Ako vytvoriť ružovú záhradu vlastnými rukami

Výroba ružovej záhrady v záhrade vlastnými rukami. Výber miesta v krajine a odrôd ruží, príprava miesta. Dizajnová fotka

Nie je nič krajšie ako dom, ponorený do voňavého objatia očarujúcich ruží. Všetci majitelia prímestských oblastí majú tendenciu obklopovať svoje dachy krovinovými, štandardnými, popínavými alebo pôdopokryvnými odrodami. Ženy v domácnosti pestujú ruže vo vaniach na balkónoch a láskyplne podporujú ich krásu. Starostlivosť o niekoľko exemplárov ruží nie je taká náročná úloha, je úplne iná vec vytvoriť skutočnú ružovú záhradu, ktorej starostlivosť záhradníci nazývajú „akrobaciu“ umenia. Zvážte možnosti vytvorenia ružovej záhrady v záhrade.

Čo znamená slovo „ruženec“?

Klasická ružová záhrada zahŕňa výsadbu iba ruží.

Ruženec je mnohostranný koncept. A prvý význam ruženca, ktorý možno nájsť na internete, je ruženec. Je zrejmé, že ružencové korálky nemajú nič spoločné s kvetmi. Ruženec je atribútom katolíckej cirkvi. Skladajú sa z 50 malých korálikov, jedného veľkého. Samostatne sú k dispozícii 3 malé korálky a 1 veľká korálka. K dispozícii je tiež medailón a na konci – kríž s krucifixom. Každý kňaz a veriaci katolík by mal mať ruženec. Počas modlitieb majú byť údajne vytriedení v určitom poradí. Modlitby sa nazývajú aj ruženec. Pre farníkov existujú špeciálne ružencové korálky, z ktorých každá časť je namaľovaná svojou vlastnou farbou. Istá farba hovorí veriacim, počas ktorých modlitby je potrebné dotknúť sa jednej alebo druhej časti ruženca. Napríklad pri čítaní modlitby „Verím“ sa musíte držať hnedého kríža. Pri čítaní „Otče náš“ je potrebné roztriediť červené korálky, „Ave Maria“ – časť ruženca s modrými korálkami. Kňazský ruženec je vždy natretý čiernou farbou.

Ďalším významom slova „ružová záhrada“ je kvetinová záhrada. Ale tento koncept bol spojený aj s katolíckymi cirkvami. V dávnych dobách boli ruže vysádzané pri kostoloch v rovnakom poradí ako korálky v ruženci. To znamená, že farby ruží zodpovedali poradiu korálikov v ruženci. Farníci túto myšlienku prijali a ozdobili svoje pozemky ružami a zasadili ich v rovnakom poradí. Ako čas plynul, význam sa postupne strácal a teraz sa ružová záhrada používa ako obyčajný záhon na pestovanie ruží..

Klasická ružová záhrada znamená výsadbu iba ruží. Nemali by existovať žiadne iné farby. Stále zelené kríky môžu slúžiť ako pozadie: zimostráz, privet. Málokto však dodržiava klasický štýl vytvárania ružovej záhrady, preto sa v blízkosti ruží pestujú ďalšie rastliny, proti ktorým ruže dobre vyniknú. Kráľovná záhrady má veľa odrôd, ale musíte ich vedieť správne skombinovať, aby ste vlastnými rukami vytvorili voňavú ružovú záhradu..

Predtým, ako vytvoríte krásny kútik so záhradou, ozdobíte záhon pri vchode ružami alebo nimi ozdobíte popredie lokality, musíte vybrať odrody rastlín v súlade s tvarom a farbou. Mnoho ľudí si najskôr kúpi rastliny a až potom sa snaží zo získaného materiálu vytvoriť krásu. To nemôžeš urobiť. Najprv sa musíte rozhodnúť o umiestnení budúcej kvetinovej záhrady, vytvoriť náčrt a až potom kúpiť sadivový materiál. Pri vytváraní náčrtu musíte vziať do úvahy priestor, ktorý ruže zaberú v procese rastu. Husto vysadené exempláre napokon zaostávajú v raste, slabo kvitnú a sú náchylné na choroby..

