Sibírsky céder

Sibírsky céder. Foto a popis. Výsadba a starostlivosť, choroby stromov

Sibírsky céder, alebo ako sa mu hovorí aj sibírska borovica, je vznešený strom so silnou vždyzelenou korunou. Geograficky tento strom rastie na západnej a východnej Sibíri, na Urale, nachádza sa v severnej Číne a Mongolsku. Sibírska borovica dobre toleruje neprítomnosť svetla, preto sa považuje za strom odolný voči tieňom. Uprednostňuje pôdu s dobrou drenážou, takže je ľahká, vlhká piesočnatá a hlinitá.

V období sucha sibírsky céder miluje silnú zálievku a striekanie mladých koruniek vodou. Všeobecne platí, že tento úžasný strom je považovaný za dlho-pečeňový, zaujímavým faktom je, že až do 80 rokov sibírskeho cédra sa aktívne živí vlhkosťou z pôdy, po 80 rokoch dochádza k opačnému procesu, ktorý mu dáva späť. Výška sibírskeho cédra môže dosiahnuť štyridsaťpäť metrov. Pokiaľ ide o dlhovekosť, strom sa môže dožiť až osemsto rokov. Sibírske borovice sú spravidla vysadené sadenicami, veľmi obľúbený je aj výsev semien..

Sibírsky céder patrí k vždyzeleným stromom z rodiny borovíc. Priemer kmeňa tohto úžasného stromu môže dosiahnuť dva metre; existujú exempláre s veľkým priemerom.

Tipy a triky na výsadbu a starostlivosť o céder

Sibírsky céder je šťastným majiteľom hustej krásnej koruny a niekedy aj niekoľkých vrcholov. Husté uzly sa nachádzajú na kmeni stromu so sivohnedou farbou. Staršie stromy sú pokryté popraskanou kôrou, ktorá vyzerá ako drsné šupiny. Ihly cédra sú mäkké, tmavozelené a pokryté sivým kvetom. Dĺžka ihiel môže dosiahnuť 15 centimetrov, sú vo zväzku po piatich kusoch.

Sibírsky céder možno bezpečne zaradiť medzi pomaly rastúce dreviny. Jeho vegetačné obdobie je veľmi krátke, nie viac ako 50 dní v roku. Pokiaľ ide o koreňový systém cédru, je veľmi zaujímavý a predstavuje nasledovné: krátky čapovaný koreň (40-50 cm) s plazivými bočnými koreňmi od neho, na ktorého koncoch sa nachádzajú drobné koreňové vlásky. Na týchto chĺpkoch môžu rásť korene húb alebo mykoríza. Ak sú pôdne podmienky priaznivé, to znamená, že sú ľahké s dobrým drenážnym systémom, potom sa z koreňa získajú najsilnejšie korene kotvy dosahujúce hĺbku troch metrov. Sú to oni a koreňové labky, ktoré sú zodpovedné za stabilitu celého stromu..

Šišky a semená sibírskeho cédru

Sibírsky céder alebo sibírska borovica sú známe svojimi „píniovými orieškami“, inými slovami semenami. Viac o tomto. Sibírsky céder patrí medzi dvojdomé jednodomé rastliny. Mužské a ženské kužele tohto stromu dobre vychádzajú v rovnakom obytnom priestore. Samce sú koncentrované v spodnej časti výhonku, samice sú na koncoch rastového výhonku, v blízkosti apikálneho púčika. Výhonky sa opeľujú pomocou vetra. Kónický tvar obličky.

  Borovica je ťažká alebo žltá

Zrelé púčiky sú veľmi veľké až do pätnástich centimetrov

Zrelé púčiky sú veľmi veľké až do pätnástich centimetrov, pričom môžu dorásť až do šírky osem centimetrov. Mladé hrbole majú purpurový odtieň, s vekom postupne hnednú a najskôr tvarom pripomínajú vajíčko a neskôr získajú tvar kosoštvorca. Váhy kužeľa sú silne stlačené, aby úplne dozreli, potrebujú asi pätnásť mesiacov.

Samotné semená sibírskeho cédra sú vajcovitého tvaru a majú pomerne veľkú veľkosť: jeden a pol centimetra na dĺžku a centimeter na šírku, ich farba je tmavá, bližšie k hnedej. Títo obri začínajú prinášať ovocie asi vo veku 60 rokov, prekvapivo, najmä v porovnaní s životným cyklom človeka alebo zvieraťa..

Výsadba a starostlivosť o sibírsky céder

Je možné pestovať sibírsky céder. Táto rastlina potrebuje silné zásoby draslíka. Dusík v pôde má však zlý vplyv na vývoj koreňa. V porovnaní s ihličnatými a listnatými náprotivkami sa sibírsky céder ako mladý nelíši v aktívnom raste. Cedrové výsadby sú často zarastené osinou, brezou a smrekom. Preto je potrebné urobiť „burinu“ včas. Najlepšie je zasadiť cédre na voľnom priestranstve a mimo jedlí, ktoré sa veľmi radi usádzajú v tieni rozprestierajúcich sa cédrových korún.

Výsadba a starostlivosť o sibírsky céder

Esteticky vyzerajú cédre s brezami skvele, ale tu je dôležité vziať do úvahy ich škodlivý vplyv na rast ktoréhokoľvek z jeho susedov. Pri výsadbe týchto stromov v spoločnom súbore preto musíte udržiavať odstup..

Pred výsadbou sibírskych cédrov je dôležité všetko vopred pripraviť a vypočítať. Územie je lepšie označiť vopred, aby sa stromom poskytol potrebný priestor, odborníci odporúčajú dodržať vzdialenosť najmenej 9 metrov.

