Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Prečo potrebujete termostat??

Regulátor teploty nainštalovaný na radiátoroch vám umožňuje regulovať množstvo tepla vstupujúceho do konkrétnej miestnosti zvýšením alebo znížením prietoku teplonosnej kvapaliny. S jeho pomocou môžete nielen nastaviť pohodlnú teplotu v každej miestnosti, ale aj ušetriť peniaze, ak je byt vybavený meračom tepla..

V bytových domoch, keď je teplota v miestnosti príliš vysoká, sú majitelia nútení otvoriť prieduchy a zároveň vykurovať ulicu. Ak musíte platiť za teplo podľa noriem, ako sa to často stáva v chruščovských budovách, nie je to také desivé. Ale za prítomnosti meračov tepla peniaze obyvateľov doslova lietajú von oknom. A ďalšia situácia: nemá zmysel úplne vykurovať byt, keď nikto nie je doma.

Výhodnejšia je pozícia majiteľov autonómnych vykurovacích systémov. Môžu regulovať dodávku tepla do bytu na výstupe z kotla. Ale bez použitia termostatov nebude fungovať, aby poskytoval pohodlný teplotný režim vo všetkých miestnostiach..

Prečo práve termostat?

Okrem termostatu môžete obmedziť prietok chladiacej kvapaliny do batérie pomocou guľového ventilu alebo kužeľového ventilu. Ich používanie je však spojené s významnými nepríjemnosťami:

 • Guľový ventil je navrhnutý tak, aby fungoval iba v dvoch režimoch: otvorený alebo zatvorený. Pri práci v medziľahlých polohách rýchlo zlyhá..
 • Prietok teplej vody je potrebné pomocou oboch zariadení regulovať ručne a pomerne často. Pri veľkom počte izieb je to dlhé a nepohodlné..

Inštalácia termostatov na vykurovacie radiátory tento problém vyrieši. Po inštalácii a nastavení termostat automaticky udržiava nastavenú teplotu a reguluje prietok horúcej vody do batérie.

S liatinovými radiátormi je to ťažšie. Vzhľadom na vysokú tepelnú inertnosť materiálu (liatina sa pomaly zahrieva a ochladzuje rovnako pomaly) nie je možné rýchlo a presne nastaviť teplotu.

Inštalácia zariadenia na batériu

Z čoho sa skladá termostat?

Toto zariadenie má dve hlavné časti: tepelný ventil a termostatickú hlavicu. Výrobcovia vyrábajú niekoľko možností pre rôzne potrubia a tepelné systémy.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

V prípade potreby je možné termostatickú hlavicu odstrániť. Na jeden ventil je dovolené umiestniť rôzne typy regulátorov (môžu sa líšiť podľa výrobcu).

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Najmodernejšie sú elektrické vykurovacie radiátory s termostatmi, ktoré inštaluje výrobca v továrni.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Zariadenie a princíp činnosti termostatu

Každý automatický ventil chladiča sa skladá z 2 častí:

 1. Termostatický ventil s pohonom na uzatvorenie prietoku vykurovacieho média.
 2. Tepelná hlavica s ovládacím prvkom, ktorý reaguje na zmeny teploty vzduchu.

Ventil vyrobený z mosadze má tradičný mechanizmus s pracovným kužeľom, ktorý zapadá do sedadla a tým zmenšuje jeho prietokovú plochu. Rozdiel od konvenčného ručného ventilu je v tom, že kužeľ je pripevnený k pružinovej tlačnej tyči, ktorá sa rozprestiera smerom von. Lisovanie konca tyče sa vykonáva druhým prvkom – tepelnou hlavou. Čím silnejší je tlak, tým menšia je prietoková plocha. Nasledujúci diagram zobrazuje montáž zostavy regulátora chladiča:

Schéma rezu termostatu

Vnútri termostatickej hlavice je malá uzavretá nádoba naplnená médiom citlivým na teplotu – kvapalinou alebo plynom. Pri zahrievaní sa toto médium rozpína, nádoba sa zväčšuje a silnejšie tlačí na stonku, čím blokuje tok chladiacej kvapaliny. Pri chladení proces prebieha v opačnom smere, čo je princíp činnosti tepelnej hlavy. Nastavovací gombík v mierke mechanicky obmedzuje maximálne otvorenie ventilu.

Dôležité. Termostat nainštalovaný na batérii ovplyvňuje iba prietok chladiacej kvapaliny a mení ju v jednom alebo inom smere. Termostat nie je regulátorom teploty vody, to znamená, že vykonáva kvantitatívnu reguláciu, ale nie kvalitatívnu.

Výrobný materiál

Telo ventilu je vyrobené z kovu odolného voči korózii, zvrchu poniklovaného alebo pochrómovaného.

Ventily sú vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • bronz s niklom alebo chrómovaním;
 • mosadz s vrstvou niklu;
 • nehrdzavejúca oceľ.

Ventily vyrobené z nehrdzavejúcej ocele sú považované za najlepšie. Sú chemicky neutrálne, nekorodujú a nereagujú s inými kovmi. Ich cena je vyššia ako u poniklovaných alebo chrómovaných. Ventily z nehrdzavejúcej ocele nie sú často v predaji, preto najčastejšie v domoch alebo bytoch vidíte bronzové alebo mosadzné výrobky.

termostat pre radiátor vykurovania s diaľkovým snímačom

Ventily vyrobené z bronzu alebo mosadze sa z hľadiska životnosti nelíšia. Všetko závisí od toho, ako dobre je zliatina vyrobená. Pokiaľ ide o výrobky známych výrobcov, otázka kvality nevzniká. To, či dôverovať neznámym výrobcom alebo nie, je kontroverzné. Pri nákupe však musíte venovať pozornosť skutočnosti, že vektor toku je zobrazený na tele. Bez tejto šípky nie je výrobok vysokej kvality.

Rozlišujte medzi ventilmi a spôsobom vykonávania. V závislosti od toho, ako je ohrievač nainštalovaný, môžu byť ventily uhlové alebo rovné.

Prehľad ventilov batérie

Na trhu je široká škála týchto produktov rôznych spoločností a úprav:

 • Termostaty Danphos RA-G a RA-N. Sú uhlové alebo rovné, pre jednorúrkové alebo dvojrúrkové systémy. Vyrobené z poniklovanej mosadze. Odoláva tlaku 10 barov. Priemer 1,5 a 2,0 cm.
 • Sady termostatov od BROEN. Rovné čiary s možnosťou pevného nastavenia, pre dvojrúrkový systém, s priemerom 1,5 a 2,0 cm. Materiál výroby – mosadz s poniklovaním.

Čo sú to termostatické hlavice chladiča

Termostatické hlavice sú nasledujúcich typov:

 • Manuálny;
 • mechanický;
 • elektronický.

termostat pre elektrický radiátor

Majú rovnaký účel, ale vlastné vlastnosti sú odlišné:

 • Ručné zariadenia fungujú na princípe bežných ventilov. Keď je regulátor otočený v jednom alebo inom smere, prietok chladiacej kvapaliny sa otvára alebo zatvára. Takýto systém nebude drahý, je spoľahlivý, ale nie veľmi pohodlný. Ak chcete zmeniť prenos tepla, musíte hlavu nastaviť sami.
 • Mechanické – v zariadení zložitejšie, môžu v danom režime udržiavať požadovanú teplotu. Zariadenie je založené na vlnovci naplnenom plynom alebo kvapalinou. Zahrievaním sa teplotné činidlo rozťahuje, valec zvyšuje objem a tlačí na tyč, čím viac a viac blokuje prietokový kanál chladiacej kvapaliny. Do chladiča tak prúdi menej chladiacej kvapaliny. Keď sa plyn alebo kvapalina ochladí, vlnovec sa zníži, driek sa mierne otvorí a väčší objem prúdu chladiacej kvapaliny sa ponáhľa do chladiča. Mechanický termostat pre vykurovací radiátor je veľmi pohodlný na používanie a je medzi spotrebiteľmi obľúbený kvôli jednoduchej údržbe.
 • Elektronické termostaty sú veľkých rozmerov. Okrem masívnych termostatických prvkov sú dodávané s dvoma batériami. Stonka je riadená mikroprocesorom. Modely majú pomerne veľkú funkčnosť. Na určitý čas môžete nastaviť teplotný režim v miestnosti. Napríklad spálňa bude v noci chladnejšia, ráno teplejšia. V tých hodinách, keď je rodina v práci, je možné teplotu znížiť a večer zvýšiť. Takéto modely sú veľkých rozmerov, musia byť inštalované na vysokokvalitných vykurovacích zariadeniach, aby niekoľko rokov fungovali bez problémov. Ich cena je dosť vysoká..

ako si vybrať termostat pre vykurovací radiátor

Existuje rozdiel medzi kvapalným a plynovým vlnovcom? Verí sa, že plyn lepšie reaguje na zmeny teploty, ale takéto zariadenia sú zložitejšie a drahšie. Tekuté vykonávajú svoju prácu dobre, ale v reakcii sú trochu „nemotorné“. Môžete nastaviť požadovaný teplotný režim a udržiavať ho s presnosťou 1 stupeň. Termostat s kvapalinovým mechom preto úspešne rieši otázky regulácie dodávky chladiacej kvapaliny do ohrievača..

Diaľkové snímače teploty

Niekedy je potrebné nainštalovať termostat pre vykurovací radiátor s diaľkovým snímačom.

Termostatická hlavica musí byť inštalovaná tak, aby „vyzerala“ smerom do miestnosti. To je predpokladom presného stanovenia teploty. V skutočnosti sa to však nedá vždy urobiť. Zariadenie sa kvôli svojej veľkosti nemusí „zmestiť“ do inštalácie radiátora. Pomôže externý snímač, ktorý je k tepelnej hlave pripojený kapilárnou trubicou. Umiestnite ho kdekoľvek, kde chcete merať teplotu okolia. Vzdialenosť od snímača k tepelnej hlave môže byť asi dva metre alebo viac.

termostat pre elektrický radiátor

Pri inštalácii senzora je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

 • Na úrovni podlahy je vzduchová medzera chladnejšia, takže snímače teploty musia byť zdvihnuté najmenej 0,8 metra.
 • V blízkosti by nemali byť žiadne zdroje tepla.
 • Nevystavujte zariadenie priamemu slnečnému žiareniu..
 • Zariadenie nesmie byť zakryté nábytkom alebo ťažkými závesmi..
 • Senzor je pripevnený k stene sponkami.

Tento spôsob nastavenia teploty v miestnosti je veľmi pohodlný. Tieto termostaty sú však drahšie ako manuálne ovládanie. Toto by sa malo vziať do úvahy pri rozhodovaní o výbere termostatu pre vykurovací radiátor.

Prehľadné informácie

Termostatické hlavice rôznych spoločností s rozsahom prevádzkových teplôt od 0 do 40 stupňov nad nulou umožňujú nastaviť teplotu v miestnosti v rozmedzí od 6 do 28 stupňov. Medzi nimi sú nasledujúce zariadenia:

 • Danfoss living eco, elektronický programovateľný model.
 • Danfoss RA 2994, mechanický typ, vybavený plynovým mechom.
 • Danfoss RAW-K mechanický, líši sa tým, že mech nie je naplnený plynom, ale kvapalinou a je určený pre oceľové doskové radiátory.
 • HERZ H 1 7260 98, mechanický typ, mech je naplnený kvapalinou, zariadenie tejto spoločnosti bude stáť o niečo menej.
 • Oventrop "Uni XH" a "Uni CH"s tekutým mechom, mechanicky ladené.

Ako sú regulované termoventily

Ak umiestnite hlavicu termostatu do krajnej ľavej polohy, teplota v miestnosti začne stúpať. Predpokladom je, že dvere musia byť zatvorené. Keď je miestnosť o 5-7 stupňov vyššia ako požadovaná, termostat sa otočí doprava. Ohrievač sa začne ochladzovať. Rukoväť regulátora by mala byť hladko otočená doprava, kým teplota neklesne na požadovanú pohodlnú úroveň. Hneď ako začne chladenie vydávať hluk, ohrievač sa začne zahrievať. Je potrebné poznamenať, na ktorej číslici je značka umiestnená. Toto bude referenčný bod potrebný na úpravu požadovanej teploty..

Nastavenia regulátora teda môžete meniť toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Nie je to ťažké, stačí raz starostlivo postupovať podľa pokynov..

termostat pre elektrický radiátor

Takmer všetky modely termostatov od rôznych výrobcov sú nakonfigurované podľa rovnakého princípu. Výnimkou sú zložité programovateľné zariadenia, kde je potrebný špecialista..

Termostat pre elektrický vykurovací radiátor vykonáva rovnakú funkciu, ale nastavenie je mierne odlišné.

Faktory, ktoré ovplyvňujú nastavenie regulátora:

 • prievan alebo časté vetranie miestnosti;
 • prudká zmena teploty vonku;
 • smerované slnečné lúče;
 • prítomnosť v blízkosti
 • termostat iných, blízko umiestnených zdrojov tepelného žiarenia alebo naopak chladu (potrubia, chladnička);
 • porušenia počas inštalácie zariadenia;
 • nesprávne počiatočné nastavenia.

Potreba nainštalovať termostaty

Tieto mechanizmy sa používajú na nasledujúce účely:

 • úspora tepla generovaného počas vykurovania;
 • udržiavanie pohodlného indikátora teploty doma.

Mnoho majiteľov stále používa na vyriešenie druhého problému tradičné metódy, ako je zakrytie radiátorov prikrývkami alebo otváranie okien na vetranie. Oveľa modernejším riešením by však bola inštalácia zariadenia, ako je regulátor teploty vykurovania, ktorý ovplyvňuje prietok chladiacej kvapaliny vo vykurovacom systéme a môže pracovať manuálne aj automaticky..

Ako si vybrať a nainštalovať termostat pre radiátor

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že počas inštalácie je mimoriadne dôležité mať špeciálny prepojku umiestnenú priamo pred ohrievačom. Ak neexistuje, prietok chladiacej kvapaliny nebude regulovaný chladičom, ako by sa to malo vykonať pomocou jednoduchého stúpača

Ako nevyhnutné sú tepelné snímače?

Pri vykurovaní v byte alebo v súkromnom dome je dôležité zabezpečiť schopnosť ovládať úroveň ohrevu nosičov tepla a ohrev vzduchu vo vykurovaných miestnostiach. Teplotné mikrosenzory na zahrievanie zaznamenávajú a prenášajú tieto informácie. Tieto informácie je možné prečítať vizuálne alebo ich preniesť priamo do ovládača..

Kde sú zvyčajne nainštalované termostaty??

Optimálnym miestom na umiestnenie termostatu je samotné vykurovacie zariadenie (radiátor) za predpokladu, že nie je zakryté závesmi, ozdobnými mriežkami alebo inými interiérovými predmetmi. Porušenie tohto pravidla vedie k neadekvátnemu vyhodnoteniu teploty v miestnosti..

Toto pravidlo je možné obísť použitím termostatického prvku s diaľkovým snímačom umiestneným od ventilu vo vzdialenosti 2 až 8 metrov. V takom prípade sa kontrola teploty uskutoční v mieste senzora. Regulátory teploty pre vykurovacie batérie je možné nainštalovať aj na horizontálnu časť potrubia v blízkosti bodu vstupu do ohrievača..

