Výmena radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

Prečo by ste mohli potrebovať náhradu

Výmena vykurovacieho systému v bytových domoch sa často vykonáva, keď:

 • porušenie tesnenia v potrubí alebo batérii;
 • zhoršenie prenosu tepla;
 • zablokovanie systému;
 • zmeny v interiéri miestnosti.

Vykurovací systém s každým komponentom patrí k bývaniu a komunálnym službám, preto bez súhlasu legislatívy je nezákonné vykonávať zmeny v byte.

Dôležité! Zamestnanec ZhEK poskytne posúdenie stavu starého vykurovacieho systému a povolenie na inštaláciu nového. Batériu v dome je možné vymeniť iba po schválení demontáže a zostavení schémy inštalácie.

Dôvody na výmenu

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je potrebné vymeniť vykurovacie zariadenia v bytovom dome. Tie obsahujú:

 • Fyzické opotrebovanie zariadenia. Staré batérie sa zrútia, stratia tesnosť a počas tlakových skúšok systému po núdzových alebo sezónnych údržbárskych prácach alebo jednoducho počas prevádzky vytekajú..
 • Nedostatočná účinnosť vykurovania. Starý radiátor sa líši od nového v hrubej vrstve usadenín vo vnútri skrinky, a preto chladiaca kvapalina nemôže úplne vydávať teplo do miestnosti.
 • Nedostatočný výkon. V panelových budovách s viacerými bytmi je možné nainštalovať konvektory, ktorých výkon nestačí na úplné vykurovanie veľkých miestností.
 • Neatraktívny vzhľad. Výmenu batérie je možné vykonať z estetických dôvodov – moderné modely majú atraktívny štýlový dizajn.

Po rozhodnutí o inštalácii nových vykurovacích zariadení namiesto fyzicky alebo morálne zastaraných je potrebné určiť, kto bude financovať a vykonávať práce – správcovská spoločnosť alebo vlastník bytu..

liatinová batéria

Čo si musíte vopred premyslieť?

Ak sa rozhodnete vykonať tento typ opravy, mali by ste nájsť odpovede na niekoľko otázok:

 1. Kedy presne a kto bude prácu vykonávať?
 2. Aký typ radiátorov by ste mali použiť?
 3. Je potrebné vymeniť potrubie vedúce z batérie do stúpačky?
 4. Koľko sekcií je potrebných pre každú izbu?

Tento redizajn je najlepšie vykonať v lete, pretože na začatie práce musíte získať povolenie od miestneho úradu pre bývanie. V zime sa úradníci vyslovene zdráhajú vydať takéto povolenia, pretože budú musieť zablokovať spoločnú stúpačku a nechať ostatné byty nejaký čas bez kúrenia..

Získať povolenie mimo vykurovacej sezóny však môže byť náročné. Tí, ktorí už podobné problémy vyriešili, hovoria o potrebe čakať niekoľko dní, pokusoch dohodnúť si stretnutie so správnymi zamestnancami atď. Niektorí čelili tlaku: bolo im odporučené najať inštalatérov z bytového úradu, aby vykonali všetky práce.

Na tento problém neexistujú žiadne obmedzenia. Hlavnou vecou je, že výmenu vykurovacích batérií vykonáva skúsený inštalatér s príslušnou kvalifikáciou. Všetky chyby, ktoré sa vyskytli počas nešikovnej inštalácie, je možné identifikovať iba počas prevádzky.

Starý liatinový radiátor

Staré radiátory sa časom znečistia zvnútra aj zvonka, čistenie nie vždy pomôže vyriešiť problém nedostatočného vykurovania, výmena je účinnejšou možnosťou

Najlepšie je ísť na bytový úrad v lete, a nie na jeseň, čo je vrchol radov. V tomto mieste je potrebné kúpiť všetok potrebný materiál, predbežnú montáž radiátorov, prípravu nástroja a v prípade potreby dohodu s tímom..

Ak je dom pripojený k systému ústredného kúrenia, mali by ste sa obrátiť na servisnú službu a dohodnúť sa na prestavbe. Tu môžu vykonávať potrebné výpočty s cieľom presne pomenovať počet sekcií chladiča a objasniť ďalšie technické problémy..

Potrebný počet vykurovacích radiátorov si môžete vypočítať sami. V tomto článku sme podrobne popísali, ako to urobiť..

Uzatváracie ventily chladiča

Uzatváracie ventily, ktoré sú nainštalované na „prívode“ a „spiatočke“, sú potrebné na to, aby ste kedykoľvek mohli vypnúť vodu a vybrať batériu na opravu alebo výmenu

Nedostatok správnych výpočtov môže viesť k nerovnováhe v domácom vykurovacom systéme..

Predtým na výpočty budete potrebovať informácie, ktoré sú v DEZ:

 • typ kotolne (môže byť centrálny alebo individuálny pre konkrétny dom);
 • typ systému: dvoj- alebo jednorúrkový;
 • parametre existujúcich napájacích potrubí;
 • charakteristiky chladiacej kvapaliny: teplota, tlak, pH atď..

Staré batérie sú najčastejšie nahradené novými modernými modelmi, zvyčajne hliníkovými alebo bimetalovými. Aj keď v predaji sú aj výrobky z liatiny, medi a ocele. Pri vykonávaní výpočtov je potrebný typ radiátora.

Údajový list batérie

Pri výbere vhodného radiátora pre dom alebo byt sa musíte zamerať na jeho hlavné charakteristiky, ktoré sú podrobne uvedené v technickom liste výrobku.

Budete potrebovať také indikátory, ako je tlak, ktorý zariadenie dokáže vydržať, maximálna teplota chladiacej kvapaliny, prenos tepla a ďalšie údaje. Obvykle ich nájdete v technickom liste..

Ak sa majú vymeniť nielen radiátory, ale aj potrubia, ktoré k nim vedú, mali by ste zvoliť vhodný materiál. Obvykle je to oceľ, kovoplast alebo polypropylén. Niektorí majstri dôrazne odporúčajú používať pre centralizované systémy iba komunikáciu z ocele..

V závislosti od typu rúr, ktoré si vyberiete, budete potrebovať vhodné zariadenie na ich zváranie. Rúry MP a PP sa montujú jednoduchšie ako oceľové. Na prácu s kovom potrebujete nielen zvárací stroj, ale aj zariadenie na rezanie závitov. Ak sú teda staré potrubia dostatočne čisté, odporúča sa ich nechať a vymeniť iba batériu..

Charakteristika rôznych radiátorov

Staré liatinové radiátory dobre uchovávajú teplo, ale pomaly ho odovzdávajú, navyše sú ťažké, čo komplikuje inštaláciu, preto sú obľúbenejšie bimetalové a hliníkové modely

Slabým bodom kovoplastových štruktúr je spojenie. Je potrebné ich vykonať veľmi opatrne, chyby pri inštalácii často vedú k netesnostiam. Popularita rúr MP je vysvetlená ich relatívne nízkou cenou. Plast je drahší, ale spoľahlivejší, ak je zváranie vykonané správne, tesnosť spojov bude veľmi vysoká.

Pre vybraný radiátor musíte vybrať správne upevňovacie prvky. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy typ radiátora aj materiál steny, na ktorej bude inštalácia vykonaná: tehla, betón atď. Batérie sa obvykle dodávajú so správnym typom držiakov.

Na inštaláciu jedného radiátora sa zvyčajne používajú dve konzoly v hornej časti a jedna v spodnej časti. Ich poloha je starostlivo skontrolovaná úrovňou, aby sa vylúčila možnosť zošikmenia počas inštalácie batérie. Niektoré modely sú však inštalované s miernym sklonom, aby sa zabezpečilo odstránenie vzduchu, ktorý vstúpil do systému. Ak je počet sekcií viac ako dvanásť, môže byť potrebná ďalšia horná konzola..

Kedy sa také práce vykonávajú?

