Ako si vybrať plynový kotol s turbodúchadlom: rozdiely medzi turbodúchadlami a atmosférickými, zariadenie a princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

Čo sú to plynové kotly s turbodúchadlom

Plynový kotol s turbodúchadlom je jednotka zodpovedná za dodávku tepla, ktorá je navyše vybavená systémom nútenej výmeny vzduchu. Vďaka tejto vlastnosti nevyžaduje usporiadanie plnohodnotnej dymovej šachty, pretože komunikácia s vonkajším prostredím prebieha prostredníctvom koaxiálneho komína.

Koaxiálny komín je jednodielna konštrukcia (obvykle sa dodáva s kotlom), ktorá pozostáva z rúrok rôznych priemerov, vložených jeden do druhého. Kyslík sa odoberá vonkajším kanálom (veľké potrubie) a odpadové produkty zo spaľovania sa odstraňujú centrálnym (menším potrubím).

Pretože kvalitné vetranie samotnej miestnosti nie je pre turbo kotly dôležité, môžu byť inštalované v súkromných domoch aj v mestských bytoch..

Hlavnou a možno jedinou významnou nevýhodou je, že vďaka prítomnosti turbíny a zložitejšej automatizácii sú mimoriadne prchavé..

Zariadenie a princíp činnosti

Turbína v závesnom plynovom kotle

Základná štruktúra turbodúchadla sa príliš nelíši od svojho predchodcu, ale prítomnosť pomocných jednotiek spôsobuje určité zmeny v jeho konštrukcii.

Vzduch potrebný na udržanie spaľovania vstupuje z ulice priamo do uzavretej spaľovacej komory. Pretože je izolovaný od obytného priestoru a je priamo spojený iba s koaxiálnym komínom, úplne to vylučuje akýkoľvek vplyv výfukových plynov na vnútornú mikroklímu..

Uzavretá spaľovacia komora plynového kotla

Podlahový turbo model zariadenia.

Ventilátor (turbína) zaisťuje odvod dymu mimo domu bez použitia odsávacích ventilátorov, čím vzniká pretlak (turbodúchadlo).

Otáčky turbinového ventilátora sa automaticky riadia, preto aj pri znížení tlaku plynu v hlavnom potrubí zostáva zloženie zmesi plynu a vzduchu optimálne. Keď sa zmení výkon, okamžite sa zvolí rýchlosť, ktorá poskytne požadované množstvo vzduchu a správnu trakciu. Sú teda dodržané najlepšie podmienky pre prevádzku horáka, ktoré umožňujú získať z paliva najväčšie množstvo paliva.

Ako turbína funguje v kotle

Aby ste pochopili zložitosť prevádzky vykurovacích zariadení s turbodúchadlom, musíte najskôr pochopiť, ako fungujú kotly s uzavretým horákom:

 1. Všetky kotly s uzavretým horákom sú napojené na dvojstenný koaxiálny komín, usporiadaný ako rúrka v potrubí, alebo na dvojrúrkový systém-jeden kanál, odvod dymu, druhý, prívod vzduchu z ulice.
 2. Odstraňovanie produktov spaľovania sa vykonáva vnútorným potrubím, ktorého dutina je priamo spojená s komínovým potrubím.
 3. Vonkajšia dutina oddeleného komína preplňovaného plynového kotla je spojená so vzduchovým potrubím dodávajúcim kyslík do spaľovacej komory.

zariadenie s preplňovaným kotlom

V turbodúchadlových kotloch sa cirkulácia vzdušných hmôt: prívod vzduchu a odstraňovanie produktov spaľovania vykonáva násilne pomocou dúchadla. Rýchlosť otáčania turbíny závisí od tlaku plynu v systéme.

Ventilátor je pripojený k automatizácii kotla. Keď sa tlak plynu v potrubí zmení, vydá sa signál na zníženie rýchlosti otáčania lopatiek. Ak je potrebné znížiť hluk turbo systému, je najskôr nastavený režim minimálnych otáčok.

Riadenie prevádzky turbíny vám umožňuje automaticky modulovať režim vykurovania, meniť ho v závislosti od parametrov vykurovacieho systému, dodávky plynu atď..

Podlahové turbo kotly

Podlahové kotly preplňovaného typu sa vyznačujú vysokým výkonom a spoľahlivosťou. Pri výbere stacionárneho kotlového zariadenia dávajte pozor na nasledujúce charakteristiky:

 • Typ hlavného výmenníka tepla – vo výrobe tradične používajú dizajnový alebo nerezový alebo liatinový. Dizajn s liatinovým výmenníkom tepla je považovaný za najtrvanlivejší a najspoľahlivejší. Životnosť liatiny dosahuje 30-35 rokov.

  Vzhľadom na vysoké náklady na montáž a náročnosť technologického postupu väčšina európskych výrobcov znížila výrobu surového železa na minimum. Kotly vybavené výmenníkom tepla z nehrdzavejúcej ocele stoja približne 1,5-2-krát lacnejšie ako ich liatinové náprotivky a sú medzi domácimi spotrebiteľmi veľmi žiadané..

 • Počet vykurovacích okruhov-podlahové dvojokruhové preplňované plynové kotly, práce na vykurovanie a zásobovanie teplou vodou. V zariadení niektorých výrobcov je k dispozícii vnútorná vyrovnávacia nádrž, ktorá je pripojená k recirkulačnému systému, čo vám umožňuje získať horúcu vodu bezprostredne po otvorení vodovodného kohútika.

  Ak nie je k dispozícii systém zásobovania teplou vodou, zvoľte podlahové turbokompresorové jednokruhové plynové vykurovacie kotly. Pretože tepelná energia nie je vynakladaná na ohrev vody, stacionárne modely s jedným okruhom sú vhodné na vykurovanie miestností s veľkou plochou.

podlahový turbo kotol

Nevýhodou verzie stojacej na podlahu sú veľké rozmery konštrukcie, ktoré sú kritické, ak je kotol inštalovaný v miestnosti obmedzenej využiteľnou plochou. Spoľahlivosť sa rozlišuje ako výhody..

Všetky diely, vzhľadom na absenciu obmedzení hmotnosti konštrukcie, sú vyrobené z vysokokvalitných a odolných kovov. Životnosť stojanových kotlov je v priemere o 5 rokov dlhšia ako u nástenných náprotivkov.

Nástenné turbo kotly

Nástenné plynové turbo kotly s núteným ťahom sú obľúbenejšie kvôli svojej kompaktnosti, jednoduchej inštalácii a krásnemu vzhľadu. Namontované verzie majú nasledujúce charakteristiky:

 • Jednoduchá inštalácia – montáž na stenu zjednodušuje pripojenie koaxiálneho dymovodu. Inštalácia odborným pracovníkom trvá 3-5 hodín.
 • Multifunkčnosť-nástenné dvojokruhové plynové turbo kotly majú maximálnu možnú priepustnosť. Ohrievanie horúcej vody sa vykonáva prietokovým spôsobom a kvôli zvláštnostiam práce sa vyskytuje takmer okamžite.

  Nástenné plynové kotly s dvojitým okruhom preplňované turbodúchadlom so vstavaným zásobníkom sú napojené na recirkulačný systém, ktorý poskytuje teplú vodu bezodkladne, ihneď po otvorení vodovodného kohútika.

 • Automatizácia a riadenie-moderný nástenný dvojokruhový preplňovaný plynový kotol, napojený na automatizáciu závislú od počasia a so vstavaným modulačným horákom, ktorý mení výkon v závislosti od skutočnej potreby tepla v miestnosti.

namontovaný kotol turbínového typu

Spotrebiteľovi sú ponúkané nástenné jednokruhové preplňované plynové kotly, ale ako ukazujú štatistiky, kupujú sa veľmi zriedka a inštalujú sa hlavne na vykurovanie nebytových priestorov..

Aký je rozdiel medzi turbo kotlami a atmosférou

Pri rozhodovaní o tom, ktorý kotol si vybrať, atmosférický alebo preplňovaný, je potrebné vziať do úvahy niektoré vlastnosti ich prevádzky a vnútornej štruktúry. Rozdiely v konštrukcii ovplyvňujú prevádzku a technické vlastnosti vybraného vykurovacieho zariadenia:

 • Atmosférický kotol – spaľovanie plynu sa vykonáva v otvorenej spaľovacej komore. Prirodzená cirkulácia vzduchu prebieha. Z tohto dôvodu sa atmosférické kotly niekedy nazývajú konvekčné. Pripojenie je vykonané na tradičný klasický komín. Nasávanie vzduchu sa vykonáva z miestnosti, v ktorej je nainštalovaný generátor tepla.

  Atmosférické modely sa vyznačujú vyššou spotrebou paliva a vysokými požiadavkami na inštaláciu uvedenými v SNiP a hygienických normách. Hlavný rozdiel v inštalácii turbodúchadiel a atmosférických kotlov spočíva v obmedzeniach spojených s ich inštaláciou. Je zakázané inštalovať do viacpodlažnej budovy, zatvárať puzdro ozdobnou fasádou atď..

 • Preplňovaný kotol – hlavným rozdielom od atmosférických náprotivkov je konštrukcia spaľovacej komory a súvisiaci princíp činnosti. V konštrukcii kotla je inštalovaný uzavretý horák a používa sa nútený prívod a odstraňovanie produktov spaľovania pomocou tlakovania, ventilátora alebo turbíny. Počas prevádzky nie je spaľovaný vzduch z miestnosti používanej pre kotolňu.

  Technické podmienky umožňujú inštaláciu do kuchyne, kúpeľne (ak to umožňuje Gaznadzor), vedľa merača a dokonca sa skryť v nábytku alebo špeciálnom výklenku. Plynový kotol s turbodúchadlom je spojený s horizontálnym koaxiálnym komínom, ktorý súčasne slúži ako výfukový systém spalín a potrubie na prívod vzduchu.porovnanie zariadenia turbo a atmosférických kotlov

Možnosť núteného odstraňovania plynov a príjmu vzduchových hmôt na prevádzku horáka, to je hlavný rozdiel medzi atmosférickým a preplňovaným kotlom.

technické údaje

Vykurovacie kotly sú v závislosti od typu inštalácie nástenné a podlahové. V podlahovej verzii sa vyrábajú výkonné (od 45 do niekoľko stoviek kilowattov) jednotky, ktorých veľká hmotnosť (viac ako 150 kg) neumožňuje ich montáž na stenu..

Nízkoenergetické zariadenia, ktoré vykurujú relatívne malé miestnosti, majú hmotnosť nepresahujúcu 30 kg a dajú sa ľahko namontovať na stenu. Podlahové plynové jednotky sú odolnejšie ako nástenné, nie sú však vhodné do malých priestorov.

Počet obrysov

Kotly, ktorých účel je obmedzený iba na vykurovanie domu, sa nazývajú jednokruhové. Spotrebitelia však často požadujú, aby jednotka spolu s vykurovaním poskytovala aj teplú vodu pre potreby domácnosti, to znamená, že má funkciu dodávky teplej vody (TÚV). Tento typ jednotky sa nazýva dvojokruhový.

Typ výmenníka tepla

Dvojokruhové plynové kotly s turbodúchadlom sa líšia aj typom výmenníka tepla. Existujú jednotky so samostatnými výmenníkmi tepla – pre každý okruh vlastný a s dvojitým výmenníkom tepla, ktoré sa tiež nazývajú bitermické. Posledná možnosť je lacnejšia, ale počas prevádzky vytvára mierku, ktorú bude potrebné pravidelne odstraňovať..

Materiál výmenníka tepla je dôležitý pre životnosť kotla. Na podlahové kotly sa na ne používa hrubostenná oceľ alebo liatina, ktoré slúžia 25-30 rokov. Na nástenné výmenníky tepla sa používa nehrdzavejúca oceľ alebo meď. Zdroj takýchto kotlov je 7-10 rokov..

Výmenník tepla plynového kotla

Výmenník tepla je zariadenie, kde sa energia zo spáleného plynu prenáša do vody. Výmenníky tepla sú vyrobené z niekoľkých materiálov. Liatinové výmenníky tepla sú lacné na výrobu, ale nemajú radi zmeny teploty. Medené výmenníky tepla sú najefektívnejšie a najhospodárnejšie, ale sú drahšie. Oceľové výmenníky tepla sú najuniverzálnejšie a väčšina plynových kotlov sa vyrába s oceľovými výmenníkmi tepla. Prchavý alebo neprchavý plynový kotol

Pred výberom plynového vykurovacieho kotla je potrebné vziať do úvahy taký parameter ako prchavosť. Koniec koncov, existujú modely kotlov, ktoré sú vybavené elektronickým riadiacim systémom alebo natlakovaním. Preto, ak sú vo vašej oblasti časté výpadky prúdu, neodporúča sa kupovať takýto kotol, pretože bez konštantného napájania nebude schopný fungovať.

Preplňované plynové kotly, ako si vybrať, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Rôzne ďalšie možnosti pri výbere plynového vykurovacieho kotla

Senzor počasia. Bude to užitočné v prípadoch, keď ľudia trvalo nežijú v dome, napríklad v krajine.

Teplotný senzor. Má to aspoň nejaký zmysel, ak je kotol inštalovaný v miestnosti, ktorú vykuruje. Inak zbytočné.

Magnetický systém proti tvorbe vodného kameňa. Užitočná vec v oblastiach s veľmi tvrdou vodou nasýtenou vápnikom.

Preplňované plynové kotly, ako si vybrať, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Pri výbere plynového vykurovacieho kotla by ste sa nemali na tieto možnosti úplne zamerať, odporúčame vám, aby ste sa predovšetkým zamerali na jeho výkon a účinnosť..

Postup inštalácie preplňovaných kotlov

Inštalácia takéhoto zariadenia je zvyčajne jednoduchá. Nie je potrebné pre ňu prideľovať samostatnú miestnosť (kotolňu) a stavať stacionárny komín.

Inštalácia plynového kotla sa spravidla vykonáva v nasledujúcom poradí:

Držiak na stenu. Teraz sú z bezpečnostných dôvodov najpopulárnejšie nástenné plynové jednotky

je potrebné zaistiť ich spoľahlivú fixáciu

K tomu je dôležité vybrať si spojovacie prvky navrhnuté tak, aby držali požadovanú hmotnosť a vhodné pre materiál, z ktorého je stena vyrobená;

Pripojenie na vykurovaciu sieť. V závislosti od typu kotla (jednookruhový alebo dvojokruhový) a charakteristík vykurovacieho systému je možné pripojiť iný počet potrubí;

Plynová prípojka

Tento postup, ako už bolo uvedené, musí vykonať odborník s príslušným prijatím;

Pripojenie k elektrickej sieti. Predpokladom je použitie stabilizátora napätia a uzemňovacieho zariadenia;

Montáž komína. Závesné kotly sú spravidla vybavené požadovanou dĺžkou koaxiálneho potrubia. V stene musí byť vyrezaný otvor, cez ktorý je dvojokruhový komín vyvedený na ulicu;

Nastavenie a prvé spustenie. Na správnu činnosť preplňovaného kotla je potrebné nastavenie automatizácie plynu. Musí byť vyrobený odborníkom certifikovaným výrobcom..

Jednookruhový alebo dvojokruhový plynový kotol

Jednokruhový plynový kotol je určený výlučne na vykurovanie miestnosti. Ak je kotol potrebný na zabezpečenie teplej vody v dome, potom potrebujete dvojokruhový vykurovací kotol. V tomto prípade je výpočet požadovaného výkonu kotla o niečo komplikovanejší – k výkonu potrebnému na vykurovanie priestorov je potrebné pridať výkon na ohrev vody. Charakteristiky dvojokruhových plynových kotlov spravidla uvádzajú, koľko vody a na akú teplotu môže tento kotol ohriať

Upozorňujeme, že nie je indikovaná teplota výstupnej vody, ale koľko stupňov sa voda zahreje, t.j. ak hovorí „40 stupňov“ a počiatočná teplota vody je 10 stupňov, potom bude výstup 50

Kondenzácia

Zaujímavá možnosť pre kotly, ktoré využívajú všetko teplo vyrobené pri spaľovaní plynu. Kotol pracuje tak, že dym, ktorý z neho opúšťa, je ochladený v prídavnej nádrži na vodu, čím sa vydáva leví podiel na teple. Ušetrí sa teda asi 10% energie, ktorá sa použije na ohrev vody v samostatnej nádrži..