Ako si vybrať a nainštalovať termostat pre radiátor

Keď ručný termostat úplne zablokuje tok chladiacej kvapaliny do chladiča, jeho cirkulácia v systéme bude pokračovať pozdĺž prepojovacej rúrky

Ak je inštalácia zariadenia vykonaná v súlade s pokynmi a v súlade so všetkými stavebnými predpismi a predpismi, potom je možné regulovať teplotu v rozsahu od 5 ° C do 30 ° C v krokoch po jednom stupni. Tento rozsah sa môže u niektorých modelov líšiť, preto si pred kúpou overte tieto informácie..

Typy tepelných hláv pre batérie

Pod tepelnou hlavou pre chladič vezmite hornú vymeniteľnú časť zariadenia.

Existuje niekoľko typov:

 • Manuálny.
 • Mechanický.
 • Elektronické.

Tepelná hlava mechanického typu termostatického regulátora pre batérie sa považuje za základný balík, na základe ktorého sa vyrábajú rôzne modifikácie, ktoré sa líšia nákladmi a vlastnosťami. Špičkoví výrobcovia vyrábajú výrobky, v ktorých je ventil kompatibilný s akýmkoľvek termočlánkom.

Ručný termostat je v podstate rovnaký ventil, ktorý funguje podobným spôsobom. To znamená, že keď sa rukoväť otáča, množstvo prechádzajúceho nosiča tepla sa zmení. Jediným rozdielom je, že manuálny mechanizmus je možné odstrániť jeho nahradením mechanickým alebo elektronickým zariadením. Samotné puzdro zároveň nie je potrebné odstraňovať ani meniť, je univerzálne. Hlavnou vecou je vedieť, ako vybrať regulátor teploty z batérie.

Elektronická tepelná hlava je považovaná za najdrahšiu a najmasívnejšiu. Do puzdra tejto možnosti je možné vložiť batérie; na to existujú špeciálne výklenky. Hlavným rozdielom sú veľké príležitosti. Môžete napríklad udržiavať stabilnú teplotu po celú dobu..

Okrem toho je možné nastaviť konkrétne hodnoty podľa dňa v týždni alebo hodín. Ak nájomníci nie sú v byte cez deň, potom v tomto čase nie je potrebné vytvárať príjemnú mikroklímu. Stačí naprogramovať tepelnú hlavu a do určitého času sa vzduch v miestnosti zahreje na nastavenú teplotu.

Z toho vyplýva, že pomocou elektronickej tepelnej hlavy môžete ušetriť na vykurovaní pri zachovaní úrovne pohodlia..

V závislosti od použitého teplotného činidla sú regulátory teploty na vykurovacom radiátore rozdelené do dvoch typov:

Pri výbere zariadenia na tomto základe by ste mali venovať pozornosť tomu, že obe možnosti majú dostatočne vysokú úroveň kvality, takmer rovnakú rýchlosť reakcie na zmeny teploty. Výroba tekutého termostatu je zároveň jednoduchšia a sortiment je širší.

Hlavným kritériom výberu by mal byť teplotný rozsah, ktorý zariadenie môže podporovať. Vo väčšine prípadov ide o hodnoty od +6 do +26 stupňov s malými odchýlkami. Mimochodom, náklady na tepelnú hlavu, jej veľkosť, vzhľad a spôsob pripojenia závisia od šírky rozsahu..

Klasifikácia termostatov

Existuje niekoľko typov termostatov, ktoré je možné rozlíšiť:

 • najjednoduchšia možnosť je s mechanickým nastavením. Príkladom je spomínaný kužeľový ventil. Presnosť nastavenia je v tomto prípade nízka;
 • v automatických zariadeniach v dôsledku deformácie vlnovca (princíp činnosti je popísaný nižšie) sa prúd chladiacej kvapaliny automaticky nastaví;
 • Za zmienku stoja aj regulátory s elektronickým ovládaním. V takom prípade stačí, aby si človek vybral prevádzkový režim na displeji alebo nastavil požadovanú teplotu v miestnosti. O ostatné sa postará automatizácia.

Môžete tiež vybrať skupinu zariadení s externým snímačom teploty. V tomto prípade je snímač umiestnený vo vzdialenosti niekoľkých metrov od regulátora, čo mu umožňuje adekvátnejšie reagovať na zmeny teploty vzduchu v miestnosti..

Poznámka!

Diaľkový snímač teploty je optimálnym riešením pre prípady, keď je vykurovacia batéria umiestnená v dostatočne hlbokom výklenku a konvenčný termostat nesleduje úplne správne zmenu teploty vzduchu v miestnosti..

Vykurovanie je možné regulovať trochu iným spôsobom. Ak umiestnite blok so snímačom teploty priamo do miestnosti a regulátor do kotolne, môžete namiesto nastavenia prietoku chladiacej kvapaliny zmeniť jej teplotu. Tento prístup dáva zmysel pri vykurovaní veľkých miestností, pretože prenos tepla všetkých radiátorov sa mení naraz.

Niektoré termostaty pre radiátory môžu ovládať teplotu nie vo vnútri, ale vonku. Vďaka tomu môže vykurovací systém rýchlo reagovať na meniace sa poveternostné podmienky bez toho, aby čakal na zmenu teploty v miestnosti..

V minulosti boli obľúbené zariadenia, ktoré priamo monitorovali teplotu chladiacej kvapaliny v systéme (na tento účel boli použité ponorné snímače). Teraz sú také regulátory považované za zastarané a prakticky sa nepoužívajú..

Ako funguje termostatický ventil

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Prvé termostaty pre radiátory, navrhnuté tak, aby udržiavali v miestnosti konštantnú teplotu, boli vynájdené už v roku 1943 spoločnosťou DANFOSS, ktorá si taktiež drží vedúce postavenie na trhu výroby a predaja takýchto zariadení. Z tohto dôvodu bude náš článok založený na materiáloch a odporúčaniach spoločnosti DANFOSS, o ktorej dlhoročných skúsenostiach je nepochybné..

Za tie roky od vynálezu sa termostaty pre radiátory zmenili a stali sa tým, čo ich poznáme. Štrukturálne pozostávajú z dvoch hlavných prvkov: ventilu a tepelnej hlavy, ktoré sú navzájom prepojené uzamykacím mechanizmom. Účelom tepelnej hlavy je vnímať teplotu okolia a regulovať ju, pôsobiť na pohon – ventil, blokuje tiež tok chladiacej kvapaliny vstupujúcej do ohrievača..

Táto metóda riadenia sa nazýva kvantitatívna, pretože zariadenie ovplyvňuje prietok chladiacej kvapaliny prechádzajúcej do chladiča. Existuje aj iná metóda – kvalitatívna, s ktorou sa mení teplota vody v systéme. Vykonáva to regulátor teploty (zmiešavacia jednotka) inštalovaný v kotolni alebo vo vykurovacom bode..

Aby sme pochopili princíp činnosti tepelnej hlavy, navrhuje sa študovať schému zariadenia uvedenú v časti:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Vnútri bunkového tela je vlnovec naplnený médiom citlivým na teplo. Je dvoch typov:

Tekuté vlnovce sa vyrábajú jednoduchšie, ale z hľadiska rýchlosti sú nižšie ako plynové, takže tieto sú veľmi rozšírené. Keď teda teplota vzduchu stúpne, látka v uzavretom priestore sa roztiahne, mech sa roztiahne a pritlačí na driek ventilu. To zase pohybuje nadol špeciálnym kužeľom, ktorý znižuje prietokovú plochu ventilu. V dôsledku toho klesá prietok chladiacej kvapaliny. Keď sa okolitý vzduch ochladí, všetko sa deje v opačnom poradí, množstvo tečúcej vody sa zvýši na maximum, to je princíp činnosti termostatu.

Výhody použitia termostatu

Moderné termostaty majú mnoho výhod. Jednou z nich je extrémne jednoduché použitie. Takéto zariadenia sa ľahko inštalujú a ďalej používajú, je úplne ľahké to zistiť. Moderné zariadenia prispievajú k vytváraniu najpriaznivejšieho a najpohodlnejšieho vnútorného prostredia. Umožňujú vám výrazne ušetriť na vykurovaní a využívať zdroje čo najefektívnejšie..

Termostat pre radiátor

Okrem udržania požadovanej teploty a vytvárania príjemnej mikroklímy je veľmi dôležité šetriť tepelnou energiou. Napríklad v bytoch, ktoré sú vykurované centralizovaným vykurovaním, je pre dodatočné úspory potrebné nainštalovať termostaty a merač tepelnej energie a v prípade individuálneho vykurovania sa všetky úspory znížia. spotrebovanej energie, ktorá sa dosahuje pomocou termostatov.

Termostat pre radiátor

Ak je vykurovanie iba v štádiu plánovania a vývoja, je najlepšie kúpiť radiátory s už vstavanými termostatmi. Inštalácia termostatu však nespôsobí žiadne problémy v prípade hotových systémov. Musíte sa len naladiť na prácu a pripraviť na to potrebné nástroje..

Sada pripojenia termostatu

 1. Brúska, pílka alebo skladačka.
 2. Sada kľúčov.
 3. Potrubné spojky.
 4. Vodovodná pasta.

Vopred si pripravte všetko potrebné, aby ste sa v budúcnosti nerozptyľovali hľadaním chýbajúcich predmetov.

Výhody a nevýhody termostatov

Ako si vybrať a nainštalovať termostat pre radiátor

Inštalácia termostatu je veľmi jednoduchá. Odporúčame vám použiť schémy inštalácie uvedené v tejto recenzii..

Teplotný snímač má určite viac výhod:

 1. Jednoduchá inštalácia a správa. Mechanické zariadenie je možné namontovať bez pomoci a špeciálnych znalostí, s minimom nástrojov. Ovládanie mechanických a automobilových modelov je jednoduché: teplota sa nastavuje otáčaním kolesa alebo stlačením tlačidla.
 2. Nainštalujte termostat spolu s plynomerom a to výrazne zníži vaše náklady na energie. Podľa odhadov môže v prípade priemerného bytu inštalácia termostatu a merača ušetriť až 20% na spotrebe energie.
 3. Pokročilé modely vám umožňujú naprogramovať kotol na hodinu, deň alebo dokonca mesiac. Teplota sa nastavuje v závislosti od činnosti majiteľov domu.
 4. Systém nevyžaduje prevádzkové náklady.

Zariadenie však nemá svoje nevýhody:

 1. Zložité prvky vyžadujú špecializovaný zásah a overenú inštaláciu. A náklady na vysokokvalitný automatický programátor budú najmenej 300 dolárov.
 2. Závesy môžu interferovať so správnym odčítaním teploty. Keď je snímač spustený, bude musieť za závesom brať údaje o teplote. V takejto situácii je potrebné do miestnosti umiestniť mobilný senzor..
 3. Nízka presnosť nastavenej teploty s manuálnymi ventilmi a nepohodlie ručného nastavenia pre každú batériu.
 4. Mechanické modely je potrebné po inštalácii vyladiť. Ak je prvok nesprávne nainštalovaný, regulácia teploty je narušená.

Potreba upraviť prenos tepla

Existujú dva dôvody, prečo je potrebné nastaviť vykurovacie telesá:

 1. Zníženie nákladov na vykurovanie domu. Je pravda, že v byte umiestnenom vo viacpodlažnej budove je možné znížiť výšku platieb iba vtedy, ak existuje spoločný domový merač tepla. V súkromnej domácnosti je v prípade inštalácie automatizovaného kotla nepravdepodobné, že by bola potrebná inštalácia regulátorov. Výška úspor bude značná.
 2. Prítomnosť potreby udržiavať požadovaný teplotný režim v priestoroch. Napríklad v jednej miestnosti môže byť 17 stupňov Celzia a v ďalšej – 25 stupňov. Aby ste to urobili, musíte na tepelnej hlave nastaviť príslušné čísla alebo zatvoriť ventil.

Plynové alebo kvapalinové termostaty

Aký je rozdiel medzi vlnovcom naplneným plynom a kvapalinou? Existuje rozdiel a bolo by lepšie o ňom vedieť pri nákupe!

 1. Plynové zariadenia majú dlhú životnosť – asi 20 rokov. Plyn súčasne veľmi hladko reaguje na zmeny teploty, čo nespôsobuje nadmerné ostré zaťaženie zariadenia..
 2. Tekuté naopak pracujú rýchlo, čo má o niečo silnejší vplyv na opotrebovanie pracovných častí, ale umožňuje vám rýchlo reagovať na pokles alebo zvýšenie teploty. Pracujú presnejšie ako plyn.
 3. V kvapalinových termostatoch môže byť snímač diaľkový alebo vstavaný. Ak je vstavaný, zariadenie je umiestnené v horizontálnej polohe, aby sa znížil vplyv konvekčných prúdov z chladiča a potrubí.
 4. Odporúča sa nainštalovať snímače vzdialeného typu, keď je zariadenie zatvorené hrubými závesmi, ktoré ovplyvňujú prenos tepla, termostat je umiestnený zvisle, radiátor je inštalovaný v hlbokom výklenku steny alebo príliš blízko parapetu

Vplyvové faktory

Nasledujúce faktory môžu ovplyvniť teplotu v miestnosti, a teda činnosť mechanického termostatu:

 • Vonkajšia teplota.
 • Vetranie alebo prievan.
 • slnečného svetla.
 • Ďalšie zdroje chladu alebo tepla (chladnička, teplovodné potrubie, elektrické ohrievače atď.).

Pravidlá prispôsobenia

Udržiavanie príjemnej teploty závisí od toho, ako fungujú termostaty napájané z batérie a od správneho nastavenia. Tento proces zahŕňa nasledujúce akcie:

 • Zapnite kúrenie a zatvorte dvere do miestnosti.
 • Na mieste, kde sa plánuje kontrola teploty, je nainštalovaný teplomer.
 • Otočte regulátorom doľava, kým sa nezastaví, čím sa úplne otvorí tok chladiacej kvapaliny.
 • Počkajte, kým sa teplota zvýši o 5-6 bodov.
 • Otočte hlavu do krajnej pravej polohy, čím zablokujete tok chladiacej kvapaliny. To by malo viesť k postupnému ochladzovaniu vzduchu v miestnosti..
 • Keď je v miestnosti vytvorená príjemná teplota, začnú otvárať ventil. Hlava sa otáča, kým sa puzdro nezahreje a chladiaca kvapalina nezačne vydávať hluk. V tejto polohe môžete nechať tepelnú hlavu, pretože teplota dosiahla príjemnú hodnotu. Pre pohodlie spotrebiteľa má väčšina zariadení digitálnu váhu, pomocou ktorej sa môžete pohybovať počas nastavovania a ďalšej prevádzky..

Nastavenie termostatu nemožno nazvať komplexným procesom, takže ho môžete nezávisle kalibrovať v súlade s určitými podmienkami. Vo väčšine prípadov sa tento postup riadi štandardnou schémou, aj keď niektoré modely majú určité výnimky. V pasu produktu sa dozviete, ako nainštalovať regulátor na batériu..

