Akú vodu zalievať izbové rastliny

Akú vodu zalievať izbové rastliny

Pestovanie rastlín je nemožné bez vlhkosti a izbové kvety nie sú výnimkou. Pre normálny vývoj vyžadujú pravidelnú zálievku. Bez vody, ktorá pomôže koreňom absorbovať živiny, kvety rýchlo odumrú. Voda použitá na zavlažovanie však môže byť odlišná. Medzi pestovateľmi kvetov neexistuje konsenzus v tom, aká voda je najlepšia na zalievanie izbových rastlín: každá z možností má svoje vlastné charakteristiky..

Aká voda je lepšia na polievanie kvetov

Aká voda je lepšia na polievanie kvetov

Filtrované a oddelené

Vodovodnú vodu je možné použiť na zalievanie kvetov iba po predbežnej príprave: na čistenie sa do nej pridávajú rôzne látky vrátane chlóru, ktorý je škodlivý pre rastliny. Percento jeho obsahu je pre ľudí bezpečné, ale kvetinám rozhodne neprinesie žiaden úžitok a môže zanechať popáleniny na koreňoch. Pri zalievaní tvrdou vodou môže soľ uložená v pôde ovplyvniť vstrebávanie látok potrebných na rast kvetov..

Filtre pomáhajú zbaviť tekutinu niektorých solí, ktoré sú škodlivé pre kvet. Na čistenie vody z chlóru sa chráni v otvorenom kontajneri najmenej jeden deň. Počas tohto obdobia bude chlór schopný sám erodovať, potom môže byť kvapalina použitá na zalievanie alebo postrek. Usadená voda bude mať navyše izbovú teplotu, čo bude mať tiež pozitívny vplyv na zdravie rastlín. Nie je možné ich zalievať ľadovou vodou – v takýchto podmienkach korene nebudú schopné asimilovať prijatú vlhkosť..

Minerálka

O zalievaní rastlín minerálnou vodouO zalievaní rastlín minerálnou vodou

Minerálna voda obsahuje mnoho rôznych prírodných solí. Medzi nimi – vápnik a horčík nevyhnutné pre kvety. Ale nie všetky rastliny sú schopné asimilovať taký „koktail“ minerálnych prvkov. Vo väčšine prípadov používanie minerálnej vody na zavlažovanie povedie iba k zasoleniu pôdy a zhoršeniu jej kvality. Len niekoľko izbových kvetov (napríklad begónie) je možné zalievať minerálnou vodou, musí však byť nesýtená oxidom uhličitým..

Destilovaná voda

Destilovanú vodu, čistenú zo všetkých druhov nečistôt, možno považovať za opak minerálnej vody. Pre niektoré rozmarné plodiny je to preferovaná voda. Neutrálne zloženie takejto kvapaliny však bude pre väčšinu izbových rastlín príliš zlé. Nepretržité používanie destilovanej vody môže postupne vyplaviť z pôdy všetky živiny a narušiť rast kvetov. Niekedy sa hnojivá potrebné na výsadbu predbežne rozpustia v destilovanej vode a až potom sa kvety zalejú alebo postriekajú..

  Drákulova orchidea

Poškodenie vody z vodovodu rastlinám

Poškodenie vody z vodovodu rastlinám

Rast a vývoj všetkých izbových rastlín závisí od zloženia vody. Ale vo vode z vodovodu množstvo látok škodlivých pre rastliny často prekračuje povolené limity. Obsahuje množstvo rozpustných solí, ako aj soli brómu, chlóru, sodíka a fluóru. Napríklad fluoridové soli majú toxické účinky na rastliny. Rastliny, ako sú palmy a dracaena, môžu úplne zomrieť..

Poškodením vodovodnej vody pre izbové rastliny je vysoký obsah soli v nej. Soli zabraňujú koreňom rastlín absorbovať potrebné množstvo vody, čo znamená, že rastliny pociťujú nedostatok vlahy. Ale aj nízka hladina solí v závlahovej vode môže ublížiť domácim zvieratám. Je pravda, že proces vädnutia rastliny bude dlhší. Kvet pomaly zomrie, počnúc koreňovou časťou a potom nad zemou. A vôbec nezáleží na tom, koľko vody sa používa na zavlažovanie, ak obsahuje vysoký obsah solí. Rastlina je poškodená veľkým aj malým objemom vody, pretože kvet túto vodu nemôže využiť..