Za zmienku tiež stojí, že nádrž na vodu, ktorá ochladzuje dym, slúži ako malý kotol. Dvojokruhový systém vám umožňuje priviesť vodu ohrievanú v nádrži do mixérov.

Kondenzačné kotly sú otvoreného a uzavretého typu, môžu byť vybavené ďalšou elektronikou, ktorá reguluje teplotu v spaľovacej komore, systéme (potrubiach) a môže znižovať alebo zvyšovať výkon pri dodržaní nastavenej teploty..

Aké sú kritériá pre výber kotla

Prvá vec, ktorou sa spotrebitelia riadia pri výbere vykurovacieho kotla, je počet obvodov. Dvojkruhový nástenný turbokompresorový plynový kotol je medzi obyvateľstvom veľmi žiadaný..

Jeho cena je oveľa vyššia ako cena konvenčného kotla. Ale s jeho pomocou môžete ušetriť peniaze na nákup iného zariadenia na organizáciu systému zásobovania teplou vodou..

Jednokruhové jednotky majú výhody:

 • nižšia cena;
 • zjednodušená inštalácia;
 • nízka hmotnosť;
 • v prípade potreby ľahko opraviteľný;
 • spoľahlivý a odolný.

Na vykurovanie nebytových priestorov sú najčastejšie inštalované jednokruhové jednotky..

Preplňované plynové kotly, ako si vybrať, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Plynový kotol musí byť zvolený podľa jeho výkonových charakteristík, aby sa ospravedlňoval z hľadiska spoľahlivosti a účinnosti. S výškou stropu nie viac ako tri metre zodpovedá 1 kW tepelnej energie 10 štvorcových metrov. metrov vykurovanej plochy.

Existuje tiež také kritérium pre výber kotla, ako je jeho veľkosť a tvar. V niektorých prípadoch je výhodnejšie inštalovať podlahový kotol s turbínou. Má však najväčšie rozmery ako nástenný model a má dlhšiu životnosť. Jeho konštrukcia používa na výrobu hlavných komponentov vysokopevnostné materiály..

Každý spotrebiteľ má svoje vlastné požiadavky na preplňovaný plynový kotol. Všetky možnosti-dvoj a jednokruhové, nástenné a podlahové, nájdu svojho kupujúceho. Samozrejme, ak existuje potreba dodávky teplej vody, potom problém optimálne vyrieši dvojokruhový kotol..

Tipy na výber dvojokruhového turbodúchadla

Pred kúpou plynového dvojokruhového preplňovaného kotla by ste mali venovať pozornosť niekoľkým dôležitým kritériám výberu, vrátane:

 • Konštrukcia plynového dvojokruhového preplňovaného kotla: stojanového alebo nástenného. Podlahové kotly sú veľké jednotky s vysokým výkonom, spravidla s vysokou účinnosťou. Hlavným miestom ich aplikácie sú veľké budovy alebo priemyselné zariadenia. Vyžadujú veľkú voľnú plochu (spravidla oddelenú miestnosť) a sú nenásytné na palivo. Zatiaľ čo nástenné modely sú ideálne pre byty a súkromné ​​domy. Sú kompaktné, dostatočne výkonné a môžu ľahko poskytovať teplú vodu pre domácnosť a vykurovanie;
 • Výkon plynového dvojokruhového turbodúchadla. Toto kritérium by sa malo vziať do úvahy spolu s účinnosťou. Výkon sa vypočítava s prihliadnutím na vykurovaciu plochu a počet miest na príjem vody v miestnosti;
 • Konštrukcia výmenníka tepla. Na niektorých modeloch nie je rozdelenie výmenníkov tepla na primárne a sekundárne (doskové). Na oplátku je v takýchto zariadeniach inštalovaný bitermický výmenník tepla, ktorý kombinuje dva vyššie uvedené prvky. To umožňuje zmenšiť veľkosť celého preplňovaného dvojokruhového plynového kotla;

Predávajúci (dodávateľ). Dôležitým kritériom ochrany vášho nákupu. Koniec koncov, iba výberom oficiálneho zástupcu výrobcu alebo certifikovaného predajného miesta nepochybne získate záruku a dostanete originálny dvojokruhový preplňovaný kotol; Kompletná sada zariadenia. Napríklad pri kúpe plynového dvojokruhového turbodúchadla Ariston by ste mali dostať: originálne balenie od výrobcu, záručný list, technický pas, samotný kotol a spojovacie prvky.

Kritériá pre výber modelu dvojokruhového plynového kotla

Pred výberom konkrétneho modelu je potrebné správne posúdiť výhody a nevýhody navrhovaných modelov vybavenia. A tiež jasne formulovať hlavné kritériá výberu.

Na navigáciu medzi obrovskou rozmanitosťou modelov je užitočné prečítať si recenzie o práci a výkone rôznych úprav. Mnoho spotrebiteľov v procese inštalácie kotlov a ich ďalšieho použitia už čelilo niektorým technologickým problémom, ktoré sú ochotne zdieľané vo fórach a blogoch..

Je potrebné mať na pamäti, že sila takmer všetkých modifikácií plynových dvojokruhových kotlov neumožňuje ich použitie na vykurovanie veľmi veľkých plôch..

Obvykle sú inštalované v malých bytoch alebo súkromných domoch..

Ale také kotly, vzhľadom na ich veľkosť, môžu byť skryté za kusmi nábytku, umiestnenými na veľmi vhodných miestach na použitie bez toho, aby bol ohrozený celkový dizajn miestnosti..

Ventilátor

Dvojkruhové kotly sú vybavené jednorýchlostným ventilátorom so vstavaným tlakovým spínačom spalín. Systém núteného prívodu vzduchu funguje nasledovne:

 • ventilátor pumpuje kyslík;
 • výsledné produkty rozkladu sa odstránia zo zariadenia.

Nútený systém odstraňuje škodlivé plyny koaxiálnym potrubím, takže nie je potrebné používať komín.

Plynový ventil

Tento malý detail hrá dôležitú úlohu: kontrola paliva. V moderných turbodúchadlových kotloch sú nainštalované ventily s funkciou modulácie plameňa.

Pri výbere ohrievača pre váš domov by ste mali dbať na funkčnosť plynových ventilov a uprednostniť detaily s možnosťou modulácie

Elektronická jednotka

Elektronická doska v nástenných turbo kotloch je umiestnená v spodnej časti jednotky. Skrýva ho odolné plastové puzdro, ktoré je upevnené západkami.

V držiaku nie sú žiadne skrutky ani ďalšie diely. To poskytuje rýchly prístup k elektronickej doske..

Expanzná nádoba

Dvojokruhové preplňované kotly sú vybavené expanznou nádržou. Toto je ďalší zásobník vody, ktorý slúži ako rezervný zásobník v prípade prebytočnej tekutiny. Keď tlak v potrubí stúpne (v dôsledku zvýšenia objemu vody), vstupný ventil sa otvorí a umožní vode prúdiť do seba.

Keď teplota klesne, kvapalina vyteká z nádrže a naplní radiátory. Štandardný objem expanznej nádrže je 6-8 litrov.

Spaľovacia komora a čerpadlo

Plynový dvojokruhový kotol má malý výkon – 35 kW. Zariadenie je vybavené uzavretou spaľovacou komorou. Pomocou ventilátora vstupuje vzduch koaxiálnym potrubím, ktoré podporuje spaľovanie plynu.

Spaliny opúšťajú aj turbínu. Štandardná spaľovacia komora je vyrobená zo zliatiny medi, zatiaľ čo na podlahové konštrukcie sa používa liatina. V štandardných modeloch sa používa trojstupňové čerpadlo. Má v sebe zabudovaný „odvzdušňovací ventil“ a vypúšťací ventil.

Minimálny požadovaný výkon

Požadovaný výkon turbo kotla môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca: kde 1 * kW energie ide na 10 m2 vykurovanej plochy.

* tepelné straty priemernej obytnej budovy so stropmi až 2,7 m od stredného Ruska.

Odporúčame nastaviť rezervu 15–20% z tejto hodnoty, aby sa jednotka neprevádzkovala na limite, preto pre ten istý objekt Q≈14–15 kW.

Tiež, ak vezmeme do úvahy dvojokruhový model, potom bude potrebné pridať najmenej 15-20% na použitie dodávky teplej vody, celkovo sa už ukáže, že Q≈16-17 kW

Je tiež dôležité, aby ste to s energiou nepreháňali, inak bude kotol príliš často “taktovať” (zapínať a vypínať), čo zníži jeho zdroje

Ako presne vypočítať požadovaný výkon kotla Individuálny výpočet, vzorec a korekčné faktory

Vlastnosti komínového zariadenia

Koaxiálny dymovod turbodúchadla s plynovým kotlom má dva kanály. Zariadenie „potrubie v potrubí“ umožňuje zabezpečenie niekoľkých procesov súčasne: nasávanie spaľovacieho vzduchu z ulice a odsávanie výfukových plynov von. Vďaka špeciálnej konštrukcii kotla zároveň spaľovací vzduch vstupuje komínom priamo do spaľovacej komory..

Na zvýšenie produktivity je koaxiálny komín vybavený elektrickou turbínou. Rýchlosť otáčania lopatiek je možné nastaviť. Táto funkcia je veľmi dôležitá v prípade poklesu tlaku v hlavnom potrubí, pretože vyrovnáva pomer zložiek v zmesi plyn-vzduch. To znamená, že to možno urobiť tak, aby otáčanie turbíny zodpovedalo tlaku plynu. Vďaka tejto konštrukčnej vlastnosti kotolný horák prevádzkuje celú vykurovaciu sezónu s maximálnym prenosom tepla..

Preplňované plynové kotly, ako si vybrať, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Turbokotle sú vybavené automatickými snímačmi, ktoré riadia bezpečnú prevádzku jednotky. V prípade nehody okamžite vypnú systém a prerušia dodávku plynu.

Plynový dvojokruhový turbo kotol nevyžaduje inštaláciu veľkej komínovej konštrukcie, preto je jeho inštalácia výrazne zjednodušená. Nie je potrebné budovať samostatnú kotolňu, pretože zo spaľovne neberie kyslík. Takýto kotol je možné nainštalovať do obytných aj nebytových budov a štruktúr..

Spaľovacie komory plynových kotlov a ich vlastnosti

Spaľovacie komory týchto typov kotlov majú vo svojej konštrukcii významné rozdiely. To určuje spôsob, akým sa z nich odstráni oxid uhoľnatý..

Tradičné komínové plynové kotly

Tieto konštrukcie majú „otvorenú“ (niekedy nazývanú „atmosférickú“) spaľovaciu komoru. Komunikuje so vzduchom v miestnosti, kde je umiestnený plynový kotol a počas prevádzky plynového horáka kotla sa prirodzene absorbuje potrebné množstvo vzduchu na spaľovanie plynu. To znamená, že kyslík vo vzduchu sa postupne spotrebuje a je potrebné jeho neustále dopĺňanie. Na to je potrebná prívodná a odsávacia ventilácia. Jeho zariadenie musí tento problém vyriešiť, inak je normálna prevádzka plynového kotla nemožná a nebezpečná..

1) plyn prestane úplne horieť a nedostaneme také množstvo tepla, aké by sme mali dostať počas normálneho procesu;

2) vzniká oxid uhoľnatý (CO), ktorý je v určitých koncentráciách život ohrozujúci (prítomnosť iba 1% oxidu uhoľnatého vo vzduchu pri vdýchnutí môže viesť k otrave tela so smrteľným následkom).

Preto je prevádzka takýchto plynových kotlov považovaná za nebezpečnejšiu a dokonca aj s automatickou ochranou vyžaduje pravidelné monitorovanie procesu..

Čo je potrebné vziať do úvahy pri inštalácii turbo kotlov

Pri inštalácii kotlov musíte vziať do úvahy niektoré body, ktoré môžu ovplyvniť jeho výkon. V prvom rade je to závislosť od dodávky elektriny.

Toto je slabá stránka kotlov. Faktom je, že nemôžu pracovať so zotrvačnou cirkuláciou chladiacej kvapaliny. Ak nie je elektrina, elektrické čerpadlá sa zastavia a kotol bude nečinný..

Ďalšou nevýhodou sú vysoké náklady na diely a opravy preplňovaného kotla..

Preplňované plynové kotly, ako si vybrať, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Tieto body však nie sú také významné v porovnaní s pohodlím a účinnosťou takýchto zariadení..

Jednotky sa vyberajú v súlade s veľkosťou domu, modelmi radiátorov a s prihliadnutím na pravidlá schémy vykurovania. Odborníci pomôžu vykonať potrebné výpočty tepelného inžinierstva a navrhnú, ktorý kotol je lepší..

Kompetentným prístupom k výberu zariadenia na plynové vykurovanie môžete zaistiť jeho ekonomickú a trvanlivú prevádzku..

Rozdiely medzi atmosférickým plynovým kotlom a turbodúchadlom

Plynové zariadenia, na základe ktorých sú postavené autonómne vykurovacie systémy, sú na trhu prezentované v dvoch možnostiach. Spotrebiteľ si teraz môže kúpiť buď preplňovaný alebo atmosférický (komínový) typ.

Prvá skupina je vybavená koaxiálnym komínom a uzavretou spaľovacou komorou. Vzhľadom na minimálne požiadavky na ventilačný systém môže byť inštalovaný v bytových domoch. Na prevádzku atmosférického kotla je potrebný tradičný komín. Je inštalovaný v nízkopodlažných súkromných budovách..

Atmosférický a preplňovaný plynový kotol

Hlavné rozdiely medzi atmosférickým a preplňovaným typom kotla spočívajú v konštrukcii a princípe činnosti plynového horáka

V hlavnej pracovnej jednotke atmosférického plynového kotla, ktorý patrí k otvorenému typu, sa z miestnosti odoberá vzduch. Spaľovací proces s tradičným uvoľňovaním svojich produktov prebieha otvorene, preto je na inštaláciu atmosférického zariadenia vybavená kotolňa oddelená od obývacej časti domu..

Atmosférický horák je sada malých dýz, ktorými plyn preteká pod tlakom. Počas spaľovania vstupuje do komory správne množstvo vzduchu, ktoré zosilňuje plameň. Výsledkom je, že počas ohrevu vody v systéme spotrebuje atmosférický kotol minimum paliva. Dym je odvádzaný komínom z nehrdzavejúcej ocele.

Otvorený plynový horák

Otvorený horák počas prevádzky spaľuje kyslík zo vzduchovej hmoty kotolne. Aj keď usúdime, že sa jedná a priori o nebytové priestory, je potrebné výkonné vetracie zariadenie. Na normálne spaľovanie je predsa potrebný stály prísun vzduchu.

Preplňovaný kotol má uzavretú spaľovaciu komoru. Kyslík je do komôrok vháňaný koaxiálnou rúrkou ventilátorom. Inštalácia zariadenia je možná kdekoľvek.

Zvláštnosťou nástenného turbodúchadla je, že spaľovacia komora je vyrobená z medi, ktorá obmedzuje výkon na 35 kW. V stojanových kotloch je vyrobený z liatiny, ktorá môže výrazne zvýšiť výkon.

Rozdiel v zariadení komínov

Atmosférické typy plynových kotlov je potrebné pripojiť k štandardnému komínu so zvislým kanálom. Turbodúchadlá môžu byť vybavené koaxiálnym komínom – inštalácia je jednoduchšia a lacnejšia

Prehľad plynových kotlov s turbodúchadlom

Na vykurovanie malých bytov a kancelárií bude najlepšou voľbou preplňovaný plynový kotol. Je bezpečný, ľahko ovládateľný a spoľahlivý. Stabilne poskytuje spotrebiteľom ohrievanú vodu v potrebnom objeme.