Vyvažovanie systému ústredného kúrenia

Pri normálnej prevádzke vykurovacej siete by všetky radiátory mali dostávať rovnaké teplo. Ale v prípade, že vykurovacie batérie nie sú správne vyvážené, potom budú na začiatku okruhu radiátory príliš horúce a na konci sotva teplé.Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Pozrime sa, ako môžete tento problém vyriešiť. Aby bolo možné riadiť tok tekutiny systémom, je potrebné na každý ohrievač nainštalovať dvojitý nastavovací ventil. Navyše, ak je na začiatku reťazca časť ventilov uzavretá, je možné zaistiť distribúciu teplej vody, ktorá bude rovnomernejšia.

Na správne vyváženie systému je potrebné vypnúť vykurovanie, nechať vodu vychladnúť a otvoriť ventily na všetkých batériách. Za týmto účelom z nich odstráňte kryty a zapnite ich kliešťami.

  Druhy čerpadiel na odpadovú vodu

Ďalej pripojia kúrenie a prejdú k prvej batérii v obvode, regulujú ju a potom striedavo vyvažujú ostatné.

Ak nepoznajú postupnosť, potom keď je systém zapnutý, venujú pozornosť ich zahrievaniu

To je dôležité! Teplomery pre radiátory sú inštalované na spätnom a prívodnom potrubí. Zatvorte ventil a potom ho postupne znova otvárajte, kým sa medzi hodnotami teplomera nestanoví rozdiel 10 ° C (Fahrenheit 20 ° C).

To isté sa opakuje so všetkými radiátormi zahrnutými v konkrétnom okruhu. Výsledkom je vyvážený a účinný vykurovací systém..

Nebuďte prekvapení, ak je ventil na poslednej batérii úplne otvorený, pretože na dobré vykurovanie miestnosti je potrebná rovnomerná prevádzka (vykurovanie) celého systému..

Pre efektívnu prevádzku vykurovacieho systému a pre kvalitné vykurovanie miestnosti je potrebné vyvážiť prevádzku okruhu. Na tento účel je lepšie pozvať špecialistov, ktorí túto úlohu rýchlo a efektívne dokončia, a ak chcete urobiť všetko sami, ale neviete, ako správne nastaviť vykurovacie batérie, prečítajte si pokyny a nuansy práce..

 • Bimetalové radiátory: nové slovo vo svete tepla
 • Podlahový radiátor – krok k modernému dizajnu obytného priestoru
 • Hlavné rozdiely medzi zariadením podlahy ohrievanej vodou od iných systémov domáceho vykurovania
 • Ako správne používať podložky na podlahu s teplou vodou počas inštalácie

Spôsob nastavenia mechanického termostatu

Po inštalácii je dôležité správne nastaviť mechanické modely. Aby ste to urobili, musíte v miestnosti zavrieť okná a dvere tak, aby sa straty svetla a tepla znížili na minimum, čo poskytne presnejší výsledok vykurovacieho systému..

Do miestnosti sa umiestni teplomer a potom sa ventil úplne otočí späť. V tejto polohe chladiaca kvapalina úplne naplní chladič, čo znamená, že prenos tepla zariadením bude maximálny. Po chvíli je potrebné fixovať získanú teplotu..

Ďalej musíte otočiť hlavu úplne opačným smerom. Teplota začne klesať. Keď teplomer ukazuje optimálne hodnoty pre miestnosť, ventil sa začne otvárať, až kým nezačujete zvuk vody a nedôjde k prudkému zahriatiu. V tomto prípade sa otáčanie hlavy zastaví a fixuje sa jeho poloha.

Sprievodca inštaláciou a nastavením termostatu

Ak nemáte po ruke známeho inštalatéra, potom budete musieť inštaláciu vykonať sami, nie je to také ťažké.

Pokyny na inštaláciu vyzerajú takto:

 • ak nie je obtok, potom budete musieť na chvíľu vypnúť vykurovací systém a vypustiť vodu zo systému. S obtokom bude všetko oveľa jednoduchšie – stačí vypnúť batériu z práce a môžete začať inštalovať;

Jedna z možností inštalácie

 • potrubie obsahuje okrem termostatu aj 2 guľové ventily (budú potrebné na vypnutie prúdu chladiacej kvapaliny);
 • ak plánujete nainštalovať obtok, musíte sa zásobiť potrubím požadovanej dĺžky.

Vykonáva sa v nasledujúcom poradí:

 • po prvé, musíte zavrieť všetky dvere a okná v miestnosti a vo všeobecnosti obmedziť výmenu vzduchu na minimum (ak je k dispozícii, vypnite kapotu);
 • potom sa ventil úplne otvorí a chladiaca kvapalina bez problémov vstúpi do chladiča, musíte počkať, kým sa miestnosť nezohreje (teplota by sa mala mierne zvýšiť, ako je požadované);
 • potom sa termostat zatvorí, to znamená, že ventil sa otočí úplne doľava, musíte počkať, kým sa miestnosť ochladí na prijateľnú teplotu;
 • teraz zostáva len fixovať teplotu v miestnosti na dosiahnutej úrovni. Za týmto účelom sa ventil pomaly otvára, kým nezačujete šelest vody a nezačne sa zahrievať. Na tejto kutilskej úprave je možné považovať úpravu za dokončenú..

O účinnosti termostatov

Na trhu je veľa modelov, ale účinnosť väčšiny z nich je porovnateľná. V priemere sú úspory v porovnaní s neregulovaným vykurovaním zhruba 15-20% za sezónu. Ak je rozsah teplôt v zime dostatočne veľký, potom môžu úspory dosiahnuť 25-30%.

Pokiaľ ide o náklady, vysokokvalitný termostat je možné kúpiť za približne 400-700 rubľov, v závislosti od výrobcu. V tomto prípade je zaručená kompatibilita s radiátorovými ventilmi takmer všetkých známych výrobcov, napríklad DiaNorm, Arbonia, Ferroli atď..

Zhrnutie

Použitie termostatu je úžasný spôsob, ako zvýšiť účinnosť vykurovacieho systému. Zvýšenie účinnosti sa zároveň chápe ako možnosť flexibilného nastavenia činnosti jednotlivých radiátorov, ak je teplota chladiacej kvapaliny nedostatočná na normálne vykurovanie miestnosti, potom regulátor nepomôže. Popularita takýchto zariadení je daná nielen nízkou cenou, ale aj jednoduchosťou inštalácie..

Video ukazuje príklad inštalácie a konfigurácie termostatu pre batériu so širokými možnosťami regulácie teploty a niekoľkými prevádzkovými režimami..

Ako si vybrať termostat pre vykurovacie telesá

V krajinách postsovietskeho priestoru sa až 40% energetických zdrojov vynakladá na vykurovanie a vetranie budov, čo je niekoľkonásobne viac ako vo vyspelých európskych krajinách. Otázka úspory energie je akútnejšia než kedykoľvek predtým, najmä na pozadí neustáleho zvyšovania nákladov na energetické zdroje. Jedným zo zariadení, ktoré vám umožňuje ušetriť tepelnú energiu v dome, je termostat pre batériu, ktorého inštalácia môže znížiť spotrebu tepla až o 20%. Na to je však potrebné vybrať správne regulátory pre vykurovací systém a vykonať ich inštaláciu, o ktorej sa bude diskutovať v tomto článku..

Hlavné kritériá pre výber termostatu

Väčšina regulátorov predávaných na trhu má rovnakú konštrukciu ventilov, ktoré sú inštalované na vykurovacom potrubí. Hlavné rozdiely, ktoré musíte vedieť pri výbere zariadenia, sú spôsob nastavenia a zariadenie mechov. Preto hlavné parametre termostatu pri nákupe budú:

 • typ regulátora: mechanický, elektronický elektromechanický;
 • priemer podmieneného úseku;
 • náklady a kompatibilita s iným vybavením;
 • presnosť a jednoduchosť nastavenia;
 • rozmery;
 • vzhľad zariadenia;
 • potreba pravidelnej výmeny batérie.

Mechanické zariadenia sú lacné, spoľahlivé a trvanlivé, ale komplikujú presný proces nastavenia. Elektronické ovládače sú presné, ľahko použiteľné, ale drahé a vyžadujú výmenu napájacích zdrojov. Semi-elektronický-možnosť strednej ceny s vysokou úrovňou presnosti a spoľahlivosti, ale má zvýšené celkové rozmery a samostatne inštalovaný snímač.

Odrody a výber termostatov

Podľa konštrukcie sú ventily radiátorov rozdelené do 3 skupín:

 • rovný;
 • roh;
 • ako súčasť náhlavnej súpravy na pripojenie vykurovacích zariadení.

uhlový a priamy ventil

Ak je všetko jasné pomocou priamych a uhlových termostatov, potom by sa mala headset povedať samostatne. Umožňuje vám súčasne nainštalovať termostat na batériu a pripojiť ho k rúrkam vychádzajúcim priamo z podlahy. Aj keď cena takejto náhlavnej súpravy vyjde viac ako tradičné rúrkové vložky, ale také spojenie bude vyzerať oveľa estetickejšie..

Súprava na pripojenie batérie

Pripojenie náhlavnej súpravy k chladiču so vstavaným termostatom

Pre dvojrúrkové systémy s obehovým čerpadlom na vykurovanie je vhodný ktorýkoľvek z uvedených ventilov, jedinou otázkou je, ako pripojiť ohrievač, a z technického hľadiska sú všetky rovnaké. Ďalšou vecou je jednorúrkový obvod, pre ktorý je lepšie kúpiť špeciálny regulátor teploty batérie so zvýšeným prietokovým úsekom sedla. Takéto termostaty majú menší hydraulický odpor, čo je jasne vidieť na obrázku:

Rez tepelným ventilom

Okrem ventilov by ste si mali vybrať aj tepelné hlavy pre batérie a tu je hneď odporúčanie: ventil a hlava by mali byť od rovnakého výrobcu a páriace závity by mali byť rovnaké. Štandardné závity ventilov sú M28 a M30. Vo všeobecnosti nie je výber prevedení hlavy príliš široký – okrem bežných prvkov so vstavaným mechom existujú aj výrobky s elektronickou riadiacou jednotkou a displejom. Tieto termostaty sú programovateľné a je možné ich nakonfigurovať tak, aby počas dňa udržiavali rôzne izbové teploty..

Rada. Pri výbere programovateľnej termostatickej hlavice majte na pamäti, že potrebuje batériu alebo sieťové napájanie. Aby termostat správne fungoval, budete musieť monitorovať prítomnosť napájania.

Programovateľný regulátor

V prípadoch, keď sa plánuje inštalácia vykurovacích zariadení za obrazovky alebo keď sú okná miestnosti pokryté hrubými závesmi, konvenčné termo prvky nemusia fungovať správne. Vzhľadom na slabý pohyb vzduchu v oblasti chladiča sa teplota za obrazovkou a pred ňou môže líšiť o niekoľko stupňov, takže okrem termostatu by ste si mali kúpiť aj externý snímač s kapilárnou trubicou.

Senzor za obrazovkou bude ovládať termostat pomocou kapilárnej trubice so zameraním na správnu izbovú teplotu. Existuje aj pokročilejšia verzia v podobe diaľkového regulátora, ktorý je tiež spojený kapilárnou trubicou. Tu však musíte byť opatrnejší: nie všetky ventily sú vhodné pre tieto tepelné hlavy, preto pri výbere termostatu musíte konzultovať s predajcom.

Odrody hláv

Na záver pár slov o výrobcoch ventilov radiátorov. Objavilo sa ich pomerne veľa, najmä čínskych, ktorých kvalita je viac ako pochybná. Termostaty nasledujúcich značiek sa rozhodne odporúčajú používať, ich spoľahlivosť je nepochybná:

 • DANFOSS;
 • HERZ ARMATUREN;
 • OVENTROP.

Rada. Nemali by ste kupovať ani inštalovať termostaty na všetky radiátory vo vašej domácnosti. Platí pravidlo: aby bola zaistená normálna regulácia, v každej miestnosti je potrebné vybaviť termostatmi iba tie batérie, ktorých celková kapacita je 50% z celkového počtu alebo viac. Jednoducho povedané: s 2 ohrievačmi v miestnosti musí byť ventil inštalovaný na jednom (ktorý je väčší), s 3 – na dvoch radiátoroch atď..

Guľové ventily

Ventily sú lacné, ale zároveň neúčinné regulačné zariadenia. Na vstupe do chladiča sú často inštalované guľové ventily, pomocou ktorých je regulovaný prietok vody.

Toto zariadenie však má aj inú funkčnosť – uzatváracie ventily. Ventily sa používajú na úplné uzavretie toku chladiacej kvapaliny v systéme. Napríklad v prípade úniku ohrievača guľové ventily umiestnené na vstupe a výstupe z chladiča umožňujú opravy bez zastavenia dodávky tepla a vypúšťania kvapaliny..

Guľové ventily neregulujú vykurovacie batérie v byte. Majú iba dve polohy – úplne zatvorené a otvorené. Stredná poloha prináša iba škodu.

Termostat pre radiátor

Faktom je, že vo vnútri takého faucetu je guľa s dierou, ktorá vo svojej normálnej polohe nie je ohrozená, ale vo všetkých ostatných situáciách ju pevné častice prítomné v chladiacej kvapaline zomelia a odlomia sa z nej kúsky. Výsledkom je, že kohútik nebude zapečatený a v polohe „zatvorené“ bude voda naďalej prúdiť do batérie, ktorá je v prípade úniku zariadenia plná veľkých problémov.

Ak sa jeden z majiteľov nehnuteľností rozhodol urobiť všetko pre správu radiátorov pomocou guľových ventilov, treba pamätať na to, že by mali byť správne nainštalované.

Táto metóda sa zvyčajne používa v bytových domoch. Ak je vedenie jednorúrkové zvislé, potom teplovodné potrubie vstupuje do miestnosti cez strop a je k nemu pripojený radiátor (prečítajte si: „Správne nastavenie vykurovacích batérií v byte – pohodlie v dome a úspora peňazí“). Potrubie opúšťa druhý vstup do zariadenia a prechádza podlahou do spodnej miestnosti.

V tomto prípade je potrebné ventily správne nainštalovať, pretože inštalácia bypassu je povinná. Obtokové potrubie je potrebné na to, aby keď je prietok kvapaliny k chladiču uzavretý, chladiaca kvapalina naďalej cirkulovala v systéme spoločného domu.

Termostat pre radiátor

V niektorých situáciách je kohútik umiestnený na obtoku, aby zmenil množstvo vody, ktoré ním prechádza, a tým upravil prenos tepla z batérie. Aby sa zabezpečila väčšia spoľahlivosť vykurovacieho systému, sú nainštalované najmenej tri kohútiky: dva budú na radiátore prerušené a budú fungovať normálne a tretie sa stane regulačným.

Tu však nesmieme zabudnúť, v akej polohe sa zariadenia nachádzajú. V opačnom prípade môžete stúpačku úplne zablokovať a nemôžete sa vyhnúť chladu v byte, ako aj nepríjemným predstaveniam so susedmi a zástupcami správcovskej spoločnosti..

Tepelný ventil – štruktúra, účel, typy

Ventil v termostate je svojou štruktúrou veľmi podobný konvenčnému ventilu. Existuje sedadlo a vypínací kužeľ, ktorý otvára / zatvára lúmen pre tok chladiacej kvapaliny. Teplota vykurovacieho radiátora je regulovaná presne týmto spôsobom: množstvom chladiacej kvapaliny prechádzajúcej chladičom.

