Pestovanie tekvice v sude

Pestovanie tekvice v sude

Tekvica je skutočným darčekom pre všetkých záhradníkov a záhradníkov. V tejto zelenine bude všetko podľa vašej chuti – veľké semená aj šťavnatá sladká dužina. Pod pohovkou vydrží dobre až do jarných mesiacov. Tekvica je dobrá do šalátov a zeleninových prívarkov a môže byť originálnou náplňou do koláča.

Prečo je krása v strmých stranách v našich záhradách dostatočne vzácna? Dobrí letní obyvatelia vysádzajú svojich štandardných 6 akrov k očným bulvám a tekvicu vždy nenájdete, pretože potrebuje veľa priestoru a slnka. Nastáva teda dilema: ak chcete získať veľkú zrelú zeleninu, vyčlente jej polovicu záhrady. Šikovní pestovatelia zeleniny sa však naučili vyjsť zo situácie originálnym spôsobom – celkom úspešne pestujú tekvicu v sudoch, čím šetria prímestskú pôdu..

Vlastnosti pestovania tekvice v sude

Poľnohospodárska technológia na pestovanie tekvice v sude

Technológia pestovania tekvice v sude má viac výhod ako nevýhod. Pretože stonky rastliny nelezú po mieste, ale visia pozdĺž suda, je možná značná úroda aj z najmenšej oblasti. A kompostová pôda, ktorá sa sama pripraví v lete vo výsadbovej nádrži, je ideálna pre budúce sadenice na jeseň..

Príprava suda

Budete potrebovať jeden alebo viac sudov, ktoré nie sú vhodné pre vodu. Ak sú deravé alebo vôbec nemajú dno, bolo by to ideálne. Ak sú sudy nové, bude potrebné vyraziť otvory v spodnej časti a po stranách, aby sa odviedla prebytočná vlhkosť. Aby sa zabránilo pokrčeniu visiacich stoniek tekvice, ostré hrany nádoby by mali byť zaistené starou gumovou hadicou rozrezanou na polovicu, čím sa z nej vytvorí akýsi okraj. Ak máte nedostatok konvenčných sudov, môžete ich vyrobiť improvizovane tak, že na seba položíte rozrezané pneumatiky.

Je dôležité, aby sa miesto výsadby nachádzalo na mieste, kde je veľa slnka – bez neho bude tekvica v sude rásť zle a nebude prinášať ovocie. Je lepšie maľovať železné sudy tmavou farbou – a lúče budú priťahovať a menej hrdzavieť.

  Ako aktualizovať odrodu zemiakov: 5 spôsobov

Biomasu je možné vložiť do nádoby na jeseň alebo na jar, a to na princípe teplej postele. Na dno sa uloží organická hmota, ktorá sa pomalšie rozkladá (vetvičky, hrubé stonky, veľké buriny s oddenkami, papier), potom sa dá ľahko kompostovať (opadané listy, vrcholy). Na začiatku sezóny môžete použiť polozhnitý kompost, čerstvo pokosenú trávu alebo sodovku, humus. Obsah nádoby musí byť dobre stlačený..

Niekde na konci apríla sa naplnený sud dôkladne vyleje vodou a potom – prípravkom EM na „zahriatie“ mikroorganizmov vo vnútri. Aktivujú sa a začnú spracovávať organickú hmotu. Po mesiaci je pôda pripravená. Pestovatelia zeleniny zvyčajne používajú toto mesačné obdobie na získanie sadeníc..

Pestovanie tekvicových sadeníc

Pestovanie tekvicových sadeníc

Aby sa dosiahlo lepšie klíčenie tekvicových semien, aby sa aktivoval vývoj mladých zásob a zvýšil výnos dospelých rastlín, odporúča sa semená zahriať, namočiť a stvrdnúť. Tekvica, rovnako ako jej príbuzní – uhorky a tekvica, dáva viac ovocia, ak je vysadená z minuloročných semien. Zahrievanie pomáha umelo „starnúť“ semená, čo zvyšuje ich „plodnosť“.

