Kryptoméria

Rastlina Cryptomeria

Rastlina Cryptomeria je členom rodiny cyprusov. Je známy aj ako japonský céder, aj keď do tohto rodu nepatrí. Strom je pre svoj vysoký rast a majestátnosť porovnávaný s cédrom..

Kryptoméria obsahuje iba jeden druh, ktorý žije iba v horských oblastiach Číny a Japonska, kde je takýto strom považovaný za národný symbol. Číňania nazývajú kryptomériu „shan“ a Japonci „sugi“.

Vďaka svojej kráse si táto ihličnatá rastlina už dlho získava lásku záhradníkov. Do európskych krajín bol prinesený v polovici 19. storočia. Kryptomérie sa dnes pestujú ako v záhradách, tak aj doma. Na to však musíte dobre študovať všetky vlastnosti neobvyklého stromu..

Popis kryptomérie

Popis kryptomérie

Cryptomeria môže v prírode žiť mnoho storočí, počas ktorých dosahuje pôsobivé veľkosti – až 60 m na výšku s 2 -metrovým priemerom kmeňa. Verí sa, že najstaršia japonská kryptoméria, strom Jomon-sugi, je stará viac ako 7 tisíc rokov. V dekoratívnej kultúre majú tieto stromy skromnejší vzhľad a zvyčajne rastú iba na 3 m. Rastliny majú rovný valcovitý kmeň pokrytý červenohnedou odlupujúcou sa kôrou a veľkolepou pyramídovou korunou. Kôra má charakteristický vzor tvorený tmavou živicou. Ihly na vetvách sú mierne zakrivené a usporiadané špirálovito. Mladé ihly sú jemné na dotyk, ale postupne sa stávajú silnejšími a tvrdšími. Ich veľkosť závisí od odrody – od ihiel dlhých asi 2,5 cm až po miniatúrne ihly od 3 mm. Na jeseň sa zelená farba ihiel často zmení na hnedastú, karmínovú alebo striebornú. Žlté kvety sa objavujú jednotlivo alebo vo zväzkoch na koncoch výhonkov. Šišky sú okrúhle a malé (do 2 až 3 cm). Dozrievajú v prvom roku, po páde semien pokračujú visieť na strome až do jari.

Drevo Cryptomeria má príjemnú arómu, je ľahké a takmer nepodlieha skaze, ale kvôli svojej mäkkosti sa častejšie používa na ozdobné predmety alebo drobné predmety do domácnosti..

Vnútorná kryptoméria má mnoho prospešných vlastností. Rastlina vydáva nielen príjemnú, ale aj liečivú ihličnatú arómu. Oleje, ktoré obsahuje, majú baktericídne a antivírusové vlastnosti. V celej miestnosti, kde rastie kryptoméria, sa vytvára priaznivá a zdravá mikroklíma..

Starostlivosť o kryptomériu doma

Starostlivosť o kryptomériu doma

Kryptomériu je možné doma pestovať v kvetináči alebo vani na základe veľkosti odrody. Korene malých stromov sa môžu do takejto nádoby dobre zmestiť. Vlastnosti ich obsahu sa v tomto prípade budú trochu líšiť od záhradných..

Osvetlenie

Vnútorná kryptoméria bude tiež potrebovať dobré osvetlenie. Medzi rámy okien je možné umiestniť malé vzorky, ak to konštrukcia okna umožňuje. Neudržiavajú však hrniec na jasnom svetle – rastlina sa môže popáliť a bude dlho trvať, kým sa zotaví. Pre rovnomerný vývoj koruny sa nádoba pravidelne otáča smerom k svetlu na rôznych stranách..

Teplota

Kryptoméria

Na jar a v lete kryptomérií je vhodná obvyklá izbová teplota, ale v zime by mal byť strom chladný – asi 12 stupňov. Izbové rastliny budú potrebovať príliv čerstvého vzduchu, takže miestnosť s nimi bude musieť byť systematicky vetraná. V lete môžete črepník s kryptomériou premiestniť do záhrady, na balkón alebo lodžiu. Ak je v zime teplota pre strom vhodná, môžete ju nechať na balkóne nadobro..

Zalievanie

Zalievanie kryptomérií

Zavlažovanie kryptomériou sa vykonáva bez čakania na vyschnutie pôdy. Okrem toho bude potrebný postrek. Vykonávajú sa až 2 -krát denne, pričom sa vyberajú hodiny, kedy na konáre nesvieti slnko. Množstvo zálievky sa musí vypočítať tak, aby nedošlo k zaplaveniu rastliny. Neustále zamokrenie môže viesť k hnilobe koreňov. Na zavlažovanie používajte čistú a mierne teplú vodu, filtrovanú alebo usadenú. Vzhľadom na nechuť stromov k zásaditému prostrediu je lepšie nepoužívať keramické nádoby – ich steny sú postupne pokryté vápnom. Ak kryptoméria hibernuje na teplom mieste, režim zavlažovania sa nezmení. Ak je hrniec chladný, zalievanie sa zníži asi dvakrát.