Ako zmäkčiť tvrdú vodu na zalievanie rastlín

AKO ZLEPŠIŤ VODU NA ZÁLIVU? Bonus na záver!AKO ZLEPŠIŤ VODU NA ZÁLIVU? Bonus na záver!

Vnútorné kvety môžete zalievať vodou extrahovanou za oknom: dážď, rieka alebo tavenina. Ale vo veľkých mestách nie vždy existuje príležitosť získať vodu náležitej čistoty. Aby sa pestovatelia kvetov dostali zo situácie, praktizujú rôzne metódy zmäkčovania tvrdej vody z vodovodu..

 • Brániť sa. Deň strávený v otvorenej nádobe má pozitívny vplyv na kvalitu vody.
 • Zavedenie špeciálnych prísad, ktoré môžu ovplyvniť zloženie kvapaliny. Medzi nimi – kyselina citrónová (1 polievková lyžica na 10 litrov vody) alebo rašelina (100 g rašeliny pridajte do 10 litrov vody a zabaľte do vrecka).
 • Výroba čistiaceho filtra. Obyčajná voda predbežne prechádza vrstvou látky podložkou z vaty a aktívneho uhlia.
 • Chladenie horúcej vody. Považuje sa za menej tvrdý ako studený – pri zahrievaní sa časť solí vyzráža.

Ak chcete určiť stupeň tvrdosti vody z vodovodu, môžete sa obrátiť na špeciálne laboratórium alebo použiť komerčne dostupný tester. Na zmäkčenie bude potrebná voda tvrdšia ako 10 mEq na 1 liter.

Je možné zalievať kvety pivom?

Je možné zalievať kvety pivom?

Okrem bežnej vody na zavlažovanie pestovatelia kvetov často používajú aj iné kvapaliny, niekedy veľmi nečakané. Verí sa, že prvky, ktoré obsahujú, sú prospešné pre rastliny..

Také formulácie zahrnujú pivo, ktoré obsahuje kvasnice. Výhody kvasiniek sú známe mnohým milovníkom rastlín. Tieto huby podporujú aktiváciu mikroorganizmov, ktoré spracovávajú organické látky obsiahnuté v pôde. Kvety teda dostávajú súčasne uvoľnený draslík a dusík..

  Vianočná hviezda (vianočná hviezda)

Rýchlo sa vyčerpávajúca pôda v kvetináčoch bude ťažiť z kvasinkového krmiva, takže na polievanie sa používa pivo bohaté na kvasinky. Medzi rastliny, ktoré milujú takéto „kŕmenie“, patria ruže, dracaena, ale aj euphorbia a tučná žena. Ale pre nich sú vhodné iba “živé” nápoje. Fľaše a konzervované náprotivky, ktoré sú dlhodobo skladované, obsahujú konzervačné látky a prísady, ktoré sú škodlivé pre rastliny. Ale naliať „živý“ nápoj do hrnca neriedený tiež nestojí za to. Pivo sa pridáva do vody v pomere 1:10.

Akvarijná voda na zalievanie izbových rastlín

Akvarijná voda na zalievanie izbových rastlín

Neexistuje jednotný názor na používanie akvarijnej vody. Akvárium je v skutočnosti uzavretý ekosystém obývaný rôznymi organizmami. Obyvatelia takejto nádoby s vodou – ryby, ulitníky atď., Zavádzajú do vody močovinu – rastlinné hnojivo. Okrem toho obsahuje kyslík a mnoho rôznych živín. Akvarijná voda je bohatá na organické látky, bez chlóru a má ideálnu teplotu na zavlažovanie.

Niektorým pestovateľom poskytuje použitie takejto vody vynikajúce výsledky, najmä pri kvetoch, ktoré milujú vlhkosť. Iní zmeny nevnímajú a považujú takú vodu za nie dostatočne čistú na kvety. Z času na čas môžu byť rastliny stále zalievané vodou z akvária, ale na to musí byť vopred vyčistené prevzdušňovačom..

