Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

Princíp činnosti radiátorových vykurovacích systémov

Čo môže byť jednoduchšie ako schémy zapojenia vykurovacích telies? K dispozícii je kotol: na tuhé palivo, naftu, plyn atď. Kotol ohrieva chladiacu kvapalinu, ktorá sa tam dostane pôsobením čerpadla. Vyhrievaná chladiaca kvapalina prechádza do systému vykurovania chladičom, v radiátoroch sa teplo prenáša do okolitého vzduchu. Chladiaca kvapalina sa ochladí a už vychladená sa opäť vráti do kotla, kde sa opäť zohreje a tak sa kruh uzavrie. Všetko je veľmi, veľmi jednoduché, ale v skutočnosti sú schémy oveľa komplikovanejšie. Pozrime sa, aké sú tieto schémy a ako sa navzájom líšia, analyzujte ich výhody a nevýhody.

Kúrenie v dome

V prvej fáze by ste sa mali rozhodnúť pre typy radiátorov a možnosti ich pripojenia, pretože budovy by mali byť vopred pripravené na zvolený typ vykurovania. Moderný systém vykurovania priestorov obsahuje niekoľko komponentov.

Tie obsahujú:

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

DIY polypropylénové vykurovacie vedenie bez spájkovačky

Ich rôzne možnosti nájdete na našich trhoch vo veľkom.

Všeobecné pokyny na inštaláciu batérií vyzerajú takto:

 • najskôr vyberte miesto, kde ich umiestnite;
 • priniesť k nim potrubia;
 • spojte ich dohromady;
 • urobte skúšobnú prevádzku a ak je všetko v poriadku, zapnite kúrenie na plný výkon.

  Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

Špeciálne modely chladičov

V bytových domoch je rozvod tepla často robený tak, že je možné iba bočné alebo spodné pripojenie vykurovacích batérií. Zmeny v projekte je možné vykonať iba po dohode s komisiou, pričom ide o dlhý a únavný obchod. Mnoho výrobcov radiátorových batérií však takýto problém rieši a vyrába systémy s diagonálnym kolektorovým zapojením:

 • Na bočné pripojenie chladičov slúži predĺženie odtoku. Jedná sa o konzolu upevnenú na trubke, ktorá sa skrutkuje do spodného alebo horného vstupu. Vďaka držiaku dochádza k nasávaniu alebo uvoľňovaniu chladiacej kvapaliny v ďalekom rohu chladiča a prietok prechádza celou batériou diagonálne.
 • Na spodné pripojenie radiátorov sa najčastejšie používa izolácia vonkajšieho úseku. Za týmto účelom je v továrni na križovatke dolného kolektora poslednej a predposlednej sekcie nainštalovaná zástrčka. Blokuje chladivo a potom celú zostávajúcu batériu na chladič s diagonálnym pripojením.radiátorový vykurovací okruh

Takéto vylepšenia je možné vykonať aj s už nainštalovanými batériami. Konzoly s predĺžením prietoku sú ľahko dostupné v inštalatérskych obchodoch. Na inštaláciu bude potrebný skúsený inštalatér, pretože bude potrebné odpojiť radiátory od siete, rozobrať prístupové alebo výstupné potrubie a utesniť zostavu.

Existujú podobné riešenia na prekrytie najvzdialenejšej časti. Najčastejšie ide o objímku, ktorá sa krúti vo výstupnom bode a má dištančnú zástrčku. Zatvorí otvor medzi predposlednou a poslednou časťou chladiča a presmeruje hlavný tok chladiacej kvapaliny po obtokovej ceste.

A na záver niekoľko užitočných rád:

 • nerobte príliš dlhé konáre, najmä do iných poschodí. Chladiaca kvapalina musí nevyhnutne dosiahnuť chladič;
 • pri umiestnení kolektora do miestnosti ho neumiestňujte na koniec. Dĺžka vetiev k radiátorom by mala byť približne rovnaká. V opačnom prípade sa teplota chladiacej kvapaliny v rôznych radiátoroch môže výrazne líšiť;
 • pri inštalácii potrubí v podlahe alebo v strope ich dovedte k radiátorom ako celku, bez prerušenia spojov. V opačnom prípade, ak jedného dňa taká rúra preteká, bude to veľmi veľký problém..

Ako vidíte, v schémach pripojenia vykurovacích radiátorov typických vykurovacích systémov nie je nič zložité. Každý, kto má všeobecné stredoškolské vzdelanie, mu môže porozumieť a navrhnúť a vybudovať si vlastný systém. Pri vytváraní vykurovacích systémov je samozrejme potrebné vziať do úvahy mnohé nuansy, ale to je téma pre samostatný rozhovor..

Druhy vykurovacích systémov

Predtým, ako budete hovoriť o tom, ako správne pripojiť vykurovacie batérie, mali by ste podrobne zvážiť, aké možnosti systému sú dnes najbežnejšie. Aj po preštudovaní mnohých fotografií týchto komunikácií je tak či onak potrebné porozumieť princípu ich práce a porozumieť zvláštnostiam fungovania každej z častí konkrétneho systému..

Jednokruhové vykurovanie

Táto možnosť zabezpečuje dodávku chladiacej kvapaliny do vykurovacieho zariadenia, ktoré je spravidla umiestnené vo viacpodlažnej budove. Takéto metódy pripojenia vykurovacích batérií sú najjednoduchšie, pretože ich implementácia nevyžaduje žiadne vážne stavebné schopnosti (prečítajte si: „Jednookruhový vykurovací systém – možné schémy implementácie“). Hlavnou nevýhodou tohto návrhu je nedostatok schopnosti ovládať dodávku tepla, pretože tento systém neposkytuje žiadne špeciálne zariadenia, ako je teplotný snímač, ktoré vykonávajú túto funkciu. Preto je množstvo prenosu tepla striktne stanovené a je vopred predpísané vo fáze návrhu budúceho systému..

Umiestnenie chladiča

V drvivej väčšine prípadov sú radiátory inštalované pod oknami a toto usporiadanie je celkom opodstatnené. Faktom je, že z okien vždy prúdi studený vzduch – a ohriate vzduchové hmoty stúpajúce z batérie im bránia vo vstupe do miestnosti. Ohriaty vzduch navyše zabraňuje kondenzácii na skle.

ako pripojiť vykurovaciu batériu

Aby ste presne vedeli, ako správne pripojiť vykurovaciu batériu v byte, musíte pri návrhu a inštalácii vykurovacieho systému vziať do úvahy nasledujúce pravidlá a riadiť sa nimi:

 1. Normálna prevencia vnikania chladu z okien a vytvárania kondenzácie na nich je možná iba vtedy, ak rozmery radiátora zaberajú najmenej 70% šírky okenného otvoru. Tento faktor je potrebné vziať do úvahy aj vo fáze výberu radiátorov..
 2. Odporúča sa inštalovať vykurovacie radiátory vo výške asi 10 cm od úrovne podlahy. Veľká odchýlka od tohto indikátora povedie k nedostatočnému zahriatiu spodnej úrovne miestnosti alebo spôsobí problémy s čistením. Vzdialenosť k okennému parapetu by mala byť asi 10-12 cm – táto hodnota umožňuje vzduchu voľne sa ohýbať okolo prekážky a okno úplne zahriať..
 3. Vzdialenosť medzi batériou a stenou by mala byť asi 3 až 5 cm. Pri tomto usporiadaní ohrievané vzduchové hmoty voľne prechádzajú v priestore za batériou, v dôsledku čoho sa zvyšuje účinnosť vykurovania miestnosti..

Elektrické kotly

Musím povedať, že elektrické vykurovanie je najefektívnejšie zo všetkých existujúcich. Účinnosť kotlov nie je len asi 99%, ale navyše nevyžadujú komíny a vetranie. Jednotky ako také prakticky neexistujú, okrem toho, že sa čistia raz za 2-3 roky. A čo je najdôležitejšie: zariadenie a inštalácia sú veľmi lacné, zatiaľ čo stupeň automatizácie môže byť akýkoľvek. Kotol jednoducho nepotrebuje vašu pozornosť.

Bez ohľadu na to, aké príjemné sú výhody elektrického kotla, hlavná nevýhoda je rovnako významná – cena elektriny. Aj keď použijete multi-tarifný elektromer, nebudete môcť obísť generátor tepla spaľujúci drevo týmto indikátorom. To je cena, ktorú musíte zaplatiť za pohodlie, spoľahlivosť a vysokú účinnosť. Druhým mínusom je nedostatok potrebnej elektrickej energie v napájacích sieťach. Takáto nepríjemná nepríjemnosť môže naraz vyškrtnúť všetky myšlienky na elektrické vykurovanie..

Voľba tepelného výkonu

Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

Množstvo spotrebovanej energie závisí od štyroch faktorov:

 • veľkosť miestnosti;
 • počet vonkajších stien a okien;
 • typ domu (tehla, panel);
 • typ okien (drevené, plastové).

Najjednoduchším spôsobom je vybrať vykurovací radiátor so zameraním na tepelný výkon:

Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

Takýto výpočet prenosu tepla je relevantný pre miestnosť so stropmi nepresahujúcimi 3 metre as oknami do veľkosti 1,5 x 1,8 m..

Výkon chladiča je uvedený v technických špecifikáciách, nájdete ich na obale batérie. Upozorňujeme, že nastavená hodnota výkonu je relevantná pri teplote chladiacej kvapaliny asi 70 ° C, považuje sa za optimálnu.

Pri výpočte počtu sekcií by sa mali vziať do úvahy tepelné straty so zameraním na nasledujúcu schému:

Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

Dve užitočné rady, ktoré vám pomôžu vypočítať výkon a počet sekcií chladiča:

 1. Ak sú v miestnosti inštalované plastové energeticky úsporné okná s dvojitým zasklením, je možné znížiť výkon radiátorov o 10-20%, pretože okná znižujú tepelné straty;
 2. Ak máte bočné jednostranné potrubie, potom nemá zmysel inštalovať radiátory dlhšie ako 10 sekcií, posledné segmenty zostanú prakticky studené.

Príklad: Rozhodnete sa, že budete používať bimetalové batérie našej vlastnej značky Equation. Veľkosť miestnosti je 18 m2, je rohová, má dve okná a dve steny smerujú von. Batérie budú dve, obe nainštalujeme do výklenkov. Uvažujeme: 130 W + 15% = 143 W bude potrebných na 1 meter štvorcový plochy. Máme 18 metrov štvorcových, čo znamená, že celkový výkon dvoch batérií bude 2574 wattov. Nahliadame do katalógu Leroya Merlina. Môžete si kúpiť dva identické radiátory: sedem sekcií plus sedem sekcií alebo osem sekcií plus osem sekcií. Môžete si vziať jednu veľkú a jednu malú, povedzme, 12 a štyri až päť sekcií.

Užitočná rada: ak na stenu za chladič prilepíte reflexnú obrazovku, odvod tepla z batérie sa zvýši o 10-15%.

V ruských domoch a bytoch sú batérie zvyčajne inštalované pod oknami. Teplota steny je nižšia ako teplota chladiča. Povrch bezprostredne za batériou sa zahreje na 35-40 ° C a potom toto teplo prejde do vonkajšej časti steny. Úlohou je vrátiť ho do miestnosti. Je za to zodpovedná obrazovka reflektora..

Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

Obrazovku je najľahšie vyrobiť z penového polyetylénu, na jednej strane je pokrytá fóliou a na druhej strane – lepiacou kompozíciou. Odrežte kus na požadovanú veľkosť, odtrhnite ochrannú fóliu a prilepte list na stenu za batériou.

Základné pravidlá pre inštaláciu vrstvy odrážajúcej teplo:

 1. Vzdialenosť medzi obrazovkou a batériou musí byť najmenej tri cm;
 2. Reflexná vrstva by mala byť väčšia ako batéria, je dobré, ak na každej strane vyčnieva päť až šesť cm;
 3. reflexná strana materiálu by mala smerovať k batérii.

Výpočet vykurovacieho systému a výber výkonu kotla

Nie je možné vybrať zariadenie bez znalosti množstva tepla potrebného na vykurovanie budovy. Je možné ho určiť dvoma spôsobmi: jednoduchým približným a vypočítaným. Prvá metóda sa páči všetkým predajcom vykurovacích zariadení, pretože je pomerne jednoduchá a poskytuje viac či menej správny výsledok. Toto je výpočet tepelného výkonu podľa plochy vykurovaných priestorov..

Vezmite oddelenú miestnosť, zmerajte jej plochu a výslednú hodnotu vynásobte 100 wattov. Energia potrebná pre celý vidiecky dom je určená súčtom ukazovateľov pre všetky miestnosti. Ponúkame presnejšiu metódu:

 • 100 W vynásobte plochu tých miestností, kde iba 1 stena kontaktuje ulicu, na ktorej je 1 okno;
 • ak je miestnosť rohovou miestnosťou s jedným oknom, potom musí byť jej plocha vynásobená 120 W;
 • keď má miestnosť 2 vonkajšie steny s 2 oknami alebo viac, jej plocha sa vynásobí 130 W..

Ak vezmeme výkon ako približnú metódu, obyvatelia severných oblastí Ruskej federácie môžu dostávať menej tepla a juh Ukrajiny môže preplácať príliš výkonné zariadenia. S pomocou druhej, výpočtovej metódy, vykurovanie navrhujú špecialisti. Je to presnejšie, pretože to dáva jasnú predstavu o tom, koľko tepla sa stráca stavebnými štruktúrami akejkoľvek budovy..

Predtým, ako budete pokračovať vo výpočtoch, musíte dom zmerať po zistení oblastí stien, okien a dverí. Potom je potrebné určiť hrúbku vrstvy každého stavebného materiálu, z ktorého sú postavené steny, podlahy a strecha. Pre všetky materiály v referenčnej literatúre alebo na internete by ste mali nájsť hodnotu tepelnej vodivosti λ, vyjadrenú v jednotkách W / (m · ºС). Nahradíme ho vzorcom pre výpočet tepelného odporu R (m2 ºС / W):

R = δ / λ, tu δ je hrúbka materiálu steny v metroch.

Teraz môžete zistiť množstvo tepla odchádzajúceho z vonkajšej stavebnej konštrukcie podľa vzorca:

 • QTP = 1 / R x (tv – tn) x S, kde:
 • QTP je stratené množstvo tepla, W;
 • S je predtým meraná plocha stavebnej konštrukcie, m2;
 • tв – tu je potrebné nahradiť hodnotu požadovanej vnútornej teploty ºС;
 • tn – vonkajšia teplota v najchladnejšom období, ºС.

Prirodzený alebo nútený pohyb vody?

Možnosti pripojenia batérie závisia od toho, aký druh pohybu vody alebo nemrznúcej zmesi sa má použiť na fungovanie systému. Existujú iba 2 možnosti: prirodzený obeh a nútený.

Prvá možnosť zahŕňa použitie fyzikálnych zákonov bez nákupu a inštalácie ďalších zariadení. Vhodné, keď voda funguje ako chladivo. Akýkoľvek nemrznúci prostriedok bude v systéme cirkulovať horšie..

Systém pozostáva z kotla, ktorý ohrieva vodu, expanznej nádrže, prívodného a vratného potrubia, batérií. Keď sa voda zahrieva, expanduje a začína sa pohybovať po stúpačke, pričom postupne navštevuje nainštalované radiátory. Ochladená voda zo systému ide gravitáciou späť do kotla..

Pri tomto type obehu je horizontálne potrubie inštalované s miernym sklonom v smere pohybu chladiacej kvapaliny. Tento systém je samoregulačný, pretože v závislosti od teploty vody sa mení aj jej množstvo. Cirkulačná hlava sa zvyšuje, čo umožňuje vode rovnomerne ohriať miestnosť.

Pri prirodzenej cirkulácii sa používajú dvojrúrkové a jednorúrkové schémy s horným zapojením, dvojrúrkové so spodným. Takéto metódy pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému je výhodné použiť pre malé miestnosti..

Je dôležité vybaviť batérie vetracími otvormi na odstránenie prebytočného vzduchu alebo nainštalovať automatické vetracie otvory na stúpačkách. Kotol je najlepšie umiestniť do suterénu tak, aby bol nižší ako vo vykurovanej miestnosti..

Vykurovací systém s prirodzenou cirkuláciou

Schéma pripojenia pre radiátory s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny by mala zabezpečiť mierny sklon v smere pohybu vody

Pri domoch s rozlohou 100 m2 a viac bude potrebné zmeniť cirkulačný systém chladiacej kvapaliny. V tomto prípade budete potrebovať špeciálne zariadenie, ktoré stimuluje pohyb vody alebo nemrznúcej zmesi potrubím. Ide o inštaláciu obehového čerpadla. Jeho kapacita závisí od plochy vykurovanej miestnosti..

