Skalnatá borievka

Skalnatá borievka

Borievka skalná (Juniperus scopulorum) je jedným z druhov rodu s rovnakým názvom, patriaci do čeľade cyprusovitých. Takéto rastliny sa nachádzajú na severoamerickom kontinente vrátane Kanady, USA a severného Mexika. Názov druhu je spôsobený skutočnosťou, že jeho zástupcovia rastú na kamenistej pôde a „lezú“ do výšky 2,7 ​​km nad morom. Napriek tomu, že tento druh nie je v kultúre považovaný za najbežnejší, takéto borievky sa stále často používajú na úpravu záhrad a parkov..

Popis skalnatého borievky

Popis skalnatého borievky

Skalné borievky môžu byť kríky alebo stromy vysoké 10 až 18 m. Obvod ich kmeňa dosahuje 2 m. Ale v takýchto pôsobivých rozmeroch sa líšia iba prírodné exempláre. V záhrade borievky nie sú také veľké a majú elegantnejšie kmene. Na otvorenom mieste vysoké formy niekedy dorastajú až do 13 m, aj keď medzi odrodami takejto borievky existujú aj rastliny, ktorých výška je iba asi pol metra.

Koruna takýchto rastlín začína takmer od samotnej zeme. Má kužeľovitý tvar, mierne sa zaobľuje, keď sa borievka vyvíja. Kôra má hnedú farbu, aj keď mladý rast môže byť modrastý alebo nazelenalý. Listy podobné šupinám sú protiľahlé, sú asi 2 mm dlhé a 1 mm široké. Ich farba je modrozelená, tmavozelená alebo šedo-modrá. Ihly borievky v tvare ihly dorastajú do dĺžky 1,2 cm a šírky 2 mm. Jalovce sú dvojdomé. Po odkvitnutí sú na ne uviazané neotvárateľné šišky pripomínajúce bobule („šišky“). Majú tmavomodrú farbu s modrým nádychom. Dĺžka plodov je asi 0,5 cm Ich úplné dozrievanie nastáva až v druhom roku po vzídení. Vo vnútri kužeľových bobúľ sú červenohnedé semená..

Rýchlosť rastu borievky je nízka a zvyčajne nepresahuje 20 cm za rok. S náležitou starostlivosťou môžu také stromy alebo kríky na mieste žiť desiatky alebo dokonca stovky rokov. Sadenice odporúčame kupovať iba v dôveryhodných obchodoch a škôlkach. Týmto spôsobom môžete minimalizovať riziko získania slabého alebo chorého kríka alebo stromu. V zdravom borievke by ihly mali mať jednotnú farbu a charakteristickú arómu a konáre by mali byť celé a dostatočne pružné..

Skalnatá borievka – rastie tam, kde nič nerastie!Skalnatá borievka - rastie tam, kde nič nerastie!

Stručné pravidlá pre pestovanie skalnatého borievky

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie skalnej borievky na otvorenom poli..

Pristátie Rastliny s uzavretým koreňovým systémom je možné vysádzať takmer kedykoľvek – od jari do neskorej jesene. Ak sú korene sadenice otvorené, mali by ste ju vysadiť iba na jar..
Úroveň osvetlenia Kríky môžu najlepšie rásť na otvorených, svetlých alebo mierne tienistých miestach..
Režim zavlažovania Vzorky dospelých prakticky nepotrebujú zalievanie, vykonáva sa iba počas dlhotrvajúceho sucha, ale nie viac ako 3 krát za sezónu.
Pôda Trpasličí odrody sú vysadené v chudobnej pôde. Vysoké odrody vyžadujú striedme používanie výživného substrátu..
Top dressing Dospelé borievky už nepotrebujú hnojivá.
Prerezávanie Rastliny nepotrebujú prerezávanie, aby si zachovali dekoratívnosť. Sanitárne prerezávanie by sa však malo vykonávať pravidelne..
Reprodukcia Vrstvy, odrezky.
Škodcovia Vošky, hmyz z rozsahu, roztoče, banícke mory.
Choroby Hrdza, tracheomykóza, hnedý šút, vysychanie konárov.