Jeho výhody oproti atmosférickému:

 • ak je výkon do 60 kW, na mieste inštalácie nezáleží;
 • z priestorov sa neberie vzduch na spaľovanie;
 • produkty spaľovania sú odvádzané pomocou ventilátora na ulicu komínom;
 • vysoká účinnosť vám umožňuje použiť menej paliva.

Turbínové kotly sú úplne bezpečné a môžu byť inštalované v akejkoľvek miestnosti.

Zariadenie plynového kotla preplňovaného typu

Uzavretý plynový kotol je oveľa bezpečnejší ako otvorená verzia. Počas svojej prevádzky sa produkty spracovania plynných palív nedostávajú do priestorov. Kyslík nie je spálený

Dizajn a vlastnosti prevádzky

Hlavné konštrukčné prvky kotla s verziou uzavretého horáka:

 • plynový horák;
 • ventilátor;
 • Výmenník tepla TÚV;
 • vstavaná expanzná nádrž;
 • vykurovací výmenník tepla;
 • obehové čerpadlo;
 • snímače teploty;
 • plynový ventil;
 • bezpečnostné systémy;
 • koaxiálny komín;
 • elektronická riadiaca jednotka.

Inštalácia takého kotla by sa mala vykonávať na vonkajšej stene domu alebo v blízkosti vetracej šachty. Napriek tomu, že náklady na preplňovaný model sú vyššie ako atmosférické, môžete ušetriť na zariadení kotolne a zariadení tradičného komína.

Väčšina dvojokruhových jednotiek zastaví vykurovanie miestnosti pri dodávke teplej vody. Na rozdiel od názoru väčšiny chladiaca kvapalina nemá čas vychladnúť a teplota v byte zostáva.

Preplňované kotly sú vybavené režimom „Summer“. V tomto prípade je teplá voda dodávaná nezávisle od vykurovacieho systému – to je silný argument v prospech nákupu modelu s uzavretým horákom..

Výhody preplňovaných kotlov:

 • prívod vzduchu na vykurovanie nie je z miestnosti, ale z ulice:
 • uzavretá spaľovacia komora;
 • nie je potrebné inštalovať komín;
 • nie je potrebné stavať kotolňu (inštaláciu je možné vykonať v akejkoľvek miestnosti);
 • kompaktná veľkosť;
 • vysoká účinnosť a nízka spotreba energie;
 • vysoká produktivita (v priemere sa zahrieva 10 litrov vody za minútu);
 • automatizovaný pracovný a elektronický riadiaci systém;
 • vysoká bezpečnosť;
 • jednoduchosť použitia.

Medzi nevýhody patrí vysoká cena zariadenia a dielov na opravy a závislosť od dodávok elektriny..

Modely uzavretých horákov

Na dodávku ohriatej vody do vykurovacích radiátorov slúži jednokruhový kotol. V dvojokruhových modeloch je na prípravu teplej vody k dispozícii druhý vykurovací okruh. Kotol s výkonom nad 20 kW vám umožní vykurovať miestnosť a ohrievať vodu.

Avšak, podlahová jednotka s nízkym výkonom, potom by nemala byť “preťažená”. Je lepšie ohrievať vodu plynovým stĺpcom. Podľa noriem je možné do jednej kotolne nainštalovať dva samostatné kotly: nástenné a stojace. Jeden z nich bude dodávať hygienickú vodu a druhý vykurovacie médium.

Dvojokruhové modely sú rozdelené na kotly s bitermickým výmenníkom tepla a samostatný. Prvý slúži na vykurovanie a zásobovanie teplou vodou. Jeho nevýhodou je citlivosť na zlú vodu. Mierka na ňom rýchlo nadväzuje a výkon klesá.

Počas prevádzky sa odporúča použiť prášok z vodného kameňa. Oddelený výmenník tepla plní rovnaké funkcie ako bithermálny, ale je menej citlivý na vodu.

Rozdiel v pôsobení kondenzačného kotla a konvenčného kotla

Vysoká účinnosť kondenzačných kotlov je daná rozumným využitím kondenzátu, ktorého teplo sa prenáša do vykurovacieho okruhu

Kondenzačné kotly okrem bežného vytvárania tepla dodatočne využívajú aj energiu uvoľnenú počas prevádzky zariadenia počas kondenzácie vodných pár. V skutočnosti tieto modely zbierajú kondenzát, aby dodávali svoje teplo vykurovacím zariadeniam. Takéto kotly môžu ušetriť až 17% plynu a ich účinnosť dosahuje 108%.

Poviete, že účinnosť akéhokoľvek druhu vykurovacieho zariadenia nemôže prekročiť 100%? Možno to potvrdzujú kondenzačné modely. Čiastočne dvakrát použijú energiu uvoľnenú pri spaľovaní jednej porcie paliva..

Princíp činnosti kondenzačného kotla s dvoma výmenníkmi tepla

Kondenzačné kotly majú dva výmenníky tepla. Jeden z nich ohrieva vodu alebo chladivo, druhý zhromažďuje a pripravuje kondenzát na následné použitie

Prehľad atmosférických plynových kotlov

Hlavné charakteristiky atmosférických plynových kotlov:

 • výkon – od 20 do 60 kW;
 • veľké rozmery a hmotnosť;
 • produktivita – až 30 l / min;
 • priemerná účinnosť je 79-92%;
 • elektronický ovládací panel.

Tento model je vybavený otvorenou spaľovacou komorou. Kyslík sa odoberá z miestnosti, kde sa nachádza zariadenie, a produkty spaľovania sa odstraňujú komínom. Únik zo spaľovacej komory vedie k tomu, že niektoré plyny sa dostávajú do životného prostredia a môžu spôsobiť otravu.

Konštrukcia kotla s otvoreným horákom

Zariadenie plynového kotla s otvoreným horákom nie je kategoricky vhodné na inštaláciu v obytných priestoroch. Aj pri bezchybne fungujúcom komínovom systéme nemožno vylúčiť riziko vstupu toxínov do vzdušnej hmoty.

Preto je pre atmosférické kotly vybavená špeciálna miestnosť s dobrým vetraním..

Výber miesta na inštaláciu:

 • konštrukcia je inštalovaná v technickej budove;
 • pre výkonné a rozmerové modely je potrebná budova so základom;
 • na zaistenie dostatočného ťahu je potrebné tesné umiestnenie komína s minimálnym ohybom;
 • je dôležité zabezpečiť komunikáciu pre výstup koaxiálneho komína.

Prevádzka atmosférického kotla je založená na zahrievaní materiálu výmenníka tepla plynovým horákom, ktorý potom odovzdáva prijatú energiu tepelnému nosiču alebo vode pripravenej na použitie..

Dizajn horáka:

 • tryska;
 • hlava;
 • regulátor vzduchu;
 • ejekčná trubica.

Čiastočná časť plynu vstupuje priamo a druhá časť vzduchom. Plne – pred vstupom do spaľovacej komory je plyn úplne zmiešaný so vzduchom. V krajinách SNŠ neexistujú žiadne úplne zmiešané modely.

Schéma prevádzky plynového horáka

Plynový kotol a princíp jeho činnosti. Predtým, ako sa vzduch dotkne trysiek, zmieša sa s plynom. Miešanie môže byť úplné alebo čiastočné

Horáky sú k dispozícii v jednom a dvoch stupňoch s plynulým prepínaním rýchlosti posuvu paliva a moduláciou. Úspora spotreby závisí od zložitosti návrhu. Niektoré modely umožňujú používanie motorovej nafty. Ale cena takýchto kotlov je oveľa vyššia..

Horáky sú dodávané so snímačmi CO2 a plameňa. Ak je prievan nedostatočný, plameň môže zhasnúť, čo povedie k kontaminácii miestnosti plynom. Podobný problém sa pozoruje pri vlastných konštrukciách, ktoré sa prevádzajú z kotlov na tuhé palivá..

Výhody atmosférických plynových kotlov:

 • stabilná prevádzka aj pri nízkom tlaku plynu (osud vyplýva, že v tomto prípade prvky dodávky paliva zlyhávajú rýchlejšie);
 • na efektívne spaľovanie zmesi nie je potrebný ďalší prívod vzduchu;
 • tichá práca;
 • jednoduchosť použitia.

Existujú aj významné nevýhody. Najdôležitejšou je možnosť úniku oxidu uhoľnatého a požiaru. Preto zariadenie kotla s otvoreným typom plynového horáka vyžaduje samostatnú miestnosť (nemožnosť inštalácie v bytoch).

Typy atmosférických plynových kotlov

Vykurovacie zariadenia sa medzi sebou líšia:

 • rozmery plus hmotnosť priamo súvisiace s rozmermi;
 • moc;
 • Účinnosť.

Maximálny výkon nástenných modelov atmosférických kotlov je 36 kW. Tento indikátor je spôsobený konštrukčnými vlastnosťami.

Pri výbere optimálneho výkonu by ste mali vziať do úvahy plochu miestnosti a faktory možných tepelných strát (okná, studené podlahy a steny). Odporúča sa zvoliť kotol, ktorý je schopný ohriať plochu o 25% viac, ako je skutočné.

Schéma úniku tepla

Výkon kotla je zvolený tak, aby na každých 100 metrov štvorcových pripadalo najmenej 10 kW plus 25% získaného výsledku

Okrem výkonu by ste pri výbere kotla mali dbať aj na účinnosť. Tento indikátor ukazuje, koľko energie je potrebné na ohrev vody a koľko vyhorí. Priemerné hodnoty pre atmosférické kotly sú 80-90%. Drahšie modely poskytujú maximálny účinok – až 97%.

V kondenzačných kotloch je účinnosť 100%. Faktom je, že výfukové plyny sa zahrievajú až na 110 ° C. V preplňovaných jednotkách je tento údaj pri 55 ° C. Pri kondenzácii – 30 ° С.

Ako si vybrať plynový turbo kotol

Preplňované kotly už nie sú žiadnou vzácnosťou. Domácim spotrebiteľom je ponúkaných niekoľko desiatok modelov od rôznych výrobcov, líšiacich sa funkčnosťou a vnútornou štruktúrou. Voľba plynového kotla s preplňovaním sa obmedzuje na nasledovné:

 1. Výber podľa technických charakteristík.
 2. Výrobca.
 3. Náklady.

Odborníci odporúčajú vybrať vykurovacie zariadenie po analýze a tepelno -technických výpočtoch miestnosti.

Hlavné výhody

Ihneď poznamenávame, že plynový kotol s turbodúchadlom v porovnaní s konvenčným atmosférickým kotlom má množstvo pozitívnych rozdielov. Medzi hlavné patria:

 1. Z miestnosti nie je nasávaný vzduch. Otrava oxidom uhoľnatým nie je možná.
 2. Inštalácia neznamená inštaláciu plnohodnotného komína. Každý kotol bude schopný pracovať s konvenčnou koaxiálnou rúrkou opísanou vyššie..
 3. Vysoká účinnosť. Funkcie kotla sú automatizované, aby bola zaručená presnosť a účinnosť.
 4. Jednotka je úplne bezpečná. Možnosti steny a podlahy je možné nainštalovať do akejkoľvek miestnosti.

Moderné turbo kotly cenou prekonávajú atmosférické kotly, ale táto skutočnosť je kompenzovaná perspektívou ekonomickej spotreby plynu pri ďalšej prevádzke a jednoduchosti použitia..

Výber podľa výkonu a funkčnosti

Voľba vhodného kotlového zariadenia začína výberom podľa výkonu a funkčnosti. Dávajte pozor na nasledujúce vlastnosti:

 • Výkon – presné výpočty, vykonané po audite tepelných strát vykurovaných priestorov. Existuje vzorec na výpočet priemerného výkonu, 1 kW = 10 m². Výpočty pomocou vyššie uvedeného vzorca nie sú vhodné pre kotly so samostatným výmenníkom tepla (dvojokruhový), ako ani pre miestnosti, kde je výška stropu viac ako 2,7 m.

  Kotlové zariadenie s bitermickým výmenníkom tepla, vypočítané s prihliadnutím na požadovanú výkonovú rezervu (+ 15%) a dodatočnú kapacitu potrebnú na ohrev vody (+ 15%).

 • Počet vykurovacích okruhov – ak existuje naliehavá potreba dodávky teplej vody, vyberte kotol s dvoma výmenníkmi tepla. V ostatných prípadoch je vhodný generátor tepla s jedným vykurovacím okruhom..

  Moderný 2-okruhový plynový turbo kotol na vykurovanie a dodávku teplej vody pracuje v režime „zima / leto“. Po skončení vykurovacej sezóny sa primárny okruh vypne. Kotol naďalej funguje ako konvenčný prietokový ohrievač vody.

 • Materiál výmenníka tepla – primárny okruh je vyrobený z liatiny a ocele. Sekundárny výmenník tepla vyrobený z medi alebo hliníka. Každý materiál má svoje vlastné parametre tepelnej vodivosti a trvanie prevádzky. Materiál obvodov ovplyvňuje náklady na kotol.
 • Automatizácia-zariadenie dvojokruhového preplňovaného plynového kotla obsahuje konvenčnú alebo na počasí závislú automatizáciu. Moderné modely sú vybavené diaľkovým ovládaním na žiadosť zákazníka a sú navyše vybavené modulom diaľkového oznámenia. Čím viac funkcií automatizácia má, tým je kotol ekonomickejší ako plyn.

výber kotla

Ktorá spoločnosť turbo kotol je lepšia

Hodnotenie turbokompresorových plynových kotlov podľa spoločností vedú modely nemeckých výrobcov. Výrobky francúzskych a talianskych tovární sú o niečo nižšie. Ruské spoločnosti sa v poslednej dobe hrnú na výrobu celkom konkurencieschopných kotlov, ktoré sú veľmi obľúbené kvôli nízkym nákladom..

Voľbe turbo kotlov z hľadiska spoľahlivosti vedú spoločnosti Buderus, Bosch Gas, Protherm, Vaillant. Na druhom mieste sú Baxi, Neva Lux, Arderia. O niečo horšie, pokiaľ ide o kvalitu a spoľahlivosť konštrukcie, sú produkty kórejských spoločností: Navien, Daewoo, Kiturami, Hydrosta.

Koľko stojí preplňovaný kotol

Cenová politika do značnej miery závisí od vybraného výrobcu. Dvojokruhový preplňovaný plynový kotol Buderus s výkonom 12 kW bude stáť 33-35 tisíc rubľov. Domáci analóg si môžete kúpiť od 20 do 25 000 rubľov.

Kórejské vybavenie, predávané výlučne v „prémiovom“ balíku. Za kotol vybavený automatizáciou závislou od počasia budete musieť zaplatiť cenu nemeckého kotla v základnej minimálnej konfigurácii, 35-40 000 rubľov.

Možné poruchy agregátov s turbodúchadlom

Väčšina porúch dvojokruhových plynových kotlov je spôsobená chybami inštalácie alebo nesprávnou prevádzkou. Mnohí sa sťažujú na útlm plynovej jednotky. Príčinou je najčastejšie nasledujúci dôvod:

 1. Slabý ťah – vzniká nedodržaním pravidiel pre inštaláciu komína: prekročenie prípustných vertikálnych a horizontálnych sekcií alebo nedostatok svahu.
 2. Nestabilita napätia v sieti spôsobuje poruchu citlivej automatizácie, ktorá dáva signál na zastavenie horenia.
 3. Porucha snímača ťahu alebo spaľovania vedie k vypnutiu zariadenia.

Ako si vybrať plynový kotol s turbodúchadlom: rozdiely medzi turbodúchadlami a atmosférickými, zariadenie a princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

Pre správnu funkciu preplňovaného agregátu je veľmi dôležitý dobrý ťah, pretože jeho nedostatok môže viesť nielen k útlmu horáka, ale aj k spätnému ťahu. To povedie k vniknutiu oxidu uhoľnatého do miestnosti, čo je veľmi nebezpečné. Túžbu môžete zlepšiť nasledujúcimi spôsobmi:

 • nainštalujte deflektor, ktorý zvyšuje trakciu 1,5 -krát;
 • vybaviť hlavu komína čelným sklom.

