Hrubý filter na vodu – druhy, výber a inštalácia

Čo to je a na čo je tento čistič vody??

Do tejto skupiny patria všetky zariadenia, ktoré mechanicky čistia vodu z veľkých (od 10 do 15 mikrónov) nerozpustných suspenzií.

K posledným patrí:

 • piesok;
 • častice pôdy;
 • Hrdza;
 • mierka;
 • morské riasy.

Najčastejšie sa používajú ako počiatočné filtre a inštalujú sa pri vchode do domov alebo bytov alebo priamo pred chránené zariadenie..

Inštalácia takýchto zariadení sa vykonáva s cieľom:

 • Povinná ochrana meracích zariadení, moderných zariadení na ohrev vody a potrubí v bytoch a domoch napojených na centralizované diaľnice (čím horší je stav vodovodného systému, tým vyššie sú požiadavky na filtre na vstupe).
 • Primárne čistenie vody odoberanej z pieskových alebo bahenných studní, studní a otvorených nádrží a odosielaných do zavlažovacích systémov alebo súkromných domov.
 • Technická príprava vody pred dodávkou do vykurovacích, teplovodných a priemyselných zariadení.
 • Príprava vody pre systémy jemného čistenia.

Dôležité! Takéto systémy nezachytávajú jemné frakcie a rýchlo sa rozpúšťajúce látky, ale ich použitie výrazne uľahčuje prevádzku iných typov vodných filtrov..

Zvláštnosti

Hrubé filtre sú navrhnuté tak, aby zadržiavali veľké častice (tvrdé a mäkké), čím zaisťujú primárne čistenie vody. Pri použití v individuálnych systémoch zásobovania vodou tieto zariadenia zachytávajú hlavne bahno, piesok, hlinu pochádzajúce zo studne alebo studne. Pri centralizovanom zásobovaní vodou sa tieto kontaminanty nedostanú do vody, keď sa však voda prepravuje zastaranými rúrami, objavujú sa v nej častice hrdze. Chemické zloženie vody zároveň zostáva nezmenené..

Hrubé filtre sú tiež inštalované pred inštaláciou meračov, práčky a umývačky riadu, čo znižuje riziko porúch v dôsledku zlej kvality vody, a tým predlžuje životnosť zariadenia..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Medzi hlavné funkcie hrubých filtrov teda patria nasledujúce:

 • odstránenie kontaminantov, ktoré môžu spôsobiť, že spotreba vody je zdraviu škodlivá;
 • ochrana vodovodného systému (potrubia, tesnenia, spoje a ohyby) pred abrazívnym opotrebovaním;
 • zabrániť upchatiu potrubia;
 • ochrana domácich spotrebičov a vodomerov pred poškodením a opotrebovaním spôsobeným expozíciou znečisťujúcim látkam;
 • odstránenie cudzích chutí a pachov z vody spôsobených vniknutím cudzích častíc do nej.

Takéto zariadenia môžu mať rôzny dizajn, rozmery, stupeň čistenia vody, ale všetky fungujú podľa rovnakého princípu – vytvárajú bariéru pre priechod znečisťujúcich častíc a prepúšťajú vodu.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Komponenty

Dizajn filtra je veľmi jednoduchý. Je to sieťovina uzavretá v tele. Ten má vstupné a výstupné potrubie. Pod tryskami je takzvaná žumpa – miesto, kde sa vykonáva filtrácia. V tejto oblasti sa rýchlosť pohybu vody znižuje, preto sa v tele usadzujú veľké častice (piesok, hrdza, bahno). Zvyšok vody smeruje k mriežke, kde sa tiež čistí..

Materiál na výrobu pletiva je zvyčajne oceľ, niekedy mosadz alebo bronz. V každom prípade je to kov, ktorý dobre odoláva kontaktu s vodou, mechanickému poškodeniu, tlaku.

Telo (banka) filtra je vyrobené z kovu alebo plastu a existujú aj kombinované modely. Výrobky z ocele alebo výrobky s oceľovým boxom sú vhodné pre teplovodné potrubia, plastové sa používajú na úpravu studenej vody.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Polypropylén sa najčastejšie používa ako filtračné súčasti kazetového zariadenia. Poskytuje vysokokvalitnú filtráciu, vyznačuje sa chemickou inertnosťou a odolnosťou voči biologickým faktorom.

Polypropylén je navinutý na šnúru, vďaka ktorej na vonkajšej časti kazety zostávajú veľké suspenzie a menšie sa usadzujú na skrútenom povrchu šnúry. Stačia na dosť dlhé obdobie a aj keď sa taká náplň naplní, nespôsobí zníženie tlaku vody v potrubiach..

Polypropylénové kazety odolávajú teplotám v rozmedzí 1-52 ° C a sú vhodné na čistenie studenej a teplej vody. Filtrácia horúcej kvapaliny sa vykonáva pomocou zariadení s kazetou vyrobenou z vlákien impregnovaných špeciálnou látkou na báze bavlneného materiálu. Teplota vystavenia systému môže dosiahnuť 93 ° C.

Filtračné vlákna môžu mať ďalšie striekanie uhlíkom, vďaka ktorému získavajú schopnosť čistiť vodu od chlóru. Aj keď je to zvyčajne úlohou jemných kaziet, ktoré sú nainštalované po uvažovanom type zariadenia.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hlavné charakteristiky

Filter je špeciálne zariadenie, ktoré je schopné zachytávať mechanické častice v prúde vody. Za týmto účelom sú do nich umiestnené určité filtračné prvky, ktoré môžu mať formu jemnej sieťoviny, polypropylénovej cievky a mnohých ďalších..

Existuje niekoľko typov takýchto výrobkov:

 1. Sieťové výrobky. Takéto výrobky používajú ako filtračný prvok špeciálne siete, ktoré sú umiestnené v kryte. Filtračnú vaňu je možné umiestniť zvisle aj pod uhlom.
 2. Diskové filtre.
 3. Kazetové mechanizmy predstavujú kontajner, vo vnútri ktorého je umiestnený filtračný prvok. Tieto výrobky sú schopné zachytávať častice väčšie ako 1 mikrón..

Účel bahenných filtrov

Hrubé filtre sa niekedy nazývajú bahenné filtre. Pomáhajú čistiť vodu od cudzích mechanických častíc a používajú sa najčastejšie v priemysle, v kotolniach, aby nepoškodili čerpadlo. V obytných budovách alebo bytoch sa hrubé čistenie používa na prípravu vody na prechod cez meracie zariadenia. Voda, ktorá prechádza meračmi, môže spôsobiť poškodenie alebo opotrebovanie mechanizmu, ak obsahuje veľké cudzie častice. Hrubé filtre môžu z vody odstrániť hrubé suspendované látky, piesok a hrdzu. V závislosti od priepustnosti môžu zachytávať častice od 1 mikrónu, priemyselné – od 50 mikrónov.

Ako funguje hrubý vodný filter

S6304264% 28 Stredné% 29

Princíp činnosti takýchto zariadení je pomerne jednoduchý. Telo výrobku pripevnené k vodovodnému systému obsahuje sieťový prvok alebo kazetu. Prúd vody za prívodom vody vstupuje do filtra.

Voda prechádza sieťou alebo iným médiom schopným zadržať rôzne pevné častice. Čistená voda vstupuje do systému k príjemcovi a v prípade potreby sa podrobí jemnému čisteniu. Zariadenia na hrubé čistenie vody sa navzájom líšia zodpovedajúcimi technickými charakteristikami vo forme:

 • šírka pásma;
 • veľkosti;
 • maximálna životnosť;
 • typy filtračných blokov;
 • materiál, z ktorého sú vyrobené rôzne typy zariadení.

Napriek tomu, že princíp fungovania je pre rôzne modely CSF rovnaký, v mnohých ohľadoch sa od seba stále líšia. Takéto zariadenia sa navzájom líšia svojim tvarom, dizajnom, typom filtračného prvku, spôsobom čistenia z filtrovaných nečistôt..

Slávni výrobcovia a recenzie

Na dnešnom trhu je veľké množstvo primárnych filtrov na čistenie vody. Najznámejšie so súhlasom kupujúcich sú výrobky niekoľkých značiek..

 • Honeywell. Kompaktné zariadenia, ktoré majú niekoľko verzií v závislosti od funkcií prevádzky. Pre rozvody studenej vody sa zvyčajne volia zariadenia vyrobené z priehľadného plastu; pre potrubia s horúcou vodou sú podobné modely zakúpené s ochranným boxom z mosadze. Výhodou zariadení tohto výrobcu je, že počas opravy alebo čistenia nie je potrebné demontovať celý systém. Systém sa vyčistí automaticky. Zbierka tejto značky obsahuje predovšetkým systémy pre priemyselnú filtráciu, existujú však aj filtre pre domácnosť..
 • Valtec. Výrobky sú vyrobené z ocele a mosadze, čo zaisťuje ich odolnosť proti opotrebeniu, zvýšenú pevnosť a trvanlivosť. Sú vybavené samočistiacim systémom a sú schopné zadržať častice maximálne 100 mikrónov. Majú tlakomery, ktoré zjednodušujú proces riadenia systému, a tiež indikátory na monitorovanie stupňa upchatia filtra. Môžu byť inštalované na potrubia s horúcou vodou, pretože môžu vydržať až 115-150 ° C..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

 • “Sapphire-P”. Kompaktné modely (nižšie ako mnohé analógy), reprezentované filtrami na studenú a teplú vodu s manuálnym a automatickým ovládaním. Majú funkciu samočistenia a regenerácie pomocou spätného prúdu. V automatických modeloch môžete nastaviť obdobie alebo množstvo upravenej vody, po ktorom sa spustí samočistiaci proces. Majú špeciálny ovládač, ktorý spustí automatické čistenie po určenom období alebo po spracovaní určitého množstva vody. Indikátory požadovanej doby alebo objemu sa nastavujú pomocou predbežného programovania používateľom. Zariadenia zachytávajú častice s veľkosťou až 100 mikrónov, vhodné pre domáce a priemyselné použitie.
 • Soyuzintellekt. Filtre univerzálneho účinku, ktoré poskytujú nielen mechanické, ale aj sorpčné a antibakteriálne čistenie. Okrem toho je v takýchto filtroch voda nasýtená kyslíkom. To vám zase umožňuje znížiť spotrebu vody (množstvo tekutiny klesá, ale nijako neovplyvňuje pocity užívateľa), zlepšuje jej kvalitu (voda sa stáva objemnejšou, peny, mydlo alebo čistiaci prostriedok sa v takom lepšie umyjú) voda).

Vyvinutá rada je vhodná aj pre potrubia s vysokým tlakom vody a môže byť inštalovaná na horúcovodné potrubie, zariadenia sú odolné voči korózii.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

 • „Gejzír“. Línia Typhoon si získala najväčšiu popularitu. Vyrába sa v kovovom filtri, vhodnom pre teplú aj studenú vodu. Zariadenie slúži nielen na zadržanie nečistôt, ale aj na zmäkčenie vody s vysokým obsahom železa. K dispozícii aj pre veľmi tvrdú vodu. Veľkú popularitu získavajú trojstupňové čistiace systémy, prvý čistiaci stupeň, v ktorom sa vykonávajú systémy hrubého čistenia vody.
 • „Bariéra“. Výrobky sa vyznačujú jednoduchým používaním a dostupnosťou. Špecializáciou spoločnosti bola dlho výroba kazetových filtrov do džbánov, ale dnes je hlavnou činnosťou výroba stacionárnych filtrov. Jedná sa o filtre typu kazety, pri ktorých sa, ako uvádzajú užívatelia, chuťové vlastnosti vody menia k lepšiemu a eliminuje sa nepríjemný zápach.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

 • “Aquaphor”. Spoločnosť dlhodobo (asi 15 rokov) vyrába rôzne systémy na čistenie vody, a preto jej sortiment zahŕňa veľký počet ručných a automatických hrubých filtrov. Obzvlášť dôveryhodné pre kupujúcich sú systémy „pod umývadlom“, ktoré je možné nainštalovať na potrubia na dodávku teplej a studenej vody.

Nevýhodou týchto modelov je náročnosť inštalácie, pri kúpe výrobku od oficiálnych zástupcov však inštaláciu vykonajú profesionáli bezplatne..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Ako pochopiť, že zariadenie je upchaté?

foto3470_2

Na odstránenie veľkých nečistôt sa používajú tieto zariadenia:

 • mierka;
 • Hrdza;
 • blato.

Preto sa nazývajú „zberače bahna“ a častice, ktoré zadržiavajú, majú veľkosť od 20 do 500 mikrónov.

Hrubý filtračný sieťový filter sa spravidla skladá z 200 – 300 µm oka. V dôsledku toho častice s menšou veľkosťou prechádzajú potrubím a spadajú do domácich spotrebičov a batérií..

Ak sú dodatočne nainštalované ďalšie filtre jemnejšieho čistenia, môžu sa tiež upchať..

Napríklad sieťový prevzdušňovač na konci výtoku („tlmič“) mixéra je často upchatý, čím sa znižuje intenzita toku vody. Môžete to overiť otvorením vody na niekoľkých miešačkách. Ak voda nepochádza zo všetkých vzoriek, problém nie je v nich..