Čerpadlo je inštalované na prívodnom alebo vratnom potrubí. Na odstránenie prebytočného vzduchu zo systému je potrebné nainštalovať automatické odtoky v najvyššom bode potrubia alebo použiť batérie s Mayevským kohútikmi na manuálne odvzdušnenie.

Nútený obeh

Použitie čerpadla na nútený obeh umožňuje použitie nemrznúcej zmesi ako nosiča tepla. V takom prípade musíte nainštalovať expanznú nádobu uzavretého typu, aby výpary nepoškodili zdravie obyvateľov domu.

Cirkulačné čerpadlo sa používa v dvoj a jednorúrkových schémach s horizontálnym a vertikálnym systémom na pripojenie vykurovacích zariadení.

Faktory ovplyvňujúce účinnosť radiátora

Hlavnými požiadavkami na vykurovací systém sú samozrejme jeho účinnosť a hospodárnosť. K jeho dizajnu je preto potrebné pristupovať premyslene, aby vám neunikli všetky druhy jemností a vlastností konkrétneho obytného priestoru. Ak nemáte dostatočné schopnosti na vytvorenie kompetentného projektu, je lepšie zveriť túto prácu odborníkom, ktorí sa už osvedčili a majú pozitívnu spätnú väzbu od klientov. Nemali by ste sa spoliehať na rady priateľov, ktorí odporúčajú určité spôsoby pripojenia radiátorov, pretože v každom prípade budú počiatočné podmienky odlišné. Jednoducho povedané – to, čo vyhovuje jednému, nemusí nevyhnutne vyhovovať druhému..

Napriek tomu, ak sa napriek tomu chcete sami zaoberať potrubím k vykurovacím radiátorom, venujte pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • veľkosť radiátorov a ich tepelný výkon;
 • umiestnenie vykurovacích zariadení vo vnútri domu;
 • schéma zapojenia.

  typy spojovacích vykurovacích radiátorov

Moderný spotrebiteľ si môže vybrať zo širokej škály modelov vykurovacích zariadení – ide o namontované radiátory z rôznych materiálov a soklové alebo podlahové konvektory. Rozdiel medzi nimi nie je len vo veľkosti a vzhľade, ale aj v spôsoboch dodávania, ako aj v stupni prenosu tepla. Všetky tieto faktory ovplyvnia výber možností pripojenia vykurovacích telies..

V závislosti od veľkosti vykurovanej miestnosti, prítomnosti alebo neprítomnosti izolačnej vrstvy na vonkajších stenách budovy, výkonu a typu spojenia odporúčaného výrobcom radiátorov sa počet a rozmery takýchto zariadení budú líšiť ..

Radiátory sú spravidla umiestnené pod oknami alebo v stenách medzi nimi, ak sú okná vo veľkej vzdialenosti od seba, ako aj v rohoch alebo pozdĺž prázdnej steny miestnosti, v kúpeľni, na chodbe, v komore , často na schodiskách bytových domov.

Na smerovanie tepelnej energie z radiátora do miestnosti je vhodné medzi zariadenie a stenu pripevniť špeciálnu reflexnú clonu. Takáto clona môže byť vyrobená z akéhokoľvek fóliového materiálu odrážajúceho teplo – napríklad z penofolu, izospanu alebo akéhokoľvek iného.

schémy pripojenia radiátorov vykurovania v bytovom dome

Pred pripojením vykurovacej batérie k vykurovaciemu systému venujte pozornosť niektorým funkciám jeho inštalácie:

 • v rámci toho istého obydlia musí byť úroveň umiestnenia všetkých batérií rovnaká;
 • rebrá na konvektoroch musia smerovať zvisle;
 • stred radiátora sa musí zhodovať so stredovým bodom okna alebo môže byť posunutý o 2 cm doprava alebo doľava;
 • celková dĺžka batérie by mala byť 75% šírky okenného otvoru;
 • vzdialenosť od okenného parapetu k radiátoru musí byť najmenej 5 cm a medzi zariadením a podlahou musí byť medzera najmenej 6 cm. Najlepšie je nechať 10-12 cm.

Upozorňujeme, že nielen prenos tepla batériou, ale aj úroveň tepelných strát bude závisieť od správneho výberu spôsobov pripojenia vykurovacích telies v bytovom dome..

Nie je neobvyklé, že majitelia bytov zostavujú a pripájajú vykurovací systém podľa odporúčaní svojich známych. V tomto prípade je výsledok oveľa horší, ako sa očakávalo. To znamená, že počas procesu inštalácie boli urobené chyby, výkon zariadení nestačí na vykurovanie konkrétnej miestnosti alebo schéma pripojenia vykurovacích potrubí k batériám je pre tento dom nevhodná.

Prečo je dôležité správne pripojiť vykurovacie radiátory

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob pripojenia a typ radiátora si vyberiete, je veľmi dôležité vykonať kompetentné výpočty a správne nainštalovať zariadenie. Súčasne je dôležité vziať do úvahy vlastnosti konkrétnej miestnosti, aby ste si vybrali najlepšiu možnosť. Potom bude systém čo najefektívnejší a v budúcnosti sa vyhne výrazným tepelným stratám..

Ak chcete zostaviť vykurovací systém vo veľkom drahom sídle, je lepšie zveriť návrh odborníkom..

V prípade domov na malej ploche sa môžete s výberom schémy zapojenia a inštaláciou batérií vyrovnať sami. Musíte len zvážiť kvalitu konkrétnej schémy pripojenia a preštudovať si vlastnosti inštalačných prác.

Upozorňujeme, že potrubia a radiátory musia byť vyrobené z rovnakého materiálu. Napríklad plastové rúrky by nemali byť pripojené k liatinovým batériám, pretože sú s tým spojené problémy..

Za predpokladu, že sa vezmú do úvahy vlastnosti konkrétneho domu, je možné pripojenie vykurovacích radiátorov vykonať nezávisle. Dobre zvolená schéma pripojenia potrubí k radiátorom vám umožní minimalizovať tepelné straty, aby vykurovacie zariadenia mohli pracovať s maximálnou účinnosťou.

Klasifikácia vykurovacieho systému

Hlavným kritériom delenia vykurovacích systémov je počet obvodov. Na tomto základe sú všetky vykurovacie systémy rozdelené do dvoch skupín:

Prvá možnosť je najjednoduchšia a najlacnejšia. To je v skutočnosti krúžok od kotla k kotlu, kde sú v medzerách inštalované vykurovacie radiátory. Pokiaľ ide o jednopodlažnú budovu, je to odôvodnená možnosť, v ktorej môžete využiť prirodzenú cirkuláciu chladiacej kvapaliny. Aby však bola teplota vo všetkých miestnostiach domu jednotná, je potrebné zabezpečiť niektoré opatrenia. Napríklad postavte časti na extrémnych radiátoroch v reťazci.

Najlepšou možnosťou pre takúto schému potrubia je pripojenie batérie pomocou Leningradskej metódy. V skutočnosti sa ukazuje, že všetkými miestnosťami blízko podlahy prechádza obyčajná rúra a do nej sú vyrezané batérie chladiča. V tomto prípade sa používa takzvaný spodný rám. To znamená, že chladič je pripojený k potrubiu dvoma dolnými dýzami – vstupuje do jednej chladiacej kvapaliny a vystupuje z druhej.

Pozor! Tepelné straty pri tomto type pripojenia batérie sú 12-13%. Toto je najvyššia úroveň tepelných strát. Pred takýmto rozhodnutím teda zvážte pre a proti. Počiatočné úspory sa môžu zmeniť na vysoké prevádzkové náklady.

Ako správne pripojiť vykurovacie radiátory

Vo všeobecnosti je to dobrá schéma zapojenia, ktorá sa vypláca v malých budovách. A aby sa chladiaca kvapalina rovnomerne rozdelila na všetky radiátory, môžete do nej nainštalovať obehové čerpadlo. Investícia je lacná a zariadenie funguje perfektne a vyžaduje malú spotrebu energie. Na druhej strane je zaistené rovnomerné rozloženie tepla do všetkých miestností..

Mimochodom, schéma jednorúrkového potrubia sa veľmi často používa v mestských bytoch. Je pravda, že tu nemožno použiť pripojenie spodnej batérie. To isté by sa malo povedať o dvojrúrkovom systéme..

Druhy vykurovacích systémov

Pred pripojením vykurovacej batérie musíte porozumieť konfigurácii vykurovacieho systému – tento faktor výrazne ovplyvňuje prenos tepla všetkých batérií. Existujú dva hlavné typy vykurovacích systémov-dvojrúrkové a jednorúrkové. Stojí za to hovoriť o každom z nich podrobnejšie..

Jednorúrkové vykurovanie

Jednorúrkový vykurovací systém je najjednoduchšia a najlacnejšia konštrukcia. Táto schéma zapojenia sa zvyčajne používa vo viacbytových domoch, ale niekedy sa nachádza aj v súkromných domoch. V jednorúrkovom systéme sú radiátory inštalované v sérii, t.j. chladiaca kvapalina postupne prechádza cez vykurovacie zariadenia. Z posledného chladiča sa chladená chladiaca kvapalina vracia do vykurovacieho kotla alebo stúpačky.

ako správne pripojiť vykurovaciu batériu v byte

Kľúčovou nevýhodou jednorúrkovej schémy je nerovnomerné zahrievanie inštalovaných radiátorov a neschopnosť ovládať ich prenos tepla. Inštalácia regulátora na jednu batériu vedie k nastaveniu ďalšej časti obvodu. Batérie umiestnené ďaleko od kotla dostávajú oveľa menej tepla – jednoducho zostáva na predchádzajúcich zariadeniach. Aj keď presne viete, ako správne pripojiť batériu, jednotný prenos tepla v jednorúrkovom systéme nebude fungovať..

Dvojrúrkové vykurovanie

Charakteristickou črtou dvojrúrkového vedenia je prítomnosť dvoch obvodov, z ktorých jeden je určený na dodávku ohriatej chladiacej kvapaliny do radiátorov a druhý je potrebný na vrátenie chladenej chladiacej kvapaliny do kotla. Dvojrúrková konštrukcia umožňuje paralelné pripojenie radiátorov, v dôsledku čoho každý z nich dostáva chladivo s rovnakou teplotou.

schéma zapojenia vykurovacích batérií v byte

Vďaka paralelnému pripojeniu je možné dosiahnuť nezávislosť každého radiátora, preto na ne môžu byť nainštalované samostatné termostaty na úpravu prenosu tepla. Jedinou nevýhodou takéhoto vedenia sú vysoké náklady – na vykurovanie je potrebných dvakrát viac materiálov. Tieto náklady sú však v budúcnosti viac ako kompenzované..

Výhody a nevýhody jednorúrkových a dvojrúrkových vykurovacích systémov

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma schémami vykurovania je to, že dvojrúrkový spojovací systém je v prevádzke účinnejší vďaka paralelnému usporiadaniu dvoch rúrok, z ktorých jedna dodáva ohrievanú chladiacu kvapalinu do chladiča a druhá odstraňuje chladenú kvapalinu..

Schéma jednorúrkového systému je zapojenie sekvenčného typu, v súvislosti s ktorým prvý pripojený radiátor prijíma maximálne množstvo tepelnej energie a každý nasledujúci sa zahrieva stále menej.

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

Účinnosť je však dôležitým, ale nie jediným kritériom, na ktoré sa treba pri výbere konkrétnej schémy spoľahnúť. Zvážte všetky výhody a nevýhody oboch možností.

Spôsoby pripojenia radiátora

Existuje niekoľko možností pripojenia radiátorov, ale všetky spadajú do dvoch veľkých kategórií – bočné a spodné. Spodné pripojenie je možné vykonať jediným spôsobom, ktorý vyzerá veľmi jednoducho: existujú dve dýzy, z ktorých jedna je pripojená k vstupu chladiča a druhá k výstupu. Schéma pripojenia vykurovacieho telesa v byte je vždy popísaná v dokumentácii, ktorá je k nemu priložená..

schéma zapojenia vykurovacieho telesa v byte

Bočný obvod na pripojenie batérií v byte má väčší počet možností, vrátane:

 • Diagonálne spojenie;
 • Jednosmerné pripojenie;
 • Spodné (sedlové) pripojenie.

Každej možnosti by sa mala venovať osobitná pozornosť..

Diagonálne spojenie

Diagonálna schéma pripojenia vykurovacích batérií v byte je považovaná za najúčinnejšiu, takže ak je to možné, mali by ste tomu dať prednosť. Väčšina výrobcov vykurovacích zariadení kontroluje svoje výrobky presne pomocou diagonálneho pripojenia a v súlade s prijatými informáciami zadáva údaje do technického pasu radiátorov.

Pri diagonálnom pripojení sa ohriate vykurovacie médium spustí cez horný vstup na jednej strane batérie. Po úplnom prechode chladičom je chladená chladiaca kvapalina nasmerovaná na výstupné potrubie, ktoré je v spodnej časti umiestnené na druhej strane batérie. Výsledkom je, že diagonálne pripojenie chladiča v byte zaisťuje maximálny prietok chladiacej kvapaliny cez vnútorné dutiny ohrievača..

Jednosmerné pripojenie

Táto schéma pripojenia chladiča úplne odôvodňuje jeho názov – napájacie a vratné potrubia sú do zariadenia dodávané z jednej strany, ale na rôznych úrovniach. Táto možnosť je najrelevantnejšia v bytoch, kde je stúpač umiestnený na boku radiátora. V iných situáciách nebude jednosmerné pripojenie usporiadanie veľmi výhodné..

ako správne pripojiť vykurovacie batérie v byte

Účinnosť jednosmerného pripojenia je pomerne vysoká a je len mierne nižšia ako uhlopriečka. Toto tvrdenie platí, ak počet sekcií neprekročí 10 – príliš dlhá batéria sa úplne nezahreje, preto sa prenos tepla zníži. V panelových, hliníkových a bimetalických radiátoroch je tento problém možné vyriešiť použitím prietokových nadstavcov, ktoré umožňujú chladiacej kvapaline prejsť väčšinou chladiča..

Spodné pripojenie

Táto možnosť pripojenia sa vyznačuje minimálnou účinnosťou – prenos tepla radiátorov pri jeho použití sa zníži v priemere o 12%. V niektorých situáciách však budú tieto straty opodstatnené, pretože spodné pripojenie vám umožňuje inštalovať potrubia čo neviditeľne, čím sa zlepší interiér miestnosti. A tepelné straty je možné kompenzovať výkonnejším radiátorom.

ako správne pripojiť vykurovacie radiátory v byte

Neodporúča sa používať sedlové spojenie v gravitačných vykurovacích systémoch kvôli jeho nedostatočnej účinnosti. Ak je vo vykurovaní čerpadlo, potom bude systém fungovať dostatočne dobre a prenos tepla vykurovacích zariadení sa zvýši. Je to čiastočne spôsobené slabo študovanou vírovou povahou toku chladiacej kvapaliny, v ktorej je prenos tepla charakterizovaný ako najintenzívnejší.

Možné schémy pripojenia chladiča

Najefektívnejšie pripojenie batérie je celkom jednoduché – pokiaľ ide o počet uzlov, ako aj o inštalačnú technológiu.

Dvojrúrkové klasické vedenie

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Klasický dvojrúrkový vykurovací systém.

V klasickej schéme je smer pohybu chladiacej kvapaliny v prívodnom potrubí opačný ako v vratnom potrubí. Táto schéma je najbežnejšia v moderných vykurovacích systémoch, a to vo výškových budovách aj v súkromných domoch. Dvojrúrková schéma vám umožňuje rovnomerne rozdeľovať chladiacu kvapalinu medzi radiátory bez straty teploty a efektívne regulovať prenos tepla v každej miestnosti, a to aj automaticky pomocou termostatických ventilov s nainštalovanými tepelnými hlavicami.

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Takéto zariadenie má dvojrúrkový vykurovací systém vo viacpodlažnej budove..

Schéma prechodu alebo „Tichelmanova slučka“

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Schéma zapojenia vykurovania.

Schéma prechodu je variáciou klasickej schémy s rozdielom, že smer pohybu chladiacej kvapaliny v prívode a spätnom toku je rovnaký. Táto schéma sa používa v vykurovacích systémoch s dlhými a vzdialenými vetvami. Použitie prechádzajúceho obvodu vám umožňuje znížiť hydraulický odpor vetvy a rovnomerne rozdeliť chladiacu kvapalinu na všetky radiátory.