Ak sa situácia nezmenila k lepšiemu, potom musí byť koaxiálna rúrka odstránená a znovu vyrobená v súlade s technickými požiadavkami..

Preplňované dvojokruhové plynové vykurovacie kotly závisia od dodávky elektrickej energie, preto v oblastiach, kde často dochádza k výpadkom elektriny, je lepšie ich nepoužívať. Aby ste predĺžili životnosť prchavej jednotky, mali by ste si kúpiť a nainštalovať stabilizátor napätia.

Ako si vybrať kotol?

Pri výbere plynového kotla sa analyzujú tri hlavné parametre: všetky technické vlastnosti, spoľahlivý a osvedčený výrobca, náklady. Je nevyhnutné analyzovať miestnosť, v ktorej bude zariadenie nainštalované. Prvým krokom je venovať pozornosť výkonu a funkčnosti zariadenia..

Kritériá pre kompetentnú voľbu

Dôležité vlastnosti:

 1. Výkon. Výpočet sa vykonáva po analýze plochy miestnosti a možných tepelných strát.
 2. Počet servisných obvodov. Ak potrebujete vykurovať miestnosť a zásobovať teplou vodou, zvoľte dvojokruhový kotol s dvojicou výmenníkov tepla. Ak nie je potrebná teplá voda, potom stačí jednokruhový kotol. Nové dvojokruhové ohrievače majú režim „zima / leto“.
 3. Materiál, z ktorého je výmenník tepla vyrobený. Na primárny okruh sa používa oceľ alebo liatina a na sekundárny obvod meď a hliník. Životnosť, tepelná vodivosť a náklady závisia od materiálu..
 4. Automatizácia. Je k dispozícii v dvojokruhovom turbodúchadle. Existujú dva typy: štandardné a závislé od počasia. Nové modely majú vstavané jednotky diaľkového ovládania. Model môže byť dodatočne vybavený diaľkovým upozornením. Spotreba plynu závisí od počtu automatizačných funkcií.

Najlepšie modely plynových kotlov vyrábajú nemecké spoločnosti. Talianske a francúzske výrobky sú na druhom mieste v obľúbenosti. Rusko tiež začalo dodávať konkurencieschopné kotly s nízkymi nákladmi.

Najspoľahlivejšie kotly od Baxi, ako aj Vaillant Turbo TEC, Viessmann, Vaillant Atmo TEC. Na druhom a treťom mieste sú modely od spoločností Neva Lux a Arderia. Nízke ukazovatele spoľahlivosti a kvality stavby v kórejských výrobkoch Navien, Hydrosta, Daewoo a Kiturami.

Požiadavky na inštaláciu

Na inštaláciu atmosférických kotlov sú kladené najvyššie nároky. Inštaláciu a pripojenie vykonávajú iba zástupcovia plynárenskej spoločnosti, s ktorou je uzavretá dohoda o ďalšej údržbe a technickej kontrole zariadenia. Všetky spojovacie uzly musia byť dokonalé, extrémne tesné.

Plynový nástenný závesný kotol s turbodúchadlom

Turbodúchadlo môže byť inštalované nezávisle. Je však potrebné mať na pamäti, že najmenšie porušenie povedie k zníženiu výkonu a výrobca odmietne záručný servis

Modely s turbodúchadlom nie sú také náročné, ale ručné káblové pripojenie sa tiež zvlášť neodporúča. Zvlášť ak sa vinou neskúseného dodávateľa dostane voda do potrubia. Existuje dôležitá podmienka – bezchybné odstránenie komínových potrubí na ulicu.

Požiadavky na inštaláciu vykurovacieho kotla s turbodúchadlom

Pred inštaláciou preplňovaného kotla je povinné pripraviť projektovú dokumentáciu. Dokumenty sa vyhotovujú aj vtedy, ak sa plánuje zmena starého zariadenia s atmosférickým kotlom na moderné zariadenie s turbodúchadlom.

Pri inštalácii sa riadia súčasnými SNiP, požiadavkami na bezpečnosť životného prostredia pre škodlivé emisie a hygienickými normami. Berte do úvahy pravidlá DPS.

Základné pravidlá inštalácie sú:

 • Požiadavky na priestory používané pre kotolňu.
 • Predpisy týkajúce sa pripojenia kotla a systému spalín, zaisťujúce bezpečnú prevádzku a pravidelnú údržbu. Pokiaľ ide o posledne menované, kontrolné a opravné práce sa vykonávajú najmenej raz za rok, pred začiatkom vykurovacej sezóny..

Turbokotol si môžete nainštalovať sami. Akékoľvek porušenia vykonané počas inštalácie však budú mať vplyv na výkon jednotky a povedú k odmietnutiu výrobcu poskytovať záručný servis..

Požiadavky na miestnosť na inštaláciu turbo kotla

Presne povedané, regulačné požiadavky na inštaláciu vykurovacieho kotla s plynovým turbodúchadlom ešte neboli stanovené. Plynári vo väčšine prípadov používajú zastarané požiadavky SNiP na kotolňu a vykurovacie zariadenia. Pomoc pri porozumení súčasných noriem poskytujú SP 55.13330 (SNiP 31-02-2001), SP 89.13330 (SNiP II-35-76), SP 62.13330 (SNiP 42-01-2002) a SP 41-104-2000.

Stručne povedané, požiadavky sú tieto:

 • V bytových domoch je dovolené inštalovať preplňované plynové kotly za predpokladu, že to umožňujú technické parametre budovy (prítomnosť komínových potrubí, kuchynského priestoru atď.).
 • Inštalačná výška namontovaného turbodúchadla je vypočítaná v rozmedzí od 80 do 180 cm od úrovne podlahy. K stropu je súčasne potrebné nechať medzeru najmenej 80 cm.
 • Plynový kotol s turbodúchadlom je možné nainštalovať do akýchkoľvek nebytových priestorov. Sanitárne normy zakazujú inštaláciu akéhokoľvek druhu plynového zariadenia v obývacích izbách, kuchyniach, obývacích izbách (je možné v kuchyniach) atď. Povinná je prítomnosť zatváracích dverí, oplotenie kotolne chodbou alebo miestnosťami.
 • Je potrebné, aby do miestnosti vychádzali dva typy vetracích šácht, prívod a odvod.
 • Požadovaný objem miestnosti sa vypočíta v závislosti od výkonu generátora tepla. Podľa SP 55.13330 je pre kotly s výkonom do 30 kW vybavené uzavretým horákom postačujúca miestnosť s rozlohou 7,5 m². Táto norma bola v porovnaní so starými stavebnými postupmi, ktoré vyžadujú, aby miestnosť pre kotolňu mala najmenej 12 m², trochu zjednodušená.
 • Plynové kotly s výkonom viac ako 30 kW s turbodúchadlom by mali byť inštalované v samostatnej miestnosti s priečkami s najmenej hodinu šírením požiaru – EI 60. V kotolni sú dvere vedúce do ulice..
 • Požiadavky inšpekcie plynu stanovujú, že celkový celkový tepelný výkon všetkých vykurovacích zariadení nepresiahol 150 kW.

nainštalovaný turbo kotol

Požiadavky na prevádzku plynového turbo kotla sa môžu líšiť v závislosti od regiónu a interpretácie existujúcich regulačných dokumentov. Preto pred inštaláciou a spustením prevádzky tohto zariadenia stojí za to získať vysvetlenie od miestnej pobočky spoločnosti Gaznadzor..

Požiadavky na dymové a vetracie kanály

Systémy odstraňovania spalín pre turbodúchadlá sú vykonávané dvoma spôsobmi. Moderné modely majú dizajn, ktorý efektívne pracuje s koaxiálnymi komínovými kanálmi.

Vo väčšine prípadov musí byť komín pre preplňovaný plynový kotol koaxiálneho typu. Normy inštalácie a pripojenia sú stanovené v návode na obsluhu a v regulačných dokumentoch:

 • Horizontálny komín – pri inštalácii je potrebné dodržať nasledujúce vzdialenosti: horizontálny úsek nie viac ako 3 m, vertikálny nie viac ako 1 m. Dĺžku horizontálneho úseku komína je v extrémnych prípadoch možné zvýšiť na 5 m. menej ako 3-5 m.

  Úroveň komína nad zemou sa vypočíta na základe skutočnosti, že spaliny majú minimálny vplyv na chodcov.

 • Koaxiálny vertikálny odvod splodín – je dovolené používať individuálne a kolektívne systémy odsávania dymu. Dĺžka komína sa vypočíta s prihliadnutím na požadovanú výšku nad úrovňou strechy. Na zvýšenie trakčných charakteristík je nainštalovaný deflektor.

schémy správneho systému odsávania dymu turbo kotla

Okrem špecifických požiadaviek existujú aj všeobecné normy pre inštaláciu komínov, ktoré zaisťujú prevádzkyschopnosť systému odvodu spalín:

 • Je potrebné chrániť potrubie nasávania vzduchu pred kondenzáciou inštaláciou zachytávača kondenzátu. Komín je inštalovaný v miernom uhle od kotla.
 • Pre plynový kotol s turbodúchadlom v súkromnom dome alebo byte je potrebné napájanie a odsávanie. Kyslík z miestnosti je počas prevádzky horáka uzavretého typu stále spaľovaný, aj keď v minimálnom množstve. Na normálnu cirkuláciu vzduchu budete musieť vybaviť kotolňu oknom s prieduchom.
 • Odstránenie produktov spaľovania a prívodu vzduchu sa vykonáva povinnými prostriedkami. Keď je napájanie prerušené, plynový turbo kotol bude fungovať krátky čas, kým automatizácia nedá signál na vypnutie. Z tohto dôvodu poskytujú kotlové zariadenie systémom neprerušiteľného napájania..

  Pripojenie k elektrickej sieti sa vykonáva pomocou UPS s výkonovou rezervou dostatočnou na udržanie autonómnej prevádzky počas dňa.

Typ komína sa vyberá v závislosti od charakteristík vykurovanej budovy a už poskytnutého ventilačného systému a odvodu dymu.

Recenzie na preplňované kotly

Optimalizácia dodávky tepla pri prevádzke kotolne s plynovými turbínami má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Všeobecnú predstavu o výhodách a nevýhodách riešenia môžete zistiť preskúmaním skutočných recenzií spotrebiteľov o tomto modeli vykurovacích zariadení..

Prevádzkové skúsenosti tých spotrebiteľov, ktorí už nejaký čas používajú na vykurovanie kotly s turbodúchadlom, budú brať do úvahy výhody a nevýhody a predĺžia životnosť kotlového zariadenia.

Výhody turbo kotlov

Ako ukazujú recenzie, turbo kotly majú nasledujúce výhody:

 • Parametre inštalácie – sú kladené nízke požiadavky na inštaláciu, čo vám umožní namontovať kotly do kuchyne, kúpeľne, zatvoriť puzdro nábytkovou fasádou.
 • Prevádzkové parametre – preplňovaný kotol odoberá vzduch z ulice do horáka, čo má priaznivý vplyv na mikroklímu miestnosti. Konštrukcia je vybavená modulačným horákom, ktorý je schopný pracovať pri nízkom tlaku plynu. Väčšinu modelov je možné ľahko prestavať z hlavného radu na skvapalnené „modré“ palivo.
 • Automatika závislá od počasia upravuje ohrev chladiacej kvapaliny v závislosti od poveternostných podmienok. Môžete nastaviť maximálnu teplotu alebo ju znížiť na minimum, čím zabránite zamrznutiu chladiacej kvapaliny.

Nevýhody turbo kotlov

Pri posudzovaní recenzií existujú iba dve nevýhody, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

 • Spotreba elektrickej energie – kotly sú prchavé a nemôžu fungovať bez elektriny. Automatizácia je citlivá na poklesy napätia v sieti a ľahko sa pokazí.
 • Problém s kondenzátom – teplota spalín zriedka prekračuje 100 – 110 ° C. V súlade s tým je zvláštnosťou používania dvojkanálového koaxiálneho komína v zime veľké množstvo produkovaného kondenzátu, ktoré zmrazuje a blokuje kanály. Existujú dva spôsoby, ako vyriešiť problém:
  1. Bude potrebná izolácia komína.
  2. Inštalácia špeciálneho zachytávača kondenzátu.

  V opačnom prípade turbo kotle prakticky nemajú obdobu, najmä pokiaľ ide o ich účinnosť a výkon. Nízke požiadavky na inštaláciu, umožňuje inštaláciu vo viacpodlažnej budove, v miestnosti s obmedzeným priestorom.

  Pravidlá inštalácie

  Inštalácia preplňovaného kotla sa vykonáva v prísnom súlade s projektovou dokumentáciou. Inštalácia plynových zariadení je regulovaná SNiP, hygienickými normami, environmentálnou a požiarnou bezpečnosťou.

  Hlavnými normami pre inštaláciu sú požiadavky na kotolňu. Je dôležité dodržiavať pravidlá pre pripojenie komína, bezpečnú prevádzku a pravidelnú údržbu. Kontroly a opravy sa vykonávajú každoročne pred začiatkom vykurovacej sezóny.

  Preplňovaný kotol môžete nainštalovať vlastnými rukami. Malo by sa však chápať, že ak dôjde k porušeniu počas inštalácie, môže to mať vplyv na účinnosť práce..

  Ako si vybrať plynový kotol s turbodúchadlom: rozdiely medzi turbodúchadlami a atmosférickými, zariadenie a princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

  V súčasnosti neexistuje žiadny konkrétny súbor pravidiel pre inštaláciu preplňovaného zariadenia. Špecialisti preto používajú zastarané normy SNiP..

  Aby ste pochopili podmienky inštalácie turbodúchadla, zvážte hlavné kritériá:

  1. Turbokompresorové kotly je možné inštalovať v bytových domoch iba vtedy, ak je budova vybavená potrebnými parametrami, ako je prítomnosť dymovodov, dostatočná plocha miestnosti atď .;
  2. Prílohy sú umiestnené vo výške 0,8 až 1,8 m od podlahy. K stropu je potrebné nechať vzdialenosť 0,8 m;
  3. Turbo kotly je dovolené používať iba v nebytových priestoroch. Sanitárne predpisy zakazujú umiestnenie takéhoto zariadenia v spálňach, obývačkách atď .;
  4. Je dôležité mať vstupné dvere do miestnosti, kde je nainštalovaný kotol;
  5. Miestnosť by mala byť vybavená dvoma vetracími kanálmi: prívodným a výfukovým;
  6. Objem miestnosti musí byť v súlade s požiadavkami SNiP a závisí od výkonu kotla. Ak výkon nepresahuje 30 kW, považuje sa za dostatočnú plochu 7,5 m2;
  7. Pri použití kotlov s uzavretou spaľovacou komorou s výkonom vyšším ako 30 kW je potrebné pre ne vyčleniť samostatnú miestnosť a pokryť jej povrchy žiaruvzdornými materiálmi triedy EI 60;
  8. Kotolňa musí mať dvere s prístupom na ulicu;
  9. Plynárenské služby regulujú celkový výkon zariadenia nepresahujúci 150 kW.

  V každom prípade musia byť požiadavky na inštaláciu kotla vopred dohodnuté s Úradom pre dohľad nad plynom v príslušnom regióne, pretože sa môžu líšiť v závislosti od oblasti..

  Normy na inštaláciu komína sú uvedené v technickej dokumentácii zariadenia a v SNiP..

