Ako sa navždy zbaviť slimákov v záhrade

Ako sa zbaviť slimákov v záhrade

Slimáci sú jedným z najčastejších škodcov záhradníckych a záhradníckych plodín. Tieto ulitníky môžu výrazne poškodiť rastliny, čo niekedy vedie k strate plodín, preto by sa s nimi malo ihneď zaobchádzať..

Zeleninové a bobuľové plodiny, zeleň a okrasné rastliny každoročne trpia inváziou slimákov. Sú také žravé, že môžu pokaziť väčšinu úrody. Nikto sa ešte nedokázal úplne zbaviť týchto škodcov, ale každý ich môže vystrašiť z postelí alebo výrazne znížiť ich počet v záhrade. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi, ktoré už používa veľa záhradníkov..

Odkiaľ pochádzajú slimáky

Odkiaľ pochádzajú slimáky

Slimáci sú ulitníky, ktoré vyzerajú ako slimáky, ale nemajú charakteristický „dom“ – škrupiny na chrbte. Na hlave slimákov sú 2 páry procesov, ktoré sa podobajú na rohy. Receptory sú umiestnené na nich. Horný pár slúži na zrak a čuch a dolný pár na chuť. Tenká koža mäkkýša je pokrytá vrstvou hlienu, bez ktorej rýchlo zomrie. Farba škodcu môže mať rôzne odtiene, ale slimáky majú zvyčajne sivastú alebo piesočnatú farbu. V záhrade alebo v záhrade slúžia listy rastlín a ich plody ako potrava pre takéto mäkkýše – škodcovia nepohrdnú prakticky ničím. Mokré a mierne teplé (asi 16 stupňov) rohy záhrady sa považujú za optimálne pre svoj biotop. Také mäkkýše nemajú radi tuhé zimy, preto ich útokmi zvyčajne trpia obyvatelia regiónov s teplejším a miernejším podnebím..

Slimáci sú hermafroditi, ale zvyčajne sa množia pri hľadaní partnera. Slimák môže naraz položiť 10 až 40 okrúhlych vajec, z ktorých sa mláďatá liahnu v zemi asi po 3-4 týždňoch.

Vzhľadom na to, že slimáky žijú v pôde, môže byť ťažké odhadnúť počet škodcov a pochopiť, odkiaľ pochádzajú. Slimáci zvyčajne chodia loviť potravu v noci, takže často zostávajú cez deň neviditeľní. Keďže nemajú ochranu vo forme škrupiny, skrývajú sa pred horúcim a suchým vzduchom v zemi a na iných odľahlých miestach. V záhrade ich nájdete aj pod listami, v tieni kríkov alebo v kompostových jamách..

Aktivita slimákov a ich počet do značnej miery závisí od poveternostných podmienok. Teplé a vlhké mimosezóny, chladné a daždivé letá, ako aj zimy bez silných mrazov sa považujú za ideálne pre ich reprodukciu..

Bezpečné spôsoby boja proti slimákom ⚡ 100% výsledok / sprievodca do záhradyBezpečné spôsoby boja proti slimákom ⚡ 100% výsledok / sprievodca do záhrady

Harm hotovo

Pár slimákov nie je schopných spôsobiť značné škody na mieste, ale mnoho ulitníkov môže výrazne ovplyvniť objem a kvalitu budúcej úrody..

 • Škodcovia sú takmer všežraví a môžu sa živiť takmer všetkými organickými látkami, takže môžu ohroziť záhradné aj záhradné rastliny;
 • Časti rastlín, ktoré poškodili, začnú vysychať v dôsledku porušenia vnútorných procesov. Veľa takýchto škôd niekedy vedie k smrti celého kríka;
 • Škodcovia najčastejšie kazia vrcholy a hľuzy zemiakov, rôznych druhov kapusty a šalátu, okopaniny (vrcholy aj časti koreňových plodín vyčnievajúcich nad zem), jahody a jahody, plody uhoriek a paradajok, strukoviny, ako rovnako ako mladé výhonky mnohých plodín;
 • Slimáci plaziaci sa z jednej rastliny do druhej môžu na celom mieste šíriť nebezpečné choroby – hubové aj vírusové, vrátane špinenia, peronospóry a plesne.

