Borovica je ťažká alebo žltá

Borovica je ťažká alebo žltá. Foto a popis

Borovica je ťažká, žltá alebo ako sa jej hovorí aj Oregon, strom pôvodom z lesov Severnej Ameriky. Táto borovica je dokonca symbolom štátu Montana. V prirodzenom prostredí môže rast stromu dosiahnuť 70 metrov, v umelých podmienkach o niečo viac ako 5 metrov. Tvar koruny je pyramídový, zatiaľ čo strom je mladý, stáva sa oválnym bližšie k zrelému veku. Na strome nie je veľa konárov, sú kostrové a vystreté, na koncoch sú zakrivené nahor.

Ťažká borovica má hrubú kôru (8-10 cm), červenohnedú farbu, popraskanú do veľkých dosiek. Šišky tohto stromu sú terminálne a zbierajú sa do prameňov (po 4-6 kusoch), dĺžka môže dosiahnuť 15 cm s hrúbkou až 6 cm. Borovicové semená sú okrídlené. Tento strom má nádherné veľmi dlhé ihly (až 25 cm), zhromaždené tri dohromady (tri ihličnaté borovice) a má tmavozelenú farbu. Vzhľadom na dlhé ihly sa môže vrchol stromu zdať mierne rozmazaný, nedbalý a plešatý..

V mladom veku môže borovica zmraziť za nízkych teplôt. Strom zároveň pokojne toleruje sucho a dobre sa znáša v piesočnatých a skalnatých oblastiach..

Fotografia a popis žltej borovice

Ťažká borovica má niekoľko odrôd. Jeden z nich Wallichova borovica alebo himalájska. Vlastnosti: dorastá do 50 metrov, koruna je nízka, ale široká, kostrové konáre sú zdvihnuté. Kôra je popraskaná na veľmi veľké platne, kužele sú veľké, valcovitého tvaru s dlhými nohami, ako keby ovisnuté. Semená sú tiež okrídlené, biotop himalájskeho stromu. Ako ťažká borovica v mladom veku môže mierne zamrznúť.

Ďalšia odroda – borovica žltá. Tento strom je stredne vysoký a má stĺpcovú korunu. Odborníci odporúčajú vysádzať len nízke odrody ťažkej borovice. Tento strom bude skvelou ozdobou záhrady..