Ako sušiť šípky doma

Sušenie šípok doma, ako je to správne?

Určite takmer každý počul, že šípky sú veľmi užitočné, nie nadarmo sa predávajú v lekárňach. Nájdete tu však aj krík rastúci na ulici. Vysadiť ju vo vašej záhrade nebude ťažké, aby ste neskôr nazbierali zdravé ovocie, vysušili ju a použili. Dnes na www.svoimi-rukamy.com zistíme, ako môžete pripraviť bobule divej ruže na zimu.

Dnes na www.svoimi-rukamy.com zistíme, ako môžete urobiť zber lesných plodov ruže na zimu

Proces sušenia bobúľ šípky

Za optimálny čas zberu sa považuje júl až október. Aj keď sa vám do tejto doby nepodarilo zbierať ovocie, nemali by ste sa tohto podnikania vzdať, pretože pred nástupom chladného počasia šípka stratí niekoľko užitočných vlastností. Plody by mali byť jasne červené, čo znamená, že sú už zrelé.

Ak máte vo svojom dome sporák, potom máte veľké šťastie, môžete na ňom šípky sušiť, hlavnou vecou je, že teplota nepresahuje deväťdesiat stupňov Celzia. Ak nie sú k dispozícii žiadne kachle, potom môžete šípky jednoducho nechať uschnúť v podkroví, hlavnou vecou je dobré vetranie a plodina by nemala ležať pod slnkom.

Môžete si tiež kúpiť špeciálnu elektrickú sušičku, ale v porovnaní s rúrou vysuší malú časť ovocia naraz..

Sušenie šípok v rúre

Sušenie šípok v rúre

Ak žijete v byte, šípky môžete sušiť v rúre. Táto metóda je dobrá, pretože bobule v krátkom čase vyschnú. Teplotu by ste mali udržiavať od štyridsať do šesťdesiat stupňov Celzia, vrstva šípok by nemala byť príliš veľká a nemalo by tam byť žiadne pokazené ovocie. Osem hodín na sušenie je dosť, počas tejto doby stačí šípku pravidelne obracať. A posledná nuansa, je lepšie nechať rúru pootvorenú, aby vychádzali výpary..

Keď sa proces sušenia skončí, odporúča sa šípku na niekoľko dní vložiť do kartónovej škatule, do ktorej by nemal vstupovať žiadny vzduch.

  Pompony pre domácich majstrov - foto - nápady na originálne domáce pompony

Prečítajte si tiež: Sušenie hrozna v elektrickej sušičke

Proces sušenia bobúľ šípky

Ako a koľko šípok je možné skladovať?

Na skladovanie je najlepšie vybrať kontajnery, z ktorých sa dá ľahko dostať vzduch. Najlepšie je tieto nádoby skladovať na tmavom mieste. Čas použiteľnosti sušených šípok je niekoľko rokov. Ovocie je možné skladovať aj čerstvé, stačí ho nakrájať a nechať v mrazničke. Takúto šípku je potrebné skladovať iba rok..

Užitočné video: sušenie šípok v rúre