Ventilátor (lúč)

Schéma ventilátora alebo lúča sa používa vo viacpodlažnej konštrukcii na vykurovanie bytov s možnosťou inštalácie merača tepla (merača tepla) na každý byt a v súkromnej bytovej výstavbe v systémoch s potrubím od podlahy k podlahe. S ventilátorovým vzorom vo viacpodlažnej budove je na každom poschodí inštalovaný kolektor so samostatným výstupom do všetkých bytov a inštalovaným meračom tepla. To umožňuje každému majiteľovi bytu brať do úvahy a platiť iba za spotrebované teplo..

Schéma pripojenia lúča

Túto možnosť je potrebné zvážiť osobitne, pretože existuje ďalší, centrálny prvok – kolektor. Nasleduje chladiaca kvapalina z kotla a už z tohto zariadenia do každej batérie sú položené dve potrubia – priame a spätné. Hlavnou požiadavkou je, aby všetky vetvy mali približne rovnakú dĺžku. V opačnom prípade sa teplota chladiacej kvapaliny v zariadeniach bude líšiť.

Ako pripojiť vykurovaciu batériu: prehľad možných schém a metód

Nevýhodou schémy lúča je náročnosť. Jeho organizácia sa vykonáva buď vo fáze výstavby, alebo počas generálnej opravy. Takýto systém je možné položiť medzi hrubú a hotovú podlahu alebo do poteru (v izolácii). V druhom poschodí je potrubie niekedy položené pozdĺž stropu. Výhody „lúčov“ sú estetika, možnosť vypnúť ktorýkoľvek z radiátorov pri zachovaní plnej prevádzkyschopnosti vykurovacieho systému.

Schéma pripojenia chladiča Spider

pauks schéma zapojenia vykurovacieho telesa

Predstavme si obrazne kotol, z ktorého odoberieme potrubie a privedieme ho niekam do stredu domu. Tento systém sa zvyčajne nazýva pavúk. Spustíme stúpačky a zozbierame, všetko to pošleme do spiatočky. K rúram pripájame radiátory. Chladiaca kvapalina stúpa podľa svojich prirodzených fyzikálnych zákonov. To znamená, že horúca chladiaca kvapalina stúpa a na druhom potrubí v strede odchádza a klesá. Prechádza chladičom, ochladzuje sa a vstupuje do spiatočky.

Upozorňujeme, že spodné rúrky sú šikmé. Toto je jediný problém, ktorý musíte urobiť, ak chcete zjazdovky. Ale v dnešnej dobe mnohí opäť prechádzajú na tieto staré systémy, pretože problémy začínajú s nosičmi energie. Napríklad je často prerušená elektrina a čerpadlo nebude fungovať. Systém sa len postaví. Ale takýto systém vám funguje stále. Kotol môže byť ľubovoľný: plyn, uhlie, nafta a dokonca aj elektrický. Celý tento systém bude fungovať.

Tento systém je veľmi ťažkopádny. Musí byť prakticky vynesený na strechu a do podkrovia. Preto nie každému je dané, aby ho ovládal..

Schéma zapojenia “Leningradka”

schéma zapojenia leningradka

Zvážte druhý systém. Keď z kotla odoberieme krmivo a potom ho spustíme dole. Vykonávame na úrovni radiátorov a potom ich vrátime späť do kotla. Aj tu treba dodržať sklon. Obrazne sa to nazýva radiátorový vykurovací systém, pretože po dĺžke sú namontované 2-3 radiátory. To znamená, že prvý vstupuje do horúcej chladiacej kvapaliny, časť prechádza chladeným spätným potrubím a horúca ide do ďalšieho chladiča. Takáto schéma na pripojenie vykurovacích radiátorov sa nazýva aj „klasický Leningrad“. Jediná vec je trochu zdvihnúť potrubia, aby sa vytvorilo zrýchlenie. Potom voda pôjde dole svahom, tu sú tiež veľmi dôležité. Nie je to vždy vhodné, pretože dvere vám budú prekážať. Tiež čím menej klepnutí, tým lepšie systém funguje. Ak sa nebudete riadiť týmto pravidlom, môžete zasadiť celý systém.

Leningradka môže pracovať s čerpadlom. Naráža do spiatočky. Vďaka tomu sa zvyšuje rýchlosť a systém funguje efektívnejšie. Jedinou nevýhodou tohto systému je veľký priemer rúrok. Ak v schéme núteného pripojenia vykurovacích radiátorov odoberieme potrubie s priemerom 32, dodáme čerpadlo a všetko bude tlačiť všade. Aby systém fungoval, musia byť potrubia veľké. Preto sú to teraz veľmi dobré systémy. V nových budovách vždy odporúčame urobiť len taký diagram na pripojenie vykurovacích radiátorov, ak sú problémy s dodávkou elektrickej energie. A tu môžete ohriať kachle alebo dokonca plynové kotly. Teraz existujú energeticky nezávislé systémy s reguláciou teploty.

Tichelmanova schéma: všetky radiátory v rovnakých podmienkach

schéma zapojenia vykurovacích radiátorov Tihelman

Ako naznačuje názov, táto schéma pripojenia vykurovacích telies je pomerne jednoduchá, ale zároveň zložitá. Prvý radiátor je umiestnený najbližšie k čerpadlu, ale najďalej od spätného potrubia a posledný je najvzdialenejšie od čerpadla, ale najbližšie k „spiatočke“. Ukazuje sa, že odpor na každom chladiči alebo tlak na každom chladiči je rovnaký. Kanály cez všetky radiátory sú rovnaké. Ak vezmeme a zablokujeme niektorý z týchto radiátorov, potom ostatné bude fungovať tak, ako fungovalo, systém sa vyrovná. Zdá sa, že tu je viac potrubí, ale v skutočnosti, ak sú tieto radiátory umiestnené okolo budovy, potom je schéma oveľa jednoduchšia, jednoduchšia a elegantnejšia ako predchádzajúce. Slučku Tichelman je možné použiť na zviazanie dvoch alebo dokonca troch poschodí. Navyše, ak sú všetky radiátory zatvorené na jednom poschodí, na druhom budú pokračovať v normálnom vykurovaní..

Normy a obmedzenia

Teplá voda – nízkoteplotný vykurovací systém. Podľa existujúcich noriem maximum

teplota chladiacej kvapaliny by mala byť +55 stupňov. O

prevádzky, štandardné vykurovanie sa zvyčajne pohybuje od +35 do +45 a podlaha sa zahrieva až do +26

+31. Normy pre rôzne priestory sa líšia:

 • pre spálňu, kuchyňu, obývaciu izbu – +26;
 • pre vaňu, WC, chodbu – +31.

Kvapalina cirkuluje podlahovými vedeniami pomocou čerpadla. Navyše vám umožňuje prispôsobiť sa

úroveň vykurovania v miestnosti. Musíte to vyzdvihnúť podľa rýchlosti

pohyb vody. Maximálne povolené hydraulické podlahy sú 0,6 m / s.

Rozdiel medzi ohrevom vody na prívode a výkone by nemal byť do 10 stupňov.

Technológia systému

Charakteristické vlastnosti jednorúrkových systémov vyplývajú z ich kruhového vzoru a postupného prechodu chladiacej kvapaliny cez radiátory. V prvom rade je to nevyhnutný fakt, že teplota posledného ohrievača a spätného toku bude vždy oveľa nižšia ako v prvom radiátore..

Ostatné vlastnosti sa najjasnejšie prejavujú v gravitačných štruktúrach..

 1. Expanzná nádrž by nemala byť inštalovaná na spätnom potrubí, ale v najvyššom bode zvislého stĺpca za kotlom. V tomto prípade môže byť nádrž otvoreného typu.
 2. Vstup kotla by mal byť čo najnižšie. Ideálne pod úrovňou podlahy.
 3. Celá čiara za zvislým stĺpcom musí mať súvislý sklon. Zvýšený úsek potrubia môže zastaviť činnosť systému v dôsledku nahromadeného vzduchu a narušenia toku vody v dôsledku gravitácie..

Aj vo fáze plánovania by preto mali byť zohľadnené všetky tieto vlastnosti..

Čo a kde použiť na záver?

Zhrňme si to. Ak žijete v centrálnych mestách a nemáte problémy s energiou, plynom, elektrinou a inými, odporúčame použiť dvojrúrkový systém s protiidúcou premávkou, s kruhovým pohybom a núteným obehom. Od tej doby šetríme na priemere rúr a na objeme chladiacej kvapaliny. Preto čím menej vody potrebujeme, tým menej energie je potrebné na jej ohrev.

Ak máte problémy s nosičmi energie alebo často dochádza k núdzovým situáciám, mali by ste zvážiť schémy pripojenia gravitačných vykurovacích telies s prirodzenou cirkuláciou. Pre každý prípad tam môžete čerpadlo aj odrezať, iba sa rozreže okolo potrubia, aby nezasahovalo do hlavného priechodu. V čase, keď máte elektrinu, budete s ňou poháňať čerpadlo, pretože sa zvyšujú otáčky, radiátory majú všetky rovnakú teplotu. Účinnosť práce s čerpadlom sa zvyšuje o 30-50%. Keď nie je elektrina, tento systém vám bude naďalej fungovať. Už viete, ktoré radiátory ste si vybrali, ich množstvo a veľkosť. Podľa toho teraz môžete vypočítať, čo je potrebné na ich pripojenie. Pripomeniem, že v prvom prípade potrebujete veľké, veľké priemery, môžete použiť veľké ventily. A samozrejme v tomto prípade je ťažké regulovať teplotu. Možnosti samozrejme existujú, určite ich zvážime v podrobnejšej recenzii..

Vlastnosti schém zapojenia

V diagramoch na pripojenie vykurovacích zariadení je zásadný rozdiel v závislosti od typu vedenia potrubia. Môže to byť jednorúrkové aj dvojrúrkové. Každý z týchto typov je rozdelený na systém s vodorovnými čiarami alebo zvislými stúpačkami. V závislosti od zvoleného typu zapojenia sa bude líšiť možnosť pripojenia batérie. Pri jednorúrkových a dvojrúrkových systémoch je možné použiť bočné, spodné, diagonálne pripojenie vykurovacích zariadení.

Hlavnou úlohou je vybrať najlepšiu možnosť, ktorá dokáže uspokojiť potreby konkrétneho obydlia v požadovanom množstve tepla..

Tieto dva typy zapojenia sa týkajú systému pripojenia potrubia z T-kusu. Okrem toho sa rozlišujú kolektorové obvody. Hovorí sa im aj lúčové vedenie. Jeho hlavnou vlastnosťou je položiť potrubie oddelene ku každému vykurovaciemu zariadeniu..

Nevýhodou je, že potrubia prechádzajú priamo priestormi celého poschodia a bude ich potrebných veľa. To ovplyvní náklady na systém. Významné plus – najčastejšie sú namontované na podlahe bez toho, aby to ovplyvnilo dizajn miestnosti.

Rozloženie lúča

Schéma kolektora alebo lúča na pripojenie radiátorov neporušuje všeobecný koncept dizajnu miestnosti a používa sa aj na inštaláciu systému „teplej podlahy“

Táto možnosť, ktorá výrazne zvyšuje prietok potrubí, sa nedávno aktívne používa pri navrhovaní schém vykurovania. Pripojenie kolektora vykurovacích zariadení sa používa v systéme “teplá podlaha”. V závislosti od typu projektu môže slúžiť ako dodatočný zdroj vykurovania alebo hlavný.

Vlastnosti jednorúrkového systému

Typ vykurovania, pri ktorom sú všetky batérie pripojené k jednému potrubiu, sa nazýva jednorúrkové. Vyhrievaná a chladená chladiaca kvapalina sa pohybuje pozdĺž jedného potrubia a striedavo vstupuje do všetkých zariadení. Je pre ňu dôležité vybrať správny priemer, inak sa potrubie nebude vyrovnávať so svojimi povinnosťami a z takéhoto vykurovania nebude mať žiadny účinok.

Jednorúrkový systém má svoje výhody a nevýhody. Mnoho nováčikovských remeselníkov verí, že výberom tohto typu vedenia môžete ušetriť veľa na inštalácii vykurovacích zariadení a potrubí. Ale toto je klam. Na vysokokvalitnú prevádzku systému budete skutočne potrebovať všetko správne pripojiť, berúc do úvahy veľa nuancií. V opačnom prípade budú miestnosti chladné..

Systém s jedným potrubím môže pri použití stúpacieho vstupu skutočne ušetriť peniaze. To platí pre 5-poschodové budovy, kde je výhodné nainštalovať jednu rúrku, aby sa znížila spotreba materiálu..

Pri tejto možnosti ohriata voda tečie po hlavnom stúpači a ďalej sa rozdeľuje po zvyšných stúpačkách. Alternatívne chladivo vstupuje do vykurovacích zariadení každého poschodia, začínajúc od najvyššieho.

Pripojenie vykurovacích radiátorov

S jednorúrkovým systémom cirkulácie chladiacej kvapaliny vstupuje teplá voda do chladiča a vracia sa späť do rovnakého potrubia. Preto by mala byť plocha posledného zariadenia väčšia

Čím nižšie voda klesá, po stúpačke, tým je jej teplota nižšia. Tento problém je vyriešený zvýšením plochy radiátorov v nižších poschodiach. Odporúča sa vybaviť radiátory jednorúrkového systému obtokmi.

To umožní bezproblémovú demontáž vykurovacieho zariadenia, napríklad pri opravách, bez narušenia výkonu celého systému..

V jednorúrkovom systéme horizontálneho rozdelenia môžete použiť pridružený alebo slepý pohyb chladiacej kvapaliny. Funguje to dobre pre potrubia s celkovou dĺžkou až 30 m. Optimálny počet pripojených vykurovacích zariadení je v tomto prípade 4-5 ks..

Dvojrúrkové vedenie: hlavné rozdiely

Dvojrúrkové vedenie zahŕňa použitie 2 potrubí: jedno na prechod ohriatej chladiacej kvapaliny (prívod), druhé na chladené a smeruje späť do vykurovacej nádrže (spiatočka). Výsledkom je, že každá batéria dostane vodu s približne rovnakou teplotou, čo vám umožní rovnomerne vykurovať všetky miestnosti..

Použitie dvojrúrkového smerovania sa považuje za najžiadanejšie. Pri takom spojení vykurovacích zariadení dochádza k najmenším tepelným stratám. Cirkulácia vody môže byť spojená a slepá.

Tento servisný systém pre radiátory sa vyznačuje pohodlným nastavením ich tepelného výkonu..

Dvojrúrkový vykurovací systém

Pri výbere schémy pripojenia dvojrúrkovej batérie s núteným obehom je nevyhnutné nainštalovať odvzdušňovací ventil

Mnoho remeselníkov, ktorí nezávisle montujú vykurovací systém svojho domova, nesúhlasí s dvoma rúrkami. Hlavným argumentom je vysoká spotreba potrubí, čo výrazne zvyšuje náklady na projekt.

Pri bližšom skúmaní tohto vyhlásenia sa ukazuje, že so správnym pripojením zariadení a použitím optimálnych priemerov potrubí v súkromnom dome nebude systém stáť oveľa viac ako jednorúrkové.

Skutočne, pre zariadenie druhého menovaného je potrebný väčší priemer rúrok a veľká plocha zariadení. Konečnú cenu ovplyvnia náklady na rúrky menšieho priemeru, lepšia cirkulácia chladiacej kvapaliny a minimálne tepelné straty..

Pripojenie vykurovacích zariadení v dvojrúrkovom systéme je možné vykonať diagonálne, zboku, zospodu. Je dovolené používať horizontálne a vertikálne stúpačky. Najúčinnejšou možnosťou je diagonálne pripojenie. Umožňuje vám maximalizovať využitie tepla a rovnomerne ho rozdeľovať medzi všetky vykurovacie zariadenia.

Bočné pripojenie batérie

Bočné pripojenie sa používa v dvoj- a jednorúrkových inštaláciách. Hovorí sa mu aj jednostranný. Hlavnou vlastnosťou je napájacie a vratné potrubie namontované na jednej strane batérie.

Takýto systém sa používa vo viacpodlažných budovách s vertikálnym prívodom chladiacej kvapaliny. Hlavnou podmienkou je nainštalovať prepojku pred pripojením k potrubiu, ktorá sa nazýva obtok, a kohútiky, aby bolo možné odstrániť chladič bez narušenia celého systému..