Všetky práce súvisiace s vykurovacím systémom sa musia vykonávať mimo sezóny, s výnimkou núdzových situácií. Je potrebné vziať do úvahy, že sprivatizované byty sú udržiavané iba na náklady vlastníka. Batérie nebudete môcť bezplatne vymeniť..

Dôležité! V nevykurovacej sezóne sú radiátory studené, je v nich voda. Ak tam nie je, radiátory začnú hrdzavieť..

Pravidlá umiestnenia chladiča

Batérie sú najčastejšie umiestnené pod okno, aby sa kompenzovali tepelné straty pri vstupe studeného vzduchu cez otvor.

V takom prípade je potrebné dodržať nasledujúce vzdialenosti:

 • od steny – 20 mm;
 • od podlahy – 120 mm;
 • od parapetu – 100 mm alebo viac.

Odporúča sa, aby okenný parapet príliš neprekrýval radiátor kvôli efektívnej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Tieto údaje sú len odporúčania, môžu byť viac alebo menej, aj keď viditeľné zmeny môžu ovplyvniť prenos tepla štruktúry..

Zmena rozptylu tepla chladiča

Odvod tepla z batérie sa môže líšiť v závislosti od spôsobu inštalácie. Ak sú vzdialenosti správne, zariadenie vydá viac tepla.

Na zlepšenie situácie sa odporúča pokryť stenu za radiátorom reflexným materiálom, akým je napríklad penová pena. Aj keď niektorí majstri považujú toto opatrenie za zbytočné. Krásna dekoratívna obrazovka sa však stane prekážkou pre teplý vzduch, je lepšie ju odmietnuť. Moderné batérie vyzerajú celkom atraktívne, nemá zmysel ich skrývať.

Právne predpisy

Po prvé, stojí za to prediskutovať niekoľko bodov, ktoré nesúvisia s technickou stránkou problému..

V tlačených médiách a na právnych fórach sa často kladie otázka: „Kto mení radiátory v byte?“.

Ponáhľame sa odpovedať

 • Ak je byt v obecnom vlastníctve, všetka zodpovednosť za stav vykurovacieho systému (vrátane domácich spotrebičov) spočíva na riadiacej organizácii. Zároveň má právo nezávisle rozhodovať o stupni opotrebovania zariadenia a potrebe jeho výmeny..

Užitočné: batérie sa spravidla vymieňajú počas generálnej opravy domu vo všetkých bytoch naraz.

Drobné poruchy sú odstránené bez výmeny: netesnosti v priesečníkoch sú ošetrené výmenou tesnení; studené časti sa po opláchnutí ohrievača zahrievajú.

Bežná výmena vybitých batérií sa vykonáva počas generálnej opravy.

Bežná výmena vybitých batérií sa vykonáva počas generálnej opravy.

 • V sprivatizovanom byte je vlastník zodpovedný za stav celého svojho majetku. V prípade núdze tím (miestna bytová organizácia alebo mestská pohotovostná služba) odstráni únik utopením spojov, ale nezaoberá sa výmenou alebo opravou zariadenia.

Môže vlastník vymeniť vykurovacie radiátory sám bez koordinácie výmeny s riadiacou organizáciou? Áno, nie sú tu žiadne obmedzenia..

Túto prácu môže vykonať najatý tím alebo vlastník sám – s dvoma výhradami:

 1. Zodpovednosť za škody spôsobené susedom pri zaplavení ich bytov tiež úplne padá na majiteľa domu. Preto je po akýchkoľvek operáciách súvisiacich s narušením tesnosti vykurovacieho systému potrebné tlakové testovanie..
 2. Výkon nového vykurovacieho zariadenia nesmie prekročiť výkon stanovený v projekte o viac ako 15%. V opačnom prípade bude váš byt vykurovaný na úkor susedov: tok tepla prechádzaný stúpačom je obmedzený.

Prebytočný výkon z batérie nechá vašich susedov bez tepla.

Nadmerné napájanie z vašej batérie nechá susedov bez tepla.

Ich povinnosťou je vymeniť radiátory v byte?

Poďme zistiť, kto by mal v privatizovanom byte vymeniť batérie. V súlade s nariadením vlády Ruskej federácie č. 491 (nadobudlo účinnosť v auguste 2006) celý vykurovací systém v bytovom dome patrí do spoločného majetku. Zahŕňa (podľa bodu č. 6 pravidiel) zariadenie vykurovacej siete, stúpačky, armatúry (vypínacie a na reguláciu), všeobecné merače tepla pre domácnosť, ako aj vykurovacie zariadenia (radiátory).

Preto v prípade fyzického opotrebovania batérií, netesností alebo prerastania zvnútra vykonáva výmenu vykurovacích telies v byte správcovská spoločnosť (ZhEK), na ktorej účet sa mesačne prijímajú zrážky obyvateľov za veľké opravy . Je to správcovská spoločnosť, ktorá je zodpovedná za údržbu a údržbu spoločného majetku, súčasťou ktorého sú vykurovacie batérie v bytoch..

V praxi je jednoduchšie dosiahnuť bezplatnú výmenu núdzových vykurovacích zariadení v obecnom byte. Pracovníci bytových kancelárií často nútia obyvateľov privatizovaných bytov, aby si samostatne kúpili batériu, zaplatili za demontáž a montáž. Ale v súlade s platnou legislatívou musí byť nákup vykurovacieho zariadenia a všetky práce na jeho inštalácii zaplatené z peňazí vyzbieraných na generálnu opravu bytového fondu bez ohľadu na to, či je byt privatizovaný alebo nie..

Správcovské spoločnosti v snahe ušetriť peniaze radšej opravujú staré batérie, kým sa nezačnú rozpadať. Preto môže vyžadovať veľa úsilia, aby bola bezplatná inštalácia nových radiátorov nahradená núdzovými..

výmena liatinového radiátora

Radiátor núdzového kúrenia

Ak sa nájomníci rozhodnú nainštalovať nové, moderné vykurovacie zariadenie namiesto zastaraného, ​​ale prevádzkyschopného, ​​budú musieť tento problém vyriešiť sami zaplatením nákupu a inštalácie.

Kto by mal v byte meniť a inštalovať batérie

Majiteľ domu si vyberá 1 z 3 možností:

 • Vymeňte batérie sami.
 • Kontaktujte špecialistov.
 • Zavolajte majstra zo servisnej spoločnosti.

Je možné to urobiť sami?

Niektorí obyvatelia demontujú a vymieňajú vykurovacie radiátory v byte vlastnými rukami, čo môže v budúcnosti vyvolať tepelnú nerovnováhu v domácnosti, vytvoriť núdzové situácie.

Výmena vykurovacích radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

Bez oficiálneho súhlasu servisnej spoločnosti nebude možné zvýšiť pokrytie ani počet vykurovacích zariadení. Organizácia môže uložiť zákaz inštalácie radiátorov v domácnosti, ak sa nainštalované zariadenia nezhodujú. Obyvatelia sa preto pred výmenou batérií dohodnú na inštalácii s bytovým úradom.

Musím súhlasiť s bytovým úradom na výmenu batérií

Spočiatku pred výmenou batérií stojí za to získať povolenie od príslušných služieb. Predpokladom výmeny chladiča bude schválenie takéhoto postupu vo vládnych agentúrach. Keď vlastník zmešká túto fázu, dostane vysoké pokuty. Majiteľ bytu súhlasí:

 • výmena pôvodných batérií za nové;
 • výmena vykurovacích zariadení za batérie iného typu s možnou zmenou konfigurácie;
 • prenos radiátorov.

V prvej situácii nahradenia zariadení podobnými zariadeniami stačí informovať správcovskú spoločnosť o nadchádzajúcej inštalácii. Vo zvyšku musíte požiadať o pomoc odborníka, ktorý určuje možnosť inštalácie nových zariadení. Vyšetrenie platí vlastník obydlia.

Dôležité! Ak chcete vybrať a vymeniť vykurovacie zariadenia v miestnosti, musíte rozobrať hlavné fázy práce, pravdepodobné problémy, ktoré sa môžu objaviť počas inštalácie.