Okrem poškodenia spôsobeného výsadbami môžu slimáky slúžiť aj ako nosiče hlíst. Prostredníctvom nich sa nimi môžu nakaziť domáce zvieratá a niekedy aj ľudia. Ak sa na mieste chovajú kurčatá, klovajúce škodcu, vták môže zachytiť pôvodcu dveniazy (Davainea proglottina). Ak je choroba zaznamenaná príliš neskoro, kura môže zomrieť. Na ochranu farmy pred slimákmi sa s nimi musíte vysporiadať pri prvých príznakoch vzhľadu a dodržiavať potrebné preventívne opatrenia..

Prirodzení nepriatelia slimákov

Prirodzení nepriatelia slimákov

Spolu s mechanickými alebo chemickými metódami odolnými voči slimákom sa mnoho záhradníkov uchýli aj k biologickým. Prilákanie ich prirodzených nepriateľov na miesto je preto považované za účinný regulátor počtu škodcov. Tie obsahujú:

 • Vtáky. Mnoho vtákov sa spokojne živí slimákmi, a preto sú na miesto umiestnené vtáčie búdky alebo kŕmidlá, ktoré pomôžu nalákať do záhrady viac havranov alebo škorcov;
 • Had. Neškodné hady môžu byť v zeleninových záhradách veľmi užitočné – slimáky sú súčasťou ich bežnej stravy. Aby prilákali hady, vytvárajú hniezda z listov alebo vybavujú na mieste stredne veľké nádrže obklopené hustou a vysokou trávou;
 • Ježko. V blízkosti nádrže môžete zariadiť dom pre ježka. Zbiera sa z dosiek, konárov alebo vetvičiek. Podlaha vo výslednej chatrči je obložená slamou. Môžete tam dať aj suché krmivo pre domáce zvieratá;
 • Slimáci sa môžu živiť krtkovia a nejaké hlodavce, ale také zvieratá samotné niekedy spôsobujú značnú škodu záhrade;
 • Žaby, ropuchy a jašterice pomôže tiež znížiť počet škodcov.

Mechanické metódy boja

Mechanické metódy riešenia slimákov

Dobré výsledky prináša aj mechanická kontrola ulitníkov. Môže spočívať jednak v priamom zachytávaní škodcov, jednak v ochrane výsadby vytváraním ochranných bariér..

  Prečo listy pelargónie žltnú a schnú?

Najjednoduchším spôsobom je pravidelne kontrolovať územie lokality ráno, keď sa škodcovia nemusia mať čas skryť vo svojich úkrytoch. Čím skôr pôjdete hľadať, tým viac slimákov môžete chytiť. Okrem zelených plôch môžu sedieť aj na drevených alebo kovových predmetoch, ako aj v tmavých a vlhkých kútoch. Objavené slimáky sa zbierajú ručne. Rovnakú metódu použite, ak škodcovia zaútočili na pivnice alebo pivnice, kde sa skladujú plodiny..

Vzhľadom na zvláštnosti ich štruktúry slimáky nedokážu prekonať žiadnu prekážku, a preto vytvorenie špeciálnych prekážok pomôže dodatočne chrániť záhony alebo záhony. Zem v blízkosti výsadieb po obvode je pokrytá leptavými, ostrými alebo drsnými časticami. Na to je vhodné hasené vápno, popol z dreva, horčičný prášok, kávová usadenina alebo drvené vaječné škrupiny. Niekedy sa ako skládka používa fosfátová múka. Môžete vytvoriť nie jednu, ale niekoľko bariér naraz, pričom nalejte vybraný produkt tenkými prúžkami vo vzdialenosti asi 10-20 cm.

Napriek láske k vysokej vlhkosti môže byť voda pre slimáky aj škodlivá. Na ochranu rastlín môžu byť záhony obklopené dlhými drážkami (napríklad starou hadicou rozrezanou po dĺžke) alebo inými nádržami naplnenými vodou. Kvôli spoľahlivosti ho môžete pridať soľ (polievková lyžica na 1 liter).

