvitnú? Stránky "Záhradný svet"Prečo lieskovce nekvitnú? Stránky

Ak sa kvety neobjavia na lieskovcom, môže to mať niekoľko dôvodov:

 • Žiarovky príliš malé. Malý sadivový materiál až do priemeru 5 cm stále rastie a nemrhá energiou na tvorbu stopiek.
 • Nesprávne prehĺbenie. Ak sú žiarovky umiestnené príliš blízko povrchu pôdy, budú na ne viac vplývať akékoľvek nepriaznivé podmienky, ako napríklad dážď alebo mráz. V tomto prípade môže sadivový materiál v zime hniť alebo zamrznúť. Nadmerné prehĺbenie spôsobí, že žiarovka vynaloží príliš veľa energie na klíčenie..
 • Nesprávne zvolená pôda. Príliš ľahká pôda v zime zamrzne a ílovitá pôda neumožňuje dobrému prechodu vody, čo vedie k hnilobe žiaroviek. Výsadbový záhon musí mať tiež dobrú drenáž..
 • Miesto pristátia nebolo dlho zmenené. Ak žiarovky nie sú vykopané, začnú sa rozdeľovať a citeľne strácajú na objeme. Veľkú a stredne veľkú cibuľu treba vykopať bezprostredne po odkvitnutí a znova zasadiť na jeseň. V takom prípade by mali kvitnúť budúcu jar. Mali by sa tiež dodržiavať pravidlá striedania plodín. Orechy liesky by ste nemali neustále vysádzať na ich staré miesto alebo do kúta, kde rástli ďalšie cibuľovité druhy.
 • Zachovanie vaječníka. Potom, čo okvetné lístky odpadnú, by mal byť výsledný vaječník odstránený. To pomôže žiarovke zachovať vitalitu pre kvitnutie v novej sezóne..
 • Príliš vlhké alebo studené letá. Po odkvitnutí musia byť žiarovky pestované v takýchto podmienkach uložené na teplom mieste, kým nie sú transplantované do zeme..
 • Trochu snehu mrazivá zima. V takom prípade môžu žiarovky lieskových orieškov zamrznúť. Aby ste zachovali výsadbu, mali by ste sa o prístrešok vopred postarať. Za týmto účelom je posteľ pokrytá vrstvou humusu alebo rašeliny s hrúbkou 10-20 cm.

Druhy a odrody tetrova lieskového s fotografiami a názvami

Vzhľadom na obrovský počet druhov tetrova lieskových sú všetky tieto rastliny rozdelené do niekoľkých sekcií, ktoré ich zoskupujú podľa miest rastu, tvaru kvetu atď. Každá z nich obsahuje určité druhy fritillaria, z ktorých niektoré sa obzvlášť často vyskytujú v záhradníctve. ..

Oddiel I Eufritillaria

Grouse Eufritillaria

Prvá časť kombinuje stredomorské, západoeurópske a západoázijské druhy. Najznámejším z nich je tetrov lieskový. Táto rastlina sa používa v kultúre od 16. storočia a jej meno je spojené s neobvyklou farbou. Jeho kríky dosahujú výšku 35 cm, visiace zvonovité kvety sa nachádzajú jednotlivo, menej často v pároch. Ich farba najčastejšie kombinuje fialové a hnedé tóny, pričom tmavé a svetlé oblasti tvoria šachovnicový vzor. Na základe tohto lieskového tetrova bolo získaných mnoho dekoratívnych odrôd. Medzi nimi:

 • Alba a Afrodita – odrody s bielymi kvetmi.
 • Artemis – kvety kombinujú purpurovú a zelenkastú farbu.
 • Jupiter – tvorí veľké červené kvety.

Táto sekcia okrem tetrova šachového liesky zahŕňa aj tieto druhy:

 • vrch – má hnedasté kvety s tmavou škvrnitosťou.
 • žltá – so žltými kvetmi so svetlo hnedým šachovnicovým vzorom.
 • Ihla-laločnaté – s vínovo zelenými kvetmi.
 • Belošský – Pohľad na červenú dátovú knihu s modrofialovými kvetmi.
 • Michajlovský – tvorí bordové kvety so žltým okrajom okolo okraja.
 • Šachovnica (alebo malá) – s tmavočervenohnedými kvetmi a slabým vzorom.

