DIY sliz

Ako vyrobiť sliz

Ktoré z detí a dospelých si odoprie zábavnú hru so slizom? Výroba vlastných rúk bude trvať trochu času a bude potrebných ešte menej materiálov. Existuje niekoľko spôsobov, ako vyrobiť takú zaujímavú hračku zo šrotu..

DIY sliz

Bórový sliz (tetraboritan sodný) a PVA lepidlo

Hračka vyrobená z takýchto materiálov má veľmi zaujímavý vzhľad a je tiež čo najbližšia k slizom, ktoré sa predávajú v detských obchodoch s hračkami..

Bórový sliz (tetraboritan sodný) a PVA lepidloBórový sliz (tetraboritan sodný) a PVA lepidlo

Potrebné materiály:

 • 1/2 lyžičky bóru.
 • Malá fľaša bezfarebného lepidla.
 • Akékoľvek neškodné farbivo.
 • Voda.

Hračka vyrobená z takýchto materiálov má veľmi zaujímavý vzhľad a je tiež čo najbližšia k slizom, ktoré sa predávajú v detských obchodoch s hračkami.

Na prípravu hmoty, z ktorej sa nakoniec ukáže sliz, musíte vziať akékoľvek dve hlboké misky. Uistite sa, že potrebujete dve nádoby, pretože riešenie sa pripravuje v dvoch častiach. Do jednej misky nalejte pohár vody (vezmite si teplú) a pridajte bór. Výsledná hmota by mala byť dobre premiešaná, aby sa získala homogénna konzistencia..

Výsledná hmota by mala byť dobre premiešaná, aby sa získala homogénna konzistencia.

V druhej miske zmiešajte 100 mililitrov vody, 30 gramov odfarbeného lepidla. Ak chcete pridať farbu, použite farbivo, v tejto fáze ho musíte pridať. Znova všetko dobre premiešajte.

V druhej miske zmiešajte 100 mililitrov vody, 30 gramov odfarbeného lepidla

Potom by ste mali obe zložky zmiešať. Za týmto účelom opatrne nalejte obsah prvej misky do druhej. V procese kombinovania dvoch častí slizu začne postupne nadobúdať správnu konzistenciu a celá hmota sa natiahne.

Takýto sliz musíte skladovať v dobre uzatvárateľnej nádobe.

Proces prípravy slizu je u konca, môžete začať vzrušujúce hry, hlavnou vecou je zabezpečiť, aby to deti neskúsili ústami. Takýto sliz musíte skladovať v dobre uzatvárateľnej nádobe..

Výroba slizov z lepidla a škrobu

Výroba slizu z lepidla a škrobuVýroba slizov z lepidla a škrobu vlastnými rukami

Ďalšia možnosť, ktorá je ešte jednoduchšia ako predchádzajúca.

Potrebné materiály:

 • Tekutý škrob.
 • PVA lepidlo.
 • Plastový sáčok.
 • Farbivo.

Výroba slizu z lepidla a škrobu

Sliz Je to hračka pre deti, takže všetky materiály by mali byť čo najprirodzenejšie. Ak nie je žiadne potravinárske farbivo, môžete ho nahradiť gvašovými farbami. Buďte opatrní, ak je dieťa alergické na akékoľvek farbivá, môžete sliz urobiť bezfarebným. Osobitnú pozornosť treba venovať času výroby lepidla, musí byť čerstvé, zo starého lepidla nevznikne sliz.

Sliz je hračka pre deti, preto by všetky materiály mali byť čo najprirodzenejšieSliz je hračka pre deti, preto by všetky materiály mali byť čo najprirodzenejšie

Musíte si vziať tesné plastové vrecko a naliať do neho asi 70 mililitrov tekutého škrobu. Tento škrob sa často používa počas prania, čím sa líši od potravinárskeho škrobu. Ak tomu tak nie je, môžete si vziať obvyklý, len by mal byť zriedený: jedna časť vody na dve časti škrobu.

