Aké jednoročné kvety kvitnú celé leto?

Jednoročné záhradné kvety, ktoré kvitnú celé leto v tieni a na slnku. Typy, foto

Mnoho milovníkov kvetov sa snaží čo najviac naplniť svoju záhradu alebo kvetinovú záhradu viacročnými rastlinami. Ale koniec koncov, v určitej fáze dokončia kvitnutie a potom môžete využiť jedinečnú vlastnosť kvetov letničiek. Niektoré druhy a odrody letničiek môžu kvitnúť počas letných mesiacov a ľahko zaplnia medzery v záhrade po iných rastlinách, ktoré vybledli. Každá kvetinová záhrada, záhrada a predzáhradka môže byť pre svojho majiteľa zdrojom hrdosti. A to všetko vďaka jednoročným rastlinám kvitnúcim celé leto.

Ako si vybrať jednoročné rastliny pre vašu záhradu

Ako si vybrať jednoročné rastliny pre vašu záhradu

Na nepretržité kvitnutie rastlín na záhone sú ročné kvitnúce rastliny dokonalé. Výber rastliny závisí od preferencií pestovateľa. Medzi veľkým počtom druhov, odrôd a hybridov nájdete kvety, ktoré sú vhodné tvarom, farbou a arómou. Ročné kvitnúce rastliny budú nevyhnutnou ozdobou záhrady, pretože môžu rásť v akejkoľvek oblasti – dobre osvetlenej alebo tienistej. Najpopulárnejšie medzi pestovateľmi kvetov sú petúnie, nechtíky, begónie a lobelie kvitnúce celé leto..

Aby bolo možné vašu záhradu, záhon alebo kvetinovú záhradu správne usporiadať, je potrebné vziať do úvahy, že všetky jednoročné kvitnúce rastliny sú rozdelené do troch skupín podľa začiatku a trvania kvitnutia. Napriek tomu, že všetky dlho kvitnú, začínajú a prestávajú kvitnúť v rôznych časoch. Napríklad rastliny ako begónia a petúnie kvitnú skoro na jar a kvitnú až do konca letnej sezóny. Kalendula, nechtíky a chrpy začínajú kvitnúť už na začiatku júna. Jednoročné rastliny, ktoré môžu kvitnúť pred nástupom chladného počasia (približne do konca októbra – začiatkom novembra), sú astra, vňať a nechtík..

Výber miesta pre kvety a farby rastlín

Výber miesta pre kvety a farby rastlín

Pre jednoročné kvitnúce rastliny je na výsadbu vhodný akýkoľvek pozemok. Hlavná vec je, že sa určí, na aké účely sú rastliny potrebné. Na usporiadanie záhonov, altánkov, predzáhradiek, múrov, živých plotov a závesných kvetináčov musíte vybrať vhodné odrody a typy.

Napríklad pre záhradu, v ktorej chcete stráviť celé leto s rodinou a priateľmi, sú vhodnejšie kvety malého vzrastu. Patria sem nechtíky, nechtíky a chrpy. Na ozdobu letného altánku alebo vytvorenie živého plotu je lepšie zvoliť popínavé odrody kvitnúcich letničiek (napríklad dekoratívny hrášok alebo kučeravé fazule). Na ozdobenie miestnosti alebo priestoru závesnými kvetináčmi s kvitnúcimi rastlinami sú ideálne muškáty, petúnie, begónia..

Aby časť kvetinovej záhrady alebo záhrady vyzerala nielen slávnostne, elegantne, ale aj harmonicky, je potrebné pri výsadbe rastlín vziať do úvahy farebnú paletu budúceho kvitnutia. S pomocou rastlín rôznych farieb môžete „vymaľovať“ záhradu nielen vo všetkých farbách dúhy, ale aj v mnohých odtieňoch, ako aj vytvárať celé obrazy a kvetinové koberce. Každý záhradník sa môže stať kvetinovým výtvarníkom pre svoju kvetinovú záhradu a realizovať akékoľvek svoje nápady..

Všetky jednoročné kvitnúce rastliny možno v dospelosti rozdeliť do troch skupín výšky: krátke, stredné a vysoké.