Oddiel II Petilium

Grouse Petilium

Sekcia združuje najmä veľké rastliny, ktoré žijú v Turecku, Iraku, ako aj v Turkmenistane a na západe Himalájí. Najbežnejším druhom v tejto časti je tetrov kráľovský lieskový, známy aj ako cisárska alebo „kráľovská koruna“. Tento turecký druh sa dostal do európskych krajín na konci 16. storočia a dnes obsahuje asi 20 rôznych foriem. Žiarovky takejto rastliny majú špecifický nepríjemný zápach a jej stonky dosahujú meter. Lístie je usporiadané v podväzkoch. Visiace kvety sú pomerne veľké – až 6 cm v priemere. Ich farba je jasne oranžová, s hnedou škvrnou na základni a rovnakými žilami. Nad kvetmi je lístie rastliny, čo mu pripomína palmu. Hlavné odrody:

 • Aurora -stredne veľký krík (až 60 cm vysoký), tvoriaci červenooranžové kvety.
 • Lutea – odroda so zlatými kvetmi. Výška kríkov dosahuje 1 m. Odroda Luteya maxima má ešte vyššie kríky – až 1,2 m.
 • Sulferino – tvorí oranžové kvety so vzorom červenej sieťoviny.

Medzi ďalšie typy tejto sekcie patria:

 • Radde – odolné druhy so svetlo žltými alebo zelenkastými kvetmi.
 • Edward – výrazne podobný cisárskemu vzhľadu, ale jeho žiarovky nemajú nepríjemný zápach. Kvety sú červenohnedé alebo oranžové..

Oddiel III Theresia

Tetrov lieskový

Táto skupina zahŕňa iba jeden západoázijský druh – tetrova perzského liesky. Jeho kvety majú sýto purpurovú, takmer čiernu farbu. Existujú aj iné formy tohto druhu, líšiace sa krémovou, svetlo zelenou, hnedou alebo pestrou farbou kvetov..

Oddiel IV Rhinopetalum

Grouse Bukhara

Kombinuje druhy, ktoré žijú v Afganistane, ako aj v západnej Číne. Rastliny sa vyznačujú neobvyklým usporiadaním kvetov pre tetrova lieskového: sú nasmerované do strán, a nie nadol. Ich perianty sú tenšie a mierne priehľadné a ich prevažujúca farba je monochromatická.

Sekcia obsahuje tetrova lukostreľca bukharského (bielokvetého) a niekoľko druhov s ružovo-fialovými alebo svetlo ružovými kvetmi (Arian, Bukhara, Karelin).

Oddiel V Korolkowia

Grouse Severtsova

Skupina zahŕňa iba jeden druh – tetrova lieskového Severtsova. Tento endemit sa vyskytuje iba v krajinách strednej Ázie. Farba jeho kvetov kombinuje tóny žltej a hnedej..

Oddiel VI Liliarhyza

Grouse Liliarhyza

Sekcia obsahuje severoamerické druhy s kvetmi, ktoré pripomínajú malé ľalie. Medzi nimi je tetrov sivý lieskový. Vytvára miniatúrne kríky vysoké až 15 cm. Podlhovasté kvety majú zlatožltú farbu a vo vnútornej časti sú ozdobené malými hnedými škvrnami. V Európe sa takáto rastlina pestuje iba ako skleník.

Bežne sa vyskytuje aj tetrov lieskový. Medzi jeho odrody:

 • Wayne Roderick – čínska odroda. Kvety sú dúhové farby, kombinujúce tóny hnedej a smaragdovej farby, horná časť je natretá zelenou farbou a na povrchu sú červenkasté alebo tmavé škvrny.
 • Limelight – kríky dosahujú výšku 60 cm. Kvety sú zelenej farby a zdobené olivovými škvrnami.

Sekcia okrem iného obsahuje dvojkveté (s čokoládovo zelenkastými kvetmi) a kamčatské (s purpurovými alebo bronzovými kvetmi) lieskovce.