Prierez termostatickým ventilom

Prierez termostatickým ventilom

Jednorúrkové a dvojrúrkové zapojenie ventilov je odlišné. Hydraulický odpor ventilu voči jednorúrkovému systému je oveľa nižší (najmenej dvakrát) – iba tak je možné ho vyvážiť. Je nemožné zamieňať ventily – nezahreje sa. Pre systémy s prirodzenou cirkuláciou sú vhodné ventily pre jednorúrkové systémy. Po inštalácii sa hydraulický odpor samozrejme zvýši, ale systém bude schopný fungovať.

Každý ventil má šípku označujúcu pohyb chladiacej kvapaliny. Počas inštalácie ho nainštalujte tak, aby sa smer toku zhodoval so šípkou..

Aké materiály

Telo ventilu je vyrobené z kovov odolných voči korózii a často je navyše potiahnuté ochrannou vrstvou (poniklovanou alebo chrómovanou). Existujú ventily z:

 • bronz (niklovaný a chrómovaný);
 • mosadz (pokrytá vrstvou niklu);
 • z nehrdzavejúcej ocele.

  Kryty sú zvyčajne mosadzné alebo bronzové s niklovým alebo chrómovým pokovovaním

  Kryty sú spravidla mosadzné alebo bronzové s niklom alebo

  pochrómovaný

Je zrejmé, že nehrdzavejúca oceľ je najlepšou možnosťou. Je chemicky neutrálny, nekoroduje, nereaguje s inými kovmi. Náklady na tieto ventily sú však vysoké a je ťažké ich nájsť. Bronzové a mosadzné ventily sú z hľadiska životnosti približne rovnaké. V tomto prípade je dôležitá kvalita zliatiny a známi výrobcovia ju starostlivo monitorujú. Či dôverovať neznámemu alebo nie, je diskutabilný bod, ale je tu jeden bod, ktorý je lepšie sledovať. Na tele musí byť prítomná šípka, ktorá označuje smer toku. Ak to tam nie je – pred vami je veľmi lacný produkt, ktorý je lepšie nekupovať..

Prostredníctvom popravy

Pretože sú radiátory inštalované rôznymi spôsobmi, ventily sú vyrobené priamo (priamo) a šikmo. Vyberte typ, ktorý bude pre váš systém lepší.

Priamy (priamy) ventil a uhol

Priamy (priamy) ventil a uhol

Názov / spoločnosť Pre ktorý systém DN, mm Materiál telesa Pracovný tlak Cena
Danfos, uhlové RA-G, prispôsobiteľné jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 25-32 dolárov
Danfos, priamy RA-G, prispôsobiteľný jednorúrkové 20 mm, 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 32 – 45 dolárov
Danfos, hranatý RA-N, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 30 – 40 dolárov
Danfos, konfigurovateľný priamo RA-N dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 20-50 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-23 dolárov
BROEN, uhlové pevné nastavenie jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-22 dolárov
OVENTROP, axiálny 1/2" Poniklovaná mosadz, smaltovaná 10 barov 140 dolárov

Typy radiátorových termostatov

Vzhľadom na typ použitej látky regulátory teploty:

 • kvapaliny;
 • naplnený plynom.

Tekuté termostaty pre radiátory sú lacnejšie, ale naplnené plynom rýchlejšie reagujú na zmeny izbovej teploty. Navyše, ich prevádzka je menej závislá od teploty chladiacej kvapaliny. Je to spôsobené tým, že plyn, na rozdiel od kvapalín, sa hromadí v hornej časti zariadenia, to znamená ďalej od systému ohrevu vody. Vďaka metóde regulácie teploty sú tieto zariadenia mechanické a elektronické.

Mechanický termostat

Toto zariadenie funguje bez elektriny. Jeho práca je založená na expanzii a kontrakcii pracovnej látky. Mechanický termostat je lacný, preto je veľmi obľúbený. Jeho hlavné výhody sú:

 1. Nízka cena
 2. Nezávislosť na elektrine (nespôsobuje problémy s prepätím a nezvyšuje náklady na bývanie a komunálne služby).
 3. Jednoduchosť použitia.

Jedinou nevýhodou je manuálne nastavenie prietoku chladiacej kvapaliny.

S takýmto regulátorom je tok vody do radiátora riadený bez zásahu človeka. Namiesto držadla je vybavený LCD displejom alebo ovládacím tlačidlom. Vlastnosti elektronického regulátora teploty:

 1. Nastavenie teploty vzduchu pomocou hodín (napríklad počas dňa, keď nikto nie je doma, kúrenie funguje na minimálny výkon a hodinu pred príchodom majiteľov z práce sa vzduch zahreje na príjemnú teplotu).
 2. Denný a nočný režim (rôzne teploty vzduchu v závislosti od dennej doby).

Druhy termostatických prvkov

Existujú dva typy termostatických prvkov:

 1. Termostatický prvok so vstavaným snímačom
 2. Termostatický prvok s diaľkovým senzorom

Zabudovaný snímač teploty

Vstavaný snímač vyžaduje okolo neho voľnú cirkuláciu vzduchu. Toto má zabrániť vystaveniu teplu z potrubia. Aby sa predišlo nechcenému zahrievaniu, je snímač nainštalovaný horizontálne

Diaľkový senzor

 • Diaľkový snímač teploty sa používa v nasledujúcich prípadoch:
 • Ak je radiátor (resp. Termostat) inštalovaný vo výklenku;
 • Ak je regulátor umiestnený menej ako 10 cm od širokého parapetu (viac ako 22 cm);
 • S hĺbkou chladiča viac ako 16 cm;
 • Ak je os termostatického prvku vo zvislej polohe;
 • Ak je radiátor zakrytý zatemňovacími závesmi.

V týchto a niektorých ďalších prípadoch by mal byť nainštalovaný diaľkový senzor, pretože vstavaný nebude fungovať správne..

Senzor musí byť inštalovaný kolmo na teleso chladiča. Pretože v prípade paralelnej inštalácie sa jeho hodnoty stratia v dôsledku pôsobenia teplého vzduchu stúpajúceho z chladiča.

Termostatické hlavice

Existujú tri typy termostatických prvkov pre vykurovacie termostaty – manuálne, mechanické a elektronické. Všetky vykonávajú rovnaké funkcie, ale rôznymi spôsobmi poskytujú rôzne úrovne pohodlia a majú rôzne schopnosti..

Mechanická regulácia

Táto metóda riadenia je spojená s určitými ťažkosťami, pretože tieto termostaty udržiavajú teplotu radiátorov v automatickom režime. Základom takéhoto termostatu je vlnovec vo forme elastického valca naplneného plynom alebo kvapalinou s vysokým koeficientom tepelnej rozťažnosti. Po zahriatí začne plyn alebo kvapalina zvyšovať objem, v dôsledku čoho dochádza k úprave.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Termostatické zariadenie pre vykurovacie teleso s mechanickou termostatickou hlavicou

Vlnovec je spojený s prvkom, ktorý blokuje dráhu chladiacej kvapaliny. Predtým, ako sa plyn alebo kvapalina v mechu nezahreje, je driek v uvoľnenej polohe a batériou prejde maximálne množstvo chladiacej kvapaliny. Keď sa zahrieva, plyn alebo kvapalina zväčšuje svoj objem, ktorý sa prenáša na driek, ktorý začína blokovať priechodný otvor, čím sa znižuje objem prívodu chladiacej kvapaliny. Keď sa látka ochladí, jej objem sa zníži a tyč sa začne pohybovať v opačnom smere, čím sa otvorí priechodný otvor a umožní chladiacej kvapaline preniknúť do batérie vo veľkých objemoch. Výsledkom je, že batéria sa opäť začne zahrievať, čím sa zvýši teplota v miestnosti..

Plyn alebo kvapalina

V prítomnosti takéhoto zariadenia je teplota v miestnosti pomerne presne udržiavaná na + – 1 ° C, ale vo všeobecnosti delta závisí od toho, ako je látka v mechu inertná. Môže byť naplnený nejakým druhom plynu alebo kvapaliny. Plyny reagujú rýchlejšie na zmeny teploty, ale ich výroba je technologicky náročnejšia..

Tekuté alebo plynové vlnovce - veľký rozdiel

Tekuté alebo plynové vlnovce – veľký rozdiel

Tekutiny menia objemy trochu pomalšie, ale ich výroba je jednoduchšia. Vo všeobecnosti je rozdiel v presnosti udržiavania teploty rádovo pol stupňa, čo je takmer nemožné si všimnúť. Výsledkom je, že väčšina predstavených termostatov pre vykurovacie telesá je vybavená tepelnými hlavicami s kvapalinovým vlnovcom.

So senzorom diaľkového ovládania

Mechanická termostatická hlavica musí byť inštalovaná tak, aby smerovala do miestnosti. Teplota sa tak meria presnejšie. Pretože majú pomerne slušnú veľkosť, tento spôsob inštalácie nie je vždy možný. Pre tieto prípady môžete dodať termostat pre vykurovací radiátor s externým snímačom. Snímač teploty je spojený s hlavou pomocou kapilárnej trubice. Je možné ho umiestniť na akékoľvek miesto, kde dávate prednosť meraniu teploty vzduchu..

So senzorom diaľkového ovládania

Všetky zmeny prenosu tepla radiátora nastanú v závislosti od teploty vzduchu v miestnosti. Jedinou nevýhodou tohto riešenia sú vysoké náklady na tieto modely. Teplota sa však udržuje presnejšie.

Názov / Spoločnosť Rozsah nastavenia Rozsah prevádzkových teplôt Typ ovládania Funkcie / účel Typ pripojenia Cena
Danfoss living eco 6 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Elektronické Programovateľné RA A M30X1,5 70 dolárov
Danfoss RA 2994 s plynovým mechom 6 ° C až 26 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre akékoľvek radiátory clip-on 20 dolárov
Tekutý prvok Danfoss RAW-K 8 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre oceľové panelové radiátory M30x1,5 20 dolárov
Danfoss RAX s tekutým slúchadlom 8 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre dizajnové radiátory biela, čierna, chróm M30x1,5 25 dolárov
HERZ H 1 7260 98 s tekutým slúchadlom 6 ° C až 28 ° C Mechanický M 30 x 1,5 11 dolárov
Oventrop "Uni XH" s tekutým telefónom 7 ° C až 28 ° C Mechanický s nulovou značkou M 30 x 1,5 18 dolárov
Oventrop "Uni CH" s tekutým telefónom 7 ° C až 28 ° C Mechanický bez nulovej značky M 30 x 1,5 20 dolárov

Elektronické

Veľkosť elektronického termostatu pre radiátor je ešte väčšia. Termostatický prvok je ešte väčší. Okrem elektronického plnenia sú v ňom nainštalované aj dve batérie..

Elektronické termostaty na batérie sú veľké

Elektronické termostaty na batérie sú veľké

V tomto prípade je pohyb drieku vo ventile riadený mikroprocesorom. Tieto modely majú pomerne veľkú sadu ďalších funkcií. Napríklad možnosť nastaviť izbovú teplotu hodinami. Ako je módne ho používať? Lekári už dlho dokázali, že je lepšie spať v chladnej miestnosti. V noci preto môžete naprogramovať nižšiu teplotu a ráno, keď je čas na prebudenie, ju môžete nastaviť vyššie. Pohodlné.

Nevýhodou týchto modelov je ich veľká veľkosť, potreba monitorovať vybíjanie batérií (stačí na niekoľko rokov prevádzky) a vysoká cena..

Tepelné hlavy sú pohodlnejšie ako tlmivky

Batériový termostat môže byť jedným z troch typov:

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu Pri inštalácii vykurovacieho systému Chruščov boli použité trojcestné korkové kohútiky. Boli nainštalované na prepojovacom prepojení s jedným zo spojov.

V závislosti od polohy držadla kohútika bol prúd vody smerovaný k chladiču, prepojke alebo bol úplne vypnutý.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu Ihlová tlmivka pripomína skrutkový ventil, ale ventil je zúžený a je súčasťou drieku.
Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu Tepelná hlava reguluje priepustnosť prívodného potrubia v dôsledku tepelnej rozťažnosti kvapalného alebo pevného pracovného média – materiálu s vysokým koeficientom tepelnej rozťažnosti.

Pri zahrievaní sa mechy v tele tepelnej hlavy predlžujú a predlžujú stonku, ktorá prekrýva vložku. Po ochladení sa tyč vráti do pôvodnej polohy vratnou pružinou

Poloha trojcestného ventilu s odstránenou rukoväťou sa dá určiť iba zahriatím chladiča, priedelu a stúpačky.

Prvý typ termostatu nemožno považovať za konkurenčné riešenie: už je dávno na trhu a nachádza sa iba v domoch postavených pred polovicou 60. rokov..

Škrtiaca klapka je nastavená iba v manuálnom režime, zatiaľ čo teplota v miestnosti sa mení s oneskorením 1-2 hodiny: najskôr sa stabilizuje prietok vody cez prívodné potrubie, potom sa teplota chladiča pomaly mení a až potom vzduch sa začne zahrievať alebo ochladzovať.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Po zmene polohy škrtiacej klapky sa teplota vzduchu v miestnosti stabilizuje po 1-2 hodinách.

Tepelná hlava po základnom nastavení (nastavená cieľová teplota) udržuje klímu v miestnosti v plne automatickom režime. Včasné nastavenie nielenže udržuje príjemnú teplotu, ale tiež výrazne šetrí teplo. Súhlaste s tým, že v súkromnom dome s autonómnym vykurovacím systémom to nebude nadbytočné.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Automatický termostat ušetrí až 40% tepla. Jeho náklady sa vyplatia počas prvej vykurovacej sezóny od okamihu inštalácie.

Ako nainštalovať termostat na batériu

Prvým odporúčaním nie je umiestniť tepelné hlavy na všetky ohrievače na dohľad. Tu platí pravidlo: radiátory, ktorých celkový výkon je 50% alebo viac zo všetkých v tej istej miestnosti, by mali podliehať regulácii. Napríklad, keď sú v miestnosti 2 ohrievače, potom 1 batéria musí byť vybavená termostatom, ktorého výkon je väčší..

Rada. Ak sa ako vykurovacie zariadenia používajú liatinové radiátory, potom bude udržanie mikroklímy pomocou termostatických ventilov neúčinné. Faktom je, že práca liatinových batérií je veľmi zotrvačná, po zablokovaní toku chladiacej kvapaliny dlho vyžarujú teplo a naopak dlho zrýchľujú. Inštalácia ventilov nedáva zmysel, budete len plytvať časom a peniazmi.

Prvá časť zariadenia – ventil – sa odporúča nainštalovať na prívodné potrubie v okamihu pripojenia radiátora k vykurovaciemu systému. V prípade, že je potrebné rezať do zostaveného systému, bude potrebné demontovať prívodné potrubie. To prinesie určité ťažkosti, ak je spojenie vykonané s oceľovými rúrami, budete potrebovať nástroj na rezanie a závitovanie rúr.

Po inštalácii termostatu na radiátor je tepelná hlava namontovaná bez akéhokoľvek náradia. Stačí len zarovnať značky na telách a zafixovať hlavu v objímke plynulým stlačením. Kliknutie uzamykacieho mechanizmu bude slúžiť ako signál..

