Vlastné dokončovanie rúry na profesionálnej úrovni

Omietanie kachlí vlastnými rukami, video inštrukcia

Aj v moderných prevedeniach používam kachle pomerne často. Je veľmi dôležité, aby rúra mala správnu a harmonickú úpravu a atraktívny vzhľad. Je potrebné vypracovať všetky spoje medzi tehlami, aby sa vylúčila tvorba prachu a pálenia, ako aj uvoľňovanie nepríjemných pachov pri použití kachlí. To sa dá dosiahnuť správnym obkladom vrátane dekoratívneho.

Omietame pece podľa pravidiel

Ako omietnuť rúry

Na obloženie pece sa používajú dva typy mált:

• jednoduché – pozostáva z hliny;

• komplexný – pozostáva z kombinácie niekoľkých zložiek: sadra + vápno, hlina + piesok + vápno, cement + hlina + piesok.

Okrem toho, že zmes na obklady si môžete vyrobiť sami, predáva sa aj v špecializovaných predajniach. Na obloženie kachlí sa najčastejšie používa roztok na báze ílu..

Ako omietnuť rúry

Malo by sa pamätať na to, že obklady sa vykonávajú až po úplnom spevnení položených tehál a vytvrdnutí spojovacej malty. Je tiež potrebné nechať čas na zmršťovanie. Vzhľadom na všetky faktory môžeme povedať, že rúra môže byť potiahnutá najskôr po 30 dňoch. Ak použijete vysokokvalitný omietkový materiál, potom bude obklad trvať pomerne dlho..

Pozri tiež: Výber ohrievača vody pre krajinu

Správna príprava zmesi na obloženie kachlí

Zmes obloženia rúry musí byť pripravená so správnym počtom komponentov. Ak sa používa roztok na báze ílu, potom je v závislosti od obsahu tuku potrebné pridať iné množstvo piesku. S vysokým obsahom tuku v hlavnom materiáli je potrebné miešať v pomere 1: 3-1: 4. Aby sa zabránilo vzniku trhlín a sypaniu hliny, mali by byť do zmesi pridané azbestové vlákna alebo malé kúsky sklolaminátu, ďalšie spojovacie prvky by nemali tvoriť viac ako 2% z celkovej hmotnosti.

Zmes, ktorou je rúra vystlaná, musí mať hladkú textúru, aby bola zaistená vysokokvalitná aplikácia..

Správna príprava zmesi na obloženie kachlí

Pred obkladom je tiež potrebné vykonať niekoľko prípravných prác na povrchu:

• pracovný priestor musí byť očistený od nečistôt a zvyškov predchádzajúcich roztokov;

• vyčistenie spojov by malo byť asi pol centimetra – to zabezpečí najlepšiu priľnavosť medzi zmesou a tehlou;

• povrch musí byť teplý.

Omietkové roztoky do rúry: obľúbené formulácie

Omietkové roztoky do rúry: obľúbené formulácie

1. K tomu sa pridá jedna časť hliny zmiešanej s dvoma časťami piesku a 1% azbestu.

2. Jedna časť hliny zmiešaná s dvoma časťami piesku a jednou časťou cementu s prídavkom 1% azbestu.

3. Jedna časť hliny, zmiešaná s dvoma časťami piesku a jednou časťou vápna, plus 1% azbestu.

4. Jedna časť sadry, zmiešaná s dvoma časťami vápna a jednou časťou piesku, s prídavkom 2% azbestu.

5. Jedna časť sadry, zmiešaná s dvoma časťami vápna a jedným dielom piesku, plus 2% sklolaminátu.

Po výbere vhodnej zmesi a príprave pracovnej plochy môžete začať proces obkladania..

Pozrite si užitočné video: Malta na omietanie kachlí

Proces omietania pece

Obklad je potrebné začať z hornej časti kachlí. Pre lepšiu priľnavosť malty a tehly musí byť tehla najskôr navlhčená vodou a nanesená na ňu tekutejšia zmes, po ktorej môže byť nanesená plnohodnotná malta. Je potrebné naniesť relatívne malú vrstvu, hrúbka každého z nich by nemala presiahnuť pol centimetra. Na dosiahnutie dobrého konečného výsledku by mala byť aplikácia rovnomerná vrstva, aby pri sušení bolo menej chýb.