Bočné pripojenie

Inštalácia ventilov na potrubie spájajúce chladič s hlavným potrubím uľahčí budúcu údržbu. Ak potrebujete vykurovacie zariadenie natrieť alebo opláchnuť, je možné ho bez problémov odstrániť bez narušenia celkového systému

Jednostranné pripojenie funguje najefektívnejšie s malou dĺžkou ohrievača-5-6 sekcií. Pripojenie dlhých radiátorov týmto spôsobom bude mať veľké tepelné straty..

Špecifikácia spodného pripojenia

Schéma, v ktorej sa používa spodné pripojenie, sa najčastejšie používa na riešenie problémov s návrhom. Keď potrebujete skryť rúry inštaláciou na stenu alebo podlahu.

Výrobcovia vykurovacích zariadení ponúkajú rôzne modely a variácie radiátorov so spodným pripojením. Produktový pas uvádza, ako správne pripojiť konkrétny model vykurovacej batérie.

Vnútri jednotky na pripojenie chladiča sú zabudované výrobcom guľové ventily, ktoré v prípade potreby umožňujú demontáž. Tieto informácie vám umožňujú inštalovať zariadenia do systému vlastnými rukami..

Spodné pripojenie batérie

V mnohých moderných modeloch batérií spodné pripojenie predpokladá cirkuláciu vody ako pri diagonálnom pripojení. Za týmto účelom je do chladiča nainštalovaná špeciálna prekážka, ktorá zaručuje úplný pohyb vody v celom zariadení. Až potom chladiaca kvapalina vstúpi do vratného potrubia

Spodné pripojenie sa neodporúča pre prirodzenú cirkuláciu vody. Vysoké tepelné straty zo spodného pripojenia sú kompenzované vyšším výkonom radiátorov.

Diagonálny diagram zapojenia

Diagonálne pripojenie sa vyznačuje minimálnymi tepelnými stratami. Jeho zvláštnosťou je, že teplo je dodávané z jednej strany zariadenia, prechádza všetkými sekciami a vychádza cez otvor na druhej strane. Používa sa pre jedno- a dvojrúrkové systémy.

Túto možnosť pripojenia batérie je možné implementovať dvoma spôsobmi:

 • Chladiaca kvapalina vstupuje do horného otvoru zariadenia, cirkuluje ním a vyteká zo spodného bočného otvoru na druhej strane.
 • Voda vstupuje do dolného otvoru z jednej strany a po prechode celým chladičom vystupuje z horného protiľahlého otvoru.

Diagonálny obvod funguje efektívne pri pripájaní dlhých batérií s celkovým počtom sekcií 12 a viac kusov.

Diagonálne spojenie

Použitie schémy diagonálneho pripojenia vám umožňuje efektívne používať pomerne dlhé zariadenia. Zahrievajú sa rovnako dobre a poskytujú dobré vykurovanie miestnosti.

Ohrievače s bočným pripojením

Pri pripájaní vykurovacích batérií v súkromnom dome zboku existuje niekoľko ďalších možností: v tomto prípade môžu byť napájacie a vratné potrubia pripojené k dvom dýzam, takže budú k dispozícii až štyri možnosti.

S týmto typom pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome, ako diagonálnom, môžete dosiahnuť maximálnu účinnosť vykurovania. Takéto spojenie sa považuje za referenčné, používajú ho výrobcovia svojich výrobkov na testovanie. Ostatné typy pripojení nie sú také efektívne. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že v prípade diagonálneho pripojenia je chladiaca kvapalina dodávaná do horného vstupu z jednej strany, potom, obchádzajúc celý chladič, vystupuje z druhej strany zospodu.

Pripojenie vykurovacích telies v súkromnom dome - spôsoby pripojenia, schémy

Pri použití jednosmerného pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome sú do nich potrubia narezané z jednej strany – vstupné potrubie prechádza zhora a spätné potrubie je zospodu. Niekedy je táto možnosť pripojenia pohodlnejšia, napríklad ak stúpačka prebieha po boku batérie. Často sa to dá nájsť v bytoch..

Zásoba chladiacej kvapaliny zospodu sa tak často nepoužíva, pretože tento prístup je z hľadiska umiestnenia potrubí menej pohodlný. Táto možnosť pripojenia radiátora má takmer rovnakú účinnosť – o niečo nižšiu, iba 2%. To je však možné iba vtedy, ak v radiátoroch nie je viac ako 10 sekcií. Ak je batéria dlhá, potom sa jej vzdialený okraj nemôže dobre zahriať alebo bude vôbec studený. Panelové radiátory nemajú túto nevýhodu, pretože sú vybavené rúrkami a predĺžením prietoku – dodávajú chladivo do stredu chladiča. Takéto zariadenia je možné nainštalovať do radiátorov vyrobených z hliníka alebo bimetalu na zvýšenie prenosu tepla.

Pri rozhodovaní o tom, ako najlepšie pripojiť vykurovacie radiátory, môžete použiť spodné alebo sedlové pripojenie. Z celého zoznamu spojov je sedlový považovaný za najmenej účinný. Straty môžu dosiahnuť 12-14%. Je však najneviditeľnejší, pretože v tomto prípade sú rúry položené na podlahu alebo pod ňu, takže ju možno právom nazvať najestetickejšou. Aby tepelné straty žiadnym spôsobom neovplyvňovali teplotu v miestnosti, môžete si kúpiť výkonnejšie radiátory.

Tento spôsob pripojenia je nežiaduce používať v systémoch s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny. Ale ak je nainštalované čerpadlo, potom takáto schéma bude fungovať celkom dobre. Niekedy dosahujú rovnakú účinnosť ako pri použití bočného pripojenia. Vysvetľuje to skutočnosť, že počas pohybu chladiacej kvapaliny určitou rýchlosťou sa objavujú vírivé toky, celý povrch sa zahrieva a zlepšuje prenos tepla. Takéto javy ešte neboli úplne študované, preto v súčasnosti nie je možné určiť, ako sa chladivo v určitých prípadoch zachová..

Schéma zapojenia dvoch rúrok

Táto verzia systému je drahšia ako jednorúrkové pripojenie, ale má množstvo výhod. Pri dvojrúrkovom rozvode prechádza vratné potrubie z každého chladiča do samostatnej uzavretej slučky a chladiaca kvapalina sa čerpá oddelene. Ochladená kvapalina vstupuje do vykurovacieho kotla pozdĺž vratného potrubia. Umožňuje vykurovanie komplexných miestností jediným kotlom.

Inštalácia prebieha v niekoľkých fázach. Na určenom mieste je inštalovaný kotol napojený na expanznú nádrž. Potom sa nakreslí slučka chladiaceho drôtu, ktorá prechádza každou batériou. Na konci je nainštalované spätné potrubie uzavreté na vykurovacom kotle.

Pripojenie vykurovacích radiátorov v súkromnom dome - spôsoby pripojenia, schémy

 • Vhodné pre každú budovu bez ohľadu na počet poschodí a usporiadanie miestností.
 • Teplota chladiacej kvapaliny je rovnomerne rozložená na všetky radiátory, čo ľahko udržuje pohodlné vykurovanie priestorov.
 • Radiátory sú na sebe nezávislé, je možné nainštalovať jednotlivé termostaty a ventily pre ekonomickú spotrebu vody.

Mínus – veľká spotreba materiálu, ktorá zvyšuje náklady na vykurovací systém a zložitosť inštalácie, čo si vyžaduje povinné zapojenie špecialistov.

Inštalačné zásady tohto typu

Všeobecná architektúra systému spočíva v prítomnosti dvoch uzavretých potrubných slučiek. Po jednom z nich prúdi vyhrievaná chladiaca kvapalina, druhá hrá úlohu spätného toku. Existuje niekoľko možných možností rezania obrysov..

Systém slepej uličky

V tomto uskutočnení sú oba obvody siete opačne nasmerované a batérie majú rovnaký počet segmentov. Na vypnutie musí byť ventil prvého radiátora maximálne utiahnutý.

Tichelmanovská slučka

Pripojenie vykurovacích radiátorov v súkromnom dome - spôsoby pripojenia, schémy

Každý radiátor je vybavený termostatickým ventilom alebo ihlovým ventilom, ktorý zjednodušuje vyvažovanie.

Horizontálne

S touto schémou môže byť prívodné potrubie prerušené pod radiátormi alebo na rovnakej úrovni s nimi. Vhodné pre domy nie vyššie ako dve poschodia. Inštalácia Mayevského žeriavov na každé zariadenie pomôže vyhnúť sa preťaženiu vzduchu.

Vertikálne

Vhodný pre domy od dvoch poschodí a vyššie. Vyžaduje značnú spotrebu potrubných prvkov, ale počas prevádzky je možné automaticky odstrániť vzduch cez vypúšťací ventil.

Špičkovo zapojený systém

Výhodou tohto systému je absencia vzduchových uzáverov a vysoký prietok chladiacej kvapaliny..

Dôležité! Medzi nevýhody patrí neestetický vzhľad s otvorenou komunikáciou, ako aj nehospodárna spotreba materiálu a nemožnosť zapojenia s veľkou plochou priestorov.

Kde nainštalovať radiátory

Vykurovacie radiátory sú tradične umiestnené pod oknami a nie je to náhoda. Stúpajúci prúd teplého vzduchu prerušuje studený vzduch, ktorý vychádza z okien. Teplý vzduch navyše sklo zohreje, čím sa zabráni tvorbe kondenzácie na nich. Iba na to je potrebné, aby radiátor zaberal najmenej 70% šírky okenného otvoru. Jedine tak sa okno nezarosí. Preto pri výbere výkonu radiátorov zvoľte taký, aby šírka celého radiátora nebola menšia ako daná hodnota.

Ako umiestniť radiátor pod okno

Okrem toho je potrebné správne vybrať výšku radiátora a miesto na jeho umiestnenie pod oknom. Musí byť umiestnená tak, aby vzdialenosť k podlahe bola v rozmedzí 8 až 12 cm. Ak je znížená nižšie, bude nepohodlné čistenie, ak bude zdvihnutá vyššie, bude chladná pre nohy. Rovnako je regulovaná aj vzdialenosť k okennému parapetu – mala by byť 10 – 12 cm. V tomto prípade teplý vzduch voľne obíde prekážku – okenný parapet – a stúpa pozdĺž okenného skla.

A posledná vzdialenosť, ktorú je potrebné dodržať pri pripájaní vykurovacích radiátorov, je vzdialenosť od steny. Malo by to byť 3-5 cm. V tomto prípade stúpajúce prúdy teplého vzduchu budú stúpať pozdĺž zadnej steny chladiča, rýchlosť vykurovania miestnosti sa zlepší.

Ako si vybrať správne miesto

Kúrenie v dome funguje súčasne v dvoch smeroch:

 • Otepľovanie miestnosti,
 • Blokovanie pohybu studeného vzduchu.

Preto je pripojenie vykurovacích radiátorov v súkromnom dome dosť komplikovaný proces, od ktorého správnosti bude závisieť pohodlie v miestnosti..

Batérie sú najčastejšie umiestnené pod parapetom, preto je potrebné dodržať určitý odstup:

 • Medzi stenou a batériou – od troch do piatich centimetrov.
 • Medzi podlahou a radiátorom – najmenej 10 centimetrov.

Batéria by navyše nemala byť umiestnená úplne pod okenný parapet – ak je príliš široká, vykurovacie zariadenie by malo byť posunuté dopredu pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov..

V prípade, že je teplo veľmi silné, odporúča sa nainštalovať clonu, ktorá distribuuje teplý vzduch.

V chatkách alebo domoch sú batérie najčastejšie umiestnené v dvoch verziách-ide o jednorúrkový a dvojrúrkový spôsob pripojenia. Stojí za to zvážiť každý z nich podrobnejšie, aby ste si vybrali ten najoptimálnejší pre seba..

Metódy pripojenia vykurovacích telies v súkromnom dome zahŕňajú najjednoduchší – je to jednorúrkový spôsob, podľa ktorého sú všetky batérie zapojené do série pomocou jedného potrubia. Ide z vykurovacieho kotla na prvý radiátor, potom na druhý, tretí a tak ďalej. Existuje ešte jedna možnosť pre takéto pripojenie – jednodielna rúrka, ku ktorej sú radiátory pripojené pomocou stúpačov a spätných potrubí (vratné potrubia). V prvej verzii obvodu nie je možné jeden z radiátorov zablokovať bez zastavenia dodávky tepla do ostatných. Výhodou metódy je úspora materiálu, mínus – veľký rozdiel v zahrievaní prvého radiátora z kotla a radiátora v najvzdialenejšej miestnosti.

Spôsob pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome podľa tejto schémy je o niečo komplikovanejší. Systém pozostáva z niekoľkých radiátorov, ktoré sú navzájom spojené paralelne. V tomto prípade sa dodávka horúcej vody vykonáva jedným potrubím a spätný tok druhým. Táto metóda je najvhodnejšia na vykurovanie súkromného domu alebo chaty, pretože stupeň vykurovania je v tomto prípade takmer identický vo všetkých miestnostiach, dá sa nastaviť pomocou pohodlného termostatu.

Pri umiestňovaní radiátorov by ste mali vziať do úvahy, ako bol vykurovací systém navrhnutý, najmä ak je pohyb chladiacej kvapaliny zabezpečený čerpadlom, v tomto prípade je oveľa menej problémov, ale existuje závislosť od nosičov energie.

Oveľa bežnejší je prirodzený obeh, to znamená horúca chladiaca kvapalina, najčastejšie je to voda, ktorá stúpa nahor, svojou hmotou vytláča studenú. V tomto prípade vykurovací systém nezávisí od nosičov energie, ale je potrebné len navrhnúť takú schému pre špecialistov, ktorí budú študovať celkovú dĺžku potrubí, špecifiká, počet vykurovacích telies, ako aj počet sekcie v radiátoroch..

Stručne povedané, ak je cieľom zabezpečiť vysokokvalitné vykurovanie domu, je potrebné vziať do úvahy všetky vlastnosti konkrétneho objektu a proces zveriť profesionálom..

Výber miesta a spôsobu inštalácie radiátora

Možnosti pripojenia vykurovacích radiátorov závisia od všeobecnej schémy vykurovania v dome, konštrukčných vlastností vykurovacích zariadení a spôsobu kladenia potrubí. Nasledujúce spôsoby pripojenia vykurovacích radiátorov sú bežné:

 1. Bočné (jednostranné). Napájacie a vratné potrubie sú spojené na tej istej strane, pričom prívod je umiestnený v hornej časti. Štandardná metóda pre viacpodlažné budovy, keď sa napájanie vykonáva zo stúpacieho potrubia. Pokiaľ ide o účinnosť, táto metóda nie je nižšia ako uhlopriečka.
 2. Nižšie. Týmto spôsobom sú spojené bimetalické radiátory so spodným pripojením alebo oceľový radiátor so spodným pripojením. Prívodné a vratné potrubie je napájané zospodu na ľavej alebo pravej strane zariadenia a je prepojené spodným pripojením chladiča pomocou prevlečných matíc a uzatváracích ventilov. Prevlečná matica je naskrutkovaná na spodnú rúrku chladiča. Výhodou tejto metódy je umiestnenie hlavných potrubí skrytých v podlahe a vykurovacie radiátory so spodným pripojením harmonicky zapadajú do interiéru a môžu byť inštalované v úzkych výklenkoch.
 1. Diagonálne. Chladiaca kvapalina vstupuje cez horný vstup a spätný tok je pripojený z opačnej strany k dolnému výstupu. Optimálny typ pripojenia, ktorý zaisťuje rovnomerné zahriatie celej oblasti batérie. Týmto spôsobom správne pripojte vykurovaciu batériu, ktorej dĺžka presahuje 1 meter. V tomto prípade tepelné straty nepresahujú 2%.
 2. Sedlo. Napájanie a spiatočka sú spojené so spodnými otvormi umiestnenými na protiľahlých stranách. Používa sa hlavne v jednorúrkových systémoch, keď nie je možná žiadna iná metóda. Tepelné straty v dôsledku zlej cirkulácie chladiacej kvapaliny v hornej časti zariadenia dosahujú 15%.

Pri výbere miesta na inštaláciu sa berie do úvahy niekoľko faktorov, ktoré zabezpečujú správnu činnosť vykurovacích zariadení. Inštalácia sa vykonáva na miestach najmenej chránených pred prienikom studeného vzduchu pod okenné otvory. Pod každé okno sa odporúča nainštalovať batériu. Minimálna vzdialenosť od steny je 3-5 cm, od podlahy a parapetu-10-15 cm. S menšími medzerami sa konvekcia zhoršuje a výkon batérie klesá.

