Ako pestovať slnečnicu na vašom webe

Sunberry - pestovanie a starostlivosť o bobule zo semien

V rodine Solanovcovcov je nádherné slnečné bobule, ktoré sú v rozľahlosti Európy stále málo známe. Vedecky je Sunberry hybridom obyčajného nočného tienidla, ktoré považujeme za burinu. Hybridnú formu najskôr vyšľachtili americkí chovatelia a rastlina sa začala aktívne pestovať.

Popis Sunberry

Sunberry je vytrvalý strom, nízky (až 1,5 m), s krásnymi čiernymi bobuľami, ktorý rastie v trsoch po 8-10 kusoch, veľkosti čerešne. Pripomínajú malé paradajky, aj keď rastlina nie je taká citlivá, navyše je odolná voči suchu a chladu.

Jeho kvetenstvo nemá takú krásu – kvety sú malé, 10-15 kusov v zväzku, navonok pripomínajú kvety zemiakov. Doba kvitnutia je pomerne dlhá.

Rastlina má silný kmeň, ktorý tvorí mnoho nevlastných detí. Tvar a vzhľad listov sú úplne rovnaké ako u nočného tienidla..

Dni hromadného kvitnutia, tvorby a dozrievania bobúľ sú obdobím, kedy je krása a dekoratívnosť slnečnice maximálna..

Tento hybrid má mnoho užitočných vlastností. V jeho plodoch sa nachádzajú zlúčeniny, ktoré sú zhodné s hormónmi nadobličiek. Bobule Sunberry dobre zmierňujú zápal: zápal pľúc, artritída, myokard, navyše pôsobia ako antikonvulzívum, sedatívum, diuretikum. Vďaka prítomnosti farbiva v ovocí rastlina zlepšuje zloženie krvi. Ale hlavnou prospešnou vlastnosťou Sunberry je schopnosť inhibovať vývoj rakovinotvorných buniek a spomaliť proces starnutia..

Nielen bobule, ale aj listy tohto krásneho kríka sú známe liečivými vlastnosťami. Je dôležité vziať do úvahy, že slnečnica patrí k tienidlu, preto stonky a listy môžu obsahovať jed a musia sa používať opatrne. Infúzie a odvary zo suchých listov sú dobrým pomocníkom pri kožných ochoreniach, zápaloch žalúdka, kolitíde, hypertenzii, cystitíde, rôznych neurózach a dokonca aj pri duševných poruchách..

Ako pestovať slnečnicu v záhrade sami

Ako pestovať slnečnicu v záhrade sami

Rastlina sa ešte nemôže pochváliť niekoľkými odrodami. Ak sa napriek tomu rozhodnete pestovať ho vo svojom vidieckom dome, obráťte sa na špecializované predajne semien. Pretože sa často stáva, že namiesto hodnotnej kultúry ponúkajú nečestní predajcovia obyčajnú divokú nočnú roletu.

Slnečnica môže byť vysadená na akomkoľvek druhu pôdy, pretože krík je celkom nenáročný. Existuje iba jedna výhrada: odporúča sa, aby ste rastlinu nevysádzali na kyslú pôdu – to môže znížiť vysoký výnos bobúľ. Sunberry dobre reaguje na hnojenú pôdu. Odporúča sa zasadiť ju na miesto, kde rástli uhorky alebo cukety. Kríky je možné pestovať priamo v záhonoch, medzi zeleninou. Existujú výnimky – rastlina nemá rada medzi príbuznými – zemiaky, baklažány, paradajky, ak ju však vysadíte vedľa, okolie nebude negatívne. Nočnú rolku je možné pestovať aj ako jednoročnú, pretože práve v prvom roku má najvyššiu úrodu..

  Príprava ríbezlí na zimu

Každá slnečnica prináša veľké množstvo semien, na úspešné pestovanie sa však najlepšie používajú sadenice. Nočná noc má dlhé vegetačné obdobie, a to znižuje šance na získanie zrelého ovocia počas reprodukcie semien..

Podmienky pestovania

Optimálne miesto na chov Sunberry je tam, kde je minimum prievanu. Pred výsadbou pripravte pôdu rovnakým spôsobom ako pre paradajky. Skombinujte dve časti záhradnej, lesnej a trávnatej pôdy a časť piesku alebo piesku priamo a pridajte liter trávnatého popola. Na výstupe sa získa vedro zmesi. Pristávacie otvory nie sú potrebné.

Ako získať sadenice slnečnice

Ako získať sadenice slnečnice

Ako sme už zistili, pestovanie sombrery pomocou sadeníc je praktickejšou metódou ako pestovanie semien vonku. Sadenice je lepšie zasadiť na konci zimy alebo v prvých jarných dňoch. Semená by mali byť najskôr namočené v roztoku mangánu na 20 minút a potom opláchnuté vodou.

Semená Nightshade klíčia dostatočne tvrdo, takže potrebujú pomoc. Na to je potrebné osivo nakrájať na mieste, kde sa sadenica objaví, a určiť ho vo vlhkom prostredí. Môžu byť zabalené do vlhkej handry na niekoľko dní na stimuláciu rastu. Naklíčené semená sa vysejú do pripravenej zmesi do hĺbky pol centimetra, hlbšia výsadba môže vyvolať hnilobu sadeníc. V krabici musí byť drenážna vrstva. Budúce Sunberry možno dokonca vysiať do tej istej nádoby s paradajkami a paprikou..