  Transplantácia myrty

Top dressing

Črepníkovú kryptomériu by ste mali kŕmiť v lete, na začiatku a na konci. Na tento účel sa používajú minerálne doplnky v dávke, ktorá je polovicou odporúčaného. Mladé rastliny je možné hnojiť o niečo častejšie..

Prenos

Transplantácia kryptomérie

Kryptomérie rastúce v kapacite budú musieť byť transplantované. Mladé stromy sa premiestňujú do nového kvetináča raz ročne, dospelí (od 3 rokov a viac) – raz za 5 rokov. V takom prípade by mal byť kvetináč vymenený iba vtedy, ak sa do neho korene už nezmestia. Transplantáty stimulujú rast, preto by sa mali zachovať trpasličí formy, aby sa premiestňovali menej často. Tento postup je navyše pre rastlinu stresujúci. Aby bola črepníková pôda čerstvá, odporúča sa každoročne vymeniť vrchnú vrstvu..

Kryptomériu by ste mali transplantovať s pôdnou hrudkou a opatrne ju preniesť do novej nádoby. Výnimkou sú choré vzorky, ktoré vyžadujú úplnú zmenu pôdy..

Ak je izbová kryptoméria zakúpená v obchode, mali by ste kontaktovať iba dôveryhodné spoločnosti a okamžite si vybrať zdravý strom. Keď sa doma aklimatizuje, transplantuje sa a potom sa uchováva niekoľko dní v tieni, pričom sa snaží zbytočne ním nehýbať. Zalievanie sa vykonáva niekoľko hodín po transplantácii a kŕmenie sa vykonáva najmenej mesiac.

Prerezávanie

Husté exempláre budú potrebovať tvarovanie. Za týmto účelom sú ich výhonky pravidelne zovreté. Na jar sa vykonáva sanitárne prerezávanie kryptomérií – z rastlín sa odstránia suché alebo príliš vyrazené vetvy.

Kultivácia kryptomérií na otvorenom priestranstve

Kultivácia kryptomérií na otvorenom priestranstve

Starostlivosť o záhradnú kryptomériu má svoje vlastné charakteristiky. V teplom a vlhkom podnebí je možné na ozdobu záhrady použiť rastliny. Takéto stromy možno nájsť napríklad na pobreží Čierneho mora. Aby kryptoméria vyzerala dobre, správne rástla a vyvíjala sa, je potrebné dodržiavať nasledujúce podmienky pestovania.

Pristátia budú vyžadovať mierne osvetlenie. Kryptomérie preferujú slnečné (ale nie príliš horúce) alebo polotienisté miesta. Preferencie sa môžu líšiť v závislosti od charakteristík odrody. V lete je pre strom optimálna teplota 25 stupňov a v zime asi 12 stupňov. Rastlina nemá rada teplo, ako silný chlad.

Japonská kryptoméria.Japonská kryptoméria.

Na kultiváciu kryptomérií sa používa neutrálna alebo mierne kyslá pôda. Korene siahajú dostatočne hlboko, aby sa stromy nevysádzali v oblastiach s vysokou podzemnou vodou. Vyhnúť sa treba aj vápenatým, podmáčaným a chudobným pôdam. Pred výsadbou je možné do pôdy pridať hnoj alebo kompost a strom tak dobre odvodniť. Na výsadbu vyberte miesto uzavreté pred studeným prievanom.

Cryptomeria je hygrofilná a v teplom období potrebuje pravidelnú zálievku. Na jeseň sa ich objemy znížia. Ak je leto suché, zavlažovanie postrekovačom sa vykonáva vlažnou vodou. Mulčovanie vrstvou rašeliny alebo ihličnatej kôry pomôže udržať kruh kmeňa vlhký..

Stromy by mali byť pravidelne hnojené. Na jar sa do oblasti blízko kmeňa zavádza organická hmota alebo komplexné minerálne kompozície. Ak je pôda, na ktorej rastie kryptoméria, príliš chudobná, kŕmenie možno opakovať koncom jesene a do pôdy pridať draslík a fosfor alebo popol z dreva. To pomôže spevniť drevo pred zimovaním..

Reprodukcia kryptomérií

Kryptomériu je možné množiť semenami, odrezkami alebo odrezkami. Každá z uvedených metód má svoje vlastné jemnosti. Najťažšie je získať nové rastliny zo semien, takže sa zriedka používajú..