  Dajme im krátke zhrnutie:

  • horizontálna časť potrubia na odvod dymu by nemala presiahnuť 3 m a vertikálna časť – 1 m;
  • od hlavy potrubia k najbližšej budove by mala byť od 3 m;
  • úroveň komína od zeme je zvolená z dôvodov najmenšieho poškodenia chodcov;
  • na zlepšenie trakcie použite deflektor;
  • prívod vzduchu je chránený pred kondenzáciou inštaláciou zberača kondenzátu;
  • medzi komínom a kotlom je potrebné udržiavať malý uhol;
  • v súkromnom dome by malo byť zabezpečené prívodné a odsávacie vetranie;
  • kotolňa musí byť vybavená neprerušiteľným zdrojom napájania, pretože v prípade výpadku elektrickej energie automatizácia nebude schopná zaistiť prevádzkyschopnosť zariadenia. UPS musia byť zvolené s dostatočnou kapacitou, aby udržali kotol v prevádzke 24 hodín.

  Ako si vybrať plynový kotol s turbodúchadlom: rozdiely medzi turbodúchadlami a atmosférickými, zariadenie a princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

  Popis atmosférických plynových kotlov a princíp činnosti

  Ohrievač je vybavený otvoreným horákom, ktorý nasáva vzduch z miestnosti. Zóna emisií produktov spaľovania nie je oddelená utesnenou komorou, preto je vykurovací systém namontovaný v samostatnej miestnosti bez ohľadu na výkon.

  Vykurovací kotol sa skladá z horáka, plynového priestoru, výmenníka tepla, riadiacej jednotky, termostatu, čerpadla, zapaľovacích a plameňových elektród, tlakomeru, dymového ventilátora a potrubia. Pri vchode do palivovej nádrže sú hrubé a jemné filtre.

  Otvorený horák pozostáva zo sady malých trysiek, ktorých priemer reguluje tlak plynnej zmesi. Intenzita procesu závisí od rýchlosti posuvu a množstva vzduchu, ktoré sa zmieša s palivom pred vstupom do spaľovacej komory. Na domácom trhu existujú hlavne modely s neúplným vstrekovaním, preto sa časť kyslíka potrebného na reakciu nasáva z okolitého priestoru..

  Okrem spaľovacích zariadení sú v komore inštalované snímače oxidu uhoľnatého a plameňa. Vysielajú signály do elektronickej riadiacej jednotky, ktorá v prípade núdze zariadenie vypne..

  Energia zo spaľovania plynu ohrieva výmenník tepla, z ktorého voda vstupuje do vykurovacieho systému. Aby sa zabránilo upchatiu potrubí, pred cievku sú nainštalované čistiace filtre..

  Počas prevádzky zariadenia je plynové palivo pod tlakom dodávané do komory, kde horí za účasti kyslíka z okolitého priestoru. Stabilne pochádza z prirodzeného alebo núteného vetrania v kotolni. Ťah je zabezpečený komínom, ktorého výška závisí od vzdialenosti zariadenia od centrálnej časti domu:

  • ak je to menej ako 1,5 m, potom by sa potrubie malo zdvihnúť viac ako 0,5 m nad hrebeň;
  • vo vzdialenosti 1,5 až 3 m je povolená rovnaká výška potrubia a horný bod strechy;
  • vo vzdialenosti viac ako 3 m môže byť komín dokonca nižší ako hrebeň, ale uhol medzi nimi je menší ako 10 °.

  Aby sa zaistilo vetranie, potrubie by malo mať minimálny počet ohybov a horizontálnych sekcií.

  Popis atmosférických plynových kotlov a princíp činnosti

  Preplňované kotly, na rozdiel od atmosférických, nemajú otvorený horák. Vzduch vstupuje zvonku miestnosti cez dvojitý (koaxiálny) komín.

  Dôležité: ak je typ spaľovacej komory otvorený, kotol je možné použiť iba na vykurovanie súkromného domu, pretože sú na to vybavené nebytové priestory a štandardný komín.

  Zariadenie plynového kotla s otvorenou spaľovacou komorou

  Atmosférický nástenný plynový kotol

  Pre jednoduchosť popisu si predstavme, že výmenník tepla je umiestnený nad komfortom plynového sporáka a nad sporákom je namontovaná skrinka, ktorá je spojená s ventilačným potrubím. Podobná schéma na prívod vzduchu a odstraňovanie produktov spaľovania je implementovaná v atmosférickom kotle. V komíne kotla sa vytvára prirodzený ťah, pod vplyvom ktorého sa odstraňujú splodiny a dodáva sa vzduch na spaľovanie.

  Princíp prirodzeného ťahu

  Atmosférický nástenný plynový kotol

  Odvod spalín prirodzeným ťahom je tradičný. Tento spôsob odstraňovania produktov spaľovania je súčasťou mnohých typov vykurovacích zariadení využívajúcich rôzne druhy paliva-od domácich kachlí na drevo až po veľké kotlové jednotky spaľujúce uhlie. Podstata tejto metódy odstraňovania spalín spočíva v tom, že hustota ohriateho plynu (napríklad v komíne) je menšia ako hustota studeného vzduchu zvonku, a preto tlak v plynovom stĺpci v komíne bude tiež byť menej. V dôsledku rozdielu tlakov sa vytvorí prítok vzduchu zvonku miestnosti, ktorý vytesňuje horúce spaliny a sám sa zúčastňuje procesu spaľovania paliva. V komíne tak vzniká prievan. Navyše, čím vyšší je komín, a v dôsledku toho tlakový rozdiel plynového stĺpca v komíne a mimo neho, tým silnejší je ťah..

  Nevýhody odvodu spalín v dôsledku prirodzeného ťahu

  Tento spôsob odstraňovania produktov spaľovania v plynových kotloch má samozrejme svoje nevýhody. Najmä potreba postaviť komín požadovanej výšky. Dôležitý je aj dizajn komína. Napríklad jednoduchý tehlový komín nie je vhodný na prevádzku plynového kotla, pretože para obsiahnutá v spaľovacích produktoch bude v komíne kondenzovať, absorbovať sa do jeho stien a následne prispieť k jeho zničeniu. Aby ste sa tomuto javu vyhli, budete musieť do tehlového komína vložiť vložku z nehrdzavejúcej ocele alebo polymérnych materiálov.

  Okrem toho je potrebné zabezpečiť neustály neobmedzený prísun čerstvého vzduchu na spaľovanie, čo často vedie k tvorbe prievanu, ktorý znižuje pohodlie domova..

  Nevýhodou je náročnosť prevádzky a kvalitná kontrola trakcie. ako aj závislosť prievanu na poveternostných podmienkach (teplota vzduchu, vietor a pod.) a vonkajších príčinách (napríklad zapnutie / vypnutie kuchynského digestora, obmedzený prívod vzduchu a podobne). Keď sa zmenia podmienky, ktoré ovplyvňujú prievan, môžu nastať javy, ako je odfukovanie plameňa na horáku a spätný ťah. Preto je pri výbere plynového kotla s atmosférickým horákom potrebné dbať na dostupnosť technických riešení, ktoré tieto nežiaduce javy monitorujú a neutralizujú (snímač prevrátenia ťahu, kontrola plameňa atď.).

  Rozdiel medzi nástennými a nástennými kotlami

  Typ umiestnenia zariadenia určuje vlastnosti montáže, hmotnosť a postup inštalácie. Nástenné a podlahové kotly môžu byť jednokruhové aj dvojokruhové.

  Závesné ohrievače sú relatívne malé, takže zaberajú málo miesta a dajú sa ľahko nainštalovať na držiaky. Ich priemerná hmotnosť je 30-70 kg. Výhody zavesených kotlov sú kompaktnosť, nízka cena, lacná inštalácia a údržba..

  Rozdiel medzi nástennými a nástennými kotlami

  Napriek tomu, že nástenné modely sú v priemere menej produktívne ako stojace, stačia na vykurovanie súkromného domu. Výkon zariadenia sa vyberá v závislosti od teplotných podmienok a rozlohy miestnosti.

  Nevýhody konfigurácie sú kratšia životnosť výmenníka tepla a závislosť od elektrickej siete. Okrem toho nemrznúcu zmes nemožno použiť ako chladivo v závesných kotloch..

  V stojanových zariadeniach je výmenník často vyrobený z liatiny a v nástenných zariadeniach sa používa meď alebo oceľ, tieto formy sú citlivejšie na koróziu. Medené diely sú inštalované iba na drahých modeloch kotlov.

  Inštalácia ohrievačov podlahy je namáhavá a komplikovaná. Ak je zavesený model možné nainštalovať nezávisle, potom pre stacionárny model sa odporúča zveriť túto úlohu odborníkom.

  Pri veľkej ploche vykurovanej miestnosti stojí za to dať prednosť silnej podlahovej inštalácii. Môže pracovať s akýmkoľvek chladiacim médiom a je takmer vždy neprchavý..

  Rozdiely v prevádzke vykurovacích jednotiek

  Existujú dva typy zariadení na vytvorenie vykurovacieho systému:

  • Preplňovaný.
  • Atmosférický (komín).

  Preplňovaná jednotka sa vyznačuje prítomnosťou koaxiálneho komína. Na vetranie sú kladené minimálne požiadavky, tieto zariadenia sú inštalované v bytových domoch. Zariadenie otvoreného typu vyžaduje tradičný komín, tento typ zariadenia je vhodný pre budovy s minimálnym počtom podlaží.

  Atmosférický kotol je zariadenie otvoreného typu, kyslík sa do pracovnej jednotky dodáva z prostredia. Spaľovanie a likvidácia odpadu sa vykonáva otvoreným spôsobom, na inštaláciu tohto typu zariadenia je potrebné vybaviť plnohodnotnú kotolňu. Princíp činnosti komínového horáka je založený na prúdení plynu do systému cez dýzy. Spaľovanie je udržiavané prívodom zmesi vzduchu, preto je dôležité zabezpečiť stály prísun kyslíka a nainštalovať výkonný ventilačný systém. Vykurovacia voda vedie k minimálnym nákladom na palivo.

  Uzavreté nástenné zariadenie je vybavené medenou spaľovacou komorou a jeho výkon je obmedzený na 35 kW. Zariadenie inštalované na povrchu podlahy má veľkú silu, pretože je vybavené liatinovými komorami. Tento materiál je odolný, ale v dôsledku teplotného rozdielu môže prasknúť v mieste vstupu vody a vo vykurovacej zóne. Korózii možno zabrániť inštaláciou štvorcestného ventilu. Zariadenia vyrobené z nehrdzavejúcej ocele sú trvanlivé, odolné voči tepelným šokom, vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou proti korózii, ale majú vysoké náklady.

  Ako zabezpečiť stabilnú prevádzku vykurovacieho zariadenia?

  Normálna prevádzka vykurovacej jednotky vyžaduje prítomnosť trakcie potrebnej na spracovanie paliva a úplné odstránenie produktov spaľovania. Špeciálna dokumentácia obsahuje nasledujúce požiadavky:

  • Musí byť zaistený prívod vzduchu. Presný prietok vzduchu je určený charakteristikami zariadenia a zložením plynu. Spotrebu môžete vypočítať na základe pomeru 11-12 kubických metrov. na 10 kW výkonu celkom s prebytočným vzduchom, čo je 20-40% vypočítaného.
  • Hodnota prierezu komína a výstupu spalín musí byť väčšia alebo rovná priemeru výstupu spalín.

  Komín by mal stúpať nad strechu:

  • 50 cm alebo viac nad plochou strechou;
  • 50 cm alebo viac nad hrebeň, ak vzdialenosť od hrebeňa nie je väčšia ako 150 cm.

  Najlepšie modely atmosférických plynových kotlov

  De Dietrich (Francúzsko), Baxi Slim a Ferroli (Taliansko), Viessmann (Nemecko), Lemax (Rusko), Aton (Ukrajina), Protherm a Vaillant (Slovensko), Navien a Kiturami (Južná Kórea)). Modely od spoločností Borch a Ariston majú tiež dobré výkonové parametre..

  Jednokruhové zariadenia

  Najlepšie modely kotlov na vykurovanie domácností

  názov výkon, kWt Typ Váha, rozmery Materiál výmenníka Účinnosť a výhody Náklady, tisíc rubľov.
  De Dietrich DTG X 23 N 23 poschodie 95 kg

  85 x 45,2 x 70,7 cm

  liatina 90%

  Elektrické zapaľovanie, režim nízkej teploty, priezor, dobrá izolácia, snímač ťahu

  Od 66.7
  Vaillant AtmoTEC + VU 280 / 5-5 28 stena 95 kg

  Rozmer 80x44x33,8 cm

  meď 91%

  Systém vlastnej diagnostiky, zobrazenie režimu, možnosť ohrevu na čiastočný výkon

  Od 51.7
  Ferroli Pegasus D 32 13-32 poschodie 136 kg

  Rozmery 85x50x61,5 cm

  liatina 91,7%

  Systém riadenia plameňa, nízka spotreba plynu, užívateľsky prívetivé rozhranie, protimrazová ochrana, autodiagnostika

  Od 60.6
  Baxi Slim 1.230 iN 22.1 poschodie 103 kg

  Rozmery 85 x 35 x 60 cm

  liatina 90,2%

  Diaľkové ovládanie, prevencia prehriatia, zamrznutia a zadretia čerpadla, plynulé zapaľovanie, autodiagnostika

  Od 50.6
  ATON Atmo 25Е 25 poschodie 94 kg

  Rozmery 95×38,4×61,5 cm

  oceľ 90%

  Ručné nastavenie, ochrana proti poklesu tlaku paliva, nedostatku prievanu a prehriatiu, nie je potrebné obehové čerpadlo

  Od 23.3
  Bosch GAZ 2500 F 30 tridsať poschodie 137 kg

  109,2 x 58,9 x 87,7 cm

  oceľ 92%

  Necitlivý na poklesy napätia a nízky tlak paliva, mnoho funkcií a režimov, tepelná dezinfekcia, veľký objem výmenníka

  Od 45
  Medveď Protherm 30 KLOM 26 poschodie 110 kg

  Rozmery 88 x 42 x 60 cm

  liatina 92%

  Ochrana pred kondenzáciou, prehriatím, nedostatkom prievanu, kontrola plameňa, systém núteného ťahu, elektrické zapaľovanie

  Od 46

  Jednokruhové zariadenia

  Bosch GAZ 2500 F 30

  603195429_w640_h640_kotel-tvyordotoplivnyj-napolnyj.jpg

  Účinný a spoľahlivý kotol od výrobcu, ktorého meno bolo preverené časom

  Model, ktorý neopustí váš domov bez tepla, dokonca ani pri nárazových prúdoch a kritickom poklese tlaku v plynovode. Veľký objem výmenníka tepla vám umožňuje udržať teplo dlhšie, čo výrazne predlžuje životnosť horáka znížením frekvencie jeho spustenia.

  Efektívna a ekonomická prevádzka kotla Bosch GAZ 2500 F 30 je zaistená rozsahom modulácie horáka od 60 do 100%. Zariadenie je monitorované veľkým LCD displejom.

  Technické údaje:

  • Výkon – 30 kW;
  • Plocha miestnosti – 300 m²;
  • Účinnosť – 92%;
  • Možnosť inštalácie – stojaca na podlahe;
  • Hmotnosť – 137 kg;
  • Rozmery – 1092 × 589 × 877 mm.

  Kotol sa veľmi ľahko ovláda, v základnej konfigurácii je už široká škála funkcií, ktoré je možné po dodatočnej inštalácii izbových regulátorov výrazne rozšíriť.

  To vám umožní pracovať nielen v režime závislom od počasia, ale aj používať režim týždenného nastavenia, v automatickom režime upravovať teplotu v miestnosti počas celého dňa..

  Dôstojnosť

  • Moderná automatizácia
  • Veľký objem výmenníka tepla
  • Rozsah modulácie horáka
  • Stabilná prevádzka s klesajúcim tlakom plynu
  • Odolný voči prepätiu
  • Tepelná dezinfekcia
  • Predchádzanie kondenzácii

  nevýhody

  • Ťažká váha
  • Nestálosť

  Vaillant atmoTEC plus VU 280 / 5-5

  Vysoko kvalitný kotol, ktorý funguje bezchybne pri nízkom tlaku vody a plynu

  Hodnotenie expertov: 95/100

  Skvelý model za rozumnú cenu. Prítomnosť minimálnej bočnej medzery 2 cm umožňuje jednoduchú inštaláciu nástenného jednokruhového atmosférického plynového kotla čo najbližšie k stene, je možná prevádzka v obytnej zóne.