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Inštalácia antivandalského termostatu je o niečo ťažšie, potrebujete na to 2 mm imbusový kľúč. Zarovnaním požadovaných značiek, ako je znázornené na obrázku, musíte stlačiť tepelnú hlavu a šesťhranom utiahnuť upevňovaciu skrutku umiestnenú na boku..

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Inštalácia diaľkového senzora a regulátora sa vykonáva na časť steny bez vnútorných častí a nábytku a umiestňuje ich vo výške 1,2-1,6 m od podlahy, ako je znázornené na obrázku:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Najprv je montážna doska pripevnená k stene hmoždinkami a potom na ňu telo jednoduchým zatlačením zacvakne. Kapilárna trubica je pripevnená k stene plastovými sponami, spravidla sú súčasťou výrobku.

Okrem štandardnej regulácie teploty v hlaviciach je možné termostat nastaviť aj na maximálne a minimálne limity, po prekročení ktorých sa koleso nebude dať otáčať. Za týmto účelom sú na zadnej strane výrobku k dispozícii obmedzovacie kolíky. Jeden z nich musíte vytiahnuť a po odladení systému ho vložiť do otvoru pod zodpovedajúcou značkou:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Inštalácia termostatu s prihliadnutím na vykurovací systém. Schéma, pokyny, nuansy

Najlepšie je nainštalovať termostat priamo na radiátor – na miesto, kde je chladiaca kvapalina dodávaná do vykurovacieho systému. Zariadenie musí byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 0,8 m od podlahy, najlepšie v horizontálnej polohe, aby sa vylúčil vplyv prúdov teplého vzduchu vychádzajúcich z batérie. Je potrebné poznamenať, že termostat by nemal byť vo výklenku, byť zakrytý závesmi, mriežkami atď. To všetko ovplyvní správnu činnosť zariadenia. Preto, ak nie je možné poskytnúť vhodné podmienky, je lepšie zvoliť termostat s diaľkovým snímačom..

Majitelia jednorúrkového vykurovacieho systému by sa mali postarať o inštaláciu špeciálneho potrubia – obtoku. Tento prepojovací mostík spája priame a spätné potrubie, takže priemer by mal byť o 1 veľkosť menší ako oni. V opačnom prípade je algoritmus inštalácie termostatu pre každý systém rovnaký.

 1. Vypnite zodpovedajúcu stúpačku a odstráňte vodu z radiátorov.
 2. Odrežte vodorovné napájacie potrubia v malej vzdialenosti od batérie.
 3. Odpojte potrubia a uzatváracie ventily od chladiča..
 4. Zaskrutkujte stopky s maticami nového ventilu a termostatu do zástrčiek batérie. Bez ohľadu na vykurovací systém je zariadenie nainštalované na hornom potrubí, ventil na dolnom. V rovnakej fáze by mal byť nainštalovaný obtok – v prípade potreby.
 5. Zostavte potrubie a umiestnite ho na zvolené miesto.
 6. Pripojte potrubie k horizontálnym prívodným potrubiam.

  Termostat pre radiátor

  Schéma: pripojenie termostatu k batérii

Ako správne nainštalovať termostat na batériu vlastnými rukami

Na umiestnenie spotrebiča nie sú potrebné žiadne špeciálne schopnosti. Najťažšou súčasťou procesu je inštalácia obtoku v systéme s kovovými rúrkami. Ak máte problémy s druhým, mali by ste pozvať špecialistu, ktorý vám pomôže zostaviť zariadenie..

Na prácu budete potrebovať:

 • priamo zariadenie;
 • uzatváracie ventily;
 • rez potrubia, spojovacie prvky alebo zváranie na jeho inštaláciu;

  Ako si vybrať a nainštalovať termostat pre radiátor

 • bypass;
 • sada kľúčov;
 • kúdeľ alebo akýkoľvek iný tmel.

Pred začatím práce je potrebné vypustiť chladivo. Na to stačí zatvoriť ventil umiestnený po odbočke potrubia z hlavného do radiátora.

Malo by sa pamätať na to, že dolný kohútik, ak existuje, musí byť otvorený, inak sa kvapalina uviazne v batérii.

Pozor! Termostat by mal byť inštalovaný v teplých obdobiach. Napríklad v lete, pred začiatkom vykurovacej sezóny

Vypúšťaním chladiacej kvapaliny pokračujte v inštalácii kohútikov. V časti potrubia v blízkosti chladiča sa vykoná vertikálny rez, pričom sa odpojí vedenie. Potom urobte nasledujúce:

Inštalácia a nastavenie

Termostat funguje dobre, ak je nainštalovaný v súlade so všetkými pravidlami a s prihliadnutím na niektoré nuansy. Aby bola jeho prevádzka účinná, trvanlivá a správna, je potrebné najskôr poskytnúť voľný prístup, najmä ak ide o mechanické ovládacie zariadenia. Automatický termostatický prvok nesmie byť zakrytý závesmi alebo zástenami radiátorov. Z tohto dôvodu môže mať analýza teplotných výkyvov chyby.

Termostat pre radiátor

Pred priamou inštaláciou termostatu sa z vykurovacieho systému vypustí všetka voda. Pripravte si potrebný inventár a inštalačnú súpravu na pripojenie, pričom nezabudnite na príslušenstvo. Zariadenie musí byť namontované kolmo na polohu panelu chladiča. Stojí za to pamätať, že smer toku tepla sa musí zhodovať so smerom šípky termostatu.

Termostat pre radiátor

Ak je poloha tepelnej hlavy po inštalácii zvislá, ovplyvní to správnu činnosť mechov. Táto nuansa však nemá nič spoločné so zariadeniami s diaľkovým senzorom alebo externou riadiacou jednotkou. Nemontujte termostat na miesto, kde naň budú neustále dopadať slnečné lúče. Okrem toho prevádzka zariadenia nie je vždy správna, ak je jeho umiestnenie v blízkosti veľkých domácich spotrebičov s tepelným žiarením. To isté pravidlo platí pre možnosti skrytého typu, ktoré maskujú vnútorné výklenky, aby sa zvýšila estetická príťažlivosť interiéru miestnosti..

Termostat pre radiátor

Termostat pre radiátor

Ako na to?

Ak počas pripojenia kúrenia v byte alebo dome nedochádza k vykurovaniu, je potrebné termostat úplne otvoriť. Tým sa zabráni deformácii ventilu a upchatiu regulátora. Ak sa inštalácia vykonáva v súkromnom dome s dvoma alebo viacerými poschodiami, práca začína zhora, pretože teplý vzduch vždy stúpa

Je tiež dôležité vziať do úvahy miestnosti, kde sú teplotné výkyvy výraznejšie. Patrí sem kuchyňa, miestnosti zaliate slnkom a miestnosti, kde sa často schádzajú domácnosti.

Bez ohľadu na schému je termostat vždy nainštalovaný na prívodnom potrubí. Kým nie je ventil pripravený, tepelná hlava nie je vybratá z obalu. Horizontálne rúrky sú rezané v požadovanej vzdialenosti od batérie. Ak bol na batériu predtým nainštalovaný kohútik, odpojí sa. Odskrutkujte stopky s maticami z ventilu, ako aj z uzatváracieho prvku. Sú upevnené v zástrčkách vykurovacieho telesa..

Termostat pre radiátor

Po montáži je potrubie pripevnené k vodorovným rúrkam stúpačky na vybranom mieste. Ventil je priskrutkovaný k vstupu do batérie a uistite sa, že je jeho poloha vodorovná. Pred ním je možné namontovať guľový ventil

To zjednoduší výmenu termostatu, v prípade potreby zabráni jeho zvýšenému zaťaženiu, čo je dôležité pri prevádzke ventilu ako uzatváracieho ventilu

Ventil je napojený na potrubie dodávajúce chladiacu kvapalinu

Potom otvoria vodu, naplnia ňou systém a skontrolujú tesnosť spojov, čo je dôležité najmä vtedy, keď potrebujete zariadenie vložiť do starých batérií. Nemalo by dôjsť k úniku ani presakovaniu vody

Toto je potrebné odstrániť dotiahnutím bodov ukotvenia. Predvoľte ventil podľa potreby. Za týmto účelom sa poistný krúžok vytiahne späť, potom sa značka zarovná s požadovaným rozdelením. Potom je prsteň uzamknutý.

Termostat pre radiátor

Termostat pre radiátor

Zostáva nainštalovať tepelnú hlavu na ventil. V tomto prípade môže byť upevnený pomocou prevlečnej matice alebo západkového mechanizmu. Na batériu je možné nainštalovať termostat, ak je materiálom jeho výroby hliník alebo oceľ, ako aj vtedy, ak je konštrukcia radiátora bimetalová. Liatinové sa vyznačujú vysokou tepelnou inertnosťou, takže pre takéto batérie nemá zmysel inštalovať tieto zariadenia.

Termostat pre radiátor

Termostat pre radiátor

Ako nastaviť?

Ak je potrebné nastaviť termostat, aby sa predišlo nejasnostiam pri prevádzke snímača, je potrebné najskôr vytvoriť správne podmienky v konkrétnej miestnosti..

Prácu môžete vykonať podľa nasledujúcej schémy:

 • zatvorte okná, dvere, vypnite existujúce klimatizačné zariadenia alebo ventilátory;
 • v miestnosti je umiestnený teplomer;
 • ventil na prívod chladiacej kvapaliny sa úplne otvorí a otáča sa doľava, kým sa nezastaví;

  Termostat pre radiátor

 • po 7-8 minútach sa chladič zatvorí otočením ventilu úplne doprava;
 • počkajte, kým sa klesajúca teplota stane pohodlnou;
 • hladko otvorte ventil, kým nebude zreteľne počuteľný hluk chladiacej kvapaliny, čo naznačuje najpohodlnejšie podmienky pre teplotné pozadie miestnosti;
 • otáčanie sa zastaví, pričom ventil zostane v tejto polohe;
 • ak potrebujete zmeniť komfortnú teplotu, použite regulátor termohlavy.

Inštalácia a konfigurácia

Pred kúpou a inštaláciou termostatu na batériu sa musíte uistiť, že váš ohrievač nie je z výroby vybavený ventilom. Platí to pre radiátory z oceľových panelov niektorých výrobcov, napríklad KERMI alebo HEIMEIER. K nim stačí kúpiť samotnú termostatickú hlavicu s vhodným závitom a zaskrutkovať ju do zodpovedajúcej zásuvky..

Oceľový prierezový radiátor

Nastavenie a inštalácia termostatu na batérie vlastnými rukami by vám nemali spôsobovať veľké problémy. Tu je niekoľko pokynov:

 1. Ventil je vždy inštalovaný iba na prívodnom potrubí.
 2. Dodržiavajte smer toku uvedený v technickom liste výrobku.
 3. Pri inštalácii používajte americké ženy, aby bolo možné uzol vždy rozobrať.
 4. Poloha ventilu a hlavy, ako aj vzdialenosti k najbližším štruktúram sú uvedené na diagrame:

Ak termostat nezabezpečuje funkciu mechanického blokovania prietoku chladiacej kvapaliny, na účely prevádzky radiátora bude potrebné pred ventil nainštalovať ďalší guľový ventil, ako je znázornené na obrázku:

Schéma ďalším klepnutím

Tipy pred začatím inštalácie

Okrem toho vám chceme dať niekoľko užitočných rád pred inštaláciou zariadenia:

 1. Nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu, pretože inštalácia a konfigurácia každého zariadenia môže mať svoje vlastné charakteristiky, bez toho, aby ste vedeli, ktoré zariadenie môžete pokaziť.
 2. Všetky spoje dobre utesnite, matice príliš neutiahnite, aby ste nepoškodili diely.
 3. Pozrite sa, v akom smere ukazujú šípky na telese termostatu – budú zodpovedať smeru prúdenia chladiacej kvapaliny v systéme.
 4. Ak bude inštalácia prebiehať s jednorúrkovým vykurovacím systémom, nezabudnite zabezpečiť obtoky, inak váš termostat zrazí všetku svoju prácu.
 5. Vyberte miesto na inštaláciu termostatu tak, aby nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu a neboli v blízkosti iné zdroje tepla, napríklad domáce spotrebiče. To umožní nástrojom pracovať presnejšie. Koncepty sú pre nich tiež kontraindikované.
 6. V najchladnejších miestnostiach sa rozhodnite pre elektronické zariadenia, pretože sú citlivejšie..

Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale napriek tomu sú veľmi účinné a pomôžu vám ušetriť na kúrení, čím nielen náklady na samotné regulátory, ale aj ich zvýšenie v priebehu času.

Inštalácia tepelnej hlavy

Prvok je k telesu ventilu upevnený dvoma spôsobmi – pomocou závitu alebo jednoduchým zacvaknutím, ako na výrobkoch DANFOSS. V každom prípade musíte najskôr odstrániť ochranný kryt z ventilovej skrinky, potom otočiť hlavovú rukoväť do polohy „max“ a zasunúť ju do zásuvky, kým nezacvakne, alebo ju mierne utiahnuť kľúčom (keď je pripojenie závitové) ). Ak sa hlava termostatu otáča normálne, inštalácia je úspešná..

Postup montáže hlavy

Ventily niektorých výrobcov, ako aj všetky hlavy, majú funkciu prednastavenia. Toto je predbežné obmedzenie rozsahu regulácie teploty, ktorý je v rôznych modeloch implementovaný rôznymi spôsobmi. Napríklad termostat HERZ ARMATUREN je obmedzený pomocou špeciálnych čapov, v iných produktoch je pripevnený kľúč, ktorý fixuje hlavu v určitej polohe..

Prednastavenie pomocou kolíkov

Prevádzkové nastavenie batériového termostatu sa vykonáva pomocou otočného gombíka a čísel (označení). Plynule nastaviteľný rozsah je spravidla 16-28 ° C a v polohe „*“ ventil udržuje teplotu vzduchu na 6-7 ° C, aby nedošlo k odmrazovaniu..

Vysvetlenie ladiacej stupnice

Na záver pár slov o kompatibilite termostatov s liatinovými vykurovacími zariadeniami. V zásade neexistujú žiadne kontraindikácie inštalácie, existujú však pochybnosti o účinnosti termostatov. Liatinové batérie sú masívne a zadržiavajú veľa vody, a preto sú zotrvačné a budú reagovať na automatickú reguláciu s oneskorením. Preto je výhodnejšie umiestniť obyčajný ventil na prívod a vyvažovací ventil na spiatočku.

Inštalácia zariadenia

Proces inštalácie zariadenia je jednoduchý, ale ak ho nechcete vykonávať sami, vždy sa môžete obrátiť na odborníkov.

Termostat pre radiátor

Inštrukcie:

 • Odpojte batériu od systému. Za týmto účelom zatvorte guľový ventil alebo uzatvárací ventil. Potom vypustite vodu z batérie, sfúknite chladič.
 • Vyberte adaptér. Predtým položte na podlahu veľa handier, ktoré absorbujú tekutinu. Telo ventilu zaistite nastaviteľným kľúčom a druhým odstráňte maticu z rúrky adaptéra. Potom vyberte adaptér z tela zariadenia.