  Ficus bengálsko

Pestovanie zo semien

Pestovanie kryptomérie zo semien

Semená staršie ako jeden rok výrazne strácajú klíčivosť, preto by sa malo používať čerstvé osivo. Predbežne je rozvrstvený, aby sa zlepšilo percento klíčiacich semien a zvýšila sa ich zimná odolnosť. Mokré semená na tanieri, v pieskovo-machovej zmesi alebo v kokosovom substráte (1: 3) vložíme do chladničky, kde držia nie viac ako 5 stupňov 2-3 mesiace. Na získanie sadeníc budete potrebovať poháre naplnené zmesou rašeliny a riečneho piesku. Po jednom sa do nich umiestnia semená, substrát sa zaleje a poháre sa prikryjú fóliou. Mali by byť uchovávané na teplom a svetlom mieste. Pri vysokej teplote (asi 26-28 stupňov) sa sadenice objavia rýchlejšie, ale aj v tomto prípade trvá klíčenie od niekoľkých týždňov do 2 až 3 mesiacov. Rovnako ako všetky ihličnaté stromy, aj semenáčiky kryptomérie sa vyvíjajú pomaly..

Cryptomeria a vždyzelený pyramídový cyprus zo semien, o rok neskôr.Cryptomeria a vždyzelený pyramídový cyprus zo semien, o rok neskôr.

Reprodukcia vrstvením

Záhradnú kryptomériu je možné ľahko množiť vrstvením. Za týmto účelom vyberte na strome niekoľko dolných vetiev. Sú očistené od ihiel, pritlačené k zemi, mierne narezané, zafixované a mierne zasypané zeminou. Keď mladé rastliny vytvoria svoje vlastné korene, môžu byť oddelené od hlavnej kryptomérie a transplantované na nové miesto. Zakorenenie zvyčajne trvá asi 2-3 mesiace..

Rezne

Rezanie kryptomérie

Najjednoduchšou metódou na získanie novej kryptomérie sa považujú odrezky. Koná sa spravidla na konci leta. Zo stromu sú odrezané silné, ale nie tuhé, apikálne výhonky. Ich spodná časť je očistená od ihiel a odrezky sa uchovávajú v roztoku stimulátora tvorby koreňov až jeden deň. Potom sa sadenice umiestnia do vody alebo sa ihneď umiestnia do ľahkej rašelinovo-piesočnatej pôdy. Rastlinám vytvorte skleníkové podmienky, prikryte ich nádobou alebo vreckom a dajte na teplo a svetlo. Starostlivosť o odrezky pozostáva z pravidelného zalievania a pravidelného vetrania. Keď sa na nich vytvoria nové výhonky, rastliny možno považovať za zakorenené a zasadené do vlastných kvetináčov..

Bude potrebné vytvoriť sadenice aj sadenice – pravidelne ich zvierajú.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia kryptomérie

Cryptomeria môže odhodiť ihly z nedostatku vlhkosti v pôde. Ale kvôli láske stromu k vlhkej pôde je pôda niekedy podmáčaná. Neustála prítomnosť vo vlhkej pôde môže viesť k hnilobe koreňov a rozvoju chorôb. Zvlášť vysoké je riziko pretečenia domácich exemplárov, aj keď záhradná kryptoméria tým niekedy trpí. Takéto rastliny začnú žltnúť a odumierať bez toho, aby urobili opatrenia. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné odstrániť všetky postihnuté časti z kryptomérie ošetrením rezov drveným uhlím alebo iným antiseptikom. Strom očistený od chorých oblastí je transplantovaný do čerstvej dezinfikovanej pôdy. Koruna sa postrieka fungicídnym roztokom, pričom sa vykoná niekoľko ošetrení s týždennou prestávkou a rovnakým spôsobom sa zaleje aj oblasť v blízkosti kmeňa..

Spolu s pretečením je jasné svetlo schopné poškodiť aj kryptomériu. Ak strom stojí na slnečnom svetle, jeho ihly začnú žltnúť. Keď si to všimneme, je potrebné opraviť polohu kryptomérií tak, že ju nejakým spôsobom zmeníte alebo zatrasiete. Ak ihly začali vysychať v hĺbke koruny, nie je to znak choroby, ale prirodzený proces ich starnutia – životnosť ihiel je až 7 rokov..

Cryptomeria nemá žiadnych špeciálnych škodcov, ale príležitostne môžu stromy otravovať roztoče alebo hmyz. Proti nim by sa mali použiť systémové prostriedky na ničenie hmyzu, ktoré pôsobia striktne podľa pokynov..