Keď sme zistili, že prevzdušňovače mixérov sú v poriadku a voda preteká stúpačkami v normálnom režime, treba uznať, že hrubý filter je upchatý.

Dôležité. Predtým, ako urobíte čokoľvek s vodovodom, mali by ste ísť k svojim susedom, vyššie alebo nižšie v stúpačke, a zistiť, ako to je s tlakom vody.

Musíte tiež mať na pamäti, že tieto zariadenia (predfiltre) sú často zapečatené spolu s meračmi, takže nie je vždy možné zariadenie jednoducho vybrať..

Príprava na čistenie

V prípade, že je čas ísť do inštalatérskeho obchodu, nemali by ste túto príležitosť zanedbať. Konvenčné filtre sú lacné – asi 150 rubľov a ako bude čistenie prebiehať, nie je známe. Preto bude užitočné mať náhradné zariadenie..

Filtračný prvok, aj keď je predmetom čistenia, je tiež žiaduce mať na sklade. A tesnenie pod zátkou zariadenia sa niekedy prilepí k telu a zlomí sa.

Nákupný zoznam bude teda vyzerať takto:

 • filter podobný zariadeniu, ktoré je upchaté (odporúča sa odfotiť starý);
 • náhradný filtračný prvok;
 • tesnenie pre zátku banky, do ktorej je nainštalovaná sieťka;
 • Páska FUM alebo sanitárny ľan;
 • odstraňovač hrdze – WD -40, petrolej alebo brzdová kvapalina do auta (voliteľné).

Predtým, ako pôjdete do obchodu, stojí za to sa pozrieť, ktoré diely a nástroje sú k dispozícii – doma alebo v garáži. Nákupný zoznam sa môže výrazne zmeniť.

foto3470_3

Potrebné nástroje:

 • pákový nastaviteľný kľúč („plyn“, „potrubie“, „švédsky“);
 • priamy nastaviteľný kľúč alebo vhodný otvorený alebo zväzkový kľúč;
 • obojstranný skrutkovač;
 • kliešte.

Možno budete potrebovať aj plynový horák alebo výkonný stavebný sušič vlasov. Pretože však nie sú k dispozícii v každej domácnosti, nahradí ich benzínový zapaľovač..

Zariadenie a aplikácia hrubých filtrov

Hrubé čistiace zariadenia môžu mať rôzny dizajn, ale ich princíp činnosti je podobný. Vo vnútri majú odnímateľný prvok, ktorý môže mať formu kovovej sieťoviny, disku, kazety – vykonáva filtráciu. K dispozícii je tiež odtok na zber nečistôt. Na odstránenie nahromadených nečistôt sa zariadenie pravidelne umýva.

Okrem toho môžu byť zariadenia vybavené manometrom, ktorý pomáha regulovať tlak v systéme. Pokles tlaku vody môže signalizovať, že je načase vymeniť alebo opláchnuť náplň, sieťku.

Filtre je možné vyrábať aj v tandeme s redukciou, ktorá znižuje tlak a tlmí vodné kladivo. Niektoré modely majú uzatváracie ventily.

Všeobecné vlastnosti a rozdiely medzi rôznymi modelmi sú uvedené v nasledujúcich charakteristikách:

 • Filtračný prvok. Na hrubé čistenie sa často používa kovová sieť, kazeta z polypropylénových vlákien, kotúčový prvok..
 • Spôsob čistenia od nahromadených nečistôt. Zariadenia sú rozdelené na tie, ktoré sa umývajú v manuálnom režime a samočistia.
 • Možno použiť na teplú, teplú alebo studenú vodu.

Všetky rozdiely ovplyvňujú funkčnosť zariadení. Preto nižšie – podrobnejšie o ich schopnostiach..

Sedimentový filter

Takéto filtre sú inštalované takmer v každom systéme zásobovania vodou, pretože sú odolné a ľahko sa čistia od nahromadených nečistôt.

Filtre usadenín na hrubé čistenie

Sedimentové filtre sú zariadenia s filtračnou sieťkou. Vyrábajú sa predovšetkým z kovového tela (mosadze alebo nehrdzavejúcej ocele) s priamym alebo šikmým výstupom umiestneným priamo kolmo alebo pod uhlom. Vnútri je pozdĺž toku vody umiestnená sieťovina z nehrdzavejúcej ocele.

Existujú aj modely kužeľových axiálnych zariadení, v ktorých je telo rovné a filtračná sieť má kužeľovitý tvar a je umiestnená vo vnútri. Ich konštrukcia poskytuje nízky hydraulický odpor.

Filter so sieťkou na hrubé čistenie vody

Sieťovina môže byť vyrobená z uhlíkových vlákien, sklolaminátu, kovu. Kovový prvok sa ľahšie deformuje, čo vedie k zhoršeniu priechodnosti, ale ľahko sa čistí. Naopak, sieťovina z uhlíkových vlákien je pevnejšia, ale pranie môže byť náročné.

Sú inštalované v sekcii parného vykurovacieho systému pred obehovým čerpadlom, vo vodovodnom systéme – pred vodomerom. Pri inštalácii pred čerpadlo je potrebné preštudovať parametre, aby sa zabránilo zvýšeniu zaťaženia čerpadla. Niektorí výrobcovia okrem toho výslovne zakazujú inštaláciu akýchkoľvek zariadení pred svoje zariadenia..

Na inštaláciu v oblasti nasávania vody zo zdroja sa používa filter vo forme valca z kovovej sieťoviny. Používa sa na zabránenie vstupu veľkých nečistôt do vodovodného systému a na zabránenie poškodeniu čerpadla.

Samočistiace zariadenia kufra

Štruktúra filtra sa skladá z telesa, kazety a splachovacieho ventilu. Kovové alebo plastové puzdro má dva otvory, ktoré sa pripájajú k vodovodnému potrubiu. Sieťka filtra z nehrdzavejúcej ocele – odnímateľná, zadržiava mechanické nečistoty od 100 mikrónov.

V spodnej časti misy tela je ventil spätného preplachu. Niektoré modely sú vybavené manometrom na sledovanie stupňa kontaminácie.

Samočistiaci filter

Samočistiaci hrubý filter sa používa pre vykurovacie a vodovodné systémy. Odstraňuje nečistoty s veľkosťou od 100 do 150 mikrónov

Princíp činnosti zariadenia spočíva v prechode toku cez filtračný prvok – odnímateľnú kazetu z nehrdzavejúcej ocele. V tomto prípade sú v sieťke zadržané mechanické nečistoty. Niektorí z nich v ňom zostanú a niektorí sa usadia v spodnej časti puzdra..

Funkciou samočistiacich zariadení je schopnosť odstrániť nahromadené nečistoty bez demontáže alebo odvíjania puzdra. Za týmto účelom otvorte kohútik umiestnený v spodnej časti puzdra a vypustite vodu do nádoby alebo kanalizácie.

Trosky sú odplavené prúdom a zariadenie pokračuje v prevádzke ako obvykle. Ak chcete odstrániť staré usadeniny na pletive, môžete ho odstrániť a dôkladnejšie vyčistiť..

Inštalácia samočistiaceho filtra

Preplachovací ventil je možné pripojiť k odtokovému potrubiu, ktoré sa pripája k kanalizácii, čo zjednodušuje proces údržby

Spracovanie filtra disku

Zariadenia slúžia predovšetkým na predbežnú úpravu vody, pripravujú vodu na ďalšie čistenie, zmäkčenie a deferrizáciu. Inštalované v centralizovaných a autonómnych systémoch zásobovania vodou, v teplárňach, používaných v zavlažovacích systémoch vrátane odkvapkávania.

Filtračný prvok sú polymérne kotúče namontované na osi a navzájom tesne stlačené. Ich povrch je pokrytý malými drážkami, ktorých rozmery určujú stupeň čistenia v rozmedzí od 20 do 400 mikrónov..

Proces čistenia je nasledujúci: prúd vody naplní telo a presakuje prietokovými drážkami v kotúčoch a potom je odvádzaný do výstupu. Časom sa špina usádza a hromadí sa na povrchu.

Pokles tlaku vody je signálom, že zariadenie vyžaduje opätovné čistenie. Stupeň upchatia môžete určiť pomocou manometra..

Diskový filter

Čistenie diskov je možné vykonať dvoma spôsobmi – manuálnym alebo automatickým, keď sú pripojené k kanalizačnému potrubiu

Kartušové filtre na jemné a hrubé čistenie

Kartušové filtre sú veľmi obľúbené, pretože majú relatívne nízke náklady a dajú sa použiť na filtráciu priemyselnej a pitnej vody. Uvoľnite vodu z hrubých suspenzií – piesku, hrdze, ako aj z malých častíc do 1 mikrónu (0,001 mm).

Odvádzanie blata robia dobre. Na hrubé čistenie sa na hlavných filtroch používajú zariadenia s priepustnosťou 100 až 20 mikrónov, na úpravu pitnej vody sa používajú od 10 do 1 mikrónu.

Vyrábajú sa vo forme banky s polyesterovou náplňou alebo krúteným polypropylénovým závitom. Inštalované na hlavnom potrubí. Po skončení zdroja kazety sa vymení. Odnímateľný prvok nemožno prať a znova používať..

Inštalácia filtrov

Modely s odnímateľným jednorazovým filtrom sa často používajú v spojení so sieťovými zariadeniami. Nainštalujte sieťový filter v priebehu toku vody, pretože je umývaný a môže byť použitý opakovane

Keď potrebujete vymeniť vodný filter

Potreba výmeny vodných filtrov vzniká z nasledujúcich dôvodov: buď sa existujúci stal úplne nepoužiteľným, alebo je potrebné zvýšenie produktivity, alebo sú potrebné nízke koncentrácie nečistôt. V týchto prípadoch by mal byť vybratý a nainštalovaný iný model. Kazety musíte vymieňať častejšie.

Výmena vodného filtra

Potreba ich nahradenia je daná niekoľkými dôvodmi:

 • podľa kvality zdrojovej vody – tvrdá alebo mäkká, čistá alebo znečistená;
 • výkon filtra – prešlo ním veľa alebo málo tekutiny;
 • kvalita pracovnej kazety – koľko si zachováva nečistoty.

V zariadení typu džbán používanom 3 člennou rodinou musí byť čistiaci prvok vymenený približne raz za mesiac. Jeho pracovný zdroj je v závislosti od okolností približne 150-400 litrov. V trojstupňovom stacionárnom zariadení sa kazety menia raz za 9-12 mesiacov. Ak je spotreba nadpriemerná, potom sa výmena vykonáva častejšie..

Môžete sa rozhodnúť vymeniť prvky spotrebiča v dôsledku zmeny chuti vody, zhoršenia kvality umývania alebo zvyškového plaku po umytí riadu. Ak je kazeta viditeľná cez steny sklenenej banky, rozhodnutie o jej výmene sa urobí na základe výsledkov pozorovania..

Plniaci materiál pre náboje

Na výrobu kazety sa používa polypropylénové vlákno, tkané polypropylénové lano (šnúra), celulóza impregnovaná polyesterom, nylonová šnúra. Práve propylén si získal najväčšiu popularitu vďaka tomu, že má nízke náklady, nie je vystavený chemikáliám a nie je ničený biologickými organizmami..

Filtre vyrobené z polypropylénovej šnúry používajú špeciálnu metódu navíjania, ktorá umožňuje usadiť väčšie suspenzie na vonkajšej strane kazety, zatiaľ čo malé častice zostávajú vo vnútri pradena. Neupchávajú sa veľmi rýchlo, ale čím viac vyčerpávajú svoje zdroje, tým viac do seba púšťajú znečistenie..

Pre vodovodný systém je to len pozitívna vlastnosť, pretože špinavý filter neznižuje tlak v systéme. Polypropylénové vlákno má penovú štruktúru, ktorá obsahuje malé bublinky, ktoré hromadia nečistoty. Chyby materiálu sa prejavujú v lacných modeloch nízkej kvality.

Počas čistenia vody sa v nich upchá vonkajšia filtračná guľa, zatiaľ čo vnútorná vrstva môže zostať čistá, to znamená, že sa nezúčastňuje na filtračnom procese. Kvalitné kazety však pracujú na celom povrchu.

Výplne do kazety

Významnou nevýhodou polypropylénového vlákna je to, že keď je silne znečistené, prestáva prechádzať vodou a výrazne znižuje tlak vody. To môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť čerpacieho zariadenia.

Teplota na použitie polypropylénových výrobkov je 1 – 52 ° C. Môžu byť použité na teplú a studenú vodu. Na úpravu horúcou vodou je potrebné použiť kazety vyrobené z bavlnených vlákien impregnovaných špeciálnou látkou. Odolávajú vysokým teplotám (až do +93 ° C), pôsobeniu mikroorganizmov a rôznych látok.

Podľa typu kaziet sa rozlišujú nasledujúce typy zariadení:

 • sieťovina,
 • vlnitý,
 • navíjacie filtre.

Hlavný filter na hrubú vodu

Všetky filtre sú vybavené zásobníkom na filtráciu vody, vstupnými a výstupnými dýzami. Umiestnenie žumpy určuje typ filtra – priamy alebo šikmý. Pri šikmom sieťovom filtri na hrubé čistenie vody je žumpa umiestnená pod uhlom k vodnému toku, pre priamy – kolmo na prietok.

