Ixora (Lesný plameň)

Ixora (Lesný plameň)

Ixora je kvitnúci ker z ázijských trópov. Táto vždyzelená rastlina patrí do rodiny šialenejších. Táto kvetina sa často nazýva aj „lesný plameň“.

Ako izbová kultúra dokáže Ixora dosiahnuť meter, ale zvyčajne je menšieho vzrastu. Tento ker má podlhovasté a lesklé listy podobné citrusom. Jeho okázalé guľovité alebo dáždnikové súkvetia sa objavujú na koncoch stoniek. V závislosti od odrody môžu mať biele, ružové, červené, žlté farby, existujú aj odtiene oranžovej. Za priaznivých podmienok je Ixora schopná potešiť svojimi kvetmi celé teplé obdobie: od jari do jesene.

V Indii sa Ixora používa ako liečivá rastlina. Jeho korene sa používajú ako liek proti horúčke a ako prostriedok proti hnačke. Listy môžu pôsobiť ako antiseptikum..

Na domáce pestovanie sú najvhodnejšie dva druhy tejto kvetiny: jasne červená a jávska ixora. Napriek názvu sa práve posledný menuje červenými kvetmi..

Starostlivosť o Ixoru doma

Starostlivosť o Ixoru doma

Poloha a osvetlenie

Ixora je fotofilná a uprednostňuje skôr jasné, ale rozptýlené lúče. Aby na jeseň a v zime kvetina netrpela nedostatkom svetla, je najlepšie s ňou položiť na južné okná kvetináč. V oblastiach, kde je po celý rok dostatok slnečných dní, je pre rastlinu vhodný mierne osvetlený východný alebo západný okenný parapet. Môžete použiť dodatočné osvetlenie: nemusíte posúvať ixoru a dokonca ani otáčať hrniec. Náhla zmena scenérie bude pre kvetinu stresujúca..

Optimálna teplota

Tropická kráska preferuje teplo. V lete sa uspokojí s teplotou okolo 20 stupňov. V zime môže byť lišta znížená na +15, ale do tejto doby by mala byť rastlina dostatočne vytvrdená.

Vlhkosť vzduchu

Vlasťou Ixory sú vlhké lesy. Rastlina potrebuje pravidelný postrek, ale v zime sa množstvo mierne zníži. Môžete s ním dať kontajner na paletu s mokrou expandovanou hlinkou.

Zalievanie

Rastlina Ixora

V lete sa ixora zalieva výdatne, v zime sa objem vody mierne zmenšuje. Odporúča sa nečakať na vysušenie celej kómy, ale navlhčiť pôdu zakaždým, keď jej horná vrstva vyschne. Na zalievanie stojí za to užívať mäkkú vodu pri izbovej teplote..

Výber pôdy

Pri výbere pozemku pre rastlinu by ste mali byť opatrní. Ixora miluje mierne kyslú pôdu. Výsadba v zásaditom alebo dokonca neutrálnom prostredí môže viesť k chorobám a žltnutiu listov. Na vlastnú prípravu požadovaného zloženia budú potrebné rovnaké časti listovej zeme, trávnika, rašeliny a piesku. Nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu..

Top dressing

Top dressing ixora

V období aktívneho rastu je možné Ixoru oplodniť. Vykonajte to dvakrát mesačne pomocou univerzálnej komplexnej kompozície pre kvitnúce rastliny. Neodporúča sa vyrábať hnojivá od začiatku jesene do jari..

Prenos

Krík nemá špecifický transplantačný režim, vykonávajú sa na jar, keď rastú. Mladé rastliny sa najčastejšie musia transplantovať. Korene kvetu nie sú príliš veľké a skôr kompaktné, takže mu bude vyhovovať malý kvetináč. V dospelých rastlinách nahrádzajú iba vrchnú vrstvu pôdy..

Prerezávanie

Keď kvitnutie Ixory skončí, môžete jej výhonky odrezať na polovicu. Na jar je lepšie tento postup nevykonávať: odrezanie mladých konárov môže poškodiť budúce kvitnutie. Pri odstraňovaní suchých stopiek by ste mali byť tiež opatrní: môžu byť za nimi nové púčiky..

Chovné metódy Ixora

Chovné metódy Ixora

Na chov Ixory existujú dve možnosti: odrezky a výsev semien.

Rezne sa režú skoro na jar, skôr ako rastlina stihne vytvoriť púčiky alebo po odkvitnutí. Vysádzajú sa do ľahkej piesočnatej pôdy a umiestnia sa na teplé miesto s teplotou najmenej +25 stupňov. Sadenice môžete navyše zabaliť do fólie. Proces zakorenenia zvyčajne trvá až 2 mesiace. Rezne nemôžete zasadiť okamžite, ale držať ich niekoľko týždňov vo vode alebo vermikulite, kým sa neobjavia korene..

Na siatie vyberte malé nádoby. Semená sú jemne posypané tenkou vrstvou zeminy, zvlhčené rozprašovačom a umiestnené pod film. V dostatočne teplej miestnosti sa za pár týždňov objavia klíčky..

Choroby a škodcovia

Ixora môže trpieť hlavnými škodcami domácich kvetov: drobným hmyzom, strapkami, roztočmi a háďatkami. Potenciálne choroby kríka sú zvyčajne spojené s nesprávnou starostlivosťou. Ak teda zalievate Ixoru nestabilnou ľadovou vodou, môžete spôsobiť rozvoj chlorózy.

Rastúce ťažkosti

Ťažkosti s pestovaním ixory

Pri kúpe rastliny je dôležité venovať pozornosť jej stavu a zdraviu listov. Niekoľko ixorov vysadených v jednom kvetináči bude potrebné rozdeliť, kým sa ich korene neprepletú.

Príčinu hlavných problémov s Ixorou možno určiť podľa jej vzhľadu. Rastlina nemá rada časté prestavby a na jar je kvôli nim schopná zhodiť púčiky. Na vine môže byť aj príliš suchý vzduch..

Bledé listy a zakrpatený rast zvyčajne svedčia o nedostatku svetla alebo hnojiva. Ak listy žltnú a opadávajú, môže to byť spôsobené nedostatkom vlhkosti alebo studeného zalievania. Ak listy nezožltnú rovnomerne, ale získajú pruhy, stojí za to okysliť pôdu v kvetináči.