Proces omietania pece

Po aplikácii je potrebné počkať na okamih, keď zmes začne tuhnúť, hlavnou vecou nie je nechať ju ujsť, povrch musí byť plastový. Pracovný priestor je potrebné utrieť, je lepšie to urobiť drevenou kefou. Pohyb v kruhu. Výsledkom by mal byť rovný a hladký povrch..

V prípade, že sa premešká chvíľa a zmes už stvrdla, je potrebné ju mierne pokropiť vodou – namočiť. To sa dá urobiť štetcom alebo sprejom a potom utrieť. Musíte sa zamerať na hrúbku vrstvy omietky nie viac ako jeden centimeter.

Práca s rohmi je podobná práci so svahmi dverných a okenných otvorov. Ak chcete nastaviť úroveň a nevyplniť roh, musíte použiť špeciálne rohy alebo lamely vyrobené z dreva alebo kovu. Po nanesení zmesi sa lamely odstránia a uhol sa uvedie do ideálneho stavu..

Profesionálne rady pre obloženie pecí

Odborná rada

Existujú situácie, keď sa vrstva sadry začne postupne odlupovať a čiastočne opadávať. Dôvodom môže byť skutočnosť, že vrstva bola nanesená hrubá, alebo došlo k nesprávnemu obväzu tehlového radu. Dôvodom môže byť aj silné zahrievanie kachlí. Skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť takýmto nepríjemnostiam, je natiahnuť kachle tesne pred dokončením vrecovinou.

Pozrite si užitočné video: Obklad kachlí

Vykonáva sa týmto spôsobom:

pripravená tkanina je namočená v tekutom roztoku hliny a položená na povrch rúry, predtým namazaná roztokom. Nanášanie látky na povrch by malo byť vykonávané s vysokou kvalitou, pričom by malo dôjsť k vytlačeniu všetkých vzduchových bublín medzi pytlovinou a stenou rúry. Ak sa používa táto metóda, je potrebné vynaložiť všetko úsilie, aby sa rúra počas používania príliš nezahriala..

Okrem vrecoviny môžete použiť aj jemnú sieťku. Sieťový materiál je kovový. K sporáku je pripevnený drôtom, ale túto metódu je možné použiť iba vtedy, ak bola mriežka položená počas konštrukcie kachlí..

Po úplnom vytvrdnutí roztoku je možné povrch ticho spracovať z vápna a súčasne doň pridať soľ. Na 10 litrov vody asi sto gramov. Rúru môžete tiež natrieť kriedou..

Pamätajte si, že je lepšie zdržať sa používania olejových farieb na zdobenie kachlí.Pamätajte si, že je lepšie zdržať sa používania olejových farieb na zdobenie kachlí.

Pamätajte si, že je lepšie zdržať sa používania olejových farieb na zdobenie kachlí. Rúra sa počas prevádzky veľmi zahrieva a môžu z nej vytekať farby.

Po práci na povrchu pece musíte získať nasledujúci výsledok:

• rovný povrch s maximálnou vertikálnou odchýlkou ​​od úrovne – 1 centimeter;

• horizontálna odchýlka by nemala presiahnuť dva centimetre;

• výchylka trakcie maximálne tri milimetre;

• pri uplatňovaní pravidla by lietadlo nemalo mať kvapky, ak sú, nemali by mať viac ako dva milimetre.

Rúru necháme bez omietky

Rúru necháme bez omietky

Ak ste neplánovali urobiť obloženie kachlí po jeho stavbe, potom je najlepšie použiť dekoratívny kameň. Hlavnou podmienkou sú kvalitné švy hlavného muriva kachlí.

Švy pre dekoratívne murivo je potrebné vyšívať špeciálnym nástrojom, má konkávny tvar. Berie sa najbežnejšie riešenie lepidla. Na dosiahnutie najlepšieho účinku sú predné plochy tehál šikmo rezané. Okraje rohov budú pôsobiť estetickejšie.

Stojí za to pamätať, že pri farebnom spájaní by mal mať každý šev rovnakú farbu bez rozdielu farby. Fasádne škáry tehál pri obkladaní by mali byť prázdne do hĺbky asi 1 centimeter.

Pozrite si užitočné video: Dekoratívna úprava kachlí

Murivo môžete obrúsiť handrou a malou tehlou, pričom všetky nedostatky budú musieť zmiznúť. Prečítajte si ďalšie užitočné tipy pre stavbu v sekcii: urobte to sami.