Musíte si vziať husté plastové vrecko a naliať do neho asi 70 mililitrov tekutého škrobu

Po škrobe pošlite do obalu niekoľko kvapiek prírodného farbiva, hlavnou vecou nie je to preháňať, inak počas hier sliz nezafarbí iba ruky, ale aj povrch.

Ďalej musíte pridať asi 25 gramov lepidla PVA (fľašu s lepidlom vopred dobre premiešajte).

  DIY remeslá z vlnitého papiera krok za krokom

Teraz je dobré vrecko zavrieť alebo zaviazať a poriadne premiešať, kým obsah nevyzerá ako hustá hmota.

Vypustite všetku prebytočnú tekutinu, ktorá zostane po rozmixovaní, utrite sliz a môžete sa začať hrať.

Vypustite všetku prebytočnú tekutinu, ktorá zostane po rozmixovaní, utrite sliz a môžete sa začať hrať

Je možné, že hneď nebude možné dosiahnuť správnu konzistenciu. Nenechajte sa hneď odradiť, prerábka bude trvať len niekoľko minút. Hlavnou vecou je nájsť strednú cestu a zmiešať všetky ingrediencie v správnom pomere..

Uchovávajte tiež v uzavretej nádobe na ochranu pred prachom. Životnosť takéhoto slizu je asi týždeň..

Sódový sliz

Sódový sliz domaSódový sliz doma

Takúto hračku je možné dať deťom iba v prítomnosti dospelých. Je to spôsobené tým, že obsahuje prací prostriedok. Je potrebné zabezpečiť, aby si dieťa po hraní dôkladne umylo ruky..

Potrebné materiály:

 • Prací prostriedok.
 • Prášok na pečenie.
 • Voda.
 • Prírodné farbivo.

Do pripravenej misky nalejte malé množstvo saponátu, pridajte vodu a farbivo. Tieto prísady je možné použiť aj na úpravu hrúbky výslednej hmoty jednoduchým pridaním vody alebo čistiaceho prostriedku..

Sódový sliz doma

Do výslednej hmoty pridajte sódu a dobre premiešajte. Výsledná zmes musí mať dostatočnú konzistenciu. Ak sa pridá príliš veľa sódy bikarbóny, môže sa zriediť vodou na požadovanú konzistenciu..

Do výslednej hmoty pridajte sódu a dobre premiešajte

Farbu výsledného slizu je možné korigovať pridaním farbív. To je všetko, sódový sliz je pripravený hrať. Dbajte na to, aby dieťa neochutnalo takú hračku..

Výroba slizov zo šampónu

Ďalšou jednoduchou možnosťou na výrobu slizu.

Výroba slizov zo šampónu

Potrebné materiály:

 • Váš obľúbený šampón.
 • Sprchový gél alebo čistiaci prostriedok na riad.

Do pripraveného riadu zmiešajte rovnaké množstvo šampónu a sprchového gélu alebo saponátu

Do pripraveného riadu zmiešajte rovnaké množstvo šampónu a sprchového gélu alebo saponátu. Všetky prísady by mali mať jednotnú konzistenciu a nemali by obsahovať žiadne ďalšie látky, napríklad častice na kroviny, ktoré sa často pridávajú do sprchových gélov. Farba slizu, ktorá sa ukáže, bude závisieť od použitých materiálov..

Všetky zložky musia mať jednotnú konzistenciu a nesmú obsahovať žiadne ďalšie látky

Všetky komponenty je potrebné dobre premiešať a vložiť do tej istej nádoby, v ktorej boli zmiešané v chladničke. Výsledná hmota by tam mala byť najmenej deň, až po uplynutí tejto doby sliz stuhne na správnu konzistenciu a bude sa s ním možné hrať. Je potrebné ho skladovať iba v chladničke, aby sa neroztopil a nestratil tvar, v uzavretej nádobe..

Všetky komponenty je potrebné dobre premiešať a vložiť do tej istej nádoby, v ktorej boli zmiešané v chladničke

Zaistite, aby sliz zostal čistý, ak je na ňom veľa prachu, treba ho vyhodiť a pripraviť nový. Takáto hračka vydrží asi jeden mesiac..