Podľa spôsobu čistenia sa rozlišujú zariadenia s čistiacim systémom a takzvanými „zberačmi blata“. Bahenné filtre obsahujú zariadenia s odnímateľným krytom. Na čistenie zariadenia ho budete musieť rozobrať.

  Úprava podlahy ohrievanej vodou - pokyny, ako ju správne nastaviť

V každodennom živote je pohodlnejšie používať kazetové filtre, ktoré sú vybavené odmernou bankou, vo vnútri ktorej je vymeniteľná kazeta. Blokované prvky nemožno umývať, je potrebné ich nahradiť novými.

Ako nainštalovať hrubý vodný filter

Zariadenie sa môže líšiť aj v stupni čistenia.

Podľa tohto ukazovateľa existujú:

 1. jednostupňový – na odstránenie hrdze, piesku, sedimentu,
 2. dvojstupňový – dodatočne odstráňte chlór, hlinu, organické látky, nepríjemné pachy,
 3. trojstupňový – urobte vodu mäkšou, odstráňte železo.

Pred kúpou kmeňového zariadenia je dôležité rozhodnúť o nasledujúcich parametroch:

 • typ vedenia (horúca alebo studená voda),
 • požadovaná úroveň čistenia (je možné použiť sieťové alebo kazetové filtre),
 • typ puzdra (s vysokou spotrebou vody – veľká modrá, s malou štíhlou líniou),
 • úroveň hydraulických strát (čím vyšší je váš byt, tým menšie straty by mali byť),
 • typ kazety (vybratý po analýze vody).

Názory

V závislosti od vlastností zariadenia môže mať hrubý vodný filter jeden z niekoľkých typov.

Retikulovať

Najdostupnejšie a najjednoduchšie, ale napriek tomu efektívne zariadenie. Miesta inštalácie – hlavný prívod studenej a teplej vody v mestských bytoch, smerujú na vykurovací blok v súkromných zariadeniach. Okrem toho sú priamo k žeriavu pripevnené sieťové filtre. Sú vynikajúcou voľbou pre letné chaty, pretože sa ľahko inštalujú a na konci sezóny ich možno jednoducho odstrániť a znova nainštalovať na kohútik v mestskom byte..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Sieťový filter môže mať rôzny priemer priechodných otvorov – od 20 do 500 mikrónov. Čistiaca schopnosť je spôsobená malou veľkosťou ôk. Okrem toho sa rozlišujú zariadenia, ktoré sa čistia ručne (zberače kalu), ako aj analógy, ktoré majú samočistiacu funkciu a systém na odstraňovanie kontaminovanej vody..

Žumpa môže byť rovná alebo šikmá. Prvý je namontovaný na vodorovných častiach potrubia, žumpa je nasmerovaná nadol. Šikmý filter je vhodný na inštaláciu na horizontálne aj vertikálne potrubia. V závislosti od typu inštalácie sú filtre k dispozícii so spojkou a prírubové.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Moderné výrobky sú vybavené regulátormi tlaku, vďaka ktorým je možné udržiavať konštantný tlak vody. Užitočným „doplnkom“ je dvojitý manometer inštalovaný pred a za žumpou. Ak je medzi hodnotami zariadení nadmerný rozdiel, je potrebné filter vyčistiť..

Výhodou sieťových zariadení je ich nízka cena a trvanlivosť, pevnosť, jednoduchosť inštalácie, možnosť inštalácie na horúcu a studenú vodu. Vďaka tomu je možné ich kombinovať s meračmi a nainštalovať ich pred každý domáci spotrebič pripojený k vodovodnému systému. Takéto modely však zadržiavajú iba veľké častice, a ak hovoríme o jímke bez samočistiaceho systému, je potrebné ju čistiť pomerne často..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Disk

Diskový filter má špeciálne disky vyrobené z vysokopevnostného plastu, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou drážok určitej hĺbky. Princíp činnosti je založený na schopnosti kotúčov stláčať sa, čím vzniká ryhovaný valec. Posledne uvedené uchovávajú ťažké suspenzie a prepúšťajú vodu. Jemnosť čistenia je 5-250 mikrónov. Mnoho výrobcov pre pohodlie lakuje disky v rôznych farbách v závislosti od veľkosti článkov..

Vďaka svojej vysokej pevnosti, zvýšenému výkonu a odolnosti voči vysokým a nízkym teplotám sú široko používané v priemyselnom prostredí..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Kazeta

Sú súčasťou viacstupňového čistiaceho systému, ktorý je zvyčajne namontovaný samostatne alebo pod umývadlo. Poskytujú vyšší stupeň čistenia v porovnaní s modelmi ôk, pretože zadržiavajú častice s veľkosťou 0,5-30 mikrónov. Sú vhodné na zachytávanie drobných nečistôt. Zariadenia sú inštalované pod drezom za predpokladu, že sa prietok vody nelíši v intenzite. Silnejšie toky vyžadujú autonómne analógy vyššieho výkonu..

Ich princíp účinku je založený na zadržaní kontaminantov počas prechodu čistiacich kompozícií (granúl), medzi ktorými zostáva malá medzera. A hlina, bahno a ďalšie podobné nečistoty majú tendenciu sa usadzovať na povrchoch, keď klesá tlak toku vody, čo sa stáva, keď kvapalina prechádza filtračnou vrstvou.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Jedná sa o puzdro naplnené filtračným materiálom. Telo môže byť oceľové alebo plastové. Prvé môžu odolávať vysokým teplotám, sú odolnejšie a odolnejšie, ale majú vyššie náklady. Obvykle sú namontované na prívodnom potrubí teplej vody a pre potrubia so studenou vodou sa vyberajú cenovo dostupnejšie plastové možnosti..

Väčšina moderných modelov plastových kaziet sa však vyznačuje všestrannosťou a sú vhodné na čistenie studenej aj horúcej vody. Výhodou takéhoto prípadu je jeho transparentnosť, takže je možné kontrolovať stupeň kontaminácie..

Základom filtra je polyester (niekedy filtračný netkaný materiál) alebo sieťová vložka. Ten sa spravidla odstráni zo zariadenia, môže sa opláchnuť a vrátiť na svoje miesto. Polyesterové náprotivky je spravidla potrebné vymeniť. Presné informácie o možnosti splachovania alebo potrebe výmeny zvyčajne uvádza výrobca filtra..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Tlak

Je vybavený regulátorom tlaku, pretože v takýchto filtroch je voda dodávaná a čistená pod tlakom. To sa stáva dôvodom ich objemnosti, avšak práve tlakové zariadenia sa vyrovnávajú s oneskorením kontaminantov rôznych frakcií, ktoré poskytujú vysoký stupeň čistenia..

V závislosti od priemeru potrubia a výkonu existujú domáce a priemyselné zariadenia, ktoré majú rovnaký princíp činnosti. Rozdiely sa týkajú iba rozmerov. Veľkosti filtračných článkov sú tiež odlišné, čo zase ovplyvňuje stupeň čistenia vody..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Kazeta

Je ľahké pochopiť, že hlavným prvkom, na ktorom bude filtrácia závisieť, je klasická náhradná kazeta. Najčastejšie je namontovaný v puzdre z odolného kovu alebo plastu. Konštrukcia je schopná zadržať cudzie úlomky, ktorých veľkosť dosahuje 0,5-25 mikrónov. Systém je ideálny tam, kde si sitko jednoducho nevie poradiť.

Dobré na kazetových filtroch je, že sú často impregnované aktívnym uhlím. Tento dizajn umožní čistenie vody nielen z veľkých kontaminantov, ale aj z chlóru..

Bahenné systémy

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Táto skupina bude zahŕňať demontované a ručne premývané filtre inštalované na priamych prúdoch s tlakom až 6 MPa alebo vysokým stupňom nasýtenia hrubými (od 300 mikrónov) frakciami..

Medzi konštrukčné vlastnosti zberačov bahna patrí prítomnosť odnímateľných spodných alebo bočných poklopov, ktoré vám umožňujú vyčistiť filtračný prvok zo sieťoviny bez úplnej demontáže zariadenia.

Takéto filtre sú inštalované pred meracími zariadeniami alebo pri vchode do domu a v prípade potreby sú dodatočne vybavené magnetickými kovovými zachytávačmi..

Náklady na zberače bahna závisia od kvality výrobných materiálov a priepustnosti, vo všeobecnosti sú lacné (od 150 rubľov a viac).

Výhody:

 • bez problémov toleruje zahrievanie pracovnej tekutiny až na 150 ° C,
 • nepotrebujú registráciu u dozorných orgánov,
 • sa jednoznačne oplatí s dlhou životnosťou.

Ich údržba sa však vykonáva výlučne ručne, pri absencii kontroly nad hydraulickým odporom je tento proces náročný..

Vrecové systémy

Túto skupinu predstavujú kmeňové zariadenia s filtračným prvkom v tvare vrecka upevneným v kovovom alebo polypropylénovom perforovanom koši a / alebo robustné puzdro s vekom..

Filtračné vrecká sú vyrobené z vysoko kvalitného plastu (polypropylén, polyester, nylon) a sú vyberateľné.

Sú vymyté alebo sa úplne zmenia, keď tlak klesne o 0,7-1,2 atm, dokonca aj v najpokročilejších odrodách vreciek sa filtračný prvok vymení ručne.

Medzi výhody takýchto zariadení patrí:

 1. Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

  vysoká produktivita (od 3 m3 / h, indikátor závisí od pórovitosti vrecka);

 2. možnosť opätovného použitia v hrubých a jemných čistiacich systémoch pre domáce a priemyselné účely (priemer otvorov sa pohybuje od 1 do 100 mikrónov, pracovná tekutina môže byť ľubovoľná);
 3. odolnosť voči korózii, vysokým teplotám a tlaku (do 150 ° C a 8-20 barov).

Medzi možné obmedzenia aplikácie patrí potreba demontáže a relatívne vysoké náklady – od 5 000 rubľov a viac.

Ultrajemné čistenie pitnej vody

Po odstránení pevných častíc a zákalu z vody počas hrubého čistenia stále obsahuje veľa látok – rozpustených nečistôt a škodlivých mikroorganizmov, ktorých prítomnosť znemožňuje jeho použitie na uhasenie smädu.

Jemné filtre novej generácie sú schopné čistiť vodu do takej miery, že na opitie sa nemusí variť.

Sorpčné filtre na čistenie

Sorpčné filtre sa používajú na odstraňovanie piesku, kalu, hrdzavých vlákien, rôznych nečistôt veľkosti 20-40 mikrónov vrátane ílu a koloidného železa. Majú vysoký zdroj a produktivitu a môžu akumulovať veľké množstvo suspendovaných látok.

Sú schopní neutralizovať nepríjemné pachy, patogénne baktérie. Niektoré modely zariadení obohacujú vodu jódom a fluórom, niektoré používajú ióny striebra, ktoré neutralizujú škodlivé mikroorganizmy.

Na absorpciu sa používa granulované aktívne uhlie alebo hlinitokremičitany. Aktívne uhlie sa zaoberá látkami, ako sú chlór, rádioaktívne prvky, pesticídy, ťažké kovy, ropné produkty a farbivá. Absorbuje chlór, vápnik, fosfor a zbavuje vodu nadmernej tvrdosti.

Aluminosilikáty neutralizujú ťažké kovy, organické nečistoty, zaisťujú optimálnu acidobázickú rovnováhu.

Sorpčný filter

V porovnaní so sieťou a diskom funguje efektívnejšie a odstraňuje suspendované častice

Sorpčné filtre je možné vyrábať ako hlavné zariadenie na domáce účely – vo forme džbánov alebo nádrží a na spracovanie veľkých objemov. Regenerácia sa vykonáva pomocou spätného toku vody. Významnou nevýhodou takýchto filtračných systémov sú ich vysoké náklady, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie ako náklady na iné inštalácie..

Typy iónovej výmeny na zmäkčenie vody

Iontomeničové filtre slúžia na zmäkčenie vody, odstránenie organických nečistôt. Vyrábajú sa vo forme plastového alebo kovového (nerezového) puzdra s iónomeničovým materiálom a zásobníka na regeneračný (fyziologický) roztok. Princíp činnosti je založený na prechode vody cez objemové filtre, kde sa zbavuje iónov tvrdosti.

Filtre na výmenu iónov

Rôzne modely iónomeničových filtrov sa líšia výkonom, objemom pracovných nádrží a komponentmi, ktoré sa používajú ako filtračné médiá.

Výkon závisí od chémie vody, filtračných médií a izbovej teploty.

Hlavnou nevýhodou takýchto inštalácií je zložitosť údržby, ktorá vyžaduje použitie regeneračných nádrží, likvidáciu použitých komponentov a malý filtračný zdroj – asi 200 – 800 litrov.

Membránový filter (reverzná osmóza)

Technológia čistenia pomocou membránových filtrov je založená na prechode vody veľkým vlnitým materiálom s pórmi nie viac ako 3 mikróny. Membránový filter zároveň zadržiava nečistoty na povrchu a nepúšťa ich dovnútra, čo výrazne zvyšuje zdroje filtračného materiálu..