Výmena vykurovacích zariadení prostredníctvom bytovej kancelárie

Výmena vykurovacích zariadení sa teda vykonáva prostredníctvom bytovej kancelárie iba v situáciách, keď je prekročená stanovená prevádzková životnosť radiátorov, sú v núdzovom stave a nedajú sa opraviť. V ostatných prípadoch dochádza k menším opravám, ak z batérií vyteká..

Podľa súčasných noriem je životnosť liatinového radiátora 15-30 rokov pri prevádzke v otvorenom systéme a 30-40 rokov v uzavretom. Ale aj keď hovoríme o bytovom dome, kde boli batérie nainštalované pred viac ako 40 rokmi, prevádzková spoločnosť sa často obmedzuje iba na opravu radiátora, pretože výmena je zahrnutá v zozname kapitálových opráv, ktorých načasovanie ešte nemusí byť určené..

demontáž batérie plynovým zváraním

Výmena batérie pomocou plynového zvárania

V prípade bezplatnej výmeny núdzových batérií sú obyvatelia povinní kontaktovať bytový úrad so zodpovedajúcim vyhlásením. Odporúča sa pripraviť dve kópie žiadosti a nalepiť na ne značky akceptácie zodpovednou osobou bytového úradu. Žiadosť a jej kópia sú označené číslom, dátumom a čitateľným podpisom zodpovednej osoby.

Duplikovanie dokumentu pomôže, ak budú v budúcnosti problémy spojené s neochotou správcovskej spoločnosti meniť núdzové batérie na úkor rozpočtu generálnych opráv. Nájomníci však musia obhajovať svoje práva, pretože výmenu starých radiátorov zaplatili na úkor mesačných platieb za bývanie, údržbu a generálne opravy spoločného majetku domu..

Koordinácia výmeny systémových prvkov

Výmena vykurovacieho systému v byte vyžaduje súhlas energetickej spoločnosti. Povolenie je potrebné získať kontaktovaním správy prevádzkovej organizácie slúžiacej domu..

Dokonca aj vo fáze návrhu bytového domu sa vypočítava vykurovací systém – určuje sa počet a výkon vykurovacích zariadení, ich umiestnenie, objem a teplota chladiacej kvapaliny atď. Výmena radiátorov za modely s rôznymi výkonnostnými charakteristikami môže mať za následok zhoršenie prevádzky vykurovacieho systému v dome. Ak neoprávnene vymenené vykurovacie batérie nezodpovedajú vypočítaným parametrom, vyvolá to núdzovú situáciu.

vybratie batérie z držiakov

Vybratie batérie z držiakov

Ak plánujete vymeniť radiátory v byte sami – na vlastné náklady, je potrebné zvážiť niekoľko dokumentov:

 • Žiadosť s priloženým technickým pasom k bytu.
 • Doklad potvrdzujúci vlastníctvo bytu.
 • Skúškou schválený tepelný výpočet pre nové vykurovacie zariadenia.
 • Osvedčenia o zhode pre všetky komponenty (radiátory, armatúry, potrubia, armatúry atď.).

Poznámka! Ak sa radiátor zmení na podobné vykurovacie zariadenie, povolenie sa nevyžaduje. V tomto prípade je správcovská spoločnosť na prácu iba upozornená..

Preskúmanie tepelného výpočtu je potrebné, ak sa plánuje:

 • výmena vykurovacích batérií inštaláciou zariadení iného typu s rôznymi technickými vlastnosťami;
 • zvýšiť výkon existujúceho chladiča pridaním odkazov;
 • presuňte vykurovacie zariadenie do inej časti miestnosti.

Odborník musí skontrolovať, či modernizácia vykurovacieho systému neporuší tepelnú bilanciu domu. Odbornosť je platená služba a vykonáva sa na náklady majiteľa bytu.

Od predloženia dokumentov riadiacej organizácii do vydania povolenia môže trvať až 2 mesiace. Po získaní povolenia je potrebné vydať aplikáciu na odpojenie stúpačky a vypustenie chladiacej kvapaliny z príslušnej časti systému.

Po výmene vykurovacích batérií v byte je predložená žiadosť o technickú odbornosť – špecialisti a zástupcovia správcovskej spoločnosti kontrolujú správnu inštaláciu a zhodu vykurovacích zariadení s tými, ktoré boli schválené na inštaláciu.

Pohodlný čas na prácu

Časový interval, kedy je lepšie vymeniť radiátory, je obdobie medzi koncom jedného vykurovacieho obdobia a začiatkom druhého. V intervale medzi zahrievaním je možné vykonať hydraulické testy systému. Je dôležité vopred získať informácie od správcovskej spoločnosti o načasovaní testov, aby bolo možné naplánovať výmenu batérií na iné dni..

batéria pod oknom

V lete je lepšie vymeniť radiátory.

Z dôvodu núdzovej situácie môže byť potrebné rýchlo zmeniť vykurovacie zariadenia. V prípade sprivatizovaného bytu je núdzová výmena radiátorov platenou službou, pretože vlastník bytu musí monitorovať ich výkon a okamžite informovať prevádzkovú spoločnosť o úniku alebo fyzickom opotrebovaní starých batérií, ktoré slúžili ich životu..

Ako správne vymeniť vykurovacie batérie v byte

Pred výmenou vykurovacích zariadení v domácnosti musíte pamätať na to, že podľa zákona musí byť dodatočná inštalácia batérií dohodnutá s prevádzkovou spoločnosťou..

Výmena vykurovacích radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

Potom je potrebné prísne dodržiavať technológiu..

Demontáž starých radiátorov

Na demontáž starých radiátorov je potrebná dohoda so susedmi na výmene.

Výmena starých vykurovacích zariadení by mala začať s vypúšťaním. Vykonávajú to pracovníci bytovej kancelárie, pretože na konečné čerpanie z nosiča tepla bude potrebné čerpadlo, potom sa voda vypne na úrovni batérií, ktoré sa majú demontovať. Je potrebné odrezať staré rúry a zvárať nové.

Pri samostatnej výmene radiátorov v domácnosti musíte najskôr pripraviť ďalšie prvky, ktoré nie sú súčasťou balenia:

 • slepá a dve priechodné zátky;
 • tesnenia;
 • potrubia;
 • žeriav, pomocou ktorého sa vykonáva vypnutie a následné preventívne práce;
 • Rúra PPR (2 cm) na pripojenie k systému susedov.

Výmena vykurovacích radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

Keď je odrezaný úsek starých radiátorov označený pomocou úrovne, je možné začať s ich demontážou. Na pripojenie nových batérií ponechajte najmenej 10 mm závitu. Len po načrtnutí oblastí, kde budú nové vykurovacie zariadenia umiestnené, je možné začať s ich inštaláciou.

Inštalácia nových batérií

Výmena radiátorov v dome začína odstránením starých upevňovacích prvkov, pretože nie vždy zodpovedajú modelom nových vykurovacích systémov. Značky sa vyrábajú na stenu vopred, inštalujú sa nové upevňovacie prvky, na ktoré sú zavesené batérie. Nezabudnite ich skontrolovať vodorovne pomocou úrovne.

Potom je možné pomocou špeciálnych kovoplastových rúrok pripojiť radiátor k novej stúpačke. Keď systém používa 1-rúrkové vedenie, medzi spojmi je nainštalovaný obtok.

Keď v starom systéme neboli žiadne prepojky, odporúča sa ich nasadiť na nový. Konvektory v moderných radiátoroch majú určité rozdiely od sovietskych, majú vyšší odpor, v tomto ohľade je potrebný obtok.

Výmena vykurovacích radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

Pri výmene vykurovacích zariadení v miestnosti v zime je potrebné vziať do úvahy nasledujúce skutočnosti:

 • po dohode s bytovým úradom je potrebné odpojiť stúpačku (optimálne by mali vykonávať prácu);
 • iba po vyčerpaní nosiča tepla je možné vymeniť staré batérie a nainštalovať nové;
 • všetka práca bude trvať asi 3-4 hodiny, pretože celý stúpač zostane bez tepla.