Sliz na pranie

Vyrobiť si také slizy doma nebude ťažké. Jediná nuansa, ktorú je potrebné vziať do úvahy, je, že na jej výrobu musíte vziať netečúci prášok na pranie, ale gélový. Bohužiaľ ho nemôžete nahradiť tekutým mydlom alebo sprchovým gélom, pretože v týchto výrobkoch sú zahrnuté ďalšie komponenty..

  Nové jednoduché remeslá pre materské školy na novoročnú tému

Sliz na pranie

Potrebné materiály:

 • Gélový prášok na pranie.
 • Kancelárske lepidlo.
 • Prírodné farbivo.
 • Lekárske alebo iné tenké gumené rukavice.
 • Skladovací kontajner.

Potrebné materiály:

Do pripraveného kontajnera je potrebné naliať asi jednu štvrtinu pohára kancelárskeho lepidla. Lepidla môže byť viac alebo menej, záleží len na vašej preferencii veľkosti slizu. Čím viac lepidla, tým viac slizu získate..

Do pripravenej nádoby je potrebné naliať asi jednu štvrtinu pohára papierenského lepidla

Do lepidla pridajte prírodné farbivo požadovanej farby a komponenty dobre premiešajte, aby lepidlo získalo jednotnú farbu.

Do lepidla pridajte prírodné farbivo požadovanej farby a komponenty dobre premiešajte

Do výslednej hmoty pridajte 40 gramov gélovitého prášku. Zmes opäť poriadne premiešajte. V priebehu času sa táto hmota stane lepkavou a bude mať konzistenciu tmelu. Dbajte na to, aby hmota príliš nezhustla. Ak k tomu dôjde, mali by ste pridať niekoľko kvapiek prášku..

Ďalej si musíte obliecť rukavice, dostať výslednú hmotu z nádoby a začať miesiť. Postup je zhruba rovnaký ako miesenie cesta. Počas miesenia vyjde zo slizu, ak existuje, prebytočná tekutina, a hmota bude mäkká a pružná.

Výsledný sliz musíte uložiť do tesne uzavretej nádoby. Ak si všimnete, že sa začalo topiť alebo bolo príliš mäkké, môžete ho poslať do chladničky..

Múčny sliz

Táto možnosť varenia je najvhodnejšia pre malé deti. Ak použijete farbivá z prírodných látok, stane sa úplne neškodným a nie nebezpečným pre zdravie dieťaťa. Jedinou nevýhodou týchto farbív je, že nie sú také jasné, ale neškodné..

Ako vyrobiť sliz z múky

Potrebné materiály:

 • Hladká múka.
 • Horúca voda.
 • Studená voda.
 • Prírodné farbivo.

Musíte si vziať malú misku a nalejte do nej 400 gramov múky

Musíte si vziať malú misku a nalejte do nej 400 gramov múky. Môžete ho preosiať cez sito, takže budúca hmota bude homogénnejšia a ľahšie sa miesi.

Do múky pridajte štvrť pohára studenej vody.

Do múky pridajte štvrť pohára studenej vody.

Potom do nej pridajte štvrtinu pohára teplej vody.

Potom do nej pridáme štvrtinu pohára teplej vody, musí byť presne teplá, nemôžete naliať vriacu vodu.

Všetky zložky dobre premiešajte, kým sa nedosiahne homogénna hmota bez jednotlivých hrudiek.

Všetky zložky dobre premiešajte, kým sa nedosiahne homogénna hmota bez jednotlivých hrudiek..

Keď je hmota dobre premiešaná, môžete do nej pridať niekoľko kvapiek prírodného farbiva a znova dobre premiešať. V dôsledku toho by mala byť hmota lepkavá..

Keď je hmota dobre premiešaná, môžete do nej pridať niekoľko kvapiek prírodného farbiva.

Posielame na chladné miesto na 4 hodiny. Keď celá hmota vychladne a nadobudne požadovaný tvar, môžete deti nechať hrať sa.