Typické chyby pri výbere miesta inštalácie:

 • Miesto pre inštaláciu regulačných ventilov sa neberie do úvahy.
 • Malá vzdialenosť k podlahe a parapetu bráni úplnej cirkulácii vzduchu, v dôsledku čoho klesá prenos tepla a miestnosť sa neohreje na nastavenú teplotu.
 • Namiesto niekoľkých batérií umiestnených pod každým oknom a vytvárania tepelnej clony zvoľte jeden dlhý radiátor.
 • Inštalácia ozdobných mriežok, panelov, ktoré zabraňujú normálnemu šíreniu tepla.

Metódy cirkulácie chladiacej kvapaliny

Cirkulácia chladiacej kvapaliny potrubím prebieha prirodzeným alebo núteným spôsobom. Prirodzená (gravitačná) metóda nezahŕňa použitie dodatočného vybavenia. Nosič tepla sa pohybuje v dôsledku zmeny charakteristík kvapaliny v dôsledku zahrievania. Horúce chladivo vstupujúce do batérie ochladzuje, získava väčšiu hustotu a hmotnosť, potom klesá a na svoje miesto vstupuje teplejšie chladivo. Studená voda zo spiatočky gravitačne prúdi do kotla a vytláča už ohriatu kvapalinu. Pre normálnu prevádzku je potrubie inštalované so sklonom najmenej 0,5 cm na jeden bežný meter.

Schéma obehu chladiacej kvapaliny v systéme pomocou čerpacieho zariadenia

Na nútené dodávanie chladiacej kvapaliny je potrebná inštalácia jedného alebo viacerých obehových čerpadiel. Čerpadlo je inštalované na vratnom potrubí pred kotlom. Prevádzka vykurovania v tomto prípade závisí od elektrického napájania, ale má významné výhody:

 • Rúry s malým priemerom sú povolené.
 • Linka je inštalovaná v akejkoľvek polohe, vertikálne alebo horizontálne.
 • Vyžaduje sa menej vykurovacieho média.

Účinnosť prenosu tepla – ako najlepšie pripojiť vykurovacie radiátory

Ktoré pripojenie vykurovacích radiátorov je lepšie

Pohodlie, pohodlie a ešte viac pohodlia. Táto myšlienka nás sprevádza po celý čas, pokiaľ ide o bývanie v dome. Súhlasíte – kto nechce, aby bol dom vždy útulný a pohodlný? Takí ľudia neexistujú. A teraz druhá otázka – od čoho závisí kvalita ubytovania? Existuje mnoho kritérií, ale to, čo nás predovšetkým zaujíma, je teplo v dome. Poskytuje to dobre navrhnutý vykurovací systém, kde dôležitú úlohu zohráva pripojenie radiátorov..

O tomto bude rozhovor pokračovať. Najprv sa rozhodneme, aké druhy vykurovania sa dnes používajú. Existujú dve z nich:

Ako sa navzájom líšia? Počet obrysov a podľa toho objem použitých materiálov.

Proces pripojenia vykurovacieho radiátora diagonálne

Aby sa realizovali všetky výhody diagonálneho pripojenia radiátorov, je potrebné správne vykonať proces inštalácie. Aby ste to urobili, musíte pochopiť, aké nástroje by ste mali mať, ako správne použiť označenie a ako prebieha inštalácia určitých prvkov..

Proces prípravy na pripojenie z kotla

Pred inštaláciou vykurovacích radiátorov sú veľmi dôležité prípravné práce:

 • Kontrola súčasného postroja. Štúdia vytvorí podobný systém, ktorý bude mať pozitívny vplyv na prevádzku.
 • Kontrola komponentov chladiča. Sada musí obsahovať: Mayevského žeriav, uzatváracie ventily, konzoly.

Niektoré modely obsahujú adaptéry a tesnenia, niekedy ich musíte kúpiť. Pri ručnej výmene budete potrebovať nástroje – kľúče vhodnej veľkosti. A tiež musíte kúpiť tmel.

 • Skontrolujte kompatibilitu potrubí s novou batériou. Vonkajšia vrstva bimetalického zariadenia je vyrobená z hliníka, ktorý nie je kompatibilný s mäkkými materiálmi. Bude potrebné napríklad vymeniť medené potrubie alebo kohútiky. V opačnom prípade systému hrozí bezprostredné zničenie..
 • Voľba umiestnenia batérie. To platí najmä pre držiaky, ak sa vymieňa staré zariadenie..
 • Kontrola radiátora na viditeľné poškodenie, celistvosť povrchu, náter.
 • Pri úplnej zhode komponentov pristúpia k výmene. V prípravnom štádiu sa zo starých batérií vypúšťa voda.

Po dokončení prípravy pristúpia k voľbe schémy pripojenia. Prvý odsek naznačuje, že by ste si mali vybrať možnosť podobnú tej starej. To umožní neprebudovať celý systém a zachovať súčasnú účinnosť. Pracovný postup je pomerne jednoduchý a je popísaný nižšie..

Dôležité! Na konci sa vykoná súbor testov, známych ako krimpovanie. Obsahuje kontroly vodou, teplom a pneumatikou

Potrebné nástroje

Sada potrebných prvkov na diagonálnu montáž radiátorov:

 • niekoľko konzol na inštaláciu zariadenia;
 • prechodové matice;
 • požadovaný počet zástrčiek;
 • odvzdušňovací ventil (Mayevsky žeriav);
 • rýchlospojky „amerického“ typu;
 • uzatváracie ventily.

Všetky vyššie uvedené diely je možné kúpiť buď ako súpravu, alebo samostatne. Na prácu s týmito produktmi potrebujete nasledujúce nástroje:

 • nožnice na rúrky;
 • kalibrácia;
 • lisovacie kliešte;
 • krúžok a nastaviteľné kľúče;
 • ohýbačky rúrok.

V prípade, že sú potrubia a radiátory vyrobené z rôznych materiálov, môžu byť potrebné adaptéry a špeciálne technické prostriedky na ich pripojenie..

Značenie

Fotografia 5

Aby bola batéria správne nainštalovaná, musíte dodržiavať určité pravidlá a predpisy..

Nie je vždy možné si ich pamätať v procese práce..

Preto by ste na stenu mali najskôr použiť príslušné značenie, podľa ktorého sa budú akcie vykonávať..

V tejto súvislosti odborníci identifikujú nasledujúce tri dôležité body:

 1. Vzdialenosť od spodnej časti parapetu k hornému okraju batérie by mala byť 5 až 10 centimetrov. Je to nevyhnutné, aby ohriaty vzduch mohol cirkulovať normálnym spôsobom po miestnosti. Toto umiestnenie radiátora ovplyvňuje úroveň prenosu tepla..
 2. Medzi podlahovou krytinou a spodkom batérie by malo byť najmenej 8-12 centimetrov. Tento stav je spojený s konvekčnými prúdmi ohriateho vzduchu..
 3. Posledné pravidlo sa týka medzery medzi časťami chladiča a samotnou stenou. Normálne by sa mal pohybovať od 2 do 5 centimetrov..

Pozor! V súlade so všetkými vyššie uvedenými normami je potrebné robiť poznámky na stenu bežnou ceruzkou. To výrazne pomôže zjednodušiť prácu a zabrániť riziku možných chýb..

Mayevského žeriav

Taký nepostrádateľný prvok vykurovacieho systému ako Mayevsky žeriav je špeciálny výrobok, ktorý sa používa na odstránenie vzduchových zámkov z vykurovacej siete. Je možné ho otvoriť kľúčom alebo skrutkovačom..

Fotografia 6

Nahromadený vzduch v batériách môže nielen paralyzovať cirkuláciu horúcej vody, ale tiež spustiť proces korózie. Vzhľadom na to, že výrobok je určený na odstránenie vzduchových hmôt z radiátorov, je inštalovaný hlavne na miestach, kde sa tento problém najčastejšie vyskytuje. Na to stačí odskrutkovať bočnú zátku sekcie a potom zaskrutkovať kohútik na svoje miesto..

Inštalácia „amerických žien“

Na odbočné potrubia, ku ktorým sú pripojené vodovodné a drenážne potrubia, je nevyhnutné pripevniť špeciálne kovové spojky. Najčastejšie sa im hovorí „americké ženy“.

Na ich inštaláciu musíte použiť špeciálny kľúč. Je vložený do lúmenu Mayevského žeriavu, po ktorom je „americký“ položený na vrch. Hlavnou vecou je vybrať správny kľúč, pretože môže mať rôzny priemer a konfiguráciu. V niektorých prípadoch je možné použiť konvenčné nastaviteľné kľúče a kliešte..

Zaskrutkovanie ventilov

Fotografia 7

V dôsledku toho sú k spájkovaniu “amerických žien” pripevnené uzatváracie ventily. Na každé odbočné potrubie musí byť nainštalovaný jeden prvok.

To vám v takom prípade umožní odrezať konkrétny radiátor od všeobecného vykurovacieho systému. Súčasne zostane celá vykurovacia sieť miestnosti v prevádzke ako obvykle..

Ventily sú tiež inštalované skrutkovaním. Je vyrobený medzi chladičom a špeciálnym prepojením, ktoré odvádza vodu zo spodného potrubia do horného, ​​ak je kohútik zatvorený..

Klady a zápory diagonálneho pripojenia vykurovacích radiátorov

Charakteristickým znakom diagonálnej schémy je dodávka potrubia k radiátorom. Aby bolo vykurovanie čo najefektívnejšie, musíte sa zoznámiť s pozitívnymi a negatívnymi aspektmi takéhoto spojenia..

Jednorúrkové a dvojrúrkové pripojenie vykurovacích radiátorov

Diagonálna schéma sa vyznačuje špeciálnym potrubným napájaním k radiátorom

Klady:

 1. Schéma je veľmi účinná, považuje sa za najlepšiu voľbu pre súkromný dom. Účinnosť vykurovania presahuje 90%.
 2. Pri diagonálnom spôsobe pripojenia je možné na vykurovacie zariadenie nainštalovať veľký počet sekcií – optimálne až 24 kusov.
 3. Počas obehu chladiacej kvapaliny cez sekcie sa vytvára gradientový obrys.

Mínusy:

 1. Účinnosť vykurovania sa dosiahne vtedy, ak je diagonálne pripojenie vytvorené v dvojrúrkovom systéme. Pre schému s jedným potrubím je táto možnosť zle vhodná.
 2. Dodávka dvoch rúrok k vykurovaciemu zariadeniu z rôznych strán nevyzerá vo vnútri miestnosti esteticky príjemne.
 3. Pri diagonálnej schéme sú dýzy dodávané do vykurovacieho zariadenia z oboch strán. V budúcnosti, ak bude potrebné pridať alebo znížiť počet sekcií, bude potrebné potrubie prerušiť.
 4. V prípade bytov sa diagonálna schéma používa zriedka a v niektorých prípadoch nie je k dispozícii vôbec..
 5. Diagonálna inštalácia vykurovacieho okruhu je nákladná, pretože vyžaduje viac materiálov a práce.

Ak chcete mať jasnú predstavu o diagonálnom spôsobe pripojenia, musíte pochopiť jeho vlastnosti a nuansy..

Odborná rada

Niekoľko užitočných odporúčaní vám pomôže presnejšie určiť výber schémy:

 • pre byty je diagonálne pripojenie výhodné, ak má vykurovacie zariadenie 12 alebo viac sekcií;
 • optimálne je uprednostniť uhlopriečku, ak je vedenie dvojrúrkové;
 • vždy by ste sa mali snažiť zásobovať horný kolektor a vrátiť sa do dolného.

Pri vykurovaní s núteným obehom môžete uprednostniť uhlopriečku s jednorúrkovým systémom a napájacie potrubie napájať do dolného kolektora. Účinnosť vykurovania sa však znižuje.

Pravidlá pre pripojenie vykurovacích telies

Bez ohľadu na zvolený typ radiátorov a pre nich vhodnú schému zapojenia je dôležité všetko správne vypočítať a namontovať.

V každom konkrétnom prípade bude optimálny jeho vlastný systém. Pri drahých domoch veľkej oblasti je vhodné kontaktovať špecialistov, ktorí môžu ponúknuť optimálny projekt. Nie je to otázka, na ktorej by ste mali šetriť..

Inštalácia radiátora odborníkom

Aby bolo možné správne nainštalovať a pripojiť vykurovacie zariadenia v komplexnej schéme návrhu, je lepšie využiť služby profesionálov

Pre malé obytné domy si môžete nezávisle vybrať vhodnú schému a nainštalovať vykurovacie zariadenia. Je nevyhnutné vziať do úvahy zvláštnosti vášho domova, pravidlá pre inštaláciu batérií a vhodnosť použitia konkrétnej schémy.

Pri inštalácii radiátorov nesmieme zabúdať, že typ materiálu pre samotnú batériu a potrubia musí byť rovnaký. Plastové rúry pripojené k liatinovým vykurovacím zariadeniam prinesú veľa problémov a zničia vykurovací systém.

Vlastnoručná inštalácia

Pri vlastnej inštalácii vykurovacích batérií by ste nemali zabúdať na inštaláciu guľových ventilov na odvádzanie vzduchu a regulátora na vstupe

Čo je potrebné k inštalácii

 • Kotol
 • Radiátory
 • Potrubie
 • Spojovacie prvky
 • Spájkovačka na rúrky
 • Laserová hladina

Rozloženie

Radiátor by mal nielen vydávať teplo, ale tiež chrániť pred prievanom a tiež harmonicky zapadnúť do interiéru. Pred inštaláciou vopred zostavte plán integrácie radiátorov do vykurovacieho systému. Najlepšou možnosťou je umiestnenie pod parapet. Prúd teplého vzduchu z radiátora týmto spôsobom zníži účinok studeného vzduchu z okna. Pre správnu inštaláciu je potrebné vziať do úvahy nasledujúce rozmery:

 • 100 mm – vzdialenosť k radiátoru od spodnej časti parapetu;
 • 120 mm – vzdialenosť od tela zariadenia k podlahe;
 • 20 mm – vzdialenosť od steny.

Tip: ak plánujete nainštalovať dva radiátory do tej istej miestnosti, neumiestňujte ich blízko seba. V opačnom prípade sa hustota toku ohriateho vzduchu zníži, čo znamená, že sa zníži tepelná účinnosť..

Pri ich umiestnení zvážte tepelný výkon radiátorov, zamerajte sa na oblasť miestnosti. Všeobecne sa uznáva, že 10 metrov štvorcových. m predstavuje 1 kW tepelného výkonu.

Rovnako dôležité je vybrať správnu schému zapojenia chladiča. Závisí to od počtu podlaží domu, typu vykurovacieho systému – autonómneho alebo centrálneho, ako aj od spôsobu obehu chladiacej kvapaliny – núteného alebo prirodzeného. Pomôžeme vám zistiť základné schémy. Ktorý z nich bude pre vás najlepší?

Možnosti schémy

Najprv si povedzme, ktoré schémy pripojenia radiátorov sú vhodné pre systémy s núteným obehom. V nich sa voda pohybuje potrubím kvôli práci obehového čerpadla. Nasledujú najbežnejšie bočné schémy pripojenia radiátorov – obr. 1.

 • Jednosmerné pripojenie znamená umiestnenie prívodného potrubia v hornej časti tela a výstupného potrubia na rovnakej strane v spodnej časti. V tomto prípade voda prechádza celou výškou chladiča a rovnomerne ohrieva všetky jeho časti. Takáto schéma však nebude veľmi účinná pre dlhé radiátory – z 10 sekcií. Časť puzdra, ktorá je ďaleko od potrubí, sa bude horšie zahrievať.
 • Spodné pripojenie sa zvyčajne používa pre systémy, v ktorých je potrubie uložené pod podlahou, napríklad ide o vetvu z „teplej podlahy“ vodného systému. Napájacie aj výstupné potrubie sú spojené so spodnými rúrkami chladiča. Je to výhodné a v zásade je to jediné riešenie pri kladení rúrok pod podlahu. Takýto systém má však nevýhodu – značné tepelné straty, ktoré môžu dosiahnuť 15%. Horná časť puzdra sa zahrieva horšie ako spodná časť.
 • Diagonálne pripojenie spočíva v hornej polohe prívodného potrubia a spodnej polohe výstupného potrubia na druhej strane chladiča. V tomto prípade chladivo rovnomerne plní chladič, čo prispieva k zlepšenému prenosu tepla a znižuje tepelné straty o 2%. Môžete použiť diagonálne usporiadanie s dlhými chladičmi. Je však potrebné nainštalovať zástrčku a Mayevského žeriav.