Dôležité! Inštalácia vo vykurovacej sezóne sa vykonáva iba vtedy, ak teplota vonkajšieho vzduchu nie je nižšia ako -10 stupňov. V opačnom prípade budú obyvatelia nútení sedieť v očakávaní pohodlnejších podmienok..

Nástroje a materiály potrebné na výmenu

Zo sady nástrojov musíte mať po ruke:

 • brúska;
 • elektrická vŕtačka;
 • nastaviteľný kľúč;
 • úroveň;
 • spájkovačka.

Batérie môžu byť vyrobené z nasledujúcich typov materiálov:

 • Bimetalový s oceľovým jadrom a hliníkovými rebrami. Majú nasledujúce vlastnosti: zvýšená pevnosť, chemická stabilita jadra tvorí galvanický pár s medenými rúrkami, správna účinnosť, jasný vzhľad.
 • Liatina. Takéto vykurovacie zariadenia sa vyznačujú trvanlivosťou. K pozitívnym vlastnostiam patrí odolnosť voči korózii a prípadné vodné kladivo. Hlavnou nevýhodou bude značná hmotnosť a obmedzený dizajn. Za príplatok dizajnéri zdobia batérie ozdobnými prvkami, ktoré ladia s interiérom.
 • Oceľ. Sú sekčné alebo panelové. Prvé sú navonok podobné liatinovým. Oceľové zariadenia odolávajú tlaku 16 atm a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Hlavnou nevýhodou bude pravdepodobnosť poškodenia vodným kladivom alebo vonkajším mechanickým pôsobením..

Výmena vykurovacích radiátorov: ako vymeniť staré batérie v byte za nové

 • Hliník. Vyznačujú sa nevýznamnou hmotnosťou, preto sa do inštalácie radiátorov môže zapojiť jedna osoba. Medzi výhody batérií patrí veľký počet typov zariadení, ktoré sa líšia funkčnosťou a tvarom, okamžitou reakciou na zmeny teploty vody. K nevýhodám patrí potreba odstraňovania vzduchu a neprípustnosť kontaktu nosiča tepla s inými kovmi. V prípade nedodržania tejto požiadavky sa batéria pri chemickom pôsobení zrúti..

Je možné vymeniť bez odpojenia stúpačky

Výmena batérií bez odpojenia stúpačky nie je možná, pretože pri demontáži zariadení v 1 byte môže dôjsť k poruche. Odpojenie stúpačky je potrebné dohodnúť s bytovým úradom. V niektorých prípadoch je uložený zákaz:

 • inštalačná spoločnosť nemá osvedčenie o vstupe do SRO – takúto požiadavku môže stanoviť riadiaca organizácia;
 • keď počas tohto obdobia vykonávajú preventívne práce vo vykurovacom systéme;
 • na začiatku vykurovacej sezóny, ak sa vykonávajú testovacie jazdy.

Pretože postup na uvoľnenie stúpačky z vody je platený, zástupcovia bytov a komunálnych služieb vyhovejú požiadavke majiteľa.

Výber vykurovacích batérií pre byt a súkromný dom

Stavebný trh ponúka veľký výber vykurovacích zariadení, ktoré sa líšia spôsobom pripojenia, veľkosťou, prevedením, materiálom prevedenia. Pri výbere zariadení by ste sa mali predovšetkým riadiť typom vykurovacieho systému.

Ústredné kúrenie má svoje vlastné charakteristiky:

 • Teplo je do bytového domu dodávané cez hlavné vedenia z ústredného kúrenia. Pohyb chladiacej kvapaliny vo vnútri uzavretého systému zabezpečujú obehové čerpadlá. V závislosti od výkonu sú schopné vytvárať tlak v systéme až do 18 atmosfér.
 • Chladiaca kvapalina v potrubiach a stúpačkách sa nepohybuje konštantnou rýchlosťou. Výsledkom poklesu tlaku je vodné kladivo, ktoré znižuje účinnosť vykurovania a znižuje životnosť batérie.
 • Väčšina vykurovacích zariadení nie je navrhnutá pre kvalitu chladiacej kvapaliny, ktorá cirkuluje v sieti. Tvrdá voda s veľkým množstvom nečistôt, vápna a hrdze pri vysokom vnútornom tlaku prispieva k rýchlemu opotrebovaniu potrubí a radiátorov.
 • Teplota chladiacej kvapaliny tiež nie je konštantná. Voda v radiátoroch je buď mierne teplá, alebo sa zmení na vriacu vodu. Preto musí byť materiál odolný voči extrémnym teplotám..

Autonómne vykurovanie vám umožňuje presne ovládať tlak a teplotu, monitorovať kvalitu chladiacej kvapaliny. Na vykurovacie zariadenia pre súkromné ​​domy sú preto kladené mäkšie požiadavky, čo výrazne rozširuje výber.

Etapy výmeny a inštalácie vykurovacích radiátorov v byte

Inštalácia vykurovacích zariadení sa vykonáva v niekoľkých fázach..

Medzi hlavné patria:

 • Vypracovanie projektu schémy potrubia. Technicky zložité výpočty musí vykonať vykurovací technik.
 • Výber komponentov. Pre systém ústredného kúrenia sa odporúča použiť kovové rúry a ventily a armatúry. Použitie oceľových rúr zabráni prerušeniu spojov pri zvýšení tlaku v systéme. Pre autonómne vykurovanie by správnou voľbou bol nákup plastových a kovoplastových rúrok.
 • Vypúšťanie chladiacej kvapaliny. Ak je potrebné dodať alebo vymeniť jeden radiátor, potrubia sú uzavreté za ním a pred ním. Ak sú vykurovacie zariadenia nainštalované naraz, systém sa vypne, voda sa úplne vypustí.
 • Príprava. Povrch stien je označený, otvory sú vyrazené, sú nainštalované hmoždinky, háky a konzoly.
 • Inštalácia radiátorov. Vykurovacie zariadenia sú zavesené na stenách alebo namontované na podlahe. Pri inštalácii používajte úroveň.
 • Zhromaždenie. Guľové ventily, vetracie otvory, zátky, termostaty sú namontované na radiátoroch. Potom sú k vykurovacím zariadeniam namontované rúry podľa zvolenej schémy.
 • Hydraulické skúšky. Systém sa spustí, skontroluje sa tesnosť spojov. Bez profesionálnych zručností nie je možné vykonávať technicky náročnú prácu s vysokou kvalitou. Na inštaláciu vykurovania je lepšie pozvať špecialistu.

Vyžaduje sa povolenie na výmenu vykurovacích zariadení za nové a zmenu konfigurácie obvodov v bytoch s ústredným kúrením. Na výmenu batérií v súkromnom dome nie sú potrebné povolenia.

Najbežnejšie z nich sú:

 • po oprave sa staré batérie nezmestia do nového interiéru;
 • bolo nainštalované nové autonómne vykurovanie s rôznymi parametrami;
 • v dôsledku usadenín vápna sa prenos tepla zariadenia zhoršil;
 • radiátory zdeformované v dôsledku silného vodného kladiva;
 • batérie sú skorodované a vytekajú.

Poradie práce

Na správnu výmenu vykurovacích radiátorov v byte musíte:

 1. Koordinujte zmenu so servisom údržby.
 2. Kúpte si potrebný materiál.
 3. Predmontované zostavy.
 4. Pripravte si nástroje.
 5. Súhlasíte s tímom (ak neplánujete vykonávať prácu sami).
 6. Skúste zmenu na bytovom úrade a určte dátum práce.
 7. Demontujte staré radiátory.
 8. Nainštalujte držiaky.
 9. Pripojte nové batérie.
 10. Pripojte k vykurovacím rúrkam.
 11. Skontrolujte činnosť systému.

Pri predbežnej montáži jednotiek sú nainštalované všetky potrebné prvky: zátky, tesnenia, kohútiky Mayevsky atď. Navyše môžete vopred označiť na tých miestach, kde budú rúrky rezané. V tomto prípade by mala byť použitá olovnica a hladina, aby sa nový radiátor vyrovnal.