Výsadba skalnej borievky

Výsadba skalnej borievky

Čas a miesto nástupu

Načasovanie výsadby skalnej borievky závisí od času nákupu a stavu zakúpenej sadenice. Rastliny s uzavretým koreňovým systémom je možné vysádzať takmer kedykoľvek – od jari do neskorej jesene. Je tiež dôležité vziať do úvahy podnebie v regióne, aby mali výsadby čas dobre zakoreniť pred mrazom. Ak sú korene sadenice otvorené, mali by ste ju vysadiť iba na jar. Aby to urobili, vyberú si čas, keď sa Zem má čas zahriať, ale obličky sa ešte nezačali otvárať..

Starostlivosť o skalnatý jalovec sa považuje za jednoduchú, ale mali by ste si vybrať vhodné miesto na jeho výsadbu. Najlepšie zo všetkého je, že tieto rastliny sa budú môcť rozvíjať na otvorených, svetlých alebo mierne tienistých miestach, kde je hladina vody dosť nízka. Stojatá vlhkosť a konštantný tieň povedú k rozvoju chorôb a môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť farbu ihiel. Trpasličí odrody sú obzvlášť často vysádzané na chudobnej pôde; na úrodnej pôde môže taký krík príliš rásť a stratiť miniatúrnu veľkosť. Vysoké odrody vyžadujú striedme používanie výživného substrátu a tiež potrebujú dostatočné množstvo voľného miesta. Pred výsadbou môžete na zem pridať piesok a kamienky, ale nemalo by ich byť príliš veľa..

Pravidlá pristátia

ROCK JUNIPER. Vysádzanie a odchádzanie. Účes jalovca. Príprava na zimuROCK JUNIPER. Vysádzanie a odchádzanie. Účes jalovca. Príprava na zimu

Rozmery výsadbovej jamy sa vypočítajú na základe objemu hrudky sadenice. Mala by byť asi dvakrát väčšia ako koreňový systém. Vzdialenosť medzi jednotlivými pristátiami závisí od ich veľkosti. Medzi borievkami trpasličích odrôd zostáva asi pol metra, vysoké rastliny vyžadujú vzdialenosť 2 m alebo viac. Napriek tomu, že v prvých rokoch po výsadbe sa tieto stromy budú vyvíjať pomerne pomaly, od 10. roku života môžu začať rásť. Na dne pripravenej jamy je položená drenážna vrstva hrubá asi 20 cm, ktorá je vyrobená z tehlových trosiek alebo sutín. Niekoľko hodín pred presadením sa odporúča vložiť do vody kontajnerovú sadenicu a nádobu. To vám umožní bezbolestne ho vybrať z nádoby. Korene by zároveň nemali byť očistené od zeme – takto sa rastlina lepšie zakorení na novom mieste..

Pripravená borievka sa presadí do jamy naplnenej substrátom z dvojitej časti rašeliny, ako aj z časti pieskovej a trávnatej pôdy. Koreňový krk rastliny by mal zostať na úrovni zeme. Po výsadbe je sadenica dobre napojená. Potom, čo sa voda nechá vsiaknuť, je oblasť blízko kmeňa mulčovaná pilinami, rašelinou alebo borovicovou kôrou. Vrstva mulča by mala byť asi 8 cm.

Starostlivosť o skalnatý jalovec

Starostlivosť o skalnatý jalovec

Starostlivosť o skalnatú borievku nerobí záhradníkovi veľa problémov. Jedná sa o nenáročnú rastlinu, ktorej väčšina odrôd odoláva podmienkam mestského prostredia. Spočiatku sa však takéto výsadby vyvíjajú veľmi pomaly, čím sa zvyšuje koreňový systém, a nie vzdušná časť. V prvých rokoch môžu sadenice potrebovať ochranu pred silným vetrom..

