Prečo anthurium nekvitne doma

Prečo anthurium nekvitne

Anthurium je bežná izbová kvetina, často označovaná ako mužské šťastie. Dekoratívnosť tropickej rastline dodávajú lesklé zelené listy a klasové kvety, zabalené do okvetného závoja, ktoré dlho zostávajú na kríku. Kvety Anthurium môžu mať biely alebo zelený závoj a v hybridných odrodách je jeho farba červená, fialová, oranžová alebo ružová. Antúrie sú považované za dosť nenáročné, ale niekedy sa klasy na kríku neobjavia včas. Existuje niekoľko dôvodov, prečo anthurium nekvitne doma, a ich včasné odstránenie vám umožní vychutnať si rastlinu v celej svojej kráse.

Prečo anthurium nekvitne: dôvody

Prečo anthurium nekvitne: dôvody

Kvitnúce vnútorné anthurium najčastejšie trvá takmer celý rok – od februára do neskorej jesene. Súčasne môže každá kvetina zostať na kríku asi mesiac. V zime, keď hladina svetla výrazne klesá, rastlina odpočíva a naberá na sile pred novou sezónou, pričom do jari obnoví rast a vytvorí nové kvety. Ak sa kvety nevytvoria včas, mal by sa posúdiť vek a stav kríka.

Dekoratívne listnaté druhy antúrií nemusia kvitnúť vôbec alebo môžu mať nedôležité kvety. Pred kúpou kvetu by ste sa o tejto funkcii mali informovať..

Ak bolo anthurium vypestované zo semien, na vzhľad klasov bude musieť čakať dostatočne dlho – asi 2 roky. Iba počas tejto doby ker nahromadí dostatok sily na prvé kvitnutie. Ak rastlina dosiahla požadovaný vek, dôvod nedostatku kvetov môže spočívať v podmienkach jej údržby..

Prečo ANTHURIUM NEFARBÍ ❓ STAROSTLIVOSŤ ❗ kvet Mužské šťastiePrečo ANTHURIUM NEFARBÍ ❓ STAROSTLIVOSŤ ❗ kvet Mužské šťastie

Nízka teplota

Nedostatočne vysoká teplota v miestnosti výrazne ovplyvňuje stav rodáka z trópov. Miestnosť, kde stojí anthurium, musí byť teplá. Zníženie teploty na 20 stupňov a menej vedie k spomaleniu vývoja kríka a súčasne k problémom s kvitnutím. V období tvorby púčikov a otvárania kvetov sa pokúšajú udržiavať anthurium pri teplote asi 22-25 stupňov. Kvetu môže uškodiť aj studený prievan, ako aj zmeny teploty. Púčiky sa nebudú vytvárať na kríkoch stojacich na okne, ktoré fúka.

V zime vysoké teploty

Pre všetky teplomilné rastliny môže mať absencia chladného zimovania zlý vplyv aj na proces jej kvitnutia. V zimných mesiacoch sa anthurium odstráni v chlade – nie viac ako 15-18 stupňov. Práve v takýchto podmienkach sa vo svojej vlasti kríky pripravujú na nadchádzajúce kvitnutie a vytvárajú púčiky. Keď anthurium začne vyvíjať nové výhonky, vráti sa do tepla..

Nesprávny režim osvetlenia

Nesprávny režim osvetlenia pre anthurium

Okrem sledovania teplotného režimu je potrebné monitorovať aj úroveň osvetlenia. V ich pôvodných tropických lesoch rastú antúrie pod baldachýnom vysokých stromov a kríkov, takže nemajú radi priame slnko. Juhovýchodný smer je pre túto rastlinu považovaný za ideálny. Ranné lúče nepoškodia listy anthuria a po obede sa osvetlenie v miestnosti zmierni. V tejto dobe budú musieť byť kríky na južných oknách zakryté pred páliacim slnkom. Ak to chcete urobiť, použite záclony alebo zásteny alebo presuňte kvetináče ďalej od okien. Nemali by ste ich však presúvať do úplného tieňa: nedostatok svetla tiež zabráni výskytu kvetov. Zvlášť dlhé denné hodiny pre anthurium by mali byť skoro na jar, keď sa kvetina prebúdza zo zimného spánku. Keď kríky aktivujú rast, pokúšajú sa im poskytnúť asi 12-14 hodín osvetlenia pomocou fytolampov..