Ak prívodné potrubia vyžadujú aj výmenu, musia byť pripravené aj tieto prvky: odrezané kusy vhodnej dĺžky, pripevnenie odpalísk atď. To všetko sa robí za účelom rýchleho dokončenia inštalácie po vypustení vody z vykurovacieho systému. Takéto opatrenie bude viac ako relevantné, ak počas vykurovacej sezóny nastane potreba výmeny starých batérií..

Zváranie vykurovacích potrubí

Zváranie sa používa na výmenu kovových rúrok. Na okrajoch štruktúr budete musieť odstrihnúť závity, aby ste ich bezpečne spojili s radiátorom

Postup demontáže starých batérií závisí od toho, či je potrebné vymeniť potrubie. Ak je potrebné zachovať napájacie vedenia, budete musieť starú batériu opatrne odskrutkovať. Súčasne je dôležité udržiavať stierku – dostatočne dlhý závit na okraji potrubia. Radiátor je upevnený maticou a objímkou, ktoré bude potrebné odskrutkovať.

Postup môže byť dosť komplikovaný. Ak sa diely nepohybujú, môžete sa pokúsiť uvoľniť spojenie pomocou antikoróznych zmesí. V najextrémnejšom prípade je chladič jednoducho odrezaný brúskou. Zostalo by najmenej 10 mm závitu. Mali by sa z neho odstrániť otrepy..

Demontáž starého radiátora

Ak sa rozhodne opustiť staré oceľové rúry, potom musí byť demontáž chladiča vykonaná opatrne, aby závit na stierkach zostal nedotknutý.

Ak nebolo možné stlačenie zachrániť, budete musieť postaviť rúrky a tiež odstrihnúť nové vlákna. Odstránené poistné matice je možné neskôr znova použiť pri inštalácii nového radiátora. Je oveľa jednoduchšie demontovať chladič, ak budú vymenené aj potrubia. V tomto prípade sú jednoducho narezané na vhodnom mieste. Obvykle je to miesto, kde sa systém obracia na susedov hore a dole..

Teraz musíte nainštalovať konzoly a potom na ne zavesiť nový radiátor. V tejto fáze je niekedy potrebné upraviť dĺžku prívodného potrubia. Zostáva obnoviť závitové pripojenie. Je veľmi dôležité správne utesniť. Na tento účel sa zvyčajne používa ľanová alebo inštalatérska niť..

Niektorí majstri neodporúčajú používať na takéto spojenia pásku FUM. Tesnenie je navinuté v smere hodinových ručičiek tak, že tvorí kužeľ vyrastajúci z okraja nite. Potom naskrutkujte spojovaciu maticu. Je normálne, že časť tesnenia zostane vonku. Jeho vrstva by však nemala byť príliš hrubá.

Odpad pri inštalácii batérie

Tento druh práce vytvára veľa odpadu. Najlepšie je ich vykonať počas generálnej opravy po inštalácii okien.

Aby sa dosiahla maximálna tesnosť, niekedy je tesnenie impregnované farbou, po ktorej je naskrutkovaná poistná matica. Potom je vyčnievajúca izolácia tiež impregnovaná farbou. Na tieto účely nie je vhodná kompozícia na vodnej báze. Po zaschnutí farby je veľmi ťažké odskrutkovať spojenie..

Na konci pripojenia odstráňte ochrannú fóliu z chladiča. Je tiež potrebné skontrolovať polohu odvzdušňovacieho otvoru. Jeho otvor by mal smerovať nahor. Ak chcete skontrolovať kvalitu práce, musíte požiadať inštalatérov, aby čerpali vodu do vykurovacieho okruhu pod tlakom.

Film na nový radiátor

Po inštalácii je lepšie odstrániť fóliu, v ktorej je nový radiátor zabalený, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu povlaku

To vám umožní identifikovať a okamžite opraviť netesnosti. Počas prevádzky nie je na škodu prvýkrát pozorovať chladič a tiež skontrolovať stav spojov, aby ste sa uistili, že neunikajú..

Inštalácia a pripojenie vykurovacích radiátorov

Aby vykurovací systém fungoval efektívne a správne, je potrebné vážne pristupovať k inštalácii radiátorov. Pri inštalácii vykurovacích zariadení existujú určité pravidlá a predpisy.

Správne umiestnenie radiátorov znižuje spotrebu energie a zvyšuje produktivitu systému.

Existuje niekoľko možností inštalácie:

 • vo vnútri výklenku;
 • pod oknom;
 • na stene.

V bytových domoch nájdete špeciálne vybavené výklenky pre vykurovacie zariadenia. Tento spôsob inštalácie vykazuje nízku účinnosť, ale niekedy jednoducho neexistujú žiadne ďalšie možnosti inštalácie. Na zlepšenie prenosu tepla by mal byť radiátor umiestnený tak, aby bola vzdialenosť medzi zariadením a stenami výklenku.

 • po stranách najmenej 5 cm.
 • najmenej 10 cm nad a pod.

Na „ukrytie“ radiátorov slúžia ozdobné mriežky, ale takéto prekrytia by nemali prekážať pohybu vzduchu. K hlavným tepelným stratám dochádza cez okná.

Hlavné podmienky pre inštaláciu vykurovacích zariadení pod okná:

 • Odporúča sa umiestniť radiátor presne do stredu okenného otvoru. Teplý vzduch, ktorý stúpa z batérie, teda odreže studené prúdy vychádzajúce zo skla.
 • Optimálna vzdialenosť sa považuje za 8-12 cm medzi spodkom chladiča a podlahou. Ak je táto medzera väčšia, potom sa nad podlahou vytvorí vrstva studeného vzduchu. Príliš malá vzdialenosť sťažuje čistenie miestnosti.
 • Vzdialenosť medzi povrchom steny a zadnou stenou batérie musí byť najmenej 5 cm. V opačnom prípade bude radiátor ohrievať stenu domu, nie miestnosť..

Ak z dôvodu nedostatočnej vzdialenosti medzi okenným parapetom a podlahou nie je možné dodržať pravidlá, odporúča sa kúpiť radiátor vhodný na výšku, ale väčšej dĺžky.

Niekedy sú radiátory inštalované na „slepých“ stenách bez okien. V tomto prípade je inštalácia ohrievača oveľa jednoduchšia. Od batérie k stene a k podlahe musíte udržiavať iba určitý odstup.

Upevnenie vykurovacích radiátorov

Nie každá stena unesie hmotnosť dokonca aj ľahkej hliníkovej batérie naplnenej vodou. Ak sú steny vyrobené z ľahkého betónu alebo pokryté sadrokartónom, batérie by mali byť inštalované na podlahu. Niektoré modely liatinových a oceľových radiátorov sa predávajú okamžite s nohami.

Na montáž bimetalových a hliníkových radiátorov na podlahu sa používajú aj špeciálne konzoly. Sú k dispozícii v pevných alebo nastaviteľných výškach. Pomocou klincov alebo hmoždiniek sú konzoly pripevnené k podlahe a potom je na ne nainštalovaný ohrievač. Na upevnenie chladiča pomocou konzoly sú k dispozícii kovové oblúky.

Ak sú steny v dome monolitické alebo tehlové, potom je lepšie namontovať radiátory stenovou metódou. Na inštaláciu batérií sa používajú kovové konzoly, plastové hmoždinky a oceľové háky. Ľahké spojovacie prvky sa používajú pre bimetalové a hliníkové radiátory. Liatinové háky na batérie sú hrubšie.

Na upevnenie háčikov je do steny vyvŕtaný otvor, do ktorého je vložená plastová hmoždinka, a do nej je zaskrutkovaný háčik. Vzdialenosť medzi stenou a radiátorom sa nastavuje skrútením a odskrutkovaním háčika zo steny na požadovanú dĺžku. Inštalácia dolných konzol sa vykonáva rovnakým spôsobom pomocou hmoždiniek a skrutiek.