Druhy a odrody kryptomérií s fotografiami a názvami

Jediný druh kryptomérie – japonský (Cryptomeria japonica) – má dve odrody (japonica a sinensis), ako aj mnoho dekoratívnych odrôd. Patria sem vysoké aj miniatúrne rastliny, čo umožňuje výber Cryptomeria tak, aby vyhovoval takmer akémukoľvek pestovateľskému miestu. Medzi najbežnejšie odrody kryptomérie pre záhradníctvo patria:

  Ficus posvätný

Elegans

Elegancia Cryptomeria

Pomaly rastúca vysoká (až 2 m) a nenáročná odroda odolná voči suchu, charakterizovaná mäkkými dlhými ihlami. Plne sa prispôsobí mestským podmienkam a rôznym klimatickým podmienkam. Táto odroda Cryptomeria je nielen mrazuvzdorná, ale je schopná rásť aj v suchých podmienkach. Nebojí sa mestského prachu a dymu. Takmer nič nemôže ovplyvniť jeho dekoratívne vlastnosti a vývoj. Stromy je dokonca možné vysádzať aj na polotieňové pozemky..

Po celý rok farba ihiel poteší rôznymi farbami. V lete sa zmení na hnedozelenú a v zime ihličnaté vetvy potešia oko zelenofialovými a bronzovo-červenými odtieňmi. Šišky sa tvoria iba na mladých exemplároch.

Elegans Viridis

Cryptomeria elegans viridis

Spolu s Elegance je táto odroda odolná voči teplotným extrémom, preto je ideálna na pestovanie v oblastiach s nestabilným počasím. Táto kryptoméria má širokú korunu vo forme kužeľa..

Medzi rastlinami vhodnými na domáce pestovanie sa rozlišujú tieto odrody:

Bandai-sugi

Cryptomeria Bandai-sugi

Odroda je dobre známa európskym záhradníkom a krajinným dizajnérom. Takéto trpasličí stromy majú rozľahlé ihličnaté vetvy modrastozeleného odtieňa..

Nana albospica

Cryptomeria Nana Albospica

Pôvodná odroda s bielymi ihlami, ktoré postupne menia farbu na svetlo zelenú.

Jokohama

Cryptomeria Yokohama

Tieto rastliny oceňujú predovšetkým milovníci bonsai. Výška dosahuje iba 30 cm, majú pyramídovú korunu. Ihla má bohatú zelenú farbu a na jeseň zhnedne.

Vilmoriniana

Cryptomeria japonica Vilmoriniana

Trpasličí odroda. Záhradkári ho často uprednostňujú, pretože rastlina na mieste nezaberá veľa miesta, ale dokonale ho zdobí. V zime sú obzvlášť viditeľné dekoratívne vlastnosti rastliny. Červenkasto-fialový odtieň ihličia vyniká od ostatných rastlín. Skvelé na tvorbu bonsajov. Jeho ročný rast je iba 3 cm, Takéto rastliny sú považované za veľmi odolné a priťahujú úhľadnú a elegantnú korunu..

Špirály

Cryptomeria Spiralis

Malá huňatá odroda s ihlicami špirálovito stočenými okolo konárov.

Arauicarioides

Cryptomeria Arauicarioides

Táto rastlina sa vyznačuje krátkymi ihlami jasne zelenej farby. Jeho početné výhonky sú náhodne usporiadané a majú pôsobivú dĺžku. Strom môže mať niekoľko kmeňov.

Compressa

Cryptomeria Compressa

Malý strom s mnohými úhľadnými krátkymi výhonkami pokrytými ihlami. V lete rastlina nadobúda modrozelenú farbu a v zime sa stáva načervenalou..

Montrosa

Cryptomeria Montrosa

Stromy vysoké až 2 m so stĺpcovou korunou a rovnými kmeňmi.

Globosa nana

Cryptomeria Globosa Nana

Odroda sa vyznačuje zaobleným tvarom a tvorí hustý krík. Farba zelených ihiel sa do zimy zmení na bronzovo-purpurovú. Jedná sa o mrazuvzdornú kryptomériu, ktorá toleruje mrazy až do -12 stupňov. V južných oblastiach vám to umožňuje pestovať vonku alebo na zasklenej lodžii..

Kryptoméria v krajinnom dizajne

Kryptoméria v krajinnom dizajne

Kryptoméria sa často používa na zdobenie záhrad a parkov. Početné odrody, líšiace sa vonkajšími charakteristikami, vám umožňujú vybrať si rastlinu požadovanej veľkosti a farby. Stromy sa často nachádzajú v rekreačných oblastiach, používajú sa aj ako súčasť ochranných lesných pásov..

Kryptomérie môžu byť vysadené v skupinách, pričom tvoria zelené živé ploty alebo krásne kompozície zo vzoriek rôznych veľkostí. Takéto stromy budú vyzerať nemenej dobre v spoločnosti dekoratívnych listnatých rastlín a druhov s krásnym ovocím (euonymus, čučoriedka). Kryptomériu môžete kombinovať s inými ihličnatými výsadbami..

Vďaka svojej dekoratívnosti sa kryptoméria môže stať ozdobou každej záhrady, ktorá dopláca na relatívne ťažkosti so starostlivosťou o takýto strom..