Zalievanie

Zalievanie rastlín bude potrebné iba v určitom čase. Vzorky dospelých prakticky nepotrebujú zalievanie, vykonáva sa iba počas dlhotrvajúceho sucha, ale nie viac ako 3 krát za sezónu. Mladé, stále priberajúce koreňové výsadby sú náročnejšie na pôdnu vlhkosť. V suchom počasí sa zalievanie vykonáva raz týždenne, počas daždivých alebo zamračených dní – nevykonávajú sa vôbec a čakajú na vyschnutie pôdy asi do hĺbky 5-6 cm. Okrem polievania po večeroch môžu byť mladé zvieratá postriekané aj vlažnou, usadenou vodou. Tento postup prispieva k jasnejšej farbe ihiel. Po zalievaní môžete blízku stonku mierne uvoľniť do hĺbky asi 3-4 cm.

Top dressing

Organické zlúčeniny na kŕmenie skalnatých borievok sa nepoužívajú. Mladým rastlinám bude stačiť jedno kŕmenie nitroammofosom (asi 35 g na 1 m2). Namiesto toho môžete použiť Kemiru-wagon (20 g na 1 vedro vody) alebo iné podobné zloženie. Takéto kŕmenie sa vykonáva v apríli až máji. Dospelé borievky už nepotrebujú hnojivá.

Prenos

Transplantácia skalnej borievky

Chyby pri opätovnej výsadbe skalnatého borievky môžu viesť k smrti rastliny. Ak je potrebné krík presunúť na nové miesto, je dôležité snažiť sa nepoškodiť príliš jeho korene. Dospelé vzorky tolerujú transplantáciu najhoršie zo všetkých, preto pre borievky musíte vopred vybrať najvhodnejšie miesta alebo sa ich pokúsiť preniesť v mladom veku..

Ak skalnatú borievku treba ešte presadiť, pokúšajú sa ju premiestniť spolu s pôdnou hrudkou. Tento postup sa vykonáva v prvej polovici jari alebo v lete. V týchto obdobiach borievka najaktívnejšie rastie. Letná transplantácia sa však považuje za rizikovejšiu: v horúcom počasí rastliny aktívne odparujú vlhkosť, takže sa na novom mieste zakoreňujú horšie. V prípade potreby môžete kríky transplantovať na jeseň po čakaní na pád listov.

Pre rastlinu je najskôr pripravená nová výsadbová jama so zameraním na veľkosť pôdnej kómy. Na dne jamy, ako pri konvenčnej výsadbe, sa položí drenážna vrstva a pripraví sa tiež sadivový substrát. Až potom môžete vykopať borievku zo starého miesta. Súčasne ustúpi najmenej 50 cm od kmeňa. Po vykopaní a vytiahnutí kríka zo zeme je položený na film alebo látku a prepravený na ňom na nové miesto. V budúcnosti sa transplantácia vykonáva rovnakým spôsobom ako jednoduché pristátie. Kruh kmeňa je po zavlažovaní tiež mulčovaný. Transplantované rastliny sa najskôr pokúšajú chrániť pred jasným priamym slnkom..

Prerezávanie

Prerezávanie skalnatého borievky

Koruna jalovca skalnatého má od prírody krásny tvar, takže také rastliny nepotrebujú prerezávanie, aby si zachovali dekoratívnosť. Sanitárne prerezávanie by sa však malo vykonávať pravidelne. Hlavné prerezávanie sa vykonáva na jar, pred začiatkom toku miazgy, menšie zrážky sa vykonávajú pred začiatkom leta. Na to je vhodné zvoliť si zamračený deň. Odstránené sú suché, poškodené alebo vykazujúce príznaky choroby, ako aj vetvy, ktoré prispievajú k zahusteniu koruny (rastúce vo vnútri kríka) alebo vyrazené z celkovej hmotnosti. Aby sa získala presnejšia koruna, výhonky by sa mali skrátiť maximálne o niekoľko centimetrov. Je to spôsobené nízkym ročným rastom pobočiek: počas sezóny rastú iba o 10 cm.