Radiátor musí byť inštalovaný presne v pravom uhle, vertikálne aj horizontálne. V opačnom prípade sa vzduch nahromadí vo vnútri, v hornej časti zariadenia, a batéria hrdzavie. Je potrebné mať na pamäti, že hlavné zaťaženie padá na horné držiaky. Spodné iba fixujú radiátor v danej polohe vzhľadom na stenu.

Potrubie

Platí tu rovnaké hlavné kritérium výberu – sila.

V spojení s bimetalovými batériami je možné použiť:

 • Zvárané čierne oceľové rúry.

Výmena chladiča je vykonaná zváraním čiernou oceľou.

Výmena chladiča je vykonaná zváraním čiernou oceľou.

 • Pozinkované závitové rúry. V tomto prípade sa zváranie nepoužíva, pretože ničí ochranný zinkový povlak v oblasti švu, čím sa ničí hlavná výhoda pozinkovania – odolnosť proti korózii.
 • Vlnité vlnité rúrky. Ich výhodami na pozadí konkurencie je extrémne jednoduchá inštalácia pomocou lacných ručných nástrojov a flexibilita, ktorá umožňuje obísť sa s veľmi približným nastavením veľkosti. Vlnité nerezové ohyby s polomerom otáčania rovným jeho priemeru.

Dôležitý bod: ak namiesto liatinového radiátora nainštalujete bimetalický radiátor, ktorý má rovnakú vzdialenosť medzi stredmi medzi kolektormi (500 mm), nie je potrebné meniť pripojenia. Samozrejme, ak nie sú poškodené koróziou.

Batérie vymieňame svojpomocne

Pred výmenou ohrievača za nový rozhodnite o množstve práce. Ak je batéria pripojená k horizontálnym rúrkam, ktoré vyčnievajú zo steny, zmení sa iba samotné vykurovacie zariadenie. V ostatných prípadoch je vhodné vymeniť stúpačku, aby nedošlo k prerezaniu kovových rúrok.

Ak chcete nahradiť stúpačku, budete musieť rokovať so susedmi nad a pod podlahou – v tomto prípade je potrubie pripojené k ich vykurovacím zariadeniam. Ak susedia nechcú začať s opravami, zostáva vybrať jednu z troch možností:

 • odrežte stúpačku zhora a zdola, odrežte vonkajší závit a namontujte nové potrubie z moderných materiálov;
 • odrežte prívodné potrubie vedľa starého radiátora a pripojte nové vykurovacie zariadenie k starému potrubiu;
 • v zákrute prerežte prívodné potrubie a k zvislým častiam stúpačky pripojte nové prívodné potrubie s obtokom.

zváranie pri výmene batérie

Výmena vykurovacích radiátorov pomocou zvárania

Oceľové rúry vyžadujú inštaláciu zváranú plynom, pre ktorú je potrebné zapojiť profesionálov s príslušným vybavením. Samoinštalácia vykurovacej batérie je pohodlnejšie používať kovoplastové rúrky (predpokladom sú lisované tvarovky, nie závitové spoje), zrubové zinkové kabíny s inštaláciou na stierky, vlnité alebo obyčajné rúrky z nehrdzavejúcej ocele.

Príprava na inštaláciu

Vo fáze prípravy modernizácie vykurovacieho systému v byte vlastnými rukami by ste mali vypracovať schému zapojenia, určiť dĺžku a priemer všetkých úsekov potrubia, počet a typ komponentov. Zoznam použitých materiálov musí schváliť technik výmeny batérie. Schéma nevyhnutne počíta s inštaláciou uzatváracích ventilov na prívodnom potrubí a obtoku – prepojka, ktorá vám umožní vypnúť chladič bez blokovania pohybu chladiacej kvapaliny v domácom systéme.

Práce na inštalácii nového radiátora sa začínajú po určení umiestnenia vykurovacieho zariadenia:

 • medzera medzi podlahou a spodným okrajom chladiča je najmenej 10-15 cm;
 • vzdialenosť od horného okraja batérie k okennému parapetu je od 15 cm;
 • medzi stenou a telesom vykurovacieho zariadenia zostáva medzera 3-4 cm (nastaviteľné pri montáži konzol).

polypropylénové plastové rúrky

Potrubia, kohútiky, armatúry pre inštaláciu batérií

Poznámka! Nedodržanie odporúčaných vzdialeností zhoršuje cirkuláciu ohriateho vzduchu, znižuje tepelnú účinnosť chladiča.

Inštalácia novej batérie

Ak bola demontovaná stúpačka vykurovacieho systému, najskôr je na vyčnievajúcich častiach starých rúr vyrezaný vonkajší závit na upevnenie oceľových alebo kovoplastových rúrok pomocou vhodných tvaroviek. Medzi prívodným a vratným potrubím je pomocou odpalísk nainštalovaná premosťovacia prepojka. Po obtoku je na každé z horizontálnych potrubí namontovaný guľový ventil s americkým ventilom.

Závitové spoje sú utesnené ľanovým prameňom silikónovým tmelom (alebo olejovou farbou). Tento typ tesnenia je povolený na pripojenie liatinových radiátorov, na rozdiel od pásky alebo vlákna FUM nie je tesnenie vytlačené ani roztrhané. Nesušiace tmely majú tendenciu sa vytláčať a vytvrdzujúce zasychajú, preto batéria vyteká.

inštalácia novej batérie

Ak chcete pripojiť vykurovacie zariadenie k systému sami, musíte dodržať určitú pracovnú technológiu:

 • Zostavte chladič. Spodný nepoužitý otvor je uzavretý štandardnou zátkou, na horné potrubie je namontovaný Mayevsky kohútik (odtok pomôže odstrániť vzduchový uzáver pri plnení nového vykurovacieho zariadenia).
 • Na vstupných otvoroch chladiča sú nainštalované poistné matice s pravým a ľavým závitom pomocou tesnenia paronitom (guma pod vplyvom vysokých teplôt môže vyschnúť a prasknúť).
 • Radiátor je inštalovaný na stojane vhodnej výšky, aby bolo možné matice adaptéra pripojiť k americkým guľovým ventilom.
 • Po vyskúšaní na stenu sa urobí označenie na inštaláciu konzol, vyvŕtajú sa otvory a namontujú sa všetky štyri upevňovacie prvky. Aby ste sa uistili, že je batéria správne zaistená, skontrolujte úroveň konzol – musí byť vodorovná.
 • Radiátor je pripojený k prívodným rúrkam (je dôležité správne utesniť všetky spoje) a zavesený na konzolách.

Na konci práce zástupcovia riadiacej organizácie naplnia systém chladiacou kvapalinou – v tejto fáze sa kontroluje tesnosť spojov a samotného vykurovacieho zariadenia. Pri plnení systému pomocou Mayevského ventilu odvzdušnite batériu. Za týmto účelom sa špeciálny prvok otáča špeciálnym kľúčom alebo skrutkovačom. Keď prúd vody vyleje z otvoru, kohútik je zatvorený..

Poznámka! Na výmenu radiátorov v celom byte je potrebné vypnúť každú zapojenú stúpačku jeden po druhom a je potrebné na to upozorniť správcovskú spoločnosť..

Príprava staveniska a výber nástrojov

Najlepším spôsobom výmeny radiátorov je dohodnúť sa so susedmi zospodu a zhora na úplnej výmene vykurovacích potrubí. Optimálnym riešením by bolo získať dohodu o vložení potrubia z výstupu radiátora zhora do vstupu do radiátora zospodu. To umožní susedom aktualizovať časť potrubia na vaše náklady a radiátor môžete rýchlo vymeniť bez dodatočného prerezávania potrubia..

Ak susedia stále odmietajú túto možnosť, je potrebné prerezať potrubie v byte od stropu po podlahu a prerezať ho vystuženou polypropylénovou rúrkou. Je potrebné dbať na to, že sa používajú polypropylénové, kovoplastové a kovové rúry, ktoré sú zvárané na stierkach. Najpopulárnejšou je kovoplastová konštrukcia. Ľahko sa inštaluje a má dlhšiu životnosť..

