Pseudo-slimák

Pseudo-slimák

Pseudotsuga (Pseudotsuga) je druh ihličnatého stromu, ktorý patrí do početnej rodiny borovíc. Vo voľnej prírode žije hlavne v Číne, na japonských ostrovoch a v pobrežných oblastiach severoamerických krajín. Stromy v ich prirodzenom prostredí sú schopné dosiahnuť obrovské veľkosti. Koruna vyzerá ako kužeľovitý tvar, vytvorený z ovisnutých konárov..

Mnoho záhradníkov obdivuje dekoratívne vlastnosti rastliny, a preto má pseudo-strom svoje miesto medzi tradičnými druhmi borovice a smreka. Stromy prinášajú ovocie s bujnými, šupinatými šiškami. Hustý vždyzelený ihličnatý pseudo-slimák nepochybne ozdobí akékoľvek miesto a stane sa úspešným stelesnením odvážnych návrhových nápadov na organizáciu krajinného dizajnu.

Popis pseudo-života

Pseudo-slimák je vysoký strom, ktorý je považovaný za skutočnú dlhú pečeň. Jeho výška môže dosiahnuť viac ako 100 m a šírka kmeňa v časti dospelého jedinca je 4,5 m. Povrch vetiev je pokrytý sivou kôrou. Starnutím sa objavujú praskliny a kôra zhnedne a odlupuje sa. Pod kôrou je hrubá korková vrstva, ktorá poskytuje spoľahlivú ochranu horniny pred rôznymi prírodnými katastrofami..

Vetvy sú usporiadané horizontálne. Koruna je kužeľovitá so zaoblenými obrysmi. Konce hustých bočných výhonkov smerujú nadol. Sú pokryté mäkkými predĺženými smaragdovými ihlami, ktoré vyčnievajú v rôznych smeroch. Sploštené ihlice dlhé 2 až 3 cm zostávajú na konároch po celý rok. Zelené monofónne zaoblené listy s bielymi ťahmi aplikované na povrch vydržia asi 6-8 rokov.

Plodenie začína vo veku 15-20 rokov. K tvorbe mužských kužeľov dochádza v axilárnej časti jednoročných výhonkov. Malé hrbole sú pokryté načervenalým alebo oranžovým peľom. Ženské šišky zdobia vrcholy mladých konárov. Ich dĺžka nepresahuje 7-10 cm Plody sú vajcovité alebo valcovité. Vonkajšia vrstva drevnatých šupín obklopuje ovocie zo všetkých strán. Malé okrídlené semená napĺňajú ovocie zvnútra von. Šišky zdobené krídlami pôsobia veľmi dekoratívne a expresívne. Keď sú plody úplne zrelé, váhy sa otvoria a semená sa vysypú na zem..

Pseudo-stick alebo false-stick!Pseudo-podvodník alebo atrapa-objímač!

Druhy a odrody pseudo-sugi s fotografiou

V rode pseudo-sugi existujú iba 4 druhové formy..

Pseudotsuga menziesii

Menziesov pseudo-slimák

Najbežnejší typ. Rastlina žije v skalnatých oblastiach v Severnej Amerike. Výška stromu je asi 100 m, koruna je vytvorená nerovnomerne. Kôra je pokrytá trhlinami a hrboľami. Vetvy rozložené v horizontálnom smere obsahujú zelené ihly so žltým odtieňom. Dĺžka ihiel je približne 2 až 3,5 cm Môžu byť rovné alebo mierne zakrivené. Veľkosť valcovitých kužeľov sa pohybuje od 5 do 10 cm. Odhalenie žltých šupín a erupcia zaoblených nažienok sa vyskytujú takmer súčasne. Medzi najznámejšie medzi záhradníkmi patria také odrody ako:

  • Glauka je mrazuvzdorná a pomaly rastúca odroda. Výhonky rastliny sú vzpriamené a chránené tenkou vrstvou modrošedej kôry;
  • Blue Wonder dorastá do 5 m a má kužeľovitý korunný typ;
  • Holmstrup má hustú bujnú korunu bohatého smaragdového tónu s kónickou štruktúrou;
  • Mayerheimov kmeň dosahuje dĺžku desať metrov a obsahuje rovné vetvy prepletené do valcovitej koruny ihličnatých stromov.

Pseudotsuga glauca (Pseudotsuga glauca)

Pseudo-leopardia šedá

Tento druh sa vyznačuje modrastou korunou a silnou stavbou. Dospelé stromy dosahujú výšku 55 m. Rastlina je odolná voči chladnému a suchému počasiu. Rast kultúry je dosť rýchly. Konce bočných vetiev smerujú k vrcholu.

Pseudotsuga veľkokloný (Pseudotsuga macrocarpa)

Pstruh s veľkým úklonom

Výška stromu v jeho prirodzenom prostredí sa pohybuje od 15 do 30 m. Divoké výsadby tohto druhu sú sústredené v horských oblastiach. Skala je chránená hustou hnedosivou korkovou kôrou. Dĺžka sivých ihličkovitých listov je asi 3 až 5 cm a ich životnosť je asi 5 rokov. Šišky sú veľké a podlhovasté. Vnútro je naplnené semenami a zvonku sú zubaté šupiny. Biotop pseudo-slimáka s veľkým úklonom je vlhké a teplé podnebie..

