Záhradná chryzantéma

Rastlina chryzantémy

Rastlina chryzantémy (Chrysanthemum) je zástupcom rodiny Astrov. Tento rod zahŕňa takmer 30 druhov, medzi ktorými sú ročné druhy aj trvalky. Názov kvetu pochádza z gréckeho jazyka a odkazuje na žltú farbu súkvetí väčšiny druhov chryzantém. V preklade to znamená „rozkvitnuté zlatom“.

Napriek tomu, že chryzantémy môžu rásť v rôznych častiach severnej pologule, najčastejšie sa nachádzajú v ázijských krajinách. Je známe, že obyvatelia Číny poznajú tento kvet viac ako 1,5 tisíc rokov a odkazy na neho sa nachádzajú v spisoch Konfucia. Je to Čína, ktorá je považovaná za rodisko chryzantémov. Rastlina získala skutočne kráľovský status v ďalšej ázijskej krajine – Japonsku. Obraz chryzantémy sa tam stal symbolom cisárskej rodiny a dodnes je považovaný za neoficiálny znak krajiny, niekedy sa používa aj ako štátny. Na japonských pasoch môžete dokonca vidieť symbolický obraz chryzantémy. V krajine je aj sviatok venovaný tejto kvetine..

Bohatá história chryzantém zahŕňa aj mnoho presvedčení spojených s kvetom. Čínska múdrosť hovorí, že kríky chryzantémy pomáhajú chrániť pred negatívnymi energiami a dávajú majiteľovi nádej, dokonca aj v ťažkých časoch. Kvet je spojený s dlhovekosťou a je tiež široko používaný v orientálnej medicíne a varení. Okvetné lístky chryzantémy obsahujú mnoho éterických olejov a cenných minerálov. V sušenej forme sa, rovnako ako samotné kvety, pridávajú do čaju. Toto pridanie dodáva nápoju zvláštnu arómu a rozširuje jeho chuť. Chryzantémový čaj je považovaný za tonikum a pomáha normalizovať nervový systém..

V európskych štátoch sa chryzantéma objavila až v 18. storočí a rozšírila sa až o sto rokov neskôr. Dnes má táto kvetina niekoľko stoviek dekoratívnych odrôd, ktorých zoznam sa stále dopĺňa. Najrozšírenejším v záhradníctve je záhradná chryzantéma. Verí sa, že tento druh vznikol krížením čínskych veľkokvetých a japonských (podľa iných verzií-indických) malokvetých chryzantémov.

Popis chryzantémy

Popis chryzantémy

Rod chryzantém zahŕňa jednoročné a viacročné trávy alebo malé kríky. Ich korene majú rozvetvenú štruktúru a nepresahujú do hĺbky, ale rovnobežne so zemou. Výhonky môžu byť nahé alebo dospievajúce. Niektoré druhy tvoria takmer nerozvetvený kmeň, zatiaľ čo iné sú schopné vytvoriť vysoko rozvetvené guľovité kríky. Veľkosť kríkov sa pohybuje od miniatúrnych 15 cm do pôsobivejších 1,5 m. Jednoduché lístie má tiež niekedy dospievanie. Listové listy môžu mať rôzne veľkosti a tvary: členitá štruktúra, zárezy alebo zárezy. Farba listov zahŕňa rôzne odtiene zelenej. Majú tiež zvláštnu vôňu pripomínajúcu palinu. Je to on, kto pomáha odlíšiť chryzantému od ostatných kvetov..

Kvetenstvo sú koše, niekedy veľmi veľké. Kôš je tvorený rúrkovitými kvetmi a ligotavými kvetmi usporiadanými v jednom rade. Väčšina hybridov má niekoľko radov trstinových kvetov naraz, pričom tvoria dvojité súkvetia. Farbenie chryzantémy predstavuje obrovská paleta farieb a odtieňov. Obsahuje tóny oranžovej a žltej, lila, ružovej, fialovej a červenej, bielej a dokonca zelenej. Existujú odrody s dvojfarebnými kvetmi, ako aj s viacfarebnými „okvetnými lístkami“.

Obdobie kvitnutia chryzantémy padá na jeseň, čo umožňuje, aby sa rastlina použila na ozdobu záhrady v čase, keď väčšina výsadieb už vybledla. Po odkvitnutí sa tvoria plody – nažky. Obvykle sa s ich pomocou rozmnožujú jednoročné alebo malokveté kríky..

V kultúre je najrozšírenejšia záhradná chryzantéma, nazývaná aj moruša alebo čínska. Táto skupina zahŕňa hybridné rastliny. Malokveté chryzantémy, známe ako kórejské a nerozlišujúce ako samostatné druhy, sa označujú aj ako záhradné chryzantémy. Ich kríky sú považované za mrazuvzdornejšie a nenáročné..

Kombináciou rôznych druhov a odrôd chryzantémov môžete vytvoriť nádherný záhon, ktorý bude kvitnúť od júla do neskorej jesene. Vzhľadom na veľkú rozmanitosť tvarov a veľkostí kríkov môžu byť chryzantémy použité na ozdobenie akejkoľvek úrovne skupinovej kvetinovej záhrady..

