Dendrobium nobile orchidea

Dendrobium nobile orchidea

Rod orchideí Dendrobium zahŕňa obrovskú škálu podskupín, ktoré sa navzájom líšia vzhľadom, veľkosťou a usporiadaním kvetov, rastovými charakteristikami a pravidlami starostlivosti. Dôležité miesto medzi nimi zaujíma taký poddruh ako Dendrobium nobile. Jeho názov sa doslova prekladá ako „ušľachtilá orchidea“, čo je celkom v súlade s jeho vzhľadom a sofistikovanou arómou.

Vlasťou ušľachtilej orchidey je juh Eurázie, jej mierne klimatické pásmo – predovšetkým územie severnej Indie, Indonézie a južnej Číny. Často sa nachádza v Himalájach. V Európe sa tento druh dovážaný z Indie objavil pomerne neskoro – v roku 1836..

Dendrobium Nobile je obzvlášť obľúbený u začínajúcich pestovateľov. Starostlivosť o ňu je jednoduchšia ako o niektoré iné druhy orchideí, pričom jej krása nie je nijako nižšia ako väčšina jej „príbuzných“. Rovnako ako drvivá väčšina okrasných rastlín sú však orchidey považované za skôr rozmarné kvety a kto sa rozhodne mať túto tropickú krásu doma, musí si zapamätať niekoľko jednoduchých rád..

Orchidea Dendrobium nobile – vlastnosti starostlivosti

Poloha a osvetlenie

Je veľmi dôležité vybrať správne miesto pre orchideu. Dendrobium Nobile je svetlo milujúca rastlina, ktorá netoleruje zatemnené miestnosti a ponuré siene. Na normálny priebeh fotosyntézy potrebuje orchidea dostatočne veľké množstvo svetla, ak nestačí, potom rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nebude schopná kvitnúť. Buďte však opatrní: priame slnečné svetlo môže spôsobiť popáleniny na jeho listoch, čo mu spôsobí veľké škody..

Je veľmi dôležité vybrať správne miesto pre orchideu.

Pre tento druh orchideí sú najvhodnejšie južné a juhovýchodné parapety. V lete je tiež veľmi užitočné vziať orchideu z miestnosti na otvorené miesto, do záhrady alebo na balkón..

Teplota

V prírodných podmienkach ušľachtilá orchidea rastie v subtropickom klimatickom pásme, takže sa pri izbovej teplote cíti veľmi príjemne. Ideálny režim pre Dendrobium Nobile je 20-25 ° С. V zime pri absencii prídavného ohrievača môže teplota klesnúť na 16-18 ° C. Majte však na pamäti, že teplota počas dňa by nemala kolísať viac ako 4-5 stupňov.

Výraznejšie zmeny v nej teplomilná kráska vníma ako stres a môže jej vážne ublížiť. Ak je napriek tomu potrebné zmeniť teplotný režim, potom niekoľko dní pred tým musíte začať pripravovať orchideu na zmeny – v prvom rade nekŕmte a znížte množstvo zalievania. Ušľachtilá orchidea nemusí pri nízkych teplotách vôbec prežiť..

Zalievanie

Keďže Dendrobium nobile je tropická rastlina, podmienky na jej zavlažovanie by sa mali čo najviac blížiť podmienkam jej prirodzeného prostredia..

orchidea tohto poddruhu netoleruje nadmernú pôdnu vlhkosť

Začínajúci kvetinár by si mal predovšetkým uvedomiť, že orchidea tohto poddruhu netoleruje nadmernú vlhkosť pôdy. Zalievať ho možno opäť až po úplnom vyschnutí substrátu, v ktorom rastie. Frekvencia zavlažovania teda priamo závisí od teploty vzduchu – čím je vyššia, tým častejšie zalievanie bude potrebné. V zime je lepšie úplne prejsť na suchý obsah – to znamená znížiť zálievku na minimum.

Pred zalievaním orchidey zahrejte vodu. Tekutina by mala byť dostatočne teplá, aby sa čo najviac podobala tropickej dažďovej vode Indonézie a Číny. Veľmi užitočné pre túto rastlinu „sprchovať“ zalievaním, zvlhčovať nielen jej korene, ale aj listy.

Ak ušľachtilá orchidea rastie v kvetináči, určite budete potrebovať paletu. Dbajte však na to, aby v nej voda nestagnovala – to môže viesť k rozpadu koreňov. Ak ste rastlinu položili na bloky, budete ju musieť denne polievať, najlepšie ráno. Iba s touto starostlivosťou môžete zaistiť zdravý rast a dlhotrvajúce kvitnutie orchidey..

Top dressing a hnojivá

Vrchný obväz je predpokladom udržania ušľachtilej orchidey. Musí sa vykonávať pravidelne – je to nevyhnutné na udržanie zdravia koreňového systému rastlín. Buďte však opatrní: hnojiva, podobne ako vody, by ste mali používať s mierou..

Vrchný obväz je predpokladom udržania ušľachtilej orchidey.

Predtým, ako sa pustíte do kŕmenia, zistite, ktoré hnojivo je pre váš kmeň najvhodnejšie. Pretože existuje veľké množstvo druhov orchideí a rozdiely medzi nimi sú niekedy viac ako obrovské, nesprávne zvolený vrchný obväz môže rastline uškodiť, a nie prospieť. Tiež by ste nemali používať štandardnú rastlinnú potravu pre izbové rastliny – nie je určená pre substrát, v ktorom orchidea rastie.

Mnoho začínajúcich pestovateľov kvetov si je istých, že hnojív nie je nikdy príliš veľa. To nie je pravda. Kŕmenie je nemožné, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie koreňov. Môže sa používať iba počas obdobia kvitnutia, nie viac ako niekoľkokrát za mesiac..

Prenos

Ušľachtilá orchidea je jemná rastlina a nemá rada časté zmeny. Preto je lepšie transplantovať ho čo najmenej. Potreba transplantácie sa objaví iba vtedy, ak „prerástla“ svoj hrniec a bolo pre ňu stiesnené. Všimnite si, keď sa to stane – korene kvetu budú visieť nadol, bez toho, aby sa dostali hlboko do pôdy, a jeho rast sa výrazne spomalí..

Orchidea je dosť rozmarná kvetina, ale svojou krásou a dlhou životnosťou viac ako kompenzuje všetky ťažkosti, s ktorými sa chovateľ rastlín môže pri starostlivosti o ňu stretnúť. V závislosti od podmienok jeho údržby vás Dendrobium nobile poteší jasným kvitnutím po mnoho rokov..