  Model Vaillant atmoTEC plus VU 280 / 5-5 má vysoký stupeň bezpečnosti, ktorý je zabezpečený ochranou pred zhasnutím plameňa, varu vody, nedostatku prievanu, poklesu tlaku v systéme. Medený výmenník tepla rýchlo ohrieva vodu a bronzové hydraulické prvky zaručujú dlhú životnosť.

  Technické údaje:

  • Výkon – 28 kW;
  • Plocha miestnosti – 230 m²;
  • Účinnosť – 91%;
  • Možnosť inštalácie – nástenná;
  • Hmotnosť – 95 kg;
  • Rozmery – 800 × 440 × 338 mm.

  Moderný a štýlový dizajn nástenného kotla umožňuje, aby sa zmestil do interiéru každej miestnosti. Intuitívne ovládacie rozhranie so zobrazením prevádzkového režimu a teploty uľahčuje ovládanie prevádzky zariadenia.

  Dôstojnosť

  • Vysoká bezpečnosť
  • Tichá prevádzka
  • Automatický systém vlastnej diagnostiky
  • Integrovaná zbernica eBus
  • Je možná prevádzka na čiastočný výkon
  • Pohodlné pripojenie

  nevýhody

  • Citlivosť na napäťové rázy
  • Nesprávna činnosť počas núdzového vypnutia

  Ferroli Pegasus D 32

  Vynikajúci kotol s pokročilou technológiou regulácie teploty

  Hodnotenie expertov: 98/100

  Kotol je riadený mikroprocesorom s digitálnym rozhraním. Ekonomickú spotrebu paliva a vysokú účinnosť zaisťuje výmenník tepla zo skladaných liatinových profilov s ideálnym rozložením rebier.

  Jednoduchosť monitorovania a riadenia prevádzky Ferroli Pegasus D 32 je daná užívateľsky prívetivým rozhraním, všetky potrebné informácie sú zobrazené na LCD displeji. Pri inštalácii kaskádového regulátora je možné usporiadať kaskádové systémy.

  Technické údaje:

  • Výkon – 13-32 kW;
  • Plocha miestnosti – 250 m²;
  • Účinnosť – 91,7%;
  • Možnosť inštalácie – stojaca na podlahe;
  • Hmotnosť – 136 kg;
  • Rozmery – 850 × 500 × 615 mm.

  Kompaktný kotol, ktorý možno ľahko zabudovať do výklenku alebo kuchyne. Geometria dymovodov a krbov zaručuje prakticky tichý chod. Bezpečné ovládanie zaisťuje uzatvárací ventil vybavený dvoma termostatmi.

  Dôstojnosť

  • Jednoduché užívateľské rozhranie
  • Systém riadenia spaľovania
  • Vstrekovací horák
  • Ekonomická spotreba paliva
  • Protimrazová ochrana
  • Samodiagnostika

  nevýhody

  • Žiadny mechanický riadiaci systém
  • Ochrana kondenzátu vo výmenníku tepla nie je k dispozícii

  Dvojokruhové zariadenia

  Najlepšie modely pre vykurovanie a dodávku teplej vody

  názov výkon, kWt Typ Váha, rozmery Materiál výmenníka tepla Účinnosť a výhody Náklady, tisíc rubľov.
  Baxi Slim 2.230 i 24.5 poschodie 155 kg

  Rozmery 85 x 60 x 65 cm

  liatina 90,2%

  Kotol – 50 l, produktivita pri + 35 ° С – 9 l za minútu

  Samodiagnostika, kontrola plameňa a ťahu, regulácia výkonu, teplota TÚV – až do + 65 ° С

  Od 102
  Navien GST-40 KN 40 poschodie 68 kg

  90,4 x 40,2 x 69,1 cm

  nehrdzavejúca oceľ 91,4%

  Produktivita pri + 40 ° С – 14,6 l / min.

  Diaľkové ovládanie, odolnosť voči výpadkom prúdu, samostatné výmenníky tepla, ochrana pred nízkou hladinou vody, prehriatím, zamrznutím

  Od 47.7
  Kiturami STSG-17 19.8 poschodie 30 kg

  74,1 x 60,2 x 32,5 cm

  nehrdzavejúca oceľ 90%

  Produktivita TÚV – pri + 40 ° С – 7,1 l / min.

  Diaľkové ovládanie, kompaktný, funkcia odloženého štartu, ochrana proti úniku a zamrznutiu, izbový termostat, turbocyklónový horák

  Od 38.1
  Vaillant atmoTEC Pro VUW 240 5-3 24 kWt stena 35 kg

  Rozmer 80×33,8×44 cm

  meď 91,4%

  Produktivita pri + 30 ° С – 11,5 l / min.

  Rôzne výmenníky tepla na vykurovanie a dodávku teplej vody, viacstupňové čerpadlo s ochranou proti zaseknutiu, vstavaný softvérový modul, manuálna regulácia výkonu

  Od 43.6
  Ferroli PEGASUS D 30K 130 30.2 poschodie 250 kg

  Rozmery 135 x 50 x 95 cm

  liatina 93,7%

  Vstavaný kotol – 130 l

  Produktivita pri + 30 ° С – 25 l / min.

  Ovládanie z panela alebo diaľkového ovládača

  Je možné použiť rôzne druhy paliva (skvapalnené, prírodné), 2 čerpadlá, vstrekovací horák

  Od 148,8
  Lemax Premium-20B dvadsať poschodie 83 kg

  96,1 x 47 x 55,6 cm

  meď (dodávka teplej vody), oceľ 90%

  Produktivita pri + 30 ° С – 6 l / min.

  Neprchavosť, ochrana pred vyhasnutím a prehriatím, vstrekovací horák, odnímateľný panel pre ľahké čistenie

  Tepelnoizolačný a antikorózny povlak výmenníka

  Od 27.5
  Aton Atmo 30 U tridsať poschodie 125 kg

  102 x 43,5 x 60 cm

  oceľ 90%

  Produktivita pri + 35 ° С – 6,6 l / min.

  Neprchavý, nízkoplamenný horák, antikorózny povlak

  Od 27.6

  Dvojokruhové zariadenia

  Vaillant atmoTEC pro VUW 240 / 5-3

  Kompaktný lacný závesný kotol s vynikajúcimi technickými parametrami

  Hodnotenie expertov: 95/100

  Nástenný dvojokruhový kotol láka konzervatívnym vzhľadom a malými rozmermi, ktoré sú značke vlastné. Vďaka tomu sa perfektne zmestí do interiéru miestnosti. Tento model sa osvedčil v prevádzke s kritickým poklesom tlaku plynu a vody.

  Jednotka sa vyznačuje solídnym výkonom a vysokým stupňom ochrany. Model je prispôsobený na použitie v obytnej zóne priestorov. Odolný chrómniklový horák s moduláciou plameňa pre úspornú spotrebu paliva.

  Technické údaje:

  • Výkon – 9-24 kW;
  • Účinnosť – 91,4%;
  • Produktivita pri t -30 ° – 11,5 l / min;
  • Možnosť inštalácie – nástenná;
  • Hmotnosť – 35 kg;
  • Rozmery – 800 × 338 × 440 mm.

  Kotol má integrovaný softvér, pomocou ktorého sa riadi nastavenie parametrov a vykonáva sa diagnostika ich implementácie. V prípade poruchy je nainštalovaný systém vlastnej diagnostiky porúch s chybovým kódom zobrazeným na displeji.

  Dôstojnosť

  • Samostatné výmenníky tepla
  • Regulácia výkonu
  • Viacstupňové obehové čerpadlo
  • Odolný voči prepätiu
  • Elektronické zapaľovanie
  • Čerpadlo proti zaseknutiu
  • Vstavaný modul E-bus

  nevýhody

  • Citlivý na prepätie
  • Nestálosť
  • Nedostatok ochrany proti prehriatiu

  Lemax Premium-20B

  Moderný analóg k drahým dovážaným kotlom s vysokou úrovňou ochrany

  Hodnotenie expertov: 89/100

  Vylepšený a upravený model dvojokruhového podlahového kotla s jednoduchým mechanickým ovládaním. Vysoký stupeň ochrany výmenníka tepla zaisťuje dlhodobú prevádzku zariadenia. Kotol je inštalovaný v nebytových priestoroch v systémoch prirodzeného obehu.

  Napriek minimálnej množine funkcií a jednoduchému mechanickému ovládaniu sa kotol vyznačuje vysokým stupňom ochrany. Odnímateľné obkladové diely poskytujú jednoduchú údržbu.

  Technické údaje:

  • Výkon – 20 kW;
  • Účinnosť – 90%;
  • Produktivita pri t -30 ° – 6 l / min;
  • Možnosť inštalácie – stojaca na podlahe;
  • Hmotnosť – 83 kg;
  • Rozmery – 961 × 470 × 556 mm.

  Kotol Lemax Premium-20B je neprchavý, ideálny pre oblasti, kde sú problémy s elektrickými sieťami. Pre ľahké čistenie kotla je odnímateľný horný panel.

  Dôstojnosť

  • Vstrekovací nízkoplamenný horák
  • Ochrana proti prehriatiu a útlmu
  • Zvýšený prietok vzduchu
  • Mechanické ovládanie
  • Energetická nezávislosť

  nevýhody

  • Nízka kvalita automatizácie
  • Zánik plameňa
  • Časté poruchy

  Kiturami STSG-17

  Kompaktný a ľahko použiteľný kotol s vynikajúcimi technickými parametrami

  Hodnotenie expertov: 97/100

  Podlahový plynový kotol nie je vystavený korózii, pretože je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Poskytuje dostatočný objem horúcej vody na použitie v domácnosti a výmenník tepla so špeciálnym špirálovým zariadením zabraňuje varu.

  Použitie turbolizérov zaisťuje úplné spálenie paliva, čo je dôvodom vysokej účinnosti modelu. Funkcie spaľovania paliva a regulácie teploty zaručujú vysokú prevádzkovú bezpečnosť.

  V prípade neprítomnosti ťahu, poklesu tlaku alebo prehriatia výmenníka tepla sa prívod plynu automaticky vypne.

  Technické údaje:

  • Výkon – 19,8 kW;
  • Účinnosť – 90%;
  • Produktivita pri t -40 ° – 7,1 l / min;
  • Možnosť inštalácie – stojaca na podlahe;
  • Hmotnosť – 30 kg;
  • Rozmery – 741 × 602 × 325 mm.

  Programovanie prevádzkových režimov a kontrola ich implementácie sa vykonáva pomocou diaľkového ovládača, všetky potrebné informácie sa zobrazujú na displeji. K dispozícii je funkcia autodiagnostiky s výstupom chybového kódu.

  Dôstojnosť

  • Diaľkové ovládanie
  • Funkcia úspory energie
  • Systém detekcie úniku plynu
  • Funkcia vlastnej diagnostiky
  • Oneskorený štart
  • Protimrazová ochrana
  • Izbový termostat
  • Turbo cyklónový horák

  nevýhody

  • Palivový filter vyžaduje časté čistenie
  • Často dáva chybu o stave komína

  Zariadenie so vstavaným kotlom

  Takýto plynový kotol so vstavaným kotlom má dodatočný objem viac ako 60 litrov a výkon viac ako 28 kW..

  Pred výberom dvojokruhového plynového kotla pre váš dom by ste mali vedieť, že tento typ zariadenia má niekoľko výhod oproti iným typom:

  • Vhodný pre nízkotlakové systémy.
  • tvrdosť vody nie je kritickým faktorom.
  • Schopnosť používať vodu na niekoľko vodovodných batérií a sprchovať sa súčasne bez následkov.
  • Súčasná prevádzka kotla a kotla.

   Atmosférický plynový kotol - rozdiely a výhody, ako si vybrať to najlepšie

  Kritériá pre výber atmosférického plynového kotla na stenu: na aké vlastnosti by ste mali venovať pozornosť

  Atmosférické plynové kotly sa líšia výkonom, veľkosťou, hmotnosťou a účinnosťou.

  Voľba chladiacej kvapaliny

  Obvykle sa používajú dve možnosti:

  • voda. Odborníci odporúčajú naliať destilovanú vodu, ak to objem systému dovoľuje. Táto metóda zabráni tvorbe vápenatých usadenín, ale neochráni pred zamrznutím potrubí v zime;
  • etylénglykol (nemrznúca zmes). Je to kvapalina, ktorá nemrzne, keď sa zastaví obeh. Obsahuje sadu antikoróznych prísad, nevytvára vodný kameň, nemá deštruktívny účinok na polyméry, gumu, plast.

  Pre systémy, ktoré sa musia často vypúšťať, je voda najlepšou a najhospodárnejšou voľbou. Použitie nemrznúcej zmesi sa odporúča pre vykurovacie okruhy, ktorých prevádzka prebieha v ťažkých podmienkach.

  Moc

  V predchádzajúcich častiach sme uviedli maximálny výkon závesných kotlov – 36 kW, ktorý je daný konštrukciou zaveseného zariadenia. Aby ste vybrali optimálny výkonový kotol, musíte vyhodnotiť kvadratúru celého domu alebo bytu a tiež vziať do úvahy tepelné straty (okná, neizolované steny, podlaha). V popise každého kotla je štvorec, ktorý ohrieva, ale malo by byť zrejmé, že popis nezohľadňuje tepelné straty..

  Preto si pri kúpe kotla musíte vybrať taký, ktorý dokáže plochu vytopiť o 25% viac, ako máte..

  Napríklad námestie vášho domu je 120 m, ale musíte si kúpiť taký kotol, ktorý je navrhnutý na 150 metrov štvorcových. m.

  Môžete použiť iný merací systém, podľa ktorého 10 sq. m vyžaduje 1 kW výkonu. Podľa tohto výpočtu môže nástenný kotol s maximálnym výkonom ohriať až 360 štvorcových metrov. m obytnej plochy. Ako vypočítať výkon nástenného plynového kotla

  Ak máte nejaké problémy s výberom výkonu kotla, obráťte sa na špecialistov, ktorí vykonajú tepelný výpočet, alebo si nechajte poradiť od predajcov zariadení.

  Hmotnosť a rozmery

  Takmer všetky nástenné kotly majú štandardné rozmery – 700 x 400 x 250 mm a hmotnosť sa pohybuje od 25 do 50 kg. Hmotnosť a rozmery závisia nielen od výkonu, ale aj od ďalších prvkov, ako je dotykový panel, snímače teploty, prídavná komora na ohrev tečúcej vody atď. Nemá zmysel zameriavať sa na výber atmosférického kotla z hľadiska hmotnosti a rozmerov, pretože väčšina kotlov bez ohľadu na výkon a účinnosť má štandardné rozmery.

  Účinnosť plynového kotla

  Najprv musíte zistiť, aká je účinnosť atmosférického kotla. Mnoho znalých ľudí týmto písmenám nevenuje pozornosť, ale pozerá sa iba na silu. To v zásade nie je pravda, pretože účinnosť kotla ukazuje, koľko vyrobenej energie sa použije na ohrev vody a koľko sa odparí. To znamená, že účinnosť je užitočná energia, ktorá sa používa na určený účel..

  Účinnosť atmosférických plynových kotlov sa pohybuje medzi 80-90%, to znamená, že 10-20% energie „zohreje“ ulicu.

  Účinnosť priamo závisí od modelu kotla a jeho nákladov. Drahšie moderné kotly regulujú dodávku plynu tak, aby získali maximálny účinok..