Sibírske cédre sa dobre rozmnožujú ako sadenice a je najlepšie kupovať tie, ktoré boli pestované v nádobách. Takéto sadenice sa vyznačujú celým nerušeným koreňovým systémom, dobre zakorenia a začnú aktívne rásť od budúceho roka po výsadbe..

Pri presádzaní z kontajnera je dôležité dávať pozor na korene. Často sú silne skrútené, musia byť starostlivo narovnané a umiestnené obzvlášť opatrne do pristávacej jamy, aby sa zabránilo skrúteniu alebo ohýbaniu. Ak je pôda príliš ťažká na zloženie, musíte tam pridať piesok. Sadenice nepotrebujú podstielku, pretože v nich môžu žiť parazity, ktoré nie sú proti tomu, aby pokazili koreňovú mykorízu.

  Ako pestovať remontantné jahody v záhrade

Sibírsky céder potrebuje mulčovanie pôdy, aby si udržal vysokú úrodnosť stromov

Sibírsky céder potrebuje mulčovanie pôdy, aby si udržal vysokú úrodnosť stromov a zabezpečil prirodzené vetranie a okysličovanie hornej vrstvy. Mulč chráni strom pred mrazom v období s nízkymi teplotami (zima), zachováva vlhkosť pri pestovaní cédru na ľahkej piesočnatej hline. Mulč sa každoročne pridáva na aktiváciu rastu náhodných koreňov, vďaka ktorým strom rastie..

Choroby a škodcovia sibírskeho cédra

Rovnako ako mnohé druhy stromov, sibírsky céder nie je odolný voči parazitom a škodcom. Hlavným zdrojom nebezpečenstva pre mladé sadenice cédra sú podkôrny hmyz, najmä chalkografy. Len čo príde jarné teplo, letia s nimi aj títo neznesiteľní škodcovia. Chalkografi nájdu podľa vône najslabší a najbolestivejší sibírsky céder a začnú hrabať diery pod kôrou. Kde neskôr samice kladú vajíčka, z ktorých sa liahnu larvy. V dôsledku toho tkanivá kôry stromov odumierajú, čo môže viesť k smrti celého stromu. Preto je dôležité, aby pestovateľ nepremeškal okamih, keď tento hmyz začne svoje nájazdy. Zistiť, že sa škodca usadil na strome, je jednoduché: na kmeni stromu sa vytvoria diery s kvapkami živice, ako keď plače céder. Nie je ľahké chrániť strom pred týmito škodcami, je lepšie zveriť túto prácu odborníkom..

Silné cédre sú ohrozené aj zboku – sibírsky Hermes. Tento škodca nasáva šťavu zo stromu, spomaľuje rast a negatívne ovplyvňuje dekoratívne vlastnosti. Tento parazit je nebezpečný nielen pre sadenice, ale aj pre dospelé stromy. Navonok sa Hermes podobá na vlákna, ktoré pokrývajú ihly a kôru stromu. Rasty bielych vlasov Hermes predstavujú hlavnú ťažkosť v boji proti nemu. Zabraňujú drogám dosiahnuť svoj cieľ – telo hmyzu, sú jeho prirodzenou obranou. Zaujímavým faktom je, že týmito nadýchanými výrastkami je pokrytý nielen samotný hmyz, ale aj vajíčka znášané samicami. Na boj s týmito plazmi sú teda potrebné lieky, ktoré pôsobia prostredníctvom miazgy samotného stromu..

  Ako pestovať slnečnicu na vašom webe

Choroby a škodcovia sibírskeho cédra

Okrem škodcov hmyzu sú chudé cédre náchylné na choroby, ktoré výrazne komplikujú život rastliny a môžu viesť k jej smrti. Najčastejšou chorobou je hrdza borovicového ihličia. Vyskytuje sa v teplých a vlhkých obdobiach. Táto choroba je zarážajúca naraz, jej charakteristickými črtami sú oranžovo-žlté pľuzgiere na ihličkách, ktoré farbou pripomínajú hrdzu. Pri dozrievaní sa bubliny menia na prášok, čo sú vlastne spóry húb infikujúcich ihly. V dôsledku takéhoto negatívneho pôsobenia sa ihly zakryjú hrdzavými škvrnami a odumrú, odpadnú. Aby sa zabránilo výskytu tejto choroby, odporúča sa zariadiť zaburinenie blízkeho okolia bodliakom a podbeľom, ako aj ďalšími predstaviteľmi flóry, na ktorej sa vyvíja a prechádza časť životného cyklu ihličnatej hrdze..

Ďalšou najnebezpečnejšou infekciou pre sibírsku borovicu je pľuzgierová hrdza a strieľanie rakov. Škodlivá parazitická huba spôsobuje tieto vredy a veľmi zle sa hoja. Zachrániť strom v situácii infekcie je možné iba v počiatočnom štádiu. Preto, aby sa zabránilo chorobám sibírskej borovice, mali by sa včas používať lieky určené na posilnenie koreňového systému a antistresové lieky..

Tento mocný krásny strom je teda v podstate malé dieťa, pre ktoré potrebujete oko a oko. So správnou starostlivosťou a pozornosťou môže tento strom potešiť rodinu po celé generácie a stojí za to. Sibírske cédre sú silní obri s dlhou životnosťou, ktorých príroda stvorila na to, aby ľudí ohromili svojou krásou, článkami a užitočnými vlastnosťami obsiahnutými vo vzduchu vedľa nich, olejom získaným z jeho plodov a samotným ovocím, ktoré nesú celý sklad užitočných a dôležitých vecí. vlastnosti.