Palmová washingtonia

Palm washingtonia - domáca starostlivosť. Fotografie a popisy palmy, jej druhy. Domáca washingtonia - pestovanie zo semien

Táto rastlina pochádza zo subtropického pásma. Cestovatelia ho prvýkrát videli v USA a na severozápade Mexika. Najlepšie zo všetkého je, že sa tento krásny strom cíti v stredomorskom podnebí a má úžasnú kvalitu, aby vydržal dvanásť stupňov mrazu.

Washingtonia je palmová rastlina, ktorá dokáže vyhnať tridsať metrov vysoký kmeň. Jedná sa o vždyzelenú krásu s veľkými – až jeden a pol metra – listami. Stonka je pokrytá zvyškami zvädnutých listov. Bazálny krk môže byť v zóne náhodných koreňov. Listy sú ako otvorený vejár, pretože sú rozrezané do stredového bodu. Počas kvitnutia Washingtonia tvorí bisexuálny kvet, ktorý sa nachádza na dlhom stopke. Kvetenstvo – lata, pri dozrievaní tvorí tmavé plody.

Populárne odrody a druhy exotických paliem

Populárne odrody a druhy exotických paliem

V našich apartmánoch obvykle nájdete dva z najobľúbenejších typov izbových paliem..

Washingtonia filamentous (vláknitá)

Jeho domovinou je Kalifornia, takže rastlina má iné meno – kalifornská palma fanúšikov. V miestach prirodzeného rastu vytvára celé lesy. Listy stromu tohto druhu majú šedozelený odtieň a veľa najjemnejších bielych nití. Na pohodlné prezimovanie vláknitej washingtonie je potrebné zabezpečiť teplotu vzduchu 6-15 ° C plus dobre osvetlené miesto.

Washingtonia robusta (silná)

Strom sa narodil na pobreží Mexika, a preto nie je prekvapujúce, že sa mu hovorí aj mexická palma. Zrelé rastliny majú vyšší kmeň ako ich kalifornskí bratranci a môžu dorásť až do tridsať metrov. Listy Washingtonu majú silnú bohatú zelenú farbu, ale bez snehovo bielych nití. Stonky listov majú tŕne a samotná koruna je v hornej časti kmeňa a vyzerá veľmi kompaktne. Zimovanie tohto druhu nevyžaduje špeciálne podmienky a môže sa vykonávať v obvyklom izbovom režime pre majiteľov..

Starostlivosť o Washington doma

Starostlivosť o Washington doma

Poloha a osvetlenie

Optimálnym umiestnením pre Washington sú okná na východ alebo na západ. Rastlina potrebuje jasné svetlo, ale slnečné lúče by mali byť rozptýlené, nie priame. Táto palma netoleruje prievan. V lete, v dusnom dni bez mrakov, sa odporúča vziať ho na tienisté miesto..

  Ixora (Lesný plameň)

Teplota

Počas jarných a letných mesiacov Washington požaduje teploty 20-24 ° C. Je dôležité nedovoliť, aby ukazovatele teploty prekročili tridsaťstupňovú značku. Ak sa to stane, rastlina by mala byť umiestnená tam, kde je chladnejšie. V zimnom období, keď kvet odpočíva, jej stačí 10 ° C, dokonca aj pri 7 ° C sa bude cítiť pohodlne, pretože palma je schopná vydržať mrazivé teploty.

Zalievanie

Zem navlhčite teplou vodou. V letných dňoch by mala byť rastlina napojená hneď, ako pôda vyschne v hornej časti hlinenej kómy. Palma vejárovitá však nemá rada podmáčanie, ani suchosť pôdy. V zime je Washingtonia napojená dva dni po vysušení vrchnej vrstvy..

Vlhkosť vzduchu

Vlhký vzduch je pre izbovú palmu vo Washingtone veľmi dôležitý

Vlhký vzduch je pre izbovú palmu vo Washingtone veľmi dôležitý. Miluje opakované postreky a v obzvlášť horúcich dňoch – utieranie listov vlhkou prírodnou handričkou..

Top dressing a hnojivá

Hnojenie pôdy pod izbovou washingtoniou je optimálne v lete a na jeseň. Vo zvyšnom období to rastlina nepotrebuje. Môžete ho kŕmiť rôznymi komplexnými zlúčeninami, ktoré obsahujú veľké množstvo železa. Mali by byť prinesené dvakrát mesačne..

Prerezávanie

Prerezávanie sa používa vo Washingtone, aby mierne spomalilo prirodzené vädnutie listov. Tento postup však nie je potrebný, pretože suché a ochabnuté listy nenarúšajú vzhľad rastliny. Ak sa rozhodne vykonať prerezávanie, malo by sa to urobiť vtedy, ak list ešte úplne nezožltol..

Prenos

Pred presádzaním je potrebné pripraviť substrát. Mala by pozostávať zo sodnej pôdy, listovej pôdy, humusu a piesku v pomere 2: 2: 2: 1. Prekládka sa vykonáva v špeciálnych intervaloch. Ak je Washingtonia mladšia ako 7 rokov, potom sa transplantácia vykonáva raz za dva roky, ak je staršia, o tri, ale ak je dlaň staršia ako 15 rokov, musí zmeniť pôdu raz za päť rokov. Počas prekládky je pôda v dospelých rastlinách nasýtená organickými zlúčeninami (do 5 kg) a na korene, ktoré sa objavili počas rastu, sa naleje zemina.