Semenám sa darí pri izbovej teplote, zalievanie je potrebné systematické, ale zriedkavé. Prvé výhonky prerazia po troch mesiacoch, potom sa ponoria do samostatnej nádoby a umiestnia na teplé miesto s dostatočným osvetlením.

Otvorené pole sunberry

Keď má rastlina päť až sedem listov a počasie nebude ohrozovať mráz, môže byť Sunberry prenesený na otvorenú pôdu. Najčastejšie je to posledné desaťročie mája alebo začiatok júna. Budúce kríky sú umiestnené vo vzdialenosti najmenej 70 cm od seba. V období rastu a plodov by mala byť Sunberry kŕmená divinou najmenej dvakrát za sezónu. Ak chcete získať svoje vlastné semená, musia byť odobraté z predtým vyzretých bobúľ. A hoci pestovanie slnečnice so semenami, ako je uvedené vyššie, záhradníci používajú len zriedka, existuje šanca zvýšiť skorú zrelosť ovocia..

  Ako pestovať goji (tibetský čučoriedok) v krajine

Sunberry začína kvitnúť začiatkom júna a pokračuje až do prvého mrazu. Stojí za zmienku, že v nočnom tieni, na rozdiel od paradajok, nepotrebujete štipku kvetenstva. A len keď sa blíži prvé chladné počasie, skúsení záhradníci radia odstrániť z kríka pár nevlastných detí, aby sa kvitnutie spomalilo a hlavná energia bola venovaná dozrievaniu bobúľ. Nočná plachta sa nebojí ranných mrazov, ale pre vlastnú istotu môžete rastlinu prikryť krycím materiálom.

Stručne povedané, celková nenáročnosť slnečnice, vysoká odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom robia starostlivosť o ňu potešením.

Sunberry Care

Sunberry Care

Hlavná starostlivosť o hybrid nočného tienidla je nasledovná:

  • Zalievanie kríkov by sa malo vykonávať iba vtedy, keď je počasie dlho horúce a suché;
  • Sunberry víta kŕmenie, ale ak je pôda, na ktorej je vysadená, dostatočne úrodná, rastlinu nemusíte hnojiť..
  • Často sa stáva, že zaťaženie veľkého počtu bobúľ silne ohýba konáre k zemi. V takom prípade musia byť podopreté prakmi alebo priviazané k podpere..
  • V období prerezávania, ku ktorému dochádza v jesenných mesiacoch pred prvým mrazom, je dôležité o rastlinu správne starať. Prerezávanie ako také sa na Sunberry nevykonáva, je dôležité včas a správne odrezať púčiky a nevlastných synov.
  • Nočný hybrid, podobne ako ostatné záhradné plodiny, má rád pôdu okolo voľnú a zaburinenú.

Aplikácia Sunberry

Vďaka svojmu vysokému výnosu, obzvlášť v prvých dvoch alebo troch rokoch, vás dekoratívna nočná lampa nielen poteší svojou krásou, ale bude sa môcť prezentovať aj od piatich kríkov po vedro s bobuľami. Hlavným obdobím zrenia je september. So zberom ovocia by ste sa ale nemali ponáhľať. Aj keď bobule trochu prezrejú, ich chuť sa nezhorší. Solány nehnijú, iba mierne vädnú. A čerstvé bobule nie sú také chutné kvôli nedostatku kyslosti. Po prvých mrazoch, niekde v polovici októbra, je čas na zber. A nočné placky sa stanú najchutnejšími, keď ich zalejete vriacou vodou..

  Jarné spracovanie jahôd

Plody slnečnice nie je možné skladovať dlhší čas, takže najlepšou možnosťou by bolo pomlieť ich s cukrom alebo vytlačiť šťavu..

Sunberry recepty

Sunberry recepty

Okrem toho, že plody jahody sú veľmi užitočné čerstvé, dajú sa z nich pripraviť rôzne kompóty, džemy a originálna náplň do koláča.

Nočný bobuľový džem má lahodnú chuť. Na jeho prípravu potrebujú asi štyri až päť kilogramov ovocia a rovnaké množstvo cukru, bobule prechádzajú mlynčekom na mäso. Aby ste chuť obohatili o pikantnú kyslosť, môžete do hmoty pridať ďalší citrón..

Keďže ovocie Sunberry je bohaté na pektíny, dobre stvrdne. Z nočného tienidla sa preto získava nádherné želé. Za týmto účelom sa mleté ​​bobule rozomelú cez sito, čím sa odstránia nepotrebné semená a hustá kôra. Potom sa hmota varí s nakrájaným citrónom a želé je pripravená. Sunberry sa dobre hodí k brusniciam, čučoriedkam, egrešom, červeným ríbezľám, ktoré dodajú džemu z nočnej noci chýbajúcu kyselinu.

Dôležité zapamätať si! Aby ste zachovali všetky liečivé vlastnosti džemu, musíte ho variť maximálne päť minút..

Slnečnica v paradajkách má originálnu chuť. Recept na jedlo je jednoduchý: bobule sa niekoľko minút blanšíruje vo vriacej vode a potom sa prenesú do vopred pripravených nádob na sterilizáciu, ktoré sa po okraj naplnia vriacou paradajkovou šťavou. Sterilizované asi pol hodiny a skrútené.

Marinovaný Sunberry nie je o nič menej populárny ako džem. Existuje mnoho rôznych receptov na nakladanie okrasných plodov nočnej panvice. Nájdete ich v kulinárskych časopisoch alebo na internete a vyrobte si ten, ktorý sa vám páči..

Sunbury berry (video)

bobule sunburybobule sunbury