Membránové zariadenie

Membránový filter je spravidla súčasťou viacstupňového čistenia a inštaluje sa za hrubý filter a uhlíkový filter..

Voda vstupuje do membránového filtra vstupom s O-krúžkom pomocou vysokotlakového čerpadla. Po prechode všetkými stupňami filtrácie sa rozdelí na permeát (vysoko čistená voda) a koncentrát (roztok rôznych nečistôt), ktoré sa hromadia v drenážnom kolektore..

Stupeň filtrácie závisí od veľkosti pórov v membráne:

 • do 1 mikrónu – mikrofiltrácia;
 • až 0,1 mikrónu – ultrafiltrácia;
 • až 0,01 mikrónov – nanofiltrácia;
 • menej ako 0,001 mikrónu – reverzná osmóza.

Jednotky reverznej osmózy vykonávajú najvyššiu možnú filtráciu vody, čistia ju na molekulárnej úrovni a odstraňujú všetky mikroorganizmy, soli ťažkých kovov, organické nečistoty.

Po prechode takýmto filtrom zostane vo vode iba 20-30% minerálov, stane sa mierne mineralizovanou, čo možno interpretovať ako výhodu a nevýhodu.

Ako si vybrať a nainštalovať?

Dôležitými kritériami výberu sú veľkosť zadržaných kontaminantov a produktivita. Výkon filtra je určený objemom upravenej vody a požadovaným množstvom pre konkrétneho používateľa. Vysoký výkon by zároveň nemal spôsobiť zníženie tlaku vody v kohútiku..

Pri použití filtrov s malou kapacitou môžete namontovať skladovaciu nádrž, do ktorej bude prúdiť čistená voda, kým je kohútik zatvorený. Po otvorení kohútika sa vyčistená voda nahromadená v nádrži spotrebuje..

Voľba veľkosti buniek alebo ôk by mala byť založená na kvalite vody, povahe a veľkosti nečistôt. Ak rozmery filtračných prvkov presiahnu veľkosť kontaminujúcich častíc, účinok filtra nebude.

Pri použití jemnozrnných systémov na čistenie vysoko kontaminovanej vody veľkými časticami bude často potrebné filter vybrať a vyčistiť a zmeniť jeho prvky. Intenzívne používanie v takýchto podmienkach zvyšuje riziko predčasného zlyhania filtra..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Predbežný laboratórny rozbor vody vám pomôže, aby ste sa pri výbere filtra nepomýlili. Na základe výsledkov posudzovania kvality vody odborníci odporučia optimálny typ filtra. V niektorých prípadoch je výhodné použiť filtre s 2 okami inštalované v sérii s väčšími a potom menšími okami. Zníži sa tým frekvencia čistenia a predĺži sa životnosť zariadenia..

Užitočnou filtračnou výbavou sa stane aj prevodovka. Znižuje tlak vody na vstupe do filtra a tiež tlmí vodné kladivo v systéme, čo zaisťuje lepšie čistenie a umožňuje predĺžiť životnosť zariadenia..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Vzhľadom na zvláštnosti svojej štruktúry vykazujú priame filtre väčšiu účinnosť v porovnaní so šikmými. Je lepšie vybrať ten druhý, iba ak nie je možné nainštalovať rovný model (to sa zvyčajne stáva vtedy, keď je nedostatok voľného miesta, napríklad keď je potrubie blízko podlahy alebo iného potrubia).

Pre vidiecky dom sa odporúča nainštalovať filtre s 2 až 3 okami s rôznymi veľkosťami ôk. V súkromnom dome je spravidla inštalovaná ochrana veľkých frakcií, zatiaľ čo pre mestský byt je lepšie zvoliť častejšie siete.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Pred práčku a umývačku riadu sa odporúča nainštalovať ďalšie filtre. V ideálnom prípade sú potrebné pred každým domácim alebo strojárskym zariadením, ale je to drahé. Ale stále stojí za to nainštalovať filter na inštaláciu pred „práčku“ a umývačku riadu, je to dosť náročná technika na kvalitu vody. Navyše, čím drahšie, tým „rozmarnejšie“.

Pri kúpe filtra by ste mali venovať pozornosť materiálom – musia byť nielen trvanlivé, ale aj ekologické. Všetky spojovacie a závitové prvky musia byť bezpečne pripevnené, gumové tesnenia a tesnenia – tesne priliehať k konštrukcii.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Je dôležité pochopiť, aké nevyhnutné sú niektoré funkcie, pretože ich prítomnosť zvyšuje náklady na produkt. Veľmi obľúbené sú napríklad zariadenia, ktoré zmäkčujú vodu prebytočným železom. Bude však zbytočné, ak žiadne nebudú. Voda môže navyše obsahovať nadmerné množstvo iónov mangánu a draslíka, ktoré je potrebné obmedziť. Príslušný typ výrobku v tomto prípade tiež nebude schopný zvládnuť túto úlohu.

Východiskom zo situácie, ako už bolo spomenuté, je predbežná laboratórna štúdia kvality a zloženia vody..

Kúpiť filter by sa mal iba na základe získaných analytických údajov.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Existuje názor, že je lepšie uprednostniť zariadenie ruského výrobcu, pretože je najlepšie prispôsobené zvláštnostiam zloženia vody v najbližších oblastiach. Vedúce pozície zaujímajú spoločnosti ako Aquaphor, Geyser, Barrier. Medzi zahraničnými filtrami kupujúci dôverujú nemeckým a škótskym značkám..

Spôsob inštalácie meradla je spravidla určený jeho typom. Profesionáli odporúčajú používať odpojiteľné pripojenia pre všetky typy zariadení – pre tých, ktorí potrebujú odsávať a splachovať, aj pre stacionárne. To zjednoduší proces demontáže zariadenia, ak je potrebné ho opraviť. Správna inštalácia hlavných filtrov vlastnými rukami začína čistením povrchu potrubia, odstraňovaním stôp hrdze a kontrolou jeho tesnosti.

Na zníženie zaťaženia rúrok po inštalácii filtra sa odporúča dodatočne upevniť na stenu pomocou svorky.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Miesto inštalácie filtra je bod hlavného vedenia od vstupu vodovodného systému do bytu (domu) po následnú distribúciu do miest spotreby vody. Ak existujú počítadlá, filter je umiestnený pred nimi..

Ak je merač zapečatený, bude potrebné utesniť aj filter nainštalovaný pred ním, aby sa predišlo navýšeniu jeho nameraných hodnôt. V tomto prípade je výhodnejšie zakúpiť špeciálne filtre, v ktorých zástrčke je očko na navlečenie drôtu tesnenia.

Pri inštalácii spojov utesnite, aby ste predišli netesnostiam. Je dobré, ak sú nainštalované ventily – potom bude majiteľ môcť počas čistenia alebo opráv uzavrieť prívod vody a vykonať testovacie napájanie. Pri inštalácii stacionárnych modelov sa odporúča doplniť ich obtokovými vedeniami, aby sa zabezpečilo zásobovanie vodou v prípade núdze.

Je potrebné mať na pamäti, že inštalácia filtra vo väčšine prípadov vedie k zvýšeniu celkovej dĺžky komunikácií..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Podľa recenzií používateľov sa najľahšie inštalujú sitká. Spojením ich odrôd rozrezaných na prívod vody (s priemerom potrubia 1 palec, ale nie väčším ako priemerom 2 palce), prírubové sú inštalované na prírubu. Prírubové filtre je možné nainštalovať na potrubia s priemerom 2, 3, 4 alebo viac palcov. Jednoducho, podľa priložených pokynov je nainštalovaný kazetový filter.

Funkciou samočistiaceho zariadenia je potreba pripojiť drenážnu rúrku k kanalizačnému systému.

Inštalácia plniacej banky bude ťažšia, pretože jej čistenie znamená zavedenie zásady spätného preplachu. V tomto ohľade potrubie takéhoto systému vyžaduje vypnutie priameho prietoku a prívod vody obtokovým potrubím na dobu, počas ktorej sa filter preplachuje. Súčasne je potrebné zabezpečiť systém dodávky vratnej vody a odtok špinavej kvapaliny..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Vlastnosti výberu pre byt a vidiecky dom

Pri výbere týchto zariadení je potrebné vziať do úvahy nasledujúce:

 • Veľkosť zadržaných frakcií, počiatočná kvalita vody a účel filtra. V bytoch pripojených k centralizovaným vedeniam sa odporúča nainštalovať najjednoduchšie sieťové filtre s malou veľkosťou ôk alebo odrodami kaziet; v prípade potreby ako prvé nainštaluje zachytávanie veľkých frakcií (od 100 mikrónov) primárne čistenie vody zo studní..
 • Potreba odolávať vysokým teplotám alebo tlakovým rázom. Ak je potrebné hrubé čistenie horúcej vody, kupujú sa zariadenia s tepelne odolnými filtračnými prvkami a krytom. V prípade nestabilného alebo nadmerne vysokého tlaku sa uprednostňujú kotúče, kovové oká alebo trvanlivé vrecká; v obzvlášť ťažkých prípadoch je do obvodu zavedený reduktor.
 • Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

  Očakávaný výkon a hydraulický odpor. V bytoch na vysokých poschodiach sa neodporúča inštalovať model s malou šírkou pásma..

 • Rozmery a hmotnosť zariadenia.
 • Kvalita použitých materiálov a spojov.
 • Pracovná náročnosť údržby, náklady a dostupnosť spotrebného materiálu.
 • Úplnosť filtra (dostupnosť manometrov alebo príslušenstva na ich pripojenie), potreba ďalších funkcií.

Pre referenciu! Vo všeobecnosti sú na domáce použitie vhodnejšie obyčajné slimáky alebo iné druhy, ktoré sa perú ručne..

Splachovacie odrody, so všetkou svojou účinnosťou v súkromných bytoch a vidieckych domoch, sa vyplácajú menej často, a to ako kvôli vysokým nákladom, tak aj kvôli komplikácii ich inštalačného programu.

Ako si vybrať filter na pery

Existuje mnoho kritérií pre výber takýchto zariadení. Pri kúpe zariadenia musíte venovať pozornosť jeho výkonu. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy stupeň tlaku v kohútiku. Inštalácia takéhoto zariadenia by nemala viesť k zníženiu tlaku..

Ak chcete vybrať priamu alebo šikmú možnosť, mali by ste odhadnúť množstvo voľného miesta, ktoré je možné prideliť na inštaláciu zariadenia. Je tiež potrebné vziať do úvahy stupeň znečistenia vody. Ak je objem častíc veľký, použitie zariadenia s malou veľkosťou ôk povedie k rýchlej kontaminácii sieťoviny a potrebe častého čistenia prvku..

Ako nainštalovať hrubý filter

Výber hrubého vodného filtra: čo to je, prehľad všetkých typov, najlepší výrobcovia bahenných filtrov

Inštalácia zariadenia sa vykonáva pred meračom – pokyny v krokoch.

Rovná verzia je umiestnená iba v častiach horizontálneho priechodu potrubia a šikmú je možné inštalovať vertikálne. Na tele zariadenia sú značky, ktoré vám umožňujú rýchlo určiť správny smer zariadenia. Uvedené šípky sa musia zhodovať so smerom toku vody..

Výber hrubého vodného filtra: čo to je, prehľad všetkých typov, najlepší výrobcovia bahenných filtrov

Pred inštaláciou vypnite prívod vody. Potom sa filter rozreže a upevní pomocou upevňovacích prvkov dostupných v súprave..

Inštalácia hrubého filtra vo vidieckom dome

Technická dokumentácia pre každý filter špecifikuje požiadavky na jeho inštaláciu a prevádzku. Inštalácia by mala byť vykonaná v prísnom súlade s pokynmi výrobcu. Porušenie požiadaviek znamená pravdepodobnosť úniku a zrušenie záruky výrobcu..

Dôležité! Bez ohľadu na miesto, kde je filter nainštalovaný, pred inštaláciou vypnite prívod vody. Inštalácia pod tlakom je zakázaná!

Pri inštalácii filtra je potrebné dodržať nasledujúce požiadavky:

 • filter musí byť nainštalovaný striktne pri vchode do budovy. Systém by nemal byť namontovaný už na vnútorných uzloch;
 • filter by mal byť umiestnený v smere toku vody bezprostredne za uzatváracími ventilmi;
 • vo vzpriamenej polohe môže byť systém inštalovaný iba tam, kde voda tečie zhora nadol;
 • tvarovky, potrubia a všetky spojovacie prvky sa musia navzájom striktne zhodovať v priereze a ďalších parametroch;
 • ak je systém namontovaný horizontálne, musí byť jímka pod úrovňou;
 • filter je inštalovaný pred vodomerom;
 • na filtračnom prvku je šípka ukazujúca smer vody, zariadenie musí byť nainštalované v príslušnej polohe.

Po inštalácii systému musíte v prvom rade skontrolovať tesnosť. Ak sa zistí čo i len minimálna netesnosť, systém by mal byť riadne zapečatený a až potom môže fungovať.