Zahrievanie je na slnku jednoduchšie, rozložením semien na tmavú látku päť až šesť hodín. Alebo môžete použiť rúru s termostatom. Začnite s teplotou 15-20 stupňov, pomaly ju zvyšujte na 50 stupňov. Osivo sa v tomto režime udržuje 3 až 5 hodín, pričom sa čas od času mieša. Tento postup je navyše vynikajúcou prevenciou hubových chorôb..

Ďalej sa semená zabalené v handričke namočia do teplej vody (25 stupňov), aby napučali. Čas – 12 hodín a vodu bude potrebné niekoľkokrát vymeniť. Na kalenie sú napučané semená vložené do chladničky na 2 dni. Počas tejto doby sa pripravujú škôlky. Mladým rastlinám sa najlepšie darí v jednotlivých nádobách (100-200 ml). Netolerujú trhanie, preto je optimálne zasadiť ich hlinenou hrudkou – prekládkou.

  Ako uchovávať zemiaky v byte

Nádoby na sadenice sú naplnené kompozíciou, ktorá obsahuje záhradnú pôdu, kokosový substrát a vermikompost. Všetko v rovnakých pomeroch. Semeno sa položí do hĺbky 3 cm, posype sa zeminou, navrch sa položí film a dá sa na teplé a tmavé miesto. Prvé klíčky sa objavia po 6-9 dňoch. Keď kotyledón odíde, mláďatá sa dostanú na svetlo. Ak je vonku dostatočne teplo (15 stupňov), sadenice sa umiestnia na čerstvý vzduch na vytvrdnutie. Potom, čo sadenice vytvoria niekoľko pravých listov, sú rastliny pripravené na transplantáciu do suda..

Starostlivosť o tekvicu v sude

Výsadba, kŕmenie, polievanie a starostlivosť o tekvicu v sude

Obsah suda sa pravdepodobne usadí do jedného mesiaca. Môžete tam pridať humus alebo pôdu zmiešanú s kompostom, môžete vytvoriť pieskovú vrstvu (asi 10 cm) a potom pridať zem na vrchol. Koncom mája sa do jednej nádoby vysadí jedna alebo dve sadenice a pôda sa hĺbkovo zbaví. Ak sa očakávajú možné poklesy teploty, sadenice sa skryjú pod päťlitrové plastové fľaše s narezaným dnom. Na dobré zakorenenie potrebujú tekvicové klíčky výdatnú zálievku..

Pretože sa vo vnútri suda aktívne rozkladá veľký objem rastlinných zvyškov, korene sú vybavené konštantným tepelným režimom a množstvom živín. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na vlhkosť – pôda v sude by nemala vyschnúť. Preto sa dovnútra naleje vedro alebo dve vody. Aby bol rozklad biomasy aktívnejší, je možné prípravok EM počas sezóny niekoľkokrát riediť vo vode na základe odporúčanej rýchlosti 50 kvapiek na desaťlitrové vedro..

Rastlinné zvyšky v procese prehrievania budú tekvici systematicky dodávať všetky látky potrebné na vývoj. Ale aby bola vaša duša pokojnejšia, v počiatočnom období môžete mladé sadenice kŕmiť bylinkovou infúziou. Aktívne rastúce mihalnice z tekvice sú spustené po stranách suda. Obvykle na každom stonke zostanú tri vaječníky, po ktorých musí byť zovretý. Ak sú plody veľké, musíte si zásobiť podpery pre každú tekvicu, inak mihalnice nevydržia takú váhu.

  Namáčanie semien: prírodné zmesi živín - ľudové recepty

Zberá sa, keď je suchý a slnečný. Plody je vhodné krájať na dlhý, až 7 cm, stopkový – to zaistí dlhšie skladovanie. Po zbere je možné výživnú sudovú pôdu použiť na iné účely: ako kompost pre sadenice alebo izbový skleník na nasýtenie bežných záhonov potrebnými prvkami. A sud bude potrebné znova naplniť na jeseň, takže budúci rok budete opäť obdivovať strmé krásy-tekvice. Rovnakou technológiou môžete pestovať nielen tekvicovú plodinu v sude, ale tiež získať vynikajúcu tekvicu, silné uhorky a cukety..