Chryzantémy Vlastnosti, starostlivosť a reprodukciaChryzantémy Vlastnosti, starostlivosť a reprodukcia

Stručné pravidlá pre pestovanie chryzantém

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie chryzantém v otvorenom teréne..

Pristátie V apríli sa semená vysievajú na sadenice alebo v máji sa vysievajú priamo do zeme. Zimný výsev je možný (najmenej 2 týždne pred príchodom mrazov).
Pôda Vhodná je úrodná, ale suchá a dobre vodivá pôda. Optimálna je hlinka slabo kyslej alebo neutrálnej reakcie.
Úroveň osvetlenia Kríky sa vysádzajú iba na slnečné miesta..
Režim zavlažovania Počas vegetačného obdobia je potrebné dostatočné zavlažovanie, v chladnom počasí – mierne.
Top dressing Asi 3 krát za sezónu so striedaním organických a tekutých minerálnych kompozícií. Top dressing sa vykonáva 1,5 mesiaca po výsadbe, pred kvitnutím a pred zimovaním.
Bloom Kvitnutie jednoročných druhov zvyčajne začína v júli, viacročné v auguste až novembri..
Prerezávanie Bočné výhonky sa odstránia z kríkov a pokúšajú sa nechať len tie najväčšie a najsilnejšie vetvy.
Reprodukcia Jednoročné druhy – semenami, trvalkami – hlavne odrezkami alebo delením dospelých kríkov.
Škodcovia Nematoda, vošky a lúčne chrobáky, roztoče, slimáky.
Choroby Plesňové alebo vírusové ochorenia.

Pestovanie chryzantém zo semien

Výsev semien do zeme

Výsev semien chryzantémy do zeme

Napriek tomu, že vegetatívny spôsob rozmnožovania kríkov je považovaný za jednoduchší a rýchlejší, chryzantémy sa často pestujú zo semien. K výsevu sa obvykle uchýli pri chove jednoročných druhov a niektorých trvaliek (napríklad kórejských chryzantém).

Po uplynutí všetkých mrazov sa na výsadbovom lôžku urobia otvory vo vzdialenosti 20-25 cm od seba. Zalejú sa vlažnou vodou a potom sa vložia do každého otvoru s 2-3 semenami. Zhora sú jemne posypané zeminou a pokryté filmom. To vám umožní vytvoriť skleníkové podmienky pre sadenice. Keď sa objavia klíčky, film sa musí odstrániť a pôda v záhrade sa musí opatrne uvoľniť. 1,5 týždňa po vyklíčení sa plodiny oplodnia slabým roztokom komplexného minerálneho zloženia.

Keď veľkosť sadeníc dosiahne 7-10 cm, zriedia sa a v každom otvore zostane najväčší a najsilnejší výhonok. V tomto čase by už sadenice mali mať 3-4 plné listy. Sadenice, ktoré zostanú po zriedení, môžu byť transplantované do iného lôžka. Keď sa pestujú semenom, jednoročné druhy začnú kvitnúť koncom leta. Na skoršiu produkciu kvetov sa môžete uchýliť k metóde sadeníc..

Výsev sadeníc

Sadenice chryzantémy

Chryzantémy sa vysievajú na sadenice pomocou nízkych nádob s pôdou vrátane rašeliny, humusu a skleníkovej pôdy v rovnakých pomeroch. Vhodné sú aj priméry na kvety kúpené v obchode. Pred výsadbou musí byť pôda preosiata a dezinfikovaná, napríklad kalcináciou v peci pri teplote asi 120 stupňov.

Na dno výsadbovej nádoby sa položí drenážna vrstva a naleje sa na ňu pripravená pôda. Na ňom je semeno povrchovo rozložené. Trvalé semená sú iba mierne pritlačené k zemi, bez posypu. Ročné druhy môžu byť mierne pokryté pôdou – hrúbka vrstvy by nemala byť väčšia ako 0,5 cm. Plodiny sa navlhčia rozprašovačom vlažnou vodou a na vrch sa prikryjú sklom..

Nádobu by ste mali uchovávať na teplom mieste, pravidelne kontrolovať obsah vlhkosti v pôde a v prípade potreby ju znova postrekovať. Ak sú splnené všetky podmienky, sadenice sa objavia do niekoľkých týždňov. Po vyklíčení semien sa debnička umiestni na svetlejšie miesto. Úkryt by sa mal odstraňovať postupne – niekoľko hodín denne, aby sa sadenice mohli zvyknúť na meniace sa podmienky zadržania..

Ak sadenice klíčia príliš husto, mali by byť zrezané. Vyrastené výhonky s 2 až 4 pravými listami sa distribuujú do oddelených pohárov naplnených pôdou rovnakého zloženia. Transplantácia sa vykonáva opatrne a snaží sa nepoškodiť korene sadeníc. Aby ste to urobili, pred ponorom je zem v spoločnej nádrži dobre napojená. Proces vyberania vám tiež umožňuje odmietnuť slabé alebo bolestivé výhonky. Na zlepšenie miery prežitia môžu byť sadenice postriekané Epinom alebo iným stimulátorom rastu..