  Stojí za zmienku, že účinnosť preplňovaných kotlov je 90-97%a kondenzačných kotlov je vyššia ako 100%. Jediným rozdielom je, že „výfuk“ atmosférického kotla má priemernú teplotu 110 ° C, turbodúchadlo – 55 ° C a kondenzáciu – asi 30 ° C. Účinnosť plynových kotlov

  Výhody a nevýhody atmosférických kotlov

  Vykurovanie atmosférických plynových vykurovacích kotlov má mnoho výhod:

  • zariadenie je schopné úspešne fungovať aj pri nízkotlakovom prívode paliva vrátane hodnôt do 15 mbar;
  • kotlové zariadenie poskytuje široký rozsah zaťažení;
  • na optimálne spaľovanie zmesi plynov nie je potrebný ďalší prívod vzduchu;
  • vykurovacia jednotka vyniká svojou jednoduchosťou konštrukcie, dlhou životnosťou a nízkymi nákladmi na výmenu dielov.

  Jednoznačne významné plus v prasiatku banky kotolne s atmosférickým horákom je nehlučná prevádzka.

  Medzi nedostatky zariadenia patria nasledujúce body:

  • na prevádzku atmosférického kotla je potrebný otvorený typ prívodu vzduchu, čo znižuje úroveň bezpečnosti prevádzky zariadenia, pretože existuje riziko požiaru alebo uvoľnenia oxidu uhoľnatého;
  • pri nízkom tlaku plynu sa zvyšuje rýchlosť opotrebovania častí dodávajúcich palivo;
  • vykurovacie zariadenie tejto kategórie je inštalované v špeciálnych miestnostiach pre kotolňu, čo spôsobuje ťažkosti pri usporiadaní malých domov a bytov.

  Veľkým mínusom štruktúr je komplexnosť vysokokvalitnej trakčnej kontroly a závislosť od vonkajších faktorov vrátane vonkajšieho počasia (zmena smeru vetra, teploty vzduchu) a obmedzeného prívodu vzduchu..

  O ohreve TÚV

  Ako je uvedené vo vyššie uvedených odporúčaniach, dvojokruhové nástenné a podlahové kotly s prietokovými výmenníkmi tepla sú účinné pri nízkej spotrebe vody (1-2 spotrebitelia). Okrem toho sú na ohrev vody úplne odpojené od vykurovacieho systému, pretože táto funkcia je pre regulátor prioritou..

  V chate s dvoma kúpeľňami, práčovňou a kuchyňou nebude dostatok nástenných držiakov s prietokovým výmenníkom tepla. Tu sú 2 možnosti:

  1. Závesný alebo podlahový ohrievač so vstavaným zásobníkom s objemom 45 až 100 l.
  2. Podlahová jednookruhová jednotka pracujúca v spojení s kotlom na nepriame vykurovanie. Je možné použiť aj nástennú verziu s jedným vykurovacím okruhom..

  Ako si vybrať plynový kotol s turbodúchadlom: rozdiely medzi turbodúchadlami a atmosférickými, zariadenie a princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

  Posledná možnosť je vhodná na zabezpečenie akejkoľvek spotreby vody na dodávku teplej vody. Len toto prianie by sa malo predvídať vo fáze nákupu plynového kotla a vyberať ho s výkonovou rezervou 1,5-2-násobkom potreby tepla. Ak neberiete do úvahy dodatočný výkon na dodávku teplej vody, generovaná tepelná energia nebude stačiť na vykurovanie obydlia..

  Ako si vybrať miesto na inštaláciu

  Aby ste pochopili, ktorý kotol je lepšie atmosférický alebo preplňovaný, aby ste ho použili pre konkrétny vykurovací systém, musíte pochopiť niektoré konštrukčné vlastnosti a princíp činnosti zariadení..

  Atmosférický plynový kotol svojho druhu môže byť nástenný alebo podlahový, ako aj jednokruhový, určený iba na prácu s domácim vykurovacím systémom alebo dvojokruhovým (s ďalšou špirálou)-na ohrev vody.

  V takom kotle je nainštalovaná spaľovacia komora otvoreného typu, to znamená, že vzduch je nasávaný priamo prirodzeným spôsobom. Z tohto dôvodu sú atmosférické inštalácie umiestnené v špeciálnych miestnostiach-kotolniach, ktoré spravidla nepredstavujú žiadny konkrétny problém v súkromnom vidieckom dome. Ale v prípade, že je v byte plánovaná inštalácia plynového kotla, stane sa tento faktor nielen nevýhodou, ale aj prekážkou.

  Okrem toho na odstraňovanie produktov spaľovania je potrebný tradičný komín s prístupom na strechu budovy, čo je opäť celkom možné v súkromnom dome, ale v bytovom dome je to ťažké. Výnimkou môžu byť byty starej budovy s už existujúcimi komínmi, ktoré je napriek tomu potrebné v priebehu rokov modernizovať, ale percento takýchto domov je malé. V prípade, že sa plánuje inštalácia atmosférického kotla vo vidieckom dome, potom okrem zariadenia kotolne bude v počiatočnom štádiu stavby potrebné navrhnúť a zariadiť komín s prihliadnutím na všetky pravidlá a predpisy . Je nevyhnutné, aby bol v spaľovacej miestnosti vybavený účinný ventilačný systém, ktorý bude poskytovať prítok kyslíka potrebného pre spaľovací proces..

  Špecifické požiadavky na inštaláciu

  Jedna z dôležitých požiadaviek na inštaláciu atmosférického kotla sa považuje za zabezpečenie dostatočnej trakcie na úplné spaľovanie zmesi plynov, po ktorej nasleduje úplné odstránenie produktov spaľovania z miestnosti. Podľa regulačných a technických dokumentov sa inštalácia zariadenia vykonáva v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

  • je potrebné zabezpečiť tok vhodného objemu vzduchu na spaľovanie plynu spolu s organizáciou vysokokvalitného vetrania miestnosti;
  • prierez komínových systémov musí zodpovedať priemeru dymovodu potrubia inštalácie kotla;
  • podľa normy musí výška zrýchľujúceho (zvislého) úseku komína pred prvou zákrutou zodpovedať 2 d.

  Okrem toho je potrebné dodržať požadovanú výšku komína. Podľa príručky je výška potrubia nad strechou:

  • najmenej 0,5 m nad plochou strechou;
  • najmenej 0,5 m nad hrebeňom so vzdialenosťou až 1,5 m od hrebeňa;
  • nie pod hrebeňom, ak je potrubie umiestnené vo vzdialenosti 1,5 až 3 m od neho.

  Ak je komín umiestnený vo vzdialenosti viac ako 3 m od hrebeňa, jeho výška by mala zodpovedať čiare vedenej od hrebeňa nadol pod uhlom 10 ° k horizontu.

  Hlavné kritériá pre výber kotla

  Pri výbere kotla s atmosférickým plynovým horákom je potrebné venovať pozornosť týmto hlavným charakteristikám:

  • Moc;
  • Počet obrysov;
  • Spôsob inštalácie – na podlahu alebo na stenu;
  • Materiál, z ktorého je výmenník tepla vyrobený;
  • Automatizácia a bezpečnosť

  Pozrime sa podrobnejšie na každé z kritérií a zvážime všetky hlavné body súvisiace s danými technickými charakteristikami, s výnimkou tých, ktoré už boli diskutované vyššie..

  Výkon vykurovacej jednotky

  Kvalita vykurovacej prevádzky a vytvorenie príjemnej teploty v miestnosti do značnej miery závisí od výkonu kotla..

  Pri výpočte výkonu kotla musíte vziať do úvahy:

  • Priestor miestnosti;
  • Objem miestnosti;
  • Súčiniteľ tepelnej vodivosti stien, okien a dverí.

  Aby ste sa neponorili hlboko do čísel a výpočtov, môžete sa vybrať inou, jednoduchšou cestou. Všeobecne sa uznáva, že na vykurovanie 10 metrov štvorcových bývania stačí 1 kW výkonu kotla na štandardné stropy s výškou 2,5 m a izoláciou miestnosti. Stačí teda rozdeliť plochu miestnosti na 10 a získame teoreticky požadovaný výkon kotla..

  Výsledná hodnota sa musí zvýšiť o 20%, aby sa zabezpečila normálna prevádzka kotla počas špičkových zaťažení. Na získanie dostatočného objemu teplej vody, čo je obzvlášť dôležité pre okamžité dvojkruhové kotly, je potrebné zvýšiť výkon o 25%.

  Materiál výmenníka tepla

  Hlavnými materiálmi, z ktorých je výmenník tepla atmosférického kotla vyrobený, sú liatina, oceľ, nehrdzavejúca oceľ a meď. Liatinový výmenník tepla nemá takmer žiadne obmedzenia výkonu. Vyznačuje sa spoľahlivosťou a trvanlivosťou vďaka vynikajúcim antikoróznym vlastnostiam..

  Ale aj tu existuje niekoľko zvláštností – liatina môže prasknúť v dôsledku teplotného rozdielu v mieste vstupu vody a vykurovacej zóny. Konštrukčné riešenia zabezpečujú prevenciu nízkoteplotnej korózie inštaláciou štvorcestného ventilu.

  Liatinové výmenníky tepla sú inštalované v podlahových kotloch. Výrobky sú veľké a ťažké.

  Liatinový výmenník tepla

  Liatinový výmenník tepla nemá žiadne obmedzenia výkonu kotla, je najspoľahlivejší a najtrvanlivejší

  Oceľové výmenníky tepla používajú domáci výrobcovia kotlov kvôli svojim nízkym nákladom. Takéto výmenníky tepla nie sú náročné na inštaláciu, dobre odolávajú tepelnému zaťaženiu, ale zároveň sú vďaka svojej nízkej odolnosti proti korózii výrazne nižšie ako výmenníky tepla z liatiny..

  Dobrou alternatívou k oceli je výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele. Kombinuje všetky pozitívne vlastnosti ocele a liatiny – je odolný, odolný voči tepelným šokom a má vysokú odolnosť proti korózii. Kotly s výmenníkmi tepla z nehrdzavejúcej ocele sa však zároveň vyznačujú vyššími nákladmi..

  Meď je plastová a dobre vedie teplo. Výmenníky tepla z neho majú veľa rebier a vyznačujú sa malým objemom, vďaka ktorému je možné dosiahnuť zníženie veľkosti a hmotnosti kotla..

  Medené výmenníky tepla sa používajú v závesných kotloch, ktoré poskytujú rýchle zahriatie, ktoré znižuje spotrebu paliva. Vzhľadom na kompaktnosť a malé množstvo vody je potrebné obehové čerpadlo, aby sa zabránilo varu.

  Automatizácia a bezpečnosť

  Automatizácia zaisťuje bezpečnosť kotla, ekonomickú spotrebu paliva a zvyšuje úroveň pohodlia pri prevádzke zariadenia. Náklady na automatizáciu plynového kotla sú určené počtom a zložitosťou programov a funkcií..

  Niektoré z nich sú považované za základné a mali by byť prítomné v každom plynovom kotle. Sú zodpovedné za predchádzanie úniku plynu v dôsledku rôznych neštandardných situácií – tlmenie plameňa, pokles tlaku plynu.

  Existujú dva typy automatizácie – prchavé a neprchavé. Prvý je považovaný za najspoľahlivejší, ale vyžaduje elektrické pripojenie a neprerušiteľné napájanie. Druhý je považovaný za mechanický, je jednoduchší a autonómny.

  Energeticky nezávislý systém

  Vyznačuje sa autonómiou, vysokou udržiavateľnosťou a nízkou cenou. Teplotný rozsah termostatu sa volí ručne pomocou termostatu, ktorý má vo svojej konštrukcii tyč, ktorá sa v závislosti od teploty predlžuje alebo skracuje. V dôsledku toho sa ventil prívodu plynu otvára a zatvára.

  Prchavá automatizácia

  Energeticky nezávislá automatizácia sa ľahko obsluhuje a zaisťuje prevádzku základných bezpečnostných systémov

  Základná sada automatizácie obsahuje trakčné a plameňové snímače. Keď sa ťah zníži alebo sa horák rozpadne, prívod plynu sa vypne. Napriek tomu, že sa energeticky nezávislá automatizácia považuje za jednoduchú a spoľahlivú, neumožňuje prevádzkovať kotol v optimálnych režimoch, čo znižuje životnosť zariadenia..

  Prchavý variant zariadenia

  Prevádzkové parametre alebo prevádzkové režimy sa zadávajú na displeji alebo z diaľkového ovládača a potom sa spustia riadiace a regulačné systémy.

  Prchavá automatizácia

  Prchavá automatizácia predlžuje životnosť zariadenia a otvára možnosti pre široký rozsah funkcií ovládania pohodlia

  Jeho princíp činnosti je založený na prevádzke solenoidových ventilov, ktoré sú riadené mikroprocesorovou jednotkou..

  Hlavné funkcie modernej automatizácie:

  • Udržiavanie teploty po určitý čas;
  • Úprava tepelného režimu v závislosti od počasia;
  • Elektronická modulácia plameňa;
  • Ochrana výmenníka tepla proti prehriatiu;
  • Protimrazová ochrana systému;
  • Ochrana proti zaseknutiu obehového čerpadla;
  • Samodiagnostika.

  Nevýhodou systému je jeho volatilita; pri nedostatku elektriny je zariadenie zablokované. Aby bola zaistená plná prevádzka, je potrebné pripojiť automatizáciu k zdroju neprerušiteľného napájania.

  Ako vypočítať optimálnu hodnotu tepelného výkonu plynového kotla?

  Prečo si vziať kotol výkonnejší, ako je požadované, ak to určite povedie k zbytočným nákladom nielen v čase nákupu, ale aj počas prevádzky. Na druhej strane, dať veľa peňazí a v zime zamrznúť, umyte si tvár studenou alebo vlažnou vodou – to je v televízno -sériovom jazyku strata.!

  Najjednoduchší spôsob výberu zlatej strednej cesty: 1 kW na 10 m² obsluhovanej plochy. Toto je však veľmi približné a neberie do úvahy niektoré z najdôležitejších parametrov. Napríklad ako: klimatický koeficient konkrétnej oblasti, stupeň tepelnej izolácie stien, úroveň pravdepodobných tepelných strát, objem (a nielen oblasť) miestnosti atď..

  To znamená, že je potrebný presnejší výpočet. Existujú dva spôsoby: použiť verejne dostupné vzorce, ktoré zohľadňujú vyššie uvedené kritériá (je možné si pamätať školské roky), alebo konať racionálnejšie a použiť špeciálnu kalkulačku, ktorých je v sieti veľa..

  Vzorec na výpočet výkonu

  Je ťažké a nad sily osoby, ktorá nemá špeciálne školenie, vykonať plnohodnotný výpočet výkonu vykurovacieho systému. Existuje však jednoduchý spôsob, ako určiť výkon.

  Experimentálne sa odvodilo, že na ohrev 10 m2 plochy je potrebný 1 kW tepelnej energie. To znamená, že 24 kW kotol je určený na vykurovanie domu s rozlohou 240 m2 a miestnosť s rozlohou 150 m2 bude vyžadovať 15 kW výkonu..

  Podľa tohto pomeru môžete rýchlo a s dostatočnou presnosťou vybrať požadovaný kotol. Je potrebné vziať do úvahy, že nie je možné vytvoriť veľkú rezervu energie – jednotka bude pracovať abnormálnym spôsobom, čo spôsobí neustále zapínanie a vypínanie horáka.

  Tento režim vytvorí podmienky pre rýchle zlyhanie dôležitých jednotiek a častí kotla..

  5

  Ktorého výrobcu si vybrať?

  V internetovom obchode „VseInstrumenty.ru“ sú vykurovacie kotly od zahraničných výrobcov, napríklad nemeckej značky Vaillant, talianskeho Aristonu, švédskeho Electroluxu, ako aj domácich, napríklad NEVA.

  Domáce kotly majú jednoduchý ovládací panel, takže bude ľahké nastaviť ich prevádzku. Mikroprocesorové riadenie zaisťuje presnú zhodu teploty chladiacej kvapaliny s vybranými parametrami.

  Medzi zahraničnými je možné rozlíšiť nemecké plynové kotly Vaillant – spoľahlivé a odolné. Výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele nekoroduje, rýchlo sa zahrieva, odoláva veľkému teplotnému rozdielu medzi vstupnou a výstupnou vodou. Kondenzačné plynové kotly tejto značky sú tiež ekonomické. Teplo generované kondenzáciou používajú na ohrev vody pre okruh TÚV.