SPRÁVNE REZANIE MLADÝCH ROCKOVÝCH JUNNEROVSPRÁVNE REZANIE MLADÝCH ROCKOVÝCH JUNNEROV

Zimovanie

Zimná starostlivosť o skalnaté borievky sa môže líšiť v závislosti od odrody. Stĺpcové rastliny budú potrebovať ochranu pred snehom, ktorý môže poškodiť ich baldachýn. Po silných snehových zrážkach sa odporúča vyčistiť konáre. Vetvy môžete zaviazať vopred tak, aby boli pritlačené k trupu. Nebudú sa teda môcť odtrhnúť pod ťarchou mokrého snehu..

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby jalovca skalného

Najčastejšou chorobou všetkých borievok je hrdza. Známky tejto plesňovej infekcie sú jasne oranžové výrastky na konároch kríka alebo stromu. Výsadby kvôli nim strácajú dekoratívny efekt a ich konáre začínajú schnúť. Ak neprijmete žiadne opatrenia, postihnutá borievka môže za niekoľko rokov uhynúť. Pri prvých príznakoch nástupu choroby sú poškodené oblasti kríka odrezané a spálené a samotný krík je ošetrený fungicídom. Na to sú vhodné prostriedky ako Skor, Vectra atď. Správne usporiadanie výsadieb sa považuje za dobrú prevenciu choroby: borievky by sa nemali pestovať vedľa ovocných stromov a kríkov z čeľade Rosaceae. Hrdza poškodzuje všetky tieto výsadby, a preto čím sú bližšie, tým vyššie je riziko všeobecnej infekcie. Pri ošetrovaní hrdze borievky by sa mali skúmať aj listnaté rastliny so známkami chorôb, pričom z nich treba odstrániť postihnuté časti. V opačnom prípade sa choroba môže vrátiť..

Ďalšou bežnou chorobou borievky skalnej je tracheomykóza, nazývaná tiež vädnutie fusária. Vyskytuje sa, keď kríky rastú v hustej a podmáčanej pôde. Ochorenie postihuje korene výsadieb, ktoré zasahujú do toku živín do zvyšku rastliny. Za príznaky takejto choroby sa považujú sušené výhonky na vrchole borievky, ako aj zmena farby ich ihiel na červenkastú. Postupne sa choroba rozšíri do zvyšku kríka. V počiatočnom štádiu je taký problém ťažko postrehnuteľný, ale ak ihly na horných vetvách získali červenú alebo žltú farbu, musia byť odrezané a samotný krík musí byť ošetrený fungicídom. Rozlievajú tiež pôdu v blízkosti borievky. Hornú časť pôdy je možné predtým nahradiť čerstvou, tiež morenou podobným činidlom. Prevencia vývoja tracheomykózy je ošetrenie sadivového materiálu. Spolu s pôdnou hrudkou sa ošetrí Fitosporin-M, Maxim alebo iným podobným zložením. Korene stredne veľkých sadeníc sa môžu uchovávať 2-3 hodiny v Maximovom roztoku.

Skalnatý jalovec je tiež náchylný na hnedú škvrnitosť – ďalšiu chorobu, ktorá vedie k sušeniu ihiel. Najčastejšie sa nedrobia, ale zostávajú na vetvách, čím sa znižuje atraktívnosť výsadby. Príznaky ochorenia sa objavujú na začiatku leta. Do septembra je na ihličí vidieť čierne plodnice parazitických húb. Táto choroba sa vyvíja obzvlášť rýchlo na kríkoch rastúcich v tieni a vlhkosti. Príliš tesné usporiadanie kríkov môže tiež oslabiť výsadbu. V rámci ošetrenia sú postihnuté vetvy odrezané a spadnuté ihly musia byť odstránené. Samotný krík je ošetrený fungicídnym roztokom. Podobná liečba sa vykonáva na prevenciu – robí sa to dvakrát, uprostred jari a na konci sezóny, pred začiatkom mrazu.