Pred výmenou vykurovacieho radiátora je potrebné vypnúť prívod vody do systému. Ďalej sa odčerpá maximálny možný objem vody a potrubie sa uzavrie na samotnom chladiči. Je potrebné pripraviť nádoby tak, aby sa tam vybila zvyšná kvapalina v procese demontáže starej batérie..

Po vybratí starej batérie pokračujte nasledujúcim:

 1. Meriame a fixujeme parametre potrubia vychádzajúceho z radiátorov susedov zhora a zdola.
 2. Vypočítame dĺžku potrubia potrebného na pripojenie bytu zhora, pričom vezmeme do úvahy hrúbku podláh.
 3. Zmerajte vzdialenosť k susedovmu radiátoru zospodu, pričom vezmite do úvahy hrúbku podláh.
 4. Zmerajte potrubie, ktoré prejde vo vašom byte
 5. Pri výbere rúrok musíte zvoliť podobný priemer, napríklad pri pripájaní starého radiátora, aby ste sa vyhli vodnému kladivu s rozdielom priemerov.

Ďalšou vecou, ​​ktorú si musíte pamätať pri inštalácii nového vykurovacieho zariadenia, je príslušenstvo, ktoré je potrebné zakúpiť pre kompletnú inštaláciu:

 1. Vyžadujú sa štyri zátky – dve hluché a dve priechodné, z ktorých jedna je vybavená Mayevským ventilom na odvádzanie vzduchu.
 2. Tesnenia ku každému z konektorov chladiča
 3. Vypínacie skladacie armatúry, ktoré budú potrebné na vypnutie chladiča za účelom jeho následnej výmeny
 4. Na spustenie vykurovacieho systému bez demontovaného radiátora je potrebný polypropylénový guľový ventil.
 5. Koncové pripojenia na pripojenie k susedným radiátorom.

Aby ste batériu mohli vymeniť sami, potrebujete určitú sadu nástrojov. Obsahuje:

 1. Stroj na zváranie rúrok
 2. Nastaviteľný a plynový kľúč
 3. Uhlová brúska s rezacím kotúčom na kov
 4. Ruleta a ceruzka
 5. Vŕtajte pomocou vŕtačky používanej na vytváranie otvorov pre montáž radiátorov.
 6. Úroveň

Ak sa bude vykurovací radiátor meniť s napojením na staré potrubie, budete potrebovať nástroj na aplikáciu vonkajšieho závitu.

Demontáž starého vykurovacieho zariadenia

Vykurovacie radiátory sú spravidla pripojené k vykurovacím rúrkam pomocou stierok. V prípade potreby je najúčinnejším prostriedkom náhrada. Aby bolo možné odstrániť starý vykurovací radiátor, bude podporovaný nasledujúci algoritmus akcií:

 1. Odskrutkujte poistnú maticu na samý koniec závitu, v spodnej časti aj v hornej časti, kde sa potrubie pripája k chladiču.
 2. Bod rezu zmeráme pomocou úrovne. Nechajte najmenej 10 mm nite.
 3. Úroveň sa používa na presné rezanie potrubia horizontálne. Ak je potrubie skrútené krivo, výrazne to skomplikuje proces výmeny chladiča..
 4. Rezanie podľa daných značiek a odstránenie z úchytiek starého radiátora. Po vybratí batérie sa zo steny odstránia staré upevňovacie prvky.
 5. Ak sa nový radiátor líši veľkosťou od predchádzajúceho, potrubia by mali byť rezané podľa požadovaných parametrov a nite by mali byť rezané. Ak je systém už dosť starý, bude efektívnejšie používať zváranie, pretože závitovanie môže viesť k deformácii pozdĺž švu..
 6. Na predĺženie potrubia sa používajú špeciálne vložky ecoplast.
 7. Závitové spoje sa spracovávajú pomocou uhlových brúsok. Na odstránenie otrepov je lepšie odskrutkovať poistnú maticu..

Označenie a montáž nového radiátora

Upevnenie chladiča na stenu sa musí vykonať vo vopred označených bodoch. V tomto prípade sú dodržané nasledujúce hlavné nuansy:

 1. Spodok chladiča by mal byť vo vzdialenosti 10 až 15 cm od podlahy. Ak vymeníte batériu v rozpore s týmito parametrami, zaveste ju príliš nízko, čo skomplikuje prechod vzduchu a výrazne skomplikuje čistenie pod chladičom..
 2. Aby sa zaistil normálny zvyk, je potrebné umiestniť radiátor vo vzdialenosti najmenej 15 cm od okenného parapetu.
 3. Ak je batéria príliš pritlačená k stene, bude prekážať jej prenosu tepla, preto je potrebné túto vzdialenosť upraviť. To sa dá dosiahnuť zaskrutkovaním montážnych konzol. Ideálne parametre pre vzdialenosť od steny sa považujú za 30 až 40 mm..

Pri výmene vykurovacieho radiátora musíte dodržať nasledujúci algoritmus činností:

 1. Ak je výmena plánovaná v zime, musíte sa najskôr dohodnúť so správcovskou spoločnosťou na odpojení stúpačky. Vo väčšine prípadov je takéto povolenie udelené iba v prípade núdzového stavu radiátorov alebo nízkych teplôt v bytoch, kde sú malé deti..
 2. Po vypnutí stúpačky sa otvorí vypúšťací ventil. Potom môžete vymeniť vykurovací radiátor. Na novú vykurovaciu batériu sú nainštalované armatúry a prívodné potrubia sú vybavené guľovými ventilmi..
 3. Pri inštalácii guľových ventilov je potrebné na závit použiť tesnenie. Najúčinnejší je vlek. Predtým sa kúdeľ používal v spojení s farbou, ale teraz sú k dispozícii špeciálne pasty, ktoré spolu s tmelom poskytujú dostatočnú tesnosť spojov. Tmel je najlepšie navliecť vo forme kúdele v smere hodinových ručičiek od okraja. Potom sa použije pasta a dôjde k spojeniu.
 4. Pripojte kohútik tak, aby boli závity úplne skryté. Po zaschnutí pasty v ťahu je spojenie vzduchotesné a spoľahlivé.
 5. Batéria je k rúrkam pripojená dvoma vnútornými závitmi, do ktorých je potrebné najskôr zaskrutkovať tvarovky. Na jednej strane budú matice nainštalované na ľavý závit a na druhej strane na pravý závit. Používajú sa priechodné matice, pomocou ktorých je chladič namontovaný v rôznych polohách. Upevňovacie prvky sú zvyčajne upevnené pomocou paronitu alebo gumových tesnení.
 6. Na miesta, kde sú pripojené radiátory, je potrebné vložiť náprotivky demontovateľných spojov, na ktoré sa naskrutkuje zátka na dolnom vstupe a na hornom vstupe – odvzdušňovací ventil, Mayevského ventil.
 7. Ďalej sa radiátor zdvihne a kohútiky sú napojené na už nainštalované americké ženy. Zabráni sa tým pádu chladiča počas montáže. Pod spodok môžete vložiť kartónový list.
 8. Radiátor je namontovaný pomocou špeciálnych konzol. Aby ste správne nainštalovali upevňovacie prvky, musíte označiť úrovňou. Na značkách v stene sú vyrobené otvory na inštaláciu háčikov.
 9. Po zaistení štyroch hákov sa matice upnú nastaviteľným kľúčom.

Koľko stojí výmena vykurovacích radiátorov v byte

Sieť má teraz veľa ponúk služieb špecialistov zaoberajúcich sa inštaláciou a výmenou vykurovacích telies. Náklady na služby na nástenke sa zvyčajne pohybujú od 800 do 5 000 rubľov. Zároveň je dosť ťažké pochopiť, kde je cena uvedená konkrétne za inštaláciu a kde za celý komplex vykonaných prác. Ak vezmeme do úvahy návrhy, nájdete tie, v ktorých je práca uvedená iba pri výmene radiátorov bez predbežnej demontáže, ako aj bez inštalácie konzol a pripojenia k systému. Pri tejto možnosti padá všetka zodpovedná práca na plecia majiteľa. Zákazník chce získať úplné náklady na služby za celý rozsah prác, čo znamená inštaláciu radiátorov na kľúč. Zoznam štandardných služieb zahŕňa demontáž starého vykurovacieho zariadenia, inštaláciu nového bez rekonštrukcie spojovacích systémov. Craftsman nevkladá a neprenáša úchytky batérie.