Nízka vlhkosť

Ďalším možným dôvodom nedostatku púčikov je príliš suchý vzduch. Antúria preferujú vysokú úroveň vlhkosti 70%. Na úpravu podmienok na udržanie kvetu sa postrieka dobre usadenou studenou vodou. Ak nie je možné postrekovať kríky, môžete ich položiť na paletu naplnenú mokrými kamienkami alebo machom sphagnum, alebo vedľa nich položiť otvorené nádoby s vodou. Vzdušné korene anthuria môžu byť tiež obalené vlhkým sphagnom. Rastline prospeje aj časté mokré čistenie v miestnosti, ako aj utieranie listov antúria vlhkou handričkou. Postupne by takéto kríky mali aktivovať rast púčikov. Okrem normalizácie kvitnutia pomôže vysoká vlhkosť chrániť rastliny pred mnohými škodcami..

Nesprávne zalievanie

Nesprávne zalievanie antúria

Nesprávne zalievanie je častou príčinou problémov s kvitnutím. Antúria vyžadujú výdatné, ale nie príliš časté zalievanie, preto zamokrenie pôdnej kómy, podobne ako jej presušenie, môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie výsadby. Pri zalievaní sa pokúšajú správne nasýtiť hrudku pôdy vlhkosťou, pričom z panvice vylejú všetku prebytočnú tekutinu. Zároveň sa starostlivosť o rastlinu počas kvitnutia nemení. Preplnenie počas tohto obdobia môže viesť k zastaveniu tvorby púčikov. Zalievanie by sa malo vykonávať iba vtedy, ak má horná časť pôdnej kómy čas dobre vyschnúť. V lete sa to robí asi dvakrát týždenne a v zime – 2 krát menej často, sušenie pôdy na 1/3 objemu. Nie je možné úplne vysušiť hrudku pôdy, čo bude mať tiež zlý vplyv na púčiky.

Nevhodná veľkosť hrnca

Antúria niekedy nekvetú, ak sú transplantované do nevhodného hrnca. Jeho objem by mal len mierne prekročiť objem pôdnej kómy. Kým korene kríkov nezvládnu všetku pôdu, ktorá im bola poskytnutá, nebude kvitnúť. Príliš veľký objem sa stáva dôvodom vzniku mnohých koreňov a detí, ako aj rastu listovej hmoty. Nebezpečenstvo výsadby v takom kvetináči spočíva v tom, že pôda v ňom schne oveľa pomalšie a môže okysľovať. Predchádzanie takýmto problémom umožní položenie drenážnej vrstvy s hrúbkou najmenej 3 cm.

Nevhodné zloženie pôdy

Nevhodné zloženie pôdy pre anthurium

Nevhodná pôda môže spôsobiť problémy s výživou kríka. Príliš hustá pôda bráni koreňom rastlín získať dostatok kyslíka a vlhkosti. Anthurium vyžaduje ľahkú a voľnú zeminu mierne kyslej reakcie. Vápnik v jeho zložení by nemal chýbať. Na výsadbu môžete použiť hotový substrát pre orchidey alebo iné domáce kvety..

Nedostatočné kŕmenie

Minerálne zloženie pôdy tiež hrá dôležitú úlohu v kultivácii antúria. Pôda v kvetináči sa rýchlo vyčerpá, takže sa kríky dvakrát mesačne kŕmia organickými látkami alebo minerálnymi zlúčeninami. Pre anthurium sú vhodné tekuté hnojivá pre orchidey alebo iné kvitnúce plodiny prijaté v slabej koncentrácii. Sú prinesené do pôdy od jari do jesene a pokúšajú sa vykonať obliekanie po malom zalievaní. V zime sa dávka živín zníži asi na polovicu. Počas tohto obdobia je možné pokojné kríky oplodniť iba niekoľkokrát. Prebytok hnojív (najmä dusíka, ktorý stimuluje rast listov) je pre rastlinu škodlivý, rovnako ako ich nedostatok.

Nesprávna transplantácia

Nesprávna transplantácia anthuria

Včasné transplantácie sú tiež dôležité. Mladé kríky nie staršie ako 5 rokov sa presádzajú každú jar a pokúšajú sa pre ne vybrať o niečo väčší hrniec ako predtým. Transplantácia sa uskutoční do novej živnej pôdy. Zrelejšie kríky nerastú tak aktívne, preto sa ich transplantácie vykonávajú každé 2-3 roky. Práve jar je na to najvhodnejšia. Zároveň sa snažia nenarušiť korene zdravej rastliny. Zranenia môžu viesť k rozvoju chorôb alebo jednoducho predĺžiť čas na prispôsobenie sa novému miestu..

