Choroby izbových rastlín

Choroby izbových rastlín

Ak sa správne a starostlivo staráte o svoje izbové rastliny, žiadna z nich neochorie. Zelení priatelia potešia mnoho rokov svojim upraveným a zdravým vzhľadom, ak: zaobchádza s nimi opatrne; ako urobiť zalievanie včas; umyť a nastriekať; vyhnúť sa podchladeniu; uvoľnite zem; „Nakŕmte“ potrebným dresingom.

Ak je starostlivosť z nedbalosti, potom môžeme s presnosťou povedať, že po krátkom čase kvety ochorejú a parazity ich prekonajú..

Tu je zoznam niekoľkých príčin nástupu ochorenia rastlín:

  • Koncepty
  • Náhle výkyvy teploty
  • Umiestnenie na studenom parapete
  • V zime umiestnenie v blízkosti batérií
  • Zamokrenie alebo vyschnutie pôdy
  • Voda na zavlažovanie je studená
  • Nepresná alebo nesprávne umiestnená transplantácia
  • Pôda sa nezhoduje s rastlinou

Huby a parazity je možné priniesť spolu s novými odrezkami. Hneď ako sa zistí prvý príznak choroby, postihnutý kvet by sa mal ihneď odstrániť zo zdravých rastlín a malo by sa začať s ošetrovaním. Samozrejme, „šialencovi“ je šialene ľúto, ak ho úplne zasiahla choroba – škodcovia, plesne, hniloba. Ale v takýchto prípadoch sa odporúča zbaviť sa chorej rastliny, inak sa infekcia rozšíri ako oheň a všetky kvety môžu zomrieť..

Rastliny sú predovšetkým náchylné na hubové choroby. Najslávnejšie sú škvrny na listoch; belavý kvet na listoch, výhonkoch, plodoch – múčnatka; peronospóra alebo peronospóra – zvyčajne sa vyskytuje v rastlinách rastúcich vonku; hrdzavé huby spôsobujú takzvanú hrdzu.

Škvrny na listoch a kmeňoch, ktoré po veľmi krátkom čase (ak nie sú ošetrené) popraskajú a rozprestierajú zrelé spóry; ak neodstránite odumierajúce časti rastliny, môže sa objaviť hniloba a zničiť celý kvet; fusarium – zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku nevyčistenej krajiny; gommóza – uvoľnenie hnedastej alebo práškovej šťavy, začína v dôsledku poškodenia hornej vrstvy rastliny. Obvykle oslabené kvety; čierna alebo sadzová huba – tvorí sa vo vlhkých a zle vetraných miestnostiach. Ak si všimnete sivastý kvet včas, môžete sa ho zbaviť zotretím mierne vlhkou špongiou..

  Kvety proti škodcom: krása s úžitkom

Ak teda máte rastlinu, postarajte sa o ňu. V opačnom prípade sa z dobrého pomocníka a vzduchového filtra rastlina zmení na zberač prachu a začne znečisťovať životné prostredie..