  Pôda pre orchidey

Poznámka! Na dne kvetináča, kde Washingtonia rastie, je potrebná vysoká vrstva drenáže. Vhodné je obvyklé zloženie pre dlaň.

Pestovanie izbovej palmy Washingtonia zo semien

Pestovanie izbovej palmy Washingtonia zo semien

Na získanie elegantnej vejárovitej krásy zo semienka potrebujete:

 • Čerstvé semeno. Môžete si ho kúpiť alebo si ho sami zostaviť.
 • Povinná skarifikácia. Na semenách sa urobí rez veľmi ostrým nožom a udržiava sa vo vode dva až sedem dní..
 • Osivový substrát. Pre neho vezmite listovú pôdu, piesok a rašelinu v pomere 4: 1: 1.

Optimálne je začať proces pestovania izbovej washingtonie na jar. Pripravená kompozícia sa naleje na podnos, semená sa rozložia a posypú rovnakým substrátom do výšky dvojnásobku priemeru osiva. Potom je nádoba pokrytá sklom alebo polyetylénom, aby sa vytvoril skleníkový efekt, a pokúšajú sa zabezpečiť teplotný režim 25-30 ° C. Plodiny sa pravidelne otvárajú na zavlažovanie a prevzdušňovanie..

Prvé sadenice by sa mali vyliahnuť do dvoch až troch mesiacov. Keď sa to stane, podnos so sadenicami sa prenesie na dobre osvetlené miesto, kde nie je priame slnečné svetlo. Po výskyte druhého listu sa sadenice Washingtonie ponoria do samostatných kvetináčov. Na palmové rastliny si vezmite špeciálny substrát.

Poznámka! Vyberanie by sa malo vykonávať veľmi opatrne, aby korene zostali nedotknuté a nebola narušená celistvosť endospermu..

Palmu ventilátora môžete pestovať zo semien inými spôsobmi, ktoré sa v niektorých nuansách líšia od vyššie uvedeného..

 • Na klíčenie semien môžete použiť rašelinové tablety. Na ne sa položí jedno semeno a prenesie sa na zem. Potom, čo sú sadenice viditeľné, naleje sa vrchná vrstva substrátu.
 • Semená môžete klíčiť v inom zložení pôdy – musíte do nich rovnomerne vziať piesok, mach a piliny.
 • Pred výsevom materiálu do zeme aj do rašelinových tabliet stimulujte rast predbežne prípravkom „Epin“. Musíte do nej namočiť semená na 10-12 hodín..
  Aglaomorph

Rastúce problémy, choroby a škodcovia

Rastúce problémy, choroby a škodcovia

Je neskutočne ľúto, keď taká kráska ako Washingtonia zomrie. Aby ste tomu zabránili a vaša palma sa cítila silná a zdravá, musíte poznať niektoré nuansy:

 • Stmavnutie špičiek listov naznačuje nedostatok draslíka alebo nesprávne zalievanie. Na nápravu situácie je potrebné správne zalievať rastlinu a používať kŕmne prípravky s chýbajúcim stopovým prvkom..
 • Ak listy naďalej tmavnú, potom izbová dlaň nemá vo vzduchu dostatok vlhkosti. Washingtonia by mala byť umiestnená na paletu s vodou a postrekovaná častejšie..
 • Tvorba škvŕn na listoch naznačuje nadmernú vlhkosť alebo prudké zmeny teploty. Návrat do normálnych podmienok pre dlaň ventilátora pomôže odstrániť tento problém..
 • Nebojte sa príliš, že Washingtonia pravidelne odchádza a schne. Najčastejšie ide o prejavy procesu prirodzeného vývoja, ale napriek tomu by ste mali pravidelne kontrolovať známky rozpadu.
 • Ak izbovú krásu napadol hmyz, prejavuje sa to malými svetlými škvrnami a zvlnením listov. Takéto poškodenie spôsobuje hmyz z váh, biele mušky, červy. Aby sa Washington zbavil tejto pohromy, používajú sa insekticídne činidlá, ktoré sa riedia podľa pokynov na požadovanú koncentráciu..

Poznámka! Listy, ktoré odumreli v dôsledku prirodzeného sušenia, je potrebné odstrániť. Je však dôležité nezamieňať tento bežný proces s chorobou spôsobenou prebytočnou vlhkosťou počas zalievania..

Kvitnúca washingtonia

Žiaľ, je veľmi zriedkavé obdivovať nadýchané biele paniky na dlhých stonkách. Často sa stáva, že Washingtonia nekvitne rok a každých niekoľko rokov tvorí stonky kvetov. A veľa kvetinárstiev vo všeobecnosti poznamenáva, že fáza kvitnutia dlane ventilátora v našich apartmánoch jednoducho chýba..

Washingtonia. Palmová washingtonia zo semien. Moje kvety!Washingtonia. Palmová washingtonia zo semien. Moje kvety!