Nástrahy a pasce

Slukové nástrahy a pasce

Keď sa slimáky skĺznu vo veľkom na návnadu, je oveľa pohodlnejšie a efektívnejšie vysporiadať sa s ich počtom na jednom mieste..

Fermentované mliečne výrobky sú jednou z návnad, ktorými slimáky neprejdú. Na túto metódu budete potrebovať starú stredne veľkú dosku, na jednej strane namazanú kvaseným pečeným mliekom, kefírom alebo kyslým mliekom. Doska by mala byť umiestnená v blízkosti postelí na dve tehly, namazanou časťou na zem. V noci sa na návnade zhromaždí obrovské množstvo mäkkýšov a bude ľahké ich zbierať a ničiť skoro ráno..

Ďalšou účinnou návnadou na slimáky je pivo alebo ovocná šťava. Jedna z týchto tekutín sa plní do malej nádoby (napríklad šálky alebo pollitrovej nádoby) vykopanej do postelí. Aróma piva alebo džúsu priťahuje škodcov, plížia sa a padajú do tekutiny. Už sa odtiaľ nebudú môcť dostať. Postup sa môže opakovať každý deň počas týždňa, kým sa počet škodcov výrazne nezníži..

Skúste aj múčnu návnadu. Malé sklenené nádoby by mali byť naplnené kukuričnou kašou a umiestnené na bok vedľa zeleniny. Škodcovia začnú vkĺznuť priamo do nádoby.

Tieto mäkkýše majú veľmi radi arómu grapefruitovej kôry. Môže sa šíriť hneď vedľa rastlín.

Chemikálie proti slimákom

Chemikálie proti slimákom

Ak existuje príliš veľa slimákov a jednoduché metódy nedávajú požadovaný výsledok, môžete na záchranu úrody použiť špeciálne navrhnuté chemikálie..

 • Močovinové insekticídy sa osvedčili v boji proti slimákom. Obvykle sa predávajú vo forme granúl, ktoré musia byť rozptýlené v blízkosti výsadieb postihnutých škodcami alebo na miestach ich špeciálnej koncentrácie. Považujú sa za účinné pri akejkoľvek teplote. Príkladom je prostriedok „Mesurol“, ktorý ovplyvňuje schopnosť slimákov kŕmiť sa. Musí sa však uplatňovať systematicky – jednorazové ošetrenie nedovolí zničiť všetkých škodcov.
 • Príkladom lieku na biologickej báze je anglický liek Nemaslug. Spolu s ním hlísty vstupujú do tela škodcu, čo vedie k jeho postupnému odumieraniu. Po takomto ošetrení slimáky spravidla uhynú do 3 až 5 dní, ale pre najlepší účinok sa pokúšajú udržiavať vysokú vlhkosť na mieste 1-2 týždne. V prípade potreby sa spracovanie vykoná znova..
 • Chemické látky môžu tiež pôsobiť ako ochranné bariéry. Protišmykový gél Unichem udržuje slimáky mimo záhrady a je obklopený kríkmi, ktoré vyžadujú ochranu.

Pre lieky proti slimákom by ste mali ísť do osvedčených obchodov, kde si určite môžete kúpiť kvalitné licencované výrobky. Pred použitím si musíte pozorne prečítať pokyny a prísne dodržiavať všetky predpísané bezpečnostné opatrenia. Mnoho záhradníkov sa pokúša vybrať si výrobky, ktoré nepoškodzujú vtáky a domáce zvieratá – otrava slimákmi ich nezabije, ale môže negatívne ovplyvniť zdravie. Rovnako ako pri každom inom chemickom ošetrení, zeleninu alebo bobule by ste nemali jesť priamo z kríka bez toho, aby ste ich dôkladne opláchli..