Výsadba a starostlivosť o pseudoživot

Výsadba a starostlivosť o pseudoživot

Považuje sa za úspešné zasadiť sadenice pseudotsuga do čiastočného tieňa, kde sa slnečné lúče dotknú ihiel iba ráno a večer. Rastlina vo veku 5-8 rokov má väčšiu pravdepodobnosť, že sa zakorení na novom mieste. Transplantujú sa skoro na jar, skôr ako sa začnú prebúdzať púčiky na stromoch. Výsadbová jamka je vykopaná do hĺbky 80 cm. Ako pôda sa používa voľná neutrálna pôda.

Prvá vrstva je drenážna vrstva: zlomená tehla alebo piesok. Základom pôdnej zmesi je listová zemina, humus a rašelina. Interval výsadby je zvolený v rozmedzí 1,5-4 m, ktorý je určený odrodovou príslušnosťou rastliny.

Pseudo-život je pravidelne zvlhčovaný. Sušenie vrchnej vrstvy pôdy je znakom nedostatku vlhkosti. Pod jednu sadenicu nalejte vedro s vodou. Ihličnatá koruna dobre reaguje na postrek teplou vodou v lete. V dôsledku pravidelného uvoľňovania sú korene aktívne nasýtené kyslíkom.

Sadenice sa kŕmia iba počas prvých dvoch rokov života. Používajú sa zriedené organické roztoky. Hovoríme o hnojení rašeliny a trusu. V budúcnosti bude strom poskytovať vlastné jedlo. Spadnuté ihly obsahujú všetky potrebné živiny pre plemeno.

Orezaná alebo nekrojená koruna vyzerá rovnako atraktívne. Mladé stromy sa po prerezaní ľahko zotavia.

Veľké vzorky môžu v zime vydržať nízke teploty. Novo vysadené rastliny však potrebujú ochranný úkryt. Pôda je mulčovaná rašelinou, lístím prepelice a smrekovými vetvami. Vrstva mulča by mala byť najmenej 20 cm. Krehké vetvy sú na zimu zviazané, aby sa nerozbili pod snehom.

Pseudo-slimák demonštruje odolnosť voči mnohým chorobám. Výsadby sa príležitostne nakazia voškami. Na kontrolu škodcov sa používa postrek ihiel insekticídnymi prípravkami..

Reprodukcia pseudo-suga

Reprodukcia pseudo-suga

Pseudo-slimák sa rozmnožuje semenami a odrezkami. Ak sú k dispozícii podmienky na skladovanie semien na chladnom mieste, sadenice je možné získať za 10 rokov. Keď sú semená teplé, strácajú klíčivé vlastnosti. Malé semenné embryo je skryté pod vrstvou kôry. Na jeho prebudenie bude potrebná stratifikácia. Zimný výsev pseudosevov sa vykonáva v kvetináčoch alebo skleníkoch. Materiál sa spustí do sypkého substrátu do hĺbky maximálne 2 cm a zakryje sa mulčovaním. Plodiny pokryté snehom sú oveľa lepšie zachované. S príchodom jarného slnka začnú vyberať a rednúť sadenice. Optimálna teplota pre pestovanie mladých rastlín je + 18 … + 23 ° C. Stránka by mala byť dobre osvetlená, ale skrytá pred páliacimi slnečnými lúčmi. S príchodom chladného počasia sa sadenice prikryjú plastovým obalom. Transplantácia na otvorenom priestranstve je povolená iba budúci rok.

Rezanie sa najlepšie vykonáva na jar. Kým sa neprebudia prvé púčiky, zbierajú sa mladé vetvičky bez odrezania starého základu. Vetvičky sa prehĺbia pod uhlom do odvodnenej pôdy. Ihly si zároveň musia zachovať svoju orientáciu. Nádoby s odrezkami sú pokryté ochranným materiálom, aby sa vlhkosť neodparovala. Odrezky začnú rýchlejšie zakoreňovať, ak je teplota v skleníku udržiavaná najmenej + 15 … + 18 ° C. Zavlažovanie je organizované veľmi opatrne, inak sa aktivujú hnilobné procesy v koreňovej zóne. Po otvorení púčikov na vetvičkách premiestnite hrnce do teplejšej miestnosti. Zakorenenie môže trvať asi 1-1,5 mesiaca. V prvom roku života sa odporúča udržiavať pseudo-spánok v skleníkoch, ale po roku, keď sa sadenice adaptujú, potreba prístrešia zmizne..

Pseudo-slimák v krajinnom dizajne

Pseudoslimák dokonale ozdobí a zazelená akýkoľvek záhradný pozemok. Štíhle vysoké stromy potešia po celý rok svojimi bohatými smaragdovými ihličkami. Krátke odrody sa často vysádzajú ako živý plot. Prerezávanie je schopné dať rastline iný tvar koruny, takže v záhrade môžete vytvárať jedinečné zelené kompozície a sochy.