258_varianty_shem

Mayevsky žeriav alebo automatický odvzdušňovací ventil

Jedná sa o malé odvzdušňovacie zariadenie pre vzduch, ktorý sa môže zhromažďovať v chladiči. Umiestnené na voľnom hornom vývode (kolektor). Pri inštalácii hliníkových a bimetalových radiátorov musí byť na každom vykurovacom zariadení. Veľkosť tohto zariadenia je oveľa menšia ako priemer kolektora, takže je tiež potrebný adaptér, ale kohútiky Mayevsky sa zvyčajne dodávajú s adaptérmi, stačí poznať priemer kolektora (rozmery pripojenia).

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Okrem Mayevského žeriavu existujú aj automatické vetracie otvory. Môžu byť tiež umiestnené na radiátoroch, ale sú o niečo väčšie a z nejakého dôvodu sú k dispozícii iba v mosadznom alebo poniklovanom puzdre. Nie v bielom smalte. Obraz je vo všeobecnosti neatraktívny a napriek tomu, že sa automaticky vypúšťajú, sú umiestnené len zriedka..

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Radiátor má štyri výstupy s bočným pripojením. Dva z nich sú obsadené prívodným a vratným potrubím, na tretie inštalujú Mayevského žeriav. Štvrtý vchod je uzavretý zástrčkou. Rovnako ako väčšina moderných batérií je najčastejšie natretá bielym smaltom a vôbec to nekazí vzhľad..

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Uzatváracie ventily

Budete potrebovať ďalšie dva guľové ventily alebo uzatváracie ventily s možnosťou nastavenia. Sú umiestnené na každej vstupnej a výstupnej batérii. Ak ide o obyčajné guľové ventily, sú potrebné na to, aby ste v prípade potreby mohli radiátor vypnúť a odstrániť (núdzová oprava, výmena počas vykurovacej sezóny). V takom prípade, aj keď sa niečo stane s chladičom, odpojíte ho a zvyšok systému bude fungovať. Výhodou tohto riešenia je nízka cena guľových ventilov, nevýhodou nemožnosť nastavenia prenosu tepla.

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Takmer rovnaké úlohy, ale so schopnosťou meniť intenzitu toku chladiacej kvapaliny, vykonávajú uzatváracie regulačné ventily. Sú drahšie, ale umožňujú vám tiež upraviť prenos tepla (urobiť ho menším) a navonok vyzerajú lepšie, sú k dispozícii v priamom a hranatom prevedení, takže samotné páskovanie je presnejšie.

Ak je to žiaduce, môžete za guľový ventil umiestniť termostat na prívod chladiacej kvapaliny. Jedná sa o relatívne malé zariadenie, ktoré vám umožňuje zmeniť prenos tepla ohrievača. Ak sa radiátor dobre nezohrieva, nemôžete ho nasadiť – bude to ešte horšie, pretože môžu len menej prúdiť. Existujú rôzne termostaty na batérie – automatické elektronické, ale častejšie používajú najjednoduchšie – mechanické.

Súvisiace materiály a nástroje

Budete tiež potrebovať háčiky alebo konzoly na zavesenie na steny. Ich počet závisí od veľkosti batérií:

 • ak úseky nie sú väčšie ako 8 alebo dĺžka chladiča nie je väčšia ako 1,2 m, postačujú dva upevňovacie body hore a jeden v spodnej časti;
 • na každých ďalších 50 cm alebo 5-6 sekcií pridajte jeden upevňovací prvok v hornej a dolnej časti.

Na utesnenie kĺbov teda potrebujete dymovú pásku alebo ľanový kotúč, inštalatérsku pastu. Budete tiež potrebovať vŕtačku s vrtákmi, úroveň (úroveň je lepšia, ale vhodná je aj pravidelná hladina bubliny), určitý počet hmoždiniek. Budete tiež potrebovať zariadenie na spájanie rúrok a tvaroviek, ale to závisí od typu rúr. To je všetko.

Pokyny na viazanie pomocou polypropylénových rúrok

Potrubie radiátorov je možné vykonať pomocou rôznych potrubí, ale odborníci odporúčajú používať polypropylénové rúry. Guľové ventily na páskovanie sa tiež kupujú z polypropylénu, môžu byť rovné a uhlové, táto možnosť je najjednoduchšia a najlacnejšia. Mosadzné armatúry sú drahšie a inštalácia je náročnejšia.

Páskovanie z polypropylénu sa vykonáva nasledovne:

 • objímka s prevlečnou maticou je vložená do multiflexu, ktorý sa ľahko pripája k akémukoľvek vývodu;
 • samotné rúry sú pripevnené k stenám vo vhodnej výške, nemali by tesne priliehať k povrchu, je lepšie nechať medzeru 2-3 cm. Rúry sú upevnené pomocou špeciálnych konzol, ktoré sú pripevnené k stene pomocou klince alebo samorezné skrutky.

K radiátorom je možné polypropylénové páskovanie vykonať pri položení rúrok do steny, v takom prípade sa dostanú na povrch iba v miestach pripojenia.

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

Páskovanie radiátorov sa môže vykonávať pomocou najrozmanitejších potrubí, ale odborníci odporúčajú použiť polypropylén.

Upevňovacie prvky pre batérie môžu byť veľmi odlišné, najčastejšie ide o kolíkové spojenie, ktoré je pripevnené k povrchu steny. Tiež je možné použiť rohové konzoly, ktoré tiež umožňujú zavesenie radiátorov v požadovanej výške. Pri panelových batériách sa upevňovacie prvky dodávajú v súprave, pri sekčných batériách je potrebné ich dokúpiť. Na jednu sekciu zvyčajne stačia dve konzoly alebo čapy..

Pripojenie kohútikov sa vykonáva týmto spôsobom:

 • žeriav sa rozoberie, do chladiča sa naskrutkuje tvarovka a prevlečná matica;
 • matica je pevne utiahnutá špeciálnym kľúčom.

Ako vidíte, tento proces je veľmi jednoduchý. Na vykonanie takejto práce stačí kúpiť špeciálny inštalatérsky kľúč pre americké ženy, bez ktorého je nepravdepodobné, že by ste mohli jednoducho nainštalovať kohútik..

Na inštaláciu a pripevnenie batérií je potrebný nasledujúci materiál a nástroje:

 • sada špeciálnych kľúčov;
 • tesnenia pre závitové spoje;
 • vlečná a niťová pasta;
 • nite na vyrezávanie.

Čo môže byť páskovanie polypropylénových rúrok

Potrubie pre vykurovací systém domu môže byť veľmi odlišné. Ide o to, že spotrebiteľ sa vždy snaží znížiť množstvo spotrebného materiálu a súčasne sa snaží vybaviť radiátory vo všetkých vykurovaných miestnostiach..

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

Hneď by sa malo povedať, že ide o pozostatky minulosti. Na rozdiel od drahých kovových rúr je spotrebný materiál z polypropylénu oveľa lacnejší a inštalácia je jednoduchšia. preto sa neoplatí šetriť na dĺžke potrubia. Vyberte si typ páskovania, ktorý vo vašom prípade prinesie najväčší úžitok. Jediné dôvody, ktoré môžu ovplyvniť výber typu páskovania, sú nasledujúce faktory:

 • aký vykurovací okruh sa používa (jednorúrkový alebo dvojrúrkový systém);
 • aký typ pripojenia chladiča ste si vybrali (diagonálne, bočné alebo spodné).

Pri použití akejkoľvek schémy vykurovania: jednorúrkovej alebo dvojrúrkovej, spravidla môžete použiť akýkoľvek typ pripojenia vykurovacích batérií.

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

podľa odborníkov musí byť položenie potrubia minimalizované počtom ohybov. Hladká línia zostáva odolná voči hydrodynamickému zaťaženiu. Počet zón, v ktorých sa môže hromadiť vzduch, sa v potrubí zníži.

Existuje niekoľko zvláštností pre potrubie jednookruhového a dvojkruhového vykurovacieho systému pomocou polypropylénových rúrok..

Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

 • zvyčajne v takom systéme sa používa sériové pripojenie radiátorov;
 • pred batériou je vždy nainštalovaný obtok, ktorý spája prívodné potrubie a spiatočku. Pri normálnej prevádzke vykurovacieho systému nie je obtok aktivovaný. Pri údržbárskych prácach alebo v prípade núdze sa zastaví prívod vody do chladiča. Vykurovacie médium cirkuluje voľne cez obtok.
 • používa sa paralelné aj sériové pripojenie batérií;
 • obe rúrky chladiča sú spojené s rôznymi rúrkami. Horný je pripojený k prívodnému potrubiu, spodný odbočný potrubie je pripojený k spiatočke. V dvoch potrubných systémoch sú radiátory spravidla zapojené paralelne, takže nie je potrebný žiadny obtok.

  Viazanie vykurovacích radiátorov polypropylénom - jednoduché a dostupné

Páskovanie polypropylénových rúrok za účasti radiátorov sa vykonáva dvoma spôsobmi: spájkovaním a použitím tvaroviek. Inštalácia radiátorov a ich pripojenie sa pre Američana vykonáva pomocou spájkovačky a vodovodných kľúčov.

Iné typy pripojenia

Existuje viac výnosných možností ako spodné pripojenie, ktoré poskytujú zníženie tepelných strát:

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Diagonálny pohľad

 1. Diagonálne. Všetci odborníci už dávno dospeli k záveru, že tento typ pripojenia je ideálny bez ohľadu na to, v ktorej schéme potrubia sa používa. Jediným systémom, kde nie je možné použiť tento typ, je horizontálny spodný jednorúrkový systém. To znamená, že tá istá Leningradská žena. Aká je podstata diagonálneho spojenia? Chladiaca kvapalina sa pohybuje diagonálne vo vnútri chladiča – od horného odbočného potrubia k dolnému. Ukazuje sa, že horúca voda je rovnomerne rozložená po celom vnútornom objeme zariadenia, zostupne zhora nadol, to znamená prirodzeným spôsobom. A pretože rýchlosť pohybu vody počas prirodzenej cirkulácie nie je príliš vysoká, prenos tepla bude vysoký. Tepelné straty sú v tomto prípade iba 2%..
 2. Bočné alebo jednostranné. Tento typ sa veľmi často používa v bytových domoch. Pripojenie sa vykonáva k bočným spojeniam na jednej strane. Odborníci sa domnievajú, že tento typ je jedným z najúčinnejších, ale iba vtedy, ak je v systéme nainštalovaná cirkulácia chladiacej kvapaliny pod tlakom. V mestských bytoch to nie je problém. A aby ste to poskytli v súkromnom dome, budete musieť nainštalovať obehové čerpadlo.

Aká je výhoda jedného druhu oproti iným? Správne pripojenie je v skutočnosti kľúčom k účinnému prenosu tepla a zníženiu tepelných strát. Aby ste však batériu správne pripojili, musíte uprednostniť.

Vezmite si napríklad dvojpodlažný súkromný dom. Čo v tomto prípade uprednostniť? Tu je niekoľko možností:

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Dvoj a jeden potrubný systém

 • Nainštalujte jeden potrubný systém s bočným pripojením.
 • Nainštalujte dvojrúrkový systém s diagonálnym pripojením.
 • Použite jednorúrkový systém s nižším zapojením v prvom poschodí a horným zapojením v druhom poschodí.

Vždy tak nájdete možnosti schémy pripojenia. Samozrejme, budete musieť vziať do úvahy niektoré nuansy, napríklad umiestnenie priestorov, prítomnosť suterénu alebo podkrovia.

V každom prípade je však dôležité správne rozdeliť radiátory medzi miestnosti, pričom sa zohľadní počet ich sekcií. To znamená, že výkon vykurovacieho systému bude musieť byť bezpodmienečne zohľadnený aj pri takej otázke, ako je správne pripojenie radiátorov

V jednoposchodovom súkromnom dome nebude vzhľadom na dĺžku vykurovacieho okruhu veľmi ťažké správne pripojiť batériu. Ak ide o jednorúrkový obvod Leningrad, potom je možné iba spodné pripojenie. Ak existuje dvojrúrková schéma, môžete použiť kolektorový alebo solárny systém. Obe možnosti sú založené na princípe pripojenia jedného radiátora k dvom obvodom – prívod a spiatočka chladiacej kvapaliny. V tomto prípade sa najčastejšie používa horné potrubie, kde sa distribúcia pozdĺž obrysov uskutočňuje v podkroví..

Mimochodom, táto možnosť sa považuje za optimálnu z hľadiska prevádzky aj počas procesu opravy. Každý obvod je možné odpojiť od systému bez toho, aby ste ho museli vypnúť. Za týmto účelom je v mieste rozdelenia rúrok nainštalovaný uzatvárací ventil. Presne to isté je namontované za radiátorom na vratnom potrubí. Na prerušenie obvodu je potrebné iba zatvoriť oba ventily. Po vypustení chladiacej kvapaliny sa môžete bezpečne zapojiť do opráv. V tomto prípade budú všetky ostatné obvody fungovať normálne..

Gravitačný vykurovací systém a schéma jeho implementácie

Do určitej doby bol gravitačný vykurovací systém v súkromných domoch jediným možným. Pravdepodobne to bola jeho široká distribúcia, ktorá vytvorila mýtus o jednoduchosti a lacnosti gravitačného vykurovania. V skutočnosti je to schéma vykurovania založená na prirodzenom pohybe chladiacej kvapaliny, ktorá je najťažšie implementovateľná a náročná na materiál..

Gravitačné vykurovanie navyše efektívne funguje iba v jednoposchodových domoch. V dvojpodlažných budovách nevyhnutne dochádza k prehrievaniu druhého poschodia, aby sa eliminovalo, že je potrebné nainštalovať ďalšie obtoky, čo tiež povedie k zvýšeniu nákladov na vykurovací systém.

V budovách s vyšším počtom podlaží sa gravitačný vykurovací systém nepoužíva..

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Ďalšou dôležitou podmienkou úspešnej implementácie gravitačného vykurovacieho systému je prítomnosť podkrovia, kde by mala byť inštalovaná expanzná nádoba na vykurovanie a položené napájacie kolektory (ramená)..

Ak nie je podkrovie, ale dom s podkrovím, expanzná nádrž musí byť inštalovaná v obývacej izbe a v prípade potreby ju pripojiť k kanalizácii, aby sa vypustila prebytočná chladiaca kvapalina. Malo by sa pamätať na to, že v gravitačnom systéme je expanzná nádrž otvorená a jej umiestnenie vo vnútri domu je možné iba vtedy, ak sa ako nosič tepla používa voda. Ak sa do vykurovacieho systému naleje nemrznúca zmes, ktorej pary sú nebezpečné pre ľudí, do miestnosti nie je možné nainštalovať otvorenú expanznú nádrž..

Ďalšou podmienkou normálnej prevádzky gravitačného vykurovania je inštalácia kotla pod úroveň spiatočky, pre ktorú je kotol umiestnený v špeciálnom výklenku alebo v suteréne. A nakoniec, inštalácia potrubí takéhoto systému by mala byť vykonaná so sklonom, ktorý zaisťuje voľný smerovaný pohyb chladiacej kvapaliny do kotla..

Ako vidíte, schému gravitačného vykurovacieho systému nemožno nazvať jednoduchou. Má príliš veľa nevýhod a iba jednu výhodu – neprerušovanú prevádzku vykurovacieho systému bez elektriny.

Diy diagramy na pripojenie vykurovania súkromného domu vlastnými rukami

V prípade inštalácie parapetného plynového kotla, ktorý môže byť aj dvojokruhový, budete musieť samostatne nainštalovať obehové čerpadlo umiestnené na vratnom potrubí, ako aj expanznú nádrž a ďalšie prídavné potrubie. Aj dnes existujú priaznivci tohto spôsobu zapojenia komunikácií na vykurovanie miestnosti..

Absencia batérií a armatúr robí takýto systém aj najpraktickejším, pretože minimalizuje riziko úniku vody alebo prieniku. A nič iné

Je dovolené inštalovať jednotku samostatne, ale je dôležité dodržiavať všetky pravidlá elektrickej bezpečnosti.

Navyše také zariadenie nemá prakticky žiadne nevýhody, okrem vysokého nebezpečenstva požiaru, ktoré je vlastné všetkým kotlom. Jednorúrkové vedenie je najlacnejšou možnosťou

Základný typ vykurovania pre inštaláciu a prevádzku.

Jedna rúrka opúšťa kotol na ohrev vody a postupne obchádza všetky radiátory a vracia sa. Teplotu v každej miestnosti môžete podľa potreby zvýšiť alebo znížiť. Pri usporiadaní azbestocementového komína budete potrebovať jeho následnú izoláciu minerálnou vlnou s fóliou.