Ako zasadiť trvalé sadenice chryzantémyAko zasadiť trvalé sadenice chryzantémy

Starostlivosť o sadenice

Rezané sadenice chryzantémov sa premiestnia na chladné miesto, kde sa udržujú asi 16-18 stupňov. Malo by byť dobre osvetlené. Zalievanie sa vykonáva menej často – iba v prípade potreby. V tomto prípade by hnojenie minerálnymi kompozíciami malo byť pravidelné: vykonávajú sa každé 2 týždne. Ak sadeniciam chýba slnečné svetlo, je možné použiť žiarovky. Sadenice chryzantémy sa nelíšia v rýchlom raste, preto aj niekoľko mesiacov po vzniku sadeníc môžu mať kríky relatívne malú (až 20 cm) veľkosť..

Pred vysadením sadeníc chryzantémy do zeme musí byť vytvrdená. Procedúry temperovania by sa mali začať asi týždeň pred presunom na ulicu. Kríky sú vystavené vzduchu, najskôr 15 minút, a potom postupne predlžujú čas, ktorý trávia mimo domu..

Výsadba chryzantém na otvorenom priestranstve

Výsadba chryzantém na otvorenom priestranstve

Kedy je najlepší čas na výsadbu

Sadenice chryzantémy sa vysádzajú do zeme až potom, čo sa teplo konečne vytvorí na ulici – neskoro na jar alebo na začiatku leta. V niektorých prípadoch sa sadenice premiestňujú na záhony na jeseň, je však dôležité to urobiť najmenej pár týždňov pred príchodom mrazu. V opačnom prípade rastliny nebudú mať čas zakoreniť..

Chryzantémy potrebujú na rast teplé a svetlé miesto, ako aj ochranu pred zamokrením. Kríky netolerujú stagnujúcu vlhkosť v koreňoch, preto sa odporúča vysádzať ich na vyvýšené miesta, chránené pred silným vetrom. Pristávací roh musí byť osvetlený najmenej 5 hodín denne. Je dobré, ak slnko zasiahne kríky nie na poludnie, ale ráno alebo večer. Nízke osvetlenie môže výrazne ovplyvniť kvitnutie.

Kríky budú najlepšie rásť na hlinitej pôde, ktorá má neutrálnu alebo mierne kyslú reakciu. Ak je pôda na mieste príliš ťažká alebo piesočnatá a veľmi ľahká, je možné do nej pridať organické hnojivá. Ale namiesto čerstvého hnoja by v tomto prípade mal byť použitý humus alebo vermikompost. Všetky prísady sa pridávajú do pôdy tesne pred výsadbou sadeníc. Malo by sa však pamätať na to, že veľký počet výživových doplnkov môže zvýšiť rast lístia na úkor budúceho kvitnutia..

Pravidlá pristátia

Výsadba chryzantém (pestovaných zo semien) do zemeVýsadba chryzantém (pestovaných zo semien) do zeme

Zamračené počasie alebo dokonca dážď sú najvhodnejšie na prenos sadeníc na trvalé miesto. Čím viac vlhkosti je v pôde, tým rýchlejšie sa rastliny zakorenia, okrem toho v takom počasí jasné slnko výsadbu ďalej neoslabí. Kríky sú umiestnené v oddelených dierach alebo vo vopred vykopanom výkope, pričom z každej rastliny ustupujú asi 30-50 cm.Vzdialenosť závisí od toho, koľko konkrétna odroda kvetu rastie. Výsadbu by ste nemali zahusťovať.

Miesto na výsadbu chryzantémov musí mať drenážnu vrstvu. Sadenice sa presunú do zeme a snažia sa ich príliš nezakopať. Veľké odrody je možné umiestniť priamo k podperám. Na urýchlenie adaptácie na novom mieste môžete sadenice zalievať Kornevinovým roztokom (1 g produktu na 1 liter vody). Po presadení a zalievaní sa kríky zovrú, aby sa lepšie zarástlo, a potom sa záhon prikryje vhodným krycím materiálom. Skleníkové podmienky v tomto období prispejú k zakoreneniu sadeníc a ich aktívnejšiemu rozvoju. Hneď ako sa sadenice zakorenia, úkryt je možné odstrániť..

Starostlivosť o záhradné chryzantémy

Starostlivosť o záhradné chryzantémy

Pestovanie chryzantémov nevyžaduje špeciálne znalosti, aj keď skúsení záhradníci majú svoje vlastné jemnosti starostlivosti o kvetinu. Najpriaznivejším miestom pre rast a bohaté kvitnutie bude miesto, kde je dostatok slnečného svetla a otvoreného priestoru, ako aj dobrá úrodná pôda. Chryzantémy rastú zle na tmavých, chladných a vlhkých miestach.

Vysoké kríky často vyžadujú spoľahlivú podporu. Za týmto účelom sú kolíky umiestnené vedľa výsadby alebo sú obklopené drôtenými alebo sieťovými štruktúrami. Nedovolia, aby sa kríky rozpadli. Vyblednuté koše sa odporúča odstrániť. Pomôže to predĺžiť kvitnutie..