  Termostat pre radiátor

Miesto pre inštaláciu

 • Inštalácia adaptéra. Naskrutkujte prevlečnú maticu a golier. V takom prípade niť vopred očistite a zabaľte uzamykacou páskou. Zábal by mal byť v smere hodinových ručičiek, 3-5 krát, potom pásku vyhlaďte. Zostavte adaptér, chladič a rohové matice dohromady.
 • Nasaďte si nový golier. Namontujte objímku a zaslepovaciu maticu na potrubie. Všetky činnosti sa vykonávajú pomocou skrutkovača.
 • Inštalácia termostatu. Upevnite zariadenie v smere šípok. Zatiahnite maticu medzi regulátorom a ventilom, upevnenie sa vykonáva nastaviteľným kľúčom. Súčasne utiahnite maticu. Vykonajte všetky akcie opatrne. Po inštalácii sa presvedčte, či je upevnenie bezpečné..
 • Naplňte batériu vodou.

  Termostat pre radiátor

Ventily a kohútiky

Takéto tvarovky sú výmenníkom tepla uzatváracieho zariadenia. To znamená, že chladič sa nastavuje otáčaním kohútika / ventilu v požadovanom smere. Ak otočíte ventil na doraz o 90 °, prúd vody do batérie už nebude tiecť. Na zmenu úrovne ohrevu ohrievača je blokovací mechanizmus nastavený do polovičnej polohy. Nie všetky kovania však majú takúto príležitosť. Niektoré ventily môžu v tejto polohe po krátkom čase vytekať..

Termostat pre radiátor

Inštalácia uzatváracích ventilov vám umožňuje ručne nastaviť vykurovací systém. Ventil je lacný. Toto je hlavná výhoda takýchto tvaroviek. Navyše sa ľahko obsluhuje a na zmenu mikroklímy nie sú potrebné žiadne špeciálne znalosti. Zamykacie mechanizmy však majú svoje nevýhody, napríklad sa vyznačujú nízkou úrovňou účinnosti. Rýchlosť chladenia batérie je nízka.

Uzatváracie ventily

Používa sa sférický dizajn. V prvom rade je obvyklé ich nainštalovať na vykurovací radiátor, aby bol kryt chránený pred únikom chladiacej kvapaliny. Ventily tohto typu majú iba dve polohy: otvorené a zatvorené. Jeho hlavnou úlohou je odpojiť batériu, ak takáto potreba nastane, napríklad ak hrozí zaplavenie bytu. Z tohto dôvodu sú kohútiky zarezané do potrubia pred chladičom..

Termostat pre radiátor

Ak je ventil v otvorenej polohe, chladiaca kvapalina voľne cirkuluje cez vykurovací systém a vo vnútri batérie. Tieto kohútiky sa používajú, ak je v miestnosti horúco. Batérie je možné z času na čas odpojiť, aby sa znížila izbová teplota..

Guľové ventily však nesmú byť inštalované v polovičnej polohe. Pri dlhšej prevádzke sa zvyšuje riziko úniku v oblasti, kde je umiestnený guľový ventil. Je to spôsobené postupným poškodzovaním uzatváracieho prvku v tvare gule, ktorý je umiestnený vo vnútri mechanizmu..

Ručné ventily

Táto skupina zahŕňa dva typy tvaroviek:

 1. Ihlový ventil. Jeho výhodou je možnosť polovičnej inštalácie. Takéto armatúry môžu byť umiestnené v akejkoľvek vhodnej polohe: úplne otvára / zatvára prístup chladiacej kvapaliny k chladiču, výrazne alebo mierne znižuje objem vody vo vykurovacích zariadeniach. Ihlové ventily však majú aj jednu nevýhodu. Vyznačujú sa zníženou šírkou pásma. To znamená, že po inštalácii takýchto ventilov, dokonca aj v úplne otvorenej polohe, sa množstvo chladiacej kvapaliny v potrubí na vstupe do batérie výrazne zníži..
 2. Regulačné ventily. Sú navrhnuté špeciálne na zmenu teploty zahrievania batérií. Medzi plusy patrí možnosť zmeniť polohu podľa uváženia používateľa. Okrem toho sú tieto armatúry spoľahlivé. Ak sú konštrukčné prvky vyrobené z odolného kovu, ventil nebudete musieť často opravovať. Vnútri ventilu je uzatvárací kužeľ. Keď sa rukoväť otáča v rôznych smeroch, stúpa alebo klesá, čo prispieva k zvýšeniu / zníženiu prietokovej oblasti.

  Termostat pre radiátor

  Termostat pre radiátor

Čo potrebujete k práci

Na inštaláciu termostatu na vykurovaciu batériu vlastnými rukami budete potrebovať:

 • mechanický alebo elektrický termostat;
 • uzatváracie ventily;
 • kus potrubia a tvaroviek alebo zvárací stroj na usporiadanie obtoku v jednorúrkovom vykurovacom okruhu;
 • nastaviteľné a sanitárne kľúče.

Okrem toho musíte zásobiť kúdeľ a špeciálnu pastu na utesnenie kĺbov..

Prípravné činnosti a inštalácia

obtok k chladiču

V jednorúrkovom vykurovacom systéme musí byť pred termostatom nainštalovaný obtok.

Pred inštaláciou je potrebné vypustiť vodu alebo inú chladiacu kvapalinu z vykurovacieho systému. Za týmto účelom zatvorte kohútiky pri vchode do bytu zo stúpačky vykurovania.

Túto prácu je najlepšie vykonať v období, keď vykurovacia sezóna ešte nezačala..

Keď je všetka chladiaca kvapalina vypustená, pokračujte v inštalácii kohútikov na radiátory. Za týmto účelom sa v krátkej vzdialenosti od batérie odrežú potrubia horizontálneho napájania a potom sa časti vedenia odpoja od chladiča. Ďalej postupnosť práce vyzerá takto:

 1. V závislosti od materiálu je medzi prívodným a vratným potrubím v jednorúrkovom vykurovacom systéme zvarená alebo inštalovaná prepojka.
 2. Odstráňte stopky s maticami z uzatváracieho ventilu a termostatu a zaskrutkujte ich do zástrčiek vykurovacieho telesa.
 3. Pripojte vypínacie a termostatické zariadenia.
 4. Zostavte potrubie batérie.
 5. Vykurovací systém je naplnený chladiacou kvapalinou.

Po zapnutí kúrenia je potrebné skontrolovať tesnosť všetkých priestorov a v prípade potreby odstrániť alebo opraviť chybné miesta.

Pri inštalácii termostatu nezabudnite myslieť na možnosť pohodlného nastavenia zariadenia. Za týmto účelom poskytnite dostatok voľného miesta a správne nasmerujte nastavovací gombík..

Proces nastavenia nástroja

 1. Príprava spočíva v eliminácii faktorov ovplyvňujúcich zahrievanie. Patrí sem prirodzená a umelá cirkulácia vetra, dodatočné zdroje tepla. Potom je v blízkosti zariadenia umiestnený teplomer..
 2. Hlava zariadenia je otočená proti hodinovému kurzu, pričom sa úplne otvára. Keď teplota v miestnosti prekročí normu o niekoľko stupňov, prvok sa vráti do svojej pôvodnej polohy..
 3. Keď sa systém ochladí, hodnoty teplomera sa budú zhodovať s údajmi uvedenými v SNiP. V tejto chvíli sa ventil otvorí.
 4. Otáčanie sa zastaví, keď sa teleso ventilu zahreje a objaví sa hluk vody. Týmto krokom je nastavenie dokončené.

Moderné termostaty majú vstavanú stupnicu. Nastavuje teplotu, ktorú musí zariadenie vytvárať a udržiavať. V tomto prípade je možná oprava. Vykonáva sa, ak zariadenie vytvorilo nesprávne podnebie..

Materiály pre termostat

Výrobcovia vyrábajú termostaty z materiálov, ktoré budú odolné voči korózii kovov. Navyše môžu byť pokovované niklom alebo chrómom.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Ventily sú zvyčajne bronzové, oceľové (nehrdzavejúca oceľ) alebo mosadzné (poniklované).

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Cena termostatu pre vykurovací radiátor závisí od materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Verzia z nehrdzavejúcej ocele sa považuje za najlepšiu možnosť. Nerezová oceľ je neutrálny kov, ktorý nekoroduje.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Bohužiaľ, takýto materiál je dosť drahý a nie je ľahké ho nájsť..

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Termoregulátory s bronzovými alebo mosadznými časťami slúžia rovnako a náklady sú cenovo dostupnejšie ako z nehrdzavejúcej ocele.

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Postup inštalácie termostatu

Ak chcete nainštalovať termostat pre vykurovacie telesá, najskôr vypnite stúpačku. Potom sa voda vypustí z vykurovacieho systému a začnú sa inštalačné práce, ktoré sa vykonávajú v nasledujúcom poradí:

 • odrežte vodorovné potrubné spojenia v určitej vzdialenosti od chladiča;
 • odpojte odrezané potrubie, ako aj žeriav, ak bol nainštalovaný skôr, od radiátora;
 • odpojte stopky spolu s maticami z uzatváracieho ventilu a ventilu termostatu; sú zabalené v zástrčkách vykurovacej batérie;
 • potom sa potrubie zmontuje a nainštaluje na vybrané miesto;
 • potom namontované potrubie spojte s horizontálne umiestnenými potrubnými rúrami vychádzajúcimi zo stúpačky.

Vykurovacie systémy sú rozdelené do dvoch typov: jednorúrkové a dvojrúrkové. V jednorúrkovom vykurovacom systéme, keď je pripojený termostat, je potrebné zmeniť schému zapojenia chladiča inštaláciou prepojky spájajúcej priame a spätné pripojenia zariadenia..

Táto prepojovacia rúrka, inak nazývaná obtok, umožňuje chod chladiacej kvapaliny, keď je vykurovacia batéria vypnutá termostatom. Pri implementácii takejto schémy pripojenia je vhodné demontovať zariadenie tak, že najskôr zatvoríte ventily znázornené na obrázku pod číslami 3 a 4.

Ako nainštalovať regulátor teploty na batériu

Schéma zapojenia termostatu vykurovacieho telesa v jednorúrkovom systéme

Ako nainštalovať regulátor teploty na batériu

Schéma zapojenia regulátora teploty radiátora v dvojrúrkovom vykurovacom systéme

Legenda k diagramom:

 1. napájacia stúpačka vykurovacieho systému;
 2. Radiátor;
 3. termostat (automatický alebo manuálny);
 4. spodný ventil;
 5. manuálny alebo automatický odvzdušňovací ventil;
 6. prepojka;
 7. reverzná stúpačka;
 8. zástrčka.

V dvojrúrkovom vykurovacom systéme je možné reguláciu toku chladiacej kvapaliny do chladiča vykonávať pomocou regulátora teploty chladiča vykurovacích batérií inštalovaného na hornom pripojení..

Inštalácia regulátora

Proces inštalácie termostatov na radiátor v dome nie je náročný, ak si to želáte, môžete to urobiť sami. Ak nemáte žiadne skúsenosti alebo túžby, môžete sa kedykoľvek obrátiť na profesionálnych inštalatérov..

Video návod na inštaláciu termostatu na radiátor podľa príkladu automatického elektronického regulátora Danfoss Living Eco:

Sled činností bude rovnaký, bez ohľadu na kov, z ktorého sú batérie vyrobené, princíp je rovnaký pre hliníkové aj bimetalové radiátory.

 • Krok 1 Odpojte radiátor od vykurovacieho systému a vypustite z neho vodu.

  Na to musíte zatvoriť guľový ventil alebo uzatvárací ventil, ktorý blokuje prívod vody zo spoločného potrubia do ohrievača..

  Na vypustenie vody je spravidla potrebné otvoriť ventil umiestnený v mieste vstupu vody do systému. Všetky kohútiky musia byť zatvorené. Po vypustení vody je potrebné batériu vyčistiť, aby sa odstránil vzduch.

 • Krok 2 Demontáž adaptéra

 • Najprv musíte podlahu pokryť veľkým počtom uterákov, tkaných obrúskov alebo mäkkého papiera, akéhokoľvek materiálu, ktorý rýchlo a dobre absorbuje vodu..

  Telo starého ventilu musí byť upevnené nastaviteľným kľúčom, v tomto okamihu musíte pomocou druhého kľúča odskrutkovať matice umiestnené na potrubí a adaptéri, ktorý je vložený do telesa chladiča. Potom musíte odskrutkovať adaptér z tela zariadenia. V niektorých prípadoch bude potrebné použiť ventil zabudovaný do chladiča.

 • Krok 3 Inštalácia nového adaptéra

  Nový adaptér je nainštalovaný na batérii, prevlečná matica a golier sú naskrutkované.

  Vnútorné závity je potrebné vyčistiť čistou handričkou a potom ich niekoľkokrát zabaliť zaisťovacou páskou (biela vodovodná páska, predáva sa v inštalatérskom oddelení). Omotajte páskou, v smere hodinových ručičiek 3–5 otáčok, uistite sa, že páska leží plochá, v prípade potreby ju uhlaďte.

  Potom sú adaptér, chladič a rohové matice spojené a pevne utiahnuté..

  Ako si vybrať a nainštalovať termostat pre radiátor

  Na medenú rúrku je potrebné nainštalovať novú sadu kovového goliera a zaslepovacej matice, staré sú demontované. Ak obojok nemožno odstrániť, jeho časti sa opatrne vyrežú malým skrutkovačom a potom sa dajú roztrhnúť. Pretože budete musieť pracovať priamo so skrutkovačom a pílou a rúrkou, mali by ste byť opatrní.

Krok 5 Inštalácia termostatu

Nainštalujte nový termostat podľa šípok na jeho telo. Potom je potrebné dotiahnuť maticu tesne umiestnenú medzi regulátorom a ventilom, zatiaľ čo ventil je upevnený nastaviteľným kľúčom. V tejto chvíli je matica pomocou druhého kľúča pevne utiahnutá

Je potrebné dávať pozor, aby ste nepoškodili závity. Po dotiahnutí znova skontrolujte tesnosť a tesnosť spoja..

Krok 6 Naplňte chladič vodou, skontrolujte tesnosť

Znova otvorte ventil a naplňte chladič vodou, starostlivo skontrolujte všetky diely, či nie sú netesné.

Po dokončení inštalácie nastavte požadovanú teplotu na termostate.

Obvykle pre obývacie izby alebo priechodné priestory je regulátor ponechaný úplne otvorený, pre spálne môže byť do polovice zatvorený..

Ak sú v rôznych miestnostiach domu rôzne nastavenia termostatov, mali by ste nechať dvere do miestností zatvorené, inak zariadenie nesprávne určí teplotu vzduchu v miestnosti a pokúsi sa ju vyrovnať.

Voľba miesta inštalácie

Regulátory sú potrebné pre miestnosti, v ktorých dochádza k častým zmenám teplotných režimov (kuchyne, miestnosti na slnečnej strane), ako aj tam, kde je potrebné neustále udržiavať stabilnú pohodlnú teplotu (spálne, deti).

V súkromných domoch musia byť ovládacie zariadenia nainštalované v druhom poschodí, pretože sa tam hromadí teplý vzduch, ktorý stúpa zo spodných poschodí..

Voľba miesta inštalácie pre konkrétne zariadenie je určená jeho typom a umiestnením samotného radiátora. Regulátor je spravidla namontovaný medzi vstupom chladiča a prívodným potrubím chladiacej kvapaliny..