Zhrnutie Vyššie uvedené je schéma inštalácie plynovej jednotky, ktorá môže byť jednookruhová alebo dvojokruhová. V tomto prípade bude teplota všetkých radiátorov vo všetkých miestnostiach približne rovnaká. V otvorenej verzii nie je tlakomer vôbec potrebný. Takéto kotly sa vyznačujú pomerne vysokou účinnosťou, ale zároveň vyžadujú pravidelné čistenie od produktov spaľovania najmenej raz týždenne, inštaláciu komína, organizáciu odsávania a prítomnosť samostatnej miestnosti..

Faktory, ktoré je potrebné vziať do úvahy

V štádiu návrhu vykurovacieho systému sa vykonáva tepelný výpočet domu ako celku a každej vykurovanej miestnosti osobitne. To vám umožní nainštalovať kotol požadovaného výkonu a pre každú miestnosť vybrať vykurovacie zariadenie, ktorého prenos tepla postačuje na vysoko kvalitné vykurovanie aj v mrazivých dňoch. Nezáleží na tom, z akého materiálu je radiátor vyrobený – môže byť oceľový, liatinový, hliníkový alebo bimetalický.

Typ batérie však ovplyvňuje jednoduché používanie vykurovacieho systému – liatinové radiátory dlhodobo chladnú a zahrievajú, čo neumožňuje flexibilnú reguláciu vnútornej klímy.

Tiež stojí za to venovať pozornosť prítomnosti oceľových radiátorov panelového typu so spodným pripojením – sú pripojené k potrubiu jediným možným spôsobom

Aby vykurovací systém poskytoval domu teplo, pracujúci v optimálnom režime, bez zbytočnej spotreby paliva, je potrebné vziať do úvahy:

 • typ vykurovacieho systému;
 • umiestnenie batérií (miesto inštalácie ovplyvňuje ich prenos tepla – vyčnievajúce štruktúry a ozdobné obrazovky znižujú výkon o 3–20%);
 • dĺžka a špecifickosť vykurovacej siete.

Vykurovacie zariadenia

Pri absencii špeciálnych pokynov pri inštalácii kotla sa používajú nasledujúce pravidlá: Šírka priechodu na prednej strane kotla musí byť najmenej 1 m. V malých súkromných domoch sa používajú tieto typy dvojrúrkových vykurovacích systémov: slepá ulička; kolektorový lúč. Hlavnou nevýhodou takéhoto vedenia je mierne zvýšenie záberu potrubí. V tomto prípade horúca voda pochádzajúca z kotla vstupuje do radiátorov jedným potrubím a už ochladená chladiaca kvapalina sa odvádza druhým. Považovaný za jeden z najtrvanlivejších a najekonomickejších kotlov.

Oscilácie sú zaznamenávané snímačmi a v prípade potreby ich systém uvedie do normálnych parametrov. Takéto čerpadlo patrí do kategórie núdzových zariadení a beží na nabíjateľnej batérii. Hlavnou úlohou čerpadla je dodávať chladenú vodu do kotla na jeho ohrev a distribuovať už zahriatu chladiacu kvapalinu systémom. Okrem toho použitie takejto schémy na vykurovanie elektrickým kotlom znamená komplexný proces vyvažovania. K zariadeniu musí byť dodaná skrinka s ističmi C16, ktoré sú namontované doma vedľa jednotky..

Predpokladom správnej cirkulácie vody v gravitačnom systéme je inštalácia potrubí pod malým uhlom. Aj pri použití viactarifového systému budú náklady na vykurovanie domu týmto spôsobom rádovo vyššie ako v prípade ohrievača na drevo. Všetky kotly na tuhé palivá sú založené na Kolpakovovom princípe, keď sa kotol najskôr zahreje a potom sa teplota udržiava na určitej úrovni, aby sa zabezpečila stabilita ohrevu chladiacej kvapaliny. Aby sa dosiahol dobrý účinok pri využívaní prijatej energie, je potrebné nainštalovať tepelný akumulátor. Koniec koncov, batérie pôjdu po vnútornom obvode, pozdĺž nosných stien a dokonca aj posledný radiátor by mal byť umiestnený o niečo vyššie ako kotol.

Popis procesu

Následok:

 • demontovať starý radiátor;
 • je namontovaný odvzdušňovací ventil, do otvorov kolektorov sú zaskrutkované zátky. S rôznymi priemermi potrubí sa používajú adaptéry.Na inštaláciu uzatváracích a regulačných ventilov sú guľové ventily na začiatku upevnené na vstupoch a výstupoch;

Referencia! V tejto fáze môžu byť termostaty inštalované ako dodatočný prvok na ovládanie prietoku chladiacej kvapaliny..

Testovanie

Ak sa doteraz všetko robilo ručne, v tejto fáze je lepšie pozvať zámočníka z bytového oddelenia. Zatvorením „amerických“ kohútikov môžete otvoriť spojovací kohútik. Otvorenie vratného potrubia je lepšie zveriť zámočníkovi..

Ak v spojoch nedôjde k úniku, bude možné otvoriť kohútik na batériách a zatvoriť obtokový kohútik. Chladiaca kvapalina začne prúdiť do vykurovacieho systému. Na odvzdušnenie by ste mali použiť Mayevského žeriav.

Hneď ako sa vykurovací okruh vo všetkých miestnostiach zahreje, zámočník otvorí rovnú rúru. Tým sa obnoví tlak v systéme. Skúšobný test možno považovať za dokončený. Ak bola inštalácia vykonaná správne, byt bude pohodlný za minimálne náklady..

Zavesenie chladiča a jeho upevnenie na stenu

Ďalej musíte zistiť, ako zavesiť vykurovací radiátor a ako ho pripevniť k stenám. Samotný proces je jednoduchý, ale ešte pred zavesením batérie by ste sa mali uistiť, že povrch steny za ňou je rovnomerný..

Ďalej na stenu, 10-12 centimetrov pod okenným parapetom, je nakreslená vodorovná čiara, ktorá slúži ako referencia umiestnenia pre horný okraj radiátora. Potom sa v súlade s predpokladanou polohou vykurovacieho zariadenia namontujú upevňovacie prvky.

Umiestnenie chladiča by malo byť striktne horizontálne pre vykurovacie systémy s núteným (čerpadlovým) obehom chladiacej kvapaliny. Ak systém funguje pomocou prirodzenej cirkulácie, pre batériu je zaistený minimálny sklon – asi 1-1,5 °. Dôvod je jednoduchý – na konci vykurovacej sezóny sa zastaví činnosť radiátora a vypustí sa voda

V tomto prípade je veľmi dôležité, aby bol odtok úplný a batéria následne zostala suchá..

Ak sklon presiahne odporúčanú hodnotu 1-1,5 °, potom stagnácia vznikajúca počas prevádzky naruší normálnu prevádzku zariadenia. Všetky tieto nuansy by ste mali predvídať a vziať do úvahy skôr, ako zavesíte vykurovaciu batériu a vybavíte vykurovací systém v domácnosti..

Na inštaláciu háčikov sú do steny vyvŕtané otvory, do ktorých sú namontované plastové hmoždinky. Potom sa do nich dostatočne zaskrutkujú háčiky, aby medzi radiátorom a stenou bola vzdialenosť 3 až 5 centimetrov. Vykurovacie zariadenie je spravidla zavesené tak, aby boli háky medzi sekciami.

Ďalším dôležitým bodom, ako zavesiť radiátory na stenu. Aj keď sú spolu s hornými inštalované aj spodné spojovacie prvky, ich úloha je skôr pomocná – slúžia hlavne na spoľahlivejšiu fixáciu chladiča v danej polohe, a to aj počas procesu inštalácie. Úroveň ich inštalácie by mala byť 1-1,5 centimetra pod dolným kolektorom. Väčšina hmotnostného zaťaženia chladiča padá na horné upevňovacie prvky.

Samozrejme, čím ťažšie je vykurovacie zariadenie, tým väčšia je hrúbka a pevnosť spojovacích prvkov. Ak napríklad ide o otázku, ako zavesiť hliníkový radiátor, vystačíte si s háčikmi, ktoré nie sú veľmi hrubé. Ak je na stenu zavesená ťažká liatinová batéria, konzoly a háky by mali byť oveľa hrubšie a pevnejšie..

Integračný bod chladiča

Či už máte sériové pripojenie vykurovacích batérií alebo komplikovanejšie paralelné zapojenie, v každom prípade nezabúdajte, že dodávka tepla nie je jedinou funkciou týchto jednotiek. Ďalším bonusom takýchto zariadení je, že radiátory poskytujú dobrú ochranu pred „studeným“ prienikom vetra a prievanu..

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Sériové a paralelné pripojenie vykurovacích telies

Preto nie je prekvapujúce, že práve pod parapetami nachádzajú tieto záchranné zariadenia svoje útočisko. Vykurovacie radiátory sú schopné poskytnúť vynikajúcu tepelnú clonu, najmä pri lokalizácii okenných otvorov.

Pred použitím konkrétneho typu pripojenia vytvorte schematický plán, na ktorom jasne a vizuálne označte umiestnenie zariadení, urobte správne výpočty vzdialenosti inštalácie.

Radiátory sú správne umiestnené v nasledujúcich prípadoch:

 • zariadenia sú umiestnené vo vzdialenosti 100 mm od spodnej čiary parapetu;
 • vzdialenosť od podlahy – 120 mm;
 • vzdialenosť od stien – 20 mm.

Optimálne umiestnenie

Udržanie vysokej teploty vody v rozvode nestačí na to, aby sa vykurovacie zariadenia inštalované v bytoch dobre zahriali a vydali potrebné množstvo tepla pri zachovaní príjemnej teploty. Existuje niekoľko spôsobov, ako správne pripojiť vykurovanie, ktoré závisia od schémy zapojenia a počtu tranzitných hlavných potrubí. Pred výberom toho najvhodnejšieho sa však musíte zoznámiť s pravidlami pre umiestnenie radiátorov..

Bez ohľadu na to, z akého materiálu sú batérie vyrobené (liatina, zliatina hliníka, bimetalový profil atď.), Mali by byť umiestnené priamo pod okenné otvory, pretože toto miesto je oprávnene považované za najslabšie a najmenej chránené v dome, aj keď ide o vysokokvalitné viacrámové rámy a trojité sklá. Tento bod musia vziať do úvahy majitelia bytov s panoramatickými oknami a lodžiami kombinovanými s obývacou izbou..

Podľa údajov uvedených v stavebných predpisoch a predpisoch je pri výpočte spôsobu pripojenia vykurovacej batérie v byte potrebné dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Vzdialenosť od batérie k parapetu by sa mala pohybovať od 5 do 10 centimetrov.
 • Minimálna vzdialenosť od podlahy musí byť najmenej 6 centimetrov.
 • Veľký význam má aj vzdialenosť od ohrievača k stene, ktorá by nemala presiahnuť interval 2 až 2,5 centimetra, s výnimkou materiálov použitých na konečnú úpravu (hliníkové zásteny, dekoratívny obkladový kameň alebo tehla, dlaždice atď.).
 • Aby sa v chladnom období zabránilo tvorbe kondenzátu na oknách, je potrebné zabezpečiť, aby dĺžka radiátora zodpovedala 70 percentám šírky okenného otvoru. Na základe týchto odporúčaní môžete ľahko vypočítať, koľko sekcií by malo vykurovacie zariadenie obsahovať v každej miestnosti, pričom nezabudnite vziať do úvahy kvadratúru miestnosti..

Požiadavky na inštaláciu pod oknom

Ako pripojiť vykurovaciu batériu: prehľad možných schém a metód

Typickým a logickým riešením sú batérie umiestnené pod okennými otvormi. Pretože toto miesto je vždy najslabším článkom v miestnosti, je potrebné okolo neho vytvoriť „tepelnú oponu“, ktorá sa vykonáva pomocou týchto zariadení. Inštalácia radiátorov pod okno vyžaduje dodržanie niekoľkých pravidiel:

 1. Stred nástroja by mal byť umiestnený v strede okna. Možný mierny posun doľava alebo doprava (o 20 mm).
 2. Dĺžka batérie musí byť aspoň 75% dĺžky okna. Vzdialenosť od parapetu je najmenej 50 mm, od podlahy – 60 mm. Optimálny výkon – 100-120 mm.
 3. Odporúčaná vzdialenosť od batérie k stene je 30-50 mm. Takýto priestor zaručuje, že ohriate vzduchové hmoty nebudú narážať na prekážky, čo znamená, že kúrenie bude fungovať perfektne..

Ako pripojiť vykurovaciu batériu: prehľad možných schém a metód

Všetky radiátory musia byť na rovnakej úrovni, ich rebrá musia byť umiestnené striktne zvisle, preto je pri inštalácii potrebné skontrolovať úroveň (olovnica). Ignorovanie týchto požiadaviek môže viesť k neúčinnej prevádzke vykurovacieho systému. Dôvodom je jeho vetranie.

Toto sú všeobecné zásady, ktoré by ste mali dodržiavať. Pre niektoré modely zariadení však existujú „vlastné“ pravidlá, ktoré stanovuje výrobca konkrétneho radiátora. Nájdete ich v návode na použitie.

Inštalácia krok za krokom

 1. Predbežne urobte všetky potrebné označenia pre montáž konzol;
 2. Posilnite tieto zariadenia k stenám.
 3. Nainštalujte Mayevského žeriavy na batérie.
 4. Nainštalujte zátky a regulátory dodávky tepla, kohútiky a ventily.
 5. Zarovnajte vodorovne batériu umiestnenú na konzolách.
 6. Pripojte batériu k spoločnému potrubiu pomocou adaptérov.
 7. Natlakujte vykurovací systém a tekutinu predštartujte.

Správna inštalácia vykurovacích radiátorov je teda jednoduchá záležitosť: v procese vlastnej inštalácie by ste nemali mať žiadne problémy..

Rozdiely medzi základnými pripojeniami batérie

Všetky možné typy pripojenia vykurovacích radiátorov sa líšia typom vedenia potrubia. Môže pozostávať z jednej alebo dvoch rúrok. Na druhej strane každá z možností predpokladá rozdelenie na systémy s vertikálnymi stúpačkami alebo horizontálnymi diaľnicami. Horizontálne zapojenie vykurovacieho systému v bytovom dome sa používa pomerne často a osvedčilo sa to.

Na základe toho, ktorá verzia potrubia k radiátorom bola zvolená, bude schéma ich pripojenia priamo závisieť. V vykurovacích systémoch s jednorúrkovými a dvojrúrkovými obvodmi sa používa spodný, bočný a diagonálny spôsob pripojenia radiátorov. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, hlavnou vecou je, aby sa do miestnosti dostalo dostatok tepla na vysoko kvalitné vykurovanie..

Popísané typy vedenia potrubí sa označujú ako systém pripojenia T -kusom. Existuje však ešte jedna odroda – toto je kolektorový obvod alebo lúčové vedenie. Pri jeho použití je vykurovací okruh položený ku každému radiátoru zvlášť. V tomto ohľade majú kolektorové typy batériových pripojení vyššie náklady, pretože na realizáciu takéhoto spojenia bude potrebných veľa potrubí. Navyše prejdú celou miestnosťou. Napriek tomu je spravidla v takýchto prípadoch vykurovací okruh položený v podlahe a nekazí interiér miestnosti..

Napriek tomu, že opísaná schéma pripojenia kolektora predpokladá prítomnosť veľkého počtu potrubí, stále častejšie sa používa pri návrhu vykurovacích systémov. Tento typ pripojenia radiátora sa používa najmä na vytvorenie „teplej podlahy“ pre vodu. Používa sa ako dodatočný zdroj tepla alebo ako hlavný – všetko závisí od projektu.

Video – Pripojenie membránovej expanznej nádrže k polypropylénu

Inštalácia zabezpečovacej jednotky. Je inštalovaný iba pre vykurovacie systémy uzavretého typu na prístupnom mieste, vo väčšine prípadov v blízkosti kotla. Riadiaca a bezpečnostná jednotka sa skladá z manometra (ukazuje skutočný tlak v systéme), odvzdušňovacieho ventilu a poistného ventilu. Poistný ventil sa automaticky otvorí pri prekročení maximálnych prípustných hodnôt tlaku.

Video – skupina zabezpečenia

Čerpadlá sa predávajú spolu s kotlami, vo všetkých moderných plynových a elektrických kotloch sú namontované v tele, nie je potrebná žiadna ďalšia činnosť. Ak nainštalovaný model nemá vstavané čerpadlo alebo máte kotol na tuhé palivá, budete ho musieť kúpiť samostatne. Inštalované na akomkoľvek vhodnom mieste na vstupe studenej vody z vykurovacieho systému do kotla.

