Pravidlá kompilácie Ikebany

Ikebana: pravidlá pre skladanie ikebany, prvky ikebany

Kreslenie originálnych kytíc je skutočné umenie, ktoré sa každý, kto chce cítiť a porozumieť jazyku kvetov a vidieť svoju skutočnú krásu, nemôže naučiť bez prírodného daru. Skutočný majster ikebany má tento zmysel pre genetiku. Koniec koncov, je veľmi ťažké vidieť harmonickú kompozíciu pozostávajúcu z rôznych druhov kvetov a suchých konárov, ktoré samy osebe nepredstavujú žiadnu hodnotu, ale zohrávajú dôležitú úlohu v kytici a majú svoj vlastný význam. Ideálne poskladaná kytica a k nej dovedna zladená nádoba môže sprostredkovať nielen náladu zostavovateľa, ale aj jeho myšlienky, skúsenosti, pocity.

Profesionálne zostavená kvetinová úprava je ako umelecké dielo, pretože v nej každú rastlinu, jej farbu a tvar spája jedna myšlienka, spoločný význam. V kytici má všetko svoje miesto a je navzájom v harmónii. Takúto harmóniu a ideálnu kombináciu predmetov je možné dosiahnuť len s dlhoročnými skúsenosťami a pomocou špeciálnych techník. Vytvorenie individuálneho priestoru, hmoty, špeciálneho pozadia a rôznych línií – to sú tajomstvá ikebany, ktoré sú jasné iba skutočnému majstrovi..

Význam riadkov

V každom kvetinovom aranžmá sú línie základom pre vytvorenie harmonickej kytice.

Japonskí majstri ikebany s istotou vedia, že farby a odtiene rastlín v kytici nie sú tým najdôležitejším prvkom. Oveľa dôležitejšie a významnejšie sú línie, pomocou ktorých kvetinová úprava získava výšku, hĺbku a šírku. Riadky umiestnené v rôznych smeroch môžu zvýrazniť a zvýrazniť konkrétnu tému a ukázať skutočný účel tejto ikebany. Ľahostajný a chladný postoj je napríklad možné sprostredkovať horizontálnymi čiarami, veľkou radosťou a dobrým mentálnym prístupom – diagonálnymi čiarami, ale smútok a smútok pomocou uhlopriečok smerujúcich nadol..

V každom kvetinovom aranžmá sú línie základom pre vytvorenie harmonickej kytice. Keď rôzne materiály (napríklad suché vetvy, spadnuté alebo odtrhnuté listy atď.) Úplne vyplnia priestor medzi čiarami, účel ikebany sa považuje za dosiahnutý, pretože sa stáva jednotlivcom..

Hodnota farebnej hmotnosti

Farebná hmota v kytici je rovnaká ako hlavné pozadie na obrázku. Hlavná farba kompozície sa zvyčajne nachádza na jej základni a na jej vytvorenie sa používa veľké množstvo malých kvetov (rovnakého odtieňa) alebo vetiev z listnatých a ihličnatých rastlín. Po výbere hlavnej farby (alebo niekoľkých farebných hmôt) sa na obrázok kvetu pomocou ďalších rastlinných vzoriek aplikujú početné ťahy. Je veľmi dôležité, aby sa kvetinové hmoty, ak ich je v ikebane niekoľko, ideálne vzájomne zhodovali..

  Stimulátory rastu rastlín

Na vytvorenie farebnej hmoty sa najčastejšie používajú kvitnúce rastliny ako begónie, hyacinty, krokusy, fialky, muškáty, gerbery..

Hodnota farby

Kombinácia farieb a odtieňov je tiež celá veda, pretože farba môže zmeniť náladu človeka.

Kombinácia farieb a odtieňov je tiež celá veda, pretože farba môže zmeniť náladu človeka k lepšiemu alebo horšiemu, spôsobiť rôzne pocity a ovplyvniť celkový stav..

Jasné farby ako oranžová, žltá a červená vyvolávajú pozitívne emócie a vrúcne pocity. Japonskí majstri ikebany veľmi často používajú ako základ kompozície zlaté a žlté farby, pretože sa zdá, že zvyšujú zvyšok položiek kytice a upozorňujú na celý obrázok..

Modrá, fialová a svetlo modrá sa používajú v kyticiach, ktoré majú obmedzenú náladu a pocity, pretože sú považované za studené.

Kompozície založené na kontraste farebných odtieňov sú veľmi obľúbené a žiadané. Je potrebné vziať do úvahy klasické kombinácie a porovnania farieb, ktoré navzájom harmonicky vyzerajú – modrá a oranžová, žltá a fialová, modrá a červená, biela a čierna, biela a červená, čierna a červená.

Zelená v ikebane spája všetky ostatné farby a je považovaná za neutrálnu.

Pri zostavovaní kvetinového usporiadania je potrebné vziať do úvahy kombináciu farby kvetov, hlavného pozadia a nádoby, v ktorej bude umiestnená..

Ako si vyrobiť ikebana vlastnými rukami (video)

Ako urobiť ikebanuAko urobiť ikebanu