Odrody a princíp práce

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

V praxi sa používajú nasledujúce hrubé filtre:

 • Sieťové filtre. Sú rovné a šikmé, rovnako ako nie sú splachovacie a splachovacie. Neplachové filtre z hrubých ôk zahrnujú všetky štruktúry, ktoré majú sedimentačné nádrže (zberače bahna), ktoré môžu byť umiestnené pod uhlom k telesu filtra (šikmo) a pod ním (rovné čiary). Na odstránenie nahromadených nečistôt je potrebné tieto filtre vybrať a opláchnuť. Aby sa všetky nečistoty ľahko odstránili, v spodnej časti žumpy je špeciálny kryt. V takom prípade bude voda do domu alebo bytu odrezaná. Samočistiace filtre majú špeciálny drenážny vývod do kanalizácie. Automaticky odstráni nahromadené nečistoty z filtra. Veľkosť ôk pletiva je od 50 do 500 mikrónov. Je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a má pomerne dlhú životnosť. Kryt filtra je vyrobený z mosadze alebo kovu.
 • Kazetové filtre. Jedná sa o priehľadnú banku na studenú vodu alebo kov na teplú vodu. Vnútri je nainštalovaná vymeniteľná kazeta vyrobená z navinutého syntetického vlákna, polyesteru alebo stlačeného vlákna. Veľkosť ôk sa pohybuje od 1 do 30 mikrónov. Na mechanické čistenie stačí kazeta s bunkou 5 mikrónov a vyššou..

Bez ohľadu na filtre majú rovnaký princíp činnosti: voda, ktorá sa dostane do filtra a prejde cez sieťku alebo kazetu, je zbavená nerozpustných nečistôt..

Účel a princíp činnosti

Pretože stav verejných služieb je často žalostný, voda vstupujúca do bytu obsahuje hrdzu a ďalšie nečistoty, ktoré majú škodlivý vplyv na stav vodovodných potrubí. Filter vám umožňuje vyhnúť sa rýchlemu opotrebovaniu tesnení sanitárnej keramiky, ktoré sú vážne ovplyvnené nečistotami vo vode.

Je známe, že hrdzavá voda môže viesť k poruche meracích zariadení, čo si vyžiada dosť pôsobivé náklady. Preto má zmysel inštalovať podobnú jednotku vo vašom dome..

Špinavá voda je obzvlášť nebezpečná pre ohrievače vody, umývačky riadu a práčky. A obyčajné žeriavy sú rýchlo upchaté odpadkami, čo vedie k ich poruche. Existuje iba jedna cesta von – inštalácia filtra.

Princíp jeho fungovania je jednoduchý – voda prechádza cez sieťku alebo inú filtračnú štruktúru, ktorá v nej zachytáva pevné prvky..

Základné ustanovenia pre inštaláciu bahenných filtrov

Najbežnejšími zariadeniami na hrubé čistenie vody sú pre svoju univerzálnosť, nízke náklady a jednoduchú inštaláciu filtre so šikmými okami. Svahová nádrž je vybavená valcovou sieťkou a zátkou. Prúd vody prechádzajúci filtračným prvkom je očistený od mechanických nečistôt s veľkosťou viac ako 10-15 mikrónov.

V mnohých prípadoch takéto zariadenie pomáha zachrániť mechanizmy nielen KPU, ale aj mnohých ďalších domácich spotrebičov, ktoré pri svojej práci používajú vodu. Tenšie filtre, ktoré zachytávajú jemné čiastočky nečistôt, je možné nainštalovať na vstup zariadení alebo na mixéry. Pri inštalácii filtra dodržujte niekoľko pravidiel:

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

 • filtračné zariadenie je nainštalované bezprostredne po uzatváracom ventile na vstupe prívodu vody do bytu;
 • smer vody v potrubí sa musí zhodovať so šípkou vyznačenou na telese ventilu;
 • na zvislých častiach je filter inštalovaný so smerom toku vody zhora nadol;
 • zberač nečistôt je vždy umiestnený nadol so zátkou, pod ktorou je potrebné poskytnúť voľný priestor na odstránenie pletiva.

Príslušenstvo sa vyberá podľa parametrov vodovodného systému bytu, podľa menovitého otvoru potrubí a pracovnej hlavy, tieto údaje sú vždy uvedené na jeho tele. Spojenia trysiek, filtračného zariadenia, sú vystužené páskou FUM alebo ľanovou kúdeľou. Krátkodobé zapnutie vody kontroluje spoľahlivosť inštalácie, pri absencii netesností je možné filter používať bez obáv.

V závislosti od stupňa znečistenia vody môže byť čistenie filtra zriedkavé a pomerne časté. Odporúča sa pravidelne kontrolovať plnenie komory na nečistoty filtra, najmenej raz za rok, bez toho, aby ste čakali na pokles tlaku vody. Dlhodobé vystavenie závitového spoja v agresívnom prostredí vedie k lepeniu viečka a je ťažké ho odstrániť.

Naša spoločnosť vykonáva komplexnú prácu na údržbe meracích zariadení bytov, ktorá zahŕňa čistenie hrubého vodného filtra. Pred meračom nie je nainštalovaný iba filter, ale aj uzatvárací ventil, ktorého porucha v prípade neopatrnej manipulácie môže viesť k nehode.

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

Poradie prác:

 • zatvorte vodu;
 • pomocou kľúča opatrne, bez trhania, odstráňte kryt zo svahu;
 • vyberte sieťku a vyčistite ju tuhou kefou s krátkymi štetinami;
 • ak je sieťka poškodená, aktualizujte ju;
 • vyčistite komoru nádrže improvizovanými prostriedkami;
 • nainštalujte pletivo na miesto;
 • naskrutkujte kryt a vymeňte tesnenie na závite;
 • zapnite vodu a skontrolujte spoľahlivosť pripojení.

Ak bol filter zahrnutý v tesniacej reťazi, musí byť bytový úrad informovaný o odstránení tesnenia, aby na konci akcie tesnenie obnovili..

Obyvatelia bytových domov často zisťujú, že voda vstupujúca do ich bytu obsahuje nečistoty. Je to spôsobené stavom mestských sietí, ktoré sú výrazne opotrebované..

Voda čistená na stanici, ktorá prechádza potrubím, je kontaminovaná časticami vodného kameňa a hrdze. Aby ste sa chránili pred takýmito odpadkami, musíte nainštalovať hrubý vodný filter.

Podobný výrobok pozostáva z tela a kovovej sieťoviny. Telo môže byť polypropylénové alebo kovové. Je to sieť, ktorá zadržiava nečistoty a čistí vodu od častíc, ktoré sú v nej obsiahnuté. Jeho bunky sú dosť malé – ich veľkosť sa pohybuje od 20 do 500 mikrónov.

.

Hrubé vodné filtre do bytu majú niekoľko odrôd:

 • zosieťovať;
 • s kazetou;
 • vysokotlaková tlaková hlava.

Sieťové zariadenie je vybavené sieťkou s jemnými okami. Tieto zariadenia nie sú splachovacie a splachovacie; splachovacie zariadenia by sa mali pravidelne rozoberať a čistiť. Za týmto účelom vypnite vodu v byte, rozoberte filter, vyčistite ho a potom znova zložte..

Samočistiace zariadenia tento postup nepotrebujú. Majú funkciu automatického čistenia. Sú vybavené drenážnym potrubím, ktoré po samočistení zachytáva vodu a nečistoty..

Zariadenia kazetového typu sú vybavené kazetou, ktorá dokáže zadržať čiastočky nečistôt už od 0,5 mikrónu. Navyše zabraňuje prenikaniu látok s vláknitou štruktúrou do bytu. Ak má filter priehľadnú banku, je určený na filtráciu studenej vody, a ak je jeho telo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, zariadenie je namontované na horúcej linke.

Tlakový prístroj má kovovú nádobu odolnú voči korózii. Vnútri je filtračný materiál. Je schopný čistiť vodu nečistotami rôznych štruktúr. V hornej časti zariadenia je automatický blok s regulačnou funkciou..

Výhody a nevýhody

Táto jednotka má svoje pre a proti. Pokiaľ ide o výhody, za zmienku stoja nasledujúce:

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

 • jednoduchá konštrukcia;
 • jednoduchosť údržby: to nevyžaduje špeciálne zručnosti a špeciálne vybavenie;
 • schopnosť vyčistiť a úplne obnoviť výkon;
 • nízka cena komponentov;
 • nízke náklady na samotné zariadenie;
 • šetrnosť k životnému prostrediu: kompozícia neobsahuje kazety vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré je potrebné pravidelne vymieňať.

Tento filter má tiež svoje nevýhody:

 • schopnosť udržať iba pomerne veľké častice nečistôt, na rozdiel od jednotky určenej na jemné čistenie;
 • čistenie iba od mechanických nečistôt a biologické a chemické látky zostávajú vo vode.

Preto tí, ktorí chcú dostávať dokonale čistenú vodu na pitie a varenie, budú musieť navyše použiť domáci filter, ktorý odstráni kvapalinu z iných nechcených nečistôt..

Pri výbere hrubého čistiaceho zariadenia do bytu musíte venovať pozornosť nasledujúcim:

 • V predaji nájdete cedidlá, ktoré majú ventil na reguláciu tlaku a tlakomer. Umožňujú vám chrániť domáce spotrebiče pred poklesom tlaku vody, ako aj sledovať ukazovatele tlaku v potrubí..
 • Sieťové zariadenia sú najbežnejšie, pretože sú lacné, môžu pracovať dlho bez výmeny filtračných prvkov. Môžeme povedať, že je to najviac rozpočtová možnosť..
 • Pre rúry s malým priemerom je lepšie zvoliť filtre so závitom. Sú priskrutkované priamo na potrubie alebo k nemu sú pripojené prevlečnými maticami – “americký”.
 • Podľa umiestnenia žumpy sú zariadenia rozdelené na šikmé a rovné. V priamych jednotkách je kolmá na prietok vody a pozerá sa dole. V šikmých filtroch je jímka umiestnená pod uhlom k smeru toku vody. Takéto výrobky by ste mali kupovať vtedy, keď je potrubie umiestnené veľmi blízko podlahy, slovom tam, kde je málo voľného miesta..

Viac o každom druhu

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

Adsorpčné miestnosti sú naplnené iba aktívnym uhlím. Ale s ďalším používaním takéhoto zariadenia klesá kvalita čistenia. Adsorpčné kazety majú krátku životnosť. Ak ho včas nevymeníte, do zloženia vody preniknú nečistoty..

Výmena, ktorá trvá 2-3 hodiny, je hlavnou výhodou tejto odrody. Takéto čistiace systémy sa dajú ľahko prenášať z jedného miesta na druhé. A udržujte dostupné ceny. Ako dlho tento výrobok vydrží, závisí od konštrukcie filtra..

 • Pracuje pod drezom za 7,5 tisíc litrov.
 • Nádoby pojmú 750 litrov.
 • Trysky pre vodovodné batérie fungujú bez problémov až do 1 000 litrov.

  Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

Iontomeničové filtre sú navrhnuté tak, aby nahradili niektoré látky inými – nebezpečným zložením pre menej nebezpečné. Obdobie efektívneho používania takýchto zariadení je však veľmi krátke. Ale po vyčistení voda chutí dobre. Srdcovým a hypertonickým pacientom sa však neodporúča konzumovať vodu, ktorá prešla iónovými výmennými filtrami..

Filtrácia sa vykonáva rýchlosťou 5 litrov za minútu. V priebehu niekoľkých minút je organizované odstránenie chemických zlúčenín, v ktorých je prítomný horčík a vápnik. Povinnou požiadavkou je inštalácia sorpčného telesa reverznej osmózy pred filter.

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

Odrody membrány – molekulárne sito buniek uzavretých v membráne. Produktivita sa zvyšuje, ak sa priemer pórov a membrány zhodujú. Membrána absorbuje celý objem kvapaliny. Výhodou tohto typu systémov je stupeň čistenia až 90 percent a dlhá životnosť. Ale organické látky, nerozpustné látky cez ne neprechádzajú. Membránové kazety zvládnu 15 tisíc litrov vody.

Hrubý vodný filter pred typmi meračov, technológia inštalácie a údržby

Frekvencia opráv a výmeny závisí od toho, ako intenzívne sa vodovod používa v danom zariadení. A na tom, koľko škodlivých nečistôt vstupuje do prúdu tekutiny. Je dovolené zamerať sa na indikátory oslabenia tlaku z vodovodného kohútika, hodnoty manometrov pred a za filtrami.

Inštalácia hrubých vodných filtrov nie je taký komplikovaný postup. Je len ťažké vybrať vysokokvalitné vybavenie, ktoré môže trvať až niekoľko desaťročí. Je lepšie konzultovať so zamestnancami obchodu Alfatep, potom je jednoduchšie vziať do úvahy všetky vlastnosti charakteristické pre zariadenie. To tiež určuje bezpečnosť drahých domácich spotrebičov, ktoré už v zariadení pracujú..

Filtre vyrábané v tomto odvetví sa líšia dizajnom a účelom. Cena týchto produktov je tiež odlišná – do značnej miery závisí od popularity značky, ktorá ponúka svoje výrobky na trhu.

.

Vymieňame filtre, čistíme ich. Opravujeme systém

Zhoršenie čistiaceho prvku a nahromadenie nečistôt sú prirodzenými procesmi pre zariadenie, ktoré sa aktívne používa. Je potrebná prevencia, inak sa životnosť zariadenia nezvýši. V závislosti od typu čistiaceho prvku, schémy zapojenia sa čistenie vykonáva niekoľkými spôsobmi.