Čo potrebujete pre efektívny výkon batérie

Účinný vykurovací systém môže ušetriť peniaze na nákladoch na palivo. Pri jeho navrhovaní by ste preto mali urobiť vyvážené rozhodnutie. Koniec koncov, niekedy nie sú rady suseda v krajine alebo priateľa, ktorý odporúča taký systém ako ten jeho, vôbec vhodné.

Stáva sa, že nie je čas zaoberať sa týmito problémami sami. V takom prípade je lepšie kontaktovať profesionálov, ktorí v tejto oblasti pracujú už 5 rokov a starší a ktorí majú vďačné recenzie..

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Správne pripojenie je zaručené, aby bol zaistený pohodlný pobyt v dome všetkých členov rodiny. Pri výbere schémy musíte skutočne vziať do úvahy množstvo funkcií vášho domova

Keď ste sa rozhodli nezávisle zapojiť pripojenie vykurovacích radiátorov, musíte vziať do úvahy, že nasledujúce ukazovatele majú priamy vplyv na ich účinnosť:

 • veľkosť a tepelný výkon vykurovacích zariadení;
 • ich umiestnenie v miestnosti;
 • spôsob pripojenia.

Výber vykurovacích zariadení ohromuje predstavivosť neskúseného spotrebiteľa. Medzi ponukami sú nástenné radiátory z rôznych materiálov, podlahové a soklové konvektory. Všetky majú iný tvar, veľkosť, úroveň prenosu tepla, typ pripojenia. Tieto vlastnosti je potrebné vziať do úvahy pri inštalácii ohrievačov do systému..

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Medzi modelmi vykurovacích zariadení na trhu je lepšie si vybrať so zameraním na materiál a tepelný výkon špecifikovaný výrobcom.

Pre každú miestnosť bude počet radiátorov a ich veľkosť odlišná. Všetko závisí od plochy miestnosti, úrovne izolácie vonkajších stien budovy, schémy pripojenia, tepelného výkonu uvedeného výrobcom v pasu výrobku.

Umiestnenie batérií je pod oknom, medzi oknami umiestnenými v pomerne veľkej vzdialenosti od seba, pozdĺž prázdnej steny alebo v rohu miestnosti, na chodbe, v špajzi, v kúpeľni, vo vchodoch bytových domov.

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

V závislosti od miesta a spôsobu inštalácie ohrievača dôjde k rôznym tepelným stratám. Najhoršou možnosťou je radiátor úplne zakrytý obrazovkou

Medzi stenu a ohrievač sa odporúča nainštalovať tepelne odrážajúcu clonu. Môže byť vyrobený ručne z jedného z materiálov, ktoré odrážajú teplo – penofolu, izospanu alebo iného analógu fólie. Pri inštalácii batérie pod okno by ste mali dodržiavať aj nasledujúce základné pravidlá:

 • všetky radiátory v jednej miestnosti sú umiestnené na rovnakej úrovni;
 • rebrá konvektora vo zvislej polohe;
 • stred vykurovacieho zariadenia sa zhoduje so stredom okna alebo je umiestnený 2 cm vpravo (vľavo);
 • dĺžka batérie nie je menšia ako 75% dĺžky samotného okna;
 • vzdialenosť k parapetu nie je menšia ako 5 cm, k podlahe – nie menšia ako 6 cm. Optimálna vzdialenosť je 10-12 cm.

Úroveň prenosu tepla zariadení a tepelných strát závisí od správneho pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému v dome..

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Pri dodržaní základných noriem pre umiestnenie radiátorov je možné čo najviac zabrániť prenikaniu chladu do miestnosti oknom.

Stáva sa, že sa majiteľ domu riadi radou priateľa, ale výsledok nie je vôbec taký, ako sa očakávalo. Všetko sa robí tak, ako on, ale batérie sa nechcú zahriať. To znamená, že zvolená schéma pripojenia sa nehodí konkrétne pre tento dom, plocha priestorov, tepelný výkon vykurovacích zariadení sa neberú do úvahy alebo sa počas inštalácie urobili nepríjemné chyby.

Štart systému

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Pre vašu informáciu, projekty priemyselného vykurovania na uvedenie do prevádzky poskytujú až 10% z celkového rozpočtu. To znamená, že uvedenie do prevádzky je veľmi dôležité a zložité. Aby ste sa ubezpečili, že sa nemýlite, uvádzame niekoľko praktických rád..

Pred naplnením systému vodou otvorte všetky ventily a vetracie otvory.

Upozorňujeme – nie po naplnení, ale pred. Nechajte vodu trochu rozliať na podlahu, je to v poriadku

Video – Spustenie a naplnenie vykurovacieho systému chladiacou kvapalinou

V malých budovách je vhodné inštalovať jednorúrkový vykurovací systém s nižším zapojením, čím ďalej je batéria od kotla, tým je jeho teplota vykurovania nižšia. Ak nie je vo vidieckom dome naplánovaný trvalý pobyt, potom v zime počas neprítomnosti musí byť voda po príchode vypustená a znovu naplnená. Nie každý chce robiť také veci. Východiskom je použiť nemrznúcu zmes ako chladivo, ale je to drahé.

Ak je to žiaduce, môžete do kúpeľa namontovať jednorúrkový vykurovací systém. Ale prečo? Parnú miestnosť nie je potrebné ohrievať, batérie sú inštalované iba v šatni. Do tejto miestnosti stačí jeden alebo dva radiátory. Systém sa bude používať niekoľko hodín týždenne. Oplatí sa míňať toľko času a peňazí? Možno, pre malý kúpeľ, stojí za to kúpiť obyčajný ohrievač vzduchu. Je vhodné a ekonomicky životaschopné inštalovať vykurovací systém vo veľkom kúpeľnom komplexe alebo kúpeľnom dome v kombinácii s obytnou budovou.

Princíp činnosti jednorúrkového vykurovacieho systému: schémy zapojenia a výpočty podrobné pokyny na inštaláciu

Cena zariadenia

Približný výpočet zariadenia pre vykurovací systém domu o rozlohe 100 m2.

názov číslo Náklady (rubľov)
Kotol 1 40 000
Komín 2 m 3 000
Uzatváracie a spojovacie armatúry 1 2 000
Potrubné zariadenie pre kotolne 1 2 000
Sekcia chladiča 10 6 36 000
Súprava na montáž chladiča 6 1 800
Montážna konzola 24 1 000
Potrubie (polypropylén) 60 m 10 000
Kovanie (sada) 1 5 000
Celkom: 100 800

Náklady na inštalačné práce majstra budú stáť približne 50 000 – 60 000 rubľov.

Nuance inštalácie

Existujú dva typy bimetalických radiátorov: čiastočne alebo úplne bimetalické

V prvom prípade sa na výrobu vertikálnych kolektorov používa hliník, ktorý si pri inštalácii vyžaduje osobitnú starostlivosť .. Na správne pripojenie bimetalovej batérie existujú nasledujúce požiadavky:

Na správne pripojenie bimetalovej batérie existujú nasledujúce požiadavky:

Pri pripájaní armatúr a potrubí by sa mal zdržať nadmerných síl. Sprievodná dokumentácia spravidla obsahuje podrobné pokyny na inštaláciu.

V tomto ohľade je veľmi vhodný momentový kľúč, ktorý vám umožňuje ovládať aplikovanú silu.

Pri použití ľanového kotúča je dôležité, aby ste to s množstvom nepreháňali. V opačnom prípade pôjde časť úsilia na to, čo v konečnom dôsledku povedie k vzniku mikrotrhlín.

Potom, čo do nich vstúpi chladiaca kvapalina, začne sa proces odlupovania farby. V dôsledku toho sa skôr alebo neskôr objaví únik. Najlepšie je použiť tmel a trochu ľanu. Je lepšie odmietnuť používanie farby v systémoch, kde nemrznúca zmes funguje ako nosič tepla. To rýchlo nahlodá tesnenie a spôsobí únik..

 • Batéria musí byť inštalovaná v striktne horizontálnej polohe. Výnimkou sú prípady použitia odvzdušňovača, keď je kvôli vyššej účinnosti uvoľňovania plynu povolená určitá odchýlka uhla dopredu pozdĺž cirkulačnej dráhy. Je zakázané robiť svah v opačnom smere, pretože narúša cirkuláciu.
 • Na zavesenie chladiča je potrebné použiť tri konzoly: dve v hornej časti a jednu v spodnej časti. Horné prvky preberajú všetku záťaž. Spodné spojovacie prvky nastavujú požadovaný smer.
 • Aby bola zaistená účinná výmena vzduchu, je potrebné dodržať nasledujúce parametre: vzdialenosť od podlahy – od 60 mm, od okenného parapetu – od 100 mm.

V niektorých prípadoch môže výrobca odporučiť iné vzdialenosti v závislosti od konštrukčných vlastností (rozdiely sa zvyčajne týkajú niekoľkých centimetrov). Medzera medzi zadným povrchom batérie a stenou však zostáva nezmenená – 30 – 50 mm.

Chyby vznikajúce pri inštalácii radiátorov

Pri pripájaní vykurovacích telies sa často vyskytujú nasledujúce chyby:

 • Ako pripojiť vykurovacie batérie v súkromnom dome

  Inštalácia spätného okruhu, to znamená, že prívod vody je nahradený spiatočkou. Tento problém je identifikovaný a opravený počas testovania..

 • Pri inštalácii dekoratívnych obrazoviek je prístup k termostatu zatvorený. Batérie sa začnú veľmi zle zahrievať, v dôsledku čoho ventil vypne kúrenie. Účinnosť jednotky všeobecne klesá až o 20%. V tomto prípade je prázdny panel nahradený mriežkovou konštrukciou..
 • Pri absencii vzduchových ventilov je ťažké rovnomerné zahrievanie, v dôsledku čoho sa začínajú vyvíjať korózne procesy.
 • Ak je hlavica termostatu nainštalovaná zvisle, povedie to k nestabilnej prevádzke zariadenia. Fixačná jednotka musí byť správne nainštalovaná.

Odporúčania pre inštaláciu zariadenia a pripojenie radiátorov

Pri inštalácii vykurovacieho vedenia vlastnými rukami musí vlastník vyriešiť problém so správnym pripojením radiátorov a v tomto môžu pomôcť nasledujúce odporúčania:

 • Ak je dom veľký a poskytuje vykurovanie batériou a kolektormi s podlahovým vykurovaním, je lepšie obrátiť sa na špecialistu, aby vypracoval rozloženie pre vykurovacie potrubie a vypočítal radiátory. Jednoduché gravitačné systémy sa dajú ľahko navrhnúť nezávisle, pričom sa osobitná pozornosť venuje svahom, nútené vykurovanie radiátormi bez podlahového vykurovania tiež nevyžaduje zložité výpočty..
 • Na odvzdušnenie je v každom radiátore umiestnený Mayevsky žeriav, ktorý umožňuje vypúšťanie vzduchu a zaisťuje, že jeho vnútorný priestor je úplne naplnený kvapalinou..

  Príklady umiestnenia batérie

 • Plastové potrubie navrhnuté na prácu s modernými hliníkovými alebo oceľovými výmenníkmi tepla nie je spojené s morálne zastaranými liatinovými batériami.
 • Aby sa zjednodušila údržba a oprava obehového elektrického čerpadla, do vykurovacieho systému by mal byť paralelne nainštalovaný obtokový prepojovací mostík..
 • Štandardné miesto na inštaláciu vykurovacích telies je pod oknami, ich odporúčaná dĺžka je asi 70% šírky okenného otvoru; na zníženie tepelných strát je v stene za ohrievačom umiestnený fóliový reflektor infračerveného žiarenia.
 • Pri umiestňovaní batérií vo vzťahu k priestoru pod okenným parapetom sa dodržujú nasledujúce pravidlá: vzdialenosť od steny – 30 – 50 mm, vzdialenosť od podlahy a od okenného parapetu – 100 – 120 mm.

  Inštalácia radiátorov

  Diagonálne pripojenie radiátorov sa používa v dvojrúrkových a jednorúrkových vykurovacích systémoch pre súkromné ​​domy, pričom cirkulácia chladiacej kvapaliny potrubím môže byť gravitačná alebo nútená. Najoptimálnejšou možnosťou efektívneho pripojenia vykurovacích telies, ktorá nevyžaduje použitie termostatov na každom vykurovacom zariadení, je dvojtrubkový združený obvod Tichelman, v ktorom je diagonálne potrubie k radiátorom najúčinnejšie z hľadiska ich tepla. prenos.

Video návod s radou odborníka

Ahoj! Mám také problémy s teplom: 1) V rohovom byte v detskej izbe sú dve prívodné a vratné potrubia. Pri dodávke je ohnivá rúra na vratnom potrubí chladnejšia. Radiátory sú pripojené k spätnému potrubí, je to správne alebo nie. Môžem okrem napájania pripojiť aj ďalšie radiátory a viesť ich po studenej pouličnej stene? 2) Toaleta nemá radiátor a už vôbec nie potrubia, aj keď stena je tiež studená (vonku). 3) V spálni je iba potrubie (spiatočka), je k nej pripojená batéria chladiča a cez stenu v našej kuchyni je zásoba. Je možné nejakým spôsobom skombinovať dve miestnosti a nainštalovať ich do dvoch miestností z prívodného potrubia?

V našej 9-poschodovej budove je vykurovací systém postavený takto: jedna rúrka na prívodnom potrubí ide zdola nahor. Na všetky poschodia sú paralelne s prepojkami napojené radiátory. Chladiaca kvapalina vstupuje do chladiča zospodu a horný výstup z chladiča je pripojený k rovnakému potrubiu. Zahrieva sa iba časť chladiča. Ako správne pripojiť radiátor tak, aby sa úplne zahrial?

Dobrý deň. Deväťposchodová budova má v každej miestnosti dvojrúrkový vykurovací systém. V jednej miestnosti vedie vykurovacie potrubie hore okolo všetkých radiátorov. Preto sú všetky radiátory z deviateho poschodia napojené na spätné vedenie a moja batéria v druhom poschodí je spravidla takmer studená. Povedzte mi, či je také spojenie prirodzené, alebo je to len zámočnícka chyba?

Ahoj! Môžete mi prosím povedať, ako správne sú vaše údaje pri určovaní účinného spôsobu pripojenia radiátora? A na aké zdroje môžete získať vyššie uvedené údaje? Vopred vám všetkým ďakujem!

Vložte ventil do prepojky (čo nie je úplne legálne, ak sú na radiátore ventily) alebo radiátor znova diagonálne zapojte. Na propyléne je elementárny a rýchly, kompaktný a celkom esteticky príjemný. Horná vložka (vývod) sa prenáša namiesto hornej zátky oproti. Nezabudnite, že smer závitu zástrčiek je navzájom opačný..

Očividne máte vo svojom dome jednorúrkový vykurovací systém, v ktorom sú niektoré miestnosti napojené na tlakové potrubie a ostatné miestnosti sú umiestnené na zadnej strane. Toto je nemorálny sovietsky systém – vratná voda je už ochladená a nemôže vykurovať miestnosť. Za inštaláciu ďalších batérií však môžete dostať pokutu. takéto prepracovanie projektu nie je dovolené

Užitočné rady

Ako správne pripojiť vykurovacie radiátory

Mnoho ľudí si myslí, že pokiaľ ide o odvod tepla, možnosť pripojenia radiátora nie je taká dôležitá. Koniec koncov, veľa bude závisieť od typu zvoleného zdroja tepla. Napríklad bimetalické vykurovacie radiátory majú vyšší prenos tepla ako liatinové. Predstavte si však, že liatinové zariadenia sú inštalované podľa diagonálneho princípu pohybu chladiacej kvapaliny a bimetalové pozdĺž dna. V prvom prípade sú tepelné straty 2%a v druhom – 12%. Rozdiel v stratách je až 10%. Pre vykurovací systém je to dosť vysoký indikátor, ktorý ovplyvní nielen teplotný režim vo vnútri priestorov, ale aj množstvo spotrebovaného paliva. To je veľmi dôležité pre súkromné ​​domy..

Dnes odborníci poskytujú odporúčania, ako zvýšiť prenos tepla zariadení. Za týmto účelom je možné na stenu za radiátor nainštalovať reflexný panel, napríklad bežný kus drevovláknitej dosky ozdobený hliníkovou fóliou. Majte však na pamäti, že vzdialenosť od steny k radiátoru v tomto prípade musí byť najmenej 1,5 cm.

  Regulátor tlaku vody vo vodovodnom systéme - typy, inštalácia