Ľudové prostriedky na liečbu slimákov

Ľudové prostriedky na liečbu slimákov

Pred použitím chemikálií sa môžete pokúsiť odstrániť slimáky rôznymi ľudovými prostriedkami. Mnohé z nich sú považované za veľmi účinné a ak sa aplikujú včas, môžu sa rýchlo zbaviť škodcov..

Prach

Vďaka tejto bariérovej metóde sú výsadby a okolitá pôda pre škodcov neatraktívne. Kríky môžu byť práškované tabakovým prachom, rovnako zmiešané s dreveným popolom. Na posypanie medzier medzi riadkami je možné použiť zmes tabakového prachu s vápnom. Spracovanie sa vykonáva večer alebo v noci v pomere 40-50 g na 1 m2. m. Na čistenie medzier medzi riadkami môžete použiť aj superfosfát alebo hasené vápno (20 g na 1 m2).

  Koreňový roztoč

Pálivá paprika

Slimáci nemajú radi nič štipľavé a štipľavé, a tak ich tento druh korenia dokáže efektívne vystrašiť z postelí. Môže byť použitý ako suchý, tak aj ako súčasť roztoku. Na jeho prípravu sa paprika suší a melie na práškový stav. Potom sa prášok zriedi vodou (na 10 litrov je potrebných 0,5 kg prášku). Po správnom premiešaní kompozície trvá dva dni, potom sa varí a nechá sa variť ďalšie 2 dni. Potom sa môže výsadba postriekať roztokom. Aby sa nepoškodila plodina, odporúča sa to urobiť pred alebo po odkvitnutí. Počas liečby je potrebné chrániť oči. Paprikový vývar je možné skladovať pomerne dlho, takže sa často zbiera v rezerve na celú sezónu. Prášok zo suchého korenia sa môže tiež pridať do mulčovacích formulácií..

Horčičná tinktúra

Slimáci nemajú radi horčicu rovnako ako korenie. Na prípravu jedovatej kompozície 2 polievkové lyžice. lyžice horčičného prášku sa rozpustia v 1 polievkovej lyžici. zalejte vodou a trvajte asi hodinu. Potom sa roztok naleje do polovice vedra s vodou a zmes sa použije na zalievanie pôdy a samotných výsadieb.

Spolu s horčicou na takéto zalievanie môžete použiť aj roztok zelene. 1 vedro vody bude vyžadovať 1 fľašu brilantnej zelene.

Draselná soľ

Táto látka je skutočným jedom pre škodcov. 1 kg kompozície sa zriedi vo vedre s vodou a výsadby sa ošetria týmto roztokom 2-3 krát denne. Draselná soľ požiera hlien, ktorý slúži ako prirodzený ochranný obal pre ulitníky. Pod jeho vplyvom musia túto vrstvu zhodiť, a preto účinnosť takýchto ošetrení do značnej miery závisí od ich násobku.

Brezový decht a sadze

Slimačí popol

Sadze sa používajú na posypávanie kríkov, ako aj na kropenie medzi radmi a záhradnými chodníkmi. Štipľavý zápach dechtu tiež pomáha odpudzovať škodcov. Pre najlepší účinok sú kúsky látky a handry impregnované touto látkou a rozložené v blízkosti výsadby. Touto tkaninou môžete zabaliť vetvy alebo stonky.

Ostatné fondy

Proti slimákom sa používa aj mnoho ďalších látok, väčšina z nich je doslova po ruke:

 • Piva na pivo sa považuje za účinný prostriedok nápravy. Pivo sa naleje do misiek alebo pohárov a nádoby sa položia na postele, aby sa slimáci mohli k nim priblížiť. Poháre je možné vykopať do zeme tak, aby ich okraje boli v jednej rovine so zemou. Pivo priťahuje škodcov, ale keď už sú v ňom, uhynú. Namiesto toho môžete použiť iné nápoje – džús, sirup, kvasený kompót atď. Odporúča sa nainštalovať takéto pasce neskoro popoludní. Ráno ich už len zostáva skontrolovať a vyčistiť. V priebehu dňa sa šálky vyberú alebo zakryjú, aby do nich omylom nespadol užitočný hmyz;
 • Pascu je možné vytvoriť aj iným spôsobom. Aby ste to urobili, musíte kus dreva natrieť akýmkoľvek fermentovaným mliečnym výrobkom (napríklad kefír) a položiť ho na nízke kamene alebo tehly touto stranou nadol. V noci sa pod doskou zhromaždia slimáci, ktorých upúta jeho vôňa, a zostáva len ich zbierať;
 • Ak na mokrú zem rozložíte kusy hustého nepriehľadného materiálu – kartón, plast, linoleum alebo strešný materiál, môžu sa pod nimi skryť aj škodcovia. Takéto pasce by ste mali pravidelne kontrolovať ráno;
 • Slimáky môžete nalákať na vrcholy rastlín, ktoré radi jedia – napríklad na paradajku, šalát alebo uhorku. Je položený medzi lôžkami a ráno sa zbiera spolu so škodcami. Okrem slimákov sa niekedy rovnakým spôsobom likviduje aj vši. K tejto metóde sa často uchýli v skleníkoch;
 • Slimáky môžu byť uväznené v kukuričnej múčke alebo v obilninách. Naleje sa do sklenených nádob a rozloží sa na oblasť a položí sa na bok. Keď sa slimáky zhromaždia do nádoby, pasca sa zatvorí a škodcovia sa zničia;
 • Na boj proti slimákom môžete použiť kávu – instantný nápoj aj hustú kávu. Pár polievkových lyžíc kávy sa rozpustí v 0,2 l vody a použije sa na odpudzovanie postreku;
 • Niekedy sa slimáky môžu dokonca dostať do domu. Uvedomujúc si, z ktorej medzery sa môžu vyliezť, posypeme soľou alebo suchým horčicovým práškom. Povrchy, po ktorých sa slimáci zvyčajne plazia, môžete dodatočne ošetriť octom alebo amoniakom naneseným na obrúsok;
 • V rámci ochrany môžete výsadbu obklopiť rebrovanými plotmi – kupovanými alebo vyrobenými z prázdnych fliaš. Dokonca aj hlinený val alebo drážka niekedy zablokuje cestu ulitníkom, ale odporúča sa kombinovať ich s inými prekážkami;
 • Mladé žihľavy je možné použiť aj na odpudzovanie škodcov. Na tento účel sa používajú rastliny s odstránenými semenami. Ich rezané výhonky sú rozložené medzi záhony alebo záhony;
 • Ak sa slimáci pokúsia jesť kapustu, môžete kapustové hlavy rozliať horúcou (asi 40 stupňovou) vodou. Naleje sa na rastliny zhora a pokúsi sa vykonať spracovanie neskoro večer. Ale táto metóda je vhodná len pre kapustu, iné plodiny nemusia tolerovať horúcu sprchu;
 • Železný vitriol je tiež považovaný za jed gastropoda. Zmieša sa s pieskom a použije sa na vyplnenie priestoru po obvode. Slimáci uhynú na jeden dotyk kompozície;
 • Na postrek výsadieb sa často používa cesnaková infúzia. Na to je potrebné nakrájať 3 hlavy cesnaku a naplniť ich 10 litrami vody. Potom, čo sa zmes nechá jeden deň vylúhovať, slúži na ochranu rastlín;
 • Na postrek je vhodný aj roztok amoniaku. Alkohol sa zriedi vo vode v pomere 1 polievková lyžica. lyžice na 10 l.
  Ako chrániť sadenice pred čiernou nohou

Účinnosť ľudových prostriedkov do značnej miery závisí od dodržiavania proporcií a správnosti ich použitia. Väčšinu z navrhovaných kompozícií je možné použiť na ochranu výsadby na otvorenom teréne aj pre skleníkové rastliny..