V prípade kohútikov, ventilov a zmiešavacích termostatov nezáleží na ich umiestnení vzhľadom na priestor miestnosti, preto je miesto inštalácie určené iba ľahkým prístupom k nim počas prevádzky..

Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Nainštalujte termostaty na batérie s otvoreným priestorom vpredu

U automatických termostatov so vstavanými snímačmi teploty zohráva dôležitú úlohu umiestnenie ich priestorového umiestnenia v miestnosti, pretože od toho do značnej miery závisí správnosť ich fungovania..

Je to spôsobené tým, že teplotný snímač regulátora meria teplotu vzduchu v najbližšom okolitom priestore.

Hodnotu teploty nameranej snímačom je možné ovplyvniť priamym slnečným žiarením, prievanom, dodatočnými zdrojmi vyžarujúcimi chlad alebo teplo (chladničky, rôzne elektrické spotrebiče atď.), Vrátane samotnej vykurovacej batérie.

Miesto pre termostat

Činnosť termostatického regulátora je ovplyvnená:

 • priame slnečné svetlo;
 • teplota vzduchu mimo okna;
 • rýchlosť cirkulácie vzduchu v miestnosti;
 • dodatočné zdroje tepla.

Vo viacpodlažných súkromných domoch sú termostaty primárne inštalované v horných poschodiach. Je to spôsobené tým, že teplý vzduch stúpa, čo prispieva k zvýšeniu teplotného rozdielu pozdĺž výšky budovy..

V jednopodlažných budovách majú vyššiu prioritu radiátory umiestnené bližšie k vykurovacej jednotke..

Najlepšou možnosťou je inštalácia malokapacitných radiátorov s vysoko citlivými termostatmi inštalovanými na napájacej časti vedenia. Jedinou podmienkou je, aby vykurovacie zariadenia neboli zakryté závesmi, panelmi alebo mriežkami. V opačnom prípade budete potrebovať termostat s diaľkovým snímačom..

Termostatické regulátory teploty vykurovacích batérií sú inštalované na napájacej časti vykurovacieho systému priamo pred radiátorom.

Ovládanie regulátora

Podľa typu ovládania termostatom existujú tri typy zariadení a to by sa malo vziať do úvahy aj vtedy, ak si potrebujete kúpiť regulátor pre konkrétnu miestnosť:

 • So vstavanými senzormi.

Majú kompaktné rozmery a dajú sa použiť spoločne s radiátormi, v blízkosti ktorých vzduch cirkuluje úplne voľne. Takéto termostaty fungujú správne v dostatočnej vzdialenosti od okna (22 cm alebo viac), keď nie sú vystavené prievanu. Môžu byť tiež zakúpené pre inštaláciu na radiátory umiestnené v samostatnom výklenku..

 • Modely diaľkových senzorov.

Sú namontované na radiátoroch v tých miestnostiach, kde je výrazný teplotný rozdiel medzi vykurovacím zariadením a v samotnej miestnosti. Tieto zariadenia sa používajú aj vtedy, keď nie je možné nainštalovať termostat horizontálne. Senzor je pripevnený k stene podľa dodanej príručky a je spojený s vlnovcom pomocou 2-metrovej kapilárnej trubice.

Takéto termostaty sú potrebné tam, kde je sťažený prístup k zariadeniu na nastavovanie teploty..

Niektorí výrobcovia navrhujú používať ešte pokročilejšie systémy, ktoré reagujú na hodnoty senzora umiestneného na ulici. Takéto modely však majú vysoké náklady a nie je potrebné ich dávať na každý radiátor zvlášť. K vykurovaciemu kotlu je lepšie pripojiť externý snímač – takto bude fungovať efektívnejšie.

Mechanický termostat pre radiátor

Termostaty sú inštalované na radiátoroch pri samotnom vstupe do okruhu prenosu tepla. Pri vkladaní regulátorov do hotového systému budú pokyny na vykonanie práce nasledovné:

1. Demontujte chladič odpojením od prívodného a vratného potrubia.

2. Vypustite chladivo (súčasne stojí za to opláchnuť vnútorné dutiny z nahromadeného sedimentu).

3. Naskrutkujte stopku regulátora na vstup. Obvykle sa to robí pomocou rýchloupínacej matice so spárovaným kovaním (americký) pomocou gumových tesnení.

4. Nainštalujte uzatvárací ventil, aby ste úplne uzavreli prívod vody do chladiča. V prípade núdze je možné poruchový radiátor okamžite „vypnúť“.

5. V tejto fáze je vhodné umiestniť obchvat, ak nebol zaradený do okruhu skôr..

6. Po pripútaní vykurovacej batérie ju pripojte späť k všeobecnému systému a sledujte tesnosť spojov.

7. Na konci práce je na teleso termostatu nasadená tepelná hlava so stopkou a stlačená, kým nezacvakne..

8. Ak sa rozhodnete kúpiť zariadenie odolné voči vandalom, budete musieť dodatočne upevniť hlavu špeciálnym čapom (potrebujete 2 mm imbusový kľúč).

Keď je radiátor s termostatom zostavený, musíte zavrieť všetky okná a dvere a nakonfigurovať zariadenie. Upravte podľa pokynov výrobcu, aby bola zaistená správna činnosť termostatu.

Princíp činnosti termostatu vykurovacieho telesa (video)

Nastavenie termostatu. Profesionálne odporúčania

Aby termostat fungoval dlho a správne, nastavenie sa vykonáva bezprostredne po jeho inštalácii..

Kroky na nastavenie termostatu:

 1. Zatvorte dvere a okná v miestnosti, nastavte teplomer na požadovanú úroveň.
 2. Otočte gombík termostatu doľava, kým sa nezastaví, čím sa otvorí plný prístup k horúcej vode.
 3. Počkajte, kým teplota stúpne o 5-6 stupňov Celzia.
 4. Otočte ventil úplne v opačnom smere (doprava). Miestnosť sa postupne ochladí.
 5. Hneď ako teplota dosiahne optimálnu úroveň, ventil sa plynulo otočí doľava. Keď batéria vydáva hluk a jej telo sa zahreje, môžete zastaviť otáčanie, pretože práve táto poloha tepelnej hlavy poskytne pohodlnú úroveň zahrievania..

Procedúra nastavenia termostatu vám umožňuje kalibrovať prístroj. Je to rovnaké pre takmer všetky zariadenia. Kalibrácia niektorých termostatov sa vykonáva podľa inej schémy, ktorú nájdete podrobne v pase zariadenia.

Vykurovacie radiátory s regulátorom teploty sú teda praktické a ekonomické, najmä pre súkromné ​​domy. Termostaty sa ľahko inštalujú, nevyžadujú dodatočné náklady na údržbu, vytvárajú príjemnú vnútornú klímu a šetria peniaze vynaložené na vykurovanie.

Časté chyby pri inštalácii

Najčastejšou chybou je zvislá poloha hlavy nad ventilom v hornej časti chladiča. Mnoho používateľov považuje túto metódu za estetickú a pohodlnú. To však negatívne ovplyvňuje činnosť prvku. Faktom je, že horúci vzduch stúpajúci z potrubia ohrieva hlavu – teplota na tomto mieste sa stáva oveľa vyššou ako v miestnosti. Zariadenie to vníma ako prekročenie úrovne pohodlia, rozhodne sa, že v miestnosti je horúco, a vypne radiátor. V dôsledku toho sa miestnosť prestane vykurovať..

Medzi nesprávne miesta inštalácie patria aj oblasti, kde sa teplota vzduchu veľmi líši od priemernej teploty v miestnosti. Radiátor je napríklad skrytý vo výklenku a je tam nainštalovaná tepelná hlava. V uzavretom priestore reaguje na teplo a vypne radiátor. To isté sa stane, ak je ventil umiestnený hlboko pod parapetom, je na priamom slnečnom svetle, uzavretý zatemňovacími závesmi, nábytkom atď. Ďalšou nesprávnou možnosťou je nainštalovať termostatický ventil na miesto, ktoré sa dostane pod prúd studeného vzduchu, napríklad na okraj okenného otvoru, kde sú často prievany. V takom prípade zariadenie „bude myslieť“, že je v miestnosti zima – teplota vykurovania sa zvýši a v miestnosti začne neznesiteľné teplo..

Ako vidíte, nesprávne miesto inštalácie tepelnej hlavy prakticky neguje bod jej použitia. Podľa odborníkov je lepšie ventil na chladič vôbec nedávať, ako vykonať nesprávnu inštaláciu.

Nezabudnite: miesto inštalácie termostatickej hlavice musí byť také, aby sa odrážala priemerná izbová teplota. Potom bude zariadenie správne reagovať na teplotu a bude udržiavať pohodlný režim..

Podrobný návod na správnu inštaláciu

Prípravné práce

Inštalácia tepelnej hlavy na batériu sa zvyčajne vykonáva spolu s inštaláciou nových radiátorov. Aby ste to urobili, musíte zatvoriť stúpačku a vypustiť chladiacu kvapalinu zostávajúcu v potrubiach do vedra. Práce je najlepšie vykonávať mimo vykurovacej sezóny..

Výber miesta na inštaláciu tepelnej hlavy

Ak vezmeme do úvahy chyby v inštalácii termostatickej hlavice, o ktorých sme hovorili vyššie, môžeme vyvodiť závery o tom, kde presne nestojí za inštaláciu termostatickej hlavice. Aké sú najlepšie možnosti? Je dôležité, aby tepelné toky z radiátora na neho nepadali a neboli ovplyvnené faktormi, ktoré môžu spôsobiť falošné vnímanie teploty..

Nasledujúce fotografie zobrazujú bežné možnosti správnej inštalácie termostatickej hlavice na batérie. Ak je namontovaný v hornej časti chladiča, mal by byť umiestnený iba horizontálne. V spodnej časti je možné ho namontovať horizontálne aj vertikálne, pretože neexistujú žiadne silné tepelné toky ohriateho vzduchu – stúpa nahor.

1679_termostat

Navliekanie rúr

Na upevnenie hlavy na chladiči je potrebné odstrihnúť závity v miestach pripojenia. Za týmto účelom sa na stierky prichádzajúce zo stúpačky a chladiča nareže závit pomocou matrice.

Hlavové zloženie

Na stierku vychádzajúcu zo stúpačky je naskrutkovaná poistná matica. Je obalený dymom a je naň priskrutkovaný termostat, ale upevňovacie prvky nie sú utiahnuté. Ďalej urobte to isté so stierkou vychádzajúcou z chladiča. Nainštalovaná tepelná hlava musí byť zaistená – súčasne dotiahnite obe matice dvoma nastaviteľnými kľúčmi.

1679_loosen_valve_1

Nastavenie zariadenia

Zatvorte všetky okná a dvere, aby sa do miestnosti nedostalo teplo. Do stredu miestnosti umiestnite podperu, napríklad rebrík. Položte naň teplomer. Mala by byť vo výške rovnajúcej sa polovici výšky miestnosti. Zapnite ventil tepelnej hlavy na maximum. Miestnosť sa zahreje na maximálnu teplotu. Sledujte čítanie teplomera. Stĺpec teplomera sa zvýši: akonáhle teplota stúpne o 5 – 7 ° C, otočte gombík termostatu v opačnom smere. Prietok chladiacej kvapaliny sa zníži, čo znamená, že teplota v miestnosti začne klesať. Sledujte pokles na teplomere. Akonáhle uvidíte požadovanú hodnotu, napríklad 22 ° C, otáčajte gombíkom termálnej hlavy, aby ste zvýšili, kým nebudete počuť zvuk vody v jej tele. Pozíciu rukoväte si môžete zapamätať a urobiť si značku na tele. Nechajte termostat v tejto polohe. Niektoré zariadenia majú teplotnú stupnicu a počas procesu nastavenia ju musíte iba skontrolovať..

1679_radiátor

Tip: na konci vykurovacej sezóny odstráňte tepelné hlavice z radiátorov. Dlhodobá nečinnosť môže viesť k uviaznutiu pohyblivých častí zariadení. Ich odstránením predĺžite životnosť dôležitých častí..

Teraz viete, ako správne nainštalovať tepelnú hlavu na batériu a ako sa vyhnúť chybám. S touto úlohou sa môžete ľahko vyrovnať. Zostáva len kúpiť všetko, čo potrebujete na inštaláciu – môžete to urobiť v našom internetovom obchode. Ponúkame iba značkové výrobky: radiátory a termostatické hlavice. Nezabudnite si kúpiť súvisiace prvky: kohútik Mayevského, uzatváracie ventily a ďalšie užitočné drobnosti, bez ktorých sa žiadny vykurovací systém nezaobíde. Ak potrebujete poradiť, zavolajte manažérovi našej spoločnosti. Pomôže vám vybrať všetko, čo potrebujete.

Vlastnosti inštalácie a údržby regulátorov

Termostat pre radiátor

Schéma inštalácie termoregulátora

Po výbere optimálneho modelu termostatu alebo ventilu na úpravu teploty vykurovania by ste mali vykonať ich správnu inštaláciu. Umiestnenie výstuže priamo závisí od jej funkcie a konštrukcie..

Regulačné komponenty sú najčastejšie namontované v potrubí konkrétneho vykurovacieho radiátora. Sú inštalované na prívodnom potrubí alebo na obtoku. Súčasne sa pre pohodlnú reguláciu teploty vykurovacích batérií odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Zariadenie by nemalo byť pokryté ozdobnými panelmi alebo inými interiérovými predmetmi;
 • Životnosť termostatov do značnej miery závisí od kvality chladiacej kvapaliny. Preto by mal byť pred ním nainštalovaný sieťový filter, ktorý bude chrániť sedlo ventilu pred vodným kameňom;
 • Pri inštalácii regulačného ventilu teploty vykurovania postupujte podľa schémy inštalácie. Na tele zariadenia šípky ukazujú smer pohybu chladiacej kvapaliny;
 • Mnoho termostatov a servo je zapojených do siete. Preto je potrebné zabezpečiť im napájanie..

Pred inštaláciou a ďalšou úpravou vykurovacích batérií v byte si musíte prečítať pokyny výrobcu. Predpisuje inštalačné podmienky pre činnosť konkrétneho nastavovacieho prvku.

Jedným z dôležitých ukazovateľov regulačných ventilov vykurovania bytov je maximálna a minimálna priepustnosť. Musia zodpovedať aktuálnym parametrom systému..

Údržba regulátorov a ventilov

Termostat pre radiátor

Tlakové skúšky sa vykonávajú až po inštalácii regulačných ventilov

Po inštalácii by sa mala vykonať predbežná úprava ventilov na vykurovacích radiátoroch. Na to musí byť teplotný režim prevádzky a tlak v systéme normálny. Potom sa zmenou stupňa zahrievania chladiacej kvapaliny skontroluje činnosť regulačných ventilov. Systém je testovaný v niekoľkých režimoch. Bohužiaľ, nebude fungovať nezávislé nastavenie vykurovania v bytovom dome podľa tejto schémy, pretože spotrebitelia nemajú možnosť zmeniť stupeň ohrevu chladiacej kvapaliny.

V skutočnosti je možné prevádzkyschopnosť konkrétneho prvku skontrolovať iba vtedy, keď je spustené diaľkové vykurovanie. Títo. správna úprava vykurovacích radiátorov v byte sa vykonáva počas vykurovacej sezóny.