  Najlepšie obľúbené a lacné modely

  Medzi plynovými atmosférickými kotlami sa výrobky Vaillant vyznačujú dobrou kombináciou ceny a kvality. Dva najobľúbenejšie rady – Vaillant Turbo TEC a Vaillant Atmo TEC – sú osvedčené pre spoľahlivosť a výkon.

  Výrobca Baxi ponúka lacné výrobky, v každom rade sú vzorky s otvorenou a uzavretou spaľovacou komorou. Série LUNA a ECOFOUR sa vyznačujú najatraktívnejšími cenami..

  Buderus

  Hodnotenia dvojokruhových plynových vykurovacích kotlov s turbodúchadlom prevyšujú aj rady Buderus Logamax U072. Obsahuje modely s rôznymi kapacitami, ktoré kupujúcemu umožňujú vybrať si vhodnú jednotku. Vyznačujú sa tichým chodom, nízkou spotrebou plynu a jednoduchou obsluhou..

  Baxi

  Modely radu Luna a Nuvola sú považované za najlepšie v kvalite a spoľahlivosti kotlov Baxi. Ich vykurovacie výmenníky tepla sú vyrobené z medi, čo predlžuje životnosť. Konštrukcia modelov týchto plynových kotlov je prispôsobená ruským, čo zjednodušuje ich prevádzku. Jednotky radu Nuvola majú vstavaný kotol, vďaka ktorému má kotol vysokú kapacitu teplej vody.

  Ariston

  Dvojokruhové plynové kotly s turbodúchadlom Ariston sú stále žiadané, aj keď menej ako predtým. Tento výrobca vyrába mnoho rôznych jednotiek tohto konkrétneho typu. Majú štýlový dizajn, užívateľsky prívetivé a intuitívne rozhranie a sú tiež vybavené mnohými užitočnými funkciami a režimami. V poslednej dobe sa však počet negatívnych recenzií na výrobky tejto spoločnosti zvýšil a dopyt po nich sa znížil..

  Ariston_Genus_Premium_Evo v kuchyni

  Navien

  Plynové kotly Navien Deluxe sú spotrebiteľmi považované za jedny z najlepších z hľadiska pomeru ceny a kvality. Sú celkom spoľahlivé, dobre automatizované a prispôsobené domácim prevádzkovým podmienkam. Poruchy sa vyskytujú aj u jednotiek Navien, ale dajú sa opraviť pomerne rýchlo a lacno.

  Vlk

  Wolf je popredný nemecký výrobca, ktorý ponúka zákazníkom najlepšie plynové vykurovacie kotly. Výrobky tejto značky sú vybavené riadiacimi systémami, ktoré vám umožňujú zvoliť optimálne prevádzkové režimy. Plynové kotly sú testované a certifikované v súlade s bežnými európskymi smernicami. O kotly Wolf CGB je stabilný dopyt. Pracujú na zemný / skvapalnený plyn a slúžia na efektívne vykurovanie a zásobovanie teplou vodou veľkých vidieckych domov, budov pre niekoľko rodín..

  Ktorý kotol je lepšie preplňovaný alebo komínový

  Kondenzačné kotly Wolf CGB sú vybavené uzavretou spaľovacou komorou. Počas prevádzky jednotiek je vzduch dodávaný z miestnosti alebo z atmosféry

  BaltGaz Turbo E 14

  Technické údaje:

  • výkon: 14 kW;
  • Účinnosť: 92,5%;
  • kapacita teplej vody: 11,5 l / min. Pri dt = 25 ° C;
  • spotreba paliva pri maximálnom výkone: 1,2 cu. m / h;
  • funkčnosť: 2-okruh;
  • spôsob inštalácie: nástenný;
  • typ horáka: modulovaný;
  • materiál výmenníka tepla: meď;
  • výrobca: Rusko.

   BaltGaz Turbo E 14

  Kompletná sada zariadenia je kompletná. K dispozícii je obehové čerpadlo, je tu možnosť programovania na obdobie 1 týždňa, práca so zníženou spotrebou paliva, protimrazová ochrana, režim „teplá podlaha“. Okrem toho si môžete objednať diaľkový ovládač.

  Neva Lux 8224-1 Turbo

  Technické údaje:

  • výkon: 24 kW;
  • Účinnosť: 92,5%;
  • spotreba paliva pri prevádzke s nominálnym prenosom tepla: 2,62 cu. m / h;
  • funkčnosť: 1-okruh;
  • modulovaný horák;
  • materiál výmenníka tepla: meď;
  • spôsob inštalácie: nástenný;
  • výrobca: Rusko.

   Neva Lux 8224-1 Turbo

  Vďaka kvapalinovému chladeniu spaľovacej komory má kotol dlhú životnosť. Výrobca pravidelne organizuje konferencie na skype s názvom „Deň kvality“. Užívateľ môže online klásť otázky inžinierom závodu, ktorý zariadenie vyrábal.

  Baxi Eco-4S 24F

  Technické údaje:

  • výkon: 24 kW;
  • funkčnosť: 2-okruh;
  • Účinnosť: 92,9%;
  • spotreba energie v nominálnom režime: 2,54 kubických metrov m / h;
  • kapacita teplej vody: 13,7 l / min.;
  • materiál primárneho výmenníka tepla: meď;
  • výrobca: Taliansko.

   Baxi Eco-4S 24F

  Kotol je zameraný na ruské podmienky: zostáva funkčný pri nízkom tlaku nosiča energie, elektronika je odolná voči poklesu napätia.

  Vaillant TurboTEC Pro VUW 242 / 5-3

  Technické údaje:

  • výkon: 24 kW;
  • funkčnosť: 2-okruh;
  • Účinnosť: 91%;
  • spotreba plynu počas prevádzky v nominálnom režime: 2,8 cu. m / h;
  • kapacita teplej vody: 11,5 l / min;
  • materiál primárneho výmenníka tepla: meď;
  • typ horáka: modulovaný;
  • výrobca: Nemecko.

   Vaillant TurboTEC Pro VUW 242 / 5-3

  Okrem dobrého výkonu a vysokej kvality je zaznamenaný aj atraktívny dizajn tohto modelu..

  Viessmann Vitopend 100-W A1HB001

  Technické údaje:

  • výkon: 24 kW;
  • funkčnosť: 1-okruh;
  • Účinnosť: 91%;
  • spotreba plynu pri práci s nominálnym prenosom tepla: 2,77 kubických metrov m / h;
  • výrobca: Nemecko.

  Rovnako ako u všetkých predchádzajúcich modelov je k dispozícii funkcia programovania.

  Viessmann Vitopend 100-W A1HB001

  Je zaznamenaná nevýhoda: keď je mráz pod -17 ° C, komín zamrzne a zariadenie sa vypne. Vyžaduje sa izolácia.

  Buderus Logamax U072-24

  Technické údaje:

  • výkon: 24 kW;
  • Účinnosť: 92%;
  • spotreba plynu pri práci s nominálnym prenosom tepla: 2,8 cu. m / h;
  • materiál primárneho výmenníka tepla: meď;
  • typ horáka: modulovaný;
  • výrobca: Nemecko.

  Kotol je zavedenej značky a je relatívne lacný. Môže za to ruské zhromaždenie. Významnú úlohu zohráva aj prispôsobenie sa domácim podmienkam..

  Buderus Logamax U072-24

  Navien GA 23KN

  Technické údaje:

  • výkon: 23 kW;
  • spôsob inštalácie: stojaci na podlahe;
  • funkčnosť: 2-okruh;
  • Účinnosť: 91,5%;
  • spotreba plynu počas prevádzky s nominálnym prenosom tepla: 2,24 cu. m / h;
  • produktivita teplej vody: 13 l / min;
  • typ horáka: modulovaný;
  • materiál primárneho výmenníka tepla: oceľ;
  • výrobca: Južná Kórea

   Navien GA 23KN

  Zariadenie je vybavené diaľkovým ovládaním a externým izbovým termostatom. Nevýhoda – relatívne vysoká hladina hluku.

  Najlepšie nástenné atmosférické plynové kotly

  Za lídrov v tomto odvetví sa považujú línie z Talianska, Kórey, Českej republiky a značky s celosvetovou reputáciou poskytujú široký sortiment položiek..

  BaxiECO4s

  e723725a655d08b8be8877380f26dd5a.jpg

  Talianska značka ponúka rad nástenných atmosférických kotlov s pokročilým elektronickým plnením. Vykurovacie zariadenia sú vyrobené v súlade s požiadavkami na bezpečnosť životného prostredia. Jednotky Baxi sú ergonomicky navrhnuté, spoľahlivé, ľahko sa inštalujú a udržiavajú..

  BaxiECO4s24

  Model je zaradený do zoznamu vedúcich predajov v roku 2018. Zariadenie je dvojokruhová jednotka s otvorenou spaľovacou komorou, výkonom 9,3-26,3 kW, vyhrievanou plochou až 240 m². Náklady sa pohybujú od 33 500 do 36 000 rubľov.

  BaxiECO5 Compact1,24

  Piata generácia nástenného modelu je predstavená v kategórii ekonomickej triedy. Jednokruhový kotol, výkon 9,3-26,3 kW, rozmery 730 x 400 x 298, cena od 31 000 rubľov.

  Dakon

  Výrobky českého výrobcu sú navrhnuté tak, aby pomohli vyriešiť problémy s vykurovaním bytov a dodávkou teplej vody. Zvlášť zaujímavé pre spotrebiteľa sú liatinové modely DakonGLEco s atmosférickým vyhadzovacím horákom. Zariadenie je vybavené elektronikou Honeywell, trakčným prerušovačom, doplnky sú k dispozícii vo forme izbových termostatov, vonkajších senzorov, protimrazových zariadení.

  NavienAce

  Kórejská značka ponúka nástenné atmosférické kotly, ktoré nereagujú na prepätie a dokonale fungujú v rozmedzí 155-220 voltov. Jednotka je schopná pracovať pri nízkom tlaku plynného paliva (do 4-16 mbar) a vody (0,1 baru). Dávajte tiež pozor na minimálne rozmery a relatívnu dostupnosť vybavenia. Nástenné dvojokruhové kotly NavienAceATMO sú vybavené systémom prirodzeného odstraňovania produktov spaľovania, čipom, ktorý je vyvolaný zmenami sieťového napätia, a automatizáciou, ktorá zapne čerpadlo, keď teplota klesne na 10 ° C.

  Najlepšie podlahové atmosférické kotly

  Tento segment obsahuje ukážky domácej výroby, talianskych a nemeckých sérií.

  BaxiSlimEF 1,22

  snimok_ekrana_2019-10-14_v_12.23.10.png

  Výkon zariadenia je 22 kW, zariadenie je optimálne na vykurovanie plochy do 200 m2, rozmerov 850x400x595, predáva sa za cenu 52 000 rubľov.

  BaxiSlimEF 1,61

  Model s výkonom 60,7 kW, vyhrievanou plochou až 580 m², rozmermi 850 x 400 x 870, cena do 84 000 rubľov.

  TitanN30E

  Jednokruhové energeticky nezávislé zariadenie s výkonom 24 kW, vyhrievanou plochou až 280 m², rozmermi 940 x 295 x 570, náklady sa pohybujú od 38 000 do 40 000 rubľov.

  TitanZ30E

  Domáce plynové inštalácie radu TitanZ na státie sú navrhnuté tak, aby slúžili autonómnym systémom s tlakom chladiacej kvapaliny až 0,3 MPa. Model TitanZ30E s jednookruhovým dizajnom s výkonom 22 kW je schopný ohriať plochu až 220 m2, rozmery jednotky sú 940x295x570, výrobky sa predávajú za cenu 39 500-41 900 rubľov.

  RodaKrafterEvoRmod30

  Tento model je jednokruhový, patrí do zoznamu vedúcich predajcov v roku 2018. Výkon jednotky je 31,2 kW, potenciál ohrievača je určený na obsluhu plochy až 300 m2, liatinového prierezu výmenník tepla, rozmery 910x450x475, cena od 61 000 rubľov.

  RodaKrafterEvoRmod60

  Nová modifikácia zariadenia s výkonom 60,5 kW, jednokruhový model so sekčným liatinovým výmenníkom tepla, je schopný vykurovať plochu až 550 m². Rozmery 910x450x700, cena výrobku od 83 000 rubľov.

  porovnávacia tabuľka

  Pri výbere plynového kotla pre byt alebo dom by ste mali predovšetkým vychádzať z jeho technických vlastností. Môžete ich porovnať pomocou našej tabuľky..

  Model Tepelný výkon, WCD,% Objem expanznej nádrže, l Spotreba zemného plynu, m3 / hod Priemerná cena, rub.

  Navien DELUXE 13K 7-13 91,7 6 1.4 31 774
  Buderus Logamax U072-12K 5.4-12 92 osem 2.1 36995
  Bosch Gaz 6000 W WBN 6000-18 С 5,4-18 93 2.1 35,065
  BAXI ECO-4s 24F 9,3-24 92,9 6 2,73 36339
  Lemax PRIME-V20 9–20 92,5 2.27 35 857
  Viessmann Vitopend 100-W A1JB010 24 91 2,77 39,227
  Vaillant turboFIT VUW 242 / 5-2 9.7-23.7 93,5 7 2,66 39828
  Ariston CARES X 24 FF NG 11-25,8 93,7 osem 2 38 025
  Protherm Cheetah 23 MTV 9-24,6 93,2 5 2.9 41 568
  BAXI LUNA-3 240 Fi 9,3-25 92,9 osem 2,84 67 526

  Ceny: súhrnná tabuľka

  Porovnávacie hodnotenie obľúbených plynových kotlov s turbodúchadlom:

  Jednotkový model Účinnosť,% výkon, kWt TÚV, l / min. Spotreba, m3 / h Cena, rub.
  BAXI ECO-4s 24F 92,9 24 13.7 2,54 34 500
  Vaillant turboTEC pro VUW 242 / 5-3 91 24 11.5 2,80 56 000
  Viessmann Vitopend 100-WA1HB001 91 24 2,77 40 000
  Buderus Logamax U072-24 92 24 2,80 29 500
  Navien GA 23KN 91,5 23 13 2.24 34 500

  približné náklady

  Náklady na ruský kotol na plynové turbíny začínajú od 20-25 tisíc rubľov a na dovážané analógy od 33 a môžu dosiahnuť 55-60 tisíc rubľov.

  Užitočné tipy pri výbere kotlov s turbodúchadlom

  1. Vyžadujú sa údaje o veľkosti a objeme vykurovaných bytov;

   2. Meranie množstva tepelných strát v priestoroch, ktoré závisí predovšetkým od tepelnej vodivosti priestorov;

   3. Je potrebné rozhodnúť, aký typ kotla bude: s jedným okruhom alebo dvoma okruhmi (dochádza k dodatočnému ohrevu vody);

   4. Odporúča sa vziať do úvahy intenzitu používania, prevádzku teplej vody;

   5. Konečnou fázou je výber vhodného výkonu kotla, ktorý je určený v kilowattoch;

  Pre tento typ kotlov sa odporúča tiež nainštalovať konštrukcie, ktoré môžu udržiavať napätie v stabilizovanom stave (pretože poklesy napätia môžu negatívne ovplyvniť fungovanie kotlov s turbodúchadlom).

  Tipy a triky odborníka pri výbere, kedy je lepšie zvoliť kotol

  Preplňované kotly sú úspornejšie z hľadiska spotreby zdrojov, preto sa v Európe už dlho stávajú štandardom pre autonómne vykurovanie. Vyššia cena je kompenzovaná absenciou nákladov na usporiadanie komína a hospodárnejším využívaním zdrojov.

  Atmosférické kotly sú vysoko spoľahlivé, aj keď je svetlo vypnuté, neprestanú fungovať. Energetická nezávislosť môže byť kľúčovým kritériom súkromného domu.

    Výhody a nevýhody Adobe House