Transplantácia anthuria počas kvitnutia

Ak anthurium získalo farbu alebo už kvitne, nemali by ste takúto rastlinu rušiť transplantáciou. Z tohto dôvodu ker rýchlo odhodí všetky púčiky a presmeruje sily na zakorenenie. Výnimkou sú choré rastliny, ktoré naliehavo potrebujú zmenu pôdy..

Predčasné prerezávanie zvädnutých kvetov

Ak rastlina konečne odkvitla, je dôležité vyhnúť sa chybám v starostlivosti o ňu. Verí sa, že včasné odstránenie mŕtvych klasov pomôže zvýšiť počet kvetov, ale nie všetci odborníci túto teóriu podporujú. Domáce anthurium sadia semená až po umelom opelení, takže bez neho rastlina nemíňa energiu na tvorbu vaječníkov. Aby staré kvety nepokazili vzhľad kríka, sú odstránené potom, čo pokrývka zvädne a stopka vyschne, jemne sa odlomí alebo odreže.

Ako prinútiť kvitnúť anthurium

Ako prinútiť kvitnúť anthurium

Ak antúria rastie na to v optimálnych podmienkach, ale napriek tomu nezačne kvitnúť, môžete sa pokúsiť stimulovať tento proces. Začiatkom jari sa pôda v kvetináči zaleje teplou (až 50 stupňov) a mäkkou vodou. Po týždni sa panvica naplní horšou (asi 60 stupňovou) vodou a nechá sa tam vychladnúť. Po ďalšom týždni sa postup opakuje. Takéto naparovanie aktivuje rastové procesy antúria a umožňuje mu rýchlejšie kvitnúť. Hlavnou podmienkou je, že v kvetináči musí byť na takéto postupy dobrá drenážna vrstva, ktorá neumožňuje koreňom prísť do styku s horúcou vodou..

ANTHURIUM NIE JE FARBA! ČO ROBIŤ??? NÁŠ TIPY POMÔŽÚ! / Sprievodca po záhradeANTHURIUM NIE JE FARBA! ČO ROBIŤ??? NÁŠ TIPY POMÔŽÚ! / Sprievodca po záhrade

Prečo zakúpené anthurium prestalo kvitnúť?

Izbové rastliny prezentované v obchodoch často lákajú zákazníkov svojimi krásnymi a početnými kvetmi. Anthurium nie je výnimkou – často sa získava kvôli jasným listinám. Ale po kúpe a prenose do domu tieto rastliny postupne spomaľujú tempo vývoja a prestávajú vytvárať kvety, a to aj napriek obdobiu, ktoré je na to vhodné..

Predajne anthurium sú často zalievané fytohormónmi, ktoré stimulujú aktívny rast výsadby. Takéto prísady umožňujú rastlinám získať najviac dekoratívny vzhľad v čase predaja. Zároveň však môžu výrazne vyčerpať kríky, a preto čoskoro po nákupe začnú takéto antúria vyčerpávať svoje zdroje. Tieto rastliny vyžadujú osobitnú starostlivosť. Niekedy predajcovia namiesto stimulantov používajú farbivá, aby prikrývkam na anthurium dodali neobvyklú farbu. Takéto rastliny možno identifikovať podľa farebných žíl na listoch a ich špinavej farby. Po presadení do bežnej pôdy by sa farba pukov mala zmeniť na obvyklú, najčastejšie bielu. Skladovaná rastlina sa navyše už jednoducho nevmestí do svojho črepníka, čo ju tiež začína bolieť alebo stráca na atraktivite..

Keď získaný krík získa čas na prispôsobenie sa novým podmienkam, prenesie sa do čistej nádoby vhodnej veľkosti naplnenej ľahkou a vlhkou pôdou požadovaného zloženia. O oslabený kvet by sa malo starať opatrnejšie. Takémuto anthuriu môže trvať niekoľko mesiacov, kým obnoví vitalitu. Ak sú transplantácie a zakorenenie úspešné a rastlina zakorení v novom kvetináči, v budúcej sezóne by sa na nej mali objaviť kvety..