Je možné zalievať kvety sérom

Je možné zalievať kvety sérom

Ďalším neobvyklým prírodným spôsobom súčasného napájania a kŕmenia je použitie srvátky. Túto metódu prijali fanúšikovia ekologických postupov v starostlivosti o kvety. Kyslá srvátka obsahuje mnoho živín vrátane aminokyselín a draslíka a fosforu, ktoré sú obzvlášť dôležité pre kvety. Okrem toho má taká kompozícia na škodcov depresívny účinok. Nemôžete použiť čisté sérum – príliš to zmení zloženie pôdy. Rovnako ako v prípade piva sa na zalievanie riedi 10 -krát..

Okrem použitia bežného roztoku do neho môžu byť pridané ďalšie aditíva. Medzi recepty na tieto hnojivá:

 • Do roztoku séra sa primieša jód (1 kvapka na 1 liter) a popol.
 • K 10 litrom roztoku pridajte 0,5 kg cukru a štipku droždia. Pokosená tráva sa zaleje zmesou.

Na zavlažovanie koreňov sa 1 časť výsledného hnojiva zriedi v 10 častiach vody. Pri postreku sa dávka zmení pomocou roztoku v pomere 1: 3. Takéto obväzy sa však odporúčajú používať iba v období aktívneho rastu výsadby..

  Mucholapka Venuša

Je možné zalievať rastliny čajom a čajovými lístkami?

Je možné zalievať rastliny čajom a čajovými lístkami?

Čaj tiež obsahuje mnoho prospešných látok. Čajové lístky obsahujú triesloviny a prvky ako železo, draslík a mangán. Ale zavedenie takého vrchného obväzu spolu so zalievaním má výhody aj nevýhody..

 • Čaj zvyšuje kyslosť pôdy, čím zabraňuje jej alkalizácii;
 • Čajové prísady uvoľňujú pôdu a podporujú lepšie vstrebávanie živín;
 • Zváranie zlepšuje priepustnosť vzduchu pre pôdu;
 • Čajové lístky je možné použiť ako mulč, ktorý zabraňuje vysychaniu pôdy v kvetináči.

Ale zároveň pravidelné používanie čaju v kvetináčoch môže viesť k nepríjemným následkom. Medzi nimi:

 • Okyslenie pôdy, ktoré sa prejavuje na povrchu nazelenalým povlakom, ako aj nepríjemným zápachom;
 • Vzhľad plesne a spolu s ňou – patogénne baktérie;
 • Prítomnosť sladkého čaju v pôde prispieva k výskytu nepríjemných škodcov domácich kvetov – sciaridov (hubových komárov);
 • Príchute v čaji môžu narušiť rovnováhu pôdy.

Polievanie rastlín

Aby sme sa nemýlili a nezalievali kvetinu ľudovým prostriedkom, ktorý môže mať zlý vplyv na jeho vývoj, malo by sa starostlivo analyzovať množstvo tipov. Moderná rada výživových doplnkov, organických alebo minerálnych, dodá akýmkoľvek domácim kvetinám všetky potrebné látky bez rizika pre ich zdravie. Hlavnou vecou je jasne dodržiavať pokyny a neprekrmovať výsadby..

Okrem kvality vody na zavlažovanie by sa mala venovať osobitná pozornosť harmonogramu tohto postupu. Dokonca aj najvhodnejšia voda môže zničiť rastlinu, ak nedodržíte pre ňu potrebný vlhkostný režim. Vypočítava sa na základe potrieb konkrétneho typu, stupňa sušenia pôdy a teploty v miestnosti..

Niektoré druhy rastlín môžu vydržať niekoľko týždňov bez zalievania, ale väčšina z nich stále vyžaduje systematickú vlhkosť pôdy. Ak majitelia takýchto kvetov odídu a nie je nikto, kto by sa o ne zveril, mal by byť k dispozícii automatický zavlažovací systém. Na tento účel sa používajú zakúpené aj domáce zariadenia. Medzi najobľúbenejšie patria obrátená fľaša na vodu, knotové zavlažovanie, hydrogél atď. Aby rastliny odparovali menej vlhkosti, počas obdobia dovolenky sú usporiadané v tieni..