Náčrt ružovej záhrady by mal byť zostavený v súlade s uvedenými skutočnosťami: obraz dospelých jedincov sfarbením v určitých farbách. Len tak vytvoríte harmonickú ružovú záhradu. Podľa prírodných zákonov nie sú všetky farby navzájom kombinované. Napríklad exotická kučeravá modrá ruža nemá miesto vedľa tmavočervenej. Modrá ladí s oranžovou, bielou a žltou. Preto je veľmi dôležité vybrať správne zodpovedajúce odtiene. A v tomto pomôže koloristika – výučba farebných kombinácií.

Tvary ružových kríkov

Krovinové ruže

Medzi širokou škálou odrôd ruží musíte vybrať presne tie, ktoré budú vyhovovať výške, odtieňom a tvaru kríka..

Krovinové ruže

Anglické alebo kríkové ruže – viacročné rastliny dosahujúce výšku 2 metre alebo viac. Plné kvitnutie je možné pozorovať iba u dospelých jedincov. V kvetinovej záhrade je pre nich veľmi ťažké nájsť vhodné miesto. Na vytvorenie ružovej záhrady sú vhodné odrody kríkových ruží, ktorých biče nerastú viac ako 1,5 m za sezónu. Ak rastlina dosiahne výšku 3 m, môže byť zasadená blízko steny domu a urobiť oporu za to vo forme mriežky. Na pozadí sú vysadené všetky kríkové ruže. To platí pre obvyklý ruženec. Ak máte panoramatickú ružovú záhradu, do stredu je potrebné vysadiť veľké exempláre.

Najkrajšie odrody anglických ruží:

 • “Cottage Rose”, “Claire Rose” – majú ružové kvety;
 • William Shakespeare – červený;
 • Evelyn, Anglická záhrada – žltá;
 • “Abraham Darby” – oranžovo -ružový.

Kučeravé ruže

Kučeravé ruže

Veľmi obľúbený druh ruží, ale v ružovej záhrade im musíte nájsť vhodné miesto. Na ozdobenie steny domu a plotu je vysadených niekoľko kríkov ruže súčasne, ale treba mať na pamäti, že na malej ploche sú harmonicky kombinované iba 2 odrody rastlín. Na väčšom pozemku je možná výsadba 3 kópií.

Odporúča sa pestovať iba 1 odrodu na kvetinovom záhonu, pretože pre ňu vybudovala stabilnú a krásnu podporu, pretože dlhé výhonky môžu zlomiť nespoľahlivú štruktúru. Horolezecké ruže zdobia pozadie ružovej záhrady alebo ju umiestnia do stredu, ak ide o panoramatický výhľad. Podpora môže byť vyrobená vo forme oblúka, ventilátora, pyramídy. Mreže sa nesmú inštalovať, pretože jej ťažký vzhľad bude na seba odvádzať pozornosť a krásne rastliny zostanú „nie veľa“. Klenbu je možné skrútiť popínavými ružami, pridať k nim plamienok a v blízkosti vysadiť ihličnaté stromy. Získate tak raj pre relaxáciu..

Odporúča sa venovať pozornosť nasledujúcim odrodám ruží:

 • Snehulienka: „Snežná hus“, „Horský sneh“, „Dlhé striebro“, „Schwanensee“, „Alba Plena“.
 • S ružovými kvetmi: „Dorothy Perkins“, „Compassion“, „Manita“, „Amethyst“, „New Dawn“, „Pink News“.
 • Žltokveté: „Zlatý dážď“, „Stehlík“, „Gloria“, „Dei Lutea Plena“.

Prízemné ruže

Prízemné ruže

Na výsadbu nízko rastúcich odrôd si vyberajú najvýznamnejšie miesto v ružovej záhrade – sú vysadené v popredí. Tento druh sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou. S minimálnou starostlivosťou potešia majiteľa dlhým kvitnutím. Aby ste získali farebný koberec z pôdopokryvných ruží, musíte ich zasadiť do niekoľkých odrôd, vedľa seba. V takejto ružovej záhrade musíte vytvoriť nejaké svetlé miesto a tieň s inou rastlinou..

Na výsadbu sa odporúča zvoliť nasledujúce odrody:

 • Kvitnúce biele kvety: „Schneefloke“, „Aspirínová ruža“, „Eskimo“, „Avon“.
 • Rosebuds: Sweetie Pritty, Lipstick, Max Graft.
 • Červeno-kvetinové: „Heidetraum“, „Residenz“, „Lavender Meidiland“.
 • S oranžovými kvetmi: Marhuľa Clementine, Ninette, Jazz.