Pri spustení systému dodávky tepla musí byť vykurovací systém súkromného domu úplne upravený. Malo by zahŕňať nasledujúce kroky:

 • Kontrola výkonu kohútikov a termostatov;
 • Súlad ich skutočných parametrov s údajmi z pasu;
 • Ak sa počas regulačného nastavenia stupňa zahrievania vykurovacích batérií zistí chybný prvok, musí sa vymeniť.

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že na fungovanie systému vplýva množstvo vonkajších faktorov: stupeň tepelnej izolácie domu, klimatické vlastnosti konkrétneho regiónu. Toto je tiež potrebné vziať do úvahy pri regulácii teploty vykurovacieho telesa..

Typy zariadení na získavanie informácií o teplote v miestnosti

Je obvyklé rozdeľovať zariadenia na príjem a prenos indikátorov vykurovania:

 • spôsobom prenosu údajov;
 • podľa spôsobu a miesta inštalácie;
 • algoritmom získavania údajov.

Metódou prekladu údajov

Podľa spôsobu prenosu údajov sú snímače teploty zvyčajne rozdelené do dvoch samostatných kategórií:

 • pomocou drôtov;
 • bezdrôtový.

Teraz sú najobľúbenejšími zariadeniami bezdrôtové snímače teploty, ktoré prenášajú informácie o vnútornom ohreve vzduchu a ohreve vody pomocou vstavaného vysielača. Inštalácia týchto zariadení je povolená vo vnútri aj vonku..

Podľa spôsobu a umiestnenia

Zariadenia, ktoré merajú teplotu v teplonosných kvapalinách, sú tiež rozdelené podľa spôsobu inštalácie a miesta pripojenia:

 • Nad hlavou. Sú inštalované do tepelného okruhu vykurovacieho okruhu miestnosti;
 • Ponorné. Takéto mikrosenzory prichádzajú do styku s chladiacou kvapalinou (čo prúdi vo vykurovacom systéme);
 • Izba. Sú umiestnené vo vyhrievanom uzavretom priestore;
 • Vonkajšie. Nachádzajú sa na ulici.

V niektorých zariadeniach je možné skombinovať niekoľko typov snímačov teploty na presnejšie ovládanie vykurovania.

Spôsobom získavania údajov

Tepelné snímače sú tiež rozdelené podľa spôsobu zberu údajov. Na trhu sa predávajú nasledujúce typy mikrosenzorov:

 • bimetalický;
 • alkohol.

Prvým typom senzorov je pár dosiek vyrobených z rôznych kovových zliatin s indikátorom vo forme šípky. Zvýšenie teploty vedie k deformácii jednej z platní, čo vytvára tlak na číselník. Tieto zariadenia sa vyznačujú presnosťou. Je pravda, že medzi ich nevýhody patrí zotrvačnosť..

Alkoholové tepelné senzory nemajú túto nevýhodu. Sú to uzavreté banky s alkoholovým roztokom. Pri zahrievaní sa alkohol rozpína, čo pomáha stanoviť aktuálnu teplotu. Jedná sa o základný a spoľahlivý dizajn. Je pravda, že to nemožno nazvať pohodlným na sledovanie indikátorov..

Termočlánok

Tento mikrosenzor sa skladá z dvoch spojených drôtov z dvoch rôznych kovov. Vzhľadom na výsledný teplotný rozdiel medzi teplými a studenými koncami sa objaví prúd 35-65 40-60 μV. Tento údaj bude závisieť od materiálov použitých v termočlánku..

Termočlánok je pomerne presný tepelný senzor, ktorý sa používa na získavanie informácií o teplote vnútorného vzduchu a zahrievaní nosičov tepla. Je pravda, že jeho nevýhodou je náročnosť prijímania ukazovateľov..

Termočlánok

Termistory

Je oveľa jednoduchšie získať hodnoty teploty pomocou termistorov. Tieto zariadenia sú založené na princípe transformácie indikátorov odporu materiálov v podmienkach rôzneho zahrievania. Tieto mikro zariadenia sa vyznačujú nielen svojou presnosťou, ale aj linearitou..

Teplotná sonda

Digitálny tepelný senzor pre simultánne merania

Digitálne tepelné mikrosenzory sú tiež široko používané. Jeden z najobľúbenejších z týchto senzorov je DS18B20. Toto zariadenie pracuje na základe mikroobvodu s tromi výstupmi. Zariadenie je schopné prijímať údaje o zahrievaní z niekoľkých paralelne pracujúcich mikrosenzorov. V tomto prípade chyba v indikátoroch nepresiahne 0,5 stupňa..

Bezkontaktné termokamery a irometre

Tieto mikrosenzory zaznamenávajú tepelné žiarenie vychádzajúce z tiel. Na charakterizáciu tohto javu sa používa metóda na výpočet množstva energie uvoľnenej za určitý čas z povrchu tela spadajúceho do rozsahu vlnových dĺžok. Navyše neprichádzajú do styku s nosičom tepla..

Bezkontaktné meranie teploty

Kremenné prevodníky teploty (piezoelektrické prvky)

Kremenné tepelné prevodníky (piezoelektrické prvky) je možné použiť na získanie údajov o teplote v rozmedzí od -80 do +250 stupňov Celzia. Toto zariadenie pracuje podľa princípu frekvenčnej závislosti od stupňa zahrievania kremenného prvku. Činnosť senzora je ovplyvnená umiestnením rezu pozdĺž osí kryštálu..

Akustické hlukové termosenzory

Tepelné detektory fungujú na základe princípu získavania informácií o akustickom rozdiele elektrických potenciálov vznikajúcich pri zahrievaní odporov. Spôsob použitia týchto zariadení je mimoriadne jednoduchý: porovnáva sa hluk pochádzajúci z dvoch identických prvkov. V tomto prípade je jeden z týchto prvkov v predtým známych podmienkach na ohrev vzduchu a druhý nie.

Polovodičové zariadenia

Samostatná kategória zariadení pracujúcich podľa princípu zmeny indexov prechodu p / n vyplývajúcich z vystavenia teplote. Napätie v tomto prípade bude úmerné teplotnému účinku na tranzistory. Pomáha to zjednodušiť výpočet tohto faktora. Hlavnou výhodou týchto zariadení je ich vysoká presnosť. Medzi ich výhody patrí aj linearita v celom meracom rozsahu..

Prevodníky na meranie objemovej teploty

Tieto zariadenia fungujú na základe jednoduchého a známeho princípu zmeny objemu látok pri ich zahrievaní a chladení. Tieto snímače teploty sú praktické. Ich pracovný rozsah meraní teploty je v rozmedzí od -60 do +400 stupňov Celzia..

Tipy pre výber tepelných senzorov

Pri výbere tepelných senzorov je dôležité vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • podpora zariadenia v prevádzke v požadovanom rozsahu ohrevu chladiacej kvapaliny;
 • možnosť ponorenia teplotného senzora do určitého prostredia alebo jeho umiestnenia do predmetu;
 • podmienky na meranie teploty (v prípade tepelných meraní v nepriaznivom prostredí sa odporúča používať bezkontaktné zariadenia alebo zariadenia, ktoré sú umiestnené v antikoróznom puzdre);
 • životnosť tepelného zariadenia a zložitosť jeho výmeny;
 • Technické špecifikácie;
 • výstupná úroveň.

V niektorých prípadoch bude záležať na veľkosti zariadenia a materiáli jeho tela. Tento parameter bude obzvlášť dôležitý pri použití senzora v obytných priestoroch, v nových budovách..

Požadovaný počet tepelných senzorov

Pri použití tradičného vykurovania priestorov plynovým kotlom sa používa jeden teplotný snímač. Ak sa používa vykurovanie priestorov kolektorovým lúčom, bude potrebné do každej miestnosti nainštalovať individuálny snímač teploty..

Údaje o ohreve vzduchu v miestnosti sú prenášané snímačom teploty do regulátora. Potom regulátor reguluje dodávku tepla do konkrétneho nosiča tepla, aby nastavil úroveň vykurovania samostatnej miestnosti..

Pri použití automatizácie závislej na počasí pre vykurovacie systémy často stačí jeden teplotný snímač. je inštalovaný vonku. Na základe ním prijatých údajov automatizácia reguluje ohrev vzduchu vo vnútri obytného priestoru.

Tipy na samoinštaláciu

Tieto zariadenia získali popularitu a už sa používajú všade. Sú namontované na: radiátoroch vykurovacích okruhov, vykurovacích kotloch a ďalších zariadeniach zodpovedných za vykurovanie priestorov.

Pred inštaláciou tepelného senzora sa odporúča prečítať si k nemu priložené pokyny. Pokyny popisujú hlavné vlastnosti inštalácie zariadenia a podmienky jeho použitia. Pokyny tiež pomôžu pri výbere miesta na inštaláciu senzora na základe jeho technických špecifikácií a účelu. (tento dokument je potrebný pre každé zariadenie)

Inštalácia tepelného senzora na potrubie chladiča

Inštalácia regulátora teploty sa vykonáva v otvore zátky chladiča, umiestneného pozdĺž toku vody do chladiča. Je dôležité dodržať podmienku inštalácie zariadenia v horizontálnej polohe. To umožní vylúčiť vplyv teploty vody a ventilu na jeho činnosť. V prípade, že je v dome nainštalovaný jednorúrkový vykurovací systém, potom je v schéme inštalácie regulátora dodávky tepla zahrnutá inštalácia obtoku. Takáto prepojka zaisťuje voľný tok vody vo vykurovacom systéme z potrubí dodávajúcich vodu do batérií..

termostat

Je povolené používať termostat v vlnovcovom zapojení. Je pravda, že predtým sa odporúča preštudovať si príslušný návod na inštaláciu termostatov..

Inštalácia snímača tepla vzduchu

Snímač teploty by mal byť inštalovaný v najchladnejšej miestnosti, kde nie je prievan. Inštalácia do kuchyne, obývačky, chodby alebo kotolne sa neodporúča. Dôvodom je skutočnosť, že to môže viesť k poruchám v systéme regulácie vykurovania..

Pri výbere miesta pre termostat je dôležité, aby naň slnko nespadalo a nevyhrievalo ho. Tiež by nemal byť inštalovaný v blízkosti batérií a potrubí vykurovacieho systému..

Inštalácia snímača teploty sa vykonáva nasledovne:

 • v stene je vytvorený otvor na inštaláciu držiaka;
 • predný panel je odstránený zo snímača, potom je nainštalovaný na mieste, ktoré bolo predtým pripravené na jeho inštaláciu;
 • kontakty sú pripojené k vykurovaciemu káblu a snímačom so svorkami.
 • V konečnej fáze je zapojený napájací kábel a predný panel sa vráti na svoje miesto.

Ak máte problémy so samoinštaláciou, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc. Súčasne je dôležité zabezpečiť, aby majster mal skúsenosti s inštaláciou podobných senzorov..

Poprední výrobcovia termostatov

Je možné poznamenať, že na tomto trhu sa osvedčili nasledujúce značky:

 • Dánske zariadenia Danfoss.
 • Ďaleké termostaty vyrobené talianskou spoločnosťou.
 • Vlnovcové termostaty Herz vyrobené v Rakúsku.
 • Zariadenia značiek Honeywell, Kermi, Luxor, Prado, Purmo, Sira, ktoré majú veľa pozitívnych recenzií.

Odporúčania pre výber

V závislosti od typu vykurovacieho systému a podmienok inštalácie zariadenia je možné na ovládanie toku nosiča tepla použiť súpravy ventilových a tepelných hlavíc v rôznych kombináciách. V jednorúrkových vykurovacích systémoch sa odporúča inštalovať ventily so zvýšeným prietokom a nízkym hydraulickým odporom (označenie výrobku DANFOSS-RA-G, RA-KE, RA-KEW).

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

To isté odporúčanie platí pre dvojrúrkové gravitačné systémy, kde chladiaca kvapalina cirkuluje prirodzene, bez nútenej indukcie. Ak je vykurovací okruh dvojrúrkový s obehovým čerpadlom, mali by ste zvoliť ventil s možnosťou nastavenia výkonu (označenie DANFOSS-RA-N, RA-K, RA-KW). Táto úprava je pomerne jednoduchá a nevyžaduje špeciálny nástroj..

Keď je problém výberu ventilu vyriešený, musíte sa rozhodnúť pre typ tepelnej hlavy. Sú ponúkané v nasledujúcich prevedeniach:

 1. S vnútorným termočlánkom (ako na obrázku vyššie).
 2. S diaľkovým snímačom teploty.
 3. S externým regulátorom.
 4. Elektronický (programovateľný).
 5. Odolný voči vandalom.

Bežný termostat pre vykurovacie telesá s vnútorným snímačom je prijatý na inštaláciu, ak je možné jeho os horizontálne polohovať tak, aby vzduch v miestnosti voľne prúdil okolo telesa zariadenia, ako je znázornené na obrázku:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Pozor! Nie je dovolené inštalovať termostat na batériu vo zvislej polohe, tepelný tok stúpajúci z prívodného potrubia a telesa ventilu ovplyvní vlnovec, v dôsledku čoho zariadenie nebude správne fungovať.

Ak nie je možné horizontálne upevnenie hlavy, potom je lepšie kúpiť externý snímač teploty doplnený kapilárnou trubicou dlhou 2 m. V tejto vzdialenosti od chladiča je možné umiestniť toto zariadenie jeho pripevnením k stena:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Okrem vertikálnej montáže existujú ďalšie objektívne dôvody pre kúpu diaľkového senzora:

 • vykurovacie radiátory s regulátorom teploty sú umiestnené za zatemňovacími závesmi;
 • teplovodné potrubia prechádzajú v bezprostrednej blízkosti tepelnej hlavy alebo je tu iný zdroj tepla;
 • batéria je pod širokým okenným parapetom;
 • vnútorný termočlánok vstupuje do zóny ťahu.

V miestnostiach s vysokými nárokmi na interiér sú batérie často ukryté pod ozdobnými zástenami z rôznych materiálov. V takýchto prípadoch termostat zachytený pod plášťom registruje teplotu horúceho vzduchu akumulujúceho sa v hornej zóne a môže úplne zablokovať chladiacu kvapalinu. Navyše je prístup k ovládaniu hlavy úplne uzavretý. V tejto situácii by ste mali zvoliť diaľkový ovládač kombinovaný so snímačom. Možnosti jeho umiestnenia sú znázornené na obrázku:

Ako správne nainštalovať termostat na batériu

Elektronické termostaty s displejom sú tiež dvoch typov: so vstavanou a odnímateľnou riadiacou jednotkou. Ten sa líši v tom, že elektronická jednotka je odpojená od tepelnej hlavy, po ktorej pokračuje v normálnom fungovaní. Účelom takýchto zariadení je nastaviť izbovú teplotu podľa denného času v súlade s programom. To vám umožní znížiť vykurovací výkon počas pracovnej doby, keď nie je nikto doma, a v iných podobných prípadoch, čo vedie k ďalším úsporám energie.

Keď sú v dome malé deti, ktoré chcú vyskúšať všetko vlastnými rukami, je lepšie nainštalovať termostat antivandalského typu s puzdrom, ktoré chráni nastavenia zariadenia pred nekvalifikovaným zásahom. To platí aj pre termostaty v iných verejných budovách: materské školy, školy, nemocnice atď..