Nízko rastúce jednoročné kvitnúce rastliny

Nízko rastúce jednoročné kvitnúce rastliny

Výška takýchto druhov a odrôd nepresahuje 30 centimetrov. Rastú rýchlo, vyzerajú bujne a rýchlo zaplnia prázdnu pôdu. Takéto rastliny je možné použiť ako pôdny kryt a možno ich tiež pridať do skupinových výsadieb vedľa vysokých rastlín. Najpopulárnejšími medzi kvetinármi sú takí zástupcovia jednoročných..

Lobelia – nenáročná rastlina s krásnym kvitnutím, ktorá dobre rastie v tieni a na slnku a kvitne celé letné mesiace.

Petunia – kvitne v lete a na jeseň, rastie v tieni, možno pestovať na balkóne. Bohaté kvitnutie, s mnohými farbami a odtieňmi. Nízko rastúce odrody sú guľovité a vyzerajú skvele v závesných kvetináčoch.

Nechtík lekársky – začať kvitnúť od prvých dní júna a pokračovať až do prvého jesenného chladného počasia. Môže rásť v tienistých oblastiach, ale môže sa vyvíjať na slnku a vyzerať perfektne.

Iberis – kvitne súkvetím zhromaždeným v dáždniku, má rozvetvenú stonku a kvety úžasné v rôznych odtieňoch. Nenáročný a ľahko sa stará.

Jednoročné stredne veľké kvety

Jednoročné stredne veľké kvety

Tieto druhy a odrody sa používajú na výsadbu zmiešaných kvetinových záhonov a na vytváranie aranžmánov na záhonoch. Výška jednoročných rastlín dosahuje osemdesiat centimetrov. Môžu byť zasadené do voľného priestoru medzi ihličnatými zástupcami flóry, ako aj medzi hlavné rastliny na kvetinovom záhonu. Odporúča sa pestovať takéto kvety zasiatím semien pre sadenice. To podporí skorší začiatok obdobia kvitnutia. Ak chcete vo svojej kvetinovej záhrade vytvoriť lakonický a úplný obraz, mali by ste venovať pozornosť niektorým druhom rastlín.

Eschsholzia – začína kvitnúť od prvých letných dní a pokračuje až do prvých jesenných mrazov. Kry dosahujú priemernú výšku 50 centimetrov, vyzerajú bujne a atraktívne. Farebná škála je prezentovaná v oranžových, žltých, ružových a krémových odtieňoch.

Kosmeya – obdobie kvitnutia začína v druhej polovici júla a trvá takmer do konca novembra. Odporúča sa nevyberať na výsadbu tienisté oblasti. Slnečné a dobre osvetlené miesto bude mať priaznivý vplyv na vzhľad rastliny a ukáže všetku jej krásu. Kvetina sa vyznačuje neobvyklou hustou prelamovanou listovou časťou a lesklými kvetenstvami.

Vysoké kvitnúce letničky

Vysoké kvitnúce letničky

Roční obri dorastajú do výšky stopäťdesiat centimetrov a vyžadujú si včasnú podväzku a podporu. Tieto druhy rastlín je možné použiť ako na jednotlivé výsadby, tak aj na zmiešané kvetinové výsadby. Vysadením takýchto kvetov pozdĺž živého plota alebo steny sa rastliny stanú nielen prvkom dekorácie, ale aj živým plotom..

Delphinium – nenáročná záhradná letnička, ktorú je možné pestovať v polotieni a na slnečnom mieste. Má vynikajúce dekoratívne vlastnosti. Rastlina sa odporúča pestovať osivom, pretože semená sa vyznačujú vysokou klíčivosťou a prežitím v otvorenom poli. Výsadba semien sa vykonáva uprostred jarnej sezóny priamo na otvorených pozemkoch.

Datura – kvitnúca jednoročná rastlina sa vyznačuje nielen svojou príťažlivosťou, ale aj nezabudnuteľnou príjemnou arómou. Kvitne tri letné mesiace. Kvet uprednostňuje rast iba v slnečných oblastiach a neprinesie od neho očakávané výsledky, ak je miesto výsadby v tieni alebo čiastočnom tieni.