Pečiatkové ruže

Pečiatkové ruže

Niektorí majitelia majú na mieste veľmi málo miesta, ako sa hovorí „len málo“, a preto sa odporúča pestovať štandardné ruže. V nedávnej minulosti bolo možné takú ružu získať usilovnou prácou. Teraz, v moderných škôlkach, si môžete kúpiť rôzne odrody štandardných ruží, ktoré sa líšia tvarom kvetov, odtieňom lístia a výškou rastlín. Existujú aj vertikálne odrody, ktoré dosahujú výšku najmenej 2 m, a plačúce štandardné ruže, ktoré fascinujú svojou neobvyklou štruktúrou..

Ruže na boles majú oproti iným odrodám množstvo výhod. Faktom je, že všetka krása farieb je na druhej úrovni, čo znamená, že prvá je úplne zadarmo na výsadbu iných rastlín. Prvú vrstvu ružovej záhrady je možné osadiť plazivými ružami alebo málo rastúcimi trvalkami, napríklad skalníkom alebo horským alissom, podľa toho, aké pozadie je potrebné vytvoriť..

Levanduľa je dobrým doplnkom takejto ružovej záhrady. Medzi rôznymi štandardnými ružami nemožno rozlíšiť žiadne super-rastliny. Všetci sú skvelí. Preto si môžete vybrať akúkoľvek odrodu a užiť si kvitnutie ruží na boles..

Existuje však jedna odroda, ktorú nechcete ignorovať. Toto je Flammentanz. Hovorí sa mu aj „kučeravá ruža na kmeni“. Veľkosť bičov tejto odrody dosahuje výšku 2 m. Riasy pri rozpínaní kaskádujú a takmer sa dostávajú na zem. Kvitne ružovými, sýtočervenými alebo bielymi obrovskými kvetmi, dosahujúcimi priemer 10 cm.

Mini ruže

Mini ruže

Ideálne riešenie pre tých, ktorí majú veľmi malý alebo žiadny pozemok. Ružovú záhradu s miniatúrnymi ružami môžete dokonca vytvoriť na balkóne, na malom kúsku zeme alebo v kvetináči. Prostriedky je možné použiť na ozdobenie terasy, lodžie, vloženie kvetov do kvetináčov v blízkosti cesty vedúcej k domu.

Pre kompaktnú ružovú záhradu existujú 2 možnosti dizajnu.

 • Ruže v kvetináčoch. Hrnková verzia nezaberie veľa miesta, pretože sú kompaktné a pôsobia roztomilo. O ruže je ľahké sa starať, takže môžete vytvoriť nenáročnú kompozíciu s minimálnym namáhaním. Hrnková verzia je dobrá, pretože ruže je možné presúvať z jedného rohu stránky do druhého, pričom vytvára útulnosť a krásu. Pri výsadbe rastlín v kvetináčoch musíte vedieť, že výška nádob by mala byť najmenej 40 cm. Pretože ruže nemajú radi stojatú vodu, odporúča sa na dno naliať drenážnu vrstvu vo forme kamienkov alebo expandovanej hliny. hrnca.
 • Pomocou trpasličích ruží vytvorte mini ružovú záhradu. Celkom zaujímavá možnosť. Existujú aj trpasličie ruže alebo terasy. Vyzerajú ako kríky, ale pri pohľade na ne sa zdá, že sú kópiou kríkových ruží, niekoľkokrát zmenšených..

Malý záhon môžete ozdobiť trpasličími ružami. Existujú aj mrazuvzdorné odrody, ktoré je možné vysadiť na balkóne. Mnoho žien v domácnosti má rád izbové kvety. Vnútorné ruže je možné použiť na vytvorenie domácej ružovej záhrady na vašom parapete. Toto sú však jediné ruže, ktoré sa nazývajú „sissies“. Starostlivosť o ne si vyžaduje určité znalosti. Len trpezlivosť, láska a starostlivosť pomôžu vytvoriť voňavú ružovú záhradu, ktorá upúta svojou krásou..

DIY ružová záhrada v krajine (video)

Stavať a žiť. Ruženec (01.08.2016)Stavať a žiť. Ruženec (01.08.2016)