Zalievanie

Nedostatok vlhkosti výrazne ovplyvňuje dekoratívnosť výsadby. Výhonky takýchto chryzantémov začínajú tuhnúť a kvety sa stávajú menej veľkolepými. Aby sa tomu zabránilo, kríky by mali byť dostatočne napojené. Na zavlažovanie používajte mäkkú dažďovú vodu alebo dobre usadenú vodu. Odporúča sa pridať 2 kvapky amoniaku. Zalievka je nasmerovaná priamo pod korene, aby kvapky nepadali na listy. Po zalievaní sa oblasť v blízkosti kríkov uvoľní a odstráni sa burina. Aby sa uľahčila starostlivosť, po transplantácii kríkov do zeme by mala byť záhradná posteľ s nimi mulčovaná.

Množstvo zálievky sa dá vypočítať na základe štruktúry listov kvetu. Odrody s malými a tvrdými listami vyžadujú menej vlhkosti ako kríky s mäkkými a na dotyk príjemnými listami. Ten odparuje oveľa viac vlhkosti. Ale pretečenie by nemalo byť povolené – kvôli tomu môžu kríky odhodiť púčiky.

V období chladu, ako aj po odkvitnutí vyžadujú kríky oveľa menej vlhkosti. Nadbytok vody v pôde počas takéhoto obdobia môže viesť k rozvoju chorôb..

Top dressing

Vlastnosti starostlivosti o chryzantémy

Pre normálny rast a vývoj vyžadujú chryzantémy pravidelné kŕmenie. Počas sezóny sa vykonávajú asi 3 krát, pričom sa striedajú organické kompozície s minerálnymi. Na začiatku rastu budú výsadby vyžadovať dusík – amoniak je ideálny. Umožní kríkom vytvoriť dostatočný počet výhonkov. Pre bohatšie a predĺžené kvitnutie počas pučania sú chryzantémy oplodnené zlúčeninami vrátane draslíka, fosforu a horčíka. Na kvitnúce druhy môžete použiť humáty alebo komplexné formulácie.

Všetky hnojivá sa používajú iba v tekutej forme, kŕmia rastliny deň po zrážaní alebo zalievaní. Z organických kvetinových produktov je vhodný vtáčí trus alebo zhnitý divozel. Kŕmenie sa prvýkrát vykonáva 1,5 až 2 mesiace po presadení do zeme. Nadmerné hnojenie môže byť pre rastliny škodlivé, preto je lepšie kvety trocha podkrmiť..

Zovretie a orezanie

Jedným zo spôsobov, ako získať svieže a úhľadné kríky, je pravidelne ich štípať. Vykonáva sa vtedy, keď kríky prenesené na zem majú čas zakoreniť a vytvorí sa v nich najmenej 8 pravých listov. Potom sa zovretie vykoná, keď sa v kríku vytvoria bočné výhonky a ich veľkosť dosiahne asi 10 cm, čo umožní do konca sezóny získať úhľadné a husté rastliny so sférickou korunou. Je dôležité štipkať včas: pár mesiacov pred kvitnutím..

Prerezávanie veľkokvetých chryzantémov sa vykonáva inak. V takýchto kríkoch sú naopak odstránené bočné výhonky a pokúšajú sa nechať len tie najväčšie a najsilnejšie vetvy. Kvetenstvo, ktoré na nich kvitne, bude teda väčšie a krajšie. Výhonky zostávajúce z rezu je možné vyskúšať ako odrezky..

Chryzantémy na predmestí! Chryzantémy: výsadba a starostlivosť. Rastúce tajomstvá! Výsadba chryzantémChryzantémy na predmestí! Chryzantémy: výsadba a starostlivosť. Rastúce tajomstvá! Výsadba chryzantém

Prenos

Chryzantémy nemôžu rásť na jednom mieste dlhšie ako 3 roky. Po tomto období kríky spravidla začnú strácať svoju vizuálnu príťažlivosť a tiež častejšie ochorejú. Aby sa kvety chryzantémy nezmenšili, na jar sa takéto kríky presadia na nové miesto..

Transplantačný postup sa najčastejšie kombinuje s delením, čo vám umožňuje získať nové kópie chryzantémov. Krík je vytiahnutý zo zeme, snažiac sa nedotknúť sa jeho koreňov, a potom sú očistené od zvyškov pôdy. Rastlina je rozdelená na niekoľko častí, takže každá má svoje vlastné korene a výhonky. Separácia sa vykonáva ostrým nástrojom. Potom sa výsledné odrezky vysadia do svetlého rohu záhrady podľa rovnakého princípu ako sadenice..

Chryzantémy v zime

Chryzantémy v zime

Na zlepšenie mrazuvzdornosti výsadieb sa na začiatku jesene vykonáva tretie kŕmenie, ktoré opäť ošetruje chryzantémy fosforom a draslíkom. S nástupom prvého mrazu sa trvalky zostávajúce v pôde (najmä odrody s malým kvetom) narezú na výšku 10-15 cm. Potom sa kríky rozdrvia a potom sa záhradné lôžko pokryje vrstvou suché lístie silné 30-40 cm. Ak sa očakáva, že zima bude obzvlášť krutá alebo s malým snehom, na vrch listov budú umiestnené smrekové konáre alebo kefa. Je nežiaduce používať hustý krycí materiál: kvôli nedostatku výmeny vzduchu môžu kríky zmiznúť.