Sušenie konárov skalnatého borievky

Skalná borievka je náchylnejšia na vysychanie konárov ako ostatné druhy. Známky infekcie je možné vidieť na jar, keď ihličie borievky začne žltnúť a vysychať. V počiatočných štádiách sa choroba prejavuje iba v malých oblastiach, ale postupne zachytáva celý krík ako celok. Na kôre a ihliciach sú zároveň viditeľné malé stopy po prítomnosti húb. Pri prvých príznakoch vysychania sú všetky choré vetvy odrezané a zvyšok rastliny je ošetrený fungicídom. Silne postihnuté kríky sú vykopané a úplne zničené. Aby sa zabránilo vysychaniu, dvakrát ročne (na konci apríla a na konci októbra) by mala byť borievka postriekaná fungicídnym roztokom podobnými prostriedkami Tilt, Skor atď. Rozvoj choroby uľahčuje výsadba sadeníc do ťažkej pôdy, ako aj zahusťovanie výsadieb a koruniek.

Skalnatej borievke môže okrem chorôb uškodiť aj hmyz. Medzi nimi sú vošky, drobný hmyz, ale aj roztoče a banícke mole. Na boj proti voškám môžete kríky ošetriť insekticídom, napríklad Fitoverm, podľa pokynov. Proti moliam sa používa roztok Decis (2,5 g finančných prostriedkov na vedro vody) a s Karbofosom sa bojuje štítom (70 g na 10 litrov vody). Okrem samotného kríka je predmetom spracovania aj koreňová oblasť. Proti kliešťom budete musieť použiť akaricídne lieky.

Reprodukcia skalnatého borievky

Reprodukcia skalnatého borievky

Rezne

Na rozmnožovanie skalnatého borievky môžete použiť jej odrezky alebo vrstvenie a tiež štepiť takéto rastliny. Odrezky sa vykonávajú na jar, pričom sa pre tento účel vyberajú čiastočne drevnaté výhonky z hornej časti kríka. Mali by mať pätu – kus dreva z konára, na ktorom rástli. Na zakorenenie sú odrezky zasadené do skleníka a potom prenesené do školskej postele. Načasovanie tvorby koreňov sa líši v závislosti od veku kríka a jeho odrody a pohybuje sa od 1,5 do 6 mesiacov. Rastliny sa v škole uchovávajú 3 až 6 rokov.

Reprodukcia vrstvením

Vrstvením sa môžu množiť iba plazivé borievky. Ich výhonky sú očistené od ihiel a upevnené v drážke na zemi. Šesť mesiacov alebo rok tieto vetvy dávajú korene, potom sa dajú oddeliť od hlavného kríka a presadiť do školy umiestnenej v čiastočnom tieni.

Na množenie borievok štepením sú potrebné špeciálne schopnosti, preto je táto metóda vhodná len pre obzvlášť skúsených záhradníkov. Môžete sa tiež pokúsiť pestovať borievku zo semien, ale odrodové vlastnosti sa týmto spôsobom neprenášajú..

Odrody skalného borievky s fotografiami

Odrody skalného borievky s fotografiami

Americký kontinent je považovaný za vlasť skalnatého borievky, preto to boli chovatelia zo Spojených štátov, ktorí dokázali odhaliť najväčší počet jeho dekoratívnych odrôd. Mnoho z nich dobre rastie v stredných šírkach. Medzi najobľúbenejšie odrody takejto borievky:

 • Modrá šípka – výška takýchto rastlín je od 1,5 do 2,5 m. Majú úzku korunu vo forme stĺpca, ktorého šírka dosahuje pol metra. Ihly majú modrozelenú farbu s kovovým leskom;
 • Blue Haven – dvojmetrové kríky s pyramídovou korunou dorastajú až do metra na šírku. Tvrdé ihly si zachovávajú ľahký modrasto-kovový odtieň po celý rok. Odroda je odolná voči suchu a odoláva silným mrazom, ale uprednostňuje čistý vzduch a má pomerne krehké vetvy, čo naznačuje ochranu pred snehom. Okrem toho by takéto rastliny mali byť chránené pred hrdzou;
 • Prudko stúpať – rovné vetvy tejto štíhlej borievky sú pritlačené k trupu a vytvárajú úzku korunu vo forme stĺpika. Ihly majú šedozelenú farbu a sú pokryté šupinami. Dospelá rastlina dosahuje výšku 3 až 6 m. Táto odroda priťahuje svojou zimnou odolnosťou, ale je často postihnutá hubovými chorobami, preto potrebuje predovšetkým preventívne ošetrenie;
 • Moffat Blue – zimná tvrdá borievka, nevhodná na pestovanie vo vlhkom podnebí. Výška takýchto výsadieb dosahuje 2-6 m so šírkou koruny až 1,3 m. Hustá koruna odrody má tvar širokej pyramídy a ihly sú namaľované modrozeleným odtieňom a môžu mať strieborný odtieň;
 • Munglow – táto odroda sa v mnohom podobá na Blue Haven, ale má jasnejšiu farbu ihiel. Namodralé strieborné ihly získavajú v zime obzvlášť bohatý odtieň. Rastlina má široko pyramídovú korunu širokú až meter. Do 10. roku vývoja dosahuje taká borievka výšku 2,5 m;
 • Strieborný kráľ – vetvičky tejto odrody sa rozchádzajú po stranách kmeňa. Aj do 10. roku je jeho výška len asi 60 cm, ale šírka koruny môže dosiahnuť až 2 m. Šupinaté ihly sú zvyčajne namodralé;
 • Springbank – svetlo milujúci borievka s úzkou stĺpcovou korunou. Konce tenkých konárov majú zároveň mierne huňatý vzhľad. Pôvabné ostnaté ihly sú namaľované striebristo modrou farbou. V tieni sa stáva menej jasným. Výška rastliny dosahuje 4 m;
 • Stolová doska modrá – borievka s modrasto-striebristou oválnou korunou. Dospelé exempláre dorastajú do výšky 2 m s priemerom koruny asi 2,5 m;
 • Welch – tvorí hustú korunu v tvare pyramídy. Ihly sú modrozelené a majú striebristý lesk;
 • Wichita Blue – pomerne rozľahlá odroda so striebristo-modrými ihlami. Odtieň ihiel sa počas celého roka nemení. Veľkosť rastlín je priemerná, dospelé borievky dosahujú výšku 2-5 m a ich šírka dosahuje 1,5 m. V zime výhonky takýchto kríkov chránia pred snežením.

Skalnatá borievka

Mnoho ďalších odrôd sa tiež považuje za celkom známych, napríklad:

 • Colorado zelená – 3-metrová pyramídová borievka so zelenými ihličkami;
 • Medora – pomaly sa rozvíjajúca odroda s úzkou modrou korunou;
 • Pathfinder – 6-metrové kríky, často používané na vytváranie živých plotov. Ihly majú jasne zelenú farbu, v zime sa ich farba mení na zlatú. Kultivar taktiež obľubuje slnečné stanovište;
 • Strieborná hviezda – ihly takýchto borievok sú zafarbené na krémovo a zeleno. Stĺpcový strom dosahuje výšku 3 m, výhonky sú zvislé a vyžadujú ochranu pred snehom;
 • Fisht – vysoká odroda dosahujúca 10 m alebo viac, má modrozelené ihličie a tvorí pyramídovú korunu.

Skalnatá borievka v krajinnom dizajne

Skalnatá borievka v krajinnom dizajne

Rovnako ako mnoho iných ihličnatých kríkov, aj jalovec skalnatý môže byť použitý na rôzne dekoratívne účely. Používa sa ako samostatná výsadba alebo je vytvorený z podobných skupín borievok. Takúto rastlinu je možné kombinovať s inými ihličnatými alebo listnatými kríkmi. Vyzerá skvele v skalkách a skalkách a dobre sa hodí aj k vresu. Krásna koruna borievky z nej robí jasný prízvuk v mnohých rastlinných kompozíciách. Vzhľadom na svoje jasné geometrické tvary sú tieto puzdrá často umiestnené v strede. Nízke miery rastu a úhľadné koruny navyše umožňujú, aby sa tieto výsadby používali ako živé ploty, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu. Miniatúrne formy je možné pestovať v mobilných nádobách alebo vaniach.

Jalovce budú skvele vyzerať v záhradách s rôznymi štýlmi úpravy krajiny. Najviac organicky sa takéto výsadby zmestia do japonskej záhrady, ako aj do škandinávskeho, alpského alebo anglického krajinného štýlu..