Čistenie nie je potrebné, ak sa používa typ inštalácie kazety. Na určitý čas sa kazeta jednoducho zmení na novú.

V niekoľkých krokoch sa sieťové modely vyčistia, ak neexistuje splachovací obvod. Najprv sa vypne prívod vody do filtra. Kryt jímky sa otvára pomocou kľúčov. Pletivo sa odstráni, nečistoty sa vypustia do vedra.

Potom sa sieťka opatrne prefúkne a premyje vodou. Ak dôjde k poškodeniu, diel sa nahradí novým.

Keď je preplachovanie dokončené, vykoná sa montáž s opačným sledom činností.

Pravidlá a úpravy fotografií

Práca začína výberom umiestnenia filtra. Táto fáza okrem veľkosti a hmotnosti zohľadňuje potrebu obtokového potrubia, monitorovanie hodnôt tlaku a voľný prístup k zariadeniu na kontrolu, výmenu alebo splachovanie..

Hrubé filtre sú spravidla inštalované vo vstupných bodoch prívodu vody do domu alebo bytu pred meracie zariadenia. Toto je vysvetlené požiadavkami výrobcov meračov; záruka sa nevzťahuje na zariadenia inštalované bez ochrany pred mechanickým znečistením..

Priame filtre sú inštalované iba na ploché horizontálne segmenty vodovodného systému, šikmé – na akékoľvek, s výnimkou oblastí s vodnými tokmi nahor.

Šípka na tele pomáha predchádzať chybám pri výbere smeru tela. Na upevnenie zariadení sa používa závitové spojenie, v prípade potreby utesnené dymovou páskou.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Pokyny na inštaláciu – ako odskrutkovať hrubý vodný filter

Ako nainštalovať hrubý vodný filter

Pokyny na inštaláciu hrubého filtra

Inštalácia hrubého vodného filtra

Aby filter fungoval spoľahlivo a bez prerušenia, odporúča sa pri inštalácii dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. naviňte na závit tesniaci prostriedok, ktorý zabráni únikom,
 2. umiestnite čistiaci prvok dole, a ak to nie je možné, použite šikmý filter,
 3. postarajte sa o dodatočné spevnenie spoja zariadenia a potrubia, najmä ak sú vyrobené z plastu alebo kovu a plastu,
 4. pred začatím práce odpojte všetok prívod vody.

Všetky zariadenia na hrubé čistenie sú pripojené k prívodu vody pomocou skrutkového spojenia alebo závitu. Ako spojovacie prvky sa používajú matice, adaptéry, objímky..

Pozri tiež: Ultrafialový vodný filter – aké je tajomstvo

Schéma inštalácie hrubých vodných filtrov

Pri inštalácii hrubého vodného filtra by ste sa mali spoľahnúť na obrázok šípky na tele, ktorý ukazuje smer toku vody.

Ak sa plánuje čistenie filtra, bude potrebná inštalácia obtokového potrubia.

Vo všeobecnosti bude postup nasledujúci:

 1. Nainštalujte hardvér pomocou nastaviteľného kľúča. V prípade kolmého filtra by mala byť jímka umiestnená vekom nadol, aby sa mohla hromadiť špina..
 2. Zariadenie prepláchnite otvorením vypúšťacích ventilov pod spotrebičom.
 3. Po 30 sekundách sa zariadenie môže vrátiť do pracovnej polohy.

Nástroje a materiály

Ak chcete nainštalovať hrubý vodný filter vlastnými rukami, musíte pripraviť nasledujúce nástroje a materiály:

 • Kľúče;
 • Zváračka;
 • Brúska;
 • Dve stierky vhodného priemeru s jednostranným závitom;
 • Silikónový tmel;
 • Handra.

Dôležité. Na správnu inštaláciu šikmého filtračného prvku použite silikónový tmel. Tento tmel sa dobre vyrovná s vysokými tlakmi a toleruje výrazné teplotné výkyvy..

Ako to urobiť sami?

Inštaláciu filtra hrubej vody by ste mali vykonať bezprostredne po vstupnom kohútiku. Preto by ste v prvom rade mali nájsť jeho polohu..

foto3468_3

Potom sa práca vykoná v nasledujúcom poradí:

 1. Vnútorný závit filtra potiahnite silikónovým tmelom na oboch stranách, potom nainštalujte každú stierku jednu po druhej do zveráka a naskrutkujte filtračný prvok na jeho závit.
 2. Po vytvrdnutí tmelu (najmenej 4 hodiny) zatvorte kohútik, zmerajte celkovú dĺžku filtračného prvku stierkami a pomocou brúsky vyrežte časť vodovodného potrubia rovnakej veľkosti. Mala by sa odstrániť časť prívodu vody a odstúpiť od vodovodného kohútika najmenej 10 cm.
 3. Potom, keď je filtračný prvok umiestnený tak, aby sa jímka „pozerala“ nadol, predtým zostavená konštrukcia je k vodovodnému potrubiu privarená z oboch strán..

Keď sa potrubie ochladí, môžete otvoriť kohútik a dodať do systému vodu. Pred použitím nechajte vodu 1 – 2 minúty odtiecť, aby sa odstránil vodný kameň a ďalšie nečistoty, ktoré vznikajú pri zváraní kovov..

Možné problémy s inštaláciou

Pri inštalácii filtračného prvku môžu nastať nasledujúce problémy:

 • Únik veľkého množstva kvapaliny z vodovodného systému;
 • Spaľovanie horľavých predmetov počas zvárania;
 • Odstraňuje sa príliš veľa vodnej fajky.

Pred začatím práce sa musíte uistiť, že je vstupný ventil zatvorený, inak v okamihu, keď kotúč brúsky preruší integritu potrubia, vytečie veľký objem kvapaliny, čo môže tiež viesť k úrazu elektrickým prúdom.

Preto je také dôležité otvoriť kohútik v kuchyni alebo kúpeľni po vypnutí vody, aby ste skontrolovali funkčnosť vypínacieho prvku..

Pred zváraním odstráňte všetky horľavé predmety, pretože v dôsledku použitia otvoreného plameňa plynového horáka sa môžu vznietiť výrobky z horľavých materiálov v blízkosti.

Pozor. Ak bola v dôsledku prípravných prác odstránená príliš veľká časť prívodu vody, potom by mal byť stlačenie na jednej strane filtračného prvku nahradené dlhšou časťou..

Inštalácia sedimentových filtrov (zachytávače kalu)

Šikmé a rovné spojkové filtre sú inštalované na horizontálnych častiach vodovodného potrubia výlučne v smere toku. Šikmé filtre je možné nainštalovať aj na zvislé potrubie, ak sa tok pohybuje zhora nadol.

Inštalácia bahenného filtra

Smer toku musí zodpovedať značkám šípok na filtri. Nesprávna inštalácia povedie k zníženiu prietokovej kapacity a zablokovaniu potrubia (+)

Filter by nemal byť namáhaný vibráciami, ohybom, stláčaním a napínaním potrubia. Pri jeho inštalácii dosahujú rovnomerné utiahnutie upevňovacích prvkov, v prípade potreby namontujte dilatačné škáry a podpery, ktoré znižujú zaťaženie.

Správna poloha filtra – revíznym krytom nadol. Pod zariadením poskytnite voľný priestor na preventívnu údržbu.

Filtre podľa metódy viazania sú rozdelené na spojkové a prírubové. Prvý typ je inštalovaný na potrubiach malých priemerov, druhý typ sa používa pre hlavné vodovodné potrubia, výmenníky vo vodovodnom systéme bytových domov. Na rúrky s priemerom do dvoch palcov sa používajú závitové filtre, takzvané americké.

Hlavné filtre

Filter, ktorý vstupuje do prívodu vody, môže mať rôzny stupeň čistenia a filtrácie, možno ho prať ručne alebo automaticky

Ako nainštalovať systém reverznej osmózy?

Inštalácia filtra sa vykonáva na ľahko prístupnom mieste v horizontálnej časti vodovodného potrubia so smerom nadol smerujúcou bankou. Pri inštalácii vodomeru musí byť filter umiestnený pred ním.

Inštalácia sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 1. Na spojovací závit naneste anaeróbny tmel, vyplňte všetky drážky rovnomernou vrstvou a nechajte 15 minút stuhnúť..
 2. Ďalej pripevnite upevňovacie prvky k filtru a dávajte pozor na smer toku vody v prívode vody.
 3. Pripojením upevňovacích prvkov filtra k stene a zaistením, aby sa kohútiky zariadenia zhodovali s polohou potrubia, označte miesta pre otvory.
 4. Vyvŕtajú sa otvory a vložia sa hmoždinky a potom sa pomocou samorezných skrutiek priskrutkuje na stenu držiak s filtrom.
 5. Ak chcete pripojiť kohútiky filtra k linke, odrežte rúrku a ohnite ju tak, aby bola jej os zarovnaná s osou filtra. Aby sa zabránilo ohnutiu potrubia, keď je ohnuté, do stredu sa zavedie špeciálny vodič.
 6. Potom sa na rúrku nasadí kompresný krúžok a matica, armatúra sa vloží (až kým sa nezastaví). Potiahnite objímku proti tvarovke a utiahnite maticu..
 7. Pripojte tvarovku k filtru a naskrutkujte prevlečnú maticu a pevne utiahnite kľúčom.

Po inštalácii otvorte vodu, skontrolujte tesnosť. Na uľahčenie opravy a údržby sú na oboch stranách zariadenia k dispozícii uzatváracie ventily..

Pripojenie filtra reverznej osmózy

Inštalácia systému úpravy spočíva v montáži jednotlivých prvkov a nevyžaduje špeciálne nástroje. Preto aj osoba, ktorá to nikdy neurobila, bude schopná vykonať inštaláciu reverznej osmózy..

Výrobca odporúča umiestniť filter pod kuchynský drez. Aby bolo zhromažďovanie filtrovanej vody pohodlné, je nainštalovaný samostatný kohútik. Na jeho inštaláciu budete musieť vyvŕtať otvor v rohu umývadla alebo v oblasti pracovnej dosky v blízkosti umývadla..

Schéma zapojenia systému reverznej osmózy

V štandardnej konfigurácii systému reverznej osmózy neexistuje čerpadlo, ktoré by zvyšovalo tlak – v prípade potreby je inštalované oddelene. Systém môže byť navyše vybavený výrobníkom ľadu a vymeniteľnými prvkami na účinnejšie odstraňovanie fluóru a dusičnanov

Filter reverznej osmózy je zostavený ako konštruktor. Inštalácia pozostáva z nasledujúcich fáz:

 1. inštalácia kohútika na pitie a jeho pripojenia k filtru;
 2. pripojenie k potrubiu studenej vody;
 3. inštalácia guľového ventilu pre nádrž a odtokovej svorky;
 4. uvedenie systému do prevádzky a prepláchnutie.

Pre dobrú činnosť a výkonnosť filtra reverznej osmózy je potrebné zabezpečiť v systéme normálnu hlavu. Ak tlak vody v prívodnom potrubí nepresiahne 2,8 baru, odporúča sa nainštalovať čerpadlo na zvýšenie tlaku..

Je inštalovaný pred prvým filtrom v zlome vstupnej trubice. Pri použití čerpadla je nevyhnutné nainštalovať snímač vysokého tlaku – automatizuje proces vypínania a zapínania zariadenia.

Majitelia vlastných fondov získajú veľa užitočných informácií o filtrovaní inštalácií v nasledujúcom článku, ktorý odporúčame prečítať.

Životnosť filtračného prvku

foto3468_4

Životnosť filtračného prvku je ovplyvnená:

 • Kvalita produktu;
 • Pri inštalácii nedochádza k žiadnym porušeniam;
 • Kvalita vody;
 • Frekvencia čistenia.

Ak bol zakúpený chybný filtračný prvok, ktorý bol potom nesprávne nainštalovaný, potom nemôžete počítať s akýmikoľvek vysokými vlastnosťami čistenia kvapaliny..

Čím špinavšia kvapalina cirkuluje vodovodným potrubím, tým častejšie bude potrebné odstraňovať žumpu a odstraňovať nečistoty. Vo všeobecnosti sa životnosť počíta v desiatkach rokov..

Prečo je povinné inštalovať pred merač?

Nainštalovaný vodný filter pred meračom vytvára ochrannú bariéru proti vnikaniu abrazívnych častíc a nečistôt do jeho krytu a zabraňuje negatívnemu účinku abrazíva. Rotujúce časti nie sú vystavené aktívnemu opotrebovaniu, čím sa predlžuje životnosť meradla.

Vysokorýchlostný tlakový filter

Takýmto filtrom je stĺpcová nádrž veľkej veľkosti naplnená filtračným materiálom. Pri jeho výrobe sa používajú materiály, ktoré majú vysokú pevnosť a majú dobrú odolnosť proti korózii. Keď voda prechádza takýmto systémom, stupeň čistenia dosahuje 30 mikrónov..

Takéto filtračné systémy sa často používajú, keď voda obsahuje veľké množstvo častíc a nečistôt rôznych veľkostí. Automatizačná jednotka procesu čistenia vody je umiestnená v hornej časti takéhoto systému. Riadiaca jednotka riadi počet regenerácií a ich frekvenciu..

