Javor nórsky

Javor nórsky. Posadaka a starostlivosť

Patrí do rodu javora a môže sa tiež nazývať javor rovný alebo javor rovný. Môže dorásť až do 30 metrov na výšku a má hustú zaoblenú korunu. Má veľké listy až do priemeru 18 centimetrov s piatimi lalokmi, ktoré končia ostrými lalokmi. Listy sú pripevnené k vetvám dlhými odrezkami. Obvykle majú svetlo zelenú farbu, ale s nástupom jesene môžu mať rôzne farby: červenú, hnedú, vínovú a ďalšie odtiene.

Javor nórsky začína kvitnúť v máji pred rozkvitnutím listov a pokračuje v kvete 10 dní. Kým kvitnutie prestane, javor môže dokončiť proces vzchádzania listov. Nórsky javor patrí k dvojdomým rastlinám, a preto sú samčie a samičie kvety na rôznych stromoch. Plodí každoročne a hojne. Zrenie semien prebieha v auguste až septembri a môže zostať na strome až do jari. Začína prinášať ovocie až v sedemnástom roku života..

K množeniu javora obyčajného dochádza semenami, štepmi a mladými výhonkami vytvorenými v oblasti koreňového systému. V prvých troch rokoch po výsadbe rastie veľmi rýchlo. Pri presádzaní rýchlo zakorení, ľahko toleruje mrazivé zimy, je odolný voči vetru a veľmi dobre sa cíti v tieni. Nezakoreňuje sa na kamenistých pôdach a slaných močiaroch, uprednostňuje úrodné krajiny bohaté na vlhkosť.

Cíti sa dobre v mestských podmienkach, a preto je v Rusku hlavným druhom stromov na úpravu ulíc a vytváranie parkov. Vysádza sa ako do jednotlivých exemplárov, tak aj do skupín vo forme celých alejí. Nórsky javor nájdete v listnatých a zmiešaných lesoch, prakticky v celej Európe, na severnom Kaukaze a na južných hraniciach tajgy.

Javor nórsky je ovplyvnený patogénnymi hubami, koralovou škvrnou, javorom bielym, plesňovým ochorením a nosatcom. Keď sú postihnutí prví dvaja paraziti, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby, jednoducho odstráňte postihnuté vetvy listami. V prípade lézií molice a weevilu je možné strom ošetriť chlorofosom. Na boj proti hubovým chorobám (múčnatke) sa používa zmes mletej síry s vápnom v pomere 2: 1.

Odrody javora nórskeho

Tento spoločný javor má niekoľko odrôd, ktoré sa navzájom líšia typom koruny, výškou, farbou a tvarom listov a ďalšími vlastnosťami.

Globozum, javor bielolistý

Globozum, javor bielolistý

Je to malý strom vysoký asi 6 metrov a má hustú sférickú korunu, ktorá nevyžaduje prerezávanie. Rastie pomaly, mrazivo, veterne a odoláva tieňom. Rastie na vlhkých a úrodných pôdach. Málo je ovplyvnené škodcami a chorobami. Rastie dobre a vyvíja sa priaznivo pri neustálom kŕmení. Veľmi vhodný na úpravu ulíc a oblastí okolo obytných budov.

Nórsky javor Royal Red

Nórsky javor Royal Red

Tento listnatý strom dosahuje výšku 12 metrov so široko pyramídovou tesnou korunou. Líšia sa v prítomnosti kmeňa s tmavošedou kôrou. Má veľké listy s 5-7 čepeľami jasne červenej farby s prechodom do lesklej vínovej a s nástupom jesene farby vyblednú. Súčasne s výskytom listov začínajú kvitnúť najmenšie žlté kvety. Tento druh javora dobre znáša tieňovanie, ale dáva prednosť miestam, kde je dostatok svetla. Nemá rád veľa vlhkosti a netoleruje jej nedostatok. Vďaka svojej ozdobnej korunke sa teší veľkej obľube medzi amatérskymi záhradníkmi. Dobre znáša mestské podmienky. V súčasnosti je hlavným škodcom múčnatka. Javor sa šíri štepením.

Drummond Nórsko javor

Drummond Nórsko javor

Má oválnu hustú korunu. Dorastá do výšky 20 metrov. Zelené listy podobné prstom s bielym okrajom po otvorení získajú farbu jahôd a na jeseň listy žltnú. Mladé výhonky sú svetlo zlatozelené. Kvitne žltozelenými zaoblenými plochými kvetmi. Drummond javor dobre rastie a vyvíja sa vo vlhkých, úrodných pôdach. Niekedy sa na vetvách objavia listy bez lemovania. Takéto listy je potrebné ihneď odstrániť a ak je ich na vetve veľa, potom sa celá vetva úplne odstráni. Prerezávanie javora sa navyše zvyčajne vykonáva po konečnom odkvitnutí listov, pretože v tomto období sa rany rýchlo hoja a strom stráca malú časť miazgy.

Listy začínajú opadávať v polovici septembra. Rozmnožuje sa hlavne očkovaním. Používajú sa na vytváranie živých bariér, vytváranie uličiek a navrhovanie parkov a námestí. Svieža koruna a viacfarebné listy určujú jej dekoratívnu hodnotu.

Nórsky javor Crimson King

Nórsky javor karmínový kráľ

Má neobvyklú farbu listov, hustú korunu a môže dorásť až do 20 metrov na výšku. Listy, takmer čierne, si zachovávajú farbu počas celej sezóny a do jesene nadobúdajú purpurový odtieň. Žltooranžové kvetenstvo vytvára na pozadí otváracích listov určitý kontrast, čo robí javor Crimson King veľmi atraktívnym. Rastie veľmi rýchlo a nie je proti pestovaniu na akejkoľvek pôde, cíti sa dobre v osvetlených a polotienistých oblastiach. Dodáva záhradám originálnosť a náročnosť.

Použitie kôry a listov javora nórskeho

V ľudovom liečiteľstve sú listy a kôra veľmi rozšírené. Pri hnačke sa robia odvarky z kôry a užívajú sa ústne, navyše má kôra protizápalové a antibakteriálne účinky. Listy sú schopné zmierniť teplo, posilniť tón tela. Z javorových listov sa vyrábajú aj bujóny, ktoré pomáhajú pri chorobách močového mechúra. Nórsky javor možno bezpečne pripísať medonosným rastlinám. Jeden hektár nórskeho javora je schopný vyprodukovať až 200 kg ľahkého medu vynikajúcej chuti. Med pomáha zlepšovať imunitu, upokojuje nervový systém, má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.

V nedávnej minulosti sa jeho listy používali ako farbivo na vlnu. Z javorového dreva sa vyrába rôzny nábytok, suveníry a ručné práce. Sú s nimi vysadené celé parky, aleje a záhrady.