Príprava na zimu

Na rozdiel od mrazuvzdornejších kórejských chryzantém, ktoré môžu prezimovať priamo na otvorenom poli, sú vysoké veľkokveté odrody oveľa citlivejšie na silný pokles teploty. Výnimkou sú ruské hybridné odrody špeciálne navrhnuté na pestovanie v strednom pruhu. Ostatné rastliny v takýchto zemepisných šírkach nezimujú, ale môžete sa pokúsiť ich zachrániť až budúci rok..

Prvým spôsobom je premiestnenie kríkov do skladu v nevykurovanej, ale dostatočne teplej miestnosti. Chryzantémy sú vykopané spolu s hrudkou pôdy a presadené do drevenej nádoby. Vloží sa do svetlej miestnosti, kde zostane pri asi 2 až 6 stupňoch a vlhkosť vzduchu je asi 80%. Malý počet kríkov môže byť distribuovaný v oddelených boxoch. Vlhkosť pôdy v nich je potrebné monitorovať a udržiavať pôdu v mierne vlhkom stave..

Ak nie je žiadna svetlá a chladná miestnosť, môžu byť kríky uložené v pivnici, kde udržiavajú asi 0-4 stupne. Sú položené tesne na hlinenej podlahe, priamo s hrudkami pôdy..

Ďalším spôsobom je vytvoriť prístrešok pre kvety priamo vonku. Na jeseň sa v záhrade vykopá priekopa hlboká pol metra, šírka sa vypočíta z počtu rastlín. Do neho sa prenesú kríky a oblasti medzi nimi sa vyplnia pôdou. Kým nepríde mráz, priekopa nie je uzavretá. Tým sa zabráni vzniku plesňových a vírusových infekcií. Po mraze sa na vrch zákopu položia drevené dosky alebo dosky, bridlica alebo iný dostatočne pevný materiál. Na takú „strechu“ sa naleje vrstva lístia a zhora sa pokryje vrstvou zeme. Na neho je položený krycí materiál, ktorý ho bezpečne fixuje tak, aby plátno neodfukoval vietor. Hlavnými nevýhodami tejto metódy sú namáhavosť a neschopnosť monitorovať stav kríkov..

Okrem veľkokvetých teplomilných odrôd rastúcich v zemi by sa mali vykopať aj skleníkové exempláre, hybridy chované v iných krajinách, ako aj nové odrody, ktorých zimná odolnosť nebola s určitosťou stanovená..

Chovné metódy pre chryzantémy

Chovné metódy pre chryzantémy

Chryzantémy sa môžu množiť niekoľkými spôsobmi: odrezkami, semenami, delením kríka.

Reprodukcia chryzantémových odrezkov

Vytrvalé druhy chryzantémov sa často rozmnožujú odrezkami. To vám umožní zachovať všetky odrodové vlastnosti rastliny. Rezne sa zbierajú na jar, keď je vonku dostatočne teplo (20-26 stupňov) a mráz už prešiel. Na tento účel sa vyberú výhonky, ktoré sa tiahnu priamo z koreňa a niekedy aj z bočných vetiev. Rezne sú rezané čistým nástrojom.

Veľkosť rezu by mala byť asi 6,5 cm.Orezáva sa tesne nad púčikom listu. Spodný rez rezu musí byť ošetrený stimulátorom zakoreňovania. Potom sa umiestni do nádoby s vlhkou živnou pôdou. Segment je umiestnený v miernom svahu a zhora je pokrytý vrstvou piesku s hrúbkou až 2 cm, takže zakopaná časť rezu je v piesku, a nie v substráte. Na zakorenenie sa sadenice vystavia na svetlom mieste, kde sa udržiavajú asi 15-18 stupňov. Pôda v nádobe musí zostať vždy vlhká. Ak sú tieto podmienky splnené, korene by sa mali vytvoriť do 2-3 týždňov. Potom môžu byť odrezky transplantované do otvoreného terénu..

Verí sa, že malokveté odrody chryzantémov sa rýchlejšie zakoreňujú. Tento proces trvá kríkom s veľkými a mäsitými vetvami najdlhšie..

Reprodukcia rozdelením kríka

Reprodukcia chryzantémov delením kríka sa vykonáva na jar. Na to je potrebné oddeliť malú časť rastliny, na ktorej bude niekoľko výhonkov, a transplantovať na iné miesto..