V tomto režime sa obnovia vlastnosti filtračného materiálu. Potreba nainštalovať tlakový filter pred merač je k dispozícii v miestnostiach s vykurovacím systémom. Líšia sa svojim objemom. Keď je nainštalovaný taký systém na čistenie kvapaliny, je potrebné vykonať prácu na drenážnom potrubí, aby sa zabezpečil normálny proces regenerácie materiálu filtračného prvku..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Výhody – schopnosť čistiť vodu obsahujúcu rôzne nečistoty vo vysokej koncentrácii.

Ako čistiť

Čistenie filtra je práca, ktorá zahŕňa niekoľko dôležitých fáz:

 • Najprv vypnite vodu;
 • Ďalej musíte odskrutkovať kryt žumpy. Na to musíte použiť nastaviteľný kľúč. Pri odskrutkovaní sa veko nemusí hneď pohnúť. V takom prípade budete musieť použiť určitú fyzickú silu. Veko je možné zle odskrutkovať v prípadoch, keď sa žumpa nečistí pravidelne..
 • Po odstránení krytu ho musíte vytiahnuť a opláchnuť. Pri odstraňovaní krytu môže vytiecť trochu vody. To je úplne normálne. V niektorých prípadoch môže byť kontaminácia dosť závažná. Na čistenie pletiva môžete ako hlavný nástroj použiť starú zubnú kefku. S jeho pomocou ľahko odstránite všetky malé častice, ktoré sú schúlené v pletive..
 • Keď je čistenie siete dokončené, môžete ho znova nainštalovať. Potom sa vľavo navinie nová izolačná páska, vymení sa tesnenie medzi krytom a zámkom. Inštalácia zabráni netesnostiam v budúcnosti.
 • Potom sa sieťka vloží do veka a skrúti sa.

Ďalej zostáva zapnúť vodu a skontrolovať tesnosť. Je tiež potrebné uistiť sa, že kryt na žumpe je správne nainštalovaný..

Čo môže trpieť špinavou vodou?

 • Podložka;
 • Umývačka riadu;
 • ohrievač vody;
 • čerpadlá;
 • WC nádrž;
 • hydroakumulátor;
 • kohútiky v kuchyni a kúpeľni.

Etapy filtrácie v procese úpravy vody

Prvou a najdôležitejšou fázou úpravy vody je mechanické čistenie. Hrubé čistiace zariadenia odstraňujú z vody častice od 1 mikrónu a vyššie. Vo filtračnom procese vykonávajú nenahraditeľnú funkciu, bez ktorej nie je možné ďalšie čistenie vody..

Hrdza, piesok, častice hliny, vodný kameň zo starých vodovodných potrubí – všetko sa odstráni, aby sa pri výstupe získala čistá voda.

Až po prvom stupni predbežnej filtrácie môžete začať odstraňovať organické nečistoty, zlúčeniny ťažkých kovov, chemické prvky a mikroorganizmy. Na tento účel sa používajú ultrajemné filtračné zariadenia..

Konkrétnejšie je možné určiť potrebu čistenia od určitých kontaminantov iba na základe výsledkov analýz..

Aby ste si vybrali filter správne, je potrebné jasne definovať, na čo je jeho inštalácia:

 • na filtrovanie horúcej a / alebo studenej vody;
 • aký druh znečistenia je potrebné vyčistiť;
 • akú produktivitu a objem zaťaženia by mal mať filter;
 • na aké účely – chrániť vodovodné potrubia a zariadenia alebo pitnú vodu a varenie.

Je tiež potrebné vziať do úvahy, kde sa zariadenie bude používať – ​​v súkromnom dome, byte, v kotolni alebo v priemyselnom podniku..

Stôl na čistenie filtra

Pri kúpe filtra môžete údaje porovnať s tabuľkou a uistiť sa, že deklarovaná úroveň čistenia zodpovedá schopnostiam produktu. Napríklad často v parametroch zariadenia na jemné čistenie je uvedená schopnosť filtrovať z nečistôt s veľkosťou 100 mikrónov, čo v skutočnosti znamená hrubé čistenie.

Ako správne vyčistiť bahennú žumpu

Filtre, ktoré nie sú vybavené samočistiacim systémom, vyžadujú pravidelné čistenie. Aby ste to urobili, musíte najskôr vypnúť prívod vody. Mnoho modelov má v spodnej časti kohútik. Musíte ho otvoriť a vypustiť kontaminovanú kvapalinu. Ostatné zariadenia majú maticu na kryte. Je potrebné ho odskrutkovať. Aj keď je vodovodný systém uzavretý, zo zariadenia vyleje trochu vody, takže musíte vymeniť umývadlo. Pletivo je potrebné vybrať, vyčistiť a potom znova nainštalovať a veko utiahnuť maticou.

Výmena a čistenie zaneseného filtra

Životnosť filtra závisí od kvality vody, ktorá ním denne prechádza. Jeho stav je možné posúdiť vizuálne alebo tlakom vody. Ak je už slabší, pravdepodobne je čas vyčistiť alebo vymeniť filter. Na profylaxiu, bez ohľadu na typ filtračného zariadenia, by sa čistenie malo vykonávať pravidelne – raz za niekoľko mesiacov alebo s frekvenciou odporúčanou výrobcom.

Zanesený hrubý filter môžete vyčistiť vlastnými rukami. Hlavnou vecou je zapamätať si počiatočnú polohu prvkov a po ukončení postupu ich zostaviť v opačnom poradí. Po každom čistení alebo výmene je potrebné filter opláchnuť – nechať trochu vody prejsť.

Pred ručným preplachovaním každého typu filtra musíte vypnúť prívod vody.

Ručné preplachovanie filtra

 • Opatrne odskrutkujte maticu a odstráňte uzáver banky
 • Vytiahnite sieťku, očistite ju od nečistôt pod tečúcou vodou, v prípade potreby použite hrubú kefu
 • Vysušte sieťku a vymeňte tesnenie
 • Vložte sieťku späť, zatvorte banku a zaskrutkujte maticu

Ručné preplachovanie diskového filtra

 • Vyberte filter z vedenia
 • Odskrutkujte kryt a vyberte filtračný prvok
 • Disky sa dajú ľahko dostať von, pretože pri otvorení filtra je pružina oslabená – prídržný prvok
 • Každý kotúč opláchnite zvlášť pod tečúcou vodou, môžete použiť špongiu alebo kefu

Niektoré sitká a diskové filtre sú vybavené špeciálnym samočistiacim systémom. Nie je potrebné ich rozoberať, pretože v prípade diskového filtra obsahujú ventil v spodnej časti banky alebo uzáveru. Ventil sa otvorí a mechanické nečistoty sa vypláchnu prúdom vody. Pri samovyplachovaní diskový filter uvoľní pružinu, ktorá drží disky pohromade, a usmerňuje tok vody zvnútra, aby vytlačil všetky čiastočky nečistôt..

Možnosť ručného preplachovania kazetového filtra závisí od typu filtračného prvku.

Expandovaný polypropylén nemožno čistiť a musí byť vymenený. Sieťové a kotúčové prvky je potrebné dôkladne opláchnuť a dezinfikovať. Polypropylénový závit je možné tiež vyčistiť

 • Odstráňte vonkajšiu banku
 • Opláchnite filter: umiestnite ho zvisle do vane a nasmerujte doň silný prúd vody
 • Vložte na miesto a banku pevne zaskrutkujte

Ručné preplachovanie tlakového filtra

Ak bol tlakový filter používaný v domácnosti, je možné ho prať ručne.

 • Vypnite vodu
 • Demontujte dizajn filtra a zapamätajte si umiestnenie všetkých prvkov
 • Každý prvok a špongiu opláchnite oddelene
 • Zostavte filter a vráťte ho na miesto

Nuansy služby a výmeny

Hrubé čistiace systémy sú nenáročné na údržbu a vyžadujú iba pravidelnú výmenu alebo prepláchnutie filtračných prvkov a kontrolu tesnosti spojov. Potreba splachovania vzniká, keď v oblasti s filtrom klesne tlak.

Pozor! Pri absencii nástrojov na meranie rozdielu tlaku sa tento postup vykonáva ručne, pričom sa berie do úvahy frekvencia odporúčaná výrobcom (v priemere raz za 2 až 6 mesiacov).

Súčasne dodržujú jednoduchú schému akcií:

 1. Ventil prívodu vody k filtru sa zatvorí, pod odskrutkovanými časťami je nainštalovaná nádoba na zber vody.
 2. Pomocou špeciálnych kohútikov sa poškodí kryt filtra, odstráni sa sieťovina, banka s kotúčmi alebo kazeta, ktorú je potrebné vymeniť.
 3. Filtračný prvok sa umyje čistou vodou kefkou alebo sa nahradí novým.
 4. Kryt a kryty filtra sa umyjú, gumové tesnenia sa skontrolujú a namažú silikónovým mazivom.
 5. Všetky prvky sú zostavené späť, filter je umytý kontrolou indikátorov tlaku.

Vyššie uvedený algoritmus sa používa na čistenie šikmých aj priamych filtrov. Súčasne s preplachovaním sa hodnotí stav gumových tesnení; s vysokým stupňom opotrebenia sa menia na nové..

Ako rozobrať a ktorým smerom odskrutkovať?

foto3470_4

Pred demontážou by ste mali:

 • pripravte nádobu na vypúšťanie zvyšnej vody z demontovaného filtra;
 • zbierať čistú vodu v rezerve;
 • vypnite požadovaný ventil pri vchode;
 • uvoľnite zvyškový tlak v systéme otvorením kohútika mixéra.

Demontáž by mala začať demontážou tesnenia, ktorého drôt je prevlečený cez očko na zátke filtra. Ak nie je žiadna túžba zaplatiť za tesnenie, môžete sa pokúsiť tesnenie opatrne rozobrať a zachovať jeho integritu..

Stáva sa, že po montáži nie je možné vidieť žiadny rozdiel. Zostáva však možnosť, že si ju kontrolór všimne. V tomto prípade nie sú vylúčené pokuty. Preto je pečať zvyčajne jednoducho odtrhnutá a potom je pozvaný majster zo správcovskej spoločnosti, aby nainštaloval novú..

Teraz odskrutkujte zátku filtra. Je tam sama, takže to nebude možné zameniť, je dôležité iba pochopiť, ktorým smerom sa odskrutkovať. Kryt filtra musí byť pevne omotaný plynovým kľúčom a zástrčka musí byť nastaviteľná, otvorená alebo s uzáverom.

Nestojí za to ťahať kľúčom zo všetkých síl, pretože môžete rozdrviť okraje na zástrčke alebo poškodiť niečo iné. To platí najmä v prípadoch, keď rozvod vody nie je vyrobený z ocele:

 • meď,
 • polypropylén,
 • kov-plast,
 • LDPE.

Referencia. Aby plynový kľúč efektívne fungoval, musí byť jeho páka v smere pôsobiacej sily..

Bežné dôvody, prečo sa zástrčka neodskrutkuje:

 1. Hrdzavé závitové pripojenie. K tomu dôjde, ak je puzdro alebo zástrčka filtra vyrobené z obyčajnej ocele. Na vyriešenie problému naneste na hrdzu WD-40 alebo jeho ekvivalent a nechajte 10 minút pôsobiť. Ak to nepomôže, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť odskrutkovať celý filter..
 2. Priľnavosť paronitových tesnení. Z tejto ťažkosti existuje iba jedna cesta – silné zahriatie zástrčky otvoreným ohňom..

foto3470_5

Vyžaduje si to:

 • otvorte mixér a uvoľnite paru;
 • uistite sa, že nehrozí nebezpečenstvo zahrievania plastových častí meračov a iných prvkov;
 • zahrievajte zátku na 150 – 200 stupňov, pričom určte stupeň ohrevu vriacou vodou.

Odskrutkovanie sa vykonáva proti smeru hodinových ručičiek. Neexistujú žiadne štandardné filtre s „ľavým“ vláknom. Po vykonaní dostupných opatrení sa zástrčka pravdepodobne odskrutkuje. Ak nie, budete musieť „bahennú žumpu“ úplne odskrutkovať.

Ako opláchnuť?

Filtračný prvok vo forme valcovanej sieťoviny môže byť vyrobený z kovu, PVC alebo vlákna (sklolaminátu). To je dôležité pre jeho vybratie z banky a následné čistenie..

Preinštaluje sa spravidla iba kovová sieť. Tento komponent sa ale niekedy upchá natoľko, že ho získate len pomocou skrutkovača..

Nečistoty by mali byť odstránené nielen z filtračného prvku, ale aj zo všetkých prístupných povrchov telesa filtra. Nie je nadbytočné liečiť ich WD-40 alebo analógom..

Potom musíte otvoriť hlavný kohútik nahradením kontajnera. Častice, ktoré zostanú vo vnútri krytu, budú opláchnuté prúdom vody. Sieťovinu, ako aj zátku, je potrebné dôkladne umyť antikoróznym prostriedkom a vodou..