Posielame na chladné miesto na 4 hodiny

Výroba magnetického slizu

Ak ho urobíte magnetickým, môže z neho vzniknúť veľmi zaujímavý sliz. Má tiež schopnosť žiariť v tme. V obchode nie je potrebné kupovať taký sliz, dá sa ľahko vyrobiť vlastnými rukami..

Výroba magnetického slizu

Potrebné materiály:

 • Už známa bora.
 • Voda.
 • Kancelárske lepidlo.
 • Oxid železitý.
 • Neodymový magnet.

ako vyrobiť magnetický sliz

Musíte vziať pripravené jedlá a zmiešať pohár vody s 3 gramami bóru..

  Čo použiť na ozdobenie materskej školy na deň znalostí

Všetko dôkladne premiešajte, kým sa bór úplne nerozpustí vo vode. Je to varenie v jednom hrnci.

Musíte vziať pripravené jedlá a zmiešať pohár vody s 3 gramami bóru.

V druhej miske musíte zmiešať 10 mililitrov vody a 30 gramov kancelárskeho lepidla. Ako predtým, všetko sa veľmi dobre premieša a do výslednej hmoty sa pridá farbivo. Ak v tejto fáze pridáte farbu, ktorá obsahuje fosfor, získate sliz, ktorý v tme svieti..

Ako predtým, všetko sa veľmi dobre premieša a do výslednej hmoty sa pridá farbivo.

Dve zložky budúceho slizu opatrne premiešajte do homogénnej hmoty. Hlavnou vecou nie je ponáhľať sa a všetko dobre premiešať, potom sa ukáže, že hmota má požadovanú hustotu.

pridajte oxid železitý

Hmota, ktorá sa ukázala, musí byť rozložená na rovnom povrchu a do jej stredu je pridaný oxid železitý.

Ďalej musíte všetko dobre premiešať, kým sa nedosiahne jednotná sivá farba.

Ďalej musíte všetko dobre premiešať, kým sa nedosiahne jednotná sivá farba..

Teraz sa s ním dá pohybovať magnetom na rovnom povrchu.

Sliz, ktorý bude magnetizovaný, je pripravený. Teraz sa s ním dá pohybovať magnetom na rovnom povrchu.

Ak sliz nefungoval

Niekedy existujú také situácie, že sa zdá, že všetky ingrediencie sú správne a nenechali inštrukcie, ale sliz predsa len nevyšiel. Je to všetko o častiach, ktoré ste použili na jeho výrobu. Každý materiál je výrazne odlišný, rôzne výrobné firmy s použitím rovnakých komponentov môžu vyrábať výrobok, ktorý nie je podobný svojmu náprotivku. Preto by ste nemali neopatrne dodržiavať popísané proporcie, v závislosti od vašich materiálov sa ich počet môže líšiť. Nevzdávajte sa hneď, stačí experimentovať.

Ak sliz nefungoval

Sliz, ktorý spĺňa všetky štandardy, by ste mali z riadu, kde ho skladujete, ľahko odstrániť homogénnou hmotou..

Ak je vaša hračka veľmi lepkavá, je to vidieť na vláknach, ktoré budú nasledovať po lyžičke. Keď sa ho dotknete prstami, je príliš lepkavý a nezaostáva dobre, musí byť mierne stenčený. Môžete to urobiť sami s vodou alebo škrobom..

lepí sa na ruky

Keď sa váš sliz roztiahne, ale prakticky sa nelepí, znamená to, že naopak je príliš veľa tekutiny. Na zahustenie je potrebné pridať trochu lepidla alebo hlavnú zložku, ktorá bola použitá na prípravu.

Nebojte sa experimentovať, iba pokusom a omylom si vyberiete správnu konzistenciu a vaše deti sa budú tešiť z novej, a čo je najdôležitejšie, absolútne zdraviu neškodnej hračky pre deti..

Pozri si video: "LIZUN" doma

Ďalšie remeslá nájdete v nadpise ÚVERY. Uvidíme sa na stránkach nášho webu.