Choroby a škodcovia chryzantémov

Choroby

Chryzantémové choroby

Zahustené výsadby a nesprávna starostlivosť o chryzantémy môžu viesť k rozvoju bežných hubových chorôb:

 • Vertikulárne vädnutie – huba postihuje korene rastliny, čo vedie k žltnutiu a odumieraniu listových platní. Ochorenie sa často vyvíja v dôsledku dlhej kultivácie na jednom mieste, najmä na ľahkých pôdach.
 • Múčnatka – choré kríky sú pokryté belavým kvetom. Ochorenie sa prejavuje kombináciou tepla s vysokou vlhkosťou, nadbytkom dusíka a nedostatkom draslíka.
 • Hrdza – vo vzdušných častiach rastliny sa objavujú chlorotické oblasti, ktoré postupne získavajú hnedú farbu. Lístie žltne a výhonky sú tenšie. Ochorenie najčastejšie postihuje nízko rastúce odrody kvetov v období vysokej vlhkosti..
 • Septoriáza – na spodných listoch kríka sa objavujú škvrny, ktoré postupne úplne pokrývajú listy a pohybujú sa smerom k hornej časti kríka. Vyvíja sa kvôli vysokej vlhkosti a slabému svetlu.
 • Sivá hniloba – prejavuje sa vo forme rozmazaných hnedých škvŕn, časom pokrytých vata, vyvolávajúcich kaz. Vysoká vlhkosť prispieva k šíreniu choroby, najčastejšie postihuje oslabené kríky.

Medené fungicídy sa používajú proti hubovým chorobám. S hrdzou sa teda dá vyrovnať koloidná síra a emulzia, ktorá obsahuje meď a mydlo. Bordeauxská zmes pomôže pri šedej hnilobe a múčnatke a oxychloride medi zo septoria.

Predchádzanie týmto chorobám môže byť jednoduchšie, ako s nimi bojovať. Kvety musia mať dobrú imunitu, aby odolali infekciám. Aby ste to urobili, je dôležité dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti o výsadby, snažiť sa ich nezahusťovať a tiež ich pravidelne kontrolovať, aby ste včas zaznamenali príznaky choroby..

Chryzantémy môžu byť tiež postihnuté vírusovými ochoreniami. Medzi nimi:

 • Aspermia – lístie rastliny získava škvrnitú farbu a kvety sú zdeformované.
 • Nanizmus – kríky zaostávajú vo vývoji od ostatných a kvitnú pred plánovaným termínom.
 • Mozaika – na listoch sa zobrazuje vzor mozaiky.

Náprava na vírusové choroby ešte nebola nájdená, takže takéto rastliny budú musieť byť z miesta odstránené, aby sa zabránilo infekcii ostatných. Aby ste predišli výskytu vírusov, mali by ste sa včas vysporiadať s škodcami, ktorí sa objavujú na kríkoch, ktoré ich nesú. Vírusy môžu byť tiež náhodne zavedené pomocou špinavého nástroja pri rezaní alebo delení kríka. Pred zákrokom je dôležité nôž alebo nôž vždy sterilizovať..

Škodcovia

Chryzantémoví škodcovia

Hlavným škodcom chryzantémov je nematóda. Keď sa objavia, na listoch sa objavia mozaikové škvrny, ktorých farba postupne tmavne. Odstránenie tohto škodcu je nemožné, preto je dôležité zabrániť jeho vzhľadu. Pri výsadbe alebo opätovnej výsadbe kríkov na jeseň by mali byť ošetrené fosfamidom a potom by mala byť susedná pôda postriekaná formalínom. Ak sú kríky už infikované, budú musieť byť zničené.

Ďalším bežným škodcom sú vošky. Tento hmyz sa živí chryzantémovou šťavou, ktorá žije na zadnej strane listov a pukov. Prítomnosť vošiek vedie k zhoršeniu kvitnutia, ako aj k zníženiu rýchlosti vývoja kríka. Malý počet hmyzu je možné jednoducho odstrániť z kríkov ručne a odstrániť ich spolu s listami. Aktara alebo Aktellik likviduje veľké množstvo škodcov pridaním mydla na pranie do rozprašovacieho roztoku.

Chryzantémová šťava sa môže kŕmiť aj lúčnymi chrobákmi. Listy kvôli nim sú škvrnité, potom odumierajú a púčiky sa prestanú otvárať. Proti plošticiam môže byť krík ošetrený detským šampónom (1 lyžička na vedro vody). Fosfamid tiež pomáha predchádzať výskytu takýchto škodcov..

Niekedy sa na kríkoch usadí roztoč. Zje aj džús. Prítomnosť škodcu je signalizovaná charakteristickou pavučinou na listoch rastliny. Samotné listy začnú hnednúť a opadávať. Proti kliešťom pomáhajú akaricídne prípravky.

Chryzantémam často ubližujú ulitníky – slimáky a slimáky. Jedia kvety a listy výsadby. Slimáky môžu slúžiť ako dôležitá súčasť záhradného ekosystému, preto sa odporúča, aby boli jednoducho odklonené zo záhonov. Vedľa chryzantémov môžete nainštalovať nárazníky, zasadiť blízke rastliny, ktoré sa slimákom nepáčia, alebo zakryť zem vedľa kvetov malými vaječnými škrupinami. Ak je slimákov priveľa, je možné ich odchytiť umiestnením pascí v blízkosti záhradnej postele – misiek piva.