Slimáky v záhrade nie sú problém! Jednoduché opravné prostriedky proti slimákom pre každéhoSlimáky v záhrade nie sú problém! Jednoduché opravné prostriedky proti slimákom pre každého

Preventívne opatrenia

Ak boli slimáci porazení, musíte sa pokúsiť, aby sa škodcovia na mieste už neobjavovali. Prevencia je považovaná za najlepší spôsob ochrany, šetrí čas a námahu záhradníka a vopred chráni rastliny pred škodcami. Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť slimákom z lokality. Medzi najúčinnejšie:

 • Nezanedbávajte vykopávky na jeseň a na jar. Slimáci trávia zimu v zemi, takže kopanie vám umožní pripraviť škodcu o jeho obvyklý úkryt. Slimáci nedokážu preniknúť do veľkej hĺbky, a akonáhle sa ocitnú na povrchu, ich spojky umrú na vplyv vonkajšieho prostredia;
 • Hustá tráva je vynikajúcim úkrytom pre slimáky v letných horúčavách. Dodržiavanie vzdialenosti medzi výsadbami a pravidelné pletie zbavujú škodcu takejto príležitosti. Zvlášť starostlivo musíte sledovať prebytočnú trávu v uličkách a v záhradných oblastiach blízko postelí;
 • Slimáci sa radi schovávajú nielen vo vysokej tráve, ale aj v tieni. Tieto rohy by ste mali tiež najskôr skontrolovať a tiež sa snažiť zabezpečiť, aby skupinové alebo bujné výsadby príliš nerástli;
 • Vysoké rastliny by nemali klesať na zem, čím by sa vytvoril ďalší úkryt pre škodcov. Stonky naklonené k zemi by mali byť zviazané;
 • Nie všetky vône sú pre škodcov príjemné. Petržlen, levanduľa, meduňka, šalvia alebo tymian, ako aj cesnak alebo koriander, zasadené medzi zeleninou, niekedy pomôžu zahnať slimáky a mnoho ďalších nechcených hostí z postelí. Nechtíky, napriek aróme, naopak môžu priťahovať škodcov, takže ich listy môžu byť použité ako návnada;
 • Výsadbu je potrebné zalievať podľa potreby, postupovať opatrnejšie. Zavlažovanie postrekovačom, hojne zvlhčujúce všetky povrchy v oblasti, zvyšuje riziko prilákania mäkkýšov;
 • Aby sa udržala hladina vlhkosti v záhrade, musí byť záhrada vybavená dobrým drenážnym systémom. To neumožní vytvorenie pohodlných podmienok pre škodcov a bude tiež slúžiť ako dobrá ochrana rastlín pred zamokrením pôdy;
 • Mulčovanie je dobrou bariérou pre slimáky, ktorí sa radšej pohybujú na hladkých a rovných povrchoch. Obzvlášť nepriechodné sú pre nich malé a tŕnisté častice: ihly, piliny, škrupiny, rozbité škrupiny, hrubý piesok atď. Ale ako používate túto vrstvu, je potrebné agitovať. V opačnom prípade bude mulč koláč a začne hromadiť prebytočnú vlhkosť, pričom skôr priťahuje, než odstrašuje škodcov. Cesty môžu byť posypané malými kamienkami;
 • Je dôležité včas odstrániť všetky zvyšky rastlín a zvyšky z lokality. Na jeseň sa práve na takých miestach slimáky schovávajú pred chladom. Aj tabule ponechané na ulici sa pre nich môžu stať útočiskom;
 • Sadenice mnohých plodín, vrátane kapusty, šalátu alebo cibule, sa odporúča vysadiť čo najskôr – kríky tak budú mať dostatok času na to, aby boli dostatočne silné pred masovým výskytom škodcov. Okrem zeleniny toto pravidlo platí aj pre okrasné rastliny, napríklad pre hostiteľov. Slimáci často hryzú listy a skrývajú sa pod spadnutými taniermi;
 • Aby ste neprehliadli prvé príznaky výskytu škodcov, je dôležité pravidelne a starostlivo kontrolovať všetky výsadby na mieste, najmä tie, ktoré v prvom rade trpia slimákmi. Škodcovia najčastejšie postihujú cukety, kapustu, jahody a ľalie. Keď si slimáky všimnete včas, môžete sa ich zbaviť rýchlejšie.