Dôležité. Pri práci so skrutkovačom pamätajte na to, že dodatočné drážky a škrabance znižujú životnosť sanitárnej keramiky..

foto3470_6

zhromaždenie

Ak sa v dôsledku prijatých opatrení zachovala integrita filtračného prvku, môžete ho znova nainštalovať. Ak sa vytvoria preliačiny alebo praskliny, mala by byť nainštalovaná nová sieťovina. Tesnenie pod zátkou sa zvyčajne používa aj ako nové..

Ak existujú pochybnosti o dlhej životnosti tesnenia, musíte na závit navinúť pásku FUM alebo ľan (kúdeľ). Odporúča sa mazať ľan tmelom alebo technickou vazelínou. Navíjanie sa vykonáva v smere závitu. Prebytočná páska FUM sa zvyčajne sama vytlačí, takže sa dá bezpečne navinúť.

Ľan je navinutý od začiatku nite tenkou niťou, ktorej hrúbka sa zvyšuje po 2 – 3 otáčkach.

Pri zaskrutkovaní zástrčky by malo byť telo „zberača blata“ držané plynovým kľúčom. Druhý kľúč je otočený v smere hodinových ručičiek bez zbytočného úsilia. Ak je otáčanie príliš tesné, potom je vinutie viac, ako je potrebné. V takejto situácii môže filter prasknúť, preto by malo byť vinutie previnuté..

Zástrčka niekedy nemôže ísť pozdĺž vlákna. Potom sa odskrutkuje a znova zaskrutkuje, čím sa kontroluje integrita cievky..

Po dokončení montáže je potrebné skontrolovať tesnosť výrobku. Za týmto účelom zabaľte kĺby toaletným papierom a otvorte hlavný kohútik. Pri normálnom pohľade sa zaobídete bez papiera.

Ak voda kvapká, zatvorte ventil a utiahnite zátku bez použitia nadmernej sily. Ak je výsledok negatívny, budete ho musieť skrútiť, opraviť alebo vymeniť tesnenie alebo previnúť prevíjanie dozadu.

Spôsoby a funkcie pripojenia

Na tomto základe sú vodné filtre rozdelené do dvoch veľkých skupín. A každý má svoje vlastné inštalačné funkcie.

Prírubové

Jedná sa o dosť starý spôsob spájania rúrok prostredníctvom špeciálnych skrutkových navarovacích prírub. Táto metóda je však najvhodnejšia pre rúry s priemerom 2 palce alebo viac..

Poradie montáže:

 1. K vodovodnému potrubiu a vstupným otvorom filtra privarte príruby rovnakej veľkosti.
 2. Vyrežte, aby sa zmestili rozpery.
 3. Pripojte príruby k sebe a namontujte skrutky. V tomto prípade je potrebné dbať na to, aby tesnenia neprekážali pri vkladaní čapov..
 4. Striedavo utiahnite skrutkové spoje, kým nevznikne mierny odpor, aby ste dosiahli rovnomerné spojenie.
 5. Pevné uťahovanie sa vykonáva krížovým spôsobom, to znamená, že konečné dotiahnutie skrutiek sa vykonáva v opačných bodoch zváraného kotúča. To pomôže zabrániť deformácii a vytlačeniu tesnenia..

Jeden deň po začiatku prevádzky prírubovej jednotky je potrebné skrutky opäť dotiahnuť. V tejto dobe dochádza k zmršťovaniu tesnenia a miernemu uvoľneniu kĺbov v dôsledku pôsobiacich vibrácií.

Prírubový hrubý filter

So závitom (spojka)

Táto možnosť nie je vôbec náročná, ale oveľa spoľahlivejšia. Vhodné pre siete s priemerom až 2 palce, ak je na vstupe a výstupe filtra vnútorný závit.

Zákazka:

 1. Po odpojení prívodu odrežte vodovodné potrubie v mieste, kde je nainštalovaný filter.
 2. Kovanie zvarte alebo odstrihnite závity rozstupom, ktorý spĺňa parametre spojky na vstupoch čističa.
 3. Nainštalujte gumové podložky do spodnej časti nite a omotajte jej závitmi fluórplastickou páskou alebo ľanovými utierkami potretými farbou..
 4. Naskrutkujte filter a skontrolujte tesnosť spojov.

Pri inštalácii filtra sami musíte dodržať niekoľko základných pravidiel:

 • Dávajte pozor na smer šípky na telese filtra – mal by zodpovedať pohybu toku vody v systéme.
 • Pri práci so šikmým filtrom nikdy nesmerujte žumpu zdola nahor, inak nebudete mať z jej použitia žiadny účinok a všetky nečistoty zmiznú spolu s hlavným prúdom.
 • Vykonajte ďalšie potrubie obchádzajúce časť potrubia s nainštalovaným filtrom. V takom prípade výrazne zjednodušíte proces jeho údržby a čistenia. Nezabudnite nainštalovať guľové ventily, aby sa obtokový tok mohol vrátiť do predchádzajúceho „kanála“.
 • Ak máte merač spotreby vody, nainštalujte hrubý filter priamo pred neho. Pomôže to udržať zariadenie v dobrom stave..

Pri údržbe filtrov vždy skontrolujte stav tesnení. Deformované, roztrhané alebo zatvrdnuté tesnenia je potrebné urýchlene vymeniť..

Čistenie filtra hrubej vody svojpomocne

Typy filtrov na hrubú vodu do bytu

Čistenie filtra hrubej vody by malo byť pravidelné.

Postup je nasledovný:

 1. Zatvorte prívody teplej aj studenej vody.
 2. Odskrutkujte kryt zberača blata nastaviteľným kľúčom.
 3. Vyberte a opláchnite pletivo. Pomôže odstrániť nečistoty zo starej zubnej kefky
 4. Vymeňte pletivo. Znovu naviňte izolačnú pásku na závit a tiež vymeňte tesnenie medzi krytom a jímkou. Zostáva pevne utiahnuť veko.
 5. Zapnite vodu a uistite sa, že nedochádza k úniku.

Ako funguje hrubý vodný filter

Ak potrebujete vymeniť zariadenie za nové, postupujte takto:

 • Vypnite vodu, nechajte všetky kohútiky otvorené, aby sa uvoľnil tlak. Potom zatvorte kohútiky späť.
 • Pomocou kľúča skrútite starý filter, odstráňte svorky zo steny.
 • Odstráňte staré tesnenie, naviňte novú izolačnú pásku.
 • Pripojte zariadenie k stene.
 • Zapnite vodu, skontrolujte tesnosť.

Existujú nejaké rozdiely v hrubých vodných filtroch pre vidiecky dom

Hrubé vodné filtre pre letné chaty majú množstvo rozdielov od podobného zariadenia na použitie v mestských bytoch. V prvom rade je rozdiel spôsobený zložením vody. V meste sa voda vyznačuje zvýšenou tvrdosťou a v krajine sa mnohí stretávajú s vôňou sírovodíka a chuťou kovu.

Výber zariadenia sa vykonáva aj s prihliadnutím na zdroj príjmu vody, pretože voda mimo mesta neprechádza predbežnou úpravou a pochádza priamo zo studne alebo studne..

Typy filtrov na hrubú vodu

V jednotlivých domoch je možné použiť širšiu škálu zariadení, pretože s voľným priestorom pre zariadenia spravidla nie sú žiadne problémy. Z tohto dôvodu mnohí inštalujú zložitejšie komplexné systémy nielen na hrubé, ale aj na jemné čistenie vody..

Niektorí výrobcovia ponúkajú univerzálne spotrebiče, ktoré je možné používať v súkromnom dome aj v byte. Pred kúpou takéhoto zariadenia sa odporúča analyzovať vodu a pochopiť, či je vhodná na čistenie vody vo vašej oblasti..

Hodnotenie najlepších hrubých vodných filtrov pre domácnosť

Hlavné filtre Gejzír sa používajú na čistenie a úpravu vody pre potreby domácnosti. Vykonávajú celý rad úloh – od najjednoduchších po úplné spracovanie reverznou osmózou, v dôsledku čoho sa voda stáva úplne pitnou.

Telo môže byť vyrobené z plastu alebo nehrdzavejúcej ocele. Prezentuje sa veľký výber kaziet na čistenie vody akéhokoľvek stupňa kontaminácie. Výmena kaziet so zariadeniami je pomerne jednoduchá a samotné zariadenia sú odolné a spoľahlivé.

Ďalší líder na trhu – spoločnosť „Aquaphor“, ponúka modely Viking na inštaláciu v mestskom byte alebo na vidieku. Účinne odstraňuje piesok a hrdzu, pesticídy, ťažké kovy a nepríjemný zápach.

Robustné kovové puzdro poskytuje odolnosť voči mechanickému namáhaniu a vysokému tlaku.

Vyznačuje sa vysokou rýchlosťou čistenia – asi 25 l / min. Kompaktný dizajn umožňuje umiestnenie zariadenia na nepohodlné a ťažko dostupné miesta.

Hlavný filter na hrubú vodu

Hrubý vodný filter Honeywell je zaslúžene považovaný za jeden z najlepších, jeho výhody:

 • patentovaný mechanizmus spätného preplachu,
 • netreba čistiť,
 • zvýšená spoľahlivosť a trvanlivosť.

Nebojí sa tlakových rázov, jednoduchá inštalácia a používanie.

Izraelská spoločnosť Arkal vyrába nemenej kvalitné filtre na hrubý prietok pre vodu ako predchádzajúci výrobca. Ich výrobky ešte nie sú v Rusku také obľúbené, ale v európskych krajinách sa používajú veľmi často. Hlavným čistiacim prvkom sú polymérne disky, odolné voči korózii a tlakovým rázom.

Špičkoví najlepší výrobcovia

Medzi dôveryhodné značky patria:

 • Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

  Honeywell (Nemecko, špecializácia na sieťové modely s priamym prietokom a spätným preplachom),

 • Jif, RBM, TIM a Valtec (filtre kvality a rozpočtu prispôsobené ruským podmienkam),
 • BTW (Rakúsko, drahé, ale trvanlivé a spoľahlivé mechanické čistiace linky),
 • Azud, Jimten, Amiad (diskové odrody),
 • Gejzír, Ekodar a Aquaphor (hlavné filtre pre letné chaty a byty s kazetami a odrodami tašiek).

Podmienené hodnotenie modelov pre domácnosť zahŕňa:

 1. Rad šikmých hrubých filtrov Valtec s kvalitným mosadzným telom a kovovým filtračným prvkom s veľkosťou ôk 500 mikrónov. Úspešne sa používa v systémoch technickej prípravy studenej a teplej vody s prietokom v čistom stave 3,15 m3 / h a priemernou cenou 200 rubľov.
 2. Sieťové kompaktné filtre Honeywell s splachovaním s priamym prietokom, mosadzným telom a miskou odolnou voči nárazom. Navrhnuté na zachytávanie častíc s veľkosťou 100 mikrónov vo vodovodnom potrubí budov akéhokoľvek druhu. Náklady závisia od priepustnosti a odolného tlaku a pohybujú sa od 2950 do 8600 rubľov.
 3. Diskové filtre Azud s polypropylénovými filtračnými prvkami a produktivita od 5 m3 / h. Od 600 rubľov.

Profylaxia

Konvenčný hrubý filter spravidla nie je inštalovaný na ľahko prístupnom mieste. Preto je preventívne čistenie náročné. Jeho dizajn je navyše usporiadaný tak, aby neprepúšťal nečistoty, aj keď je úplne upchatý. A stupeň upchatia je často určený znížením intenzity dodávky vody z mixéra..

foto3470_7

Pozor. Ak je žumpa ľahko prístupná a nie je na nej žiadne tesnenie, potom raz za 6 mesiacov stojí za to vykonať preventívne čistenie..

Avšak modely, ktoré poskytujú tlakové čistenie (tlak vody pri otvorení ventilu) alebo kazetové vzorky, výrobca odporúča čistiť najmenej raz za šesť mesiacov. Ale takéto vzorky majú často priehľadné puzdro, ktoré pomáha vizuálne určiť stupeň „upchatia“ filtra..

Rada

Účinnosť filtra je možné zachovať iba vtedy, ak je včas vyčistený alebo vymenený. Čistenie sieťových filtrov bez samočistiaceho systému zahŕňa odstránenie pletiva a jeho opláchnutie pod vodou. Pred odskrutkovaním žumpy vypnite vodu z filtra.

Po vyčistení pletiva, pokiaľ nie je poškodené, je systém zostavený v opačnom poradí..

V takom prípade by ste mali venovať pozornosť stavu gumových tesnení, ak v spojoch uniká voda, tesnenia je potrebné vymeniť za nové..

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Ak je vo filtri preplachovací systém, vyčistite ho nasledovne. V prvom rade je potrebné uzavrieť prívod vody do obydlia otvorením prívodu vody v opačnom smere ako filter. Otvorte ventil alebo zátku na žumpe a opláchnite pletivo pod prichádzajúcim tlakom vody. Dole by malo byť umiestnené vedro. Na spláchnutie zvyčajne stačí 5 minút..

Vyžaduje sa výmena filtra v prípade neopraviteľných chýb a poškodení – zlomenie sieťoviny, poškodenie puzdra, odtrhnutý upevňovací závit. Kazetové zariadenia nevyžadujú čistenie; keď sa dosiahnu maximálne úrovne znečistenia filtra, je potrebné kazetu vymeniť.

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia

Hrubý filter na vodu - druhy, výber a inštalácia