Druhy a odrody chryzantém s fotografiami a názvami

Existuje mnoho podmienených klasifikácií mnohých odrôd a odrôd chryzantémov. V každej krajine môže byť rozdelenie do skupín odlišné – jeden oficiálny systém ešte nebol vynájdený. Profesionáli široko používajú množstvo klasifikácií, ale pre ostatných záhradkárov sú príliš zložité. V amatérskom záhradníctve sú odrody najčastejšie rozdelené do nasledujúcich skupín:

Klasifikácia podľa veľkosti a výšky kvetu

Chryzantéma veľkokvetá

Chryzantéma veľkokvetá

Vytvára veľké kríky až do výšky 1,2 m. Na nich sú umiestnené veľké koše s priemerom 10 až 25 cm. Takéto chryzantémy sa spravidla používajú na rezanie. Tieto odrody sú veľmi dekoratívne, ale často sú teplomilné a nemôžu prezimovať v zemi. Moderný chov však už umožňuje vývoj odrôd, ktoré sú odolnejšie voči chladnému počasiu. Medzi nimi:

 • Anastasia – kríky vysoké 80 cm až 1 m, kvitnutie začína neskoro – v októbri. Kvetenstvo má ihličkovité ligotavé kvety jemného zeleného odtieňa. Pri dostatočnom krytí dokáže prezimovať v zemi.
 • Zembla Lilak – kríky vysoké necelý meter. Froté kvetenstvo je tvorené širokými trstinovými kvetmi, maľovanými v odtieňoch ružovo-lila. Rastliny môžu v krajine prezimovať. Táto odroda má tiež formy vhodné na pestovanie v kvetináči..
 • Tom Pierce -polmetrové kríky majú veľkolepú dvojfarebnú farbu kvetov. Na vonkajšej strane sú okvetné lístky zafarbené na červeno a na vnútornej strane oranžovo. Priemer koša dosahuje 22 cm, kvitne od septembra.

Chryzantéma stredne kvitnúca

Chryzantéma stredne kvitnúca

Táto skupina sa tiež nazýva “dekoratívna”. Kríky a koše sú stredne veľké. Výška rastlín dosahuje od 30 do 70 cm. Veľkosti kvetenstva sa pohybujú od 10 do 18 cm. Tieto odrody je možné pestovať ako v záhrade, tak aj v prenosných kvetináčoch alebo nádobách. Kvety je možné použiť aj na rezanie. Medzi najodolnejšie odrody tejto skupiny:

 • Striekanie šampanského – tvorí kríky vysoké až 90 cm, súkvetie zahŕňa ihličkovité lístky. Ich priemer dosahuje 10 cm, farba je svetlo ružová, so žltým odtieňom, keď sa blíži k stredu. Existuje žltokvetá verzia tejto chryzantémy. Obdobie kvitnutia trvá od októbra do chladného počasia. Kríky dobre znášajú zimu.
 • Zlaté rúno – má kríky vysoké až 60 cm. Koše sú zafarbené žltou farbou s oranžovým odtieňom. Kvety sa objavujú na konci septembra. Odroda je považovaná za mrazuvzdornú..
 • Ružová sedmokráska – odroda s tmavo ružovými lístkami a nápadným žltým stredom. Priemer polodvojitého kvetenstva je asi 7 cm, veľkosť kríkov dosahuje 90 cm. Kvitnutie začína v septembri a pokračuje až do mrazu.

Malokvetá chryzantéma alebo kórejčina

Malokvetá chryzantéma alebo kórejčina

Táto skupina chryzantémov je známa aj ako „dub“ kvôli charakteristickému tvaru lístia. Veľkosť kríkov môže byť celkom miniatúrna – od 25 cm alebo viac – až do 1,2 m. Počas obdobia kvitnutia sa na nich vytvára veľké množstvo malých (2-10 cm) jednoduchých alebo froté košov rôznych farieb. Kvety majú charakteristickú vôňu paliny. Takéto chryzantémy sú považované za jedno z najnáročnejších a odolných voči chladu a pri reprodukcii tiež nespôsobujú žiadne konkrétne problémy. Na jednom mieste môžu kríky rásť až 4 roky. Kvetenstvo sa objavuje v septembri a trvá až do mrazov. Populárne odrody:

 • Multiflora – jedna z nových odrôd, ktorá si dokázala získať záujem pestovateľov kvetov. Takéto rastliny je možné pestovať v záhradách aj v mobilných kontajneroch. Kvitnutie môže začať už v auguste. Kvety sú guľovité a majú rôznu farbu..
 • Slavjanochka – tvorí kríky vysoké až 60 cm, zdobené bledoružovým súkvetím so svetlejším stredom. Kvety sa objavujú v posledných septembrových týždňoch.
 • Etna -veľkosť kríkov dosahuje 80 cm Kvetenstvo je polodvojité, ihličkovité, s priemerom asi 8 cm, ktoré sa objavuje v októbri. Ich farba je ružovo-fialová.

Klasifikácia podľa tvaru kvetenstva

Sasanka chryzantémová

Jednoduché odrody:

 • Non-double-s jednoradovými trstinovými kvetmi (Ben Dixon, Pat Joyce);
 • Semi -double – s niekoľkými radmi trstinových kvetov (Amazon, Baltika, Natasha);
 • Anemonic – s vyvýšeným stredom (Andre Rose, Beauty Lady, Vivienne).

