Listy paradajok sú zvinuté: čo robiť?

Listy paradajok sú zvinuté: čo robiť?

Príčin tohto „správania“ listov na kríkoch rajčiakov môže byť niekoľko. Listy sa krútia, buď kvôli prítomnosti akejkoľvek choroby alebo škodcu, alebo kvôli nesprávnej starostlivosti o rastliny. S týmto problémom je potrebné ihneď sa vysporiadať, pretože rastlina stráca silu a chýbajú jej živiny. To určite ovplyvní jeho plodnosť, budúcu úrodu a vo všeobecnosti vývoj a život..

Keď sa na kríkoch paradajok objaví infekčná choroba, nie je možné rastliny zachrániť. Takáto choroba, ako je bakterióza, môže zničiť všetky rastliny, preto je naliehavé zbaviť sa lôžok poškodených kríkov. Postihnuté porasty paradajok môžu infikovať aj zdravé rastliny. Preto je po ich odstránení potrebné vykonať preventívne ošetrenie zostávajúcich plodín..

Infekcia infekčnými chorobami sa najčastejšie vyskytuje v štádiu semien. Ak sú pred výsadbou nesprávne alebo nedostatočne spracované, dá sa očakávať taký žalostný výsledok. Ďalším zdrojom infekcie môže byť hmyz – škodcovia (napríklad vošky, motýľ – muška alebo naberačka). Ľahko prenášajú infekciu z rastliny na rastlinu..

Aby ste sa úplne zbavili pôvodcu infekcie, musíte zalievať všetky lôžka roztokom Farmayod.

Ak to nie je choroba, potom môžete zachrániť kríky paradajok. Hlavnou vecou je pochopiť, čo je dôvodom. Keď zistíte dôvod, musíte okamžite pokračovať v jeho odstránení a zachrániť budúcu úrodu..

Listy sa stáčajú kvôli nedostatku vlhkosti

Listy sa stáčajú kvôli nedostatku vlhkosti

Sucho pre paradajky je veľkou výzvou. S nedostatkom vody sa rastliny začnú zachraňovať – ​​skrúcajú listy, aby sa tekutina odparovala čo najmenej.

Správnym zalievaním sa tento problém dá ľahko vyriešiť. Kríky paradajok zalejte hojne, ale nie často. Každý krík potrebuje asi jedno vedro vody týždenne. Nevylieva sa okamžite, ale počas dňa v dvoch alebo troch dávkach. Pri tomto zalievaní sa voda dostane hlboko do pôdy a zostane dlho pri koreňoch. Ak je počasie veľmi horúce a suché, môžete pridať ďalšiu zálievku týždenne..

Listy sa stáčajú kvôli prebytočnej vlhkosti

Ak sa pri nedostatku vlhkosti listy stočia dovnútra, potom s prebytkom vlhkosti, naopak, von. Stáva sa to vtedy, keď sa k výdatnému a včasnému zalievaniu pridajú dlhé a dlhotrvajúce dažde..

Ako prvá pomoc sa odporúča zastaviť zalievanie. A v budúcnosti stojí za to zabezpečiť, aby bola pôda v lôžkach voľná. To umožní rýchlu absorpciu vody do pôdy a nebude zasahovať do výmeny vzduchu..

Rolovanie listov kvôli vysokým teplotám vzduchu

Zvinutie listov do skúmaviek je možné pozorovať na rastlinách, ktoré sa pestujú v skleníku pri zvýšených teplotách vzduchu (viac ako 35 stupňov Celzia). Aj keď sa listy v noci vracajú do normálnej polohy. Toto správanie listov počas dňa potvrdzuje porušenie teplotného režimu..

Existuje niekoľko spôsobov, ako tento problém vyriešiť:

  • Vykonajte denné vetranie.
  • Používajte organické mulčovanie rajčiakových záhonov.
  • Na zatienenie plodín pred páliacim slnkom naneste krycie materiály.
  • Vykonajte preventívne postrek rastlín po západe slnka roztokmi na báze mangánu alebo močoviny.

Valcovanie listov v dôsledku prebytku dusíkatých hnojív

Valcovanie listov v dôsledku prebytku dusíkatých hnojív

Predávkovanie dusíkom možno určiť podľa vzhľadu paradajkových kríkov:

  • Veľmi hrubý kmeň.
  • Listy sú vodnaté a krehké.
  • Listy sa stočia do krúžkov.

Možno bolo pridaných príliš veľa vtáčieho trusu, čerstvého divozelu a bylinnej infúzie.

Problém je vyriešený po zrušení dusíkatých hnojív. Životnosť rastlín môžete udržať pomocou komplexných obväzov. V období tvorby a dozrievania plodov sa odporúča používať iba hnojivá obsahujúce draslík a fosfor..

Zvinutie listov v dôsledku nedostatku mikroživín

Pri nedostatočnom množstve draslíka a fosforu môžu rastliny aj zvinúť listy..

Ak vo výžive rastlín chýba draslík, listy sa stočia nahor alebo vyzerajú kučeravo a na zrelých plodoch sa objavia svetlé škvrny. Ak listy znateľne stmavnú a dokonca získajú purpurový odtieň a súčasne sa stočia nadol, znamená to nedostatok fosforu.

Správne a včasné kŕmenie je schopné tento problém vyriešiť. Tí, ktorí uprednostňujú organickú hmotu, príde na záchranu obyčajný popol z dreva. Pre všetkých ostatných – minerálne doplnky (napríklad superfosfát).

Rolovanie listov v dôsledku nesprávneho zovretia

Rolovanie listov v dôsledku nesprávneho zovretia

Procedúra zovretia je pre rastlinu skutočným stresom. Musí sa vykonávať veľmi opatrne a postupne a súčasne odstraňovať iba minimálny počet nepotrebných bočných výhonkov. Tento proces by ste nemali začínať a dlho odkladať. Je potrebné včas odstrániť nepotrebných nevlastných synov a hárkovú hmotu. Ak sa naraz prekročí prípustný počet odstránených nevlastných detí, kultúra zareaguje zvinutím listov a dokonca zhodením púčikov a otvorených kvetov..

Dodatočné komplexné hnojenie a rôzne biostimulanty pomôžu zmierniť „utrpenie“ rastlín.

Zvinutie listov kvôli škodcom

Hmyz škodcov, ktorý sa radšej živí listami rajčín, sa spravidla usadí na spodnej strane a vysáva z nich všetku vlhkosť (ide o vošky, roztoče a molice). Listy, z ktorých boli odobraté všetky šťavy, prirodzene vyschnú, zatiaľ čo stále žltnú a stočia sa. V niektorých prípadoch sú listy tiež pokryté škvrnami..

S touto príčinou môžete bojovať iba zničením škodcov. Na postrek je vhodné používať iba prírodné organické roztoky a infúzie. Ostatné lieky sa musia používať striktne podľa pokynov, aby nedošlo k poškodeniu zdravia pri konzumácii ovocia.

Listy, mierne stočené od samého začiatku výsadby sadeníc, hovoria o individuálnych vlastnostiach tejto odrody. Cherry paradajky môžu mať tieto listy bez dôvodu.

Video – prečo sa listy stočia do paradajok

PREČO NECHÁVA KURUVU NA TOMATO. Stránky "Záhradný svet"PREČO NECHÁVA CURL V TOMATO. Stránky