Pred výmenou chladiča je potrebné vypočítať úplné náklady na tento postup. Prvá vec, na ktorú by ste si mali dať pozor, sú náklady na nový radiátor. Trh teraz ponúka obrovský výber rôznych batérií z rôznych materiálov, takže je ťažké ihneď vziať do úvahy tento moment. Po zakúpení radiátora je potrebné zatvoriť stúpačku a vypustiť tekutinu zo systému. Túto prácu by mali vykonávať iba odborníci z prevádzkovej kancelárie alebo správcovskej spoločnosti. Procedúra sa odhaduje na 500 rubľov, ale ľudský faktor si môže tieto ceny prispôsobiť sám.

Všetky zostávajúce výdavky idú predovšetkým na nákup materiálu. Na úplnú výmenu vykurovacieho telesa je potrebné zakúpiť nasledujúce náhradné diely:

 1. Dva demontovateľné ventily amerického typu s priemerom závitu ¾.
 2. Sada futorokov s Mayevským kohútikom na pripojenie batérie k potrubiam
 3. Konzoly na zavesenie chladiča (množstvo závisí od veľkosti radiátora)
 4. Uhol 45 stupňov
 5. Štyri adaptéry na polypropylén s vnútorným závitom
 6. Dve odpaliská
 7. 2 metre polypropylénovej rúry

Za cenu to je približne 1 800 rubľov. Táto suma postačuje na nákup všetkého, čo potrebujete pri výmene vykurovacieho telesa. Treba však poznamenať, že ide o minimálny výpočet..

Ďalej musíte vziať do úvahy náklady na prácu špecialistu. Priemerná cena tejto služby začína na 2,5 tisíc rubľov. Táto suma je len za samotnú prácu. Náklady v závislosti od regiónu sa môžu výrazne líšiť. Uvedieme všetky približné položky výdavkov, ktoré boli uvedené vyššie:

– práca špecialistu – 2500r

– materiály na pripojenie – 1800

– služby vypínania stúpačov – 500

Čo robiť, ak sú vymenené vykurovacie radiátory, ale neohrievajú sa

Najčastejšou chybou pri inštalácii nového radiátora je nesprávne pripojenie. Keď je kvapalina dodávaná zospodu do batérie, zahrievanie neprebieha rovnomerne v celej štruktúre. Na vyriešenie tohto problému nie je vždy potrebné vymeniť chladič. Na vyriešenie tohto problému nie je potrebné meniť radiátor. Na to stačí použiť špeciálne rozšírenie potrubia. Špecialista môže správne vypočítať a vylepšiť systém na dostatočný prenos tepla. Aby bola účinnosť vykurovania priestorov na vysokej úrovni, je potrebné vziať do úvahy počet jednotiek. V gravitačnom systéme zvyčajne toto číslo nebude väčšie ako 12, v obehovom systéme počet uzlov dosiahne 24. Zvýšenie počtu sekcií vždy vedie k zníženiu účinnosti prenosu tepla.

Ďalšou vlastnosťou, ktorá ovplyvňuje rovnomernosť zahrievania batérie, je priemer potrubí, ktoré sa majú pripojiť. Malý priemer vedie k zníženiu tlaku, čo vedie k nedostatočnému zahrievaniu chladiča. Aby sa tento problém odstránil, staré rúry sa nahradia rúrkami väčšieho prierezu..

Zvýšený odvod tepla je možné dosiahnuť umiestnením reflexného materiálu na stenu za nový radiátor alebo natretím batérie tmou. Udržiavanie čistoty vykurovacieho systému ovplyvňuje aj zahrievanie batérie. Kvalitu radiátorov je možné zlepšiť inštaláciou najnovších systémov termostatov. Po dohode so zamestnancami bytového úradu alebo správcovskej spoločnosti môžete systém prerobiť bez prítomnosti obtokového potrubia.

Jednou z najčastejších príčin zlého zahrievania radiátora je systém, ktorý bol opravený. Aby sme pochopili, čo sa presne stalo, je potrebné úplne analyzovať všetky zmeny a ich vplyv na vykurovací systém. Ak sa v procese montáže boxov a priečok vyrobených zo sadrokartónu, ktoré uzatvárajú komunikáciu, povolí kontakt medzi sadrokartónom a radiátorom, prenos tepla sa zníži. V tomto prípade časť generovaného tepla pôjde do priestoru medzi sadrokartónom a stenou. V prípade, že pred zmenami chladič úplne nevydal teplo, po takýchto metamorfózach ho jednoducho prestane vydávať, pretože sa zahreje cudzí predmet. Aby sa táto situácia eliminovala, štruktúra sa úplne prerobí, potom sa monitoruje účinnosť batérie na vykurovanie danej miestnosti..

Ako zmeniť sekciu na vykurovacom radiátore

Na demontáž viacerých častí batérie nie je potrebné odpojiť každú zvlášť. Schopnosť odstrániť požadovaný počet sekcií je daná veľkosťou držadla kľúča od chladiča. Podrobný popis postupu inštalácie radiátora nájdete vo videu:

Niekoľko zaujímavých tipov

Ak sa rozhodne o výmene použitých batérií, nezaškodí premýšľať nad inštaláciou vodovodného kohútika, konvenčného alebo s tepelnou hlavou. V prvom prípade môžete prietok chladiacej kvapaliny nastaviť ručne, v druhom prípade sa to vykoná automaticky. Ak je však na radiátore nainštalovaný termostat, nemusí byť zakrytý ozdobnou clonou..

Tepelná hlava a ventil chladiča

Tepelná hlava na uzatváracom ventile umožňuje zmeniť množstvo chladiacej kvapaliny tak, aby teplota v miestnosti bola vždy dostatočne vysoká

To skreslí údaje o meraní teploty. Je potrebné poznamenať, že termostaty je možné inštalovať iba s jednorúrkovými systémami. V každom prípade musia byť na vstupe a výstupe z radiátora nainštalované aspoň uzatváracie ventily, ak chýbajú..

To umožní čistenie alebo výmenu chladiča zo systému bez ohľadu na ročné obdobie. Tepelný výkon vyjadrený v dátovom liste batérie nemusí vždy zodpovedať deklarovanému. Ak zvýšite počet sekcií o 10% viac, môžete situáciu zlepšiť..

tipy a triky

Keď sa vlastník domu rozhodol vymeniť staré radiátory, pred prácou je potrebné prečítať si odporúčania:

 • Odporúča sa nainštalovať faucet, buď konvenčný, alebo s tepelnou hlavou. Zvyčajným spôsobom je možné nezávisle nastaviť tok nosiča tepla, v druhom sa takáto funkcia vykonáva automaticky. Keď je však na batériu nainštalovaný termostat, nemusí byť zakrytý ozdobným krytom..
 • Termostaty je možné inštalovať iba s 1-rúrkovými systémami. V každej situácii je na vstupe a výstupe z batérie potrebné zavrieť uzatváracie ventily, ak nie sú k dispozícii.
 • Tepelná energia, ktorá sa odráža v technickom pase chladiča, nebude vo všetkých prípadoch zodpovedať deklarovaným ukazovateľom. Kedy zvýšiť počet sekcií o 10% viac, je možné situáciu zlepšiť..

Keď je v obydlí v zime chlad, môže byť potrebné vymeniť vykurovacie zariadenia. Štandardné liatinové alebo oceľové radiátory sa môžu časom znečistiť. V takom prípade by ste mali demontovať staré zariadenie a nainštalovať nové, aby ste však dosiahli správny výsledok, musíte vedieť, ako správne vykonávať prácu..