Spider chryzantéma

Froté odrody:

 • V tvare lyžice – každý okvetný lístok je stočený ako lyžica (Soutinki; Úsmev s orgovánovým súkvetím)
 • Lucidné (alebo ihlicovité) – ligotavé kvety takýchto košov sa zvinú do trubice (Magdalena, Mirage, Pietro, Tokio);
 • Ohnuté – okvetné lístky takýchto súkvetí sú mierne ohnuté nadol (Max Riley, Regalia, Tracy Weller);
 • Spider-like-s obzvlášť dlhými a tenkými ligotavými kvetmi, na koncoch mierne stočený (Jarný úsvit na priehrade Su-ti s ružovými kvetmi, Grace, kombinujúci niekoľko odtieňov);
 • Ploché – štruktúrou pripomínajú sedmokrásky, sú považované za nenáročné (Wally Roof, Labutia pieseň);
 • Pompon – s malými kvetenstvami správneho tvaru (Bob, Denise, Fairy);
 • Polguľové – početné okvetné lístky neprekrývajú stred košíka, odrody sú dosť odolné voči chladu (Gazella, Zlata Praga, Trezor);
 • Sférické – majú tvar gule alebo kužeľa. Obvykle majú slabú mrazuvzdornosť a majú veľmi radi svetlé miesta (Arktída, Broadway, Krepysh).
 • Štetinové – s tenkými a často zakrivenými okvetnými lístkami.

Klasifikácia kvitnutia

Skoré kvitnutie:

Chryzantéma skoré kvitnutie

 • Deliana – kvitne v septembri, biele súkvetia s ihličkovitými lupeňmi. Priemer košíka je cca 16 cm.
 • Zembla Yellow – kvety sa objavujú na začiatku jesene. Kvetenstvo je veľké, sférické, až 15 cm široké. Ich farba je žltá.
 • Ruky – kvetenstvo je svojou štruktúrou podobné harmančeku, ale má jemnú orgovánovú farbu, ktorá sa zvyšuje smerom do stredu a biely okraj. Kvitnutie začína v septembri.

Chryzantéma oranžová

Priemerná doba kvitnutia:

 • Anastasia Lilak – s lilami ihličkovitými košmi širokými až 20 cm, ktoré sa objavujú od októbra.
 • Oranžová – jasne žltooranžové súkvetia do priemeru 20 cm. Kvitnutie začína v októbri.
 • Froggy -v októbri sa objavujú stredne veľké sférické citrónovozelené koše.

Chryzantéma Avignon

Neskoré kvitnutie:

 • Avignon – tvorí ružovkasté súkvetia-guličky do priemeru 20 cm. Kvitne v novembri.
 • Larissa – bielo-žlté súkvetia objavujúce sa v novembri.
 • Rivardi – má súkvetia vo forme žltých guličiek do priemeru 20 cm. Kvitne od novembra.

Vytrvalé a jednoročné druhy

Všetky odrody chryzantémov popísané vyššie sú považované za trvalé. Medzi obľúbené jednoročné druhy patria:

Chryzantéma kýlovitá (Chrysanthemum carinatum) alebo trikolóra

Chryzantéma kýlovitá alebo trikolóra

Tento druh tvorí rozvetvené kríky až do výšky 70 cm. Chrysanthemum carinatum má mäsité výhonky. Majú dvojito zpeřené listy. Kvetenstvo dosahuje priemer až 7 cm a môže mať rôzny počet trstinových kvetov. Stredné kvety sú bordové, žlté alebo červeno-biele..

 • Kokarda – tvorí jednoduché biele koše s karmínovým základom. Kvitnutie trvá celé leto.
 • Nordstein – veľké biele koše s červeno-žltým stredom.
 • Flammenstahl – červené kvety so žltohnedým stredom.

Poľná chryzantéma (Chrysanthemum segetum), alebo výsev

Poľná chryzantéma, alebo výsev

Podľa modernej klasifikácie patrí táto chryzantéma, ako aj kýlovitá chryzantéma k rodu Goldflower, patriaci do tej istej rodiny. Tento druh sa vyznačuje rozvetvenými kríkmi až do výšky 60 cm. Spodné listy Chrysanthemum segetum majú pernatú štruktúru a horné listy sú doplnené denticami. Kvety pripomínajú harmanček a majú priemer až 5 cm. Hlavné odrody sú:

 • Korunná chryzantéma – veľkosť kríka môže byť až 1 m, na stonkách je veľa perovito delených listov, hoci rastlina má aj podlhovasté zubaté platne. Kvetenstvo dosahuje až 3 cm, „okvetné lístky“ môžu byť biele alebo žlté a rúrkovité kvety sú žltozelené.
 • Kométa tetra – veľké polodvojité kvetenstvo má inú farbu.
 • Helios – koše sú natreté zlatožltou farbou.
 • Stern des Orients – kvetenstvo má svetlo žltú farbu a tmavý stred.